forum.optyczne.pl

Lornetki - Lornetka, w której śnieg jest biały

RoboBat - Sob 04 Lut, 2023
Temat postu: Lornetka, w której śnieg jest biały
Z racji, że spadło ostatnio trochę śniegu zapraszam do testów i dzielenia się spostrzeżeniami.
Z moich kilkunastu lornetek wygrywa DOCTER ED/OH 8x56. Idealnie odwzorowuje biel. Zero różnicy między patrzeniem przez i bez lornetki.
Reszta jakoś zażółca, zazielenia, bądź zaszarza biel.
Śnieg też doskonale obnaża skłonność lornetki do aberacji.
Wyżej wymieniony Docter radzi sobie ze śniegiem wyśmienicie. Naprawdę trzeba się bardzo postarać aby coś dostrzec. W sumie bez skupiania się na tym można śmiało powiedzieć, że aberacje w tej lornetce są niezauważalne.

Wojtas_B - Sob 04 Lut, 2023

Twoja lornetka z pewnością dobrze odwzorowuje kolory. Potwierdzasz tylko dobre opinie innych o niej.

Natomiast jeśli chodzi o śnieg, to ja szczerze mówiąc nie wiem, jakiego jest on koloru, czy w ogóle jest coś takiego jak obiektywna biel śniegu. Jest literackie i marketingowe określenie "śnieżna biel", ale to takie pojęcie teoretyczne w kontekście tego, co obserwujemy.
No bo w słońcu śnieg potrafi opalizować odcieniami niebieskiego, fioletu. Śnieg zmienia się od białego w kierunku szarego w zależności od wieku. Podobne zjawisko optyczne jak z chmurami - młode chmury są jasnobiałe, z wiekiem kropelki wody robią się coraz większe, stąd stare chmury robią wrażenie szarych, bo rozpraszanie światła jest inne.
Śnieg też przybiera odcień "odbijającego się w nim" otoczenia.

Eskimosi mają psychologię śniegu chyba na najwyższym poziomie; mają nań od groma różnych określeń, bo rozróżniają dużo jego rodzajów.

RoboBat - Nie 05 Lut, 2023

Nie chodzi o to by rozwodzić się na temat śniegu tylko lornetek. Prosty test. Patrzę na śnieg, taki jaki jest, okiem nie uzbrojonym, czyli bez lornetki i po chwili przez lornetkę. Widzę różnicę w odcieniu czy nie? Jeśli nie - to jaka to lornetka?
_Tomek_ - Nie 05 Lut, 2023

Śnieg ma kolor światła jakim się go oświetli :) Ja najbardziej lubię śnieg oświetlony światłem ulicznych lamp sodowych (niestety coraz ich mniej), jeszcze jak pada i droga ośnieżona...

Dziś pochmurno i sporo czystego śniegu. Pierwsza trójka moich lornetek pod względem odwzorowania bieli:

1. Terra 8x25 - bardzo delikatny odcień żółtozielony w stosunku do nieuzbrojonego oka
2. Kowa BD II 8x42 - j.w., ciut instensywniejszy odcień
3. Kowa BD XD Prominar 8x32 - lekki zółtawy zafarb (nie widać zielonego)

Generalnie między pierwszymi dwiema widać różnicę tylko w bezpośrednim porównaniu, trzecia troszkę bardziej odstaje.

A pod względem aberracji chromatycznej:

1. Kowa BD XD PRominar 8x32 - w centrum praktycznie brak, wyjątkowo zdarza się bardzo delikatna obwódka wokół np. gawrona na śniegu, na brzegu taka jak w następnej z kolei w centrum :)
2. Terra 8x25 - w centrum mała, ale obecne delikatne kolorowe obwódki na właściwie wszystkich kontrastowych obiektach (gałęzie, rynny, itp. na tle śniegu), na brzegu szybko rośnie
3. Kowa BD II 8x42 - w porównaniu z Terrą w centrum minimalnie większa, a na brzegu z kolei nie rośnie tak bardzo, ale zaczyna się wcześniej

Tu z kolei numer jeden odstaje na plus, a 2 jest niewiele lepsze niż 3.

browar - Nie 05 Lut, 2023

Właśnie wróciłem z gór gdzie testowałem nowo nabyty Monovid Leiki - pierwsze na co zwróciłem uwagę to idealnie biały śnieg. W innych moich szkłach jest cała gama szaroburości a w Leice uderzyła mnie ta elegancka biel. Chyba muszę zrobić jakiś skok na bank coby sobie zanabyć Ultravida HD+ :twisted:
Jan55 - Nie 05 Lut, 2023

browar, wcale nie trzeba robić skoku na bank aby zanabyć lornetkę bdb odwzorowującą biel :mrgreen: . Są dużo tańsze lornetki, a wcale nie gorsze pod tym względem. Chyba, że "kochasz" wyroby Leici, to wtedy musisz za to sporo zapłacić :cry: .
Podobno HD+, wcale nie jest lepsza od starej HD, pod względem jakości obrazka, przynajmniej tak twierdzą posiadacze obu, lub Ci co posiadali HD a "przesiadli" się na HD+, lub mieli zamiar HD, zamienić na HD+.

