forum.optyczne.pl

Lornetki - Nikon se 12x50

jarbarek - Sro 22 Cze, 2022
Temat postu: Nikon se 12x50
La la la, la... jedzie do mnie 'Nikon se 12x50'. Ciekawe jak duża będzie różnica między Nim a 'Olympus 12x50 exps !' ?
TRYTON7 - Sro 22 Cze, 2022

Wiem chyba od kogo ... :mrgreen:

Różnica bedzie i to duża, obraz praktycznie bez AC, większe pole- ale sam opisz porównanie .

TheNewOne - Sro 22 Cze, 2022

Spodziewaj się dużej różnicy. Piszę to bo ja kupując 12x50 SE w 2014r porównywałem ją wówczas z Olympusem 12x50 EXPS I, który kosztował ok. 800zł (czyli wtedy też sporo). Nie miałem wówczas większego doświadczenia, ale różnica była naprawdę wyraźna, na tyle, że zdecydowałem się mimo znacznie większej kasy, i nie żałuję! :-)
Nie pamiętam detali tego porównania, pamiętam to co od razu rzuciło się w oczy: obraz był po prostu bardziej żywy, jasny, rozdzielczy i ostry, tak że nie miałem nad czym się zastanawiać. Olympus był jakby ciemniejszy, było wrażenie jakiegoś dodatkowego przezroczystego ekranu w stosunku do SE (porównanie było późnym popołudniem bez ostrego słońca, przed burzą). Dodam, że wtedy w porównaniu uczestniczyło dwóch kolegów mających doświadczenie w fotografii i oni wtedy też jednoznacznie za SE.
Zamówiłem jeszcze wtedy Nikona 12x50 EX (??), kosztował między 500-600zł. On mi się nie podobał chociażby dlatego, że miał kiepski balans bieli - zażółcał obraz.
Ten Olympus bez porównania z SE to fajna lornetka, wtedy uważałem, że obraz miał dużo lepszy od Nikona EX.
SE wtedy wydawała mi się też smuklejsza lornetką (korpus w okolicy mostka - tam gdzie się ją trzyma) .

Miłego użytkowania!

Arek - Czw 23 Cze, 2022

Nikona 12x50 SE zauważalnie przebija dopiero Swarek EL 12x50.
TRYTON7 - Czw 23 Cze, 2022

dziwi mnie tylko ze te Nikon-ki maja taki spadek sprawności /dołek/ dla 500nm mimo swojej świetności ...
Nie ma tez w tym modelu flatenera takiego jak w Fuji 10x50 Fmtrx.

mariuszi - Czw 23 Cze, 2022

Zgadzam się z Arkiem …
Kiedyś wybierając pomiędzy nikonem SE 12x50 a vortexem razorem 12x50 zostawiłem sobie SE .. lekka i ergonomiczna do pola można się przyzwyczaić , w mojej ocenie do nocnego nieba lepszy jest fujinon .
El 12x50 tu już inna liga trochę ;-)

Niemniej jednak SE 12x50 to świetna lornetka i „będzie Pan zadowolony „

jarbarek - Sob 25 Cze, 2022

Nikonnek już jest. Jest super. I ogólnie jak na używany też jest super, jest zadbany, jak nowy. A widoki z Niego petara... :mrgreen:
TRYTON7 - Pon 27 Cze, 2022

no dobra, a oprócz "Petara" to dostaniemy jakieś porównanie ? :roll:



T

jarbarek - Sro 29 Cze, 2022

Witam. Właściwie nie wiem co porównywać. Od mojej starej lornetki 'Olympus exps I' 'Nikon se 12x50' jest pp prostu lepszą lornetką. Sprawia wrażenie dużo lżejszej od Olympus'a (ważą podobnie). Mieszkam na pierwszym piętrze, i żeby popatrzeć na trawę przy bloku, musiałem użyć 'Nikon ex 7x35', bo Olympus nie ostrzył tak blisko. A dopiero przez 'se 12x50' wiem. że takie ptaki 'ala' kosy dosłownie wyrywają dżdżownice z trawnika i gdzieś jeszcze żywe niosą w dziobie. Na korzyść Nikon se jest ustawianie ostrości. Jak ustawiłem wczoraj, to po złożeniu jej, i po wyjęciu jej z futerału, i ponownym rozłożeniu (do 67 stopni) dziś nic nie musiałem korygować. Przez Nikona lepiej widać po ciemku niż przez Olympusa, przy bloku stoją samochody, to przez Olympusa widać tylko kilka nr rejestracji samochodowych , a przez Nikona wszystkie, gdzie bez lornetki nie widać nawet samochodów. Z tzw 'Kaczy winkiel' (punkt widokowy w Pucku) Zatokę Pucką z Olympusa widać po Kużnicę, a z Nikona daleko za Jastarnię. Jestem zadowolony z nowej lorntki, j
TheNewOne - Sro 29 Cze, 2022

Każdemu życzę takich zakupów - przykładasz do oka i nie ma złudzeń, jest o niebo lepiej i człowiek jest szczęśliwy!

