forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Kompakt na ptaki ok 2k

sim17 - Nie 22 Sie, 2021
Temat postu: Kompakt na ptaki ok 2k
Czołem, fotografuję ptaki, mam lustrzankę i dwa teleobiektywy. Chciałbym jednak wzbogacić arsenał o kompakt, który miałbym do dyspozycji gdyby z jakiegoś powodu nie chciało mi się brać ciężkiego majdanu (np. na niektóre wyjazdy lub np. krótki poranny spacer do pobliskiego parku). Czy moglibyście polecić coś ok. 2000 zł za nówkę?

Zaznaczam, że to ma być sprzęt uzupełniający. Jestem świadomy tego, że zdjęcia ptaków z kompaktów przy lustrzankach to zawsze będzie słabizna.

Z góry dziękuję za rady.

ryszardo - Nie 22 Sie, 2021

Niestety z miesiąca na miesiąc wybór nowych kompaktów jest coraz mniejszy.

Jeśli mimo wszystko musi być nowy, to w tej cenie najlepszy będzie Panasonic FZ-300 (aczkolwiek też już znika i ceny nowych się podniosły). Matryca miniaturowa jak w każdym innym, ale przynajmniej obiektyw ma stałe f/2,8.

Gdybyś dopuszczał sprzęt używany, to lepszy moim zdaniem byłby FZ-1000. Matryca formatu 1" już na trochę pozwala. Tylko pytanie, czy to jest dostatecznie mniejszy sprzęt od Twojej lustrzanki?

sim17 - Nie 22 Sie, 2021

Cytat:
Tylko pytanie, czy to jest dostatecznie mniejszy sprzęt od Twojej lustrzanki?


Od samej lustrzanki nie - używam Nikona D3500, który jest mały i lekki. Ale na akcję idę z Sigmą 150-600 a to już jest ciężka i nieporęczna lufa.

Budżet w razie czego można nieco zwiększyć.

ryszardo - Nie 22 Sie, 2021

Jeśli budżet jest elastyczny, to zdecydowanie warto szukać czegoś z matrycą 1".
Niestety z tego co widzę, to dostępność ogólnie jest bardzo słaba - kompakty umierają.

Jeśli ważniejsze są małe rozmiary, to warto poszukać Panasonica TZ200.
Jeśli liczy się jakość przy średnich rozmiarach, to warto rozważyć wspomnianego wcześniej FZ1000 (lub FZ1000 II), FZ2000, Sony RX10 III lub RX10 IV (ostatnie 3 będą zauważalnie droższe).

Porównaj parametry i i poszukaj, może uda Ci się znaleźć coś w sensownej cenie. Na szybko znalazłem FZ1000 za 2120 zł, ale w na ekspozycji w Euro w Szczecinie.

sim17 - Nie 22 Sie, 2021

A z ciekawości, czemu kompakty umierają?

Dużo się mówi, że następuje zmierzch lustrzanek na rzecz bezlusterkowców, czy kompaktów to też dotyczy? (bezlusterkowce wciąż mają strasznie drogie obiektywy)

ryszardo - Nie 22 Sie, 2021

Wbrew pozorom pod względem sprzedaży w porównaniu do kompaktów lustrzanki mają się dużo lepiej i to mimo tego, że niemal wszyscy producenci porzucili ich rozwój (został tylko niszowy Pentax).

