forum.optyczne.pl

Nasze zdjęcia - ZDJĘCIA NOCNE

Arek - Nie 24 Sie, 2008
Temat postu: ZDJĘCIA NOCNE
Dziś w nocy zrobiliśmy z goltarem wypad na gdańską Starówkę. Arcydzieła nam jakieś specjalne nie wyszły, ale coś tam można pokazać. Goltar pewnie dorzuci swoje.
komor - Nie 24 Sie, 2008

Nowa Tokina? :)
Arek - Nie 24 Sie, 2008

I goltarowy 16-35L
Monastor - Nie 24 Sie, 2008

To i ja dorzucę fotkę z wioski z tramwajami


MC - Nie 24 Sie, 2008

Arek, na pierwszym chyba WB troche dziwny no i blik od latarni. Dla rownowagi - drugie powala na kolana. Swietnie. Rewelacja.
Monastor, ladnie kolory ze soba kontrastuja - most i karuzela...

mnich - Nie 24 Sie, 2008

MC napisał/a:
no i blik od latarni.
A ja myśle że świetnie się komponują z księżycem na niebie.
goltar - Nie 24 Sie, 2008

Arek dzięki że mnie przekonałeś do tego plenerku, bo przez tą pogodę byłem już gotowy zrezygnować ;) Wywołany do tablicy dodam coś swojego, dla urozmaicenia z innych miejsc, ale tak jak pisał Arek rewelacji tu nie ma, zdjęcia bardziej w ramach własnej edukacji i baza do zabawy z HDR :smile: .
Bumber - Nie 24 Sie, 2008

Wybraliście świetną porę, bo niebo nie jest smolisto czarne, ani też zbyt jasne. A same fotki - super. Miasto nocą ma swój niepowtarzalny urok, a na tych zdjęciach doskonale to widać. :)
kijos - Nie 24 Sie, 2008

Krzesło Arka jest w porządku, ale największe wrażenie robi na mnie zdjęcie Monastora - szkoda tylko jakości :( Goltar chyba pierwsze naj :)
Monastor - Nie 24 Sie, 2008

kijos, a co jest nie tak z jakością? Drukowałem 20x30 i było spoko to w 800x533 tym bardziej powinno. Chodzi o ostrośc?
komor - Nie 24 Sie, 2008

No to skoro nocne to ja też wrzucę coś starszego.

Wrocław, grudzień 2007


Niedaleko Strzelina, listopad 2007


A to też jest zdjęcie nocne, wbrew pozorom. Ekspozycja 64 sekundy i błysk lampą z ręki. Pomnik Piotrusia Pana w Hyde Parku w Londynie.

mnich - Pon 25 Sie, 2008



Dodam archiwalne zdjęcie aby przypomnieć jak to było kiedyś fajnie :)

muad - Pon 25 Sie, 2008

Zdjęcie Monastora jest spoko. Te ciemno niebieskie niebo bardzo fajnie się prezentuje na zdjęciach Arka i goltara. Mnie się bardziej podoba niż gdyby byłoby czarne, szczególnie gdy na zdjęciach gdzie jest go dość dużo.
mavierk - Pon 25 Sie, 2008

zdjęcie mnicha jest zarąbiste, a ta postać po prawej z nikonem d70s jest już po prostu boska ;]
komor - Pon 25 Sie, 2008

mavierk napisał/a:
a ta postać po prawej z nikonem d70s jest już po prostu boska ;]


Masz na myśli tego młodziana w krótkich gaciach? A przyplątał się nieproszony... :twisted:

mavierk - Pon 25 Sie, 2008

dokładnie tego w krótkich gaciach, spoko ziomek :cool:
kijos - Pon 25 Sie, 2008

Monastor napisał/a:
kijos, a co jest nie tak z jakością? Drukowałem 20x30 i było spoko to w 800x533 tym bardziej powinno. Chodzi o ostrośc?

Tak, poniżej trochę przeostrzone (żeby lepiej było widać różnicę).

