forum.optyczne.pl

Lornetki - Bushnell Forge 10x42 vs Vanguard Endeavor II 10x42

Soniak10 - Pon 24 Sie, 2020
Temat postu: Bushnell Forge 10x42 vs Vanguard Endeavor II 10x42
Mam zagwozdkę: myślę o zakupie trochę poważniejszej lornetki (mam obecnie DO Forest II dach i Bresser Hunter 8x40 Porro) i po głowie chodzą mi Bushnell Forge oraz Vanguard Endeavor II, obie w wersji 10x42.
Porównanie testów na Optycznych (ale tylko w wersjach 8x42) wygląda następująco:
nie daje mi jednoznacznej odpowiedzi na moje wątpliwości. Najważniejsze dla mnie cechy, to
Sprawność optyczna (+ dla Bush)
Aberracja chromatyczna (+ dla Bush)
Astygmatyzm (+ dla Bush)
Dystorsja (plus dla Vang)
Koma (plus dla Vang)
Nieostrość obrazu (plus dla Vang)
Pociemnienie brzegowe (plus dla Vang)

czyli te, które wpływają na jakość obrazu i jego subiektywny odbiór przez patrzącego. W niektórych cechach test przewagę daje Bushnelowi, w innych Vanguardowi. A co myślą doświadczeni użytkownicy lornetek? Biorąc pod uwagę głównie jakość obrazu, to którą byście radzili wybrać?

Ps: i jak się ma do tych dwóch jakość obrazu u Bushnella Porro H2O 10x42 lub nawet 12x42? Zaznaczam, że lornetki używam głównie do codziennych obserwacji krajobrazu, ptaków i zwierzaków, ale czasem też do spojrzenia w gwiazdy.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

kot Sylvester - Sro 26 Sie, 2020
Temat postu: Re: Bushnell Forge 10x42 vs Vanguard Endeavor II 10x42
Soniak10 napisał/a:
Biorąc pod uwagę głównie jakość obrazu, to którą byście radzili wybrać?


Bushnell Forge 10x42 !!!

RoboBat - Sob 05 Wrz, 2020

https://www.birders-store...binoculars.html

Mam taką w wersji 8x42. Odkąd ją kupiłem skończyłem poszukiwania lornetek 8x42. Teraz to jest mój sprzet docelowy. W tej cenie to już absolutny hit.

ppv - Wto 29 Wrz, 2020

pomijając jakość optyki, jasność i że mniej trzęsie, to czy takie 8x42 z polem 112, ma jakąś przewagę nad 10x42 z identycznym polem?
RoboBat - Wto 29 Wrz, 2020

112 m dla 8x to wartość taka sobie. W 10x ta sama wartość sprawia wrażenie, że widzimy szerzej. A to fajne uczucie.
Soniak10 - Wto 29 Wrz, 2020

Co masz na myśli, pisząc:
ppv napisał/a:
pomijając jakość optyki
?
Czy sugerujesz, że lornetki 8x42 z założenia mają lepszą optykę, niż lornetki 10x42 tej samej linii/marki?

Arek - Wto 29 Wrz, 2020

Soniak10, dla RoboBata najważniejszym parametrem w lornetce jest odstęp źrenicy. Ponieważ ten Viking 8x42 ma bardzo duży odstęp (chyba 23 mm), to RoboBat będzie preferował tę lornetkę kosztem innych i nawet kosztem jej bardzo wąskiego pola widzenia. Nie radzę iść tą drogą, bo jego wymagania są bardzo specyficzne i 99% osób używających lornetek nie ma tak wyśrubowanych wymagań odnośnie odstępu źrenicy.

Jeśli ten Viking ED jest tak dobry jak pisze RoboBat, spokojnie możesz rozważać wersję 10x42, bo odstęp źrenicy wynoszący u niej 18.5 mm też jest bardzo komfortowy nawet dla okularników.