Kompakty zostały wyparte z rynku przez coraz lepsze aparaty w telefonach, które zaczęły w zupełności wystarczać większości docelowych klientów aparatów kompaktowych, a obecnie potrafią przewyższać je jakością obrazu. Ostatnimi bastionami są długie ogniskowe i ergonomia.

sim17 - Nie 22 Sie, 2021

Jeśli można, z ciekawości jeszcze pociągnę temat - czy to oznacza, że Nikon i Canon przestaną wkrótce wypuszczać na rynek nowe lustrzanki w ogóle?
TomPL2 - Pon 23 Sie, 2021

Spojrzałem na ceneo jakie są teraz ceny i zdębiałem - 9999zł!?
https://www.ceneo.pl/48112823
Na euro i fotoplus teoretycznie po około 4500, też nieźle :mrgreen:
Sony RX10 to już w ogóle bez 5 tys. nie podchodź...

ryszardo - Pon 23 Sie, 2021

sim17 napisał/a:
Jeśli można, z ciekawości jeszcze pociągnę temat - czy to oznacza, że Nikon i Canon przestaną wkrótce wypuszczać na rynek nowe lustrzanki w ogóle?


Mnie się wydaje, że już przestali.
Najnowsze lustrzanki tych firm zostały zaprezentowane w lutym 2020.
Jeśli chodzi o obiektywy, to Canon nie pokazał nic do systemu EF od września 2018 i jakiś czas temu oficjalnie zapowiedział, że kończy rozwój szkieł do lustrzanek.
Nikon w przeciągu ostatnich 3 lat pokazał jeden obiektyw z mocowaniem F: 120-300/2,8 w styczniu 2020. Też bym się więcej nie spodziewał.

Lustrzanki i obiektywy do nich cały czas są produkowane i przez jakiś czas jeszcze będą dostępne, ale też już znikają. Mnie zmartwiło, że Tamron zakończył produkcję 17-35 OSD, którego zakup brałem pod uwagę :???:

wokl - Pon 23 Sie, 2021

Jak ma to być sprzęt uzupełniający, pomyśl np. o Sony z serii HX lub podobnym, albo używanym Coolpixie P 900, 950, 1000. Jakość zdjęć z tych aparatów jest wystarczająca do amatorskich fotografii dokumentacyjnych. Wydruki większe niż A4 są marnej jakości, podobnej do jakości zdjęć wykonanych Tairem 300/ 4,5. Zalety tych superzoomów to: małe waga i rozmiary, szybkość działania, cicha migawka, możliwość robienia zdjęć "z ręki".
O najważniejszej wadzie już napisałem. Od kilku lat robię zdjęcia ptaków tego typu aparatami (Sony HX 300, Coolpix P 900, Coolpix P 1000). Jeśli jesteś amatorem - polecam, jeśli zawodowcem - szukaj czegoś innego.

sim17 - Pią 27 Sie, 2021

A co powiecie o Canon Powershot G9X MARK II? Nowy za niecałe 1600 zł.
ryszardo - Pią 27 Sie, 2021

sim17 napisał/a:
A co powiecie o Canon Powershot G9X MARK II? Nowy za niecałe 1600 zł.

Całkiem ciekawy kompakt, ale nie pomyślałbym o nim do fotografii ptaków. Musiałbyś podchodzić bardzo blisko, bo na maksymalnej ogniskowej będzie miał pole widzenia porównywalne z obiektywem 55 mm na Twoim D3500 :idea:

sim17 - Pią 27 Sie, 2021

ryszardo napisał/a:
sim17 napisał/a:
A co powiecie o Canon Powershot G9X MARK II? Nowy za niecałe 1600 zł.

Całkiem ciekawy kompakt, ale nie pomyślałbym o nim do fotografii ptaków. Musiałbyś podchodzić bardzo blisko, bo na maksymalnej ogniskowej będzie miał pole widzenia porównywalne z obiektywem 55 mm na Twoim D3500 :idea:


No tak, to się mija z celem.

A skoro mówimy o ogniskowych, mam pytanie - w kontekście bezlusterkowców mikro cztery trzecie, pojawiają się adnotacje, że obiektyw o ogniskowej 300 mm jest odpowiednikiem 600 mm dla kliszy 35 mm. Czy to oznacza, że także 600 mm dla Nikona D3500?

ryszardo - Pią 27 Sie, 2021

D3500 ma matrycę formatu APS-C co oznacza, że obiektyw o ogniskowej 600 mm daje pole widzenia takie samo, jak obiektyw 900 mm na "pełnoklatkowej" matrycy (24x36 mm, film 35 mm).
Jeśli chcesz uzyskać kadry zbliżone do obecnego zestawu na matrycy mikro 4/3, to potrzebujesz obiektywu o ogniskowej ~450 mm. Przy czym weź pod uwagę, że proporcje obrazu będą inne (4:3 zamiast 3:2).

