forum.optyczne.pl

Lornetki - spotkanie lornetkowe ?

mariuszi - Czw 02 Wrz, 2021
Temat postu: spotkanie lornetkowe ?
cześć

festiwal w Łochowie w tym roku będzie raczej fotograficzny ...

z inicjatywy oddolnej może zorganizujemy spotkanie ze sprzętem obserwacyjnym ?

proponuję góry świętokrzyski ...

- jest na co popatrzeć
- jest gdzie spać ( jeśli spotkanie miałoby być z kolacją )
- można zorganizować mini rajd świętokrzyski po terenie "pagórkowatym"

oczywiście uda się jeśli będą chętni i przywiozą co mają :cool:

Np:
http://www.swietnokrzyskachata.pl/

Jest „taras z widokiem”

pomysłów na lokalizacje zapewne będzi kilka ...
proponuje aby każdy kto chcę zaproponować lokalizacje zrobił to bardziej precyzyjnie tzn i jakimś nazwijmy to programem i dokładną lokalizacją .. można zrobić potem ankiete i wybrać najciekawsze miejsce .

adaher - Czw 02 Wrz, 2021

Świetny pomysł!
Ja proponuję pod Poznaniem, wtedy wszystkim będzie bliżej :grin:

goornik - Czw 02 Wrz, 2021

Może Sulejów? - niemal w centrum Polski, z dobrym dojazdem z każdej strony?
Też jest na co popatrzeć

Wiking69 - Czw 02 Wrz, 2021

15-17 października odbędzie się festiwal fotograficzny w Łochowie . To pewne miejsce z tradycjami , dobrą kuchnią i dużą ilością fajnych pokojów noclegowych . Myślę że lepiej byłoby ... podłączyć się pod ten festiwal . I tak zabralibyśmy swoje własne lornetki ( dużo pięknych lornetek :) ) . A zresztą większość z nas interesuje się fotografią . Na miejscu byłby Arek , miła atmosfera i piękna złota jesień . Więc może zapiszemy się na oficjalny festiwal w Łochowie . A po cichu ...
Wiking69 - Czw 02 Wrz, 2021

Jeżeli chociaż trzech kolegów z forum lornetkowego wyrazi chęć uczestnictwa w tym festiwalu . To ja będę tym czwartym :) . Mogę przywieźć tylko 10 lornetek , ale czasy są ciężkie :) .
Wojtas_B - Czw 02 Wrz, 2021

Gdybyście się wybierali, to ja bym chętnie się podłączył.
Czy myślicie, że wypada wpaść na parę godzin na przykład w sobotę bez oficjalnego uczestnictwa w całej imprezie, żeby tylko spotkać się z lornetkowymi wariatami, czy też wstęp na teren wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia itd?

mariuszi - Czw 02 Wrz, 2021

w zamyśle miałem spotkanie bardziej kameralne .... i tematycznie skierowane na sprzęt obserwacyjny ..
Wiking69 - Czw 02 Wrz, 2021

Mariuszi masz dobre intencje . Ale na kilka godzin :( ... kto będzie chciał przejechać kilkaset kilometrów ? . W dwie strony jednego dnia i wydać kilkaset złotych na paliwo :( .
mariuszi - Czw 02 Wrz, 2021

wiking nie wiem kto ... po to zapytałem na forum żeby się dowiedzieć

ale może masz racje .. to tylko propozycja

ja do Łochowa mam 250 km .. a nowości fotograficzne mnie nie interesują

Wojtas_B - Czw 02 Wrz, 2021

Ja mogę na parę godzin z Warszawy do Łochowa przyjechać, żeby popatrzeć choćby przez klasyki Wikinga. Poczęstowałbym NL 12x42.
Arek - Czw 02 Wrz, 2021

Na Festiwalach i Zlotach fotograficznych zawsze są lornetki. Wystawia się Canon, Nikon, Olympus, Pentax, Foto7, Focus Nordic, Delta. Na ostatnich imprezach nie brakowało więc sprzętu obserwacyjnego. Przykładowo w Gniewie, na formalnie fotograficznym Zlocie, były lornetki Bushnell, Canon, Delta Optical, Fujinon, Nikon i Olympus.

Teren Łochowa jest tak duży, że można zrobić kameralną podgrupę miłośników lornetek, która będzie sobie działać zupełnie niezależnie od fotografów, korzystając ze sprzętu swojego lub/i przywiezionego przez wystawców. Nie ma jednak możliwości przyjeżdżania na chwilę, bez zgłoszenia i bez opłat.

Impreza ze sprzętem obserwacyjnym będzie dopiero na wiosnę. Choć jak firmy będą reagować tak entuzjastycznie jak na moją propozycję nowego testu lornetek, w którym chciałem żeby wzięły udział, to pewnie tej imprezy nie będzie, albo będzie łączona.

Wojtas_B - Czw 02 Wrz, 2021

No to może "zorganizujemy" towarzyskie spotkanie, najlepiej w jakiejś knajpie z ogródkiem, a swoją drogą chętnie poczekam na wiosenną imprezę z nadzieją, że się ona odbędzie.
gaudemus - Czw 02 Wrz, 2021

Jestem jak najbardziej za, pisze się na taki bino-mini-spęd :)
W weekend, pół dnia z lornetkami blisko jakiejś knajpki z obiadem ;)
Najlepiej gdzieś w centralnej Polsce aby wszyscy mieli równe szanse w dojeździe. Sulechów jak dla mnie to dobra opcja, ew. może gdzieś nad Jeziorskiem? albo Uniejów? albo może Spała? Ja jestem z Wrocławia, miejscówkę można wybrać gdy skrystalizuje się lista chętnych

Tylko czasowo to najszybciej dam radę w październiku :( , wrzesień mam już zajęty, wybywam w połowie miesiąca na urlop.

Wiking69 - Czw 02 Wrz, 2021

A ja wam mówię że podłączenie się do festiwalu fotograficznego Łochowie , który odbędzie się w październiku jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem . Ze względu na pogodę i komfort ( trzy dni i dwie noce ) . Już raz przerabiałem temat kameralnego spotkania o tematyce lornetkowej . Było bardzo miło , pogoda dopisała , bardzo sympatyczny kolega , kilka godzin czystego relaksu . Ale ... w jedną stronę miałem 350 km . A to oznacza że w jeden dzień musiałem przejechać 700 km i wydałem 350 zł na paliwo i opłaty autostradowe . Wróciłem do domu delikatnie mówiąc wykończony .
Santre - Czw 02 Wrz, 2021

Dobry pomysł. Teraz wyjeżdżam na ponad dwa tygodnie. Czyli Październik jest ok. Odżyją wspomnienia z pierwszego zlotu obserwacyjnego.
mariuszi - Czw 02 Wrz, 2021

Październik to dobry termin , ja jestem chętny …
Wiking69 - Pią 03 Wrz, 2021

Pomyślcie koledzy , trzy dni i dwie noce z pięknymi lornetkami w Łochowie . To jak kąpiel w szampanie :) .
Wiking69 - Nie 05 Wrz, 2021

Nie wiem jakie są statystyki , ale mam wrażenie że na stu czytających tylko jedna osoba odpisuje :) . Lubię planować z wyprzedzeniem a październik jest coraz bliżej . Dlatego poproszę was o jasne deklaracje ... ile kolegów chciałoby przyjechać do Łochowa na festiwal fotograficzny ze swoimi lornetkami . Jeżeli chociaż trzech z was się na to zdecyduje , to ja mogę być tym czwartym .
goornik - Nie 05 Wrz, 2021

No to konkretnie: czas Łochowa mi niestety NIE pasuje (ważna impreza u mnie w Łodzi, organizowana przeze mnie)
Będę w Wawie jednego dnia między 13 i 15 września. Mam swobodę wyboru który to dzień

adaher - Wto 07 Wrz, 2021

Witam. Temat Sulejowa, Jeziorska, Uniejowa, Spały upadł?
Ja mogę 14-16 października.

gaudemus - Sob 25 Wrz, 2021
Temat postu: gdzieś w środkowej Polsce
Witam

Odświeżam wątek dotyczący z(a)jazdu lornetkowego - oby nie ostatniego na Litwie ;)

proponuję którąś niedzielę, pasują mi wszystkie trzy:
03.10
10.10
17.10
ok. godziny 12

miejsce ustalimy gdy skrystalizuje się lista chętnych, gdzieś w połowie drogi

uprzedzając Wikinga ;) , do Łochowa się nie wybieram, trzy dni to za długa impreza

Wiking69 - Sob 25 Wrz, 2021

Najbliższy pagórek w okolicach Wrocławia to chyba Sobótka . Dla mojego starego Jeepa to jakieś 5 godzin jazdy :( . Ale mam nadzieję że wam się uda :) .
Wiking69 - Sob 25 Wrz, 2021

Ale powiem szczerze i proszę się na mnie nie gniewać :( :( :( . Gdybym wiedział że na takie spotkanie przyjedzie chociaż jedna osoba z niezwykle otwartym umysłem , ogromną wiedzą i wielkim poczuciem humoru . Na pewno na takie spotkanie bym przyjechał :) .
mariuszi - Sob 25 Wrz, 2021

Wiking musisz zdradzić o kogo Ci chodź … :cool:

Mnie tez pasują niedziela w październiku w zasadzie każda

M.

mariuszi - Nie 26 Wrz, 2021

Jak widać ja nie spełniam kryteriów wikinga, ale może kolektywnie się uda ;-) i kolega zaszczyci swoją obecnością :oops: ( oczywiście bez obrazy :wink: )
Wiking69 - Nie 26 Wrz, 2021

Poczucie humoru już masz :) . Mam nadzieję że pasja lornetkowa wyzwoli w was nieodpartą chęć spotkania się w większej grupie . Podobnie jak bocianom na sejmikach , przed odlotem do ciepłych krajów :) .
adaher - Nie 26 Wrz, 2021

Witam.
Ja z przyjemnością spotkam się z kolegami 16-17. X.
Mój obszar, to ten, mniej więcej oczywiście zaznaczony na mapie.
Bardzo polecam Dolinę Baryczy!
Novik, mogę Cię po drodze zabrać :smile:

Wiking69 - Nie 26 Wrz, 2021

Największym problemem jest to , że się nie znamy . A dużo chętniej spotykamy się z ludźmi których znamy , lubimy i mamy z nimi jakieś miłe wspomnienia . No ale kiedyś musi być ten pierwszy raz :) , inaczej nie będziemy mieć szansy na bliższe poznanie . Kto wie , być może jesteście wspaniałymi ludźmi .
Wojtas_B - Sro 29 Wrz, 2021

Wiking69 napisał/a:
Największym problemem jest to , że się nie znamy . A dużo chętniej spotykamy się z ludźmi których znamy , lubimy i mamy z nimi jakieś miłe wspomnienia . No ale kiedyś musi być ten pierwszy raz :) , inaczej nie będziemy mieć szansy na bliższe poznanie . Kto wie , być może jesteście wspaniałymi ludźmi .


Wspólne hobby pozwala ludziom, którzy pierwszy raz się spotykają, od razu żywiołowo rozmawiać, bez kłopotliwych wstępów.

Wiking69 - Sro 29 Wrz, 2021

Obawy zawsze pozostają , forum daje anonimowość i pewien komfort psychiczny . Mając do wyboru spotkanie z jedną z dwóch grup pasjonatów lornetkowych , reprezentujących zupełnie odmienne filozofie binoholizmu . Jedna z super lornetkami ... ale domatorzy , obserwacje tylko z balkonu . Druga grupa zaopatrzona w dziurawe buty i w stare lornetki , ale za to traperzy i włóczykije . Nie mam najmniejszych wątpliwości z którą grupą chciałbym się spotkać . Bardziej interesują mnie ciekawi ludzie i ich historie , niż lornetki po 13.000 zł .
Wojtas_B - Sro 29 Wrz, 2021

Wiking69, Dopóki nie spotkasz człowieka, Twoje założenie z podziałem na kategorie binoholików szufladkujące ich jak wyżej pozostaje tylko teorią i dużym uproszczeniem.
Informacja, że ktoś ma lornetkę za 13 k, nic jeszcze nie mówi o jej właścicielu. Człowiek stwarzający na forum pozory fajnego gościa może w naturze okazać się picerem, a ktoś, kogo negatywnie postrzegasz na podstawie jego lornetkowego asortymentu, może okazać się osobą ciekawą, o szerokich horyzontach, godną rozmowy poza forum.
Ja jestem przede wszystkim bardzo otwarty na znajomości poza forum i bardzo ciekaw różnych lornetek (nowoczesnych i starych klasyków), które inni mogą mi pokazać.

Wiking69 - Sro 29 Wrz, 2021

Oczywiście masz rację , ale chyba poczułeś się trochę urażony :( . Ja też mam kilka bardzo drogich lornetek , ale mam nadzieję że nie to w oczach innych stanowi o mojej wartości :) ... Ps. Musimy się spotkać na żywo skoro jesteś z Warszawy .
Wojtas_B - Sro 29 Wrz, 2021

Wiking69 napisał/a:
Oczywiście masz rację , ale chyba poczułeś się trochę urażony :( . Ja też mam kilka bardzo drogich lornetek , ale mam nadzieję że nie to w oczach innych stanowi o mojej wartości :) ... Ps. Musimy się spotkać na żywo skoro jesteś z Warszawy .


Otóż to. Uważam Cię za bardzo pozytywnego "świra" z ogromną wiedzą w temacie i chętnie się spotkam. Moja wiedza o lornetkach jest o wiele mniejsza, ale szybko ją zgłębiam. Dawno temo lornetki mnie zafascynowały, ale potem ucichło, ponieważ pochłonęła mnie fotografia, którą uprawiałem przyjemnościowo ale też był to mój drugi zawód. Obecnie, z uwagi na poważne obowiązki w obecnej pracy związanej z podstawowym zawodem, nieco ograniczyłem działalność foto i wróciła fascynacja lornetkami ze zdwojoną siłą.

Telefon do siebie dam na priv.