No to gratuluję udanego zakupu super lornetki !!! :-)

jarbarek - Sro 06 Gru, 2023

Siema. Nie chcę zakładać nowego tematu. Mam na oku 'Nikon se 8 x 32'. Gość pisze, że w super stanie. Chce za nią 600 euro. Na drugim oku nam 'Swarovski 8 x 30' prawie nową za 890 euro.... Co tu robić?
Wojtas_B - Sro 06 Gru, 2023

jarbarek napisał/a:
Siema. Nie chcę zakładać nowego tematu. Mam na oku 'Nikon se 8 x 32'. Gość pisze, że w super stanie. Chce za nią 600 euro. Na drugim oku nam 'Swarovski 8 x 30' prawie nową za 890 euro.... Co tu robić?


Który Swaro? Habicht porro czy CL dach?

jarbarek - Sro 06 Gru, 2023

Habit porro
Jan55 - Sro 06 Gru, 2023

Opierając się na opiniach właścicieli Habichta, to jest to najjaśniejsza i najostrzejsza lornetka na rynku, która ma też swoje małe wady, natomiast posiadacze SE uważają SE, też za świetną lornetkę, która ma też swoje wady. Jedna prawie nowa a druga używana. Pytanie czy używana jest faktycznie w super stanie. Z serwisowaniem SE może być problem tak jak i z E II, prawie nowy Habicht chyba z gwarancją ale z serwisem Swarka nie ma problemów. Różnica w cenie też spora. Problemem pozostaje, która Tobie będzie pasowała.
Chyba, że ktoś z forum miał obie przed oczami i coś podpowie.
Możesz też dużo poczytać o nich, na forum BF. Są bardzo ciekawe wpisy i opinie.

Wojtas_B - Sro 06 Gru, 2023

Nikon wygląda bardzo dobrze, ale Habichty to chyba najpiękniejsze lornetki na świecie.

Z moimi oczami Habicht 8x30 nie dogadywał się. Ma małe okulary, co powoduje mniejszą tolerancję na nieprecyzyjne przyłożenie do oczu.
Nie pamiętam, jak jest z Nikonem SE, ale chyba ma większe okulary, co powinno zapewniać duży komfort patrzenia. Jeśli ma tak wydatne okulary jak Nikon EII, to komfort powinien być wysoki.

jarbarek - Sro 06 Gru, 2023

Obecnie jestem w Magdeburgu, a Nikon jest w Poczdamie. Umówiłem się na piątek pod wieczór. Swarovski jest w Sztutgarcie.... Mam Nikona 12 x 50 i jestem zadowolony...
binocullection - Sro 06 Gru, 2023

Watek obudzil wspomnienia i wyrzuty sumienia. Na fali fascynacji katowkami kilka lat trmu sprzedalem 12x50 SE, aby zebrac fundusze na big bino. Katowka okazala sie obserwacyjnym golebiem na dachu, a SE pozostalo w pamieci jako porro EDG. Czyt. ideal. Jak powiedzial kiedys Wiking, najwieksza madrosc pochodzi z popelnionych bledow. Nic dodac, nic ujac.

A nabyca SE ani mysli o odsprzedazy...

mariuszi - Sro 06 Gru, 2023

Ja z habichtem się dogaduję i nie zamieniłbym na SE ale chętnie dokupiłbym SE do Habichta ;-)

Jak pisał WojtasB okulary w habichcie nie każdemu będą pasować , SE może być lepszym wyborem ..

Wojtas_B - Sro 06 Gru, 2023

mariuszi napisał/a:
Ja z habichtem się dogaduję i nie zamieniłbym na SE ale chętnie dokupiłbym SE do Habichta ;-)

Jak pisał WojtasB okulary w habichcie nie każdemu będą pasować , SE może być lepszym wyborem ..


A już miałem odpisać, żeby brał obie.

jarbarek - Czw 07 Gru, 2023

...Ufff, czyli nie od Ciebie 12 x50 se odkupiłem :cool: . Raczej jestem za kupnem Nikona 8 x 32 se. I duży będzie mieć mniejszego brata. A za parę lat nazbieram ,,''( niestety po cichu przed żoną) na jakiegoś ' Swatka nl '
jarbarek - Czw 07 Gru, 2023

Dacie wiarę... Nic nie wyszło z kupna Nikona w Poczdamie, bo facet stwierdził, że ja ...za słabo znam niemiecki. A on z kimś takim interesów nie robi :neutral: i
Wojtas_B - Pią 08 Gru, 2023

jarbarek napisał/a:
Dacie wiarę... Nic nie wyszło z kupna Nikona w Poczdamie, bo facet stwierdził, że ja ...za słabo znam niemiecki. A on z kimś takim interesów nie robi :neutral: i


A Ty odpisz łachudrze, że nie robisz interesów z nazistami.

