forum.optyczne.pl

Lornetki - Lornetka APM MS 6x30

Jan55 - Pon 07 Lut, 2022
Temat postu: Lornetka APM MS 6x30
Kilka lat temu przestałem interesować się lornetkami porro, poza okazjonalnym przeglądem na czyjeś życzenie. W 2021 roku trafiłem w necie na zdjęcia przedprodukcyjnych lornetek APM 6x30 i 8x30 ED. Lornetki zrobiły na mnie bdb wrażenie, więc pomyślałem, że może jak pokażą się w Polsce w rozsądnej cenie to spróbuję je sprawdzić. W międzyczasie okazało się, że APM nie będzie produkowało 8x30 ED, które to przejęła firma Orion, o czym było wspominane na forum. A więc pozostała 6x30, na którą trafiłem przez przypadek w polskim sklepie internetowym, ukrytą w dziale lornetek Kite. Cena ciut wyższa niż zakładałem (1090 zł) ale to już drobnostka, zakładając inflację. Lornetka dotarła więc na początek opiszę pierwsze wrażenia po rozpakowaniu paczki. Optykę opiszę za kilka dni, jak dokładnie zapoznam się z lornetką w różnych warunkach wieczorno-dzienno-pogodowych.

Więc do rzeczy : opakowanie handlowe to gustowne, twarde pudełko z białej i lakierowanej tektury, wewnątrz idealnie dopasowane do wielkości futerału zawierającego w środku lornetkę. Tutaj pierwszy minus. Futerał, z paskiem na ramię, tak spasowany, że lornetka "wchodzi" do niego na wcisk, więc aby to odbywało się komfortowa to lornetka musi być złożona przynajmniej do 1/3 a o pasku do lornetki to raczej nie ma co myśleć aby razem weszły do środka. No cóż, ktoś poskąpił 2 EU aby futerał był szerszy i dłuższy po 2cm. Szkoda, bo futerał jest gustowny, zapinany na klamerki wciskowe i w kolorze khaki. Idealnie za to pasuje futerał Swarovskiego w rozmiarze "M" z BeaFoto za 99 zł, który to futerał zakupiło kilku uczestników forum i ja zresztą też.
Zapomniałem dodać, że pudełko jest koloru białego, bez żadnych nadruków, poza naklejką z kodem kreskowym, wskazującym na kraj pochodzenia czyli Niemcy. To tyle o opakowaniu.

Teraz wrażenia o samej lornetce. Lornetka w rozmiarze mini porro. W pionie ma identyczną wielkość jak Kowa BD II 10x42. Można powiedzięć, że wysunąłem z futerału coś co przypomina, MZ, majstersztyk lornetkowy. Pod względem wykończenia zewnętrznego jak i wykonania można doznać małego szoku. Pierwszy raz mam do czynienia z lornetką porro, tak, mogę to powiedzieć, perfekcyjnie zrobioną i za taka cenę. Korpus jest magnezowy, oklejony materiałem skóropodobnym, jak Nikon EII, okleina idealnie przylega do korpusu, nigdzie nie ma luk w połączeniach z metalowymi częściami. W dotyku jest przyjemna i wygląda na to, że dobrze trzyma się dłoni(nie ślizga się). Na lornetce napis APM Germany.
Lornetka jest ciut mniejsza(2cm) od N E II, co nie znaczy, że źle ją się trzyma. Mogą z tym mieć problem jedynie ludzie o dużych dłoniach, ale uważam, że można się przyzwyczaić. Ja mam dłonie małe i szczupłe więc jest dobrze, a lepiej będą mieli ci co mają dłuższe palce.

Teraz mechanika. Po rozruszaniu pokrętła ostrości i dioptrii, można powiedzieć, że jest ok. pokrętło ostrości działa miękko, równo bez luzów i jest czułe na ruchy. ponieważ lornetka ma dużą głębię ostrości (tak od 80m do nieskończoności) to pokrętła po ustawieniu ostrości nie trzeba ruszać.
Pokrętło dioptrii z naniesioną skalą, działa sztywno ale bez luzu.
Mostek działa sztywno, nie ugina się podczas kręcenia pokrętłem dioptrii.
Centralny zawias jest sztywny na tyle, że tubusy się nie rozjeżdżają samoczynnie ani pod naciskiem. Na górnej zaślepce trzpienia zawiasu jest skala ustawienia odległości okularów.
Doszliśmy do muszli ocznych. Nie są to muszle jakie bym chciał, ale nie jest źle, lepiej niż w Opticronach Adventurerach T WP, które miałem kiedyś w rękach, ale je zwróciłem, właśnie z powodu muszli. Muszle są gumowe i można je wywinąć (podobno) ale guma wydaje mi się za twarda, więc nie próbuję. Odstęp źrenicy podany wynosi 18mm, ale po zmierzeniu jest to 13mm, czyli lornetka raczej nie dla ludzi noszących okulary, po wywinięciu muszli. U mnie na szczęście muszle spasowały, może nie tak jak powinny ale nie jest źle. Nie mam zaciemnień ani fasolek, widzę dobrze całe pole, ogromne pole 9,3*. porównałem już z Kową BD II 6,5x32(zmierzone 9,8*) i jest ciut mniejsze od Kowy, tak o 0,5* a większe od Opticrona Travellera 8x32, który ma pole 8,2*. Jest pięknie. Zewnętrzna średnica muszli ocznych to 40mm i jest idealna przy tak małej lornetce.

To na razie tyle, mam nadzieję, chociaż podobno nadzieja to matka głupich :grin: , że nie zanudziłem i mój opis ( nie recenzja) to moje subiektywne odczucia, które mogą pomóc komuś, kto chciałby kupić tą lornetkę.
O optyce napiszę za kilka dni, zresztą napisałem to na początku, ale już teraz mogę napisać, że lornetka jest warta swojej ceny, tym bardziej że kosztuje tylko 1/3 ceny E II, co zresztą zostało już stwierdzone przez innych właścicieli i opisane w USA.

mariuszi - Pon 07 Lut, 2022

Gratuluje

Wyglada zachęcająco …
Poproszę więcej zdjęć ..

