forum.optyczne.pl

Lornetki - Nikon Monarch M7 8x30 czy Kowa BDII-XD 8x32

ŁukaszW - Sro 10 Maj, 2023
Temat postu: Nikon Monarch M7 8x30 czy Kowa BDII-XD 8x32
Witam.

Dosyć dawno temu pytałem o lornetkę na jacht, jednak był troszkę inny budżet i zbyt słabo sprecyzowane moje wymagania. Teraz już wiem, że lornetka musi być poręczna i szybka w użyciu - czasami jedną ręką. Ostatecznie wytypowałem Monarcha M7 oraz Kowę BDII-XD. Testy wszelkie przeczytałem i wychodzi na to, że raczej żadna z w/w sprzętów nie będzie złym zakupem.

Niestety, nie mam możliwości zobaczenia/popatrzenia przez te lornetki na żywo, więc proszę o pomoc w wyborze.

Kowa to koszt 1790 zł
Nikon 2100 zł

Binokularnik - Sro 10 Maj, 2023
Temat postu: Re: Nikon Monarch M7 8x30 czy Kowa BDII-XD 8x32
ŁukaszW napisał/a:
Teraz już wiem, że lornetka musi być poręczna i szybka w użyciu - czasami jedną ręką.

Mam Kowę BDII-XD 6.5x32. Jedną ręką wygodnie się z niej korzysta, łatwo ustawić ostrość jednym palcem ale….
W moim egzemplarzu mostek chodzi za lekko, zimą jest ok. ale w pozostałych porach roku sam się rozjeżdża i nie trzyma ustawień. Przy jednoręcznym korzystaniu z lornetki jest to spore utrudnienie.
Niby jest teoretyczna możliwość ustawienia oporu na mostku ale, mimo wykręcenia malutkiej śrubki blokującej nakrętkę regulującą, nie udało mi się tej nakrętki ruszyć domowym sposobem. Tam jest potrzebny specjalny klucz, którego nazwy nie znam, nie wiem o co pytać w sklepie i jak wytłumaczyć sprzedawcy o co mi chodzi.

browar - Sro 10 Maj, 2023
Temat postu: Re: Nikon Monarch M7 8x30 czy Kowa BDII-XD 8x32
Binokularnik napisał/a:

Niby jest teoretyczna możliwość ustawienia oporu na mostku ale, mimo wykręcenia malutkiej śrubki blokującej nakrętkę regulującą, nie udało mi się tej nakrętki ruszyć domowym sposobem. Tam jest potrzebny specjalny klucz, którego nazwy nie znam, nie wiem o co pytać w sklepie i jak wytłumaczyć sprzedawcy o co mi chodzi.

Może zrób zdjęcie to coś się wykombinuje.

Kot72 - Sro 10 Maj, 2023

Binokularnik, Tobie pewnie trzeba klucz do nakrętek z otworami czołowymi . Zakładam że w nakrętce są dwa okrągłe otwory plus mały wkręt zabezpieczający . Tak mam w Vorteksie . Jest tego sporo w sieci .
Kot72 - Sro 10 Maj, 2023

Z drugiej strony , w tej sytuacji , nakrętka powinna dać się bez problemu odkręcić czy dokręcić przy użyciu np cyrkla lub nożyczek . Może być tak że pod tą nakrętkę konieczne będzie dodanie podkładki dystansowej 0,1 mm .
Jan55 - Sro 10 Maj, 2023

ŁukaszW, obie, podane przez Ciebie lornetki, są bdb, różnice między nimi to budowa i obudowa. Kowa jest bardziej pancerna i ma korpus magnezowy , do tego większą średnicę obiektywów, natomiast Nikon M7 ma korpus z poliwęglanu i delikatniejszą obudowę. Optycznie są porównywalne, różnią się między sobą niuansami. Na jacht brałbym Kowę :wink: .
Binokularnik - Sro 10 Maj, 2023

Kot72 napisał/a:
Binokularnik, Tobie pewnie trzeba klucz do nakrętek z otworami czołowymi . Zakładam że w nakrętce są dwa okrągłe otwory plus mały wkręt zabezpieczający . Tak mam w Vorteksie . Jest tego sporo w sieci .

