forum.optyczne.pl

Propozycje - Galerie użytkowników

kijos - Nie 13 Lip, 2008
Temat postu: Galerie użytkowników
Cześć,

Czy można w galeriach użytkowników powiązać ocenę zdjęcia z komentarzem? Tzn. jeżeli chcę ocenić to muszę też wpisać komentarz. Ocena byłaby wyświetlana razem z komentarzem więc widać byłoby kto oceniał.

Uzasadnienie:
Jeżeli wystawiam słabą ocenę to czuję się zobowiązany do napisania, co mi się nie podoba. Uważam, że jest to dobry zwyczaj. Niestety nie wszyscy mają podobne zdanie. Dzisiaj natrafiłem na bardzo niskie oceny przy zdjęciach (nie moich). Jestem ciekawy dlaczego zostały ocenione tak, a nie inaczej. Autorowi zdjęć zapewne też przysłużyłaby się konstruktywna krytyka. A tak nie ma się nawet kogo zapytać, bo oceniający jest anonimowy.

mnich - Nie 13 Lip, 2008

kijos napisał/a:
Jeżeli wystawiam słabą ocenę to czuję się zobowiązany do napisania, co mi się nie podoba.

Taka sama etyka powinna obowiązywać tych którzy wystawiają wysokie noty.
I ogólnie popieram propozycję kijos'a, chociaż obawiam się ze moduł galeria jest tak skonstrułowany i trzeba by duzo nagrzebać w kodzie.

kijos - Nie 13 Lip, 2008

mnich napisał/a:
moduł galeria jest tak skonstrułowany i trzeba by duzo nagrzebać w kodzie.

Pozwólmy się wykazać :)

RobertO - Nie 13 Lip, 2008

kijos napisał/a:
Pozwólmy się wykazać


to kto ma ochote sie wykazac? :-)

kijos - Nie 13 Lip, 2008

Na mnie nie patrz. Zostawię to specjalistom :)
krisv740 - Nie 13 Lip, 2008

imho bardzo ciekawa propozycja :cool:
MC - Pon 14 Lip, 2008

Zgadzam sie. Powinna byc mozliwosc uzasadnienia oceny.
mnich - Pon 14 Lip, 2008

Możliwość jest, powinien być przymus. Albo ban! :mrgreen: :lol:
MM - Pon 14 Lip, 2008

A ja zastanawiam się nad sensem takiej galerii o ocenach czy komentach pod zdjęciami nie wspominając. Do tego jakiś obowiązek wpisywania czegoś... ten portal to nie jest galeria fotograficzna. Zresztą nawet na galeriach raczej nie zauważyłem przymusu wpisywania komentów przy dawaniu ocen.
kijos - Pon 14 Lip, 2008

MM napisał/a:
A ja zastanawiam się nad sensem takiej galerii o ocenach czy komentach pod zdjęciami nie wspominając. Do tego jakiś obowiązek wpisywania czegoś... ten portal to nie jest galeria fotograficzna.

Nie ja wymyśliłem galerię na tym forum. Sens jej istnienia był już poddawany dyskusji. Jeżeli coś już jest no naturalną sprawą jest rozwój, ulepszanie i usprawnianie.
MM napisał/a:
Zresztą nawet na galeriach raczej nie zauważyłem przymusu wpisywania komentów przy dawaniu ocen.

Możesz podać przykłady?

mavierk - Pon 14 Lip, 2008

no ja już też zaczynam się zastanawiać nad sensem jej istnienia - gdyby jeszcze można było wszystko katalogować, jakoś segregować i... te słabsze moderować :P
Wujek_Pstrykacz - Pon 14 Lip, 2008

Niestety powinno się moderować zdjęcia które są po prostu słabe.
MM - Wto 15 Lip, 2008

kijos napisał/a:

Możesz podać przykłady?


Z tego co pamiętam to jest tak na galerii cyfrowe.pl, na plfoto, chyba na oPh i na Fototoku. Na innych nie jestem zalogowany.

arietiss - Wto 15 Lip, 2008

A mnie wydaje się, że oceny są zbędne! Wystarczy przecież sam komentarz, który jest dużo bardziej dokładny niż ocena w skali. :wink:
kijos - Pią 18 Lip, 2008

MM napisał/a:
kijos napisał/a:

Możesz podać przykłady?