Jan55 - Pon 07 Lut, 2022

mariuszi, Jak będę opisywał optykę.
Mam pytanie, czy można za jednym razem wstawić kilka zdjęć, może się orientujesz ? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Kyle - Pon 07 Lut, 2022
Temat postu: Re: Lornetka APM MS 6x30
Jan55 napisał/a:
ogromne pole 9,3*. porównałem już z Kową BD II 6,5x32(zmierzone 9,8*) i jest ciut mniejsze od Kowy, tak o 0,5* a większe od Opticrona Travellera 8x32, który ma pole 8,2*.
Wielkie pola przy bardzo małych powiększeniach wrażenia nie robią, bo są w sumie zrozumiałe (zmartwieniem byłoby, gdyby to pole nie było wielkie przy takim 6,5x). Ja wolę patrzyć na wielkość pola obrazowego, a tutaj może się okazać, że najlepiej wypadnie ten Opticron.
mariuszi - Pon 07 Lut, 2022

Ja robię to za pomocą serwisu fotosik ..
Bezpośrednio na optycznych trzeba zminiejszać fotki ( ograniczenie jest do 1mb ) i nie wiem czy da się więcej niż jedno
Przez fotosik możesz umieścić dowolną ilość

Arek - Pon 07 Lut, 2022

Jan55, Można bez problemów kilka.
Jan55 - Pon 07 Lut, 2022

mariuszi samo wprowadzenie zdjęć robię bezpośrednio z komputera, chodziło mi o to czy mogę przerzucić kilka zdjęć naraz, ale widzę, że Arek potwierdził, że tak.

Arek dziękuję za odpowiedź.

Jan55 - Pon 07 Lut, 2022

Kyle...ale wielkie pole dobrze skorygowane optycznie robi jednak wrażenie. Co do pola okularu to różnica jest nie wielka między Opticronem a APM, bo około 4* i np w dzień jest nie do wychwycenia dla przeciętnego obserwatora. Ja tej różnicy nie zauważam, ale ja już jestem wiekowy a ktoś młodszy może zauważy. Natomiast patrzenie przez lornetkę z tak dużym obrazem to jest coś pięknego, zwłaszcza w górach. Generalnie to nieważne jest powiększenie 6-6,5-8x, ważna jest wielka przestrzeń jaką się widzi przed sobą. Ale to jest MZ, a inni mogą mieć odmienne zdanie. :grin:
krzys13k - Wto 08 Lut, 2022

Gratuluję zakupu i dzięki za opis. Czekam z niecierpliwością na opis optyki!
Jan55 - Wto 08 Lut, 2022

krzys13k... w sobotę ma być ładna pogoda to powinienem dokończyć obserwacje i wieczorem napiszę. Dzięki za gratulacje.

mariuszi...Tobie też dziękuję za gratulacje.

jutomi - Sro 09 Lut, 2022

Trochę mi przypomina moją byłą ... lornetkę o zbliżonych parametrach. :wink:

https://astropolis.pl/topic/61682-opticron-65x32t-wp-%E2%80%93-trzeci-bli%C5%BAniak/

Jan55 - Sro 09 Lut, 2022

jutomi...tak, masz rację miałem tego Opticrona ale z powodu muszli ocznych (miałem problem z dopasowaniem) go oddałem. Natomiast APM to praktycznie ciut mniejsze E II (2cm) na szerokości a co do optyki to na BF piszą,że optycznie nie odstaje od E II, zresztą wykonanie i mechanika też jest na wysokim poziomie. Ja nie miałem E II w rękach więc nie mogę nic o tym powiedzieć. Co do porównania z Opticronem to na pewno jest różnica, w jakości optyki na korzyść APM-a. Więcej ostrego pola tak do 75-80%, reszta nie jest rozmazana ale do przyjęcia, zdecydowanie mniejsza AC i niewielka utrata kontrastu pod światło. Ostrość porównuję do Opticrona Travellera BGA ED 8x32, bo tylko tak mogę, a Opticron Traveller jest naprawdę ostrą lornetką, ustępując minimalnie GPO Passion ED 8x32, która prównywalna jest w/g van Ginkela, z Zeissem Victory SF 8x32. Wykonanie i budowa APM-a, to już różnica znaczna na plus w stosunku do Opticrona Adventurera.
Wojtas_B - Sro 16 Lut, 2022

Kiedy będzie recenzja APM 6x30, że się uprzejmie zapytam?
Jan55 - Nie 10 Kwi, 2022

Dokończę temat APM MS 6x30.
Dokonałem kilku optycznych porównań z lornetkami : Opticron Adventurer T WP 6,5x32, Kowa BD II 6,5x32 i Nikonem Monarchem M7 8x30. Opticron i Nikon, pożyczone od znajomych, Kowa moja.

Porównanie APM vs Opticron Adventurer T WP 6,5x32 :
- AC mniejsza niż w Opticronie
- ostrość w środku porównywalna
- nieostrość brzegowa dużo mniejsza niż w Opticronie ( APM 80% od środka vs 65% Opticron)
- wew. odblaski mniejsze niż w Opticronie
- lepszy kontrast i ostrość niż w Opticronie
- lepsza jakość obudowy (magnez i okleina skóropodobna)
- mechanika troszkę lepsza niż w Opticronie

Porównanie APM vs Kowa BD II 6,5x32 XD :
- AC porównywalna (minimalna) z Kową
- jasność porównywalna,
- ostrość i kontrast Kowa ma trochę lepsze
- nieostrość brzegowa porównywalna (zaczyna się około 80% od środka pola)
- wew. odblaski mniejsze niż w Kowie
- jakość obudowy porównywalna ( czyli bdb)
- mechanika słabsza niż w Kowie