Soniak10 - Wto 29 Wrz, 2020

Arku dzięki za wyjaśnienie, aczkolwiek co do lornetki, to jestem w zasadzie zdecydowany, nie ukrywam, że również dzięki wpisom pod tym wątkiem (w tym także Twojemu), jak i wynikom ankiety, którą zamieściłem. Domyślasz się już chyba, że idę w stronę Bushnella Forge 10x42? No, chyba żebym po wzięciu jej do ręki i przyłożeniu do oczu został niemile zaskoczony, ale raczej wątpię. Pzdr
Rafii72 - Wto 29 Wrz, 2020

Soniak10, A nie rozważałeś kowy BDII ? Pole widzenia ma większe i jest aż o 200 gram lżejsza, a przynajmniej tak wynika z informacji od foto7:
https://foto7.pl/sklep/bushnell/lornetka-bushnell-forge-10x42-dachowa/
https://beafoto.pl/Kowa-Lornetka-BDII-XD-10x42

ppv - Sro 30 Wrz, 2020

Soniak10 napisał/a:
Czy sugerujesz, że lornetki

nie, po prostu chciałem wyeliminować tą zmienną i skupić się na czym polegała by różnica, ale chyba RoboBat wyjaśnił "że widzimy szerzej. A to fajne uczucie.", chyba że coś jeszcze? z pewnością są zastosowania gdzie 112 w 8x zupełnie wystarczy. hm, odstęp źrenicy, a czy z kolei nie można z nim przesadzić? przecież lornetka to nie luneta celownicza, ale takie >20 może sprawdzają się lepiej przy grubych soczewkach okularów korekcyjnych

Arek - Sro 30 Wrz, 2020

Rafii72, słusznie prawi. Kowę warto wziąć pod uwagę. Optycznie Forge nie pobije, ale zaletą tej serii są duże pola widzenia i małe gabaryty.
Soniak10 - Sro 30 Wrz, 2020

Rafii72 napisał/a:
A nie rozważałeś kowy BDII ?

Raczej nie. Porównałem i poza polem widzenia nie widzę żadnej przewagi Kowy nad Forge. Wymiary i waga nie są dla mnie w tym akurat wyborze aż tak istotne.
Dodając do tego fakt, że Kowa jest droższa a poza tym - wg mnie (subiektywnie, nie boję się tego określenia) brzydsza, to w zasadzie decyzję już podjąłem. Jak trafi do mnie, to zamieszczę tutaj jej fotki.

Arek - Sro 30 Wrz, 2020

Soniak10 napisał/a:
Wymiary i waga nie są dla mnie w tym akurat wyborze aż tak istotne.


To Forge będzie lepszym wyborem.

Soniak10 - Sro 30 Wrz, 2020

Arek napisał/a:
To Forge będzie lepszym wyborem

Mam taką nadzieję. Jak się zawiodę, to będzie na Ciebie, Arku, OK? :wink:
Ps: jak się Twoim zdaniem ta lornetka nadaje do (sporadycznych) obserwacji nocnego nieba?

Arek - Sro 30 Wrz, 2020

Poglądowo będzie OK.
Soniak10 - Pią 16 Paź, 2020

Żeby zamknąć temat:
kot Sylvester - Pią 16 Paź, 2020

Soniak10

po pierwsze - gratulacje

po drugie - już na początku tego wątku jednoznacznie polecałem

po trzecie - będzie (Wać)Pan zadowolony

Ps. Śmiało i bez skrupułów można porównywać z droższymi

DOBRYCH WIDOKÓW!!!

Abs - Sob 17 Paź, 2020

Po co zamykać temat?
Napisz Soniak jak pierwsze wrażenia

Arek - Sob 17 Paź, 2020

Pięknie się prezentuje. Udanych obserwacji!
Soniak10 - Sob 17 Paź, 2020

Arek napisał/a:
Pięknie się prezentuje. Udanych obserwacji!

Dzięki. Ten miedziany odcień obiektywów jest rzeczywiście trochę "magiczny" (fotka robiona... smartfonem. Fuj! :roll: ).
Abs napisał/a:
Napisz Soniak jak pierwsze wrażenia