Ok, poczytalem i o to właśnie chodzi. Spróbuję nożyczkami. Chirurgiczna pęseta z "demobilu", mimo że powyginała się na wszystkie strony, nakrętki nie ruszyła.
dziekuję :smile:

ŁukaszW - Sro 10 Maj, 2023

Dziękuję Koledzy za pomoc w wyborze - zamawiam Kowę. Dziękuję za cenne uwagi dotyczące pracy mostka - poproszę o sprawdzenie działania i ewentualną korektę.
_Tomek_ - Sro 10 Maj, 2023

ŁukaszW, jak już będziesz prosił o sprawdzenie mostka (czy nie za luźny - u mnie w BD II 8x42 jest okej), to poproś także o sprawdzenie fokusera (płynna, równa i bez luzów praca), muszli (czy nie za luźno się wysuwają) i zgrubnie optyki. Ja tak prosiłem o sprawdzenie Kowy BD XD 8x32 prawie 10 lat temu. Te lornetki nie są w żaden sposób zapieczętowane, więc spokojnie mogą wziąć kilka sztuk i obejrzeć.
Jan55 - Sro 10 Maj, 2023

_Tomek_, kwestią pozostaje,gdzie kol.ŁukaszW zamówił lornetkę, bo nie wszyscy są chętni do takiego sprawdzania przed wysyłką. Przerabiałem to, nie raz, z kilkoma sklepami, i tylko jeden nam znany, z Łomianek, był chętny :grin: , by to robić. Być może inni już się nauczyli tego i też sprawdzą na życzenie klienta :wink: .
Jan55 - Sro 10 Maj, 2023

ŁukaszW, jak trafisz na "normalnie" dobry egzemplarz Kowy, to powinieneś być bardzo zadowolony :grin: .
ŁukaszW - Czw 11 Maj, 2023

@Jan55: Zamówiłem z Beafoto, dobra cena i tak samo przyjemna obsługa. Poprosiłem o wybranie "ładnego" egzemplarza. Przypuszczam, ze w kpl. do lornetki będzie miękkie etui - chętnie bym kupił jakiś sztywny case na tą moją pierwszą prawdziwą lornetkę, co by położyć na konsoli jachtu.
Jan55 - Czw 11 Maj, 2023

ŁukaszW, bardzo dobry (najlepszy) sklep. Ja kupiłem, lekko pogrubiony ale miękki, futerał Swarovskiego za 99 zł w Beafoto, ale teraz są chyba po 175 zł.
Futerał idealny, natomiast sztywne case nie za bardzo jest bezpieczne dla lornetek, bo w razie upadku na twardą powierzchnię, tak naprawdę nie chronią lornetki. Chyba, że case byłby wyłożony, w środku, jakąś gąbką, to wtedy co innego. Ja takiego case nie spotkałem, więc prawdopodobnie jak znajdziesz, w ogóle, pasujący case, to wyłóż go w środku cienką gąbką, która będzie utrzymywała lornetkę w bezruchu i amortyzowała w razie upadku np na dno pokładu. Powodzenia :mrgreen: .

Binokularnik - Czw 11 Maj, 2023

Oryginalne etui od kowy dobrze chroni lornetkę. Kiedyś spadła z dwumetrowej wysokości (kotek mi ją zepchnął z szafy) i nic się nie stało.
_Tomek_ - Pią 12 Maj, 2023

Jan55 napisał/a:
Być może inni już się nauczyli tego i też sprawdzą na życzenie klienta :wink: .

Jan55, może miałem szczęście, bo nigdy nie miałem z tym problemów :)
Małą Kowę kupowałem w Ecotone ok. 2015 r. i sprawdzili jak prosiłem.
Ostatnio w Teleskopach, już po kupnie Genesis, miałem wątpliwości co do luzu własnego mechanizmu korekcji dioptrii - sprawdzili na drugim egzemplarzu i przesłali mi film (ten typ tak ma, w niczym to nie przeszkadza, bo luz można skasować nieco mocniej odciągając pierścień).
W międzyczasie robiłem zakupy w Delcie, gdzie także sprawdzali o co prosiłem.

Terrę kupowałem w Bea, ale akurat o nic nie prosiłem i wszystko było ok.