Z tego co pamiętam to jest tak na galerii cyfrowe.pl, na plfoto, chyba na oPh i na Fototoku. Na innych nie jestem zalogowany.


Możliwe. Na żadnej z wymienionych nie rejestrowałem się. Wierzę tobie na słowo. Znaczy to, że nie wpadli na tak genialny pomysł jak ten zaproponowany przeze mnie.

MC - Pon 13 Paź, 2008

Temat troche jakby zapomniany, a galeria sie rozrasta.
Obowiazkowy komentarz przy wystawianiu oceny wydaje mi sie uzasadniony. Obojetnie, czy jest to 10 czy 1. Jesli sie podoba - dlaczego. Jesli nie - co jest nie tak. I to bynajmniej nie na zasadzie "wszystko".

komor - Pon 13 Paź, 2008

Żeby to zrobić to pewnie mocno trzebaby zmienić ten moduł galeryjny. Obecnie jest on tak „doklejony” do funkcjonalności forum trochę sztucznie, bo osobno się komentuje, osobno ocenia, nie można tego zrobić na jednej stronie WWW. Może jest jakaś nowsza wersja tego modułu?
Mariusz Lemiecha - Sro 05 Lis, 2008

Na onephoto, możliwość oceniania zdjęć innych użytkowników, uzyskuje się dopiero w momencie, gdy posiada się w galerii co najmniej 10 własnych zdjęć. Na plfoto można oceniać ot tak, bez komentarza, na obiektywnych oceniając, nasz nick jest przyklejony do oceny, wygląda to jak komentarz, gdzie treścią jest sama ocena.
Jednak, w przeciwieństwie do funkcji oceniania na optycznych, w tamtych galeriach, zawsze dostajesz informacje, kto i jak Cię ocenił. Tutaj jest to całkowicie anonimowe.

Moja prośba do osób tworzących stronę, co całkowite usunięcie możliwości punktacji, przy pozostawieniu funkcji komentowania. Przez tę anonimowość u niektórych "krytyków" i "znawców" fotografii wyrabiają się złe, choć, jakże nam bliskie, nawyki. Jeśli ktoś bardzo będzie się chciał wypowiedzieć krytycznie o zdjęciu, to wydaje mi się, że liczba znaków jest wystarczająca.

Wujek_Pstrykacz - Sro 05 Lis, 2008

Myślisz że ktoś na złość zaniża ocenę? Jak też tak myślę. Może to przez zazdrość, albo odpowiedź na własne słabości.
krisv740 - Czw 06 Lis, 2008

hym................
chyba macie rację panowie
ja pozwoliłem sobie tylko raz ocenić pracę to właśnie mariusza.
co skłoniło mnie do tego? proste! wg. mnie ocena zdjęcia (którą zauważyłem)była totalnie niewłaściwa , więc pozwoliłem sobie dać możliwie największą ilość punktów aby zrekompensować tak niesprawiedliwą/głupia ocenę. wiem , że wygląda to byc może na dziecinadę , ale wk..... mnie takie małe złosliwości :twisted:

Jesienny - Czw 06 Lis, 2008

A teraz szczere pytanie, jaka ocena jest już niska, a jaka jeszcze nie jest? Pytam szczerze bo sam kiedyś zajmowałem się trochę pisaniem recenzji płyt i mam na ten temat pewne własne przemyślenia ;)
krisv740 - Czw 06 Lis, 2008

Jesienny, patrząc na galerie na tym forum i zdjęcie które oceniałem jego "wartość" była dużo powyżej zamieszczonej (tylko przez jednego oceniającego).
wracając do twojego pytania. cóż, nigdy nie będę dobrym recenzentem/jurorem bo w sprawach foto/muzyki/malarstwa mam bardzo, tylko i wyłącznie subiektywne odczucia. nie imponuje mi uznanie innych osób. podoba mi się to co akurat zapada mi w "serce" i tylko takie "dzieła" oceniam. inne pozostawiam innym :mrgreen:
zdjęcie wegług mnie powinno mieć nastrój, ładunek emocjonalny, to coś co każe wrócić do niego z czasem, lub przy ponownym oglądaniu przypomina ci, że już to kiedyś wydziałeś. takie są moje kryteria oceny. myślę, że każdy powinien mieć własne; ale zdarzają się drobne/lub nie, zawieści i te mnie denerwują :twisted:

