forum.optyczne.pl

Wolne tematy - Noktowizory

Marcin887 - Wto 10 Cze, 2008
Temat postu: Noktowizory
Szukam informacji o noktowizorach. Mam zamiar kupić lornetkę noktowizyjną. Co polecacie? Najlepiej dobrą i niedrogą :mrgreen: (wiem takie rzeczy tylko w erze :grin: )
komor - Sro 11 Cze, 2008

A czemu nie pytasz o to w dziale o lornetkach?
Marcin887 - Sro 11 Cze, 2008

Myślałem że tutaj temat będzie bardziej na miejscu.
Betelgeuse - Wto 17 Cze, 2008

Masz racje - takie rzeczy to tylko w erze :) Noktowizory to nie tanie zabawki, a to co można kupić w "militarich" za kilka stów (I gen) nie nazywajmy noktowizorami bo to zwykłe zabaweczki, na które szkoda pieniędzy. Lepiej je przeznaczyć na dobrą lornetkę 7x50.
Marcin887 - Nie 29 Cze, 2008

Kupiłem noktowizor Bushnell made in Russia- trochę dziwne :cool: fakt pobawić się można, ale do sprzętu profesjonalnego dużo mu brakuje. Ogólnie noktowizory to drogi sprzęt, poza tym Polskie prawo zezwala tylko na 1 generację więc dużego wyboru nie ma, zresztą na nowszą generację po prostu mnie nie stać. A lornetkę mam 8x56. Tylko noktowizor używa się w innych warunkach niż lornetkę
Luki1510 - Wto 29 Gru, 2009

Witam! :D

Chciałbym sobie zakupić noktowizor i rozmyślam pomiędzy
Bresser NV-NOW a Noktowizor Yukon NVMT 4 (1x24)

czy ma ktoś może jakies fotki jaki jest obraz w tego typu noktowizorach? Który wogóle lepszy a może jakiś Yukon z soczekwą 50mm? ale znowu droższy ;/ Proszę pilnie o radę kogoś kto sie na tym zna ponieważ jestem zupełnie blady w tym temacie :lol:

MM - Sro 30 Gru, 2009

Na prawdziwy noktowizor amatora raczej nie stać a te które może sobie kupić są deczko beznadziejne. Prawdziwy sprzęt ma w Polsce Straż Graniczna i troszkę posiadają Siły Zbrojne. Jak to działa miałem okazję się przekonać na szkoleniu w SG właśnie. Niektóre efekty były rewelacyjne. Po pytaniu o cenę... przestawałem dalej pytać. :shock:

Trzeba mieć bardzo niski próg wymagań by kupić takiego Yukona.

Luki1510 - Sro 30 Gru, 2009

Kurcze bo tak sie napalilem :cry: A szkoda, chyba sobie odpuszcze bo to raczej strata pieniedzy ;/
skasowany - Sro 30 Gru, 2009

Marcin887 napisał/a:
Polskie prawo zezwala tylko na 1 generację


Polskie prawo w przypadku noktowizorów można olać, jak Cię stać na najlepsze, to nikt nie zabroni Ci ich kupić :wink:

MM napisał/a:
Na prawdziwy noktowizor amatora raczej nie stać


Aż się dziwię, że Ty to piszesz :wink: Osobiście znam amatorów z lepszymi karabinami snajperskimi i optyką do strzelań nocnych niż większość polskich AT ;) Za profesjonalistów się nie uważają, tylko z kasą nie mają co robić :wink:
No i po drugie, jaki noktowizor jest prawdziwy, a jaki nie? To że coś jest tylko pierwszej generacji nie znaczy że jest bee. Po prostu odstaje mocno od najnowszych generacji, co nie znaczy, że nie może się przydać ;)

MM napisał/a:
Prawdziwy sprzęt ma w Polsce Straż Graniczna

A pytałeś ile posiadają sztuk, kto jest w nie wyposażony i jak często korzysta się z tego na pasku? To zapytaj! ;) Mam trochę więcej do czynienia z SG niż tylko pokazowe szkolenia i zapewniam Ciebie, że nie jest tak różowo jak mogłoby się wydawać ;) W ostatnich latach SG rzeczywiście dostało najnowocześniejszy sprzęt i pewnie taki widziałeś, ale nadal sporo przydałoby się dokupić, albo pozmieniać, bo jak ktoś zechce to granicę i tak przekroczy ;)