Monastor - Wto 26 Sie, 2008

kijos, hmm, w sumie masz rację :)
koraf - Wto 26 Sie, 2008

W wakacyjnym nastroju :





edmun - Sro 27 Sie, 2008

koraf, przy tym pierwszym widać walenie się ścian. niestety taki budynek pod kątem to coś strasznego do fotografowania. każda linia w inną stronę :/ przynajmniej basenik ma ładny kolorek
koraf - Sro 27 Sie, 2008

edmun napisał/a:
koraf, przy tym pierwszym widać walenie się ścian. niestety taki budynek pod kątem to coś strasznego do fotografowania. każda linia w inną stronę :/ przynajmniej basenik ma ładny kolorek


Edmun masz w pełni rację na 16mm przy 5d tak wychodzi :???: niestety i nawet PS nie bardzo jest w stanie to naprawić :wink: za to dołączę inne bez walących się ścian :
wodospad :



widok na plażę :


muad - Czw 28 Sie, 2008

Ratusz w Świebodzinie.
Z niebieskim niebem byłoby pewnie lepiej.

mavierk - Czw 28 Sie, 2008

muad, a mógłbyś pobliskie boti obfocić? Bo oświetlenie tam robiłem :D
muad - Pią 29 Sie, 2008

Zobaczę jak sie w nocy prezentuje, jeśli ciekawie to czemu nie :smile: . Ale to najwcześniej w II połowie września.
koraf - Pią 29 Sie, 2008

muad napisał/a:
Zobaczę jak sie w nocy prezentuje, jeśli ciekawie to czemu nie :smile: . Ale to najwcześniej w II połowie września.

Niebieskie tło byłoby jak zauważyłeś lepsze :wink:

[ Dodano: Pią 29 Sie, 2008 17:29 ]
Muad trochę niebieskiego nieba :



[ Dodano: Pon 15 Wrz, 2008 20:50 ]
Widzę ,że nic się nie dzieje :wink: to wrzucam coś nowego .


Jesienny - Nie 26 Paź, 2008

Urzekła mnie ta "historia". Wracając z nocnego spaceru, gdy koguty piały, mgła się toczyła gęsto, złapane na szybko z monopodu więc się nieco (wz)ruszyło.



Jacek(Baton) - Nie 26 Paź, 2008

To ja dodam coś od siebie. Tylko bądźcie łaskawi :wink:
MC - Nie 26 Paź, 2008

Jesienny, swietne. Jestem pod wrazeniem.
Jesienny - Nie 26 Paź, 2008

Dzięki, przy okazji ten dział chyba nieco odżyje. Zwłaszcza, że po przesunięciu wczoraj czasu trudno będzie wrócić z pracy/zajęć jeszcze za jasnego ;)
Monastor - Nie 26 Paź, 2008

Jacek(Baton), dokładnie na takie zdjęcie jak to drugie poluję od paru tygodni. Tylko zajęcia na uczelni rzucają mnie zawsze w takie miejsce, że nie mam szans zdążyc.
Dobra robota, ale przysłonę można było domknąc. Katedra jest nieostra.

koraf - Nie 26 Paź, 2008

Jesienny fotka bardzo pierwsza klasa , kolory super a najlepsza jest mgła .
Jacek(Baton) dla mnie druga fota na bardzo za temat i kadr a ostrość faktycznie trochę uciekła.

henk - Nie 26 Paź, 2008

Jacek(Baton), na tym drugi bardzo wielki księżyc, jaka ogniskowa? Mój komputer odmawia czytania exifu na zdjęciach ściągniętych z sieci

To ja też coś dorzucę

maziek - Nie 26 Paź, 2008

Fajna fotka, te zielone budynki trochę psują, bez skrupułów zamieniłbym je na niebieskie...
kamfil06 - Nie 26 Paź, 2008

Jesienny,

na jakim ISO robiles ta fotke?

henk - Nie 26 Paź, 2008

maziek, Właśnie nie wiem dlaczego tak wyszło.
Ten budynek w rzeczywistości jest biały.
Coś pokręciłem z balansem bieli?
Może lampy odbijają zieleń pobliskich drzew?
To moje jedyne zdjęcia nocne (mam jeszcze kilka podobnych ujęc z tego samego miejsca) i na wszystkich są nienaturalne kolory.

piotrmkg - Nie 26 Paź, 2008

henk napisał/a:
maziek, Właśnie nie wiem dlaczego tak wyszło.
Ten budynek w rzeczywistości jest biały.
Coś pokręciłem z balansem bieli?
Może lampy odbijają zieleń pobliskich drzew?
To moje jedyne zdjęcia nocne (mam jeszcze kilka podobnych ujęc z tego samego miejsca) i na wszystkich są nienaturalne kolory.


spokojnie kolory sa takie jakie powinny byc, to ze my widzimy biale swiatlo to tylko defekt naszego wzroku :D , a przechodzac do sedna sprawy kolory sa takie poniewaz:
1. lampy sodowe daja zolty kolor
2. lampy jarzeniowe daja zielony kolor.
jak ustawisz WB na jedne to i tak drugie beda w innym kolorze.