Porównanie APM vs Nikon M7 8x30 :
- AC na podobnym poziomie
- APM lepsza ostrość i kontrast ( ale nie wiele)
- nieostrość brzegowa mniejsza niż w Nikonie
- wew. odblaski dużo mniejsze niż w Nikonie
- jakość obudowy lepsza niż w nikonie ( magnez, okleina )
- mechanika na podobnym poziomie co Nikon

Z pamięci i starych zapisków, mogę porównać jeszcze do Levenhuka Shermana Pro 6,5x32 i Kowy YF 6x32 (czarna) :
- APM ma zdecydowanie lepszą obudowę, jakość wykonania, wielkość i wagę
- APM ma mniej wew. odblasków (Levenhuk ma bardzo duże odblaski, Kowa YF mniejsze od Levenhuka ale większe od APM)
- ostrość środka porównywalna z Levenhukiem ale lepsza od Kowy YF
- nieostrość brzegowa APM jest ciut większa ale mniej odczuwalna niż w Levenhuku (Levenhuk ma duże ostre pole, ale to zależy od egzemplarza na jaki się trafi), porównywalna z Kową YF.
- mechanika zdecydowanie lepsza niż w Levenhuku i Kowie YF.
Pozostałych czynników (koma,astygmatyzm,dystorsja) wpływających na jakość optyczną nie porównywałem.
Powyższa opinia jest moim subiektywnym odczuciem, więc każdej innej osobie, która zakupi APM-a, może nie pasować. Natomiast, moja opinia pokrywa się z opiniami innych posiadaczy i użytkowników APM-a, które to opinie, są zamieszczone na innych forach zagranicznych. Tam też zamieszczone są opinie użytkowników, porównujących APM-a z Nikonem E II 8x30 i posiadających obie te lornetki. Co najlepsze, są to opinie nie umniejszające nic APM-owi, a wręcz przeciwnie. Trzeba oczywiście, w tym wszystkim, pamiętać o cenie APM-a w stosunku do ceny E II.
Dla niektórych osób z dużymi dłoniami, problemem może być to, że może nie być wygodna (za mała), ale myślę, że takie osoby mogły by się do niej przyzwyczaić. Nie mniej jednak, APM to lornetka pod każdym względem świetna i na każdą kieszeń, jeżeli ktoś lubi lornetki porro.

Jan55 - Nie 10 Kwi, 2022

Zdjęcie 2305a - porównanie wielkości z Kową 10x42. APM idealnie pasuje do futerału Swarovskiego FBP field bag pro M, bo oryginalny jest ciasnawy, a do FBP mieści się z dołączonym paskiem na szyję. To tak do wiadomości chętnych, do zakupu tej lornetki, a którym oryginalny futerał APM nie spasuje :wink: .
_Tomek_ - Pon 11 Kwi, 2022

A zerknąłbyś wieczorem w wolnej chwili na ten latawiec na południowym wschodzie i sprawdził czy w polu mieszczą się epsilon i delta w Wolarzu :) ? To byśmy wiedzieli czy osiąga 9.07* czy nie. Linki do mapek:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazdozbi%C3%B3r_Wolarza#/media/Plik:Bootes_constellation_PP3_map_PL.svg
https://en.wikipedia.org/wiki/Bo%C3%B6tes#/media/File:Bo%C3%B6tes_IAU.svg

Jan55 - Pon 11 Kwi, 2022

_Tomek_, pisałem już w jakimś poście, że niebo oglądam z przypadku więc nie jestem w gwiazdach mocny, mało tego jestem marny, ale jeżeli tylko pogoda pozwoli i z balkonu to znajdę na niebie, to spróbuję poszukać. Co do wielkości pola, to było to sprawdzane już przez gościa, który zajmował się tą lornetką od jej poczęcia ( testował egzemplarze przedprodukcyjne)i gdzieś na forum, chyba CN, o tym pisał w 2020 lub 2021 roku. Pole się zgadzało z podanym przez producenta.
_Tomek_ - Pon 11 Kwi, 2022

Ok, dziękuję za informację. Czyli jak dla mnie: pole przyzwoite przy tych parametrach (ale bez rewelacji), nieostrość brzegowa 20% to też taki ani bardzo dobry, ani zły wynik. Oczywiście chętnie bym zerknął.

Z tego co piszesz i specyfikacji: Opticron, lepiej APM, jeszcze lepiej Kowa - dostajemy to za co płacimy. A teraz APM widzę za 910 zł dostępny 24h :)

Nie zaskakuje mnie też, że optycznie wypada podobnie (poza polem) do Nikonów EII, które są bardzo dobre, ale nie wybitne, bo w ósemce uderzyła mnie nieostrość brzegowa, a w dziesiątce - AC. Jeśli nałożyć na to parę innych minusów, to cena tych Nikonów na poziomie 3-3.5 tys. jest mz zdecydowanie przesadzona, co oczywiście im nie umniejsza jako lornetkom bardzo dobrym, ale dla mnie bez efektu WOW.

Jan55 - Wto 12 Kwi, 2022

_Tomek_, masz rację w tym co napisałeś, zwłaszcza o E II. Ta lornetka powinna kosztować max. 2000 zł, kosztowała kiedyś 1600 zł, ale Nikon pobiera w swoich cenach haracz za markę, dlatego ceny wszystkich Nikonów są zawyżone co najmniej o 1/3, a jakość jest taka jak każdy widzi. Nie jest źle ale nie jest super.
Co do APM-a, to można powiedzieć, że jego cena w stosunku do jakości nie jest wysoka, jest po prostu w sam raz :grin: , zresztą tak jak Kowy, Opticrona czy wielu innych dobrych lornetek o nie wygórowanych cenach.

Wojtas_B - Wto 12 Kwi, 2022

EII to jest klasyk o pięknym obrazie i jakości wykonania co najmniej adekwatnej do dzisiejszej ceny.

Nieostrości brzegowe to dane na papierze. Istotne jest, jak one wpływają na obserwecje.
Nie ma sensu porównywanie nieostrości brzegowej w lornetce o polu własnym 56 stopni (APM) z nieostrością brzegową w lornetce o polu własnym 70,2 stopnia (EII). Wpływ tej nieostrości w Nikonie na odbiór obrazu przy normalnym patrzeniu jest pomijalny.