[ Dodano: Sro 30 Gru, 2009 18:40 ]
Luki1510, kupuj na co Cię stać, to że ktoś przejechał się bentleyem i powie że zajebisty, nie znaczy, że nie masz sobie zafundować jakiegoś daewoo jeżeli spełni ono Twoje oczekiwania ;)

Luki1510 - Pią 01 Sty, 2010

Głownie mi chodzi o to by chodzić z nim po lesie w nocy w calkowitej ciemnosci.. Ma ktoś może jakieś fotki przedstawiające obraz z noktowizorow które zaproponowałem? ;>
skasowany - Pią 01 Sty, 2010

Luki1510 napisał/a:
Głownie mi chodzi o to by chodzić z nim po lesie w nocy w calkowitej ciemnosci.. Ma ktoś może jakieś fotki przedstawiające obraz z noktowizorow które zaproponowałem? ;>


Ja nie mam...

Luki1510 - Pią 01 Sty, 2010

No bo włąsnie ciężko znaleźć cos o tym w necie ;/

[ Dodano: Pią 01 Sty, 2010 13:36 ]
Znalazłem filmik z Brasser NV

http://www.youtube.com/watch?v=8SyYmkMVqqM

Gdyby tak bylo widac to byloby super tylko ostrość troche ciana, myślicie, że to jakos można ustawić?

palindrom - Pią 01 Sty, 2010

Zastanawiałbym się czy nie poszukać kamery na umiarkowaną podczerwień (chyba Hamamatsu takie robi?), obiektyw C-mount, może być stary filmowy (np 18-90 f/2) oraz mały LCD, ewentualnie jakiś wizjer. Noktowizor DIY :mrgreen:
Luki1510 - Pią 01 Sty, 2010

Szujakem ale na allegro sa tylko kamery przemyslowe ;/ A gdyby kupic zwykla kamere i iluminator podczerwieni? jakie by to dalo efrkty? i co wgl myslicie o tym noktowizorze Bresser NV? ;)

[ Dodano: Pią 01 Sty, 2010 15:38 ]
Powiedzmy sobie, że juz musicice kupic noktowizor to który wybieracie? Bresser Nv czy Newton Sports Optics NV ? jak myslicice ktory lepszy? bardzo prosze o pomoc w tej kwesti :cry:

komor - Pon 04 Sty, 2010

Luki1510, chyba jednak nie to forum… :) Na jakimś łowieckim spróbuj może?
slameg - Sob 20 Lut, 2010

Luki1510, Ja kupiłem ten Brasser NV i jak Cię dalej interesuje temat to mogę Ci trochę pomóc
Guliwer - Sob 19 Cze, 2010

Mam ukraiński noktowizor Promiń IR. Widać dobrze na kilkadziesiąt metrów. W każdym razie można odróżnić czy koło domu kręci się człowiek, czy pies :razz:
Obraz zniekształcony na brzegach jakby przez dno butelki patrzeć. Powiększenie 1,5x. Po włączeniu cienko piszczy :roll:
Strumień światła IR można regulować.
Zasilanie aż na 8 paluszków AA albo z akumulatora samochodowego.
Na alle bywają po 140zł.
http://www.allegro.pl/ite...tleniem_ir.html
Fajna zabawka.

maziek - Nie 20 Cze, 2010

Ruslan napisał/a:
Osobiście znam amatorów z lepszymi karabinami snajperskimi i optyką do strzelań nocnych
Jeśli ta optyka to noktowizory to ostro podpada pod paragraf ;) .
jaad75 - Pon 21 Cze, 2010

A kogo obchodzą paragrafy... :twisted:
skasowany - Pon 21 Cze, 2010

maziek napisał/a:
Jeśli ta optyka to noktowizory to ostro podpada pod paragraf ;) .