Jesienny - Nie 26 Paź, 2008

ISO 320 f6,2 1s. monopod + oparcie o drzewo - dało radę :) trochę rozjaśniane z raw-a.
Amix - Nie 26 Paź, 2008

No to nie będę gorszy.Tez cos wklepię.



Zapomniałem dopisać, że oświetliłem to sam "sanganem" (spadek po pracy w TV, potoczna nazwa oświetlacza halogenowego na akumulator, w moim przypadku specjalny pas)

palindrom - Nie 26 Paź, 2008

piotrmkg,
henk,

To zielone to efekt lamp rtęciowych ;]
mają bardzo silną linię zieloną i kilka niebieskich i fioletowych. "Daleki" fiolet jeszcze jako tako widzimy, aparat już trochę gorzej.
Starsze lampy rtęciowe świecą "bardziej zielono", bo ich plastikowe obudowy z biegiem czasu zrobiły się żółte (jakby bzdurnie to nie brzmiało) :mrgreen:
Poza tym piotrmkg ma rację, w oczy mamy wbudowany dość upierdliwy WB i m.in. dlatego dziwi nas, że zdjęcia robione przy świetle żarówek są czerwone - "przecież to wyglądało inaczej!" - he, he :)

A tak w ogóle to fajne zdjęcia :)

jaad75 - Nie 26 Paź, 2008

palindrom napisał/a:
To zielone to efekt lamp rtęciowych ;]

Niekoniecznie rtęciowych - sodowe i czy fluorestencyjne też mają często zielony kolor. Czyste lampy rtęciowe są o tyle beznadziejne, że mają właśnie bardzo szczątkowe widmo i niewiele można poradzić na to, jak w ich przypadku odwzorowywane są kolory.

palindrom - Nie 26 Paź, 2008

jaad,
odwzorowanie kolorów w świetle o widmie prążkowym zawsze jest przekłamane. To jest metameryzm. Na przykład jeżeli światło składa się tylko ze składowej żółtej i fioletowej, to dla oka jest to kolor biały, tymczasem przedmioty czerwone będą czarne (bo w widmie światła nie ma ani grama czerwieni). Wiem, dość radykalny przykład ale można zaobserwować takie efekty w nocy, obserwując lakier mijanych samochodów. W szczególności gdy ulica jest oświetlona lampami sodowymi starszego typu (bez domieszek), wszystkie niebieskie auta będą czarne. Sód emituje silny dublet linii w okolicy 589nm (żółty - żółto-pomarańczowy). Nie widziałem jeszcze lampy sodowej emitującej zielone światło. Domieszki wzbogacają jedynie spektrum o kilka słabszych linii, dzięki którym światło jest "bardziej białe" a metameryzm mniejszy.
Skrajnym przypadkiem tego zjawiska jest pomieszczenie oświetlone laserem. Wszystko jest jednego koloru w różnych odcieniach, albo czarne ;)

jaad75 - Nie 26 Paź, 2008

palindrom napisał/a:
Sód emituje silny dublet linii w okolicy 589nm (żółty - żółto-pomarańczowy). Nie widziałem jeszcze lampy sodowej emitującej zielone światło. Domieszki wzbogacają jedynie spektrum o kilka słabszych linii, dzięki którym światło jest "bardziej białe" a metameryzm mniejszy.

Z tego co ja wiem, to istnieją dwa typy lamp sodowych - niskociśnieniowe (żółto-pomarańczowe, praktycznie nie dające się filtrować) i wysokociśnieniowe (żółto-zielone z domieszką czerwonego i szczątkowym niebieskim). Te ostatnie dają w miarę użyteczne widmo i od biedy nadają się do filtrowania.
Lampy rtęciowe z powłokami fosforowymi też dają ponoć całkiem użyteczne fotograficznie światło o znacznie wzbogaconym widmie.

Jacek(Baton) - Pon 27 Paź, 2008

Monastor napisał/a:
Jacek(Baton), dokładnie na takie zdjęcie jak to drugie poluję od paru tygodni. Tylko zajęcia na uczelni rzucają mnie zawsze w takie miejsce, że nie mam szans zdążyc.
Dobra robota, ale przysłonę można było domknąc. Katedra jest nieostra.



