forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Pytanie o tryb live view

Noname - Wto 03 Maj, 2022
Temat postu: Pytanie o tryb live view
Zauważyłem pewna rzecz na kilku aparatach Canon, chodzi o tryb live view. Ustawiam ostrość w LV na wizjerze i obraz jest ostrzejszy podczas podglądu niż potem na wykonanym zdjęciu. Czy ktoś ma pomysł dlaczego tak jest? Kilka canonów próbowałem fotografując między innymi suwmiarkę.
Noname - Wto 03 Maj, 2022

Oczywiście nie na wizjerze.... Tylko ekranie. Na pewno nie jest to fb ani ff. Ostrość mogę ustawić na wyświetlaczu x10 na MF a potem zrobione zdjęcie nie jest takie ostre.
Negatyw - Sro 04 Maj, 2022

Jeżeli nie jest to bf lub ff to znaczy, że zdjęcie jest poruszone. Nie napisałeś jaki to sprzęt (korpus i obiektyw), jakie parametry naświetlania, czy zdjęcie robione z ręki itd. Trzeba wiedzieć, że zdjęcia robione "na zombie" łatwiej poruszyć.
Noname - Sro 04 Maj, 2022

Zdjęcia robię od 20 lat i wiem co to zdjęcie poruszone. Dla ścisłości np Canon 6d mk2 i Sigma 100 400 lub Canon 85mm f1. 8. Ustawiałem mikroregulacje i wszystko jest ok. Zdjęcia ze statywu i bez. W zasadzie w każdej konfiguracji. Przez LV z około 5 m jestem w stanie odczytać na 100 mm cyferki na suwmiarce a na wykonanym zdjęciu już nie. Wszystkie odszumiania, korekcję obiektywu itp wyłączone oczywiście. Na canonie 40d jest tak samo. Ostrzenie manualne i af, ze stabilizacja i bez.... Nie rozumiem tego. Wcześniej tego nie zauważyłem bo LV nie używałem.
Negatyw - Sro 04 Maj, 2022

Obiektyw i matryca sobie radzą bo z ekranu odczytujesz cyferki. Z tego co mi wiadomo nieostry obraz jest wtedy gdy cyferki nie będą w płaszczyźnie ostrości, czyli bf/ff lub gdy zdjęcie jest poruszone.
ziggy - Czw 05 Maj, 2022

Może to skutek drgań układu aparat-obiektyw powodowanych przez ruch pierwszej kurtyny migawki (tzw. shutter shock)?
Noname - Czw 05 Maj, 2022

Właśnie może. Zdjęcia próbowałem też z wyzwalaczem czasowym i podniesionym lustrem i to samo. Może to jakiś algorytm wystrzajacy LV? Ciekawe jest to, że jak wczoraj zrobiłem próbę z 85mm f1. 8 to widok przez LV jest na f1.8 tak samo jak przez wizjer a rozdzielczość tego obiektywu zasadniczo rośnie i przy f4 powinna być zdecydowanie lepsza i tak wygląda na zrobionych zdjęciach, ale na ekranie LV lepsza ostrość niż zdjęcie na f4 czy f5. 6. Ciekawostka. Czy tylko Canon tak ma? Jakby filtr AA nie działał podczas podglądu LV... Dziwne.
ziggy - Pią 06 Maj, 2022

Podniesione lustro nie eliminuje drgań wywoływanych przez migawkę. W nowszych aparatach służy do tego wyzwalanie migawki w trybie z elektroniczną pierwszą kurtyną, nie wiem czy dostępny w Canonie.
Dżozef - Sob 07 Maj, 2022

Podczas podlądu na LV obiektywy są w pełni otwarte, dopiero przy robieniu zdjęcia przysłona się domyka w efekcie czego czas naświetlania jest o wiele dłuższy niż czas odświeżania LV.
Po prostu przebimbałeś te "20 lat" zamiast czegoś się nauczyć, moja rada - zresetuj ustawienia aparatu i przejdź na tryb "zielony".

