forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Zrt 457 "Patent"

adaher - Pią 29 Sty, 2021
Temat postu: Zrt 457 "Patent"
Witam. Chciałem się podzielić moim "wynalazkiem":)
Od wielu, wielu lat posiadam Zrt 457 jakieś kilkanaście lat temu śp. P. Janusz Płeszka zrobił mi standardowy zabieg wymiany oryginalnego okularu na "kątówkę" 45* i jakiś okularek Soligor zoom i tak śmigało. Tyle, że czasem, gdy wkładałem do lunety np. LVW 8 to nijak oryginalny "montaż" statywowy nie mógł zachować równowagi (ciężki okular) i luneta ciągle "szukała" zenitu. Ogólnie to średnio działał ten system... Dodatkowo okular zasłaniał "szukaczyk" (jak inaczej to nazwać...:) i ciężko było coś namierzyć...

No więc pewnego razu wpadł mi do głowy taki pomysł i upiekłem 2 pieczenie na jednym ogniu! :smile:
W dużym skrócie:
Wykręciłem tę głowicę (wraz ze stopką-4 śrubki)
Dopasowałem szybkozłączkę (odpowiednia długość, żeby przenieść środek ciężkości w stronę okularu) mogę sobie jak w devetailu przesuwać cały układ.
Wywierciłem otwory w szybkozłączce i przykręciłem do lunety (w tym momencie luneta dostała podparcie dolne-stabilniejsze)
Wyciąg okularowy znalazł się w tym momencie po lewej stronie. Wystarczyło podszlifować podkładki kontrujące przy połączeniu Astrokrakowskiej kątówki z fokuserem dokręcić o 90* w prawo i tyle...
Potem jeszcze tylko wyczyszczenie dubleciku obiektywowego i lunetka śmiga!!!
Oczywiście wielkiego szału być nie może (AC i w ogóle) ale jako szybki travelerek daje redę! :smile:
Jeszcze tylko dopasowałem walizeczkę za grosze i trochę pianki i w drogę! :smile:

Oczywiście można to zrobić na wiele sposobów, generalnie chodzi o przestawienie lunety do pionu i przeniesienie środka ciężkości.

Polecam i pozdrawiam serdecznie!!!

Arek - Pią 29 Sty, 2021

No proszę :) Kolejny Adam Słodowy na forum.

Kiedyś miałem ZRT 457, ale wymieniłem ją na lornetkę BPC 25x70.

adaher - Pią 29 Sty, 2021

Ja swojej nie sprzedam bo to już jak relikwia 3 stopnia :smile:
goornik - Sro 03 Lut, 2021

Na 2" toby dopiero śmigało.....
adaher - Czw 04 Lut, 2021

I jeszcze laserowy szukacz... :cool:
PaRa1234 - Wto 03 Maj, 2022

Koledzy, nabyłem lunetę do użytku na strzelnicy.

Chcę ją przerobić w stylu Astrokrak, czy da się gdzieś nabyć redukcję do montażu nasadki kątowej pryzmatycznej ?

Jakie elementy są mi potrzebne ?
Mogę prosić o podanie konkretnych modeli ?

Z góry dziękuje.

adaher - Sro 04 Maj, 2022

Witam.
Gdy ja przerabiałem swoją lunetę (ładnych parę lat temu) wszystko skompletował mi, przesłał i doradził śp. Janusz Płeszka. Teraz muszę szczerze powiedzieć, że nie pamiętam jakie tam były rozmiary, gwinty itp. Myślałem, że Astrokrak już nie istnieje, ale może jednak się myliłem?
Tam na pewno wszystko wiedzą...jeśli sklep nadal działa oczywiście.

http://www.astrokrak.pl/content/18-kontakt/

Pozdrawiam!

Jar - Nie 29 Maj, 2022

adaher napisał/a:
Witam.
Gdy ja przerabiałem swoją lunetę (ładnych parę lat temu) wszystko skompletował mi, przesłał i doradził śp. Janusz Płeszka. Teraz muszę szczerze powiedzieć, że nie pamiętam jakie tam były rozmiary, gwinty itp. Myślałem, że Astrokrak już nie istnieje, ale może jednak się myliłem?
Tam na pewno wszystko wiedzą...jeśli sklep nadal działa oczywiście.

http://www.astrokrak.pl/content/18-kontakt/

Pozdrawiam!


Nie, Astrokrak nie istnieje od śmierci właściciela. Strona firmy/sklepu działa jako internetowe zombie. Ktoś chyba podkupił domenę i używa jako klick-baita. Wygląda jakby sklep nadal działał, ale są tam bodajże linki do reklamy jakiegoś kasyna czy czegoś podobnego. Chyba nikt ze spadkobierców śp. Janusza Płeszki już tego nie kontroluje. Po prostu nie zadbano na czas o likwidację serwisu. Przynajmniej takie informacje wynikają z dyskusji na forum Astropolis, gdzie sprawę "widmowego" sklepu komentowano.
Pozdrawiam
-J.
PS. Sorry, że dopiero teraz odpisuję, ale wyjazd i parę spraw miałem na karku...

adaher - Nie 29 Maj, 2022

Szkoda... Miałem nadzieję, że sklep nadal działa, podobnie jak forum Astromaniak...

Dziękuję za informację.
Pozdrawiam!

kot Sylvester - Nie 29 Maj, 2022

adaher napisał/a:
Szkoda... Miałem nadzieję, że sklep nadal działa


Sklep został zamknięty zaraz po śmierci Janusza. Przez pewien czas nic się tam nie działo, potem był remont i od jakiegoś czasu jest tam aktualnie kwiaciarnia. Najbliższe otoczenie sporo się zmieniło ponieważ obok postawiono spory budynek.

adaher - Pon 30 Maj, 2022

Dobrze, że z kwiatami, a nie z alkoholem.
Takie życie...

Pozdrawiam!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group