forum.optyczne.pl

Edycja zdjęć cyfrowych i oprogramowanie - Jak zmniejszać zdjęcia żeby poprawić jakość?

dulu - Czw 26 Maj, 2022
Temat postu: Jak zmniejszać zdjęcia żeby poprawić jakość?
Hej

Czasami mam jakąś fotkę w ciemnościach gdzie lepiej jak się zrobi jakąkolwiek niż żadną. Szumy, te sprawy. Czytałem sporo komentarzy pod testami aparatów i kilka razy natknąłem się tam na coś takiego, że można zmniejszać zdjęcia żeby zmniejszyć szumy. Kiedy zrobię zwykły resize w lightroomie dokładnie do rozdzielczości monitora i porównuję bezpośrednio zdjęcia to fotki są identyczne. Jeżeli dobrze rozumiem to musiałbym zmienić algorytm.

Pytanie - na czym to polega? Na tym, że po prostu robię resize jakimś innym algorytmem? Czy o to, że zdjęcie muszę najpierw rozmyć żeby pozbyć się szumu, a dopiero później zrobić ten resize (żeby ostrość wynikowa była taka sama ale szumy były zmniejszone przez rozmycie)?

No i pytanie najprostsze - jak zrobić resize jakimkolwiek programem, żebym przy oglądaniu zdjęć w ogóle zobaczył jakąkolwiek różnicę? Może uznam że gra nie jest warta świeczki? Wiem że włączenie video na youtube w 4k, kiedy ma się monitor 1080p daje znaczną poprawę jakości, bo najpierw wysyłane jest video w wysokiej rozdzielczości które ma naturalnie większy bitrate, a później jest zmniejszane i ładnie wyostrzane. Spodziewałbym się podobnego efektu w przypadku zdjęć. Fotki strzelam tylko w rawach. Oczywiście nie mówimy o wyostrzaniu przy konwersji na jpeg, to swoją drogą.

I zdaje sobie sprawę że powyższy tekst to bełkot, ale próbuję się od jakiegoś czasu zabrać za ten temat i nie mam zupełnie pomysłu gdzie szukać informacji na ten temat, tj. nie wiem jak sformułować pytanie. Liczę na małą dyskusję, może się uda :P

ryszardo - Czw 26 Maj, 2022

To nie tak.

Zmniejszanie rozdzielczości powoduje spadek szumu na piksel, ale piksele większe względem kadru. Jak oglądasz zdjęcia w niepełnej rozdzielczości, to zmniejszenie rozdzielczości następuje na etapie wyświetlania i wychodzi na to samo.
Jak oglądasz w pełnej, to większa rozdzielczość daje więcej drobniejszego szumu, a mniejsza mniej grubszego - z odpowiednio dużej odległości mogą być nierozróżnialne.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group