Wojtas_B - Sro 29 Wrz, 2021

... Niestety moja wiadomość prywatna nie wychodzi mimo kilku prób. Jest jakiś błąd na tej stronie.
adaher - Sro 29 Wrz, 2021

Dołączam do kolegi Wojtasa, ode mnie też pw nie wychodzą :sad:
Wiking69 - Czw 30 Wrz, 2021

Panowie wasze wiadomości doszły całe i zdrowe :) . Numer telefonu też 501 ... ... :)
Wiking69 - Czw 30 Wrz, 2021

Z największą przyjemnością poznam kolegę Wojtasa-B i jego lornetki :) . Mam nadzieję że damy przykład innym kolegom z forum lornetkowego , udowadniając że jednak można się dogadać . Na pewno łatwiej się spotkać w kameralnym gronie niż w większej grupie .
adaher - Czw 30 Wrz, 2021

Ok. Czyli rozumiem, że info. w wysłanych pojawia się dopiero gdy ktoś odbierze pw. Przyjąłem :smile:
Wojtas_B - Czw 30 Wrz, 2021

Strona ma już pewnie ze dwadzieścia lat i to może być powodem. Nowsze przeglądarki, brak kompatybilności itd. Mój telewizor przestał właśnie odbierać YT, musiałem kupić TV box do smart TV.
mariuszi - Sob 02 Paź, 2021

Przedsmak :cool:
Sobotni poranek nad Odrą







Tekst wkrótce

adaher - Sob 02 Paź, 2021

:shock: !!! To dopiero przedsmak...? :lol:
mariuszi - Sob 02 Paź, 2021

adaher napisał/a:
:shock: !!! To dopiero przedsmak...? :lol:


Mam na myśli spotkanie lornetkowe jak w tytule wątku :cool:

Wydaje się ze geograficznie okolice Łodzi - Piotrkowa byłby kompromisem jeśli chodzi o lokalizacje ….

Wiking69 - Sob 02 Paź, 2021

Dzisiaj w Warszawie spotkałem się z kolegą Wojtasem_B :) . Pogoda dopisała , humory też , kilka godzin zleciało błyskawicznie . Na spotkanie przyniosłem 5 lornetek , natomiast Wojtek postawił na jakość i przyniósł Swarovskiego NL 12x42 + Kowę 10x42 . Wnioski są dla mnie dość irytujące :( . Swarovski całą serią NL tak wysoko postawił poprzeczkę , że nawet Zeissom SF i FL trudno je dogonić . Na szczęście NL-ki nie mają jeszcze efektu 3D , więc mogę dziś spać spokojnie :) . Było bardzo fajnie , serdecznie Wojtkowi dziękuję .
Wiking69 - Sob 02 Paź, 2021

Biorąc jednak pod uwagę małą źrenicę wyjściową w NL 12x42 , która wynosi 3,5mm . Pocieszam się trochę że wieczorem Zeiss FL 7x42 zjadłby Swarka na kolację :) . Kiedy zaczyna brakować światła nic nie zastąpi dużej źrenicy wyjściowej , a 6 mm w Zeissie kontra 3,5 mm w Swarku to przepaść . Mogę nawet w tym miejscu zacytować Szekspira ... Być albo nie być :) .
Wojtas_B - Sob 02 Paź, 2021

Dziękuję Wikingowi za dzisiejsze spotkanie. Kilka godzin w jednym miejscu i żadnej nudy. Wokół oswojone kawiarniane wróble, w dole Wisła z żerującymi kormoranami, przelotami czapli itd.
Przed południem szaro, a później słonecznie. Te piękne przyrody okoliczności i zmieniające się warunki pozwoliły nieźle przetestować kilka ciekawych lornetek.

Lornetki Wikinga:

- Najstarsza była wojskowa 6x30 (duńskiej armii?) - bardzo ostra na środku, można się zdziwić, jak ostre obrazy mogą dawać stare konstrukcje. O wieku przypomina tylko ta żółta tonacja, bo w tamtych latach technologie powłok nie pozwalały uzyskiwać odwzorowania barw na poziomie współczesnych lornetek. Ta szóstka to dla mnie lornetka z "pełną stabilizacją" realizowaną tylko rękami, w której się ją trzyma.

- Zeiss Dialyt 7x42 - To ciekawa dachówka w stylu retro o pancernym wykonaniu i ładnym obrazie.

- Zeiss FL 7x42 - Widać technologiczny krok do przodu w stosunku do Dialyta (wrażenie większej jasności dzięki odwzorowaniu barw na nowszych powłokach i stuprocentowa ostrość na osi).

- Zeiss 8x50B - To przepiękne stare porro o wyjątkowej urodzie i fenomenalnej jakości wykonania, swietna ostrość i piękny efekt trójwymiaru, który manifestuje się nie tylko na obiektach bliskich, ale nawet wędkarz stojący po drugiej stronie Wisły "wychodził" mi z tła drzew podobnie ode mnie oddalonych. O wieku znów jednak przypomina odwzorowanie kolorów typowe dla tamtych lat produkcji.

Zeiss SF 10x42 - To oczywiście flagowiec i jedna z wąskiego grona najlepszych dziesiątek na rynku, o wielkim polu, wybitnej ostrości, kontraście i szybkim ustawianiu ostrości, co dobrze sprawdza się na ptakach w locie. Dodatkowo w tej lornetce podoba mi się duża odległość źrenicy (przy pełnym wysunięciu muszli okularów widać całe pole, które przecież jest jednym z rekordowych wśród lornetek) oraz bardzo mała minimalna odległość ostrzenia. Miałem świetną zabawę patrząc na rozrabiające między stolikami wróble półtora metra ode mnie. Stopień odwzorowania ptaszków z tej odległosci pokazuje małe detale nawet najmniejszych piórek.

Wojtas_B - Sob 02 Paź, 2021

Jeśli chodzi o NL 12x, to oczywiście, jest to lornetka raczej dzienna, choć testowałem ją w warunkach nocnych miejskich i zaskakująco sporo pokazuje w ciemnych krzakach. Prawdopodobnie można to zawdzięczać wysokiemu kontrastowi NLa, który pogłębia czernie, wydobywając na ich tle nawet bardzo ciemne szczegóły.
mariuszi - Pon 04 Paź, 2021

Obiecane kilka słów
Sobotnie spotkanie było spontaniczne przy okazji mojego krótkiego pobytu we Wrocławiu , z kolegą Gaudemus’em spędziliśmy 2 godziny nad Odrą podziwiając widoki prze lornetki uwiecznione na zdjęciu z czego moje są tylko 2 NL.

Opisze w krótkich słowach :


1. Monarch 7 to fajna lornetka polowa …
2. Vixen foresta w parametrze 7x50 była królową 3D, choć ergonomia i muszle wyraźnie słabo
3. Mały Zeiss mimo rozmiaru jest „ wielki obrazem „ świetna lornetka kieszonkowa
4. Steiner ostry w osi optycznej , trochę ciężki .. poważna lornetka
5. Companion pretenduje do wyższej ligi , dużo lepsza lornetka polowa
6. Laica zniknęła pośród lornetek swarovskiego ,wyróżniała się za to poręcznością
7. Zeiss FL ma przyjemny „herbaciany” odcień w stosunku do swar i ładny bokeh :wink: Λ
8. EL 10x32 ma inne powłoki niż EL 12x50 i NL
9. EL 12x50 … interesujące byłoby porównać z NL 12x42
10. NL 10x42 … szeroki i ostry
11. NL 8x32 ma pole widzenia jak FL tyle że x8 i bez bokehu

Testowaliśmy podpórkę na czoło, wg mnie do x10 nie polepsza stabilności a i do x12 nie było jak zamontować


Mechanika fajna u wszystkich może poza vixenem
U wszystkich da się znaleźć AC ale w niektórych tylko na brzegach
Pod światło nie dało się testować bo lekka mgiełka była

Gaudemus zapewne uzupełni tekst swoimi wrażeniami :grin:

Wiking69 - Pon 04 Paź, 2021

Panowie mieliście okazję porównać dwa Swarki NL i dwa EL . Czy waszym zdaniem warto dopłacić kilka tysięcy złotych więcej , żeby mieć NL zamiast EL . Czy większe pole widzenia i świetna ergonomia są tego warte ? .
mariuszi - Pon 04 Paź, 2021

Czy warto to nie wiem bo to raczej mało policzalne …
Moja teściowa nie dałaby nawet 100 zł za NL :cool: λ

Ja mam NL i gdyby ktoś chciał zamienić się na EL i dopłacał „kilka tysięcy” to bym się nie zgodził :wink:

Wiking69 - Pon 04 Paź, 2021

I to chciałem usłyszeć :)
mariuszi - Pon 04 Paź, 2021

To co napisałem nie oznacza ze jest jakaś przepaść między NL i EL
Po prostu NLki w stosunku do EL są udaną ewolucją nie rewolucją

Wiking69 - Pon 04 Paź, 2021

Wiem o tym :) . Poprzeczkę ustawili bardzo wysoko .
mariuszi - Sro 06 Paź, 2021

A mimo ach..i och …nad najnowszymi , sentyment zostaje :wink:


Wiking69 - Sro 06 Paź, 2021

Piękny klasyk :) . Tylko jedna rzecz nie podoba mi się w tej uroczej lornetce . Napis ... HABICHT i 8x30W . W starszych egzemplarzach te napisy były ładnie zawijane , zupełnie jakby ktoś je odręcznie napisał . A tutaj są takie surowe , techniczne , jakby ktoś je wystukał na maszynie do pisania .
adaher - Sro 06 Paź, 2021

To kto jest jeszcze chętny na to spotkanie? (ja mogę 16-17 X)
Padła propozycja okolic Piotrkowa (Trochę daleko ode mnie, ale jak by się zebrała fajna ekipa...)
Z drugiej strony, odbyły się spotkania nad Wisłą, nad Odrą, no więc ewidentnie brakuje spotkania nadwarciańskiego... :smile: Ale przypomnę jeszcze propozycję spotkania nadbaryczowego :smile:

Pozdrawiam!

adaher - Sro 06 Paź, 2021

ps. zdjęcie kurtki ewidentnie nadaje się do tematu art... :smile:
mariuszi - Sro 06 Paź, 2021

bo ten habicht to klasyk "eklektyczny" :cool: :wink:
mariuszi - Sro 06 Paź, 2021

generalnie widać że na spotkanie w szerszym gronie raczej są marne szanse .... ze zrozumiałych względów

można by założyć "podwiesić" na stronie wątek o spotkaniach spontanicznych , takich "przy okazji" czyjejś bytności poza miejscem zamieszkania ..

ja bywam w Warszawie , czasami we Wrocławiu ..

gaudemus - Sro 06 Paź, 2021
Temat postu: spotkanie lornetkowe
ad @#OdraBinoParty

Jak dla mnie po obejrzeniu obydwu lornetek Mariusziego: NL 8x32 i 10x42 duuużo większe wrażenie zrobiła 8x32
Doskonale leży w rękach, jest lekka, ostra i szeroka (pozornie i rzeczywiście) . Jak dla mnie to 8-ka idealna
Na papierze wydaje się większa od konkurencji 30/32mm (takiej jak monarch 7, EL, Ultravid) ale w rzeczywistości różnice są niewielkie i nieodczuwalne, wydaje się nieco dłuższa i to wszystko

10x42 już nie zrobiło na mnie takiego wrażenia, chętnie za to dorwał bym się do 12x42 i porównał z moją 12x50 EL. zwłaszcza w jakiś pochmurny dzień
To że będzie węższa to już wiem z góry, ale co resztą? Jednak różnica w źrenicy: 4,1 vs 3,5 może robić znaczenie.

Testowaliśmy też podpórkę na czoło założoną do NL10x42. Przy powiększeniu 10x nie było czuć dużej różnicy pomiędzy podparciem/brakiem podparcia, być może prawdziwy pazur to rozwiązanie pokazuje dopiero dla NL12x42?

gaudemus - Sro 06 Paź, 2021
Temat postu: rybki i lornetki
Ponieważ nikt się pali do konkretów to może ja zacznę ;)
Znalazłem takie miejsce na mapach googla:

Łowisko i smażalnia ryb Stary Młyn
https://goo.gl/maps/UtRCCojnAGrA7c8G7

wygląda w miarę ok, jest gdzie usiąść, jest też co zjeść.
Miejsce położone w miarę w centrum Polski

Mariuszi to Starachowice, ja Wrocław, Adaher to Śrem (?) - dla wszystkich z nas będzie to podobna odległość ok 150km (także dla ew. podróżników z Warszawy)

Co do terminu proponuję niedzielę, 17.10.2021r. , ok godziny 12

kto się pisze?

Wojtas_B - Sro 06 Paź, 2021

gaudemus, Daj spokój, jakie znaczenie może mieć różnica w źrenicy w dzień?
Gdyby tak było, nie wyprodukowaliby 12x na obiektywach 42.

Sprawdziłem podpórkę z NL 12x i nie zauważyłem znaczącej poprawy. Tylko nieprzyjemnie naciskała mi na czoło. Myślę, że podpórka jest dla myśliwych, żeby mogli używać lornetki jedną ręką - wtedy robi ona robotę, bo daje trzy punkty podparcia.

adaher - Sro 06 Paź, 2021
Temat postu: Re: rybki i lornetki
gaudemus napisał/a:
Ponieważ nikt się pali do konkretów to może ja zacznę ;)
Znalazłem takie miejsce na mapach googla:

Łowisko i smażalnia ryb Stary Młyn
https://goo.gl/maps/UtRCCojnAGrA7c8G7

wygląda w miarę ok, jest gdzie usiąść, jest też co zjeść.
Miejsce położone w miarę w centrum Polski

Mariuszi to Starachowice, ja Wrocław, Adaher to Śrem (?) - dla wszystkich z nas będzie to podobna odległość ok 150km (także dla ew. podróżników z Warszawy)

Co do terminu proponuję niedzielę, 17.10.2021r. , ok godziny 12

kto się pisze?


Ja się piszę :smile: Szczegóły na pw

Novik, mogę po Ciebie wstąpić, byłoby raźniej :smile:

Pozdrawiam!