Racja!
Skopałem dlatego, że wcześniej w niej byłem robić foty i nie spojrzałem na przesłonę.
A była f3,5,następne foto poprawię. :mrgreen:

AuThoR - Pon 27 Paź, 2008

Pierwsze zdjęcie nocą nowym aparatem...
maziek - Pon 27 Paź, 2008

piotrmkg napisał/a:
spokojnie kolory sa takie jakie powinny byc
No, polemizowałbym. Balans bieli na fotce nie polega na tym, żeby kolory były takie, jakie widzi aparat, tylko takie, jakie w takich warunkach widziałby człowiek - prawda? Zaś w danym wypadku nie miałem na myśli dłubania przy balansie tylko bezczelną podmianę kolorów w programie graficznym (bo niebieski bardziej by mi do tych pomarańczo-żółcieni pasował) ;-) .
Jacek(Baton) - Pon 27 Paź, 2008

Może jeszcze jedno z wczorajszego wypadu na Stary... :razz:
AuThoR - Wto 28 Paź, 2008

Super klimat Jacek
Tylko te poprzednie chyba robiłeś innym sprzętem były bardziej zaszumione a tu jest czysto...bynajmniej ja nie potrafię niczego zobaczyć

Wujek_Pstrykacz - Wto 28 Paź, 2008

AuThoR napisał/a:
Pierwsze zdjęcie nocą nowym aparatem...

Klimacik przemysłowy całkiem fajny tylko mam takie wrażenie że ucieka na lewo.

DoroTaa - Wto 28 Paź, 2008

Wow... Wow... No urzekłeś mnie tym zdjęciem, jest fenomenalne. Jak zrobiłeś, takie można powiedzieć bajeczne rozmycie? No jedno z lepszych zdjęć jakie widziałam :grin:

[ Dodano: Wto 28 Paź, 2008 16:57 ]
AuThoR napisał/a:
Pierwsze zdjęcie nocą nowym aparatem...

No kolejne arcydzieło. Jak Wy to robicie, wszystko praktycznie jest idealnie ostre. Coś z głębią trzeba powalczyć? Jakiś obiektyw specjalny? No dla mnie impossible... Mimo moich starań, jakoś zawsze mam fragment ostry, a wokół rozmyte..

kamfil06 - Wto 28 Paź, 2008

DoroTaa napisał/a:
Jak Wy to robicie


przymykamy przesłone do f/8, f/11 :mrgreen:

AuThoR - Wto 28 Paź, 2008

Dzięki Wujek_pstrykacz.
Masz rację - ucieka troche w lewo - lenistwo...a nawet w aparacie mam funkcje żeby to wyprostować :oops:

DoroTaa :
Dokładnie tak jak kolega kamfil06 napisał - przymknięcie do f/8 - f/11
AF pkt + pomiar matrycowy i dla świętego spokoju kilka fotek bo niekiedy rzeczywiście coś ucieknie

Jacek(Baton) - Wto 28 Paź, 2008

AuThoR napisał/a:
Super klimat Jacek
Tylko te poprzednie chyba robiłeś innym sprzętem były bardziej zaszumione a tu jest czysto...bynajmniej ja nie potrafię niczego zobaczyć


Zgadza się.
Wcześniej był C S5is, to już jest EOSem 450D + filterek soft :mrgreen:

kamfil06 - Wto 28 Paź, 2008

Jacek(Baton) napisał/a:
filterek soft


tak z ciekawości,
ile takie cudeńko kosztuje?

koraf - Wto 28 Paź, 2008

Jacek(Baton) bardzo ciekawy efekt z tym filtrem soft , fajna fota i IMO byłaby bardzo fajna przy ciemno-niebieskim niebie :shock: .
AuThoR - Wto 28 Paź, 2008

No właśnie ja też wcześniej się chciałem zapytać jak zrobiłeś rozmycie programowo czy właśnie używając jakiegoś filtra bo super to wyszło :)
McPiv - Sro 29 Paź, 2008

Jacek(Baton), naprawdę bardzo klimatyczna fotka, ja bym się pokusił o poczekanie aż ludzie by poszli, MSZ wtedy byłby jeszcze większy klimat ale i tak jest pierwsza klasa. Gratulacje.
DoroTaa - Sro 29 Paź, 2008

AuThoR napisał/a:

Dokładnie tak jak kolega kamfil06 napisał - przymknięcie do f/8 - f/11
AF pkt + pomiar matrycowy i dla świętego spokoju kilka fotek bo niekiedy rzeczywiście coś ucieknie


Dzięki, to cała tajemnica to "tylko" przymknięcie przysłony? A jaki czas naświetlania wziąłeś? I jeszcze jedno pytanie, używacie AF? Ja cały czas staram się na manualu robić. Myślałam, że to "bardziej profesjonalne" :wink: To chyba też z auto zacznę korzystać...

