forum.optyczne.pl

Lornetki - Upgrade Nikona Action EX 8x40

Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023
Temat postu: Upgrade Nikona Action EX 8x40
Dzień dobry (a gdy ktoś będzie to czytałem wieczorem, to dobry wieczór).
Od jakiś 10 lat mam lornetkę Nikon Action EX 8x40. Wymyśliłem sobie, żeby odświeżyć sprzęt. Mam 57 lat, lornetka robi się dla mnie trochę za ciężka, coraz rzadziej zabieram ją na spacery. Dlatego proszę o poradę jakim modelem mógłbym ją zastąpić. Wykorzystanie lornetki czysto amatorskie: spacery, podróże itp.
Moje wymagania:
- noszę okulary
- niska waga (obecny Nikon to 855 g)
- powiększenie x8, góra x10
- jakość optyczna lepsza od obecnie posiadanego Nikona
- cena do 1200 zł (max 1500 zł, gdy naprawdę warto)
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc i sugestie.

Kot72 - Pon 20 Mar, 2023

Pytanie zasadnicze , czy przez lornetkę patrzysz musowo w okularach czy dajesz radę bez ?
Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Kot72 napisał/a:
Pytanie zasadnicze , czy przez lornetkę patrzysz musowo w okularach czy dajesz radę bez ?

Mam sporą wadę wzroku, +9. Daję radę patrzyć bez okularów, choć w okularach, z racji silnych szkieł, mam nieco większe powiększenie.

Kot72 - Pon 20 Mar, 2023

A w tym nikonie patrząc w okularach widzisz całe pole widzenia ? Kwestia ER , odstępu od oka . Nikon ma chyba 17,5 mm . Małe i lekkie lornetki mają przeważnie ER 15, 16 mm i możesz wtedy nie widzieć całego pola .
Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Kot72 napisał/a:
A w tym nikonie patrząc w okularach widzisz całe pole widzenia ? Kwestia ER , odstępu od oka . Nikon ma chyba 17,5 mm . Małe i lekkie lornetki mają przeważnie ER 15, 16 mm i możesz wtedy nie widzieć całego pola .

Nie, w okularach widzę wężej, niż bez. Nigdy nie zgłębiałem technicznych aspektów patrzenia przez lornetka, dlatego nie bardzo wiem co to ER.

Maciek - Pon 20 Mar, 2023

Dark Passenger, Nieco niżej jest wątek o Vortexie 8x32, jest tam też sporo informacji na temat lornetek takich jak szukasz.
Od siebie jako niemal równolatka napiszę, że wprawdzie mam Zeissa Conquesta HD 8x32 ale jest on jak dla mnie zbyt ciężki na spacery (a 855 g to dla mnie absurd :shock: ). Dlatego też jak jest jasny słoneczny dzień łażę z Zeissem Terra 8x25 (ok.350g) a na pochmurne i ciemniejsze dni sprawiłem sobie Nikona Monarcha M7 8x30 (460g). Taki zestaw w zupełności mnie satysfakcjonuje, choć można poprzestać tylko na 8x30-32. Natomiast opisywane w sąsiednim wątku GECO czy GPO są niewiele gorsze od Nikona a mieszczą się w Twoim limicie.

Jan55 - Pon 20 Mar, 2023

Dark Passenger, możesz mieć problem z znalezieniem lornetki z odpowiednio dużym ER, przy tak dużej wadzie wzroku, tak jak pisze kol. Kot72.
Kot72 - Pon 20 Mar, 2023

Gdyby nie ER 16 mm w Geco 8x32 bez wahania bym ją polecił . Tu by pasował ER 19-20 mm .
Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Kot72 napisał/a:
Gdyby nie ER 16 mm w Geco 8x32 bez wahania bym ją polecił . Tu by pasował ER 19-20 mm .

Istnieje taka lornetka?

Jan55 - Pon 20 Mar, 2023

Maciek, tylko przy takiej dużej wadzie wzroku, wymienione przez Ciebie lornetki raczej się nie nadadzą.
Mały ER. Co do GPO/GECO, to MZ, są lepsze pod wieloma względami (ostrość, kontrast, budowa, mechanika) od Nikona M7 , może to nie są duże różnice, ale są. Nie mniej jednak, M7, to bardzo dobra lornetka.Takie jest moje zdanie i nie koniecznie musisz się z nim zgodzić.

Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Maciek napisał/a:
Dark Passenger, Nieco niżej jest wątek o Vortexie 8x32, jest tam też sporo informacji na temat lornetek takich jak szukasz.
Od siebie jako niemal równolatka napiszę, że wprawdzie mam Zeissa Conquesta HD 8x32 ale jest on jak dla mnie zbyt ciężki na spacery (a 855 g to dla mnie absurd :shock: ). Dlatego też jak jest jasny słoneczny dzień łażę z Zeissem Terra 8x25 (ok.350g) a na pochmurne i ciemniejsze dni sprawiłem sobie Nikona Monarcha M7 8x30 (460g). Taki zestaw w zupełności mnie satysfakcjonuje, choć można poprzestać tylko na 8x30-32. Natomiast opisywane w sąsiednim wątku GECO czy GPO są niewiele gorsze od Nikona a mieszczą się w Twoim limicie.

Sledze ten wątek. To moje typy, choć pytanie, jak się sprawdzą przy mojej wadzie wzroku.

Jan55 - Pon 20 Mar, 2023

Dark Passenger, będzie raczej problem, bo ich ER to 16 mm, a rzeczywisty, zmierzony, to 13mm.
Kot72 - Pon 20 Mar, 2023

Więc będziesz widział jeszcze bardziej wąsko niż w nikonie lub nic nie zobaczysz .
Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Kot72 napisał/a:
Więc będziesz widział jeszcze bardziej wąsko niż w nikonie lub nic nie zobaczysz .

Co radzisz?

Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Kot72 napisał/a:
Więc będziesz widział jeszcze bardziej wąsko niż w nikonie lub nic nie zobaczysz .

Czyli zostać przy Nikonie?

Kot72 - Pon 20 Mar, 2023

Zasadniczo Delta Forest II 8X42 ma ER 17,5 mm czyli tyle co nikon a będzie mniejsza , lżejsza i z całkiem niezłym obrazkiem . Możesz pomyśleć o Hawke endurance ED 8x42 ER 18 mm . Miałem w rękach , bardzo przyzwoita optyka . Dla Ciebie idealne by pewnie było Celestron Regal ED 8x42 lub Meade masterclas pro 8x42 . W tych ER wynosi 23 mm . Ceny niestety wysokie .
Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Kot72 napisał/a:
Zasadniczo Delta Forest II 8X42 ma ER 17,5 mm czyli tyle co nikon a będzie mniejsza , lżejsza i z całkiem niezłym obrazkiem . Możesz pomyśleć o Hawke endurance ED 8x42 ER 18 mm . Miałem w rękach , bardzo przyzwoita optyka . Dla Ciebie idealne by pewnie było Celestron Regal ED 8x42 lub Meade masterclas pro 8x42 . W tych ER wynosi 23 mm . Ceny niestety wysokie .

Delta i Hawke w zasięgu portfela, reszta raczej nie. Dzięki za konkretne modele.

Kot72 - Pon 20 Mar, 2023

Te znalazłem na szybko . Pokop w necie . Być może znajdziesz coś względnie taniego z dużym ER . Jest wiele firm . Nie sposób znać wszystkich modeli .
Soniak10 - Pon 20 Mar, 2023

Pierwsze jakie mi przyszły na myśl po przeczytaniu pytania, to te.
Nikona umieściłem dla porównania. GPO (czyli GECO) raczej odpadają ze względu na mały ER (wyjaśnienie dla Dark Passenger: to tzw. odstęp źrenicy, parametr ważny zwłaszcza dla osób z okularami). Obie pozostałe, czyli DO Chase i Vortex DB mają ER praktycznie taki sam jak aktualny Nikon Action EX.
Generalnie rzecz biorąc, jeżeli masz już lornetkę klasy 8x40(42), to ja bym jednak radził zdecydować się na "10-kę" zamiast kolejnej ósemki.

Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Kot72 napisał/a:
Te znalazłem na szybko . Pokop w necie . Być może znajdziesz coś względnie taniego z dużym ER . Jest wiele firm . Nie sposób znać wszystkich modeli .

Na szybko znalazłem lornetkę z ER 19,50, to Vanguard Endeavor ED II 8x42. Na Amazonie nieco powyżej 1500 zł. Tyle, że ciężka, 770 g.

Dark Passenger - Pon 20 Mar, 2023

Soniak10 napisał/a:
Pierwsze jakie mi przyszły na myśl po przeczytaniu pytania, to te.
Nikona umieściłem dla porównania. GPO (czyli GECO) raczej odpadają ze względu na mały ER (wyjaśnienie dla Dark Passenger: to tzw. odstęp źrenicy, parametr ważny zwłaszcza dla osób z okularami). Obie pozostałe, czyli DO Chase i Vortex DB mają ER praktycznie taki sam jak aktualny Nikon Action EX.
Generalnie rzecz biorąc, jeżeli masz już lornetkę klasy 8x40(42), to ja bym jednak radził zdecydować się na "10-kę" zamiast kolejnej ósemki.

Nie jestem pewien, czy chcę dwie lornetki. Raczej myślałem o sprzedaniu Nikona i zastąpienie go jakimś nowszym, lżejszym i lepszym sprzętem. Dzięki za porównanie. Vortex jest stosunkowo lekki.

Kot72 - Pon 20 Mar, 2023

8X42 nigdy lekkie nie będą . Ten Vanguard nawet nieźle wypadł w teście . Tylko pole małe jak na obecne czasy . Na razie się wstrzymaj . Może znajdzie się coś ciekawszego .
Kot72 - Pon 20 Mar, 2023

W ramach eksperymentu zerknąłem w okularach do czytania przez Foresta II i praktycznie widzę całe pole . ER może być większy niż deklaruje producent . Zerknę jeszcze jutro za dnia .
Jan55 - Pon 20 Mar, 2023

Soniak10, w lornetkach,które podałeś, ER-y w rzeczywistości są mniejsze, np Vortex ma 14 mm i Chase podobnie, o GECO już pisałem. Forest II ma 16 mm. Wszystkie odpadają przy patrzeniu w okularach z taką mocą szkieł.
Dark Passenger, ten Vanquard ma pole jak dziurka od klucza, do obserwacji nieba marnie, do tego ostrością też nie grzeszy. Musisz kupić jedną, z wymienionych przez nas, lornetkę na próbę i samemu sprawdzić czy taka Ci spasuje, zawsze możesz oddać do 14 dni. Kupno lornetki w Twoim przypadku, jest loterią (okulary) i nasze doradzanie może okazać się bezcelowe, gdyż może okazać się, że musisz zostać z tym co masz, jeżeli, w tej chwili, Ci ta lornetka pasuje. Z tego co widzę, to dobre lornetki, z dużym ER są poza Twoim zasięgiem cenowym (Celestron Regal),którego jedni chwalą ale większość gani (optyka i mechanika).

Kot72 - Wto 21 Mar, 2023

Dziś rano popatrzyłem przez posiadane lornetki z założonymi okularami i jest tak :
DO Forest II 8X42 ER 17,5 mm - widać praktycznie całe pole , jeśli jest strata to minimalna .
GECO 8X42 ER 18 mm - jak wyżej .
GECO 8X32 ER 16 mm - strata jest największa , co najmniej ucina po 0,5 stopnia z każdej strony .
Dark Passenger, ja bym Tobie proponował zacząć od Delty . Jeśli nie podejdzie to tak jak napisał Jan55, masz prawo zwrotu .

Jan55 - Wto 21 Mar, 2023

Kwestią pozostaje jeszcze grubość szkieł i ich odległość od oka. Jak pisałem już wcześniej, może się okazać, że kol. Dark..., będzie miał problem ze znalezieniem lornetki, która mu spasuje. Gdzieś widziałem lornetkę 8x42 z ER 22 mm, jak ją znajdę to napiszę.
Binokularnik - Wto 21 Mar, 2023

Może kowa bdiixd 6.5x32?. Jej ER 17 mm dla mnie jest trochę za duży: o 2mm w przypadku szkieł plastikowych (-4.5 dpt.) i o 1mm w przypadku szkieł szklanych. Lornetka ma duże pole rzeczywiste, więc jeżeli trochę ci go utnie to może da się to jakoś przełknąć?