_Tomek_ - Wto 12 Kwi, 2022

Jan55 napisał/a:
Ta lornetka powinna kosztować max. 2000 zł, kosztowała kiedyś 1600 zł

To był ten czas kiedy kupowałem Kowę BD XD Prominar 8x32 za jakieś 1200 zł, i którą wybrałem zamiast Nikona EII 8x30. Ostatecznie wybierałem między tymi dwiema lornetkami. Jedyną przewagą Nikona było dużo większe pole widzenia i bardziej stylowy wygląd, natomiast bardzo duży obszar nieostrości na brzegu rzucał mi się w oczy. Jak dodałem do tego czysto użytkowe kwestie: brak wypełnienia gazem obojętnym (parowanie zimą), okleinę skóropodobną zamiast gumy (większa wrażliwość na uszkodzenia) i gorszą ergonomię (np. wpadanie małych palców w obiektyw, czy w ogóle gorszy chwyt), to wybór był dość prosty. Wybrałbym tak samo nawet gdyby kosztowały wtedy tyle samo.

Potem ceny poszły w górę, ostatnia cena za Kowę to 1650 zł (teraz zastąpiła ją Kowa BD II), więc podobnie do Ciebie wyceniłbym teraz EII 8x30 (i może 2500 zł za 10x35, bo jednak większe obiektywy). Zresztą teraz patrzę i jest dostępny za 2700 zł, więc potaniał.

Jan55 - Wto 12 Kwi, 2022

_Tomek_, ostatnia cena Twojej Kowy na koniec 2020 r wynosiła 990 zł a 10x42 1190 zł i to były ostatnie Kowy Prominar w Polsce, bo przymierzałem się do jej zakupu, ale wstrzymała mnie ocyganiona, na minus, wielkość pola widzenia i kupiłem Vortexa DB HD 8x32. Ta cena za E II jest jakimś przypadkiem w tej chwili, bo tylko w jednym sklepie, a na tej cenie wisi już chyba od połowy tamtego roku. Dla fana takiego porro jest to cena do przyjęcia, ale tylko dla fana. Dodam tylko, że na BF, jeden z użytkowników tej lornetki opisał perypetje z reklamacją i serwisem Nikona. Trwa to już chyba z 4 miesiące a lornetki nie ma, bo okazało się, że w Serwisie Nikona w Europie nie ma części do E II (lornetka się rozkolimowała) i napisali mu, że lornetkę wysłali do Japonii, a z Japonii nie ma żadnych wieści co dalej. Gość nie ma lornetki i nie ma pieniędzy, tylko czeka, że może mu zaoferują na zamianę, Nikona HG 8x30, bo w Japonii nie ma już w sprzedaży E II, chyba że naprawią albo w ostateczności zaoferują mu Nikona M7 ( ta sama cena). W zamianę na HG, inni użytkownicy BF powątpiewają, bo za duża jest różnica w cenie, a Nikon nie jest skory do robienia prezentów, nawet w celu ratowania wizerunku firmy. To świadczy o tym, jak działa serwis Nikona, o czym przekonało się wielu użytkowników sprzętu Nikona, na świecie :roll: .
tomecz - Pią 22 Kwi, 2022

Parametry, recenzje i cena skusiły mnie i zamówiłem wczoraj tę lornetkę.

Miałem pare lat temu przez 2-3 lata Nikona E2, był wtedy nowy w cenie 1250pln. Ale do nieba i przyrody jakoś bardziej pasuje mi 10x50 bez centralnego ostrzenia.
Z perspektywy czasu i zmiany ceny żałuję, że sprzedałem EII.

Myślę, ze następna partia produkcyjna APM 6x30 nie bedzie już kosztować 900pln tylko 1500.

Na jesien moje ukochane okulary teleskopowe delite kosztowały ok 1250pln, teraz już widzę cenę 1810pln. Nie zdążyłem kupić 18mm :evil:

Zobaczymy co przyślą. Wierzę, że 6x przypadnie mi do gustu.

Jan55 - Pią 22 Kwi, 2022

tomecz, cena APM w tej chwili jest świetna, jak na lornetkę tak wykonaną mechanicznie i optycznie. Ja kupiłem w Polsce i dałem 1090 zł, bo w Astroshopie był moment, że nie mieli na stanie, a jak mieli to doszła do tego sprawa ewentualnego zwrotu w razie gdyby coś było nie tak z lornetką. Zwrot trzeba wysyłać do Astroshop w Niemczech a koszty wysyłki nie są małe. Ponieważ pokazała się w Polsce w jednym ze sklepów to dołożyłem do ceny i kupiłem w Polsce. W/g posiadaczy tej lornetki w USA (jeden kupił 3 w krótkich odstępach czasu), to rozrzut jakościowy wśród poszczególnych egzemplarzy jest znikomy.Należy mieć nadzieję, że nie będzie żadnych problemów i będziesz zadowolony z zakupu :grin: .
tomecz - Sro 27 Kwi, 2022

witam,

lornetka przyszła wczoraj.
Ze sprzętem optycznym mam do czynienia ponad 10 lat. Moje pierwsze wrażenia:
1) wizualnie i mechanicznie prezentuje się nader solidnie. Z zewnątrz sprawia bardzo dobre wrażenie i ma cechy znacznie droższego sprzętu.
2) Jest mała, ale dobrze leży i wygodnie się ją trzyma. Waga i powiększenie 6x wpływają na komfortowe niemal bezdrganiowe obserwacje.

Jak się sprawuje optycznie to trzeba trochę poużywać, na szybko napiszę:
1) przy obserwacjach dziennych nieostrość brzegową widać daleko przy brzegu. Jestem bardziej niż pozytywnie zaskoczony. Rzut okiem na rozgwieżdzone niebo studzi zachwyt, gwiazdy fasolkują już na krótszym promieniu.
2) W dzień widać dystorsję poduszkową. Zobaczymy co wyjdzie na księżycu.