NoVik - Pią 15 Paź, 2021

Spakowani na niedzielę? :twisted:
adaher - Pią 15 Paź, 2021

Jestem spakowany, zwarty i gotowy! :smile:
Jest nas narazie chyba czterech chętnych. Czy ktoś jeszcze?

adaher - Pią 15 Paź, 2021

Oby tylko pogoda nie popsuła szyków...
gaudemus - Sob 16 Paź, 2021
Temat postu: spotkanie
#ŁaskBinoShow

Podsumowując :) :
Zgodnie z założeniami spotykamy się jutro (w niedzielę) ok. 12
miejsce, jak w moim wcześniejszym poście: ok. 10 km od Łasku, blisko drogi S8,

potwierdzili przyjazd:
ja, Mariuszi, Adaher + Novik

gdyby ktoś jeszcze był zainteresowany proszę o info

pozdrawiam
G.

mariuszi - Sob 16 Paź, 2021

:mrgreen:
Santre - Sob 16 Paź, 2021

Jestem poważnie zainteresowany. Oczywiście jak przyjadę to z juniorem. Czyli dwie osoby.
Pozdrawiam.

leniwiec - Sob 16 Paź, 2021

Dawno tu nie zaglądałem, ale trafiłem w dobrym momencie. :D Prawdopodobnie też jutro przyjadę. :)
gaudemus - Sob 16 Paź, 2021

Leniwiec, Santre sprawdźcie PW
:)

mariuszi - Nie 17 Paź, 2021

Udało się …. a jakże … :mrgreen:




Dzięki wszystkim którym się chciało …

mariuszi - Nie 17 Paź, 2021

Dla mnie „czarnym koniem” spotkania ,choć naprawdę zielonym, była MEOPTA :cool:

ale zaryzykuje … zgadując, że dla Noviką to jednak EL 10x32 :grin:

adaher - Nie 17 Paź, 2021

Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów...a co dopiero 27 obrazów!!! :smile:

Chciałem jeszcze raz podziękować Kolegom za sympatyczne, a jednocześnie bardzo wartościowe i pouczające spotkanie! Miło było Was poznać osobiście! :smile:

NoVik - Nie 17 Paź, 2021

Optyczna Kana Galilejska :cool:
adaher - Nie 17 Paź, 2021

Konkluzja jest taka, że nie ma słabych lornetek, tylko wina czasem brak :smile:
Każda, dosłownie każda lornetka ze spotkania miała w sobie coś ciekawego...
Żadnym odkryciem nie jest, że NL wymiatały. Kropka. Ale bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie kilka innych lornetek, chociażby maleńki Swarovski CL 8x30, czy niepozorny Vixen 7x50. (tak na szybko)
Nie byłbym sobą, gdybym nie pstryknął kilka zdjęć porównawczych.
3x10x Kolejno (wg AFOV) EL 10x50, EL 10x32 i 10x42:

TheNewOne - Pon 18 Paź, 2021

Właśnie, tak przy okazji zapytam czy jest jakaś różnica między Swarovski EL 10x32 Field Pro (wersja z nowym paskiem) a wcześniejszą wersją EL 10x32 WB SV?
Chodzi mi głównie o jakość obrazu i o pracę pokrętła ostrości.

Kyle - Pon 18 Paź, 2021

adaher napisał/a:
Konkluzja jest taka, że nie ma słabych lornetek, tylko wina czasem brak :smile:
By patrzenie przez lornetkę za 50zł z Biedronki było przyjemnością, to trzeba by dużo wina ... i kobiet ... dużo kobiet x-P
gaudemus - Sro 20 Paź, 2021

Witam

Podsumowywując, na miejsce dotarli oprócz mnie:

mariuszi, adaher, NoVik, Santre, leniwiec

oględzinom i porównaniom poddano:

powiększenie 7x

zeiss dialyt 7x42 t*p
zeiss FL 7x42
Meopta Meostar B1 7x42
Vixen Foresta 7x50
Zen Ray 7x36

powiększenie 8x

zeiss victory 8x25
nikon monarch 8x30 (2 egzemplarze)
nikon EII 8x30 (2 egzemplarze)
swarovski CL 8x30 (2 egzemplarze)
swarovski NL 8x32
swarovski Habicht 8x30
Leica ultravid HD-PLUS 8x32
pentax DCF 8x32
Eschenbach 8x40

powiększenie 10x

swarovski EL 10x32 field pro
steiner discovery 10x44
swarovski EL 10x50
swarovski NL 10x42
nikon EII 10x35

powiększenie >10x

vortex viper 12x50
swarovski EL 12x50 field pro
canon 15x50 IS

ciekawostki:

monokular ze stabilizacją zeiss 20x60
lornetka omegon 2,1x42

Jakie wnioski? jak dla mnie na pewno wiele, ale tak w skrócie:

ogólnie:
- swaro z serią NL odskoczył konkurencji na wyższą półkę
- choć brakowało nam do bezpośrednich porównań serii SF zeissa
- biorąc do ręki pentaxa czy też eschenbacha można było poczuć pewną solidność i pancerność wykonania, która już chyba nie powróci
- 7x: postępu nie da się oszukać, dialyt to fajna lornetka, solidna, ale optycznie zostaje w tyle za młodszymi konkurentami, bardzo dobrze wypada meopta, pozytywnie też zaskoczył Zen ray
- wszyscy doceniali swarovskiego CL 8x30
- EII 8x30 zawsze będzie fajna ...

Jan55 - Czw 21 Paź, 2021

"Szklarnia" niczego sobie, aż miło popatrzeć, nawet na zdjęcia. :smile:
mariuszi - Pią 22 Paź, 2021

gaudemus napisał/a:
....

powiększenie 7x

zeiss dialyt 7x42 t*p
zeiss FL 7x42
Meopta Meostar B1 7x42
Vixen Foresta 7x50
Zen Ray 7x36
....


moje spostrzeżenia odnośnie siódemek ..

- największą stabilność obrazu daje duże porro

zaskoczenia ? :
-vixen jest naprawdę ostry w osi optycznej
-ZEN największe pole , generalnie fajna i tania lornetka o dobrych parametrach , pewnie byłby znacznie popularniejsza ale 7x nie jest tak atrakcyjne jak 10x czy nawet 8x
-Meopta po przyłożeniu do oczu musiałem się upewnić czy to właśnie ja trzymam w rękach , ostra od brzegu do brzegu i ma się wrażenie że bliżej jej do 8x niż do 7x, kolory oddaje raczej w chłodnej tonacji
pękata i solidna obudowa jest ergonomiczna a muszle wygodne , może pokrętło mogłoby być większe ale działa precyzyjnie , bardzo udana lornetka

bez zaskoczenia :
- FL jest świetna , wygodna, lekka i z dużym polem widzenia , po przesiadce z Meopty trochę widać nieostre brzegi, ale sweet spot jest duży może nawet tak duży jak całe pole meopty ,
obraz w centrum bez wad i z miłym delikatniutkim herbacianym odcieniu zachęca do skupienia się na obserwowanym obiekcie a lekkie nieostrości brzegowe sugerują że to tylko kontekst i żeby jeszcze bardziej skupiać się na centrum :wink: może zawrócić w głowie :cool:

-Dialyt to klasyk, egz w dobrej kondycji ostry w osi ze spora dystorsją , chyba kiedyś mniejszą wagę przykładano do korekcji tej wady, oddawanie barw też trochę "retro", mechanika bez zastrzeżeń

zdecydowanie widać różnice w powiększeniu miedzy FL i Dialyt , wg mnie diatyt ma mniej niż 8x

liczę że koledzy dopiszą swoje spostrzeżenia i dodadzą zdjęcia " stołu z siódemkami "

adaher - Pią 22 Paź, 2021

Trzeba nas pociągnąć za uszy... :smile:
Mam podobne spostrzeżenia co Kol. Mariuszi. Dialyt to piękna ponadczasowa lornetka, ale jednak...czas robi swoje :sad: Na osi BARDZO OSTRA, poza nią trochę na obecne standardy za miękko. Obraz jednakowoż piękny!!! :smile:
Uganiałem się za egz. w bardzo dobrym stanie od ponad roku, a w kąciku domu grzecznie sobie siedziała przyczajona Meopta Meostar 7x42 i nie miała lekko, bo niepotrzebnie porównywana była do EL 10x50... A jak już wyszła w pole i stanęła obok pięknych klasyków okazało się, że to KLASA! Zawsze wiedziałem, że to świetna lornetka, ale teraz dopiero otworzyły mi się oczy...! :shock:
Zeiss FL na osi to KILER, bez dwóch zdań i jasna jak diabli, ale z łatwością widzenia już gorzej (chyba zbyt duża różnica pomiędzy nieziemsko ostrym środkiem pola, a brzegami) . W moim odczuciu Meopta wypada lepiej... Gdyba tak jeszcze miała ze 145m pola...
Meopta jest też mistrzem jeśli chodzi o odporność na światło rozproszone i ogólnie rzecz biorąc wszelkie odblaski. Osobiście nie spotkałem lornetki lepszej od Meostara w tym aspekcie, włącznie z EL i NL (Swarovski ma co poprawiać...)

adaher - Pią 22 Paź, 2021

I jeszcze porównanie Meopty z Dialytem:
moshica - Pią 22 Paź, 2021

Adaher, jak i czym wykonujesz te zdjęcia w projekcji okularowej?
twegier - Pią 22 Paź, 2021

moshica, możesz sam to sprawdzić, wszystko jest w metadanych zdjęcia. I nie jest to projekcja okularowa, tylko robione afokalnie. A zdjęcia faktycznie super, swietne do dokumentacji. Dzieki za to terenowe porownanie!
moshica - Pią 22 Paź, 2021

Przeglądam i odpisuję z tabletu, potem sobie exifa w takim razie sprawdzę. Jak afokalnie to wszystko jasne.
mariuszi - Sob 23 Paź, 2021

12 lornetek na spotkaniu o parametrze 8x sugeruje ze to najbardziej popularne przybliżenie …
adaher - Sob 23 Paź, 2021

moshica napisał/a:
Adaher, jak i czym wykonujesz te zdjęcia w projekcji okularowej?


https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=567960#567960

Pozdrawiam :smile:

moshica - Nie 24 Paź, 2021

Dzięki za linka Adaher, spróbuję ze swoim S4 i zrobię sobię taki adapter. Ręcznie z Moto G8 nie mogłem sobie poradzić🙂
Santre - Nie 24 Paź, 2021

Witam. Wracając do tematu spotkania warto było tam być. Sympatyczne grono pozytywnych ludzi. Konkluzja jest taka że każdy ma swoje preferencje a dobra optyka broni się sama. Nl jest wybitna jednak model 8x32 dawał najmniejsze odblaski. Bardzo dobra lornetka i jest śliczna to habicht 8x30 ostra w centrum jak brzytwa. Meopta bardzo miły obraz ostry z dużym kontrastem. Cl companion najlepszy towarzysz podróży. Ell trzeba mieć. El Swarovski kto ma niech nie sprzedaje bo to klasa sama w sobie i widzę że w klasie premium ciężko będzie o lepszy obraz w centrum.
Wojtas_B - Wto 26 Paź, 2021

Santre, Ciekawe sprawozdanie i wnioski.
Czy mógłbyś wyjaśnić, jakie widzisz różnice w jakości obrazu w centrum między lornetkami klasy premium? Czy widzisz np. jakąkolwiek różnicę między EL i NL?
Ten temat ciekawi mnie o tyle, że czytuję różne rozważania na CN czy BF na temat lepszej ostrości w centrum w jednych alfach niż w innych alfach.
Sam nie jestem w stanie takich różnic wyłapać.
Na przykład z Wikingiem porównywaliśmy moją NL 12x42 z jego Zeissem SF 10x42. Miałem może chwilami wrażenie (bardzo niepewne i podyktowane raczej szukaniem dziury w całym), że w Zeissie ostrość na osi jest jeszcze lepsza niż w NL, ale on twierdził, że NL nie jest mniej ostra.
To są rozważania czysto akademickie, które niczemu nie służą, bo nie powinno się w ogóle dyskutować o ostrości gorszej od perfekcyjnej w lornetkach tej klasy. No ale ludziska na forach wypisują różne wnioski.
A może chodzi o ogólną "jakość" obrazu w centrum, na co skladają się jeszcze inne parametry.

mariuszi - Wto 26 Paź, 2021

Porównując 12x i 10x zawsze miałem wrażenie ze 12stka jest mniej ostra … oczywiście porównując lornetki tego samego „poziomu”
adaher - Wto 26 Paź, 2021

Jeśli chodzi o szeroko rozumianą ostrość, to wg mnie w klasie premium znaczących różnic nie będzie, choć każdy z producentów ma coś w stylu własnego "odcisku" (kontrast, odwzorowanie kolorów itp.) Bardzo mocno starałem się znaleźć jakąkolwiek różnicę w centrum pola w EL i NL i nie byłem w stanie znaleźć żadnej, ani w kontraście, ani w oddaniu kolorów, ani w ogólnopojętej rozdzielczości... Mnich znalazłby bez problemu :smile:
Santre - Wto 26 Paź, 2021

Zgadzam się z kolegami powyżej. Wszystko napisał adaher jednak dobrze było widać różnicę centrum pola Zeiss victory 7x42 środek wybitnie ostry jednak obrzeża rozmyte które tworzyły mniej atrakcyjny obraz od Meopty 7x42 która pomimo mniejszej ostrości w centrum jako całość dawała obraz który był bardziej interesujący i wciągający. Perfekcyjne centrum obrazu ma nl pure 8x32 jednak byłem zdziwiony odblaskami które można było znaleźć również w 10x. Może trzeba dłużej popracować nad pozycją jednak 8x była zdecydowanie bardziej komfortowa i magiczna. Mam obawy czy można tutaj jeszcze coś ulepszyć. A może doczekamy się np takiego habichta 8x30 który będzie miał duże nowoczesne muszle okularowe bo centrum obrazu tej lornetki to jest największa perfekcja i nic tego nie zmieni. :)
[/i]

mariuszi - Wto 26 Paź, 2021

Santre są takie muszle do Habichta … zielone co prawda ale pasują , a jak nie to można dopasować coś napewno ;-)
Na fabrykę w Austrii do bym raczej nie liczył .

