forum.optyczne.pl

Lornetki - Życie jest zbyt krótkie

Wiking69 - Pią 26 Lis, 2021
Temat postu: Życie jest zbyt krótkie
Tobias Mennle napisał ... Świetna lornetka to więcej niż narzędzie - to rewelacja . Ma swój własny charakter ze względu na setki wyborów jakich producent dokonał w procesie projektowania . Specyfikacje na papierze to nic . Prawdziwa jakość jest wszystkim i wydaje się być oczywista . W porównaniu z kosztami posiadania samochodu , nawet najdroższa lornetka jest tania jak barszcz . Życie jest zbyt krótkie a magiczne chwile są zbyt cenne , by używać czegokolwiek innego niż wspaniałej lornetki ... Koniec cytatu :) .
Wiking69 - Pią 26 Lis, 2021

Do zobaczenia w 2022 roku :) .
Wojtas_B - Pią 26 Lis, 2021

Dawno temu zapaliłem się do lornetek. Czytałem fora, recenzje itd. Kupiłem lornetkę za chyba 1300 zł i byłem zadowolony. Jednak z czasem zaczęły mi coraz bardziej przeszkadzać jej pewne wady. W końcu przestałem jej używać, co w dużej mierze było związane z wieloletnim chodzeniem w teren ze sprzętem foto i skupieniem uwagi na fotografii. Odwiedziłem też kilka sklepów myśliwskich i targów, co było zimnym prysznicem. Zrozumiałem, że między flagowymi lornetkami "wielkiej trójki" a towarem budżetowym jest różnica, czasem ogromna, ale nie miałem odwagi wydać 6000 zł na Zeissa.
Teraz, po latach, doceniłem potrzebę długich spacerów (od pewnego wieku jest to po prostu mocno wskazane) i zapragnąłem dobrej lornetki. I na przestrzeni ostatniego roku w mojej mentalności nastąpiła zmiana. Okazało się, że dobra lornetka mi nie wystarcza, że zadowoli mnie tylko lornetka wybitna, że żadna lornetka, która pozostawia jakikolwiek niedosyt, nie dostarczy mi prawdziwej przyjemności.

Lech149 - Pią 26 Lis, 2021

Wiking69 a może lepiej 2023 r :mrgreen: :razz:
Santre - Pią 26 Lis, 2021

Forum bez Wikinga to jak lornetka bez pryzmatów.😊.
Wiking69 - Pią 26 Lis, 2021

Ale za to forum z Janem ... to jak bieganie w stringach po polu minowym :) . Dziękuję za taką przyjemność , poczekam na saperów :) .
Lech149 - Sob 27 Lis, 2021

Wolę jednego Jana , jak 100 Wikingów . :evil: :evil:
Lech149 - Sob 27 Lis, 2021

A miała być przerwa do 2023 roku . Obiecanki cacanki .
Wiking69 - Sob 27 Lis, 2021

Cytat ... Wolę jednego Jana , jak 100 Wikingów . Janie :) ... co za piękna deklaracja miłości . Ja to znam z Pana Wołodyjowskiego . Piękna scena kiedy to Basia szlochając wyznaje miłość Wołodyjowskiemu . Cytuję ... Ja bym wolała jednego pana Michała niż 10 Kettlingów , bo ja pana Michała kocham :) .
Wiking69 - Sob 27 Lis, 2021

A co do przerwy ... to mnie tu nie ma :) .
TomPL2 - Pon 29 Lis, 2021

Spoko, Wojtas stara się godnie cię zastąpić :cool:
Wojtas_B - Pon 29 Lis, 2021

TomPL2 napisał/a:
Spoko, Wojtas stara się godnie cię zastąpić :cool:


Bez ironii proszę :wink:

Binokularnik - Pon 29 Lis, 2021

Wojtas_B napisał/a:

Teraz, po latach, doceniłem potrzebę długich spacerów (od pewnego wieku jest to po prostu mocno wskazane) i zapragnąłem dobrej lornetki. I na przestrzeni ostatniego roku w mojej mentalności nastąpiła zmiana. Okazało się, że dobra lornetka mi nie wystarcza, że zadowoli mnie tylko lornetka wybitna, że żadna lornetka, która pozostawia jakikolwiek niedosyt, nie dostarczy mi prawdziwej przyjemności.