browar - Nie 05 Lut, 2023

Jan55, może tak, ale chyba już wiem co miał na myśli Tobias Mennle pisząc o "efekcie blasku"
https://www.greatestbinoc...ed_to_what.html
Nie przejmuj się ostrzeżeniami że strona niebezpieczna - połączenie nie jest szyfrowane, ona nie jest https

PS A jaki jest obłędny bokeh w Leice - chyba mnie dopada infekcja L :twisted:

_Tomek_ - Nie 05 Lut, 2023

browar napisał/a:
testowałem nowo nabyty Monovid Leiki

Browar, skrobnąłbyś coś więcej o nim :) ? Czemu Leica Monovid, a nie Zeiss Mono 8x20?

browar - Nie 05 Lut, 2023

_Tomek_, Monovid ostrzy od 1,8 m i ma soczewkę makro a Zeiss od 3 m. Próbnie kupiłem mono Apexel 6x18 żeby się przekonać czy mono jest dla mnie, a on ostrzy od 25 cm - genialny jako makroskop. Okazało się po roku że bez mono życie jest nudne ale 6x to troszkę mało, Hawke Endurance 8x25 za duży, no i wyszła Leica z równania. Swoją drogą ponoć to połowa Ultravida, jeśli tak to go chcę. Nie bez kozery był ten linkowany powyżej artykuł, coś w tym chyba jest. Trochę też chciałem poczuć kontakt z optyką premium, teraz rozumiem skąd te ceny. Kupiłem używany za tysiaka, da się żyć. Apexel mnie kosztował 80 zł i nie dam złego słowa o nim powiedzieć, to naprawdę fajny sprzęcik, no ale Leica wygrywa na całej linii.

PS Zgadzam się w 100% że mono nie zastąpi lornetki, ale mogę go mieć cały czas przy pasku a to bezcenne.

Jan55 - Nie 05 Lut, 2023

browar napisał..."chyba mnie dopada infekcja L".
No cóż, pewne "choroby" są nieuleczalne i bardzo kosztowne :mrgreen: , dlatego ja staram się unikać infekcji :lol: , bo w moim wieku jest to już nie wskazane :sad: .

Binokularnik - Pon 06 Lut, 2023

browar napisał/a:


PS Zgadzam się w 100% że mono nie zastąpi lornetki, ale mogę go mieć cały czas przy pasku a to bezcenne.


Wychodzi na to, że to działa również w drugą stronę i lornetka nie zastąpi mono.

TRYTON7 - Pon 06 Lut, 2023

Wojtas_B napisał/a:
Twoja lornetka z pewnością dobrze odwzorowuje kolory. Potwierdzasz tylko dobre opinie innych o niej.

Natomiast jeśli chodzi o śnieg, to ja szczerze mówiąc nie wiem, jakiego jest on koloru, czy w ogóle jest coś takiego jak obiektywna biel śniegu. Jest literackie i marketingowe określenie "śnieżna biel", ale to takie pojęcie teoretyczne w kontekście tego, co obserwujemy.
No bo w słońcu śnieg potrafi opalizować odcieniami niebieskiego, fioletu. Śnieg zmienia się od białego w kierunku szarego w zależności od wieku. Podobne zjawisko optyczne jak z chmurami - młode chmury są jasnobiałe, z wiekiem kropelki wody robią się coraz większe, stąd stare chmury robią wrażenie szarych, bo rozpraszanie światła jest inne.
Śnieg też przybiera odcień "odbijającego się w nim" otoczenia.

Eskimosi mają psychologię śniegu chyba na najwyższym poziomie; mają nań od groma różnych określeń, bo rozróżniają dużo jego rodzajów.


jaki zakres dioptrii ma ten Docter ? jakieś źródła podają : +/- 3 ???

RoboBat - Pon 06 Lut, 2023

W instrukcji w tabelce z danymi technicznymi napisane jest+/- 3,5 dioptrii.
TRYTON7 - Wto 07 Lut, 2023

malutko...

dzięki .

RoboBat - Sro 08 Lut, 2023

Coś słabo z modelami. Liczyłem na jakieś propozycje a wychodzi na to, że jedyną lornetką bez skazy na bieli jest Docter ED/OH. Coś nie chce mi się w to wierzyć, ale skoro nikt nic nie wrzuca to pewnie nie ma się czym chwalić.
Jan55 - Sro 08 Lut, 2023

RoboBat, wszystko zależy jak kto odbiera biel, a to zależy w dużej mierze od wzroku , który każdy ma inny, oraz od padającego nań w danym momencie światła (słońce, chmury i kolor nieba). Mam Kite Falko 10x32 przez którą patrząc, w/g mnie, biel śniegu jest biała, patrząc w lekko pochmurny dzień, to samo APM MS 6x30 i podobnie Opticron Traveller ED 8x32. Pozostałe lornetki, które mam, mają minimalne zafarby ocieplające biel, których np moja żona nie widzi i twierdzi, że widzi przez nie, biały śnieg, tak samo mój znajomy, którego poprosiłem o ocenę. Więc wynika z tego to, o czym napisałem na początku posta, zależy to od wzroku danej osoby. Nie jest powiedziane, że inna osoba, która popatrzy przez tego Doctera, będzie widziała biel jaką Ty widzisz :wink: .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group