Tak jak napisał jaad75... 'Kogo to...', a już najmniej samych posiadaczy... :wink:

maziek - Pon 21 Cze, 2010

Kogo obchodzą? Ano tych, u których taką broń znajdą, bo to jest broń szczególnie niebezpieczna :) .
Guliwer - Pon 21 Cze, 2010

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 20 marca 2000 r.

§ 1. Bronią szczególnie niebezpieczną jest:
...
4) broń palna wyposażona w laserowe lub noktowizyjne urządzenia służące do zwiększenia dokładności celowania


Myśliwy z taką bronią straci pozwolenie i zostanie wykluczony z koła łowieckiego. Poza tym to chyba przesada polować z noktowizorami, laserami itd.

Co do noktowizorów "luzem", to czytałem na stronie sklepu z tym sprzętem, że w Polsce wolno posiadać bez zezwolenia te I i II generacji.

janko125 - Nie 26 Kwi, 2015

Odgrzewam temat, bo zastanawiam się nad zakupem noktowizora. Pytanie - jaki sprzęt wybrać?
wirtualny - Pon 27 Kwi, 2015

A ile możesz na ten sprzęcik przeznaczyć? Bo wybór jest duży, a noktowizory nie należą do najtańszych.
Tutaj masz coś tańszego: http://www.bron.pl/lornet...mt-spartan-3x42
A tutaj z trochę większymi możliwościami: http://www.bron.pl/lornet...iew-pro-cyfrowy

Dżozef - Pon 27 Kwi, 2015

Mając odpowiednie oświetlenie można chyba by było użyć podglądu w aparacie cyfrowym czy telefonie.
R.Roobs - Pon 04 Mar, 2019

Minęło 4 lata od ostatniego postu to i kotlecik wraca do podgrzania :-)
Planuje zakup Noktowizora, przeznaczenie obserwacja w terenie, dobra widoczność sylwetek, naturalne warunki, minimum 4x..... zasięg nie mniej jak 50-70 metrów. Cena? zakładam do 3 tyś zł.
Kompletnie się nie znam, będę wdzięczny za wskazówki.
PS. Możliwe że ktoś na forum ma coś dobrego i przymierza się do zmiany sprzętu.

maziek - Pon 04 Mar, 2019

Za 3 patyki możesz kupić noktowizor I generacji albo "noktowizor cyfrowy" i cudów się nie spodziewaj. Tzn. w otoczeniu miejskim, gdzie jest sporo rozproszonego światła czy kiedy przedmiot obserwacji będzie oświetlony przez księżyc będzie widać całkiem nieźle, ale na tym się możliwości skończą. I generacja to jest najprostsze rozwiązanie bez płytki mikrokanalikowej a "noktowizor cyfrowy" to po prostu kamera video z matrycą wysterowaną na dużą czułość (plusem jest to, że taka "elektroniczna lornetka" może nagrywać zdjęcia, robić filmy i czasem mieć tryb dzienny również).

Natomiast generacja II, o rząd wielkości efektywniejsza, to już kwoty też o rząd większe (no, może nie 10x, ale 5 razy). Można od czasu do czasu kupić noktowizor II generacji a w zasadzie jego "serce" wyciągnięte z natowskiego, zezłomowanego wozu bojowego, mniej więcej w cenie jaką podałeś, zwie się Philips/Mullard XX1332. Jest to kość plastikowa z dwoma okienkami, na jedno należy rzutować obraz za pomocą obiektywu, a na drugim pojawia się obraz wzmocniony. Kość ta wymaga do zasilania napięcia stałego 6V i można spokojnie zasilać ją z paluszków. Okna są o średnicy ok. 5 cm i dość łatwo można wsadzić to do pudełka, w którym z przodu dasz jakiś obiektyw z pełnej klatki a z tyłu okular "naoczny" lub tanią kamerkę cctv, jeśli chcesz obraz nagrywać. II generacja to bajka :) w porównaniu z I.

