forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Kompaktowy sprzęt

adamW - Sro 13 Mar, 2024
Temat postu: Kompaktowy sprzęt
Cześć wszystkim.

Chciałbym powrócić do fotografii (amator here) i szukam czegoś dość kompaktowego, z fajnymi możliwościami. Początkowo patrzyłem w kierunku Fujifilm x100 (starsze generacje; siostra posiada x100t i jest zadowolona z tego sprzętu) ale z racji, że posiadam starego Lumixa DMC-G2 z obiektywem 25mm (f/1.4) zerkam również w kierunku bezlusterkowców z mocowaniem MFT.
Ponieważ wypadłem z obiegu chciałbym zapytać- czy znajdę jakiś bardziej kompaktowy korpus z takim mocowaniem? Widziałem, że Olympus ma dość małe body ale niestety chyba wszystkie bez wizjera. Czy w ofercie Panasonic/Lumix jest coś wartego zakupu?
Jak wspomniałem wyżej- fotograf amator a sprzęt będzie używany głównie na wyjazdach z rodziną.

_Tomek_ - Sro 13 Mar, 2024

Też nie jestem zupełnie na bieżąco. Pamiętam, że kilka lat temu Panas miał w ofercie fajne Lumixy GX, z wizjerem i mniejsze niż G2. Niestety pozostają używane, bo chyba zrezygnował z tej linii.

OM system ma małego PENa bez wizjera i OM-5, który w zasadzie jest podobny do G2 (mam jeszcze tego Panasa, od niego zaczynałem, ale kilka lat temu zmieniłem na E-M5II).

Na pewno masz świetny obiektyw i dla niego warto zostać w systemie. Niedawno zmieniłem M. Zuiko 25/1.8 właśnie na Panaleikę 25/1.4. To jest wersja II z uszczelnieniami, ale optycznie podobna do wersji pierwszej.

adamW - Sro 13 Mar, 2024

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Nie napisałem ale właśnie rozważam właśnie używany aparat- ważne żeby był mniejszy niż to co mam aktualnie (plus zapewne będzie bardziej zaawansowany technicznie i ogólnie "lepszy" niż DMC-G2). Widziałem modele GX (np GX-80, który z pewnością wyczerpuje zagadnienie kompaktowego sprzętu).
_Tomek_ - Sro 13 Mar, 2024

Z tego co patrzę to ciężko, bo w m4/3 brakuje niewielkich i dobrze wyposażonych (m. in. wizjer) aparatów. Sam kiedyś będę musiał zmienić E-M5 II i nie mam pojęcia na co. Nie podoba mi się plastik w OM-5, G9 II i OM-1 są za duże i nie potrzebuję aparatu do szybkiej akcji, PENy nie mają wizjera... Po cichu mam nadzieję na wznowienie GX i PEN-F.

Ze swej strony mogę polecić E-M5 II, który w większości używam do zdjęć rodzinnych i troszeczkę używałem do komercyjnych zleceń produktowych. Jest pod każdym względem lepszy od G2, no ale nie jest mniejszy, na czym Ci zależy.

Zastanawiam się tylko czy przy Panaleice 25/1.4 ten mniejszy aparat niż G2 jest aż tak ważny? Nie że obiektyw jest duży, ale jednak większy i cięższy niż np. M. Zuiko 17/1.8, 45/1.8, które z bezwizjerowym PENem dają kieszonkowy zestaw. Będziesz jakieś inne szkła podpinać?

adamW - Sro 13 Mar, 2024

Jeśli coś znajdę to zapewne rozejrzę się za jakimś obiektywem typu pancake, żeby mieć zestaw do użycia typowo na wyjazd czy jakieś spontaniczne wyjście.
PENy wyglądają całkiem fajnie, są kompaktowe, jednak ten wizjer by się przydał. Całkiem zgrabnie wygląda też np Olympus OM-D E-M10 i wspomniany wcześniej DMC-GX80. Zaznaczę, że póki co wstępnie selekcjonuję głównie na podstawie gabarytów (jedynie na podstawie zdjęć).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group