forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Nowe body dla obiektywów 4/3

Sigismund - Wto 31 Sty, 2023
Temat postu: Nowe body dla obiektywów 4/3
Witam Państwa.
Jestem właścicielem dość już leciwej lustrzanki Olympus E-520. Niestety czas prze do przodu, od czasu do czasu sprawdzam też licznik migawki i powoli zaczynam dojrzewać do myśli o nowym body. Używam głównie dwóch obiektywów: Zuiko Digital ED 12-60 mm f/2.8-4.0 SWD, oraz Zuiko Digital ED 50-200 mm f/2.8-3.5 SWD. Jak dla mnie są to przyzwoite szkła i mam do nich całkiem sporo różnych gadżetów typu filtry itp.
Czy do tych obiektywów da się podpiąć przez jakiś adapter czy konwerter jakieś bezlusterkowe body OM System? Czy też moje szkła, w przypadku awarii aparatu, są skazane na wymarcie?
Pozdrawiam.

ryszardo - Wto 31 Sty, 2023

Przez adapter podepniesz i będzie działać. Nie tak dobrze, jak natywne obiektywy mikro 4/3, ale naprawdę przyzwoicie.

Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na 2 rzeczy:
- Obecność AF opartego na detekcji fazy. Ponoć obiektywy z dużego 4/3 dużo gorzej współpracują z AF opartym na detekcji kontrastu.
- Ergonomia. Twoje obiektywy małe nie są i kompaktowy korpus bez solidnego uchwytu może być z nimi mało wygodny.

Jeśli ma być najlepsze co się da nie patrząc na cenę, to oczywistym wyborem jest OM-1. Świetny aparat i wtedy zdecydowanie to szkła będą Cię ograniczać.
Bardziej realistycznie pierwsza generacja OM-D E-M1 będzie sporym zyskiem i używki są w niezłych cenach.
Jeśli ma być nowy, to dostępny jest jeszcze OM-D E-M1 III.
Do rozważania jest też E-M1X, który co jakiś czas pojawia się w niezłych cenach i w przypadku Twoich szkieł jego rozmiary nie będą stanowiły takiego problemu, jak przy małych obiektywach systemu mikro.

Sigismund - Pią 03 Lut, 2023

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Co do gabarytów to OM-1 ma prawie identyczne wymiary. Odnośnie natomiast samego adaptera rozumiem, że powinienem szukać FT-MFT, który całkowicie przenosi obsługę elektroniki obiektywu?
Jeszcze raz dzięki :smile:

ryszardo - Pią 03 Lut, 2023

Potrzebujesz adaptera z 4/3 na mikro4/3 z przeniesieniem elektroniki.
Mógłby to być Olympus MMF-2 lub MMF-3, ale obecnie już niedostępne (może gdzieś dorwiesz).

Z zamienników czytałem dobre opinie o adapterach Commlite.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group