forum.optyczne.pl

Filmowanie cyfrowe - Kamera Sony HDR-CX210E

Maciej70 - Wto 16 Sie, 2022
Temat postu: Kamera Sony HDR-CX210E
Witam Serdecznie :)
Jako że jestem nowy na tym forum to z góry przepraszam jeżeli to nie jest ten dział lub forum ;)
Mam bardzo fajną dla mnie kamerę(w tytule) i ma tylko jedną cechę która mnie irytuje-> za długa ogniskowa. Jako zapalony majsterkowicz z branż wszelakich wpadłem na pomysł aby skrócić ogniskową montując przed obiektywem soczewkę ok -6 dioptrii.
Czy ktoś już tak eksperymentował i jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
Zaznaczam że chodzi o budżetowe rozwiązanie problemu, filmy kręcę tylko w formie pamiątki dla siebie :)
Pozdrawiam i czekam na komentarze i porady

ryszardo - Wto 16 Sie, 2022

Dwie sprawy:
Po pierwsze aby skrócić ogniskową potrzebna jest soczewka skupiająca, więc -6 dioptrii to krok w złym kierunku.
Po drugie prosta soczewka to raczej kiepskie rozwiązanie. Istnieją za to dedykowane konwertery szerokokątne i to mogłoby zadziałać.

Problem w tym, że nie bardzo widzę możliwość sensownego zamontowania konwertera na tej kamerze. Musi być solidnie i osiowo, żeby nie mieć totalnej masakry z obrazu.
Moim zdaniem gra nie warta świeczki, ale jak Ci zależy, to pewnie się da.

Maciej70 - Sro 17 Sie, 2022

Serdeczne dzięki za zainteresowanie tematem :)
Jak napisałem to tylko kamera do filmowania "pamiątkowego". Możesz mi bardziej rozjaśnić kwestię konwertera? Jestem laikiem i po prostu przykładając okulary - 3 dioptrii poszerzyło mi kąt widzenia a w sumie o to mi chodzi dlatego założyłem że -6 dioptrii powinno "załatwić" sprawę. Oryginalnie to do tej kamerki nic nie da się zamocować nawet zew mikrofonu :D . Koncepcja jest taka żeby wytoczyć pierścień do którego można mocować filtry fotograficzne z gwintem i go wkleić przy pomocy kleju elastycznego(silikonie) na obudowę obiektywu a na to zamiast filtra wkręcić soczewkę. Obraz nie musi być idealny. Wiem że to "czyste druciarstwo" ale ... może zadziała ;)

Preskaler - Sro 07 Wrz, 2022

Kolega myli długość ogniskowej z minimalną odległością ostrzenia chyba? Długa ogniskowa pozwala na "przybliżenie" odległego obiektu i jest potrzebna np. do filmowania ptaków. Mała odległość ostrzenia potrzebna jest do filmowania makro czyli z bliskiej odległości małych obiektów (np. owadów lub małych przedmiotów). Do tego celu jak najbardziej nadają się soczewki skupiające a jeszcze lepiej obiektywy z krótką ogniskową. Im krótsza jest ta ogniskowa, tym mniejsze przedmioty mogą być "powiększone" w taki sposób, że zajmują cały kadr lub znaczną jego część.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group