forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Przyzwoita luneta do obserwacji szczytów górskich/przyrody

Galahad - Czw 11 Maj, 2023
Temat postu: Przyzwoita luneta do obserwacji szczytów górskich/przyrody
Dzień dobry
Szanowni forumowicze.

Przeglądałem różne wątki ale nie mogę znaleźć podpowiedzi.
Szukam przyzwoitej lunety do obserwacji szczytów górskich i przyrody (nie interesuję się astronomią). Mam w tej chwili lornetkę DELTA Entry 10x50.

Chciałbym kupić coś co da mi możliwość oglądania odległych szczytów. Czy jest możliwy zakup takiej lunety do maks 1000zł -używanej lub nowej? Czy też nie ma na to szans i z takim budżetem powinienem jednak pozostać przy swojej lornetce?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.
Pozdrawiam

Jan55 - Czw 11 Maj, 2023

Galahad, pytanie, czy chcesz oglądać poszczególne kamienie na szczytach, czy szczyty. W/g mnie, do oglądania szczytów lepsza jest lornetka, ale lepsza optycznie od Entry, np DO Chase 12x50 lub Vortex DiamondbackHD, bo mają przynajmniej sensownie większe pola widzenia co przy obserwacjach w górach, jest bardzo przydatne i komfortowe. Cenowo to trochę więcej niż 1000 zł, ale się opłaca.
Jeżeli luneta to szukaj lunety Delty, tej najmniejszej, chyba 7-25x50, kieszonkowej, bardzo dobrej optycznie.

Galahad - Czw 11 Maj, 2023

Dziękuję za odpowiedź.
Nie zależy mi na tym aby luneta była kieszonkowa.
Chciałbym ją rozkładać w kilku miejscach w których nocuję.

Jan55 - Czw 11 Maj, 2023

Galahad, większa luneta to luneta + statyw, a to już brak komfortu noszenia po górach, czyli wielkość i waga tego ustrojstwa. Do 1000 zł nic sensownego, chyba, nie kupisz, nawet używanego, a te tanie to raczej można sobie podarować, ze względu na jakość, ale może ktoś się znajdzie na forum, kto ma doświadczenie z lunetami w górach i coś doradzi w tej kwestii :wink: .
browar - Pią 12 Maj, 2023

Ja tylko mogę dodać że luneta 20x daje tyle informacji co lornetka 10x - z powodu patrzenia jednym okiem.
_Tomek_ - Pią 12 Maj, 2023

Tracimy co prawda trochę informacji o odległości (jedno oko - nie ma efektu 3d), ale ja bym tego nie przekładał na powiekszenie. Poza tym na bardzo dużych odległościach efekt 3d jest bez znaczenia.
Galahad - Sob 13 Maj, 2023

Jan55 napisał/a:
Galahad, większa luneta to luneta + statyw, a to już brak komfortu noszenia po górach, czyli wielkość i waga tego ustrojstwa. .


Nie będę tej lunety nosił. Będę korzystał z niej stacjonarnie.

Czy mam rozumieć, że definitywnie w okolicach 1000-1300zł nie ma sensownej lunety (używanej) do mojego wykorzystania?

modzdz - Sob 13 Maj, 2023

Czasem można trafić w rozsądnej cenie używkę Delta Optical Titanium 65ED II - niezła optycznie i mająca dobre opinie użytkowników.
_Tomek_ - Sob 13 Maj, 2023

A z nowych dobre opinie (w tym budżecie) ma:
https://www.celestron.com...#specifications
Nie patrzyłem przez nią, ale jest popularna i marka sprawdzona (w klasie niskiej i średniej).

Powyższa Delta będzie jednak znacznie lepsza. Deltę rozważałem jako alternatywę do Celestrona Regala M2 65ED. Regal wygrał i go mam, ale to podobny poziom jakości.

Statyw będzie konieczny.

browar - Nie 14 Maj, 2023

_Tomek_ napisał/a:
Tracimy co prawda trochę informacji o odległości (jedno oko - nie ma efektu 3d), ale ja bym tego nie przekładał na powiekszenie. Poza tym na bardzo dużych odległościach efekt 3d jest bez znaczenia.

Mówię co widzę. Obserwuję z okna kościół w Mogilanach (9 km, taki mój stały punkt odniesienia) i luneta 20x daje tyle samo informacji co lornetka 10x Oczywiście to przybliżenie a nie dokładna wartość, sam byłem tym zaskoczony. I nie chodzi o 3d tylko widoczne detale.

_Tomek_ - Nie 14 Maj, 2023

A tylko lunetę masz na statywie, czy lornetke też?
browar - Nie 14 Maj, 2023

Jedno i drugie na statywie. Wprawdzie to luneta made in ZSRR, tak rozsuwana, ale nie jest wcale taka zła, choć dobra też jednak nie :twisted:
Jan55 - Nie 14 Maj, 2023

Galahad napisał..."Nie będę tej lunety nosił. Będę korzystał z niej stacjonarnie."

