forum.optyczne.pl

Aparaty analogowe - Zenit 12 XP

zalesky - Czw 28 Maj, 2020
Temat postu: Zenit 12 XP
Witam!
Posiadam aparat Zenit 12XP wraz z obiektywem helios 44m-4. Wiem, że światłomierz w Zenicie zaczyna działać dopiero przy spuście do połowy wciśniętym. Ostatnio zorientowałem się jednak, że diody mojego światłomierza zapalają się w dwóch różnych położeniach spustu. W pierwszej pozycji, czyli spuście bardzo delikatnie dościgniętym właściwie samym ciężarem palca i przy spuście wciśniętym znacznie mocnej. Dopiero w tej drugiej pozycji zamiana przesłony przyciemnia i rozjaśnia obraz w wizjerze. Rozumiem, że oczywiście odczyty światłomierza przy tym delikatnym wciśnięciu spustu są błędne bo przysłona nie pracuje? Ciężko mi to stwierdzić po zdjęciach bo zazwyczaj wykonywałem je w niezbyt wymagających warunkach, i korzystałem głównie z tzw. reguły "słońce 16", przez co były poprawnie naświetlone. Dodam jeszcze, że spust wydaje się nieco blokować i często próba wciśnięcia go do pozycji, w której w wizjerze widoczna jest praca przysłony powoduje niechciane wciśnięcie go do końca. Czy wie ktoś czym to może być spowodowane, czy jest tam jakaś usterka,jakiś brak smaru? Czy bardziej prawdopodobne jest, że jako totalnemu amatorowi brakuje mi wyczucia spustu?

Czy polecacie jakieś światłomierze bądź aplikacje na telefon, które mógłby pomóc w razie chęci robienia zdjęć przy bardziej wymagającym oświetleniu?

Dżozef - Czw 28 Maj, 2020

Najpierw ustawiasz ostrość, potem wciskasz spust do połowy i kręcisz przysłoną aż do pozycji w której diody zaczną naprzemiennie migać i wtedy wciskasz spust do końca.
tores - Pią 25 Cze, 2021
Temat postu: Czas uśpienia zasilania w Zenith 12XP
Powróciłem do czasów swojej edukacji technicznej w latach 70.ub wieku tym samym do Zenita XP. Mam pytanie o pracę układu zasilania światłomierza. Po jakim czasie przechodzi układ diód w stan "uspienia " Czy praca baterii jest cały czas .Czy może naciąg migawki załącza funkcję zasilania układu fotometrycznego?
Póki co po włożeniu świeżych LR43 zależnię od ustawień przysłony i czasów udaje się uzyskać świecenie dwóch diód co sygnalizuje poprawny dobór parametrów. Ale kiedy to się samoczynnie ? wyłacza.,czy rozładowuje baterię do "0"
Jak powinno to pracować.

Znikonowany - Sob 17 Lip, 2021

Muszą migac naprzemiennie, wtedy ustawienia są dobre.
Mi nakrętka do końca nie chwytała bateryjki od światłomierza, więc włożyłem do środka kawałem sreberka od czekolady. działa jak powinno.

yarpee - Pon 01 Lis, 2021

Witam, szukam dekielka do gniazda baterii oraz zaślepki portu lampy błyskowej do 12xp. Jakieś rady gdzie można to znaleźć? Z góry dziękuję
Negatyw - Wto 14 Gru, 2021

yarpee napisał/a:
...Jakieś rady gdzie można to znaleźć?...
Szukaj pod szafą i za łóżkiem.
Dżozef - Sro 15 Gru, 2021

tores napisał/a:
Ale kiedy to się samoczynnie ? wyłacza.,czy rozładowuje baterię do "0"
Jak powinno to pracować.

Prąd jest pobierany tylko po wciśnięciu spustu do połowy, więc bateria pada dopiero ze starości.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group