jarbarek - Pią 08 Gru, 2023

Jest jeszcze jeden Nikon se niedaleko mnie, w Nad Freienwalde. To niedaleko naszej Cedyni. Ten chce za se 8x32 900 euro. Tamten w Poczdamie chciał (chce) 800 euro (upust 200 e), na niemieckim a'la olx... Chwilowo nie mam ochoty na targi :neutral:
binocullection - Pią 08 Gru, 2023

900 eur za 8x32 porro to cena za egzemplarz w topowym stanie z pudelkiem, pelnym wyposazeniem i bigpackiem Rittersportow w cenie. Tak jest?
jarbarek - Pią 08 Gru, 2023

Tak, gość opisuje jako stan idealny, z kartonikiem, papierami,...
TRYTON7 - Pon 11 Gru, 2023

nie kupił bym żadnej lornetki z II ręki zdalnie od obcej osoby ...

ludzie nie maja pojęcia o skazach albo wiedza i oszukują, właśnie zamknąłem rozdział poszukiwania D.N 8x56 b/ga - na zdjęciach było perfekcyjnie po przybyciu na miejsce - 2 grzyby i rysy okularów... sprzedawca od razu zszedł na 1/2 ceny... nie skorzystałem z promocji :grin:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/lornetka-docter-nobilem-8x56-b-oryginal

1. dwa zdjęcia po przyjeździe na miejsce :)
2. zdjęcie od sprzedawcy przed przyjazdem :)

mam masę innych zdjęć tej lornetki przed i po ale nie będę zaśmiecał wątku.

Wojtas_B - Pon 11 Gru, 2023

Niektórzy myśliwi poniewierają lornetki tak, że aż serce boli. Trudno to zrozumieć tym, dla których lornetka nie jest narzędziem lecz obiektem optycznych westchnień.
Poprosiłem kiedyś sprzedającego o dokładne zdjęcia, zbliżenia. Zachował się w porządku, bo zdjęcia mi wysłał, więc nie musiałem jechać kawał drogi na oględziny. Może optyka była w porządku, ale charakter "otarć" metalowych elementów mostka był zdumiewający, jakby lornetkę gryzł wyżeł niemiecki albo nawet weimarski.

binocullection - Pon 11 Gru, 2023

Dlatego ja mam juz od kilkunastu lat taka zasade, ktora goraco Kolegom na forum polecam, bo naprawde dziala - nie kupowac okazyjnie lornetek z rynku wtornego i generalnie sprzetu optycznego. Co prawda zdarzaja sie sytuacje sprzedazy ponizej rynku wsrod osob nieswiadomych tematu, ale dotyczy to samego low endu - nikt nieswiadomy wad sprzetu optycznego nie kupuje, a nastepnie korzystnie sprzedaje Doctera Nobilem 8x56 itp.

Oczywiscie potrafie uwierzyc, ze pokusa sprobowania i natrafienia na zyle zlota jest wielka, no ale nie mozna sie dziwic, gdy konczy sie jak wyzej.

Ja mam generalnie takie przemyslenie, ze rynek optyki (przynajmniej w Polsce) jest bardzo malo dojrzaly. Przez zalew chlamu ceny dociskane sa do podlogi, wlasciciele faktycznie dobrego sprzetu zmuszani sa do sprzedazy ponizej rozsadku badz w ogole sie na nia nie decyduja - zastanawialiscie sie kiedys, dlaczego tak malo w Polsce transakcji na jakosciowym sprzecie i dlaczego wiekszosc wyplywa na zachodni rynek? Status materialny rodakow, przede wszystkich z kregow wykorzystujacych pasjonacki optyke sportowa wcale nie jest niski, a z wlasnych obserwacji rzeklbym nawet co najmniej wysoko europejski. To blede kolo przekonan, ze wszystko musi byc tanie i dobre prowadzi nas w slepa uliczke.

Mam nadzieje, ze jak we wszystkich innych branzach i tutaj dojdziemy do madrosci.

mzksiak - Pon 11 Gru, 2023

Na pepersie rzuciłem wątek z nikonem Monarch HG który pojawił się w sklepach (znanych ) za nieco ponad 3 tys. (Opcja 42mm). Bardziej chciałem zobaczyć jakie będą reakcje i się nie zawiodłem 🙂 wiara podeszła do tego , jakbym im chciał wcisnąć wała, 3 tys za lornetkę jak można mieć za 200 zł z Ali. Świadomość ludzi jest na żenująco niskim poziomie, ale fajnie że będąc ptasiarzem udało się parę mądrych ludzi w temacie bino spotkać na swojej drodze
goornik - Pon 01 Sty, 2024

Panowie, a może ktoś chciałby Nikona 12x40 H-Line, opianego i pokazanego w klasykach?
Dokładnie tego (post z 14 III 2017)
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=13133&postdays=0&postorder=asc&start=868

Jan55 - Pon 01 Sty, 2024

goornik, wysłałem Ci zapytanie na PW. Jeśli to nie kłopot to odpisz.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group