forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Mój pierwszy aparat - dla amatora [~3-4kzł]

vexyern - Nie 30 Sie, 2020
Temat postu: Mój pierwszy aparat - dla amatora [~3-4kzł]
Cześć !

Miło Was wszystkich poznać :-)

Mój kolega polecił forum oraz stronę, tak więc jestem ja - fotograf laik, amator.

Poszukuję pierwszej "maszyny" dla siebie którą będę mógł robić piękne zdjęcia krajobrazów, portretów a i spokojnie nakręcę film/vloga. Do wydania na sam aparat z obiektywem mam coś pomiędzy 3 a 4k zł. W oczy rzuciły mi się dwa modele:

FujiFilm X-T200 + ob. XC 15-45 mm f/3.5-5.6 OIS PZ oraz Sony A7 + ob. 28-70 f/3.5-5.6 OSS (ILCE-7K)

Chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia i dowiedzieć się nieco więcej czy aparaty spełnią swoje zdania? Może jest jeszcze coś innego wartego oraz lepszego wartego uwagi?

Z góry dziękuję za pomoc !

komor - Pon 31 Sie, 2020

Pamiętaj, że pierwsza generacja Sony A7 to już mocno stary model, nie ma filmowania w 4K, co może być dla Ciebie ważne lub nie. Co prawda pełnoklatkowa matryca odwdzięczy się dobrą jakością obrazu i fajną plastyką (choć niekoniecznie z obiektywem z zestawu) i jest dobrym punktem od ewentualnej rozbudowy zestawu w przyszłości. Pamiętaj że kitowy obiektyw, zarówno ten z zestawu Sony, jak i ten z zestawu Fuji, mają ograniczony zakres ogniskowych i możesz zechcieć później coś więcej. Ale to już zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.
vexyern - Pon 31 Sie, 2020

komor napisał/a:
Pamiętaj, że pierwsza generacja Sony A7 to już mocno stary model, nie ma filmowania w 4K, co może być dla Ciebie ważne lub nie. Co prawda pełnoklatkowa matryca odwdzięczy się dobrą jakością obrazu i fajną plastyką (choć niekoniecznie z obiektywem z zestawu) i jest dobrym punktem od ewentualnej rozbudowy zestawu w przyszłości. Pamiętaj że kitowy obiektyw, zarówno ten z zestawu Sony, jak i ten z zestawu Fuji, mają ograniczony zakres ogniskowych i możesz zechcieć później coś więcej. Ale to już zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.


Co mógłbyś polecić ze swojej strony wtedy?

ryszardo - Pon 31 Sie, 2020

O siebie dodam, że wymienione zestawy mocno się od siebie różnią.

Po pierwsze obiektywem. Oba zawierają dość ciemny obiektyw podstawowy, ale różnice są znaczące:
- Fuji za da zauważalnie szerszy kąt widzenia na minimalnej ogniskowej, przy minimalnie szerszym na ogniskowej maksymalnej
- W Sony zoom jest manualny, a w Fuji elektryczny. To jest kwestia indywidualnych preferencji, ale moim zdaniem przy fotografii zdecydowanie lepiej sprawdza się manualny, ponieważ jest znacznie szybszy. Przy filmowaniu może być inaczej ze względu na możliwość płynnej zmiany ogniskowej w trakcie ujęcia przy elektrycznym, ale nie dla każdego będzie to ważne. Kwestia priorytetów.

Jeśli chodzi o same korpusy, to też wiele je różni:
- Zupełnie inna ergonomia - trzeba wziąć do ręki i porównać, który wypada lepiej
- Wyświetlacz - w Sony uchylany, a w fuji obracany na bok. Ja preferuję pierwsze rozwiązanie, ale jak chcesz w tych vlogach nagrywać siebie, to drugie będzie pewnie miało znaczącą przewagę

Różnic jest więcej, ale to już trzeba by poczytać testy i porównywać szybkość, jakość obrazu, wizjery itp.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group