forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Canon EOS M - prośba o pomoc w doborze zestawu obiektywów

phenix1 - Czw 20 Kwi, 2023
Temat postu: Canon EOS M - prośba o pomoc w doborze zestawu obiektywów
Witam Wszystkich :)
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem pierwszego aparatu jakim jest Canon EOS M. Był to świadomy zakup ze względu na współpracę z sofetem Magic Lantern (właśnie wyszła nowa wersja Crop Mood), który pozwala między innymi zapisywać pliki wideo w formacie RAW oraz nagrywać materiał w rozdzielczościach wyższych niż domyślny 1080p.

Nie ukrywam że zakochałem się w moim maleństwie i chciałbym zaplanować zakup docelowych obiektywów do niego. Służy mi zarówno do fotografii (głównie outdoor i zdjęcia w stylu reporterskim) oraz filmowania (głównie zloty terenowe oraz własne treningi).

Szukam jak najmniejszej ilości jasnych obiektywów w przedziale około 10-200mm, również z podłączeniem przez adapter (wszystko co da się podłączyć do EF_M), które będą wstanie na matrycy APS-C poradzić sobie z niedoborem światła jakie ma miejsce w pomieszczeniach, lesie, czy wieczorem przy ognisku (nie koniecznie w nocy w lesie - to nie noktowizor jak Sony ;) )
Dlaczego zależy mi na jak najmniejszej ilości?? Ponieważ idąc do lasu na kilka dni albo jadąc na zlot mam ograniczaną ilość miejsca w plecaku a im dłuższy jest marsz tym bardziej plecak ciąży a prócz sprzętu foto czy drona trzeba zabrać ciuchy, prowiant i domek:)
Zastanawiam się nad:
Sigmą 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM jako zamiennik kita 18-55mm(około 1000 zł używany);
Coś szerszego typu Sigma 10-20mm F3.5 EX DC HSM (około 1200 zł używany)
I coś nieco węższego czyli Canon/Sigma/Tamron 70-200mm F4 (jak trafiłaby się okazja i byłby budżet F2.8)
Na koniec przydałoby się na dokładkę jakieś fajne makro co by robaczki można było pofocić :)

Pytanie czy coś takiego można zrobić lepiej albo taniej, nie wykluczam dokupienia speed boostera x0,71 tylko nie każdy obiektyw da się z nim zapiąć a do tego często na szerokich kątach widać sporą winietę.
O ile wszystkie moje propozycje mają AF i stabilizację to nie wykluczam możliwości zakupu zestawu obiektywów manualnych i częstsze korzystanie z statywu (obecnie większość robię z ręki) czy dokupienie gimbala.

Będę wdzięczny za Wasze propozycje i rady.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group