Skoro nalegasz :wink: . Z tym, że to wrażenia po paru dniach używania i to niezbyt intensywnego, więc rewelacji nie napiszę.
Ale do rzeczy: na pewno lornetka wygląda na solidnie wykonaną i z pewnością taka jest. Waga i rozmiary - optymalne (nie jestem zwolennikiem miniaturyzacji wszystkiego za wszelką cenę). Dobrze leży w ręku.
W porównaniu do mojej taniutkiej Bresser Hunter 8x40 to rzeczywiście różnica w przybliżeniu jest zauważalna. Z kolei porównując do DO Forester II 10x42 rzuca się w oczy ostrzejszy obraz, praktycznie jakby w całym polu widzenia. Mam też wrażenie, że ma nieco większą głębię ostrości i łatwiej jest "trafić z ostrością". Obraz wydaje się też "czystszy" a barwy lepiej nasycone, bez dominanty barwnej i nie poszarzałe.
Reasumując: z lornetki jestem zadowolony aczkolwiek utwierdzam się w przekonaniu, że takie amatorskie podglądanie przyrody (ptaki, zwierzaki, krajobraz) nie jest dziedziną lornetkologii zbyt wymagającą i gdyby ktoś chciał kupić do tych celów tańszą lornetkę, nawet klasy mojego Forestera II, to z pewnością nie odradzałbym mu tego kroku.
Co do obserwacji o zmroku, to obserwując łąkę za oknem jakieś pół godziny po zachodzie słońca, gdy gołym okiem wydaje się już jednolicie szaro-czarna, przez lornetkę klasy 10x42 bez problemu widać pasące się sarny w odległości jakieś 300-400 metrów. Utwierdza mnie to w przekonaniu o przywiązywaniu przesadnej wagi do jasności względnej lornetek przez osoby, używające ich w tzw "gorszych warunkach oświetlenia", zwłaszcza przez myśliwych. To nie jest tak, że lornetka 10x42 "nie nadaje się dla myśliwego, bo jest za ciemna". Nie twierdzę oczywiście, że nie ma różnicy w stosunku do lornetek o większej średnicy obiektywu, ale że do wszystkiego trzeba podchodzić z umiarem i zdrowym rozsądkiem.
Ergo: z Bushnella Forge 10x42 jestem zadowolony i z pewnością będzie to moja topowa, uniwersalna lornetka. Niczego więcej nie potrzebuję.

dar1981 - Wto 08 Gru, 2020

Jako że jest to mój pierwszy post witam wszystkich użytkowników serdecznie.
Portal optyczne.pl oraz forum przeglądam już dłuższy czas ale dopiero teraz zdecydowałem się zarejestrować. Chcę na dniach zakupić lornetkę 8x42 w cenie do 2000zł wybrałem w sumie 2 które mnie interesują:
1. Bushnell Forge 8x42
2. Kamakura mr-3 8x42
Zdaje sobie sprawę że te lornetki są dosyć duże ale mi to nie przeszkadza, do tej pory miałem Deltę Sliver 10x50. Oprócz obserwacji w dzień będzie też co jakiś czas zabierana na wieczorną zasiadkę, mam kolegów myśliwych i czasem z nimi się zabieram.
Bushnella prawdopodobnie będę mógł sprawdzić osobiście natomiast Kamakure na pewno nie. Jakby ktoś mógł poradzić która będzie lepsza to będę wdzięczny. pzdr.

PS. mam nadzieję że założyciel tematu się nie pogniewa że tu piszę, nie chce kolejnego podobnego zakładać.

Soniak10 - Wto 08 Gru, 2020

Nie gniewam się. A jeżeli wybierzesz tego Bushnella to jestem pewien że będziesz zadowolony.
dar1981 - Czw 10 Gru, 2020

Wybrałem Bushnell-a ze względu na lepsze pole widzenia, gwarancję oraz bo jest trochę tańszy. Dziś dotarł ale mogłem tylko z okna przy świetle latarni popatrzeć więc powiedzieć za dużo nie można. W weekend wybiorę się w teren.
kimek27 - Pią 11 Gru, 2020

Za RoboBat też bym kupił Vikinga bez zastanowienia
Ostatnio na black friday
https://www.harrisoncamer...p-included_1156
byl za 269 z wysyłką do PL free

sektoid - Nie 28 Lis, 2021

Moja ewolucja to BPC5 8x30 --> Prime 8x42 --> Forge 8x42.
Bushnell Forge 8x42 kupiony na podstawie testów i opinii Arka. Nikt nie jest w stanie osobiście sprawdzić wszystkich modeli, więc testy są bezcenne, oszczędzają czas i pieniądz.
Wnioski z krótkich obserwacji, bez poetyckich opisów. Świetnie leży w oczodołach, wygodna, solidna, ostra, nie aberruje. Nie wiedziałem, że jeszcze mam tak ostry wzrok. Właśnie dokupiłem uchwyt statywowy. Forge 8x42 ma u mnie dożywocie.

moshica - Pon 29 Lis, 2021

Jak oceniasz przejście z wersji Prime na Forge, duża różnica w jakości ?
Jakie cechy są mocno na plus wg. Ciebie ?