Na pewno odezwę się za jakiś czas.

z podrowieniami

Jan55 - Sro 27 Kwi, 2022

tomecz, gratuluję zakupu.Nic nie piszesz o "uchybieniach" mechanicznych czy optycznych, co świadczy o tym, że powtarzalność bdb jakości, między egzemplarzami APM, jest na bdb poziomie, co potwierdzili też użytkownicy BF i CN.
Co do występujących zniekształceń optycznych, to trzeba się z nimi pogodzić, ze względu na bardzo duże pole no i cenę tej lornetki. APM jest dowodem na to, że można wyprodukować świetną lornetkę porro i nie za "tysiace $". Ciekawe, czy i kiedy, pokaże się 8x30 ED pod nazwą Orion, który to model, jest pierwotnym projektem APM, ale APM zrezygnował z niego i pozostał tylko na 6x30.

Obserwatorek - Pią 28 Paź, 2022

A tymczasem na Aliexpress ... :
Jan55 - Pią 28 Paź, 2022

Obserwatorek, uprzedziłeś mnie w tej wiadomości :mrgreen: . Ciekawe, czy jakość optyczna i wykonanie, jest takie same jak APM i Oriona, bo firma jakby "krzak". :shock:
Obserwatorek - Pią 28 Paź, 2022

Producent ten sam, tylko zamawiający serię inny, więc i nazwa inna.
Producent oficjalnie jeszcze się tą serią nie chwali, może umowa z APM zakładała jakiś okres "wyłączności na design".
Ale inna seria u tego producenta ma już znajome kształty... :

http://www.united-optics....asp?ProdNum=158

Jan55 - Pią 28 Paź, 2022

Tak, znajome i to bardzo - E II i Opticron Adventurer, a w innych ofertach ( seria BW 1)widać klony Levenhuków i Celestrona Graphite. Natomiast ciekawą ofertą może być, w serii BW 1, model 7,5x36, ale w przypadku, jak będzie miała pole min 8*.
Co by nie pisać, to Chińczyki zaczynają "szaleć", oby z jakością i powtarzalnością w seriach byli przynajmniej na poziomie lornetek SV 202, a jak do tego dołożą umiarkowane ceny, to mogą wejść ostro na rynki europejskie i zgarnąć klientów mniej zamożnych, którzy będą chętni zapłacić za lornetkę, max 150 Eu.
Co do APM jako projektanta APM MS 6x30 i 8x32 ED, to APM sprzedał prawo produkcji APM ED 8x32, Orionowi, ale Orion operuje głównie tylko w USA, więc może udostępnili prawa UO , aby mogli sprzedawać na terenie innych państw, zwłaszcza w Europie.
Co do Oriona 8x32 ED, to jest podobno ciut lepsza optycznie (więcej ostrego pola i jeszcze mniej AC) od APM MS 6x30. Tak piszą na forum CN, Ci którzy testowali obie.

Obserwatorek - Sob 29 Paź, 2022

Jakby w tej serii co APM/Orion puścili 7x35 , utrzymując jakość i cenę, to bym się skusił!
W sam raz jako lornetka dla (przyszłego) emeryta, gdy rączki się bardziej trzęsą, a i 5mm źrenica wyjściowa ułatwia patrzenie.
Bo nawet gdyby pofantazjować że Nikon odświeżyłby 7x35E jako EII, to cena byłaby zabójcza...

Jan55 - Sob 29 Paź, 2022

Obserwatorek, marzyć zawsze można :mrgreen: , a co do Nikona to nawet marzenia nie pomogą, bo ich bdb porra ( E,EII,SE) odchodzą w zapomnienie. Wyszli z założenia, że lepiej produkować szajs typu Aculon i EX, z technologią optyki z przed kilkunastu lat, niż ulepszyć to co już było bdb. Tylko wtedy, ceny byłyby kosmiczne, znając Nikona, a lornetki tylko dla bogatych koneserów porro :cry: .
TRYTON7 - Wto 22 Lis, 2022

APM i SKY ROVER to chyba ta sama robota? tylko naklejki się różnią :mrgreen:

https://pl.aliexpress.com/item/1005004014226313.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.231751769V3VEe&algo_pvid=53f47b8c-02c6-41d4-9126-c91eec5d7c2d&algo_exp_id=53f47b8c-02c6-41d4-9126-c91eec5d7c2d-31&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000027742120531%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21PLN%211294.27%21996.59%21%21%21%21%21%402100bdd716691244251763226e5058%2112000027742120531%21sea&curPageLogUid=rIInu0RgO3dn

Jan55 - Wto 22 Lis, 2022

Tak, to ta sama lornetka co APM MS, natomiast 8x30 ED to Orion, ale projekt APM-a. APM odstąpił prawa do produkcji 8x32 Orionowi, bo chińczycy nie spełnili norm jakościowych, wymaganych przez APM-a co do 8x30, więc zrezygnowali z firmowania i sprzedaży pod swoją marką 8x30. Widać, że SKY ROVER, kupił może od APM-a prawa do produkcji 6x30 i mamy to co jest. Jeżeli jakość tych lornetek jest taka jak firmowane przez APM 6x30, to jest bdb. Cena też jest dobra, tyle, że dochodzi cło i podatek, w Polsce. Największe obawy są co do powtarzalności jakości mechaniki i optyki, pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. W tej kwestii, zakup przez Alli... jest wielce ryzykowny. :cry:
Szkoda, że np Delta Optical, nie pomyśli o takich lornetkach, żeby firmować je swoim logo. W takich cenach i zachowaniu jakości, mógłby być hit, a chętnych na zakup na pewno by nie brakowało.

TRYTON7 - Sro 23 Lis, 2022

na Aliexp. tez przyjmują zwroty i nie ma z tym raczej większych problemów...

szkoda ze ten APM 6x30 dość kiepsko nadaje się pod niebo/fasolki/ bo byłby niezłym nabytkiem...

A miał ktoś może Fujinona o tych parametrach ?

