forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Czy to wada optyczna czy zwykła refrakcja?

scooby14444 - Pią 19 Lis, 2021
Temat postu: Czy to wada optyczna czy zwykła refrakcja?
Witam wszystkich.

Kupiłem lunetę Kowa Prominar 883 z okularem TW-11WZ i extenderem 1.6x.

Na największych powiększeniach przy teście rozdzielczości - kartka z czcionką o wysokości 1 mm (wordowska - 5) w odległości 30 metrów - da się rozpoznać znaki, ale ostrość nie jest zachowywana cały czas. Raz znaki są bardziej czytelne raz gorzej - zmienia się to cały czas, np. przez sekundę lub kila sekund da się przeczytać, a za chwilę nie.

Teraz pytanie - czy to normalna refrakcja atmosferyczna ze względu na ruchy powietrza (odległość 30m) - było dzisiaj dość wietrznie, czy może coś być nie tak z lunetą, że nie trzyma ogniskowej.

Luneta jest nowa, ale wolę się upewnić kogoś kto ma doświadczenie, bo szczerze mówiąc jestem zielony w temacie.

Pozdrawiam.

scooby14444 - Pią 19 Lis, 2021

Ok. Przetestowałem w pomieszczeniu na dystancie 16 metrów i obraz cały czas ostry jak żyleta. To jednak była refrakcja związana z ruchem powietrza.
Arek - Pią 19 Lis, 2021

Dobrze, że się wyjaśniło.
Jar - Nie 21 Lis, 2021

Arek, ten wątek należałoby przyszpilić na górze działu jako pomoc dydaktyczną. [b]scooby14444[/b], dzięki za cenne i poglądowe doświadczenie naukowe. Piszę serio, nie wygłupiam się, ani nie drwię.
Wprawdzie prawie każdy, kto miał trochę doświadczenia z obserwacją na duże odległości lub astro, zna te efekty atmosferyczne, ale przeważnie mówimy o dystansach raczej >100 metrów czy nawet kilometrów. Dobra, poza przypadkiem obserwacji przez otwarte okno w sezonie grzewczym lub otwartych drzwiach balkonowych :mrgreen:
Niemniej przy obserwacjach terenowych większość "nadziewa się" na ten problem obserwując ptaszki czy krajobraz z większych dystansów. scooby14444 zrobił to na 30 m i ten niemal laboratoryjny wynik idealnie się nadaje jako przykład do cytowania w licznych wątkach typu " jestem nowy, jaka luneta żeby z 10km rozpoznać ludzi na szczycie". Albo "jaki aparat, by z 10km rozpoznać ludzi" itd. Te 30m to naprawdę niewiele i wynik prawie mnie zaskoczył, póki nie przypomniałem sobie tego pijanego Jowisza/Saturna w lunecie ornitologicznej przy bodaj 60x, przez otwarte gdzieś w listopadzie kuchenne okno, grube naście lat temu.
Do kompletu: jakie jest końcowe powiększenie Kowy z tym extenderem?
Pozdrawiam
-J.

scooby14444 - Pon 22 Lis, 2021

Dzięki za odpowiedź.
Uświadomiłeś mnie, że problemem mogło być właśnie to, że obserwowałem przez otwarte drzwi tarasowe.
Luneta stała jakieś 3-4 metry wewnątrz domu. Trochę dziwne, że nie było żadnego drżenia obrazu, mirażu czy czegoś podobnego - tylko gubienie i odzyskiwanie ostrości.

Spróbuję jutro przetestować z lunetą na zewnątrz.
Tak czy inaczej to przy dużych powiększeniach, problemem przy wysokiej jakości sprzętu nie jest już optyka tylko raczej efekty związane z ruchem powietrza.

Co do powiększenia, to z podwójnym ekstenderem ma powiększenie 154x - widać bez problemu włos ludzki na tle dwudziestogroszówki z około 20 metrów w warunkach wewnątrz pomieszczenia.

Jak będę miał chwilę czasu to zrobię jakieś porównanie tej lunety z Yukonem 6-100x100, którego też mam w domu.

Pozdrowionka.

scooby14444 - Wto 23 Lis, 2021

Zrobiłem takie małe porównanie Kowy i Yukona. Jakby ktoś chciał obejrzeć to włączcie sobie jakość 4K.

https://youtu.be/YmF8V0B0bjE


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group