forum.optyczne.pl

Serwis sprzętu i usterki - Czy reklamować niesymetryczną winietę?

mkk3a - Pią 04 Cze, 2021
Temat postu: Czy reklamować niesymetryczną winietę?
Wersja krótka: czy reklamować taką niesymetryczną winietę? Czy jednak jest to jeszcze w granicach normy?

Wersja długa: To drugi egzemplarz tego obiektywu. Pierwszy miał jeden narożnik duży ciemniejszy, reklamowałem raz - nic nie zrobili (podobno nic nie znaleźli), potem reklamowałem drugi raz - i przysłali inny egzemplarz (widać po nr. seryjnym).
W ramach testu zrobiłem parę zdjęć w miarę jednolitego nieba na różnych ustawieniach.




ryszardo - Pią 04 Cze, 2021

A jesteś pewien, że zaprezentowany efekt wynika z wady obiektywu, a nie nierównomiernego oświetlenia nieba w kadrze? Na moje oko trochę tak to wygląda.

Przy czym powyższe można dość łatwo zweryfikować. Wystarczy wykonać 2 identyczne kadry, przy czym przy jednym aparat powinien być odwrócony "do góry nogami" (trzeba by jedynie upewnić się, że aparat automatycznie go nie obraca). Wtedy jeśli na obu zdjęciach efekt będzie wyglądał tak samo, to wina obiektywu. Jeśli będzie obrócony w kadrze, to z obiektywem wszystko w porządku.

mkk3a - Pią 04 Cze, 2021

To zalezy co dokladnie masz na myśli. Fakt, czesciowo jest to nierównomierna jasność nieba (zwlaszcza dłuższe ogniskowe i ostrość na 2 i więcej m).
Efekt, o który mi chodzi, najbardziej widać na 86, 145 i 300 mm, przy ostrości na minimum. Dla pewność jutro dodam zdjęcia do góry nogami.

towner - Sob 05 Cze, 2021

zrób test z białą kartką na ścianie itp. upewniając się że światło jest równe na powierzchni kartki, możesz użyć do tego sprawdzenia światła pomiaru punktowego. Nie musisz używać kartki oczywiście jeśli masz gładkie białe lub zbliżone do białych kolorem ściany. Problem z niebem jest taki że mogą być odblaski na obiektywie lub wewnątrz, przy takich zoomach to możliwe.

Jak tak robię zawsze jak kupuję stary obiektyw, do tego mam też test geometrii z wydrukowaną siatką, wtedy to wszystko widać doskonale.

Arek - Sob 05 Cze, 2021

mkk3a, trzeba było to samo niebo sfotografować aparatem odwróconym do góry nogami. Miałbyś jasność co powoduje efekt.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group