….aż tu nagle nadeszły przymrozki.

Wojtas_B - Pon 29 Lis, 2021

Binokularnik, Jestem zmysłowcem wzrokowcem. Poszukiwanie perfekcyjnego obrazu to coś, co zakodowało się w moim mózgu. Prawdopodobnie winna jest fotografia, którą uprawiałem wiele lat przyjemnościowo i zawodowo (choć nie pełnoetatowo). Zdjęcia typu street i wiele reportażowych akceptowałem, gdy były lekko niedoskonałe technicznie, bo liczyła się bardziej chwila i opowieść. Natomiast zdjęcia do kalendarzy i inne, w których jakość obrazu była nie mniej ważna od treści, musiały być zawsze żyletkami. Można powiedzieć, że przez to jestem zepsuty, ale jest to zepsucie przyjemne, któremu jest w stanie zadość uczynić lornetka o obrazowaniu wybitnym.
sektoid - Pon 29 Lis, 2021

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że większość ludzi stać na zakup wybitnej lornetki, gdy są już ślepi :D
Maciek - Pon 29 Lis, 2021

sektoid napisał/a:
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że większość ludzi stać na zakup wybitnej lornetki, gdy są już ślepi :D

.... a najważniejsze decyzje w życiu musimy podejmować kiedy jesteśmy młodzi, niedoświadczeni i głupi - tak już niestety jest :???:

Binokularnik - Wto 30 Lis, 2021

Wojtas_B napisał/a:
Binokularnik, Jestem zmysłowcem wzrokowcem. Poszukiwanie perfekcyjnego obrazu to coś, co zakodowało się w moim mózgu. Prawdopodobnie winna jest fotografia, którą uprawiałem wiele lat przyjemnościowo i zawodowo (choć nie pełnoetatowo). Zdjęcia typu street i wiele reportażowych akceptowałem, gdy były lekko niedoskonałe technicznie, bo liczyła się bardziej chwila i opowieść. Natomiast zdjęcia do kalendarzy i inne, w których jakość obrazu była nie mniej ważna od treści, musiały być zawsze żyletkami. Można powiedzieć, że przez to jestem zepsuty, ale jest to zepsucie przyjemne, któremu jest w stanie zadość uczynić lornetka o obrazowaniu wybitnym.


Czyli, wygląda na to, że serią lornetek Pure NL firma Swarovski osiągnęła szczyt możliwości jeśli o turystyczne lornetki analogowe chodzi i niczego już za bardzo nie da się poprawić w kwestii jakości obrazu, wielkości pól, kontroli aberracji i co najwyżej możemy oczekiwać w przyszłości jedynie zmian kosmetycznych dotyczących np. wagi, innych (być może lepszych) powłok, fajniejszej torby itp.

Wiking69 - Wto 30 Lis, 2021

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze NL 15x63 , zamiast SLC 15x56 .
Binokularnik - Wto 30 Lis, 2021

Miałem na myśli założenia konstrukcyjne, ale jeśli chodzi o format to ja bym był kontent z modelu Pure NL 5x25 z polem 15.5 stopnia jak u Visionkinga
…za...hmm...2500

Wiking69 - Wto 30 Lis, 2021

Wolałbym NL 5x32 do obserwacji nocnego nieba bez statywu , większa źrenica wyjściowa to większy komfort obserwacji i w dzień i w nocy . Poza tym obawiam się że NL 5x25 byłaby zbyt szczupła żeby ją pewnie i stabilnie trzymać . Ale za to NL 5x25 byłaby idealną lornetką dla dzieci , tylko kto da dziecku prezent za kilka tysięcy którego nie można upuścić . Chociaż dzieciaki mają tak drogie smartfony ...
Wojtas_B - Wto 30 Lis, 2021