Jan55 - Sro 23 Lis, 2022

TRYTON7 napisał..."szkoda ze ten APM 6x30 dość kiepsko nadaje się pod niebo/fasolki/ bo byłby niezłym nabytkiem... "
Ja żadnych fasolek nie mam, i nie czytałem nigdzie na forum CN i BF, aby inni posiadacze APM o tym pisali. Jeżeli miałeś w rękach tą lornetkę i sprawdzałeś, to znaczy, że nie pasuje Ci głębokość muszli ocznych. chociaż zmierzona, to 14mm. Szkoda.

TRYTON7 - Sro 23 Lis, 2022

Tomecz napisał o fasolkowaniu wiec macie chyba 2 różne lornetki...
w cenie 900 zl to wcale nie jest wstyd i nikt nie oczekuje obrazu z Fujinona.

Jan55 - Sro 23 Lis, 2022

TRYTON7, nie zrozumieliśmy się, za bardzo, z tym fasolkowaniem, bo kolega Tomecz opisuje to, jako zniekształcenia gwiazd, na bokach pola widzenia, czyli chodzi mu o komę, a nie o tzw fasolki, czyli boczne zaciemnienia widziane w polu widzenia, które mogą występowć przy niedopasowaniu muszli do oczodołów, lub pozaosiowym patrzeniem na boki.
Generalnie i często, nie oglądam gwiazd, jeżeli już, to przez dachówki 8-10x32-42, bo dla mnie jest to wygodniejsze. W wielu lornetkach, nawet tych droższych, też występują takie wady, nawet przy dużo mniejszych polach widzenia. Jednych to drażni, a innym nie przeszkadza. Co kto woli :grin: . Niemniej jednak, lornetka jest warta zakupu. jeżeli ktoś potrzebuje bdb porro z bardzo dużym polem widzenia, za niewielką cenę.
Co do zakupów przez Alli, to jak napisałem powyżej, zakup jest ryzykowny, pod względem tego, jaki egzemplarz nam przyślą, bo jest to produkt brendowany dla innej firmy, która nie koniecznie, musi zwracać uwagę na kontrolę jakości tego co sprzedaje.

Kot72 - Pią 24 Mar, 2023

No ja się zawiodłem na tym APM 6X30. Ten sprzęcik tylko ładnie wygląda . Nic więcej . Poleci na zwrot .
Jan55 - Pią 24 Mar, 2023

Kot72, co z nim nie tak?, bo na forach nie było, o nim, negatywnych opinii, wręcz przeciwnie :shock: .
Kot72 - Pią 24 Mar, 2023

Jan55, mechanicznie tragedia . Jednym palcem ciężko ruszyć fokuser . Dodatkowo z różnym oporem w zakresie ( stare BCP5 pomimo pewnego luzu początkowego pracuje równo i gładko , tak było od nowości) . Muszle twarde i niewygodne . Ostrość dobra jest w centrum ( lewy tubus ok 75 % , prawy max 55 % ) żadne regulacje tego nie poprawiają . Ogólny widok jak przez dziurkę od klucza . Niby wiedziałem o małym polu własnym okularów ale nie sądziłem że to będzie aż tak widoczne . Tak miałem w starej enerdowskiej Genirze 8x30 . Pryzmaty małe , wchodzą w tor optyczny . Góra i dół jest pościnany , źrenice lekko jajcowate . Skala rozstawu przykręcona odwrotnie . Optycznie i mechanicznie to jest bardzo słaba lornetka więc zastanawiam się skąd te pozytywne recenzje . Jedynie kolorystyka obrazu przystaje do współczesnych lornetek . Aberracja widoczna nawet w centrum . Dodatkowo po kilku minutach patrzenia czuję dyskomfort i ból głowy . Walnięta kolimacja ? Tego produktu nikomu nie polecam i będę zwracał .
Jan55 - Pią 24 Mar, 2023

Kot72, no to trafiłeś na jakiś chiński szajs, bo w mojej nic takiego nie doświadczyłem, wręcz przeciwnie, z resztą pisałem o tym ja i wielu użytkowników innych, zagranicznych forów lornetkowych.
Nawet pisali o bdb powtarzalności, w jakości, pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Cóż, jest to lornetka za 200 eu, więc można się spodziewać, że wystąpią egzemplarze, nie nadające się do sprzedaży, a tym bardziej do użytku. Zdarza się to także wśród lornetek 2-3x droższych, za przykład niech posłużą Kowy BD II, Nikony M7 czy inne, o których nawet nie wiemy. Szkoda,że tak źle trafiłeś :cry: .

Wojtas_B - Pią 24 Mar, 2023

Lornetka na zdjęciu jest bardzo ładna, zachęca do zamówienia. Widać, powtarzalność między egzemplarzami nie istnieje, co mnie nie dziwi.
56 stopni pola okularów nie jest też wybitnym osiągnięciem wytwórcy na tym, nomen omen, polu, więc nie zadowoli większości fetyszystów komfortowych pól szerokich. Ale akurat to jest już na papierze i chyba zamawiając mamy świadomość, co najwyżej dostaniemy.
To tak jakby dziesiątka miała pole rzeczywiste 5.6 stopnia, co jest raczej słabym osiągnięciem.

Kot72 - Pią 24 Mar, 2023

Jan55, no właśnie skusiły mnie dobre opinie o powtarzalności optyki . Niestety srodze się zawiodłem . Oczywiście to nie Zeiss i na pewne drobiazgi można by przymknąć oko ale osobiście nie mam zamiaru walczyć z fokuserem bo jednym palcem ciężko go ruszyć . Słaba ostrość w prawym okularze i podejrzenie problemów z kolimacją to największe wady . Jeszcze ujawniłem nie dolepioną okładzinę w jednym miejscu . Generalnie szkoda . Zmarnowano potencjał tej lorneteczki . Z ciekawości , Jan , czy Ty jescze posiadasz tego APM-a czy go pogoniłeś ?
Kot72 - Pią 24 Mar, 2023

Wojtas_B, pisałem że o polu wiedziałem jednak nie sądziłem że odbiór wizualny będzie aż tak kiepski .
Binokularnik - Pią 24 Mar, 2023

Jan55 napisał/a:
Kot72, no to trafiłeś na jakiś chiński szajs, bo w mojej nic takiego nie doświadczyłem, .