PS. ta kowa ma korekcje +/- 5 dpt, wiec bez okularów przez nią nie popatrzysz :sad:

Jan55 - Wto 21 Mar, 2023

Znalazłem te lornetki. Są to lornetki firmy Focus Nordic Discovery 8x32 i 8x42. x32 ma 18 mm a x42 ma 21mm odstęp źrenicy. Nie są to lornetki małe i lekkie, ale mają bdb specyfikacje optyczne i wyglądają na bdb zrobione, do tego mają bdb ceny w "teleskopy.pl". Nie miałem z nimi do czynienia, ale może kol.Dark...spróbować, zwłaszcza 8x42 :wink: .
_Tomek_ - Wto 21 Mar, 2023

Prostaff P7 8x42 ma wg bazy Optyczne 20 mm. Nawet mieści się w budżecie. Tylko czy będzie lepszy od Actiona 8x40? Lżejszy jest sporo.
Jan55 - Wto 21 Mar, 2023

_Tomek_, Prostaff P7 pod względem wykonania i budowy to plastic-fantastic, zdecydowanie słabszy pod tym względem, od starej wersji 7s, optycznie może być co nieco lepszy od Actiona EX, bo optykę troszkę poprawili w P7.
Kot72 - Wto 21 Mar, 2023

Z drugiej strony ten Prostaff może okazać się całkiem niezły . Ma niską wagę a głównie o to chodziło . W zakładanym budżecie wybór lornetek z dużym ER jest niewielki i cudów optyki nie należy się spodziewać .
Maciek - Wto 21 Mar, 2023

Jan55 napisał/a:
Maciek, tylko przy takiej dużej wadzie wzroku, wymienione przez Ciebie lornetki raczej się nie nadadzą.
Mały ER. Co do GPO/GECO, to MZ, są lepsze pod wieloma względami (ostrość, kontrast, budowa, mechanika) od Nikona M7 , może to nie są duże różnice, ale są. Nie mniej jednak, M7, to bardzo dobra lornetka.Takie jest moje zdanie i nie koniecznie musisz się z nim zgodzić.

Zależy jaka jest wada wzroku: Jak są to tylko plusy lub minusy to lornetka je zniweluje, nawet jak są różne w obu oczach - wówczas ER nie ma znaczenia.
Gorzej jak jest to astygmatyzm, wówczas niestety trzeba patrzeć przez okulary, przy czym pożądana wielkość ER zależy od odległości soczewki noszonych okularów od oka. Lepiej więc przymierzyć konkretną lornetkę czy pasuje.

Jan55 - Wto 21 Mar, 2023

Maciek, kol.Dark... ma +9 , więc prawdopodobnie musi patrzeć przez okulary, bo żadna lornetka nie ma takiego zakresu regulacji dioptrii :sad: .Dlatego potrzeba mu lornetki z dużym ER i jak największym polem widzenia. Uważam, że powinien sprawdzić DO Forest II 8x42 lub tego Focusa Discover 8x42, o którym pisałem wcześniej. Ten Focus może się okazać, czarnym koniem, jeżeli specyfikacja jest prawdziwa (opis optyki i budowy), do tego bdb cena.
Jan55 - Wto 21 Mar, 2023

Kot72, co z niezłej optyki, jak obudowa lornetki jest marna, niektóre lornetki za 1/3 ceny P7, mają lepsze obudowy, ale marną optykę. Tak źle i tak nie dobrze :sad: .
Focus to nieznana (Szwedzka) firma, ale być może, lornetki może mieć dobre, jak na obecną cenę, zwłaszcza w tej serii (Discover), bo nowe, o których pisał Arek, mają "wywaloną" cenę (2450zł), jak na lornetki prawie nieznanej marki i nie wiadomo jakiej jakości optyki.
MZ, kol Dark...powinien zaryzykować i kupić tą 8x42 lub 32, bo może się okazać, że będzie dla niego odpowiednia, pod kątem ER, a i optycznie lepsza np od Foresta II czy P7 oraz EX, którego ma.