Jacek(Baton) - Sro 29 Paź, 2008

kamfil06 napisał/a:
Jacek(Baton) napisał/a:
filterek soft


tak z ciekawości,
ile takie cudeńko kosztuje?


Zależy od tego jakiego producenta filtr zakupisz.
Zobacz tu http://www.pstryk.pl/browse:151/zmiękczające+soft
lub tu http://www.migomex.com.pl...uct/product/411
ale można też jakimś programikiem.
Ja staram się nie ingerować w zdj. wolę filtry, a potem powiedzieć, że fota jest moja od początku do końca, a nie wygłaskana za pomocą jakiegoś softu typu PS lub innego.
Są też szkła zwane "softami" ale to już droższa zabawa.

[ Dodano: Sro 29 Paź, 2008 17:14 ]
McPiv napisał/a:
Jacek(Baton), naprawdę bardzo klimatyczna fotka, ja bym się pokusił o poczekanie aż ludzie by poszli, MSZ wtedy byłby jeszcze większy klimat ale i tak jest pierwsza klasa. Gratulacje.


Musiałbym czekać chyba do północy, a i tak nie mam pewności, czy rynek byłby pusty.
Poza tym chodniki były pełne spacerujących ludzi. He. :razz:

AuThoR - Sro 29 Paź, 2008

DoroTaa :

1. Jaki aparat posiadasz? kompakta czy lustrzankę?
2. Nie wybiaram czasu naświetlania daje priorytet przysłony a aparat względem reszty ustawień sam dobiera czas.
3. Manuala AF używam gdy aparat nie potrafi złapać ostrości lub gdy chce ustrzelić jakiś poruszający się szybko obiekt w określonym miejscu (przykładem może być rajd samochodowy gdzie AF będzie za wolny albo może źle ustawić ostrość)
4. Ustawienia aparatu zmieniasz względem tego co chcesz osiągnąć - przy tych nocnych zmniejszanie otworu powoduje większą głębię ostrości a także powstawanie efektu "gwiazdek" wokół lamp (lub innych źródeł światła)
5. http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/39161-fotografia-nocna-mini-poradnik.htm mini poradnik zdjęć nocnych

wejdź sobie też na www.szerokikadr.pl tam wiele różnych aspektów fotograficznych jeśt przystępnie opisanych (z ćwiczeniami)

Pozdrawiam

[ Dodano: Sro 29 Paź, 2008 18:05 ]
właśnie przeczytałem w twoim temacie o "ISO" że straszne szumy ci wychodziły - dlatego moje pyt. nr 1 jaki posiadasz aparat?

kamfil06 - Sro 29 Paź, 2008

Jacek(Baton),

dzięki...
może się skuszę :roll:

AuThoR - Sro 29 Paź, 2008

kurde....kolejny filtr...kolejny wydatek -- fajnie fajnie ja przez was zbankrutuje :twisted: :twisted: :twisted:

nie no....narazie sobie odpuszczę ale fajnie wiedzieć że coś takiego jest i daje taki miły efekt :) przyjdzie na to czas

Jacek(Baton) - Sro 29 Paź, 2008

Póki co to można się pobawić w jakimś programie jak ktoś lubi. :wink:
Mi takie podejście nie odpowiada. :mrgreen:

koraf - Sro 29 Paź, 2008

Prawie pusta ulica późno w nocy ale gdzie ? kto wie ?


kamfil06 - Sro 29 Paź, 2008

dolnym śląsku :razz:
koraf - Sro 29 Paź, 2008

kamfil06 napisał/a:
dolnym śląsku :razz:

Pudło, poproszę o inną odpowiedź :wink: .

krisv740 - Sro 29 Paź, 2008

może to śmieszne , ale mnie podchodzi to na kijów :razz:
koraf - Sro 29 Paź, 2008

krisv740 napisał/a:
może to śmieszne , ale mnie podchodzi to na kijów :razz:

Dużo bardziej na zachód krisv740 dlatego przewrotnie zapytałem , gdyż sam byłem zdziwony takim widokiem w ... ale jest charakterystyczny punkt naprowadzający w tle wystarczy wnikliwie się przyjżeć :razz:

Wujek_Pstrykacz - Sro 29 Paź, 2008

Berlin
koraf - Sro 29 Paź, 2008

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Berlin

Brawo Wujek_Pstrykacz dokładnie ! widać w tle wieżę telewizyjną :mrgreen:

Wujek_Pstrykacz - Sro 29 Paź, 2008

Naprowadziłeś mnie tym tłem o którym wspomniałeś. He, nie zgadłbym inaczej :oops:
krisv740 - Sro 29 Paź, 2008

koraf, jeszcze się tam nie petałem, ale może kiedyś? :smile:

[ Dodano: Sro 29 Paź, 2008 22:52 ]
tak , czy inaczej - bardzo ładne :cool:

AuThoR - Sro 29 Paź, 2008

Te gwiazdki to programowo dopieszczone?
koraf - Sro 29 Paź, 2008

AuThoR napisał/a:
Te gwiazdki to programowo dopieszczone?