R.Roobs - Pon 04 Mar, 2019

Ponoć te „pudełko” ma jakieś żywotność. Nie wiem jak z usterkowością. Zasadniczo będzie służył do obserwacji który z sąsiadów skubie mi nocą winogron 😊 to jakieś max 80 metrów. Więc nie wiem czy warto szukać na siłe czegoś drogiego.
Kerebron - Pon 04 Mar, 2019

R.Roobs napisał/a:
Zasadniczo będzie służył do obserwacji który z sąsiadów skubie mi nocą winogron 😊 to jakieś max 80 metrów. Więc nie wiem czy warto szukać na siłe czegoś drogiego.

To nie prościej zainstalować zwykłą kamerkę przemysłową z doświetlaniem IR?
Albo fotopułapkę na zwierzęta. :razz:

maziek - Pon 04 Mar, 2019

Miałem dwa takie pudełka i co do żywotności przetwornika to daj mi Boziu taką żywotność ;) ... Ale jeśli chodzi o obserwację stałego miejsca 80 m od chałupy to pewnie, że cctv. To może się w 500 zł zmieścisz. Pytanie, czy na pewno chcesz wiedzieć, kto Ci skubie winogrona :) ... Drzewo wiadomości jak wiadomo jest zatrute...
R.Roobs - Wto 05 Mar, 2019

Kerebron napisał/a:
R.Roobs napisał/a:
Zasadniczo będzie służył do obserwacji który z sąsiadów skubie mi nocą winogron 😊 to jakieś max 80 metrów. Więc nie wiem czy warto szukać na siłe czegoś drogiego.

To nie prościej zainstalować zwykłą kamerkę przemysłową z doświetlaniem IR?
Albo fotopułapkę na zwierzęta. :razz:

...może okazać się że na szaber przychodzi jakaś fajna sąsiadka to chciałbym złapać ją na gorąco...uczynkiem :-P

Coś takiego znalazło się w moim zainteresowaniu - Pulsar EDGE GS 3,5X50 ...jakieś uwagi???

radn - Sro 20 Mar, 2019

R.Roobs napisał/a:

Planuje zakup Noktowizora, przeznaczenie obserwacja w terenie, dobra widoczność sylwetek, naturalne warunki, minimum 4x..... zasięg nie mniej jak 50-70 metrów. Cena? zakładam do 3 tyś zł.


Generalnie nie trzeba wydawać aż 3 tysięcy na noktowizor aby spełnił zadanie o którym piszesz, czyli przyłapanie "szkodnika" z odległości około 50-80m.