Jest EL , CL , SLc , NL i pewnie za jakiś czas będzie jakieś nowe L

A Habicht to już prawie klasyk trochę taki eklektyczny :cool:

Wojtas_B - Sro 27 Paź, 2021

mariuszi, Miałem chwilami podobne wrażenie, ale podejrzewam, że to jest jakaś iluzja. Gdy patrzysz na przykład na pień drzewa (dużo detali w korze) przez 12x, to detale są większe niż gdy patrzysz przez 10x. Przy mniejszym powiększeniu jest wrażenie, że szczegóły są ostrzejsze, bo są upakowane w mniejszym polu. Taka moja akademicka interpretacja.
Jednocześnie trudno mi uwierzyć, że między NL o różnych powiększeniach mogą być różnice w ostrości. To ten sam projekt i technologia, tylko różnią się powiększeniem okularów.

mariuszi - Sro 27 Paź, 2021

Wojtas_B. Pewnie coś jest w tym co piszesz, dodatkowo kiedy porównujemy bez użycia statywu 12x podatna jest na drgania bardziej niż 10x

Co do tego co napisał Santre odnośnie EL i NL

Mając EL 10x50 nie zmieniłabym jej na NL 10x42
Bo 10x50 to uniwersalny parametr i pewnie zmierzchowo będzie sprawniejszy

Nie mając żadnej pewnie wybrałbym NL bo większe pole

Różnic w ostrości w osi nie widziałem , może odrobine wcześniej zaczyna się pojawiać AC w modelu EL 10x50 i może właśnie dlatego ze to obiektywy 50 a nie 42 , różnica bardzo subtelna i widoczna w specyficznych warunkach

Santre - Wto 09 Lis, 2021

Pozytywna strona spotkania to wnioski z bezpośrednich porównań. Urzekła mnie Meopta 7x42 na tyle że postanowiłam zakupić. Tak się szczęśliwie złożyło była ostatnia sztuka na magazynie w Czechach.Podziekowania dla adahera :) i już nie będzie sama na następnym spotkaniu.
adaher - Wto 09 Lis, 2021

Gratuluję! Myślałem, że kupiłem ostatnią sztukę w Europie, ale mnie przebiłeś...😊 Życzę przyjemnego użytkowania! Napisz coś od siebie jak już się z nią bardziej zapoznasz.
Pozdrawiam😊

Chomsky - Sro 10 Lis, 2021

Meopta, fajny pancernik. Gratuluję. Pozdr. Ch.
gaudemus - Sob 30 Kwi, 2022

Wiosna przyszła, ciepło się zrobiło. Trochę nudno jest.
Nie żebym podpuszczał, ale ktoś, coś, gdzieś ?? ;)

adaher - Sob 30 Kwi, 2022

Jak najbardziej!
mariuszi - Sob 30 Kwi, 2022

Wczoraj miałem pisać o tym samym … :lol: :mrgreen: :mrgreen:
Santre - Sob 30 Kwi, 2022

To jest dobry pomysł.
leniwiec - Wto 03 Maj, 2022

Doskonały! :D
_Tomek_ - Wto 03 Maj, 2022

Bardzo chętnie, ale w Wwie w godzinach "roboczych". Zbyt dużo niewiadomych odnośnie wyjazdu całodniowego, więc się nie deklaruję.
Wojtas_B - Sro 04 Maj, 2022

_Tomek_ napisał/a:
Bardzo chętnie, ale w Wwie w godzinach "roboczych". Zbyt dużo niewiadomych odnośnie wyjazdu całodniowego, więc się nie deklaruję.


Ja podobnie, ale jakąś sobotę w centralnej Polsce też biorę pod uwagę.

gaudemus - Sro 04 Maj, 2022

Dobra, ponieważ na każdym zebraniu jest tak że ktoś musi zacząć, więc znowu ja zacznę :)

Proponuję najpierw uzgodnić termin, potem tak jak ostatnio w zależności od lokalizacji zainteresowanych dobierzemy miejsce - tak aby wszyscy mieli w miarę równą drogę.

Ja w maju mam już weekendy zajęte, najwcześniej mogę na początku czerwca.
proponuję niedzielę 05.06.2022r. lub 12.06.2022r. koło południa

kto się pisze?

mariuszi - Czw 05 Maj, 2022

Ok , może być
adaher - Czw 05 Maj, 2022

Pasuje.
Qbutek - Czw 05 Maj, 2022

Ja też jestem zainteresowany - z Łodzi do Warszawy czy nawet Wrocka mogę podjechać.
Marek Marecki - Czw 05 Maj, 2022

pasuje
Wojtas_B - Sob 07 Maj, 2022

Piszę się.
Marek Marecki - Sob 07 Maj, 2022

spotkanie IMO najlepiej chyba gdzieś przy węźle autostrad A1 i A2, tzn koło Łodzi, jakoś tak po środku, tzn "dobrze skolimowane"
leniwiec - Sob 07 Maj, 2022

Oba terminy OK. Mnie każde miejsce spotkania odpowiada.
mariuszi - Nie 08 Maj, 2022

Oki
Proponujecie konkretne miejscówki …

Jura ..

https://www.polskieszlaki...otym-potoku.htm


https://zajazd-na-widoku.eatbu.com/?lang=pl

Świętokrzyski park ..

mariuszi - Nie 08 Maj, 2022

Taka fajna platforma obserwacyjna … do testowania lornetek jak znalazł :wink:

https://fotopano.pl/panoramy/lysa-gora-widok-z-platformy-widokowej-na-goloborzu/

Wojtas_B - Nie 08 Maj, 2022

mariuszi, Jednak byłbym za czymś w stylu Twoich wcześniejszych propozycji. Platforma obserwacyjna jest fajna, ale chyba nie na okoliczność kilkugodzinnego spotkania.
adaher - Nie 08 Maj, 2022

Łysa Góra świetna, ale daleko (przynajmniej dla mnie) :sad:

A może coś bardziej w centralnej Polsce jednak?
Np. Wieża widokowa w Glinnie nad Jeziorskiem, lub ogólnie nad Jeziorskiem (Nie wiem jak z obiadem w okolicy, może ktoś jest bardziej zorientowany...)

https://goo.gl/maps/HQTya4RiMUGyvjGD7

Albo coś nad Zalewem Sulejowskim?

adaher - Sro 11 Maj, 2022

Właśnie wypadł mi termin 12.06. w związku z tym składam wniosek uznanie 5.06 jako daty spotkania.

Zawsze to jednak tydzień wcześniej, przy okazji :wink:

adaher - Sro 11 Maj, 2022

Szwagier z Piotrkowa podpowiedział takie rzeczy:

https://swietyspokoj.com.pl/rybakowka/galeria/

Byłoby na czym obiektywy zawiesić, tylko w czerwcową niedzielę mogą być tłumy...

http://www.mlynektuszyn.pl/

I jeszcze takie, podobno urokliwe miejsce, ale chyba z jakimś marnym mini-barem...

https://goo.gl/maps/UHcEB1Eu7ZVMoRir8

Wojtas_B - Pią 13 Maj, 2022

adaher napisał/a:
Właśnie wypadł mi termin 12.06. w związku z tym składam wniosek uznanie 5.06 jako daty spotkania.

Zawsze to jednak tydzień wcześniej, przy okazji :wink:


Popieram wniosek.

gaudemus - Pią 13 Maj, 2022

ok, mi też pasuje 05.06.2022r.
może zablokujmy już ten termin

@Mariusz
w tym zajeździe mają dobre jedzenie, polecam wszystkim pierogi, kilka razy tam jadłem :)
widoki też są niezłe, ale dla mnie to trochę za daleko na jednodniową wycieczkę, jest tam też mało miejsca na zewnątrz aby się rozłożyć

Do tej pory zainteresowanie zgłosili chętni z:
Jastrzębie, Śrem, Starachowice, Warszawa, Łódź, Wrocław
kogoś pominąłem?
Jeśli wyrysować sobie taki łamaniec-wielokąt to patrząc czysto geometrycznie aby wszyscy mieli w miarę blisko to pasuje spotkać się gdzieś w okolicach Łódź-Piotrków-Radomsko-Złoczew
można wziąć jeszcze poprawkę na układ głównych dróg dojazdowych

@Adam
Te miejscówki wyglądają fajnie, ale w niedzielne południe może tam być sporo ludzi wokół, możemy nie upilnować naszych zabawek przed ciekawskimi łazikami :twisted:
trochę tego mamy

Tak sobie generalnie myślę iż bar czy restauracja byłaby dobrą opcją ale nie jest rzeczą niezbędną, dla nas ważniejsze byłoby aby było to spokojne miejsce gdzie będzie można się rozłożyć ze sprzętem i usiąść/przejść aby bez spiny go porównać/potestować

do jedzenia możemy zabrać kanapki :mrgreen:

może jakiś parking w lesie/ nad rzeką / w jakimś parku , na jakimś wzgórzu ???

Marek Marecki - Pią 13 Maj, 2022

ok 5 czerwca
dar1981 - Pią 13 Maj, 2022

Cześć, również jestem chętny na spotkanie. Jak może być coś na samym południu kraju to proponuję wieże widokowa w Chałupkach https://g.co/kgs/CN8DLz pzdr. Darek
mariuszi - Pią 13 Maj, 2022

gaudemus napisał/a:
ok, mi też pasuje 05.06.2022r.


Tak sobie generalnie myślę iż bar czy restauracja byłaby dobrą opcją ale nie jest rzeczą niezbędną, dla nas ważniejsze byłoby aby było to spokojne miejsce gdzie będzie można się rozłożyć ze sprzętem i usiąść/przejść aby bez spiny go porównać/potestować

do jedzenia możemy zabrać kanapki :mrgreen:

może jakiś parking w lesie/ nad rzeką / w jakimś parku , na jakimś wzgórzu ???


Jestem za …

adaher - Pią 13 Maj, 2022

Również jestem za odludną wersją kanapkową. Obiad można zjeść po robocie.

Pozostaje tylko znaleźć jezioro+las+ew. jakąś wieżę widokową lub jakieś wzniesienie. (najlepiej wszystko w jednym miejscu)

Marek Marecki - Pią 13 Maj, 2022

Tłumów nie powinno być, musi być pogoda

Trzeby by było zabrać krzesełka, jakiś stół bankietowy, mam taki

https://www.google.com/ma...5h,79.69t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipNWgXfCVe4Ipr0KQOC7BRTT5Gcwws0Ybh7snF0J!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNWgXfCVe4Ipr0KQOC7BRTT5Gcwws0Ybh7snF0J%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya200.63799-ro-0-fo100!7i8000!8i4000

https://www.google.com/ma...1278,326m/data=!3m1!1e3!4m8!1m2!2m1!1smapa!3m4!1s0x471a2fc63101035d:0xddfe41f4bc49222d!8m2!3d51.6076496!4d19.6330302

Soniak10 - Pią 13 Maj, 2022

adaher napisał/a:
Pozostaje tylko znaleźć jezioro+las+ew. jakąś wieżę widokową lub jakieś wzniesienie. (najlepiej wszystko w jednym miejscu)

To gdzie ostatecznie się spotykacie? Jak chcecie, to mogę w poniedziałek przedzwonić do moich Kolegów i Koleżanek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i spytać, co mogliby na taką okazję zaproponować do obejrzenia i przetestowania lornetek? Myślę, że nawet jakiś miejscowy leśniczy by się chętnie przyłączył do Was i pooglądał Wasz sprzęt a przy okazji pochwalił się swoim (wg mojej prywatnej statystyki, większość leśniczych ma lornetki "nocne" klasy 8x56, w tym Steinery NH).
Owocnych testów :cool:

mariuszi - Pią 13 Maj, 2022

Soniak10 napisał/a:
adaher napisał/a:
Pozostaje tylko znaleźć jezioro+las+ew. jakąś wieżę widokową lub jakieś wzniesienie. (najlepiej wszystko w jednym miejscu)

To gdzie ostatecznie się spotykacie? Jak chcecie, to mogę w poniedziałek przedzwonić do moich Kolegów i Koleżanek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i spytać, co mogliby na taką okazję zaproponować do obejrzenia i przetestowania lornetek? Myślę, że nawet jakiś miejscowy leśniczy by się chętnie przyłączył do Was i pooglądał Wasz sprzęt a przy okazji pochwalił się swoim (wg mojej prywatnej statystyki, większość leśniczych ma lornetki "nocne" klasy 8x56, w tym Steinery NH).
Owocnych testów :cool:


Leśna polana z altaną byłoby super ,

W nadleśnictwie Starchowice LP postawiły bardzo fajne altany

https://goo.gl/maps/yBQrQh1LMnmuuk3i8

Może jest coś takiego w okolicy Łodzi Piotrkowa ..

Soniak10 dzwoń … :cool:

Soniak10 - Pią 13 Maj, 2022

mariuszi napisał/a:
Soniak10 dzwoń

Postaram się nie zapomnieć, choć przyszły tydzień zapowiada się pracowicie :roll:

Wojtas_B - Pią 13 Maj, 2022

Panowie, dajcie spokój z tymi wieżami widokowymi. To nie pasuje do profilu imprezy. Mało miejsca, nie ma gdzie usiąść, nie ma gdzie rozłożyć lornetek, przeszkadzający ludzie (niedziela!). Zarżnęlibyśmy się. A co z pogodą? Kto ją dziś przewidzi?

Takie spotkanie powinno mieć charakter co najmniej małej biesiady przy dużym stole. Musi być możliwość wyłożenia lornetek. Poza tym przy stole zawsze lepiej się gada.

Spotkanie parkingowe, jeśli nie ma tam jakiejś wiaty z ławkami, jest ryzykowne, bo ewentualny deszcz zepsuje imprezę. Przy zadaszonym stole, czy to w knajpie na zewnątrz, czy w altanie, zawsze można kontynuować spotkanie bez chowania lornetek.

Soniak10 - Pon 16 Maj, 2022

Wojtas_B napisał/a:
Panowie, dajcie spokój z tymi wieżami widokowymi. To nie pasuje do profilu imprezy.

No to musicie się zastanowić: pasuje, czy nie pasuje?
A tymczasem mam na gorąco takie dwie propozycje miejscówek:'
1) Góra Kamieńsk - zagospodarowana turystycznie hałda poodkrywkowa kopalni w Bełchatowie - full wypas;
2) Uroczysko Święte Ługi - śródleśne jezioro, rezerwat ptactwa, warunki bardziej spartańskie, ale większy spokój, no i jest też wieża widokowa. Tutaj do najbliższej restauracji, gdzie można zjeść przyzwoity obiad, byłoby kilka ładnych kilometrów, ale samochodami to chyba nie problem? Są też jakieś ławeczki, ale bez stołu, więc dobrze byłoby zabrać jakąś matę, żeby ją rozłożyć na trawie i dopiero na niej - lornetki.
Obie miejscówki na terenie Nadleśnictwa Bełchatów.

Soniak10 - Wto 17 Maj, 2022

W uzupełnieniu - mapka
Wojtas_B - Wto 17 Maj, 2022

Jest tam jakaś altana?
mariuszi - Wto 17 Maj, 2022

dzięki Soniak10 za informację ...

jak do tej pory to wg mnie najatrakcyjniejsza jest miejscówka z poprzedniego spotkania pod Łaskiem ...