Popsute w PS CS3 :wink:

AuThoR - Sro 29 Paź, 2008

Mam taką funkcje w samym aparacie, która może dorabiać ramiona gwiazdek 4,6,8 i ustawiać różne kąty, ale te promienie wychodzą zbyt jednolite jak od linijki i niezbyt naturalnie to wygląda. No chyba że się ustawi krótkie ramie gwiazdy to wtedy jeszcze jako tako
koraf - Sro 29 Paź, 2008

AuThoR napisał/a:
Mam taką funkcje w samym aparacie, która może dorabiać ramiona gwiazdek 4,6,8 i ustawiać różne kąty, ale te promienie wychodzą zbyt jednolite jak od linijki i niezbyt naturalnie to wygląda. No chyba że się ustawi krótkie ramie gwiazdy to wtedy jeszcze jako tako

Tak głęboko to nie ... taki kształt uzyskałem na 35/1.4L +5d po przyknięciu przysłony do f=11 i obróbka w CS3 .

DoroTaa - Czw 30 Paź, 2008

Wow... Chyba troszkę więcej niż gwiazdki dorobiłeś na tym zdjęciu :wink: Super.
koraf - Czw 30 Paź, 2008

DoroTaa napisał/a:
Wow... Chyba troszkę więcej niż gwiazdki dorobiłeś na tym zdjęciu :wink: Super.

Gwiazdki i zdjęcie było obrabiane w PS CS3 :mrgreen: i nic nie było dorabiane :wink:
Cieszy mnie ,że się podoba :grin: .

[ Dodano: Czw 30 Paź, 2008 18:35 ]
A skoro mowa o gwiazdkach to jeszcze jedna morska z Loutraki w Grecji :


AuThoR - Czw 30 Paź, 2008

ehhh.....chciałbym wcześniej wracać z pracy zebym mógł zastać takie piękne niebieskie niebo...teraz już ciemno...a w weekendy leje ;>

Ładny widoczek :)

koraf - Czw 30 Paź, 2008

AuThoR napisał/a:
ehhh.....chciałbym wcześniej wracać z pracy zebym mógł zastać takie piękne niebieskie niebo...teraz już ciemno...a w weekendy leje ;>

Ładny widoczek :)

Dzięki AuThoR mogę Cie pocieszyć ,że o pewnej porze po zachodzie słońca niebo wychodzi niebieskie na fotkach nocnych pomimo braku słońca , u nas no może nie takie jak w Grecji :wink:

AuThoR - Czw 30 Paź, 2008

tylko że ostatnio na niebie same chmury :( chyba dwie strony temu dałem zdjęcie fabryki...tej nocy zjeździłem różne miejsca żeby porobić pare fotek i jedyne czego mi brakowało to właśnie takiego nieba jak na twoim zdjęciu :(
Ps. przy Hucie Bobrek to lecą takie tumany smogu, że ogólnie ciężko o ładne niebo...ale jak jest bez chmur to niekiedy ładnie się tam robi (mimo wszystko) - jeśli chodzi o taki klimat przemysłowy ze starymi budowlami
Ostatnio nawet widziałem jak fotograf robił tam zdjęcia młodej parze :D

koraf - Czw 30 Paź, 2008

AuThoR napisał/a:
tylko że ostatnio na niebie same chmury :( chyba dwie strony temu dałem zdjęcie fabryki...tej nocy zjeździłem różne miejsca żeby porobić pare fotek i jedyne czego mi brakowało to właśnie takiego nieba jak na twoim zdjęciu :(
Ps. przy Hucie Bobrek to lecą takie tumany smogu, że ogólnie ciężko o ładne niebo...ale jak jest bez chmur to niekiedy ładnie się tam robi (mimo wszystko) - jeśli chodzi o taki klimat przemysłowy ze starymi budowlami
Ostatnio nawet widziałem jak fotograf robił tam zdjęcia młodej parze :D

Fakt , ten smog na Śląsku na pewno nie da ładnego niebieskiego nieba ale może w weekendy mniej pracują :wink: , za to jeżeli chodzi o stare budowle i przemysłowy klimat ...