Ogólnie z noktowizorów dostępnych do powszechnego użytku (bez specjalnego zezwolenia) dostępne są trzy kategorie:
1) Cyfrowe - to takie kamery przemysłowe na sterydach, w tej kategorii polecam popularnego NachtJaeger NH-1 (występujący też pod nazwą Night Hunter NH-1, ma optyczne zbliżenie x6), cena około tysiąca zł (klony nieco tańsze, ale chyba nie warto, bo można się naciąć na identyczny wygląd ale z gorszą matrycą CMOS). Do jakiejkolwiek sensownej pracy trzeba używać oświetlacza podczerwieni (wspomniany model ma go wbudowanego) - w praktyce spokojnie z odległości o jakich wspominasz da się zidentyfikować "szkodnika" i... dodatkowo go nagrać, bo noktowizor może rejestrować obraz na karcie pamięci. Podstawowe minusy są moim zdaniem dwa, pierwszy to ogromne zapotrzebowanie energetyczne (komplet czterech baterii AA wysysa w 2-3 godziny - tak więc zasilanie z powerbanku lub korzystanie z akumulatorów AA wskazane), drugi to nawet w księżycową noc przy braku sztucznego oświetlenia (czy to w podczerwieni czy na przykład lamp ulicznych) mało co w nim widać. Niemniej jednak z podświetlaczem podczerwieni (nawet tym wbudowanym) na bliskie odległości daje radę. Filmiki z jego pracy znajdziesz bez problemu (kręcone głównie przez myśliwych czy przez fanów nocnych zabaw ASG).
2) Noktowizory "analogowe" generacji II - bajka przy wykorzystaniu pasywnym szczątkowego oświetlenia ale... cenowo sensowne modele zaczynają się od 15-20 tysięcy w górę, więc nie będę się rozpisywał.
3) Noktowizory anagogowe generacji I+ - o ile klasyczna stara generacja pierwsza, to moim zdaniem strata kasy (obraz nieostry, zniekształcony, słabej rozdzielczości i "ciemny" nawet w świetle księżyca - praktycznie bez doświetlenia podczerwienią nie da się używać), o tyle niektóre modele generacji I+ już co nieco dają radę. Z tańszych modeli całkiem nieźle przy dużym szczątkowym oświetleniu (typu co najmniej 1/2 Księżyca gdy nie ma chmur) jak na swoją półkę cenową (około 1000zł) radzą sobie Yukony z przetwornikiem CF-Super - są wyraźnie ostrzejsze i mają mniej zniekształceń niż stare noktowizory generacji I a i czułość jest nieco lepsza niż starych GenI. Jeśli chcesz, to akurat mam pod ręką Yukona Exelon 3x50 (są też dostępne wersje z większym powiększeniem), to mogę dzisiaj wyskoczyć w teren i spróbować coś nagrać (nie mam do niego adaptera do aparatów fotograficznych, ale mogę spróbować nagrać komórką "z ręki") - sam ocenisz, czy obraz jest satysfakcjonujący.
Z droższych GenI+, to Armasight Spark CORE - czulszy niż wspomniany Yukon i obraz lepszy ale cenowo wyjdzie drożej (około 2800zł za sam noktowizor, który jest bazowo x1, więc jeszcze potrzebne będą nasadki przybliżające/powiększające).
Większość noktowizorów GenI+ ma też wbudowane oświetlacze podczerwieni (obydwa wymienione przeze mnie mają) ale trzeba mieć świadomość, że to są oświetlacze tzw. "bliskiej podczerwieni" (długość fali około 850) co oznacza, że ten oświetlacz słabo, ale jest jednak widoczny gołym okiem jako czerwone światło (sam oświetlacz gdy się na niego spojrzy, bo snopu światła gołym okiem nie widać).
Plus noktowizorów GenI+ nad cyfrowymi to znacznie dłuższy czas pracy na baterii (około 40-50 godzin na jednej baterii CR123 gdy się nie używa doświetlacza IR) i w niektórych modelach zauważalnie większa czułość w porównaniu z cyfrowymi. Minusy to stopniowa degradacja czułości w trakcie użytkowania (praktyczna żywotność od 1500 do 5000 godzin zależnie od producenta i warunków eksploatacji), większa wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne (samo "serce" noktowizora jest szklane i dosyć delikatne) oraz absolutny brak tolerancji na silne światło (absolutnie nie do użytku w dzień czy w mocnym świetle bez zastosowania ochraniacza obiektywu /taki dekielek z małą dziurką/ a jak podczas obserwacji w nocy ktoś Ci przypadkiem zaświeci mocniejszą latarką lub reflektorem w obiektyw, to noktowizor może w znacznym stopniu utracić czułość lub ulec uszkodzeniu).

Ja bym na Twoim miejscu zainteresował się cyfrowym NH-1 - jest tani, prosty w obsłudze, z rejestratorem, ma dobrą rozdzielczość i jest powszechnie dostępny w wielu sklepach dla myśliwych czy miłośników ASG, więc można pójść do sklepu, "pomacać", sprawdzić czy rozdzielczość obrazu będzie dla Ciebie wystarczająca, no i... nie boi się światła dziennego.

milona - Sro 29 Maj, 2019

Też podpinam się pod to pytanie. Zależy mi na kupnie, ponieważ zależy mi na obserwowaniu lasu w ciemnościach. Bardzo mnie to ciekawi i dlatego zastanawiam się nad kupnem jakiegoś aparatu lub właśnie lornetki.
Negatyw - Pią 31 Maj, 2019

milona napisał/a:
Też podpinam się pod to pytanie...
To ja się podepnę pod odpowiedź. :grin:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group