forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Obiektyw z jak najmniejszą dystorsją

Nelsoy - Nie 11 Kwi, 2021
Temat postu: Obiektyw z jak najmniejszą dystorsją
Witam wszystkich,

Proszę o pomoc bardziej doświadczone koleżanki oraz kolegów w doborze obiektywu (ewentualnie aparatu, ponieważ też planuję go zakupić) z jak najmniejszy współczynnikiem dystorsji. Zależy mi na jak najwierniejszym odzwierciedleniu wymiarów geometrycznych fotografowanych elementów (o maksymalnym wymiarze 60cm), najlepiej w pełnym zakresie zdjęcia.

Statyw, którym operuję, pozwala wykonywać zdjęcia z wysokości od 0,5m do 1,5m. Natomiast aparat, który planuję zakupić do tego projektu to Nikon D5300 (zależy mi na dobrej ostrości, a ten model posiada przyzwoitą ilość megapikseli w stosunku do ceny, choć jeżeli istnieją lepsze pozycje ,to jestem otwarty na sugestię). W związku z tym polecono mi obiektyw Nikon Nikkor AF 50 mm f/1.8D, pomiary przedstawione po teście wykazują -0,20%. Czy istnieje jakaś lepsza alternatywa? Nie ukrywam, że cena jest ważna, stąd też biorę pod uwagę starsze, używane modele.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

komor - Pon 12 Kwi, 2021

Poleciłbym obiektyw makro o ogniskowej w okolicach 90–100 mm, ale nie spełni warunku odleglości 1,5 metra i obiektu 60 cm. Nie wiem, czy te przedmioty są trójwymiarowe czy płaskie, ale im większa odległość aparatu od obiektu, tym bardziej „ortogonalny” będzie rzut.

Obiektywy Nikkor z serii D nie będą miały działającego autofokusu na korpusach serii D5xxx, nie wiem czy wiesz. I nie wiem, czy to będzie przeszkodą w tym zastosowaniu, pewnie nie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group