Noname - Sob 07 Maj, 2022

Ok dzozef. Napisz poradnik dla początkujących a ja go kupię w pierwszej kolejności. Jak niemasz do napisania nic sensownego to nie komentuj. A jak zgrywasz cwaniaka to podaj jaki jest czas odswiezania lv. W rzeczywistości przy czasie naświetlania 1/2000 sek to bez znaczenia. Jak łysy grzywa o kant kuli.
Negatyw - Nie 08 Maj, 2022

Załóż na Canona 6d mk2 lampę reporterską i ustaw czas migawki 1/180s i zrób zdjęcie w półmroku.
Noname - Nie 08 Maj, 2022

Ale to skrajny przypadek do testowania.... Ja pisze o czasach rzędu 1/1000 s.
ryszardo - Nie 08 Maj, 2022

Po pierwsze: zgadywanie przyczyny bez przykładowych zdjęć prezentujących problem jest mocno utrudnione.
Uprzedzając pytanie: jeśli chcesz pokazać, że obraz na LV jest ostrzejszy, to możesz podłączyć aparat do komputera, odpalić podgląd w EOS utility i zrobić zrzut ekranu.

Zrobiłem u siebie test i w normalnych warunkach takiego efektu nie zaobserwowałem (sprawdzane na 6D i 40D).

Nie pisałeś, na jakich czułościach robione są zdjęcia i w tym może być problem. Na LV i przez wizjer patrzysz na maksymalnie otwartej przysłonie, więc stosunek sygnału do szumu jest dużo lepszy. Do zdjęcia przymykasz przysłonę, dajesz krótki czas naświetlania, więc czułość musi być większa i szumy mogą zjadać szczegóły. Ale to tylko teoria - bez dokładnych parametrów naświetlania i samych zdjęć stwierdzić się tego nie da.

Dżozef - Sob 04 Cze, 2022

Tryb zielony pomógł?.
Zastanawiam się jaki jest sens odpowiadania na pytania dzieciaków piszących pierszy post na forum. Zadają naiwne pytania, nie potrafią opisać problemu a powołują się na swoje "doświadczenie w branży" i dziesiątki lat pracy ze sprzętem - typowa dziecinada.

Noname - Sob 04 Cze, 2022

Kręci cie to? Tak, tryb zielony pomógł zrozumieć, że jesteś zarozumiałym imbecylem. Wystarczająco dużo napisałem, ale twoje wybitne IQ widać nie wystarczyło....nie będę odpowiadał więcej na dziecinne prowokacje.
Preskaler - Nie 05 Cze, 2022

Najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów technicznych jest sprawdzian. jeśli chodzi o ostrość to polecam tablice testowe służące do tego celu. Jeśli chodzi o eliminację ff/fb to można uczyć centymetra krawieckiego. Do tego trzeba dołożyć myślenie i coś się wykombinuje. Ja miałem podobny nieco problem z zdjęciami "astro" i pomógł wężyk oraz tryb LV bo zdjęcia były poruszone przez kłapiące lustro. W LV jest ono wstępnie podnoszone. W tym przypadku jest odwrotnie.
Noname - Nie 05 Cze, 2022

LV i bf/ff w przypadku 6d chyba nie wchodzi w grę, zresztą to już wyeliminowane jako sprawca. Wężyka nie używałem, ale ustawiałem opóźnienie wyzwolenia migawki, aparat stawiałem też na twardej podłodze aby był sztywniejszy niż na statywie... W zasadzie głównie chodziło o to w pierwszej kolejności aby ktoś inny sprawdził to samo, jak sprawa się powiela to można dywagować a jak się nie powiela to szukać problemu w swojej metodyce. Ostatecznie wydaje mi się, że to sprawa programowa systemu af w trybie lv, bo jakieś tam herezje o odświeżaniu dawałyby odwrotny efekt. Ale swoją drogą dziękuję wszystkim, jeden z użytkowników nawet pofatygował się zrobić podobny test.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group