Janie, jak wytłumaczyć fakt, że zawsze trafiasz na fajny egzemplarz, a inni na chujowiznę?

Jan55 - Pią 24 Mar, 2023

Kot72, jak najbardziej, mam go (APM), bo jak napisałem powyżej, mam, można by rzec, egzemplarz idealny.
Pisałem też w swojej opinii o nim, że nie jestem fanem porro, ale akurat tą lornetkę, za te pieniądze, sobie zostawiłem, tak na pamiątkę :mrgreen: . Miałem kiedyś zamiar kupić EII, ale doszedłem do wniosku, że wolę coś więcej dołożyć i kupić dachówkę w stylu Kowy Genesis 8x33 lub CLC B 8x30, oczywiście jak trafię na "dobrą" cenę, bo obecne ceny, są za bardzo odjechane. Czy zrealizuję to, to nie wiem, bo czas ucieka i lata lecą, a okazji na horyzoncie brak :cry: , do tego coraz częściej myślę, czy jest sens coś zmieniać, zyskując nie wiele, w stosunku do tego co mam w tej chwili :wink: .NL-a itp nie kupię bo to nie moja półka cenowa, a w
w bardzo drogą lornetkę, nie będę w moim wieku, lokował pieniędzy. Może gdybym był młodszy to patrzyłbym na to inaczej :wink: .

Jan55 - Pią 24 Mar, 2023

Binokularnik, może mam takie szczęście :mrgreen: .
APM-a kupiłem zaraz na początku, jak pojawił się w Polsce, a teraz może wyprzedają taką "chujowiznę", jak to nazwałeś. Nie mniej jednak, myślę, że kol Kot72 , trafił na fatalny egzemplarz, który zamiast do odpadów, trafił do sprzedaży, co dowodzi, że chińczyki mają w d..ie kontrolę jakości, zresztą jak w wielu przypadkach dotyczących ich własnych marek np SvBony itp.

Kot72 - Sob 25 Mar, 2023

Jan55, czy możesz zerknąć od przodu w obiektywy ? Zobacz czy widzisz idealne okręgi . U mnie jest ścięcie góra / dół .
Niezależnie od niedoróbek estetycznych praca fokusera a w zasadzie jej brak ( bo nie będę sobie zdzierał opuszków palców ) oraz marne pole ostrości z prawej strony dyskwalifikuje tą lornetkę .
Zaznaczam że kupiłem bezpośrednio w APM .
Jan , jak u Ciebie działa fokuser . Kręcisz lekko jednym palcem ?

Jan55 - Sob 25 Mar, 2023

Kot72, lornetki nie mam ze sobą, a jestem na dłuższym wyjeżdzie, ale mogę napisać z pamięci, że w mojej nie występują takie usterki jak w Twojej. Patrząc od przodu okręgi są okrągłe, nic nie jest pościnane, fokuser pracuje ciężej niż w pozostałych moich lornetkach, ale nie tak abym musiał używać siły do jego kręcenia, to samo pokrętło dioptrii. Ponieważ lornetka ma dużą głębię ostrości, to tych mechanizmów rzadko używam.
Pole ostrości jest równe we wszystkich kierunkach (góra,dół i boki) a jego wielkość sięga, w/g mnie, około 85% od środka, reszta nieostrości do brzegu, wynika z lekkiej krzywizny pola (dół pola jest ciut bardziej nieostry od boków), ale nie degraduje to obrazu, jak np miałem w Opticronie Adventurerze TWP, gdzie 20% od brzegu, pole było już rozmazane, a środek pola tak z 60% była "ostra jak brzytwa". Muszle oczne są z sztywnawej gumy, ale ja ich nie wywijam, więc mi to nie przeszkadza.
Jedynie co dla mnie jest uciążliwe, to obsługa fokusera, mam szczupłe i małe dłonie, więc przy tej szerokości lornetki muszę kombinować przy użytkowaniu fokusera (brak komfortu użytkowania), tzn muszę inaczej trzymać dłoń aby dostać palcem do pokrętła. Ponieważ rzadko używam APM-a to mnie to, zbytnio, też nie przeszkadza. Ja kupiłem tego APM-a, przez przypadek, w Lanius Books i tak jak pisałem już wcześniej, jako "nie fan" porro, jestem zadowolony z zakupu, zwłaszcza za takie pieniądze.
Dziwię się tylko, że APM przepuścił do sprzedaży taki syf, bo z tego co czytałem w sieci, to właściciel firmy jest wyczulony na jakość optyki i np zrezygnował z firmowania APM 8x30 ED (sprzedał chińczykom projekt a firmuje go teraz Orion), bo chińczyki nie sprostali normom jakościowym tego modelu, więc został tylko z 6x30. Widocznie, też już "kładą lagę" na kontrolę jakości. Szkoda :sad: .

Kot72 - Sob 25 Mar, 2023

Jan55, APM śle buble aż miło . Poczytaj ostatnie wpisy na CN . Gość ostatnio dostał 10x50 z porysowanymi pryzmatami i soczewką . Jestem wk...wiony bo teraz mam dodatkowy stres i koszty odesłania . Za to mi już nie zwrócą . Chociaż porobiłem zdjęcia . Nawet zewnętrznie widać że to źle ulepiony szajs .
Jan55 - Sob 25 Mar, 2023

Kot72, patrzyłem na stronę astroshopa, czas oczekiwania na APM-y 10 tyg. Wygląda na to, że APM wyprzedaje lornetki z odrzutów, bo nie ma z normalnej produkcji :shock: .
Kot72 - Sob 25 Mar, 2023