Jesienny - Czw 06 Lis, 2008

Ale trochę o co innego mi chodzi ;)

Po prostu zauważyłem, że ludzi denerwują oceny mniej więcej w połowie skali. Tu masz 10 stopniową skalę. Ocena w granicach 5-6 drażni oczy. (za niska) To jest jakieś odczucie, że zdjęcie jest to do bani. Sęk w tym, że środek skali oznacza nie banię, ale zdjęcie DOBRE.
powyżej masz 7-8 jako BARDZO DOBRE, 9-10 WYBITNE.
poniżej masz 3-4 jako ŚREDNIAWKA, i 1-2 to SŁABIZNA.

Kwestia wyczucia skali, Fakt, że ludzie często dają albo maksa, albo minimum na zasadzie zero-jedynkowej.

I tak najlepiej działała zawsze skala ujemna. Przyznawanie punktów nie za to co dobre, ale za to co złe. Na pewnym forum ocenialiśmy sobie rzeczy za pomocą przyznawania półdupków, dwa półdupki dawały całą du*ę. Skala nie miała końca a im więcej d*p tym gorzej.

Stąd moje pytanie ile w/g Was to jest już Słabo, a ile jeszcze dobrze.

jaad75 - Czw 06 Lis, 2008

No własnie - uważam, że np. 10 można dać zdjęciu, które wgniata w ziemię, ale niekoniecznie temu, które wyróżnia się conajwyżej poprawnym kadrem i ekspozycją... I teraz co - różnicować oceny w zależności od doświadczenia fotografa? Bo przecież zdaję sobie sprawę, że dla niektórych poprawne skadrowanie i naświetlenie jest już sukcesem i zdjęcie, które w portfolio jednych jest conajwyżej przeciętnym, będzie bardzo dobrym w dorobku innych... Myślę, że jednak należy podarować sobie ocenianie...
krisv740 - Czw 06 Lis, 2008

dwie bardzo dobre konkluzje poddanego tematu :mrgreen:
Mariusz Lemiecha - Czw 06 Lis, 2008

Jesienny podał bardzo właściwą interpretację skali ocen, jednak nie rozumiem, gdy ktoś bez słowa uzasadnienia daje 1, czy 90-10.Na obiektywni.pl, chcąc dać maksymalną lub minimalną ocenę, musisz ją poprzeć wypowiedzią na co najmniej 10 słów. Powodem do zniesienia ocen, jest to, że nic nie mówi o zdjęciu, a pewnie wielu z nas chciałoby jakiejś konstruktywnej dyskusji, o jego wadach i zaletach.Co z tego, że osoba zobaczy 1 pod swoim zdjęciem, jeśli nikt jej nie napisze, dlaczego ocenił w ten sposób :?:

[ Dodano: Czw 06 Lis, 2008 05:56 ]
nie 90-10, a 9-10 oczywiście :wink:

arietiss - Czw 06 Lis, 2008

Według mnie oceny nie sa szczęśliwym rozwiązaniem. Ja osobiście nigdy nie oceniam! Po pierwsze nie czuję się do tego władnym, a po drugie tak jak napisał Jesienny trzeba mieć wyczucie skali ocen. Dużo lepszą droga jest komentowanie, gdzie można się dokładniej odnieść do zdjęcia, no i nie jest się anonimowym, co zapobiega tym "głupim" ocenom, o których pisał Wujek_Pstrykacz.
komor - Czw 06 Lis, 2008

Coś w tym jest, co piszecie. Zaczynam się przychylać do propozycji usunięcia ocen. Ja stosuję przeważnie taktykę taką, że jak mi się bardzo podoba to oceniam wysoko (przeważnie 8 ), a jak mi się nie podoba to nie oceniam. To też w sumie nie jest dobre rozwiązanie, tylko uprzejme. :)
jaad75, Ty to potrafisz wskazać człowiekowi miejsce w szeregu: dla niektórych poprawne skadrowanie i naświetlenie jest już sukcesem. :lol: W sumie nic dodać, nic ująć, ale boli, oj boli... :)