AuThoR - Czw 30 Paź, 2008

ogólnie to nie można już łączyć śląska z takim smogiem...Bobrek to ewenement...tu się baaardzo poprawiło. Połowe już zrównali z ziemią. Ja mieszkam kilka kilometrów od tej huty na osiedlu które jest otoczone lasem...inny świat :) a niby tak blisko...pracuje w Gliwicach i tam też nie widać fabryk i wielkiego przemysłu hutniczego czy kopalnianego.
Niekiedy nawet się uśmiecham jak ktoś mówi o śląsku jakby tu huta na hucie i kopalnia na kopalni stała :)

belkot77 - Pią 31 Paź, 2008

To ja cos od siebie dodam. Dopiero sie ucze wiec moze poradzicie mi cos na bliki? Wiem ze bedzie odpowiedz kup lepszy obiektyw ale moze sa jakies filtry?
AuThoR - Pią 31 Paź, 2008

Ja akurat do tego zdjęcia się nie przyczepię...mi się podoba :smile:
krisv740 - Pią 31 Paź, 2008

belkot77, bardzo fajne, i radzę nie usuwac blików, ale je "ustawić/uszeregować" za pomocą filtra efektowego.

jeśli natomiast chcesz aby światła latarni nie powodowały tego efektu to możesz spróbować z hdr lub zmienić kąt pod którym fotografujesz. ale klimat fotografii bedzie juz inny

AuThoR - Pią 31 Paź, 2008

zmienić kąt? nie kapuje
krisv740 - Pią 31 Paź, 2008

czasami zmiana kąta patrzenia na mniejsze źródła światła może spowodować zmianę w sposobie rejestracji "blików"

chyba, że nie mam racji :razz:

mavierk - Pią 31 Paź, 2008

są specjalne filtry gwiazdkowe, które czynią bokeh śliczniejszym, albo możesz zainwestować w Sony R1, który taki efekt daje z założenia :)
maziek - Pią 31 Paź, 2008

Blik to jest odbicie światła na gładkiej powierzchni, szkle, lakierze itp. jak na przykład na tym wózku (niestety nie moim :mrgreen: )...


AuThoR - Pią 31 Paź, 2008

rozumie że to żony :)
MC - Pią 31 Paź, 2008

belkot77, bardzo fajne zdjecie. Nastrojowe. Klimatyczne.
Wujek_Pstrykacz - Pią 31 Paź, 2008

Ja wrzucam wczorajsze fotki z tyskiego rynku.
AuThoR - Pią 31 Paź, 2008

"oprócz błękitnego nieba nic mi tutaj nie potrzeba" :)

Ja nawet nie wiedziałem, że tychy mają rynek :) ostatnio byłem za to bywalcem giełdy kwiatowej :) dość spora :)


............o tyskim nie wspomnę.........

Wujek_Pstrykacz - Pią 31 Paź, 2008

Mają rynek i nie ma daleko do giełdy.
Jacek(Baton) - Sob 01 Lis, 2008

Wrzucę jeszcze coś :grin: :
tylko proszę o wyrozumiałość robione było kompaktem S5is

belkot77 - Sob 01 Lis, 2008

dzieki za pozytywne komentarze....

Baton niezle zdjecie jak na kompakt. Musial miec mozliwosc manualnych ustawien bo po gwiazdkach widze ze przyslona byla zamknieta

Pozwole sobie jeszcze jedno dodac z dzisiejszego wieczoru.

Jesienny - Sob 01 Lis, 2008

To ja dorzucę swojego znudzonego anioła... A może załamanego tym, że przez cały rok taka cisza, a tu nagle tyle luda w jeden dzień.
(mam nadzieję, że kolory ok bo na tym laptopie to ja nic nie widzę)


AuThoR - Sob 01 Lis, 2008

kurcze starałem się dzisiaj żeby zamieścić jakąś przyzwoitą fotkę nawiązującą do dzisiejszego dnia ....i lipa...chyba nic nie zamieszcze bo kiepsko wyszło :(

[ Dodano: Sob 01 Lis, 2008 23:18 ]
kiepsko wyszło...

MC - Nie 02 Lis, 2008

Jesienny, swietny nastroj...
AuThoR, faktycznie, troche za jasno i jakby przeostrzone?

