forum.optyczne.pl

Lornetki - Pole widzenia lornetki

Kondzio41 - Sob 24 Lut, 2024
Temat postu: Pole widzenia lornetki
Od czego uzaleznione jest pole widzenia w lornetce? Moja porro DO SILVER ma 114 m przy 1000 m, a taka wielka Fujinon 25x150 chyba 47 m przy 1000 m. Srednica obiektywu jest tu az 6 razy wieksza od powiekszenia, wiec czego pole widzenia jest male. Matematyka mowi co innego.
Wojtas_B - Sob 24 Lut, 2024

Pole zależy od konstrukcji okularu, nie od średnicy obiektywu. A powiększenie to ogniskowa obiektywu podzielona przez ogniskową okularu.

Średnica obiektywu w uproszczeniu decyduje tylko o tym, ile światła wpada do lornetki.

Kondzio41 - Sob 24 Lut, 2024

Ok. Choc dziwne to, ze 10x50 potrafi miec duze pole widzenia, a taki gigant male. Nie ma mozliwosci przy tych wielkich lornetach dac szerokokatnych okularow.
ryszardo - Nie 25 Lut, 2024

Nie ma w tym nic dziwnego.
Pole widzenia maleje ze wzrostem powiększenia. Dokładnie tak samo jak w obiektywach zoom - tam zwiększając ogniskową zwiększasz 'powiększenie', a pole widzenia maleje.

Oprócz powiększenia na wpływ pola widzenia lornetki ma też pozorne pole widzenia okularów. Średnica obiektywów nie gra tu żadnej roli.

Wojtas_B - Nie 25 Lut, 2024

Chyba źle zrozumiałem pytanie. Pole bezwzględne (rzeczywiste), o którym pisze Ryszardo, a które wyraża się w ilości objętego instrumentem krajobrazu, oczywiście zależy od powiększenia. Ta zależność powinna być oczywista dla każdego, kto ma minimum wyobraźni. Bo jeśli oglądasz pod mikroskopem amebę, to obraz obejmuje tylko mały fragment kałuży, a nie obszar wielkości Manhattanu.
Dlatego myślałem, że pytanie dotyczy pola widzenia okularów lornetki, czyli pola własnego (pozornego). Jest to kąt, pod jakim oko widzi obraz w okularze lornetki. Lornetka o polu z grubsza wynikającym z powiększenia może dodatkowo mieć to pole do kilku stopni lub do ułamka stopnia większe lub mniejsze od pewnej średniej osiąganej w różnych modelach lornetek. O tym właśnie decyduje szerokokątność okularów. Można zatem trafić lornetkę o powiększeniu 8x ale z gównianym polem własnym okularów poniżej 50 stopni, które powoduje wrażenie patrzenia w słomkę od koktajlu (brak komfortu), a można spotkać lornetkę o powiększeniu 20x z bardzo dużym (komfortowym) polem okularów 70 stopni.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group