Jesienny - Czw 06 Lis, 2008

No tak, skoro nie da się przenieść oceny do komentarzy bo wymagałoby to za dużej ingerencji w skrypt. To najlepiej zostawić tylko samą ocenę opisową (komentarz) jak
w klasach 1-3 ;) a ustawianie w szeregu jest jak najbardziej pozytywne - ja poproszę o więcej.

jaad75 - Czw 06 Lis, 2008

komor, ależ ja nie miałem nikogo konkretnego na myśli i nie miałem zamiaru pokazywać komukolwiek "miejsca w szeregu"...
goltar - Czw 06 Lis, 2008

Oceny usunięte.
MC - Czw 06 Lis, 2008

I bardzo dobrze, bo niektore osoby troche tego naduzywaly (i w sumie nie wiadomo kto). Temat wiec chyba do zamkniecia?
Wujek_Pstrykacz - Czw 06 Lis, 2008

Co to za wirusy pojawiły sie na forum, jak w poście powyżej.
goltar - Czw 06 Lis, 2008

Nie zamykam ponieważ może pojawią się jeszcze inne uwagi / propozycje dotyczące galerii.
Daimon - Czw 06 Lis, 2008

Dobrze, że oceny zdjęć zostały usunięte. W tej formie to nie miało sensu.
Wystawianie notek powinno być jawne i powiązane z konkretną osobą a najlepiej uzasadnieniem. Wtedy można do sprawy wrócić.

komor - Czw 06 Lis, 2008

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Co to za wirusy pojawiły sie na forum, jak w poście powyżej.


Idzie nowe...

goltar - Czw 06 Lis, 2008

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Co to za wirusy pojawiły sie na forum, jak w poście powyżej.
To reklama, na razie testowo, czy i w jakiej formie zostanie pewnie poinformuje RobertO.
MC - Czw 06 Lis, 2008

goltar napisał/a:
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Co to za wirusy pojawiły sie na forum, jak w poście powyżej.
To reklama, na razie testowo, czy i w jakiej formie zostanie pewnie poinformuje RobertO.

Mam nadzieje, ze informacja bedzie brzmiala:
"To byla tylko taka proba. Wiecej juz takich reklam nie bedzie" :mrgreen:

Wujek_Pstrykacz - Czw 06 Lis, 2008

Dobrze sie stało, że nie ma już ocen pod zdjęciami. Sam pare razy oceniałem zdjęcia, ale zawsze pozytywnie, nigdy nie dawałem słabych ocen choć niektóre fotki się na to kwalifikowały.
Baku - Czw 06 Lis, 2008
Temat postu: Nowości na forum optyczne.pl
Zauważyłem dwie nowości na forum:
- nową uczestniczkę o wdzięcznym nicku reklama
oraz
- zniknięcie ocen w zdjęciach uczestników

I w związku z powyższym takie mam pytania:
- jaki założono poziom nachalności nowej uczestniczki?
- oceny to zniknęły tak na zawsze, czy jest to może przygotowanie do publikacji kto na ile oceniał?

//Odpowiedź w postach wcześniejszych - goltar

goltar - Czw 06 Lis, 2008

Baku napisał/a:
oceny to zniknęły tak na zawsze, czy jest to może przygotowanie do publikacji kto na ile oceniał
Obecna funkcjonalność galerii nie pozwala na wymuszanie komentarza przy ocenie, więc oceny zniknęły na zawsze.
Baku - Czw 06 Lis, 2008

Dziękuję za odpowiedź.

Zapoznałem się z tematem (dziwne, że mi umknął) -
Faktycznie, te oceny powinny być publikowane po jakimś czasie, lub w ogóle nie powinno ich być, więc w sumie problem rozwiązany.

Kwestia nowej uczestniczki też wyjaśniona. Mam nadzieję, że nie będzie się naprzykrzać.

