forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Zoom do FF niekoniecznie z AF

Krzysztof M - Sob 30 Mar, 2024
Temat postu: Zoom do FF niekoniecznie z AF
Mam Canona 400D z dwoma obiektywami (28-80 i 80-200, niestety szerokiego kąta brakuje). Stałe żonglowanie obiektywami trochę mi się znudziło, więc zastanawiam się nad kupnem drugiego korpusu. I tu jest problem, bo marzy mi się 6D. Używanie jednoczesne dwóch tak różnych korpusów też komfortowe nie jest, więc pewnie na placu boju pozostanie tylko 6D. Jeśli tak się stanie, to powstanie potrzeba dobrania takiego zooma, który będzie dostatecznie dobry optycznie (żadnych L-ek! to nie na moją kieszeń) i będzie pokrywał mniej więcej zakres 28-200. NIby nic prostszego. Jednak lektura recenzji sprzętu wcale nie pomaga w decyzji.

Potrzebny mi jeden zoom ok. 28-300 do Canona 6D (jeśli ktoś przekona mnie, że mój 400D jest niczego sobie, to 18-200) , z tym, że autofocusa może w ogóle nie mieć. Radziłem sobie z ostrością mając Zenita-E, więc pewnie i tym razem dam radę. Może to być coś z przejściówką, jakieś M42, czy wręcz M39 - nieważne.

Zdjęcia wyłącznie statyczne, bez ptaków, wyścigów i innego sportu.

Jak się nie uda, to pewnie kupię drugiego 400D, żeby już szkieł nie przepinać, a problem braku szerokiego kąta pozostanie...

Pozdrowienia dla wszystkich fotografujących dla przyjemności.

PS. Jeśli "idę w złym kierunku", to chętnie wysłucham pouczeń wszelkich.

ryszardo - Nie 31 Mar, 2024

Moim zdaniem kupowanie 6D żeby podłączyć do niego tanie 28-300 to kompletne nieporozumienie.

Już wolałbym kupić dobry korpus APS-C i używać z czymś lepszym. Lub zwyczajnie dokupić 6D do posiadanego zestawu i jechać na 2 korpusy mając 6D z założonym częściej używanym obiektywem.
Sam dokładnie tak zrobiłem: do 40D dokupiłem 6D i na koncertach ten drugi ma założone 70-200/2.8, a stary 17-35 do szerszych kadrów i jest pełen komfort pracy. Z tym, że za pomocą tele wykonuję ponad 90% ujęć.

Stare manualne zoomy też wydają mi się ślepą uliczką. Nie słyszałem o żadnym, który byłby chociaż przyzwoity. Do tego lustrzanki z ery AF przeważnie mają matówkę słabo nadającą się do manualnego ostrzenia, więc trzeba by było wymieniać.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group