forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - Lampa zewnętrzna a automatyczne ISO

Pawfcb - Czw 14 Mar, 2024
Temat postu: Lampa zewnętrzna a automatyczne ISO
Hej,

dopiero zaczynam robienie zdjęć z lampą zewnętrzną i mam pewien problem. Zazwyczaj robię zdjęcia na trybie przysłony z minimalnym czasem naświetlania i automatycznym ISO z limitem do 6400.

Ostatnio zauważyłem, że w sytuacji, gdy bez lampy ISO wędruje na maksymalną wartość, po podłączeniu lampy zewnętrznej aparat pokazuje ISO np. 400, ale i tak zdjęcia robi z taką samą wartością, jak bez lampy. Gdy zmieniam ustawienia ISO na manualne i robię zdjęcie na 400, tak jak sugeruje aparat, zdjęcie wychodzi idealnie naświetlone. Wynika z tego, że aparat ignoruje fakt podłączenia lampy zewnętrznej i robi zdjęcie na ISO takim, jakby jej nie było. Z czego to wynika? Czy jestem zmuszony zmieniać profil ISO na manualny za każdym razem, gdy podłączam lampę?

Z kolei gdy pisałem ten post i jeszcze raz przetestowałem tę lampę, sprawa wyglądała trochę inaczej - teraz gdy zdjęcie bez lampy było robione na np. ISO 2200, z lampą zew. aparat pokazywał ISO 400, ale zdjęcia robił z ISO od 500 do 700 (chyba zależnie od kąta ustawienia lampy) - rozumiem, że tak właśnie powinno być? To dlaczego czasami ISO jest sztucznie zawyżane?

Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe i że ktoś będzie potrafił mi to wyjaśnić.

Nikon D5300 i lampa Stroboss 36n


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group