Mariusz Lemiecha - Czw 06 Lis, 2008

O, oceny zniknęły !!!! Super :mrgreen:
Monastor - Czw 06 Lis, 2008

Oceny zniknęły i bardzo dobrze bo rzadko były sprawiedliwe. Raz ktoś wejdzie i da 10 dla zdjęcia ledwie poprawnego, potem wejdzie frustrat i dla równowagi da 1, a o rzeczowej ocenie czy jej uzasadnieniu mowy nie było. Swoją drogą aż przykro było patrzeć jak dla niektórych ta ocena stała się wyznacznikiem wartości zdjęcia :smile:
xneon - Czw 06 Lis, 2008

to może chociaż piszmy w komentarzach naszą opinię: ile na 10 punktów danej fotografii - czysto subiektywnie będzie, z nazwiskami będzie = problemu niet
jaad75 - Czw 06 Lis, 2008

xneon, a po co?
Wujek_Pstrykacz - Czw 06 Lis, 2008

wystarczy napisać: "zdjęcie dobre bo to i tamto".
Monastor - Czw 06 Lis, 2008

Do punktów lepiej nie :-)
Każdy ma zupełnie inną skalę, zależną przede wszystkim od tego co kto widział wcześniej. Rzadko stawiałem coś wyżej niż 7, w porywach 8 (technicznie bez zarzutu i z pomysłem). Trzeba coś w końcu zostawić dla fotografii wybitnych :wink:

Lepiej jak każdy powie co myśli.

dawid_ - Sro 12 Lis, 2008

Mam propozycję. Może by tak najlepsze zdjęcie z pośród dodanych dnia poprzedniego umieszczać następnego dnia (w małej ramce-linku) na stronie głównej Optyczne.pl?

Portal jest typowo sprzętowy, ale ciężko rozmawiać o fotografii w całkowitym oderwaniu od zdjęć. Myślę że był by to dobry krok.

jaad75 - Sro 12 Lis, 2008

Tylko kto będzie wybierał te najlepsze i na jakiej podstawie? Moim zdaniem, lepiej byłoby zrandomizować wyświetlanie zdjęć na pierwszej stronie - zdaje się, że skrypt forum ma taką możliwość...
goltar - Czw 13 Lis, 2008

jaad75 napisał/a:
Moim zdaniem, lepiej byłoby zrandomizować wyświetlanie zdjęć na pierwszej stronie - zdaje się, że skrypt forum ma taką możliwość...
Niestety w opcjach galerii nie ma takiej możliwości :( Zdjęcia mogą być tylko opcjonalnie wyświetlane po ilości odsłon lub w zależności od oceny. Chyba że jeszcze RobertO coś znajdzie.
1507 - Czw 13 Lis, 2008
Temat postu: Galerie użytkowników
Czy można stworzyć coś takiego jak galerie użytkowników, każdy by tworzył soją galerię w tym temacie na zasadzie " moje foty" i wystawiał tam tylko swoje zdjęcia do oceny
jaad75 - Czw 13 Lis, 2008

1507, no przecież tak to właśnie wygląda - masz galerię użytkownika i możliwość wstawiania komentarzy pod zdjęciem...
piotrmkg - Czw 13 Lis, 2008

ale moze kolega chcial cos na wzor CB http://canon-board.info/forumdisplay.php?f=15 gdzie nie trzeba dobic do 1000postow i spelnic jeszcze jakies tam wymagania formalne.
komor - Pią 14 Lis, 2008

Ale po co sześćdziesiąta ósma galeria? Mało to ich w internecie?
rafalg - Pią 14 Lis, 2008

Uważam że galeria w takiej postaci jak teraz jest wystarczająca.
edmun - Pią 14 Lis, 2008

dla mnie obecny album jest jak najbardziej ok
1507 - Pią 14 Lis, 2008

ok
Gustaw08 - Wto 09 Gru, 2008

Nieco z innej beczki ale też odnośnie galerii - czy istnieje możliwość zastosowania ciemniejszego tła przy oglądaniu zdjęć w galerii (szczególnie w trybie pełnoekranowym)? Może czarne albo chociaż szare? Takie jasne daje mocno w oczy i trudniej się fotki ogląda :shock:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group