browar - Wto 21 Mar, 2023

No ale kolega Dark Passenger pisał że jego lornetka jest trochę ciężka, do tego nie pisał że chce oglądać świat o zmierzchu więc nie rozumiem dlaczego wszyscy tutaj chcą mu wepchnąć klocka 8x42 zamiast dużo lżejszej i mniejszej 8x32, a jak już klocka, to przynajmniej 10x42 - będzie więcej widział.
Jan55 - Wto 21 Mar, 2023

browar, kol.Dark... ograniczony jest ER-em, a mało która lornetka 8x32 ma duży ER, powyżej 18 mm, jeżeli już to są to lornetki powyżej pułapu cenowego Darka...., np Opticron Traveller ED ( podane 18 a jest 15mm) itp. Fokus Discover 8x32, którego podałem, ma mieć 18, ale czy ma, to też nie wiadomo, i tak jest we wszystkich przypadkach. Jedynie ratuje Dark...zakup konkretnego modelu lornetki i sprawdzenie osobiście, czy przy jego wadzie wzroku i okularach, taki ER jest wystarczający.
PS. Focus Discover 8x42 ma mieć 21 mm ER, więc nawet gdy ten ER będzie o 2-3 mm mniejszy, to i tak będzie duży (18-19mm),i taki może mu spasować, ale nie musi.
Na kilkadziesiąt modeli lornetek, jakie miałem w rękach, w żadnej, użyteczny ER nie był taki, jaki był podany w specyfikacji, ale mniejszy o 2-5mm.

Binokularnik - Wto 21 Mar, 2023

browar napisał/a:
nie rozumiem dlaczego wszyscy tutaj chcą mu wepchnąć klocka 8x42 zamiast dużo lżejszej i mniejszej 8x32


dlatego bo ma źrenicę 5mm. To co proponujesz ma źrenicę dużo mniejszą. Dla osób patrzących przez lornetkę w okularach, ten 1mm ma b. duże znaczenie.

browar - Wto 21 Mar, 2023

Ok, kapuję. Kupiłem Monovida od gościa z wadą +7, sprzedawał twierdząc że jest już za mały odstęp (15 mm) i słabo mu się patrzy.
Soniak10 - Wto 21 Mar, 2023

Jan55 napisał/a:
kol.Dark... ma +9 , więc prawdopodobnie musi patrzeć przez okulary, bo żadna lornetka nie ma takiego zakresu regulacji dioptrii

Janie, o ile ja dobrze kojarzę to korekta dioptrii w lornetce nie służy niwelacji wady wzroku jako takiej, tylko likwidacji różnicy między jednym okiem a drugim. Zwróć uwagę, że lornetka ma korektę tylko na jednym okularze a nie na obydwu. Czyli problem pojawia się wtedy, gdy różnica między jednym okiem a drugim przekracza zakres korekcji dioptrii lornetki, np lewe ma +2 a prawe +8. Jeżeli wady obu oczu różnią się niewiele, to zasadniczo można patrzeć przez lornetkę bez okularów, ale wysuwając wyciągi okularowe lornetki (co osobiście często stosuję i nawet lepiej mi się wtedy patrzy, obraz jest jakby ostrzejszy) i używając korekty dioptrażu.
Pzdr

Dark Passenger - Wto 21 Mar, 2023

Widzę, że nie próżnowaliście, w ciągu dnia pojawiło się sporo ciekawych informacji, za które bardzo serdecznie dziękuję. Dlatego pokuszę się o małe podsumowanie tematu.
Ale najpierw informacja o mojej wadzie wzroku. Jestem dalekowidzem, nie mam astygmatyzmu. Jak pisałem, mam szkła +9.
Co do polecanych modeli: poczytałem lub starałem się poczytać conieco o nich i wstępnie wybrałem:
Delta Optical 8x42 Forest II
Focus Discover 8x42 (lub 8x32)
Hawke endurance ED 8x42
I jako model rezerwowy Nikon Prostaff P7 8x42
Kolega Jan55 wspomniał w jednym z postów o sklepie teleskopy.pl Okazuje się, iż mają stacjonarny sklep w Chorzowie, a to 40 km od mojego miejsca zamieszkania. Trzy z wyżej wymienionych lornetek mają na stanie. Chyba nie pozostaje mi nic innego, jak w najbliższą sobotę wybrać się do nich i sprawdzić owe lornetki na miejscu. Jedyne, co mnie martwi, że jeżeli chodzi o wagę lornetek, to niewiele zyskuję. Z drugiej strony, nawet 150 gram to już jakiś sukces.