Jan55 - Pon 29 Lis, 2021

moshica...bawiłem się swego czasu tym Forge przez 1/2 godz. w sklepie.Jest to lornetka o dwie klasy wyżej do Prime, tak pod względem budowy jak i mechaniki. Ma świetną korekcję AC (praktycznie zero), duże pole, ostrość świetna, szkoda że tego ostrego pola jest tylko około 80% ale to nie jest takie przeszkadzajace przy dużym polu. Mnie przeszkodziła w jej zakupie tylko waga i wielkość. Ogólnie to lornetka świetna, zwłaszcza w cenie za jaką jest w sprzedaży. Gdyby np zrobili w seriil Nitro, 8x42 z takimi parametrami to byłby to hit jakościowo-cenowy w tej klasie lornetek. Ciekawe co napisze sekoid.
sektoid - Pon 29 Lis, 2021

Poczekajmy na lepszą pogodę. Pojadę nad Biebrzę, popatrzę na przyrodę i napiszę coś więcej, jeśli potrafię.
Soniak10 - Pon 29 Lis, 2021

sektoid napisał/a:
napiszę coś więcej

To kiedy kupiłeś tego Forge'a?

sektoid - Pon 29 Lis, 2021

Soniak10 napisał/a:
sektoid napisał/a:
napiszę coś więcej

To kiedy kupiłeś tego Forge'a?


A co to ma do jakości obrazu ? :D :D :D

Soniak10 - Pon 29 Lis, 2021

Pytam tak dla ciekawości, a poniekąd też, żeby wiedzieć, jak długie masz doświadczenie z tym modelem.
Ale możesz nie odpowiadać. :cry:
Pzdr

sektoid - Pon 29 Lis, 2021

Krótkie, niedawno kupiłem. Nie trzeba tygodni obserwacji aby zobaczyć różnicę między Prime i Forge, o czym wcześniej napisałem.
Jan55 - Wto 30 Lis, 2021

Napiszę nieskromnie, ja potrzebowałem pół godziny na zobaczenie różnicy oglądając je w sklepie :roll: , co prawda Prime to była 8x32 ale optycznie ona nie różni się wiele od 8x42. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to ostrość i przejrzystość obrazu. Te lornetki to są dwie różne, optycznie, bajki.
moshica - Wto 30 Lis, 2021

Jan a jak byś miał porównać swojego Vortexa do tego Forge, to jak wypadają wzajemnie, pod kątem optyki ?
Jan55 - Wto 30 Lis, 2021

moshica...nie mam i nie miałem Vortexa 8x42 więc nie porównywałem. Mogę porównać do Vikinga Kestrela ED lub GPO Passion ED, bo takie mam w 8x42. Ale to też porównanie nie za bardzo bo Forge miałem w rękach, przez przypadek, w sporym okresie czasu przed wymienionymi powyżej. Z tego co pamiętam to AC w Forge najlepiej skorygowana, ostrzejsza jest GPO. Co do Vortexa DB HD to miałem ale 10x42 i Forge tutaj na pewno jest lepszy, tylko to wielkość i waga Forge muszą odpowiadać kupującemy, bo noszenie kilograma uwieszonego na szyji nie należy do komfortu. Na pewno Forge ma dobrą ergonomię i dobrze układa się w oczodołach(muszle), przynajmniej u mnie. To to co zapamiętałem z przed prawie 3 lat. Jak dla mnie to chyba bym dołożył ale do Vortexa Vipera HD 8x42, który jest mniejszy, lżejszy, obudowa Vortex-ów jest gatunkowo lepsza, zwłaszcza mocowanie zakrywek obiektywów Forge jak i Nitro jest w/g mnie, fatalne(za sztywny plastik), ciut większe pole, AC nie razi, przyciemnienia brzegowe mniejsze niż w Bushnellach a ogólnie różnica między nimi jest marginalna(piszę to na podstawie testu Arka). Ale to byłby mój wybór.
moshica - Wto 30 Lis, 2021

Nie no, Vortex Viper na pewno lepszym byłby wyborem, nawet na podstawie testów czy opinii. Pytałem w kontekście jakości, owszem noszenie kilogramowego kloca nie każdemu odpowiada. Po za tym taka jasność dla 42mm kosztem wagi, trzeba wiedzieć czego się szuka i potrzebuje.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group