forum.optyczne.pl

Inne akcesoria fotograficzne - CPU a GPU w obróbce RAW-ów

Mroovkoyad - Pon 23 Sty, 2023
Temat postu: CPU a GPU w obróbce RAW-ów
Jakie znaczenie przy obróbce RAW-ów ma karta graficzna i jej klasa?
Czy ma sens zainwestowanie całego budżetu w jak najszybszy procesor + dużo RAM-u i ograniczenie się do zintegrowanej karty graficznej? Czy jednak lepiej zejść z klasą procesora na rzecz "prawdziwej" karty graficznej?

_Tomek_ - Pon 23 Sty, 2023

Mroovkoyad, to zależy jakie oprogramowanie (czy skorzysta z GPU) i jaki budżet (powyżej pewnego poziomu koszty kupna lepszego CPU robią się ogromne i nie ma wyjścia). Ja od 6 lat używam do zdjęć laptopa Dell Precision 3510 (Core i7 2.7 GHz, 16 GB RAM, AMD FirePro 3120M) na którym Capure One bardzo fajnie korzystał z GPU, dając dużo szybszy podgląd zmian i ponad 2-krotnie szybsze wywoływanie kolejki rawów. Na pewno zakup szybszego procesora byłby w moim wypadku bardziej kosztowny, o ile w ogóle 6 lat temu były ponad 2-krotnie szybsze procki w laptopach :roll:
Mroovkoyad - Pon 23 Sty, 2023

Program - Darktable.
Budżet na razie jest nieokreślony, dopiero robię research. Ale gdyby przykładowo jakaś wyższa wersja "siódemki" gwarantowała komfortową pracę bez dedykowanej karty graficznej, to byłbym skłonny wydać ze 2000 zł. Natomiast gdyby się okazało, że bez osobnej karty graficznej się nie obejdzie, to na CPU chciałbym wydać trochę mniej.

Ogólnie to chcę mieć pewność, że nie wydam kasy na coś, co nie doda mi odczuwalnej płynności pracy, bo wolę ją przeznaczyć na porządne szkła.

_Tomek_ - Wto 24 Sty, 2023

Darktable obsługuje GPU, ale jaki jest zysk - to musi powiedzieć ktoś, kto używa tego programu.

W moim przypadku zysk był duży jak pisałem, mimo że ta grafika AMD była zupełnie przeciętnie wydajna 6 lat temu. Tak że do C1 - warto było (było, bo teraz się popsuła i używam zintegrowanej)

Chryzantemy03 - Wto 23 Maj, 2023

Głównie GPU, ale trzeba mieć trochę na to kasiory..
Chryzantemy03 - Pią 26 Maj, 2023

Mroovkoyad napisał/a:
Program - Darktable.
Budżet na razie jest nieokreślony, dopiero robię research. Ale gdyby przykładowo jakaś wyższa wersja "siódemki" gwarantowała komfortową pracę bez dedykowanej karty graficznej, to byłbym skłonny wydać ze 2000 zł. Natomiast gdyby się okazało, że bez osobnej karty graficznej się nie obejdzie, to na CPU chciałbym wydać trochę mniej. https://blogzmiasta.pl/

Ogólnie to chcę mieć pewność, że nie wydam kasy na coś, co nie doda mi odczuwalnej płynności pracy, bo wolę ją przeznaczyć na porządne szkła.


może dasz się przekonać na budżet ok 4k?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group