Wojtas_B - Wto 17 Maj, 2022

Jeśli poprzednia miejscówka się sprawdziła, to chyba warto to wykorzystać.
adaher - Wto 17 Maj, 2022

Jest altana-jest impreza!
Stoły też są:)

Jestem za.

Wojtas_B - Wto 17 Maj, 2022

Głosuję za miejscem ze zdjęcia.

Kto z Was bierze statyw?

adaher - Wto 17 Maj, 2022

Przywiozę jeden statyw z uchwytem na lornetkę.
Wojtas_B - Wto 17 Maj, 2022

Ja też zabiorę jeden statyw z adapterem Swarka.
dar1981 - Wto 17 Maj, 2022

Może ktoś wrzucić pinezkę z google z tego miejsca, dla tych co pojadą pierwszy raz ?
krzys13k - Wto 17 Maj, 2022

Jeśli spotkanie będzie 5.06 to też chętnie wpadnę. Jak coś to zabiorę jeden statyw z uchwytem na śrubę.
Marek Marecki - Wto 17 Maj, 2022

jestem za tym miejscem, tylko gdzie to jest?
która godzina?

mariuszi - Wto 17 Maj, 2022
Temat postu: Re: rybki i lornetki
gaudemus napisał/a:
Ponieważ nikt się pali do konkretów to może ja zacznę ;)
Znalazłem takie miejsce na mapach googla:

Łowisko i smażalnia ryb Stary Młyn
https://goo.gl/maps/UtRCCojnAGrA7c8G7

wygląda w miarę ok, jest gdzie usiąść, jest też co zjeść.
Miejsce położone w miarę w centrum Polski

Mariuszi to Starachowice, ja Wrocław, Adaher to Śrem (?) - dla wszystkich z nas będzie to podobna odległość ok 150km (także dla ew. podróżników z Warszawy)

Co do terminu proponuję niedzielę, 17.10.2021r. , ok godziny 12

kto się pisze?

dar1981 - Sob 21 Maj, 2022

Na którą godzinę mniej więcej przyjeżdżacie?
Soniak10 - Wto 24 Maj, 2022

Wojtas_B napisał/a:
Głosuję za miejscem ze zdjęcia

Czyli rozumiem, że miejscówka już jest ustalona?

Wojtas_B - Wto 24 Maj, 2022

Łowisko i smażalnia ryb Stary Młyn to była zeszłorocza miejscówka, która się wg uczestników sprawdziła, więc aż się prosi nic nie zmieniać.
adaher - Wto 24 Maj, 2022

No to należało by już to może oficjalnie zaklepać?

Stary Młyn, 5 czerwca, ok. godz. 12 (kto chce może oczywiście przyjechać wcześniej)

Ja jestem na tak!

TRYTON7 - Pią 27 Maj, 2022

Fajna lokalizacja.

Oby stół był duży to zmieszczę swoje Fujinony i Kowe. :) .

może zrobimy listę co przywieziemy ? .

T

Wojtas_B - Pią 27 Maj, 2022

TRYTON7 napisał/a:
Fajna lokalizacja.

Oby stół był duży to zmieszczę swoje Fujinony i Kowe. :) .

może zrobimy listę co przywieziemy ? .

T


NL Pure 12x42
EII 8x30 ostatnia wersja

Santre - Pią 27 Maj, 2022

Canon 15x50 is
Meopta 7x42
Leica ultravid 8x32
Nikon E ll 8x30 (2017)

TRYTON7 - Pon 30 Maj, 2022

oj to malutko osób się zapowiada ? :neutral:
gaudemus - Wto 31 Maj, 2022

A sprawdzał ktoś może czy interes otworzył się po zimie, czy będzie czynny w Zielone Świątki ?? :twisted:

Spoko, zadzwoniłem i sprawdziłem, w niedzielę smażalnię mają otwartą w godzinach 12-18 , można przyjechać, będzie można coś zamówić do zjedzenia/picia

To podsumujmy się w końcu - kto ma ochotę na świeżego pstrąga z patelni z lornetą (optyczną - of course)? :mrgreen:
Może jeśli ktoś nie był ostatnio w październiku "na rybach" - prośba o podesłanie do mnie na priv imienia i nr telefonu, ja je roześlę do wszystkich którzy zadeklarują przyjazd - żeby nie było tak całkiem anonimowo na dzień dobry. :razz:

Marcelixt - Wto 31 Maj, 2022

Przy tej cenie paliwa nie dziwię się ,że mało osób☝️.Też ma znaczenie.
TRYTON7 - Sro 01 Cze, 2022

Mogę kogoś zabrać z okolic Waw-ki ,wyda tyle co na pstrąga albo i mniej.
ale ustalmy ile osób bedzie .

Wojtas_B - Sro 01 Cze, 2022

Potwierdzam obecność 5 czerwca ok. 12:00 w umówionym miejscu, tj. Łowisko i smażalnia ryb Stary Młyn.
Mogę też kogoś zabrać z Warszawy.

krzys13k - Sro 01 Cze, 2022

Potwierdzam obecność :)
Marek Marecki - Sro 01 Cze, 2022

Potwierdzam obecność, i zamawiam pstrąga
Marek Marecki - Sro 01 Cze, 2022

Jakby ktoś miał steiner night hunter 8x56 , to proszę wziąść
TRYTON7 - Czw 02 Cze, 2022

to już trochę lepiej z frekwencją...

godz. 12:00 ?

Marek Marecki - Czw 02 Cze, 2022

otwarte od 12, więc w samo południe
TRYTON7 - Czw 02 Cze, 2022

to ja również potwierdzam na 99% uczestnictwo. :smile:
dar1981 - Czw 02 Cze, 2022

Również postaram się przyjechać, przywiozę GPO 10x42 oraz Pentax 9x32 WP
TRYTON7 - Pią 03 Cze, 2022

przydał by się jeszcze ten kontaktowy nr. telefonu i widzimy się w niedziele :) .
gaudemus - Pią 03 Cze, 2022
Temat postu: czerwcowe wędkowanie
Witam

To jak, widzimy się w najbliższą niedzielę (05.06.2022) o 12:00 na rybach? :mrgreen:

Łowisko i smażalnia ryb Stary Młyn
https://goo.gl/maps/UtRCCojnAGrA7c8G7

Panowie, zbierzmy w końcu informacje do kupy, dajcie znać ostatecznie kto dojedzie.
Czytam wątek, tak podsumowując w ostatnich dniach obecność potwierdzili:

gaudemus - czyli ja
adaher
Marek Marecki
dar1981
krzys13k
TRYTON7
Wojtas_B

@ Marek Marecki, dar1981, TRYTON7, Wojtas_B - podeślijcie mi na PW namiary na siebie (tel, imię), roześlę w sobotę sms-em wszystkim namiary na wszystkich uczestników spotkania "wędkarskiego"

Co do meritum spotkania, przywiozę to co miałem w październiku + kilka nowych nowych nabytków, myślę że ciekawie będzie posłuchać opinii innych o nowalijkach.

Na roboczo nazwałem je:
"Jan Kiepura" oraz "trzech muszkieterów" - @Adam ty wiesz o czym piszę, więc bądź cicho i nie spal niespodzianki :twisted:

Wojtas_B - Pią 03 Cze, 2022
Temat postu: Re: czerwcowe wędkowanie
gaudemus napisał/a:
Witam

To jak, widzimy się w najbliższą niedzielę (05.06.2022) o 12:00 na rybach? :mrgreen:

Łowisko i smażalnia ryb Stary Młyn
https://goo.gl/maps/UtRCCojnAGrA7c8G7

Panowie, zbierzmy w końcu informacje do kupy, dajcie znać ostatecznie kto dojedzie.
Czytam wątek, tak podsumowując w ostatnich dniach obecność potwierdzili:

gaudemus - czyli ja
adaher
Marek Marecki
dar1981
krzys13k
TRYTON7
Wojtas_B

@ Marek Marecki, dar1981, TRYTON7, Wojtas_B - podeślijcie mi na PW namiary na siebie (tel, imię), roześlę w sobotę sms-em wszystkim namiary na wszystkich uczestników spotkania "wędkarskiego"

Co do meritum spotkania, przywiozę to co miałem w październiku + kilka nowych nowych nabytków, myślę że ciekawie będzie posłuchać opinii innych o nowalijkach.

Na roboczo nazwałem je:
"Jan Kiepura" oraz "trzech muszkieterów" - @Adam ty wiesz o czym piszę, więc bądź cicho i nie spal niespodzianki :twisted:


Wysłałem telefon na PW.
Myślę, że można uznać imprezę za aktualną, skoro tyle osób już potwierdziło.

leniwiec - Pią 03 Cze, 2022

Cytat:
gaudemus napisał/a:
Czytam wątek, tak podsumowując w ostatnich dniach obecność potwierdzili:


gaudemus, u mnie się nic nie zmieniło i wciąż się wybieram. :) Lornetki zapakowane. :mrgreen:

adaher - Sob 04 Cze, 2022

Gaudemus, trzymam język za zębami :smile:
Ale maleńkim druczkiem dodam, że ten ZESTAW powoduje u mnie szybsze bicie serca :smile:
Zabiorę ze sobą ELCL
Do zobaczenia!

_Tomek_ - Sob 04 Cze, 2022

Życzę dobrej pogody! (i chmury, i słońce)

Adaher, widzę, że robisz zdjęcia przez lornetkę, gdybyś coś ciekawego w Waszych porównaniach zobaczył, to poproszę o fotkę na forum :)

leniwiec - Nie 05 Cze, 2022

Dodawanie zdjęcia - kolejna próba...
leniwiec - Pon 06 Cze, 2022

Rybki były bardzo dobre a danie główne wyśmienite. Miejscówka bardzo fajna. Pogoda idealna. Czego chcieć więcej? Miło było zobaczyć Was wszystkich na żywo i wspólnie gapić się przez parę godzin... na krzaki. :D

Moje świeże wrażenia - jeszcze nie do końca przemyślane:

1. Gdybym mógł sobie wybrać z tego stołu jedną lornetkę, byłby to Swarek NL 8x32.

2. Topowe lornetki dają niesamowity obraz - czysty, kontrastowy, o wielkim polu ale wydanie kilkunastu tysięcy na lornetkę nie gwarantuje braku wad. Odblaski w Swarkach są na prawdę spore. Bardzo żałuję, że tym razem nie mieliśmy na stole Meopty Meostar. Myślę, że Czeszka zawstydziła by bardzo Austriaków...

3. Bardzo ciekawym było porównanie Victory SF 8x32 ze Swarkiem NL 8x32. Prawie wszyscy postawili na Swarka. Moim zdaniem faktycznie ma lepszy obraz, choć różnica jest mała. W Zeissie nie odpowiadał mi jeszcze jeden drobiazg - muszle bez klików. Byłem w stanie ustawić je perfekcyjnie ale za każdym razem trochę to trwało. Myślę, że trochę by mnie to denerwowało na dłuższą metę.

4. Wielką frajdę sprawiły mi Swarki EL w rozmiarze 50mm - zarówno 10 jak i 12. Obraz jest doskonały a wielkość i masa lornetki zapewnia świetną stabilizację.

5. Nikony EII może i ustępują trochę ostrością i kontrastem NL'om ale banan na twarzy (przynajmniej mojej) jest dokładnie taki sam. :mrgreen:

6. Moim czarnym konie był Vixen 7x50 - porro, które kosztowało poniżej tysiąca zanim przestali je produkować. Brakuje takich lornetek...

krzys13k - Pon 06 Cze, 2022

Fajnie było zobaczyć Was na żywo i taka forma spotkania bardzo mi się podobała. Do tego pogoda dopisała.


Co do samych lornetek było ich sporo, więc tylko napiszę parę słow o tych co zapamiętałem, bo wszystkich się nie dało :)


1. Swarovski - pierwszy raz spoglądałem przez lornetki tego producenta i to od razu z rozmachem, bo było ich sporo - maluch CL Pocket 10x25, CL 8x i 10x, kilka ELek i NLek, oraz Habicht 7x.

Wszystkie Swarki, nawet te najmniejsze, trzymają bardzo wysoki poziom, dają neutralne kolory i jasny obraz. Wyjątkowo “kryształowy” obraz miał w moim odczuciu EL 10x42 oraz Habicht 7x42. W NL można było dopatrzyć się odblasków na dole obrazu ale, podobno lepsze zasłonięcie oczu po bokach pomaga. No ale NL Pure to lornetka z największym “efektem wow” dzięki swoim ogromnym i idealnie ostrym polom widzenia.

2. Zeiss Victory SF 8x32 - flagowy model Zeissa został porównany z konkurencyjnym Swarkiem NL. Porównując obie lornetki można było zobaczyć różnice kolorystyce, Zeiss lekko ociepla obraz, podczas gdy Swarovski jest bardziej neutralny. Co ciekawe owo zabarwienie powoduje, że w niektórych warunkach obraz z Zeissa wyglądał na bardziej nasycony. A więc, chociaż większość wybrała Swarka, chyba nie ma jednoznacznego zwycięzcy, kwestia preferencji.

3. Zeiss FL 7x42 - siódemka o dużym jak na swoje parametry polu widzenia z perfekcyjną ostrością w centrum. Dla fanów powiększenia 7x chyba jedna z najlepszych pozycji

4. Zen ED2 7x36 - mało znana lornetka, która zaskoczyła pięknym obrazem i dużym polem widzenia. Optyka jak z wyższej półki cenowej.

5. Docter 8x30 porro z lat 90 - mimo swojego wieku dawał bardzo przyjemny i ostry obraz

6. Leica Ultravid 8x32 (zamaskowana) - bardzo kompaktowa lornetka 8x32, chyba może konkurować ze Swarovskim CL 8x30 swoimi rozmiarami. Szkoda że nie porównałem tych dwóch lornetek bezpośrednio ze sobą.

7. Steiner Discovery 10x44 oraz Kowa 8.5x44 - solidne, potężne dachówki z doskonałą optyką. Kowa chyba szczególnie zachwycała czystym obrazem.

8. Fujinony FMT - myślę że po prostu nie doczekały się nocy aby pokazać w pełni swoje możliwości. Ale 10x50 robiło wrażenie ostrością na brzegach, to musi być świetna lornetka do obserwacji nocnego nieba.