Ok, to z jakiej odległości ( np 5-20 km ?) będziesz patrzył na te szczyty, bo jak z dużej, to MZ, nic ciekawego nie uzyskasz, z powodu dużego falowania powietrza, a co za tym idzie obraz będzie rozmyty, a przy tak małym polu widzenia będzie to widokowa miazga :cry: .

gruber - Nie 14 Maj, 2023

browar napisał/a:
_Tomek_ napisał/a:
Tracimy co prawda trochę informacji o odległości (jedno oko - nie ma efektu 3d), ale ja bym tego nie przekładał na powiekszenie. Poza tym na bardzo dużych odległościach efekt 3d jest bez znaczenia.

Mówię co widzę. Obserwuję z okna kościół w Mogilanach (9 km, taki mój stały punkt odniesienia) i luneta 20x daje tyle samo informacji co lornetka 10x Oczywiście to przybliżenie a nie dokładna wartość, sam byłem tym zaskoczony. I nie chodzi o 3d tylko widoczne detale.


Mam lornetkę 12x i lunetę 25 - 50. Przy powiększeniu 25x luneta pokazuje dużo więcej szczegółów. Ale ja oglądam ptaki nie szczyty czy kościoły.

Jan55 - Nie 14 Maj, 2023

Dlatego zapytałem kol Galahada z jakiej odległości chce oglądać te szczyty. Być może mieszka w Zakopanem lub najbliższej okolicy, to ok, ale jak mieszka np w Nowym Targu, to już tak pięknie nie będzie i szkoda na ten cel (luneta)wydawać kasę. Lepiej kupić dobrą lornetkę 10-12x50 i cieszyć się widokami, MZ, lepszej jakości niż przez lunetę.
Próbowałem swego czasu, popatrzeć na Tatry, przez lunetę (nie pamiętam już apertury), z odległości 100 km (z Krakowa) i była to masakra obrazka, natomiast przez lornetkę 10x42, obraz był w miarę dobry, ale i tak nieostry, widoczność była piękna, patrząc gołym okiem i wydawało mi się, że przez lornetkę będzie podobnie, ale jednak nie było. Zdjęcia z aparatu z tele 70-300 Canon L IS, wyszły troszkę ostrzejsze. Tak więc, luneta nie jest panaceum na dalekie obserwacje, ale to jest moje zdanie :grin: .

_Tomek_ - Nie 14 Maj, 2023

browar napisał/a:
Wprawdzie to luneta made in ZSRR, tak rozsuwana, ale nie jest wcale taka zła, choć dobra też jednak nie :twisted:

Wiem o co chodzi, nie miałem okazji patrzeć :)
Razem z lunetą 16-48x65 noszę lornetkę (teraz 8x lub 10.5x, wcześniej 12x) i jak wypatrzę ciekawego zwierza przez lornetkę, to i tak w lunecie zaczynam od powiększenia 16x. Mimo tunelowatego poozrnego pola widzenia 40*, i tak widzę dużo więcej szczegółów niż przez lornetkę.
No ale u mnie dochodzi fakt, że luneta jest na statywie, lornetka nie.

Jan55 napisał/a:
Ok, to z jakiej odległości ( np 5-20 km ?) będziesz patrzył na te szczyty, bo jak z dużej, to MZ, nic ciekawego nie uzyskasz, z powodu dużego falowania powietrza, a co za tym idzie obraz będzie rozmyty, a przy tak małym polu widzenia będzie to widokowa miazga :cry: .

Bardzo słuszna uwaga :idea: Tak do powiedzmy kilometra nie ma problemu (chyba że latem w środku dnia nad piaskiem i wodą - to sobie można na 100 metrów popatrzeć). Potem w grę wchodzi przejrzystość powietrza i jego zawirowania od operacji słonecznej.

Galahad - Nie 14 Maj, 2023

Panowie
Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze.

Będę obserwował szczyty z odległości ok. 15 km.
Okolice Bukowiny.

Czy luneta (używana lub nowa )do ok1300 zł ma jakiś sens, czy lepiej pozostać przy lornetce Delta Entry 10x50?

browar - Nie 14 Maj, 2023

gruber napisał/a:

Mam lornetkę 12x i lunetę 25 - 50. Przy powiększeniu 25x luneta pokazuje dużo więcej szczegółów. Ale ja oglądam ptaki nie szczyty czy kościoły.