EDYCJA: W zasadzie to uważam, że normą powinno być sprawdzenie przez sprzedawcę przed wysyłką, bo w ten sposób zabezpiecza się przed nieuczciwym klientem, który coś zepsuje, a potem zwraca twierdząc, że takie otrzymał. Jak ostatnio kupowałem rower, to sprzedawca przez telefon wręcz powiedział mi, żebym przyjechał dzień później, to spokojnie go wyregulują.

ŁukaszW - Pią 12 Maj, 2023

No i Panowie - lornetka już u mnie. Początkowo (jeszcze przed zamówieniem) byłem sceptycznie nastawiony do zielonego koloru, jednak na mnie zrobiła ta lornetka pozytywne wrażenie. Mostek chodzi dość ciasno a samo patrzenie przez nią jest przyjemne - na dniach sprawdzimy ją w boju, czyli na wodzie :) Lornetki typowo żeglarskie 7x50 nie leżały mi w dłoni - trzymałem np. Fujinon Mariner 7x50 WPC-XL. Dla mnie laika samo wykonanie Kowy jest jakby o poziom wyżej. Jeszcze raz dziękuję :)
Binokularnik - Pią 12 Maj, 2023

_Tomek_ napisał/a:
Jak ostatnio kupowałem rower, to sprzedawca przez telefon wręcz powiedział mi, żebym przyjechał dzień później, to spokojnie go wyregulują.

I słusznie bo rower to jest trochę inna sprawa. One przychodzą częściowo zmontowane i obowiązkiem autoryzowanego sprzedawcy jest wyregulować wszytko jak należy przed sprzedażą. Tu wręcz również chodzi o bezpieczeństwo przyszłego użytkownika. Ponadto klient, jeżeli chce mieć pełną gwarancję powinien za pewien czas (kiedy i po jakim przebiegu zależy od firmy) stawić się z rowerem w celu sprawdzenia czy wszystko jest ok i ewentualnej ingerencji serwisu. Lornetka powinna, moim zdaniem, być wyregulowana przez producenta i sprawdzona pod względem zgodności z projektem. Sklep to może zajrzeć do pudełka i sprawdzić czy nie zbita jest.

_Tomek_ - Sob 13 Maj, 2023

Powinna być wyregulowana przez producenta, ale widzimy jak z tym jest. Niektóre sztuki mają za luźne tubusy, inne jedną muszlę. Swoje robi tu negatywna selekcja robiona przez klientów (na rynku zostają gorsze sztuki, których nikt nie sprzedaje z upustem). Jeśli producent tego nie pilnuje, to dlaczego nie może sklep? Wiele z nich chwali się autoryzacją producenta - chyba daje im to jakieś dodatkowe prawa, np. wymiany części towaru na innej zasadzie niż może to zrobić docelowy klient...

Mam stary obiektyw z certyfikatem i podpisem optyka: "QC passed". Miło byłoby kupić lornetkę, którą fachowiec obejrzał i potwierdził swoim imieniem i nazwiskiem. Nawet gdyby lornetka miała być trochę droższa, powiedzmy 300-400 zł :) Tak żeby klient nie musiał robić za testera, poczuł się doceniony, a zakup był przyjemnością (bo po to kupuje się lornetki), a nie walką o swoje.

Jan55 - Sob 13 Maj, 2023

_Tomek_... producenci, nawet Ci o uznanej renomie, mają to w d..ie, cała odpowiedzialność za ich niedbalstwo w kontroli jakości, spada na sprzedających, bo to oni w pierwszych 2 latach gwarancji, ponoszą konsekwencje ich niedoróbek. Chyba, że takie jest z założenie, że sprzedający z tego powodu "dostają" jakieś gifty, np większe marże lub jeden lub dwa egzemplarze więcej na ewentualną wymianę. Bardzo często, było to kiedyś, stosowane w handlu, między producentem a sprzedającymi. Nie wiem tego na pewno, w tym przypadku, ale tak może to wyglądać, zwłaszcza ze sprzętem z średniej i niższej półki, o najniższej półce już nawet nie piszę.
_Tomek_ - Sob 13 Maj, 2023

A ten Swift co się pojawił w dziale sprzedam ma nalepkę kontroli jakości :) Bez podpisu testera, ale zawsze coś. Kiedyś można było?
Jan55 - Sob 13 Maj, 2023

_Tomek_, kiedyś można było :mrgreen: . To były inne czasy i rządziła jakość a nie marketing i księgowi :cry: .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group