Binokularnik, Ciekaw jestem, czy Zeiss odpowie na NL czymś rewolucyjnym, bo ich SF ma już parę lat, a jest już teraz niewiele mniej wybitny od NL. SF ma nawet wg mnie pewną przewagę nad NL, tj. 1,5 m minimalnej odległości, co przy prawie idealnej ostrości trzymanej do samej diafragmy daje cudowne obrazy z bliska. Zatem SF polecałbym może nawet bardziej od NL obserwatorom owadów.
Z drugiej strony Zeiss nie ma flagowego SF z powiększeniem 12x, a ja, pisząc o NL, zachwycam się właśnie dwunastką, jakiej nie ma żadna konkurencja. W klasie 8x i 10x można wybierać między NL i SF, i ewentualnie L Noctividem, ale 12x w wykonaniu Swarovskiego to jest szczyt szczytów.
Jeśli widziałbym pole do poprawy w NLach, to może jeszcze lepsza kontrola odblasków na samym dole pola, co czasem widać na ciemnych obiektach pod jasnym niebem (zmierzch, świt).

Binokularnik - Wto 30 Lis, 2021

Wojtas_B napisał/a:

ja, pisząc o NL, zachwycam się właśnie dwunastką, jakiej nie ma żadna konkurencja. W klasie 8x i 10x można wybierać między NL i SF, i ewentualnie L Noctividem, ale 12x w wykonaniu Swarovskiego to jest szczyt szczytów.


Skoro tak, to w nawiązaniu do tytułu tego wątku i biorąc pod uwagę to co wcześniej napisałeś, podjąłeś słuszną decyzję kupując tę lornetkę.
Pozdrawiam

Wojtas_B - Wto 30 Lis, 2021

Binokularnik, Tak. To było przemyślane. Nawet najpierw zamówiłem 10x, ale potem zmieniłem na 12x.
Binokularnik - Sro 01 Gru, 2021

Wiking69 napisał/a:
Poza tym obawiam się że NL 5x25 byłaby zbyt szczupła żeby ją pewnie i stabilnie trzymać . Ale za to NL 5x25 byłaby idealną lornetką dla dzieci ...


To nie jest prawda, że małe lornetki nie nadają się dla dorosłych. Może na początku wydają się trochę niewygodne ale, przy odrobinie dobrej woli, można się przyzwyczaić i korzystać z nich bez problemów.

PS 1. Czasem słyszę opinie, że harmonijka ( organki :evil: ) ustana to nie jest poważny instrument muzyczny tylko zabawka dla dzieci co nie jest prawdą. A co sobie myślę o osobach, które tak twierdzą? …hmm …. może lepiej niech to pozostanie moją tajemnicą.

PS 2. Visionking znalazł sposób na wykonanie "poważnej i dorosłej" lornetki w ramach formatu 5x25 :wink:

Wiking69 - Sro 01 Gru, 2021

Mam siedem harmonijek ustnych , chyba za dużo oglądałem westernów :) . Mam też mini lornetkę Canona 5x17 FC i malutkiego Swarovskiego 8x20 B . Ale dopiero kiedy biorę do ręki Zeissa Marine 7x50 B/GA T* , to czuję że mam lornetkę .
Wiking69 - Sro 01 Gru, 2021

Te najmniejsze lornetki są jak koła zapasowe w samochodach . Trzeba przynajmniej jedną mieć , tak na wszelki wypadek . Są to jednak tylko dojazdówki . Ale chyba nikt nie ma wątpliwości że do długich i komfortowych obserwacji trzeba mieć jednak coś większego .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group