Jan55, pierwotnie miałem kupić w Astro... ale z braku laku wziąłem u źródła . Generalnie to spartolona lornetka i w bajki o świetnych sztukach też mi jest trudno uwierzyć . Jan , między wierszami czytam że też przez nią nie zerkasz .... :mrgreen:
Dziś poczta była czynna więc odesłałem . Problem chwilowo z głowy . Nigdy więcej APM i lornetek jego . :evil:

Jan55 - Sob 25 Mar, 2023

Kot72, jak napisałem, nie jestem fanem porro, ale APM-a zostawiłem dla sentymentu, i od czasu do czasu przez niego spoglądam. Gdybym miał zamiast niego EII, to też nie byłby dla mnie, EII, priorytetem w obserwacjach, ale okazjonalną lornetką do popatrzenia. Po prostu, większy komfort patrzenia mam przez dachówki :mrgreen: .
Kot72 - Sob 25 Mar, 2023

Jan55, lornetki porro są fajne . Ja lubię . Oczywiście piszę o lornetkach których da się używać bez stresu i wysiłku . Tak jak wcześniej napisałem , APM MS 6X30 to ciekawy projekt ale naocznie przekonałem się że popełniono karygodne błędy w założeniach , projekcie oraz wykonaniu . Prawdopodobnie wszystkie są takie jak moja ( była ) tylko jest cicho sza . Większość zwróciła zakup a u nielicznych , którzy zostawili na ,, pamiątkę " lornetka robi pewnie za przycisk do papieru . Dziwią mnie tylko zachwyty na zagranicznych forach bo generalnie to bardzo przeciętna lornetka , pomijając wady oczywiste .
TheNewOne - Sob 25 Mar, 2023

Kot72 być może padłeś ofiarą akcji marketingowej. Nigdy nie wiemy kto pisze te pozytywne albo negatywne opinie po drugiej stronie komputera. Producenci/dystrybutorzy z pewnością nie zaniedbują takich przestrzeni "łownych" jak fora internetowe.
Kot72 - Sob 25 Mar, 2023

TheNewOne, masz pewnie rację . Trudno , za naukę trzeba płacić . Nie mniej powiększenie 6-7x to jest słuszna koncepcja . Muszę kiedyś Kowę obmacać choć też cudów się nie spodziewam .
Jan55 - Sob 25 Mar, 2023

Kot72, rozumię Twoje rozgoryczenie, ale to samo może Cię spotkać po kupnie lornetki za 2-3x większą kwotę, niż ten APM, I co? Też napiszesz, że ludzie chwalą szajs, a zostawili go sobie jako przycisk do papieru za 2 czy 3 tyś zł ? Wyluzuj, miałeś pecha i trudno, ja też nie raz trafiłem na szajs i co ? Odesłałem, dostałem zwrot pieniędzy i kupiłem coś innego, innej marki. Kupując APM-a, też liczyłem się z tym, że to lornetka produkowana w Chinach, i że może mieć wady. Trafiłem na dobry egzemplarz i już. Jak chcesz mieć super lornetkę porro , to musisz mierzyć w EII za 3000 zł, która też ma jakieś wady, jakie, to sam wiesz.
Na koniec napiszę, kupując lornetki z półki cenowej do 1000 zł, trzeba się liczyć z tym, że około 5 na 10 egzemplarzy, będzie miało wady, sam doświadczyłem tego z lornetkami droższymi np Delty, Buschnella a nawet Nikona czy Kowy.

Jan55 - Sob 25 Mar, 2023

TheNewOne, bez urazy, a Ty czym się kierujesz przed kupnem lornetki, swoją wiedzą, doświadczeniem czy tym co poczytasz na Optycznych lub ewentualnie na innych forach?
Opinie czy testy są po to aby mniej obeznani w temacie, mogli zaczerpnąć trochę wiedzy na np temat lornetkowy. Nikt nie zmusza nikogo do ślepej wiary, w to co ktoś napisze, ale korzystający z porady czy opinii, powinien sam wyciągnąć odpowiednie wnioski i podjąć odpowiednią dla siebie decyzję, czy kupić taką lornetkę, czy inną. Piszący opinię czy recenzję,, nie ponosi odpowiedzialności za jakość wykonania poszczególnych egzemplarzy lornetek, opinię pisze na podstawie swoich subiektywnych odczuć na podstawie jednego egzemplarza danej lornetki. Wiele osób za granicą, nie zgadza się w pewnych kwestiach, z testami Albinosa vel Optyczne, bo uważają, że te testy też nie są poparte testem kilku egzemplarzy danej lornetki, tylko opierają się na teście jednego egzemplarza, który wypadnie dobrze albo źle, co wpływa na ocenę całej serii danej lornetki. Trzeba pamiętać, że testy i opinie, należy traktować jako informację do osobistego porównania a nie jako wyrocznię i nakaz kupna danej lornetki.
Na koniec, to że ktoś trafi na szajsowny egzemplarz lornetki nie oznacza, że wszystkie egzemplarze z danej serii są takie same., dotyczy to, tak lornetek tanich jak i drogich.

Kot72 - Sob 25 Mar, 2023

Ma już kilka ósemek więc tego nikona nie pożądam . Pozostałych rzeczy nie musisz mi tłumaczyć . Wszystkie nowoczesne lornetki mam wyprodukowane w Chinach i nie mam z nimi problemów . Problemem okazał się APM . Zły projekt i kiepskie wykonanie . I tyle . Odesłałem i po sprawie .
Kot72 - Pon 27 Mar, 2023

Dziś odezwało się APM . Chcieli wymienić na inną sztukę . Odpuściłem temat bo nie wiadomo co dostanę tym razem ... Nie mniej miło że szybko się odezwali .
Kot72 - Czw 30 Mar, 2023

Jako ciekawostka . Nadałem zwrot przez Pocztę jako paczka ekonomiczna ( 58 PLN ) Paczka nadana w sobotę w lokalnym UP na wsi . Dziś ok 12 doręczona do nadawcy . W sumie 4 dni robocze do Niemiec . Dość szybko :razz:
Wojtas_B - Czw 30 Mar, 2023

Gratuluję zwrotu bubla.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group