forum.optyczne.pl

Wolne tematy - Potrzebny Adapter

mellitus.pl - Pią 19 Mar, 2021
Temat postu: Potrzebny Adapter
Poszukuję adaptera na Olympus Zuiko Digital 14-22mm 1:3,5-5.6 do lustrzanki Canon EOS 1200d, znalazłem jakiś, ale piszą że: Adapter nie współpracuje z obiektywami z bagnetem Micro 4/3. Proszę o pomoc w znalezieniu adapteru.
Jar - Nie 21 Mar, 2021

Chyba trochę namieszałeś z oznaczeniami, więc wyjaśnijmy najpierw kilka kwestii:

1) Czy chodzi Ci o obiektyw 14-42/3.5-5.6 Zuiko Digital ze "starego" lustrzankowego systemu 4/3?
2) Czy też o podobny 14-42/3.5-5.6 M. Zuiko Digital do bezlustrzanego systemu m4/3 (Micro 4/3)?

Czy dobrze rozumiem, że chcesz podpiąć obiektyw 1) lub 2) do lustrzanki Canona z bagnetem EF?
W przypadku 2) adapter nie istnieje, musiałby zawierać skomplikowaną optykę, poza tym patrz niżej. W przypadku 1) adapter mógłby istnieć, ale prawdopodobnie nie istnieje, bo... obiektywy 4/3 mają mniejsze koło obrazowe od tych z systemu EF Canona (APS-C lub FF, zależnie od szkła) i taki obiektyw, zwłaszcza na krótszych ogniskowych, wyprodukuje na klatce APS-C Canona albo kółko z czernią dookoła albo tylko obetnie na ciemno rogi kadru. Zatem poza Tobą mało kto czuje potrzebę instalowania szkieł Olka 4/3 na Canonie i na stosowny adapter nie ma rynku zbytu (a może jednak ktoś robi takie niszowe wynalazki?).
No chyba że chodzi Ci o coś całkiem innego, ale wtedy opisz problem raz jeszcze a czytelniej.
Pozdrawiam
-J.

Jar - Pon 22 Mar, 2021

@mellitus.pl:
Jeśli to Ty wysłałeś mi na e-mail z adresu na Wirtualnej fotki obiektywu, to z oznaczeń i faktu, że ma średnicę filtra 58mm wychodzi mi 1) Czyli to obiektyw E-systemu (4/3), od lustrzankowego Olka.
Jest tak jak napisałem. Marne szanse, aby na rynku był taki adapter z 4/3 do Canona. Technicznie to chyba możliwe (nie sprawdzam, który system ma dłuższy rejestr), tylko obiektyw i tak nie pokryje klatki Canona, będzie bardzo silne winietowanie na brzegach/rogach kadru. Adapter musiałby mieć styki do sterowania przysłoną i AF.
Pozdrawiam
-J.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group