Jan55 - Wto 21 Mar, 2023

Soniak10, masz rację, ja też używam lornetki bez okularów, bo lepiej i wyraźniej wtedy widzę. Ponieważ pisałem to w pośpiechu, to napisałem trochę mylnie, nie sprawdzając treści wpisu i tak poszło. Oczywiście Twoje sprostowanie mojego posta jest prawidłowe, dzięki :oops: . Kol.Dark...ma wadę wzroku, jednakową na obu oczach, więc korekcja dioptrii nie ma tutaj znaczenia. W jego przypadku nie chodzi o wyrównanie różnicy dioptrii między oczami, tylko o odległość źrenic od okularów lornetki, używając okularów korekcyjnych, czyli tzw ER lornetki. Dzięki za uwagę.
Kot72 - Wto 21 Mar, 2023

Dark Passenger, bardzo słuszna koncepcja . W sklepie zobaczysz kilka lornetek i ocenisz co najbardziej Tobie odpowiada . Warto abyś zabrał ze sobą swojego nikona dla porównania. Daj znać co wybrałeś .
Binokularnik - Sro 22 Mar, 2023

browar napisał/a:
Ok, kapuję. Kupiłem Monovida od gościa z wadą +7, sprzedawał twierdząc że jest już za mały odstęp (15 mm) i słabo mu się patrzy.

Chodziło mi o średnicę źrenicy wyjściowej - 8x42 vs. 8x32. Dla okularnika 5mm jest bardziej komfortowe niż 4mm i dlatego wspomniałem o kowie bdiixd 6.5x32, bo to chyba jedyna lornetka ze źrenicą 5mm ważąca ok. 0.5kg.

Binokularnik - Sro 22 Mar, 2023

Soniak10 napisał/a:
Janie, o ile ja dobrze kojarzę to korekta dioptrii w lornetce nie służy niwelacji wady wzroku jako takiej, tylko likwidacji różnicy między jednym okiem a drugim.

Korekta dioptrii służy do niwelacji wady wzroku "jako takiej" a od likwidacji różnicy miedzy jednym okiem a drugim jest kompensacja dioptryczna. Swarovski jest jedną z niewielu firm, które podają zakres obu tych wartości w specyfikacji lornetek...inni to olewają.

Binokularnik - Czw 23 Mar, 2023

Jan55 napisał/a:
Kol.Dark...ma wadę wzroku, jednakową na obu oczach, więc korekcja dioptrii nie ma tutaj znaczenia.

Będzie miała znaczenie w momencie gdy zapragnie popatrzeć przez lornetkę bez okularów. Pytanie czy proponowane przez kolegów modele skorygują + 9dpt. O ile dobrze zrozumiałem, posiadany przez autora wątku Nikon daje radę.

Jan55 - Czw 23 Mar, 2023

Binokularnik, pisząc to..."jednakową na obu oczach, więc korekcja dioptrii nie ma tutaj znaczenia."
miałem na myśli wyrównanie różnicy w dioptriach między oczami. Oczywiście masz rację,że w przypadku chęci patrzenia bez okularów, może być problem, bo chyba żadna lornetka nie ma tak dużego zakresu regulacji dioptrii (+9), z tym, że kol Dark... raczej używa okularów (tak pisze), więc może mieć tylko problem z znalezieniem lornetki, z odpowiednim odstępem żrenicy.
Porro Nikona ma 17mm i może daje radę, ale z dachówkami może być gorzej. Jeżeli sam tego nie sprawdzi to można tylko gdybać, co by było gdyby :roll: .


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group