9. Nikon 8x30E II okazał się najpopularniejszą lornetka na spotkaniu, były aż 3 egzemplarze :D

10. Dla miłośników większych powiększeń było także kilka lunet obserwacyjnych, m. in. Kowa TSN-3 czy nasz Delta Optical Titanium 65ED II

Wojtas_B - Pon 06 Cze, 2022

Dzięki wszystkim za fajne spotkanie.

Jednym z głównych problematów było rozstrzygnięcie, czy lepsza jest Swarovski NL 8x32 czy Zeiss SF 8x32.
Pytał o to wielokrotnie Gaudeamus, który przywiózł obie (oto prawdziwy koneser dobrej optyki!).
Obie lornetki to najlepsze obecnie na świecie dachówki w klasie 8x32, ale werdykt jest trudny, ponieważ są one po prostu inne, ich obrazy mają różne walory - mniej lub bardziej wartościowe w zależności od preferencji.
SF mogę polecić komuś, kto obserwuje z bliska (ostrzy od 1,5 m) oraz oglądaczom drzew, kwiatów itp., bo zeissowskie nasycone i ciepłe zielenie są w niej bardzo atrakcyjne. NL to absolutna neutralność kolorów, lornetka nie upiększa, co może być zaletą dla innych.

Były aż trzy Nikony EII 8x30 i pozostaję w przekonaniu, że nie ma porro 8x z nową technologią optyki o piękniejszym obrazie.

Z nie moich lornetek największe wrażenie zrobił na mnie Adahera Swarovski EL 10x50 SV (wersja poprzedzająca field pro). Lornetka wspaniała, kompletna, której duża źrenica 5 mm gwarantuje bardzo łatwe patrzenie. Od pierwszego przyłożenia do oka lornetka daje krystaliczny i stabilny obraz. Pole 6.6 stopnia jest wystarczające, żeby było bardzo przyjemnie przy tak fenomenalnej optyce. Warto pamiętać, że ta lornetka pokaże też moc w słabym świetle.

Z maluchów pasował mi Zeiss Victory 8x25 (z przerobionymi muszlami okularów, bo fabryczne nie pozwalają mi na komfortową obserwację z oparciem o twarz) oraz Swarovski CL 8x30.

TRYTON7 - Pon 06 Cze, 2022

b. udane spotkanie, masa sprzętu...

32 Baza Lotnictwa Taktycznego mogła by wpaść w zachwyt. :) .
moja punktacja:

bezapelacyjnie Swarek EL i NL - najlepsza transmisja i to co dawało mu przewag nad Zeissem i Leica to okulary i muszel oczne... bez względu na kat widzenia przyłożenia do oka nie było tzw. black-out-ow jak w Zeiss ,Leice.

1.Swarovski NL,EL.
2.Zeiss V.Leica U.
3.Kowa G.
4. Steiner S.
Fuji,NikonII, Zen Ed.,itd.

Ten chińskie Zenek najbardziej mnie zaskoczył , b. dobra transmisja trochę gorsze muszle oczne.

TRYTON7 - Pon 06 Cze, 2022

cd.
Maciek - Pon 06 Cze, 2022

Wojtas_B napisał/a:
Z maluchów pasował mi Zeiss Victory 8x25 (z przerobionymi muszlami okularów, bo fabryczne nie pozwalają mi na komfortową obserwację z oparciem o twarz) oraz Swarovski CL 8x30.

Czy ktoś z Was mógłby wrzucić kilka fotek tych przerobionych muszli ocznych?

_Tomek_ - Pon 06 Cze, 2022

Sprzętu tyle, że tydzień mało, by przez wszystko dokładnie popatrzeć...

Czy są różnice między Nikonami EII 8x30 z różnych lat produkcji? Jak się mają do siebie kieszonkowe maluchy Swarovskiego i Zeissa? I co to są te czerwone gogle :) ?

Zena 7x36 kiedyś widziałem, też mnie zaskoczył taką jakością obrazu przy jego cenie, do tego duże pole, duża głębia ostrości i stabilny obraz.

dar1981 - Pon 06 Cze, 2022

Warto było jechać kawał drogi żeby móc się z Wami spotkać i poznać osobiście. Lornetek było tyle, że aż przytłaczały swoją ilością, brałem jedną za drugą i patrzyłem, patrzyłem... aż minęło kilka godzin :smile:
Z lornetek które na mnie zrobiły największe wrażenie to NL 10x42, CL 8x30, Kowa Genesis, Nikon EII 10x35, zeiss sf, leica ultravid. Cieszę się że miałem możliwość zobaczyć i popatrzeć przez tak zacną optykę. Darek

Soniak10 - Pon 06 Cze, 2022

leniwiec napisał/a:
Dodawanie zdjęcia - kolejna próba...

Kurrrrrdeeeee... :!: Czy was pogięło :?: :?: :!: :!: W sześć (czy ilu Was tam było?) osób tyle lornetek przytaszczyć?! Beafoto okradliście czy cooo?? :mrgreen:
Jasssny gwint!
A tak przechodząc do rzeczy: rozumiem te stwierdzenia, że "ta lornetka jest najlepsza, ta też świetna" itd, ale czy zechcielibyście tak szczerze i uczciwie podzielić się teraz opiniami, czy wg Was te różnice między topowymi a nieco słabszymi (tak to nazwijmy) lornetkami, usprawiedliwiają aż takie wysokie ceny tych Swarków, Zeissów czy Leic?

mariuszi - Pon 06 Cze, 2022

Soniak10 napisał/a:
leniwiec napisał/a:
Dodawanie zdjęcia - kolejna próba...

Kurrrrrdeeeee... :!: Czy was pogięło :?: :?: :!: :!: W sześć (czy ilu Was tam było?) osób tyle lornetek przytaszczyć?! Beafoto okradliście czy cooo?? :mrgreen:
Jasssny gwint!
A tak przechodząc do rzeczy: rozumiem te stwierdzenia, że "ta lornetka jest najlepsza, ta też świetna" itd, ale czy zechcielibyście tak szczerze i uczciwie podzielić się teraz opiniami, czy wg Was te różnice między topowymi a nieco słabszymi (tak to nazwijmy) lornetkami, usprawiedliwiają aż takie wysokie ceny tych Swarków, Zeissów czy Leic?


Soniak odpowiadając na Twoje pytanie … zdecydowanie nie ma uzasadnienia , i jednocześnie naprawdę warto :lol:

Zacytuje sam siebie i powiem ze moja teściowa za NL nie dałby nawet 100 zł


A wracając do sprzętu EL 12x50 jest super …

Wojtas_B - Pon 06 Cze, 2022

Soniak10, Trzeba było przyjechać. Zmarnowałeś okazję na empiryczne przekonanie się.
Marek Marecki - Pon 06 Cze, 2022

Przemyślenia:
w tym wszystkich nie chodzi o to żeby zebrać, tylko zbierać
najciekawsze tłumaczenia w relacjach lorentkowiec - partnerka: jak chcesz kupić sobie lornetkę to wpierw musisz kupić coś żonie, czyli przepłacasz podwójnie,
lub: ja nie wnikam ile kozaczków sobie kupjesz -kupiłam 3 pary, 2 pary odeślę. Odesłanie zapewnie wypłynie w zimie ma nogach patnerki.

Urzekła Kowa 8,5x44, boska ale klocek, Nikon 8x30 E2

Plany zakupowe po:
uchwyt do lornetki ma statyw – kupione /Manfrootto 35/
jakaś lornetka 15x – w trakcie burzy mózgu

krzys13k - Pon 06 Cze, 2022

_Tomek_ napisał/a:
I co to są te czerwone gogle :) ?

To są 2 telekonwertery Nikon TC-E2 zmontowane w lornetkę o powiększeniu 2x. To jest pomysł na który wpadłem na forum, chyba astropolis. Lornetka do przeglądania nieba, w dzień raczej nie ma zastosowania bo przy powiększeniu 2x wydaje się że nie ma w ogóle powiększenia, ale na niebie widać sporo więcej gwiazd.

TheNewOne - Pon 06 Cze, 2022

Gratuluje uczestnikom udanego spotkania! :)


Porównując 8x32 Zeiss SF vs Swarovski NL jak oceniacie pracę pokrętła ustawiania ostrości?

Wojtas_B - Pon 06 Cze, 2022

TheNewOne, NL i SF mają prawdopodobnie najlepsze mechanizmy ostrości na rynku, tyle że SF ma szybsze przełożenie.
Wojtas_B - Pon 06 Cze, 2022

... W obu lornetkach kręcenie ostrością to przyjemność. W NL pokrętło lepiej trzyma się palca, w SF trochę gorzej (inne karbowanie). W SF niesamowicie szybko trafia się ostrością w cel, szybko, ale jednocześnie precyzyjnie. W NL precyzyjnie trafia się kręcąc szybciej.
No ale porównywanie tych obu mechanizmów jest jak porównywanie Rolls-Royce'a do Bentley'a.

gaudemus - Pon 06 Cze, 2022
Temat postu: summa sumarum
Tak dla podsumowania:
na lornetkowe wędkowanie dotarli (kolejność przypadkowa  :) )
gaudemus
Adaher
TRYTON7
krzys13k
Wojtas_B
dar1981
Leniwiec
Mariuszi
Marek Marecki

lornetki obecne na spotkaniu to:
7x
vixen foresta 7x50
zeiss victory fl 7x42
leica ultravid hd plus 7x42
fujinon 7x50, 2szt
swift 7x35
zen ray 7x36
8x
zeiss victory 8x25
swarovski companion 8x30 , 2szt
zeiss jena 6x30
docter classic deltrintem 8x30
svbony 8x32
swarovski nl 8x32 , 2szt
zeiss sf 8x32
leica ultravid hd plus 8x32
nikon monarch 7 8x30 , 2szt
nikon EII , 3szt
nikon hgl 8x42
kowa genesis 8x44
9x
pentax 9x32
10x
swarovski cl 10x25
swarovski EL 10x32
nikon EII 10x35
GPO passion 10x42
swarovski EL 10x42
swarovski NL 10x42
steiner discovery 10x44
fujinon 10x50
nikon ex 10x50
swarovski EL 10x50
12x
swarovski nl 12x42
olympus 12x50
swarovski EL 12x50
inne
omegon 2,3x40
DIY 2x telekonwerter
lunety
nie pamiętam :(

prośba o korektę opisów lornetek bo nie pamiętam wszystkich oznaczeń. Chyba niczego nie pominąłem?

gaudemus - Pon 06 Cze, 2022

Wrażeń po takim zlocie mam sporo, muszę to sobie poukładać w głowie na spokojnie, ale tak na szybko:
1. seria NL swarovskiego to udana ewolucja serii EL
porównując el10x42 do nl10x42 - warto rozważyć przesiadkę, efekt przeskoku w szerokości pola pozornego jest ewidentny
jeśli chodzi o el12x50 vs nl12x42 to tu jest już nieco inaczej, nl jest lżejsze i szersze, ale dużego efektu poprawy nie poczułem
2. stary zeiss z jeny 6x30. nr seryjny ok 2000000 z indywidualnym ogniskowaniem vs egzemplarz z końcówki produkcji - nr seryjny ok 7500000 pod logiem już doctera
ten staruszek choć węższy to był ostrzejszy a obraz był bliższy bieli niż młodszy egzemplarz! :?:
3. Z porównania trzech teoretycznie najlepszych w klasie 8x32 : ultravid hd+ vs victory SF vs swarovski NL
ultravid w ciągu dnia był szybko przeskakiwany w oględzinach przez wszystkich, przy końcowym głosowaniu. nad pozoztałą swójką z wynikiem 7:1 wygrał NL nad SF
NL 8x32 był też chyba najczęściej wymieniany jako lornetka "ucieczkowa" - uczestnicy spotkań wiedzą o co chodzi :)

Jestem bardzo ciekaw jaki wynik wycisnęłaby ta lornetka w teście?

Dla mnie też NL wydaje się zdecydowanie górować nad SF, choć już ok17 gdy słońce zmieniło kolor a światła i cienie pogłębiły się, magia kolorów z zeisa dała o sobie znać, zieleń, błękit, czerń, żółć, ich nasycenie ... wow :)
4. zeiss fl7x42 vs leica ultravid 7x42 hd+
leica pokazuje ladny ostry obraz z  nasyconymi kolorami, ale jak dla mnie szerokość pola zeissa i plastyka obrazu nieostrego po bokach przeważają na korzyść fl-ki

gaudemus - Pon 06 Cze, 2022

@soniak10
Nie czuję się na siłach aby oceniać lub analizować politykę cenową producentów instrumentów optycznych. Trochę to dla mnie bezcelowe.
Wole skupić się na tym co mnie interesuje, bawi, sprawia radość - czyli obserwacji świata: przyrody, krajobrazów, ludzi, nieba przez różnorakie lornetki a przy okazji wyszukiwaniu różnych subtelnych bądź grubych różnic w obrazie czy też ergonomii sprzętu :)
To jest moja pasja/hobby , nie roztrząsam tego biznesowo

_Tomek_ - Pon 06 Cze, 2022

krzys13k napisał/a:
_Tomek_ napisał/a:
I co to są te czerwone gogle :) ?

To są 2 telekonwertery Nikon TC-E2 zmontowane w lornetkę o powiększeniu 2x. To jest pomysł na który wpadłem na forum, chyba astropolis. Lornetka do przeglądania nieba, w dzień raczej nie ma zastosowania bo przy powiększeniu 2x wydaje się że nie ma w ogóle powiększenia, ale na niebie widać sporo więcej gwiazd.

Czyli coś w rodzaju "gogli" Orion 2x54? Fajny pomysł. W dzień - może na zawody sportowe, kiedy trzeba mieć wielkie pole, a ostrzenie jest niewygodne (nie patrzyłem, ale tak myślę odnosząc się do mojego Oriona 4x21)? Teatralne lornetki mają około 3x i są jednak użyteczne. A w nocy, z ciekawości, ile więcej zasięgu gwiazdowego można zyskać? Z balkonu mam w dobrych warunkach gołym okiem 4.5 mag, osiągnę przez takie gogle 6?

