forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Test obiektywu Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO

Arek - Pon 25 Paź, 2021
Temat postu: Test obiektywu Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO
Test obiektywu Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO:
https://www.optyczne.pl/5...mm_f_4_PRO.html

Zapraszam!
Arek

Soniak10 - Sob 22 Sty, 2022

Czy ktoś sprawdzał jak wygląda dystorsja na jpgach z tego obiektywu, po założeniu go na korpus Panasonica?
Arku, który obiektyw byś polecił: tego Olympusa czy Panasonica 8-18? Do korpusu Panasonica G90? Bo na razie raczej się skłaniam ku temu Olkowi ale pod warunkiem że dystorsja będzie w rozsądnych granicach.

Arek - Nie 23 Sty, 2022

To zależy czego potrzebujesz - światła czy większego zakresu. Ja dla siebie wziąłbym PanaLeikę, bo to sprzęt wyjazdowy i na szerokie astro. A do zórz polarnych czy meteorów na 8 mm zdecydowanie wolę f/2.8 niż f/4.0.
Soniak10 - Nie 23 Sty, 2022

Arek dzięki. Słuszne uwagi, ale mnie najbardziej martwi korekcja wad, zwłaszcza dystorsji: czy korpus Panasonica będzie tak samo współpracował z obiektywem Olka, jak korpusy Olympusa pod względem korekcji wad? Mówiąc obrazowo: jeżeli sfotografowałbym ten sam budynek przez obiektyw Olka, ale raz podpięty do korpusu np E-M5 mk3 a raz z moim G90, to czy na obydwu jpgach krawędze budynku będą mniej-więcej tak samo proste, czy może na zdjęciu z Panasonica bardziej beczkowate? Jak to działa? Czy może moje obawy są przesadzone?
Zaznaczam że głównym zastosowaniem będzie fotografia rodzinno-pamiątkowa, krajobrazowa i reportażowa.
Ps: czy coś już wiadomo nt festiwalu w Łochowie? Najchętniej bym wypróbował oba szkła w naturze.
A co do kwestii: większy zakres czy większa jasność, to właśnie mam zagwozdkę. Raczej skłaniałbym się ku zakresowi zwłaszcza że Olka można kupić o kilkaset zł taniej niż tą Panaleikę. Tak w ogóle to dla mnie uniwersalnym ideałem byłby obiektyw klasy ok. 10-30 mm ze światłem 2,8 albo nawet 4,0 i w cenie 2 razy niższej niż aktualnie ma Panaleica 10-25 f/1.7


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group