Kompaktów dających takie zbliżenie jest niewiele i wszystkie, które sobie w tym momencie przypominam mają miniaturowe matryce i ciemne obiektywy. Zdecydowanie wolałbym odpowiednik 600 mm na matrycy 1". Lub nawet przyzwoity odpowiednik 400 mm jak we wspomnianym wcześniej FZ1000.

Negatyw - Sob 28 Sie, 2021

sim17 napisał/a:
...
A skoro mówimy o ogniskowych, mam pytanie - w kontekście bezlusterkowców mikro cztery trzecie, pojawiają się adnotacje, że obiektyw o ogniskowej 300 mm jest odpowiednikiem 600 mm dla kliszy 35 mm. Czy to oznacza, że także 600 mm dla Nikona D3500?

Jak dla mikro cztery trzecie jest 300*2=600 [mm] to dla Nikona D3500 będzie 300*1,5=450 [mm].

towner - Pon 30 Sie, 2021

Może https://allegrolokalnie.pl/oferta/fujifilm-x-m1-obiektyw-16-50mm-jak-nowy
i ten obiektyw https://allegrolokalnie.pl/oferta/obiektyw-fujinon-xc-50230-mm-f4567-ois-ii

kompakt to dla mnie temat zamknięty zanim otwarty, od około 5-ciu a może 10-ciu lat nie ma to sensu,
chyba że mamy na myśli kompakty typu Fujifilm x100 albo Sigma DP ale to wąska specjalizacja,
raczej nie do ptaków.

sim17 - Pią 03 Wrz, 2021

Dziękuję wszystkim za rady.

Miałem w ręku w Euro Panasiewicza FZ-300, w promocji za niecałe 1900 zł.
To co było kuszące to obiektyw ze światłem 2.8, który jak mniemam pozwoliłby robić foty przy gorszej pogodzie. Byłem o krok od kupienia, ale koniec końców się nie zdecydowałem. Póki co na krótsze spacery będę zakładał na D3500 krótszą lufę (Tamrona 70-300).

Jeszcze pomyślę.

Jan55 - Pią 03 Wrz, 2021

Lepiej na tej kombinacji z Nikonem wyjdziesz. Lustrzanka to nie kompakt i jakość zdjęć na pewno jest lepsza. Z tego co pamiętam, to zdjęcia z tego Panasa na 2,8 nie były zachwycające, dopiero po przymknięciu nabierały troszkę lepszej jakości. Może dozbieraj do lepszego obiektywu typu 150-600 i zostań z tym co masz. :wink:
sim17 - Pią 03 Wrz, 2021

Jan55 napisał/a:
Może dozbieraj do lepszego obiektywu typu 150-600 i zostań z tym co masz. :wink:


Mam już Sigmę 150-600 i to mój podstawowy oręż. Kompakt rozważałem jako sprzęt uzupełniający, lżejszy i poręczniejszy, na krótsze wypady.

Jan55 - Pią 03 Wrz, 2021

No tak, Sigma plus body trochę waży, więc jest co dźwigać, kompakt jednak trochę lżejszy a z poręcznością różnie bywa, te wszystkie długozoomowe jednak są duże i też ważą, tyle, że mniej od takiego zestawu jaki posiadasz. :grin:
TomPL2 - Wto 07 Wrz, 2021

Kompromisem jakościowo-wagowym mógłby być FZ2000 (waga 966g i zakres 24-480mm) ale wymiotło już z rynku...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group