TheNewOne - Pon 06 Cze, 2022

Wojtas_B Jeśli 8x32 NL kręci się dłużej to dobra informacja bo ja akurat (kwestia preferencji) w sprzęcie Swarovskiego sobie to b. cenię - przy szybko poruszających się obiektach dobrze mi się to sprawdza, łatwiej mi utrzymać ostrość na takim obiekcie.
Dla mnie na topie w kwestii pokrętła jest Nikon EDG, no ale przyznam, że Zeissem SF jeszcze się nie bawiłem więc może kolejność na podium była by inna :-)

mariuszi - Pon 06 Cze, 2022

Odczuwalnie większy opór stawia pokrętło ostrości swarovskiego niż zeissa … generalnie co kto lubi

Największą zaletą takich spotkań jest weryfikacja własnych przekonań lornetkowych opartych na opiniach z internetu :cool:

Fajnie ze udało się i drugi raz

_Tomek_ - Pon 06 Cze, 2022

gaudemus napisał/a:

1. seria NL swarovskiego to udana ewolucja serii EL
porównując el10x42 do nl10x42 - warto rozważyć przesiadkę, efekt przeskoku w szerokości pola pozornego jest ewidentny

Nie patrzyłem przez żadną, więc nie odnoszę się do optyki, ale specyfikacje jasno mówią, że NL są cięższe od odpowiedników EL, w klasie 8x32: 580 vs 640 g (!!! - są lżejsze lornetki z obiektywami ~40 mm), w 10x42 też 800/850 g. Dla mnie sztuką jest zrobić lepszy sprzęt, ale zachowując masę i gabaryty, a nie komplikując układ (i podnosząc za tym cenę) :) Nie mówię, że NL są ciężkie, bo nadal to się nadaje do noszenia, ale - patrząc też na Zeissy SF - ten rynek topowych lornetek lekko dryfuje w kierunku gabarytów takich potworków jak Nikon WX...

krzys13k - Pon 06 Cze, 2022

_Tomek_ napisał/a:
Czyli coś w rodzaju "gogli" Orion 2x54?

Dokładnie tak, coś podobnego. Przy czym te gotowe lornetki mają ustawianie ostrości, a w przypadku telekonwerterów ogniskowanie jest po stronie soczewki oka :) Moje oko ostrzy z tą lornetką od ok 1m do nieskończoności.

_Tomek_ napisał/a:
W dzień - może na zawody sportowe, kiedy trzeba mieć wielkie pole, a ostrzenie jest niewygodne (nie patrzyłem, ale tak myślę odnosząc się do mojego Oriona 4x21)? Teatralne lornetki mają około 3x i są jednak użyteczne.

Właśnie wydaje mi się że między 2x a 3x jest już spory przeskok, bo testowałem też telekonwerter 3x, z którego też ludzie robią takie lornetki. I wydaje mi się że 3x miałoby większy sens przy takim wykorzystaniu.

_Tomek_ napisał/a:
A w nocy, z ciekawości, ile więcej zasięgu gwiazdowego można zyskać? Z balkonu mam w dobrych warunkach gołym okiem 4.5 mag, osiągnę przez takie gogle 6?

+1.5m może być ciężko, z moich robionych na szybko testów wyszło +1.3m, ale tak super dokładnie nigdy nie mialem okazji sprawdzić.

TheNewOne - Wto 07 Cze, 2022

_Tomek_ Moje odczucia co do klasy 32mm są podobne. Niestety waga i gabaryty rosną, i powoli ograniczając swoje np. turystyczne zastosowania (np. wałęsanie się po górach). Najwyraźniej inaczej się nie da, jeśli topowe firmy chcą przyciągać klientów płaskim i jednocześnie b.szerokim polem. Chyba zauważył to Zeiss wypuszczając SFL (czekam na test albo recenzję na forum), które dla średnicy 40mm ma masę tylko 640g, długość 144mm vs. 8x32mm SF 600g dł. 152mm, Swarovski NL 640g dł. 144mm. Na szczęście na rynku każdy znajdzie coś dla siebie. Póki co sam chodzę na kilkukilometrowe wyprawy z lornetką 42mm ok. 830g jest OK ( a nawet bardzo OK :-) ).

Na "szwedzkim stole" widzę Pentaxa. Możecie coś o nim napisać?

TRYTON7 - Wto 07 Cze, 2022
Temat postu: Re: summa sumarum
gaudemus napisał/a:
Tak dla podsumowania:
na lornetkowe wędkowanie dotarli (kolejność przypadkowa  :) )
gaudemus
Adaher
TRYTON7
krzys13k
Wojtas_B
dar1981
Leniwiec
Mariuszi
Marek Marecki

lornetki obecne na spotkaniu to:
7x
vixen foresta 7x50
zeiss victory fl 7x42
leica ultravid hd plus 7x42
fujinon 7x50, 2szt
swift 7x35
zen ray 7x36
8x
zeiss victory 8x25
swarovski companion 8x30 , 2szt
zeiss jena 6x30
docter classic deltrintem 8x30
svbony 8x32
swarovski nl 8x32 , 2szt
zeiss sf 8x32
leica ultravid hd plus 8x32
nikon monarch 7 8x30 , 2szt
nikon EII , 3szt
nikon hgl 8x42
kowa genesis 8x44
9x
pentax 9x32
10x
swarovski cl 10x25
swarovski EL 10x32
nikon EII 10x35
GPO passion 10x42
swarovski EL 10x42
swarovski NL 10x42
steiner discovery 10x44
fujinon 10x50
nikon ex 10x50
swarovski EL 10x50
12x
swarovski nl 12x42
olympus 12x50
swarovski EL 12x50
inne
omegon 2,3x40
DIY 2x telekonwerter
lunety
nie pamiętam :(

prośba o korektę opisów lornetek bo nie pamiętam wszystkich oznaczeń. Chyba niczego nie pominąłem?

TRYTON7 - Wto 07 Cze, 2022

Kowa ma 8.5x.

ta biel w starym Zeiss-ie 6x30 wynika zapewne z tego ze krzywa sprawności miedzy niebieskie- zielonym ? nie jest tak ostro pnącą się do góry co odzwierciedla się w klarownością bieli.

Binokularnik - Wto 07 Cze, 2022

Sorry, że się wtrącam, ale chciałem zapytać krzys13k jak wypadł Svbony 8x32 w porównaniu z innymi lornetkami formatu 8x30,32 biorącymi udział w spotkaniu?
krzys13k - Wto 07 Cze, 2022

Binokularnik napisał/a:
Sorry, że się wtrącam, ale chciałem zapytać krzys13k jak wypadł Svbony 8x32 w porównaniu z innymi lornetkami formatu 8x30,32 biorącymi udział w spotkaniu?

No w zasadzie nie było lornetek z którymi mógłby konkurować, bo praktycznie wszystkie lornetki były kilka - kilkanaście razy droższe, a więc siłą rzeczy lepsze optycznie.

Swarki, Ultravid, Victory SF i Nikon EII to zupełnie inna liga. Zeiss Victory Pocket był ostrzejszy na brzegach.
Docter Classic, wyraźnie przegrywał odwzorowaniem kolorów, ale za to był dużo ostrzejszy więc mimo żółtego koloru obraz mi się bardziej podobał.
Nikon Monarch 7 - dużo większe pole widzenia, no może jedynie odwzorowaniem kolorów SvBony mogło konkurować, ale nie porównywałem ich bezpośrednio do siebie.
Co do Pentaxa 9x32 też niestety nie zapamiętałem dokładnie.

Może ktoś będzie lepiej pamiętał?

mzksiak - Wto 07 Cze, 2022

A jak panowie oceniacie EL 10x32 w porównaniu zwłaszcza z NL?
Warto dopłacać?

anton - Wto 07 Cze, 2022

Patrząc na listę prezentowanego sprzętu widzę lornetkowy top, trochę modeli kolekcjonerskich i wielką czarną dziurę w segmencie lornetek że średniej półki. Wielcy nieobecni to chociażby Kowa BDII, Vortex Viper i Vortex DB. Mamy owszem lornetkę SVBony ale brak zupełnie całej rodziny modeli Delta Optical.
Maciek - Wto 07 Cze, 2022

anton napisał/a:
Patrząc na listę prezentowanego sprzętu widzę lornetkowy top, trochę modeli kolekcjonerskich i wielką czarną dziurę w segmencie lornetek że średniej półki. Wielcy nieobecni to chociażby Kowa BDII, Vortex Viper i Vortex DB. Mamy owszem lornetkę SVBony ale brak zupełnie całej rodziny modeli Delta Optical.

Może to celowe działanie? Posiadaczom topów ciężko byłoby przyznać, że 80% jakości można kupić za 25% ceny :razz:
No i przypominam się z prośbą o informacje i zdjęcia tuningowanych muszli ocznych do Zeissa Victory Pocket (przyganiał kocioł garnkowi :oops: )

anton - Wto 07 Cze, 2022

Maciek napisał/a:
anton napisał/a:
Patrząc na listę prezentowanego sprzętu widzę lornetkowy top, trochę modeli kolekcjonerskich i wielką czarną dziurę w segmencie lornetek że średniej półki. Wielcy nieobecni to chociażby Kowa BDII, Vortex Viper i Vortex DB. Mamy owszem lornetkę SVBony ale brak zupełnie całej rodziny modeli Delta Optical.

Może to celowe działanie? Posiadaczom topów ciężko byłoby przyznać, że 80% jakości można kupić za 25% ceny :razz:
No i przypominam się z prośbą o informacje i zdjęcia tuningowanych muszli ocznych do Zeissa Victory Pocket (przyganiał kocioł garnkowi :oops: )


Nie generalizowałbym w ten sposób, bo stwarza to okazję do nieporozumień. Po prostu jako osoba potencjalnie zainteresowana takim spotkaniem, mógłbym mieć problem z wyrobieniem sobie opinii o segmencie średnim. No dobra, Kowe BDII mam i ja - więc nie powinienem marudzić ;) Jednak rozważając takie lornetki jak DO Chase 12x50 czy Kowa Genesis 10,4x44 miałbym problem ze złapaniem poziomu porównania. Jeśli się mylę to sorry - pewnie zaraz mi wyprostujecie lornetkopogląd :)

gruber - Wto 07 Cze, 2022

Na takie spotkania jeżdżą pasjonaci. Nie dziwne więc, że dysponują sprzętem z wyższej półki. Koledzy zresztą zapowiadali co będą brać ze sobą. Nie zaczynajmy znów tej dyskusji o pieniądzach i o tym jak niewiele się zyskuje na jakości kupując topowy sprzęt. Przecież nikt nikogo do tego nie zmusza. A takie spotkanie to idealna okazja aby osoby nie mogące sobie w tym momencie pozwolić na zakup mogły na własne oczy zobaczyć czy warto składać kasę na topowy sprzęt czy nie.

Wojtas_B napisz proszę jak wypadła Twoja 12-ka w konfrontacji z 10 NL i 12x50 EL?
Czy dziś mając doświadczenie po spotkaniu podjął byś taką samą decyzję zakupową?

Ja również proszę o zdjęcia tej modyfikowanej genetycznie Victory pocket.

Soniak10 - Sro 08 Cze, 2022

anton napisał/a:
Wielcy nieobecni to chociażby Kowa BDII, Vortex Viper i Vortex DB

W takim razie pozbywam się kompleksu niższości i zaczynam żałować że nie miałem czasu żeby się pojawić ze swoimi Bushnellem Forge 10x42 i Vortexem Viperem HD 12x50. Do tego mógłbym załatwić od kolegów DO Chase 10x42 i Steinera NH 8x56, nie wspominając już o drobiazgach typu BPC5 8X30 czy Bresser Riva 8x40.
Następnym razem postaram się znaleźć czas. 🙂

Wojtas_B - Sro 08 Cze, 2022

gruber napisał/a:
Na takie spotkania jeżdżą pasjonaci. Nie dziwne więc, że dysponują sprzętem z wyższej półki. Koledzy zresztą zapowiadali co będą brać ze sobą. Nie zaczynajmy znów tej dyskusji o pieniądzach i o tym jak niewiele się zyskuje na jakości kupując topowy sprzęt. Przecież nikt nikogo do tego nie zmusza. A takie spotkanie to idealna okazja aby osoby nie mogące sobie w tym momencie pozwolić na zakup mogły na własne oczy zobaczyć czy warto składać kasę na topowy sprzęt czy nie.

Wojtas_B napisz proszę jak wypadła Twoja 12-ka w konfrontacji z 10 NL i 12x50 EL?
Czy dziś mając doświadczenie po spotkaniu podjął byś taką samą decyzję zakupową?

Ja również proszę o zdjęcia tej modyfikowanej genetycznie Victory pocket.


Niech się inni wypowiedzą.

Ja jestem przekonany o słuszności własnego wyboru, bo przed zakupem NL porównywałem 10x z 12x, czyli zakup był przemyślany.
Obie to ta sama klasa jakościowa, wiadomo. 12x daje mi silniejsze wrażenie przeniesienia się w przestrzeni przy tak dużym polu własnym okularów.

EL 12x50 to oczywiście też klasa, nie zauważyłem różnic w jakości obrazu w stosunku do NL 12x42.
Jeśli komuś nie zależy na większym polu, a chce mieć większą źrenicę na zmierzchowe obserwacje, niech myśli o EL 12x50.
Jeśli ktoś używa lornetki głównie w dzień, niech rozważa NL.

W warunkach spotkania było na tyle jasno (południe, bezchmurne niebo), że nie zauważyłem żadnej różnicy w jasności między nimi. Gdybyśmy poczekali do zmierzchu, EL 12x50 pokazałaby na pewno przewagę.

TRYTON7 - Sro 08 Cze, 2022

Obie perfekcyjne z przewaga dla NL.

Osobiście uważam ,ze 30-42mm to brylanciki ...
mniejsza średnica to lepiej odprężone szkło ,smużystość, pęcherze gazowe ,etc.

Nocne Niebo - Fujinon 10x50

Zmierzch - Docter N. 8x56 B/GA lub Steiner

Dzień - NL 30-42mm.


T

gruber - Sro 08 Cze, 2022

Wojtas_B zależało mi na Twojej opinii bo masz i używasz NL 12. Wydaje mi się więc, że najszybciej zauważysz różnice. Nie wiedziałem, że bezpośrednio porównywałeś w sklepie 10 i 12x. Dzięki za odpowiedź.
Oczywiście opinie innych uczestników spotkania również chętnie poznam.

mariuszi - Sro 08 Cze, 2022

w zasadzie wojtasB wszystko opisał ...
jak dla mnie EL 12x50 lepiej się "stabilizowało" w rękach , po przez wagę i gabaryt ..

obie rewalcyjne optycznie ze wskazaniem na 12x42 jako lepszą mechanicznie przez układ ustawiania ostrości

leniwiec - Czw 09 Cze, 2022

_Tomek_ napisał/a:
Czy są różnice między Nikonami EII 8x30 z różnych lat produkcji?


