forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Zoom do filmowania Sony a7, czy 24-70 f4?

cube - Wto 27 Gru, 2022
Temat postu: Zoom do filmowania Sony a7, czy 24-70 f4?
Witam,

Zdarza mi się ostatnio kręcić filmy i brakuje mi standardowego zooma. Całą szklarnię mam w stałkach. :-)
Kręcę ze statywu ogniskową 35mm a przydalo by się coś do podkadrowania. Przejrzałem dostępne opcje i wychodzi mi na to że może sony 24-70 f/4 byłby dobrym wyborem? Z tego co się orientuję nie da się w nim wyłączyć stabilizacji. Czy nie ma od tego hałasu na filmie? Poza tym są jeszcze tamrony i sigmy, rowniez te od 28mm na szerszym końcu. Czy ktoś kompetentny mógłby podpowiedzieć co będzie ok, i dlaczego ewentualnie nie 24-70 f/4 od sony?

Pozdrawiam,
Cube

cube - Pią 30 Gru, 2022

nikt nic???
ostatecznie zastanawiam się jeszcze nad 24-105 f4.
W podobnej cenie są jeszcze Sigmy i Tamrony 24-70 28-70 28-75 wszystkie f2.8.
Obiektyw potrzebuję tylko do amatorskiego sporadycznego filmowania. Poradzi ktoś?

Pozdrawiam,
cube

ryszardo - Pon 02 Sty, 2023

Nic konkretnego na temat tych szkieł nie powiem, bo nie mam doświadczenia z nimi.

Warto jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy: jak obiektyw zachowuje się przy ustawianiu ostrości oraz przy zmianie ogniskowej. Idealny byłby obiektyw, który nie zmienia pola widzenia przy ostrzeniu (szukaj pod hasłem focus breathing) i jest parafokalny, czyli trzyma odległość ostrzenia przy zmianie ogniskowej. Teoretycznie obie rzeczy da się korygować elektronicznie z poziomu aparatu (najnowsze modele sony chyba to mają), ale musi być odpowiedni korpus i współpracujący pod tym względem obiektyw.

Poszukaj informacji, jak wypadają rozważane szkła pod tym kątem i może sytuacja się wyklaruje.

cube - Pon 02 Sty, 2023

Cześć Ryszardo,

Dzięki za cenne podpowiedzi, akurat na braku "oddychania" mi nie zależy bo to droga cecha i raczej nie planuję zabawy z planami ostrości. Natomiast parafokalność jest bardzo istotna. Trochę poczytałem i ten 24-70 f4 w zasadzie już odpadł, słaby jest na brzegach na obu końcach, nie jest parafokalny, nie da się w nim wyłączyć stabilizacji. Tani ale szkoda nerwów.
Natomiast chyba zakupię 24-105 f4, który jest ostry w całym zakresie, mało winietuje, jest parafokalny i bardzo dobrze trzyma ostrość w trybie AF. Trochę drożej, ale przy cashbacku do przeżycia.
Poczytam jednak jeszcze kilka dni o sigmach i tamronie. :mrgreen:

Pozdrawiam,
Cube

cube - Czw 06 Kwi, 2023

Żeby zakończyć wątek: zakupiłem 24-105. Bardzo jestem zadowolony i pod kątem jakości obrazu i pod względem użyteczności zakresu. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. :grin:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group