Ale ten kościół to daleki, stały punkt, przez swoją niezmienność dobry do porównań. Natomiast lornetkę używam przede wszystkim do ptaków na otwartych przestrzeniach a więc dalekich, w warunkach optycznie trudnych. Ta luneta ostała się z prehistorii, nic przez nią nie oglądam, tak tylko sobie porównałem.

Jan55 - Pon 15 Maj, 2023

Galahad, 15 km to już daleko. Jak chcesz coś zmienić na lepsze to kup sobie lepszą lornetkę dachową 10x50 lub 12x50 np DO Chase lub Vortex Diamondback HD. Na pewno będziesz miał lepsze widoki niż przez tą Entry. Ewentualnie jak chcesz porro to Opticron Adventurer T WP 10-12x50 z bdb optyką i mechaniką i Nikony EX 10-12x50. Wszystkie w/w lornetki są lepsze od DO Entry. To jest Twój wybór i Ty musisz podjąć decyzję, czy zostać przy starej Entry czy coś zmienić na nowe i lepsze.
_Tomek_ - Pon 15 Maj, 2023

Galahad napisał/a:
Będę obserwował szczyty z odległości ok. 15 km.
Okolice Bukowiny.
Czy luneta (używana lub nowa )do ok1300 zł ma jakiś sens, czy lepiej pozostać przy lornetce Delta Entry 10x50?

Kilkanaście dni w roku, kiedy będziesz miał czystą i stabilną atmosferę - jak najbardziej. Nie wiem czy warto. Sobie - jeśli miałaby służyć tylko do tego - bym nie kupił :)

Galahad - Pon 15 Maj, 2023

_Tomek_ napisał/a:
A z nowych dobre opinie (w tym budżecie) ma:
https://www.celestron.com...#specifications
Nie patrzyłem przez nią, ale jest popularna i marka sprawdzona (w klasie niskiej i średniej).



Czy powyższa luneta będzie lepsza od niżej wymienionych lornetek?

Cytat:
DO Chase lub Vortex Diamondback HD. Na pewno będziesz miał lepsze widoki niż przez tą Entry. Ewentualnie jak chcesz porro to Opticron Adventurer T WP 10-12x50 z bdb optyką i mechaniką i Nikony EX 10-12x50

Jan55 - Pon 15 Maj, 2023

Galahad, ależ jesteś uparty.
Do obserwacji, jakie chcesz prowadzić z takiej odległości, MZ, te lornetki sprawdzą się lepiej, o czym koledzy browar i Tomek napisali powyżej. 15 km to bardzo duża odległość, przy 2* pola będziesz miał problem z trafieniem w cel, nie mówiąc o tym, że go możesz nawet nie zobaczyć albo zobaczysz rozmazany. To nie gwiazdy które zazwyczaj ogląda się przez lunetę (teleskop) na czarnym niebie, czy ptaki z odległości kilkuset metrów, tylko coś co jest oddalone o 15 km od Ciebie i to w biały dzień. Jeżeli tak bardzo chcesz to kup lunetę sprawdź i najwyżej odeślesz do 14 dni, to samo możesz zrobić z którąś z lornetek o których piszę powyżej. Naocznie się przekonasz czy luneta Ci pasuje, albo czy lepsza lornetka jest lepsza od lunety :wink: .

minkycm - Pią 07 Lip, 2023

_Tomek_ napisał/a:
A z nowych dobre opinie (w tym budżecie) ma:
https://www.celestron.com/products/ultima-18-55x65mm-angled-zoom-spotting-scope#specifications
Nie patrzyłem przez nią, ale jest popularna i marka sprawdzona (w klasie niskiej i średniej).

Powyższa Delta będzie jednak znacznie lepsza. Deltę rozważałem jako alternatywę do Celestrona Regala M2 65ED. Regal wygrał i go mam, ale to podobny poziom jakości.

Statyw będzie konieczny.


Sam zastanawiałem się nad jej wyborem. W sumie cały czas się zastanawiam. Ktoś może podzielić się szerszą opinią?

dzieżba - Pią 20 Paź, 2023

browar napisał/a:
Ja tylko mogę dodać że luneta 20x daje tyle informacji co lornetka 10x - z powodu patrzenia jednym okiem.

Nie mówiąc już o drganiach takiej lunety (kątowa czy prosta).
Dwie ręce i lornetka do spora już stabilność do powiększenia nie większego niż 10x.
Drgania niweczą korzyść z większego powiększenia, chyba, że byłby w użyciu pseudomonopod, np. kijek trekingowy zaadoptowany do lornetki wtykanej na jego szczycie na klik (to jest technicznie możliwe), ale to jednak zabawa.

dzieżba - Pią 20 Paź, 2023

Ludzie nie doceniają problemu stabilizacji przy lornetkowaniu od 12x do 20x, bo tyle nają dachówki.
Warto przed wycieczką o tym pomyśleć.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group