Porównywałem je tylko przez chwilę i nie widziałem żadnych różnic. Ale z tego co pamiętam robiłem to w dobrych dla lornetki warunkach. Może pod niskim słońcem coś by wyszło. Może ktoś kolegów sprawdzał?

Wojtas_B - Czw 09 Cze, 2022

leniwiec napisał/a:
_Tomek_ napisał/a:
Czy są różnice między Nikonami EII 8x30 z różnych lat produkcji?


Porównywałem je tylko przez chwilę i nie widziałem żadnych różnic. Ale z tego co pamiętam robiłem to w dobrych dla lornetki warunkach. Może pod niskim słońcem coś by wyszło. Może ktoś kolegów sprawdzał?


Cholera wie. Było tyle lornetek, że nie zdążyłem sprawdzić lat produkcji, ale co najmniej dwie EII 8x30 były z nowymi powłokami. Wszystkie dawały tak samo piękny obraz.

adaher - Czw 09 Cze, 2022

Ciężko znaleźć chwilę...
Dziękuję Kolegom za spotkanie! Bezwzględnie warto było przejechać taki szmat drogi :smile:
Właściwie powiedzieliście wszystko co było do powiedzenia. Trudno cokolwiek mądrego dodać...
Może powiem tylko, że jeśli ktoś lubi swoje lornetki, to lepiej niech omija z daleka serię NL... :smile: Ale na szczęście nie trzeba aż tak opróżniać kieszeni, bo wystarczy kupić EII i też można być szczęśliwym! :smile:

A to wesoła kompanija przy szwedzkim stole:

adaher - Czw 09 Cze, 2022

Cztery stoły, sześć statywów, praca wre!
adaher - Czw 09 Cze, 2022

Miałem zamiar zrobić trochę zdjęć porównawczo-testowych i coś tam się udało, ale prawdę mówiąc było tyle wspaniałego sprzętu, że żal było tracić na to czas...
No więc zupełnie niemetodycznie, bez jakiegoś konkretnego planu, z ustawieniami automatycznymi telefonu, zrobiłem kilka zdjęć przez lornetki, które mnie interesowały i które były akurat wolne (o kilku zwyczajnie zapomniałem...). Pstrykałem to z przerwami, więc nie do końca zgadzają się kadry (ale drzewo jest to samo).
No więc traktujcie to proszę z przymrużeniem oka. Jedyny pewnik to AFOV, wg którego ustawiłem kolejność zdjęć (z wyjątkiem CL8x30). Kolejność jak na zdjęciu "sześciu wspaniałych" od prawej do lewej. (NL12x42 rozwaliła system :smile: )
Model lornetki w tytule zdjęcia:

adaher - Czw 09 Cze, 2022

C.D.:
Santre - Czw 09 Cze, 2022

Bardzo żałuję ale nie mogłem tam być. Adam jak zwykle dobra robota. Super spotkanie. To jest najlepsza forma spędzenia wolnego czasu z grupą pasjonatów którzy mają podobne postrzeganie rzeczywistości. Panie Adaher nl jest wspaniały szczególnie 8x32 ale Twoja El 10x50 się nie starzeje i śmiało może konkurować......
adaher - Czw 09 Cze, 2022

Dzięki :smile:
Wojtas_B - Czw 09 Cze, 2022

Adam, dzięki za wartościową pamiątkę.
_Tomek_ - Czw 09 Cze, 2022

Patrząc tylko po zdjęciach (nie znam tych lornetek) wybieram NL 12x42, na drugim miejscu EL 10x50, trzecie dla CL 8x30 :)

Sporo z tych zdjęć można wyciągnąć - widoczne pole, nieostrość brzegowa, ac środek/brzeg, dystorsja... Gdyby tak ustawić identyczne kadry na kilku dobranych scenkach (jeszcze coś z liniami, także pochmurny dzień i noc) to byłaby fajna procedura testowa.

Binokularnik - Pią 10 Cze, 2022

Kadr z El 12x50... Tak drzewa nie wyglądają o tej porze roku...nawet dla mnie...daltonisty...
leniwiec - Pią 10 Cze, 2022

adaher, przyznaj się, jeździsz tam k każdej porze roku i fotografujesz drzewo! :mrgreen:
leniwiec - Pią 10 Cze, 2022

A co do wcześniejszego wątku, czyli konfrontacji NL i EL, to muszę przyznać, że pięćdziesiątki EL zrobiły na mnie duże wrażenie - poza obrazem, ze względu na komfort obserwacji. Świetnie dopasowywały się do moich oczodołów a wielkość i masa zapewniała bardzo stabilną obserwację. Tak jak to sobie teraz przypomninam, z wszystkich lornetek największą przyjemność obserwacji dawała mi chyba EL 10x50. Ale nie zmieniam zdania - gdym mógł z tego stołu wybrać sobie jedną, byłby to NL 8x32.
leniwiec - Pią 10 Cze, 2022

TheNewOne napisał/a:
_Tomek_
Na "szwedzkim stole" widzę Pentaxa. Możecie coś o nim napisać?


Mieliśmy dwa Pentaxy - AD 9x32 WP i DCF 8x32 ED. Przez pierwszą tylko zerknąłem. Kiedyś zdarzyło mi się przez nią patrzeć trochę dłużej. Moim zdaniem optycznie jest zbliżona do M7. Mnie jednak przyjemniej się patrzy przez m7. DCF był mój i jako, że pewnie w końcu wrzucę ją do działu "sprzedam", nie wiem czy jestem najlepszą osobą, żeby o niej teraz pisać. :P Ale spróbuję się z nią uczciwie rozprawić. ;) DCF robi wrażenie dość pancerne, co może być i zaletą i wadą - konstrukcja metalowa oblana jest grubą warstwą gumy. W związku z tym jest ciężka (665 g) i pękata. Z moimi oczodołami współpracuje bardzo dobrze. Optycznie jest fajnie - obraz lepszy niż w m7 - ostrzejszy i bardziej kontrastowy. Pole mniejsze (7.5). Jeśli chodzi o optykę, główną wadą są chyba odblaski. Mają inny charakter niż w M7. W Pentaxie występują w postaci półksiężyców. W Nikonie półksiężyce też są ale przede wszystkim przy obserwacjach pod światło bardzo spada kontrast całego obrazu. Lubię M7 ale te spadki kontrastu są jego największą wadą. Mimo wszystko funkcję terenowej lornetki na każde warunki pogodowe pełni u mnie właśnie m7 - przede wszystkim ze względu na bardzo małą masę, która przy łażeniu z plecakiem i często z aparatem z tele ma dla mnie duże znaczenie. Dodatkowym miłym dodatkiem jest pole widzenia a obraz jest dla mnie, wystarczająco dobry (od delektowania się jest EII).

leniwiec - Pią 10 Cze, 2022

Ciągnąc temat odblasków, jakie macie spostrzeżenia z porównania NL 8x32 z Zeissem SF? Ja w Swarkach (różnych, w tym 8x32) widziałem mocne półksiężyce w sytuacjach w których bym się ich nie spodziewał. Patent Adahera, czyli klapki na okularach znacząco zmieszaja ten problem ale jednak go nie eliminuje. W SF też były bliki ale chyba jednak trochę mniejsze. Gaudemus, to pytanie głównie do Ciebie jako do posiadacza - jak byś porównał pod tym względem tę parę?

Mnie wyjątkowo ta wada drażni. Meopta potrafi robić lornetki rewelacyjne pod względem kontroli odblasków. Kowy Genesis wypadają bardzo dobrze. Rozumiem, że czym więcej soczewek, tym trudniej uniknąć blików, więc producentom lornetek z ogromnym ostrym do brzegu polem może być trudniej, ale mam wrażenie, że czasami te problemy wynikają ze zwykłego niedbalstwa producentów. Miałem przez pewien czas MHG 8x30. Zachowanie pod światło było niewiele lepsze niż w m7... Ale jak się zajrzało przez obiektywy do środka i poświeciło lornetką, widać było błyszczące kompletnie niewyczernione metalowe powierzchnie... :( Zaglądaliście do swoich Swarków i Zeissów?

Wojtas_B - Pią 10 Cze, 2022

Odblaski na dole pola w serii NL są do opanowania, ale to wymaga nauczenia się pracy z tymi lornetkami.
W NL 12x42, jeśli wykręcisz muszle na max., po przyłożeniu do oczu następuje wielkie rozczarowanie: pole widzenia jest ograniczone i na dole pola są odblaski nawet w niezbyt trudnych warunkach.
Wkręcasz muszle o jeden stopień i jest "WOW", manifestuje się ogromne pole własne okularów i odblaski znikają. Aby zredukować je maksymalnie w trudnych warunkach, wkręcam muszle o dwa stopnie. Wówczas, po precyzyjnym ustawieniu rozstawu tubusów obraz jest optymalny, na granicy efektu fasolkowania. Wkręcenie o trzy stopnie daje już fasolkowe mroczki.
Po założeniu na muszle szkrzydełek blokujących boczne światło jest jeszcze lepiej pod względem odblasków. Pojawiają się one śladowo tylko w wyjątkowo trudnych warunkach.

Santre - Pią 10 Cze, 2022

Na pierwszym spotkaniu najbardziej zaskoczyła mnie Meopta 7x42 i długo jej szukałem. Kupiłem nową ostatnią sztukę na Magazynie Meopty. Druga lornetka to oczywiście nl 8x32.
Wojtas_B - Pią 10 Cze, 2022

Binokularnik napisał/a:
Kadr z El 12x50... Tak drzewa nie wyglądają o tej porze roku...nawet dla mnie...daltonisty...


Podejrzewam, że ponieważ Adam skierował telefon bardziej w stronę nieba, aparat zmienił balans bieli.

Wojtas_B - Pią 10 Cze, 2022

Już to pisałem: zachwycił mnie EL 10x50 łatwością na oku.
_Tomek_ - Pią 10 Cze, 2022

Kolorystykę, rozdzielczość (w sensie rozróżnialności szczegółów) czy odblaski aparatem trudno sprawdzić, bo dużo zależy od ustawienia i samej lornetki, i aparatu względem niej oraz od chwilowych warunków.

Ale już gdzie pojawia się nieostrość i jak zmienia się AC w polu widzenia - jak najbardziej.

Można by to wszystko dopracować. Najpierw dla samego aparatu z obiektywem zbudować profil korygujący dystorsję i AC, a potem mierzyć wady na zdjęciach robionych przez lornetkę, w stałych warunkach...

adaher - Pią 10 Cze, 2022

Binokularnik. Trzeba mocniej przymknąć oko :smile:
Leniwiec. Mam kopię tego drzewa na podwórku :smile:
Wojtas. Dokładnie. Lornetka za bardzo poszła w górę, aparat dostał za dużo światła i poszło... :smile:
Tomek. Na spokojnie, z mniejszą ilością lornetek i z większą czasu wszystko idzie łatwiej...
Moja 10x50 też mi się bardzo podoba!
Pozdrawiam.

Marek Marecki - Pią 10 Cze, 2022

Pytanko techniczne
Kiedy kolejny zjazd?
Proponuje 2 lub 3 niedzielę września, godz. 12.00, miejsce to samo.
Jeszcze powinno być ciepło, w październiku ostatnio uczestnicy zmarzli

Lech149 - Pią 10 Cze, 2022

A może coś w Pomorskim :razz: :razz:
Soniak10 - Pią 10 Cze, 2022

Lech149 napisał/a:
A może coś w Pomorskim

To może powiązać przyjemne z pożytecznym i zebrać się w trzecią sobotę września na otwarciu przekopu Mierzei? Podejrzewam, że i byłoby na co popatrzeć, i gdzie się posilić, bo przy takiej okazji pewnie "rząd się postawi" i impreza będzie huczna?
Abstrahuje, rzecz jasna, od preferencji politycznych Szanownych Uczestników, bo w tym przypadku nie musi to mieć absolutnie żadnego znaczenia, a jak by nie patrzeć, wydarzenie (o ile dojdzie do skutku) będzie miało znaczenie historyczne. Ja w każdym razie planuje się tam pojawić i jakieś fotki pstryknąć, a gdyby się udało powiązać to ze spotkaniem lornetkowym, to mógłbym się postarać przywieźć Steinera NH 8x56 i DO Chase 10x42 (od kolegów). Oprócz, oczywiście swoich: Bushnell Forge 10x42, Vortex Viper HD 12x50, Bresser Riva 8x40, DO Forest II 10x42 i BPC 5 8x30. Być może też Meade Wilderness 8x32 (jako absolutne przeciwieństwo Swarków, Zeissów itp).
Muszę powiedzieć, że czytając Waszą relację nabrałem apetytu, żeby móc porównać "na żywo" topowe lornetki z tymi, które wymieniłem.

Lech149 - Pią 10 Cze, 2022

Na przekop Mierzei bym nie przyjechał . Nie ze względów politycznych , bo tu akurat moje serce jest rozdarte na pół , ale połączenie z lornetkami , na 90% tak . :grin: :grin:
krzys13k - Sob 11 Cze, 2022

adaher, fajne porównanie na tych zdjęciach przez lornetki. Jak powinno się ustawić ostrość w lornetce żeby zdjęcie wyszło najlepiej?
adaher - Sob 11 Cze, 2022

Ustawiam ostrość "na oko", a aparat (telefon) sam zrobi resztę automatycznie :smile: Ew. gdy chcę wyostrzyć coś bliżej lub dalej niż obiekt w centrum, to zaznaczam (na monitorze) inny punkt ostrości.
Generalnie najważniejsze jest idealne, centralne, trafienie w oś optyczną.

_Tomek_ - Sob 11 Cze, 2022

Zobaczcie jak fajnie pokrywa się zdjęcie z testem na Optyczne w przypadku CL 8x30. Doskonale na zdjęciu widać, że nieostrość brzegowa obejmuje ok. 10% promienia pola. A na ostatnich 5% AC wybucha do sporych wartości. Nie jest to wina wad obiektywu telefonu (czy raczej braku korekcji tychże), bo w NL czy EL 10x50 widać, że jest dużo lepiej aż po sam brzeg.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group