AuThoR - Nie 02 Lis, 2008

No trochę przeostrzyłem....muszę je poprawić.
Nie wolno obrabiać zdjęć po pijoku

komor - Nie 02 Lis, 2008

Czasami i te 17 mm na APS-C to jest za mało. Trzeba zbierać na coś szerszego...


MC - Nie 02 Lis, 2008

komor, czyzbys dojrzal do Sigmy 10-20? :mrgreen:
mnich - Nie 02 Lis, 2008

Jesienny, Czerwony się wylewa z monitora... Ale jak dotychczas, Twoje jest najlepsze, IMHO.
mavierk - Nie 02 Lis, 2008

A mi żadne cmentarne się nie podoba :)
AuThoR - Nie 02 Lis, 2008

woow...no komor śliczny strzał :)

[ Dodano: Nie 02 Lis, 2008 14:04 ]
od trzech godzin walcze aby mój komp widział rawy (nef) wszystko zrobiłem niby tak jak potrzeba i dalej nie potrafię wrzucić przekonwerterowanego pliku do PS

Już mnie to zaczyna słabić...nie wiem gdzie jest błąd bo wczoraj u brata to zrobiłem i wszystko chodziło...wrrrrr

Jesienny - Nie 02 Lis, 2008

Dzięki za uznanie i krytykę, sprawdzę u siebie jak to wygląda, i pewnie sam się przerażę czerwienią w około ;)

PS. a ja powoli dorastam, acz nie finansowo niestety, żeby cały dolny zakres pokryć stałkami i do tego dołożyć 70-200 VR. Stałki są jednak nie tylko jaśniejsze, ale i poręczniejsze. Miałem niedawno nakręcony na swój aparat 17-35 i razem wygląda to jak broń dalekiego zasięgu (nie wspominając już o cenie tego cuda)

komor - Nie 02 Lis, 2008

MC napisał/a:
komor, czyzbys dojrzal do Sigmy 10-20? :mrgreen:


Mentalnie – tak, finansowo – niestety nie. A w kolejce jest najpierw Sigma 20/1.8...

maziek - Nie 02 Lis, 2008

A dlaczego tak?
henk - Nie 02 Lis, 2008

A ja mam takie

W sumie podobne do poprzednich

Jesienny - Nie 02 Lis, 2008

W taki dzień to najlepiej byłoby trafić na Rakowicki w Krakowie (lub podobny) w sumie jedno z niewielu miejsc jakie tam lubię ;)

PS. A Czerwienie rzeczywiście u mnie wyłażą.

palindrom - Nie 02 Lis, 2008

Mało życia w tych Waszych zdjęciach... :mrgreen:
Żartuję oczywiście ;) Daję upust swojemu rozgoryczeniu po tym, jak wyjechałem z prawie całym swoim sprzętem robić zdjęcia w nocy. Nie wziąłem tylko stałki 58mm i... Statywu :cry:
Za to utrzymałem jedno zdjęcie 1s z ręki :mrgreen:

To może przerwę tą cmentarną serię

komor - Nie 02 Lis, 2008

maziek napisał/a:
A dlaczego tak?


Jeśli to pytanie dotyczyło mojej decyzji, że najpierw Sigma 20/1.8, to dlatego, że chcę mieć jasne ale szerokie szkło do sytuacji typu „światło zastane”, albo do sytuacji „jak zrobić małą głębię na APS-C”.


Miejsce spoczynku

edmun - Pon 03 Lis, 2008

Nie wiem czemu ale zdjęcie Henka w ogóle mi się nie podoba. Czerwień tylko widzę i już. :)
Komor Twoje poprzednie podobało mi się bardziej niż to nad moim postem.
To nad moim postem jakieś takie za jasne mi się wydaje


ok moje pierwsze podejście do tematu
specjalnie wybrałem sobie wieżowiec i męczyłem się aby coś złapać.
nie wiem czy warte publikacji

arietiss - Pon 03 Lis, 2008

komor, jakiś taki róż wchodzi. Pewno problem z WB przy tych kolorowych zniczach?
komor - Pon 03 Lis, 2008

Balans bieli był mocno zmieniany, żeby kolor ławki wyszedł w miarę neutralny pomimo oświetlenia zabarwionego na żółto i czerwono (bo świeczki świecą kolorem dalekim od białego, plus czerwone szkło tych kloszy). Natomiast na całą prawą część wszedł jakiś zafarb, prawdopodobnie uroda Sigmy 17-70 przy długim czasie naświetlania i wielu punktowych źródłach światła w kadrze.
Mam jeszcze wersję tego zdjęcia z lewą stroną dobłyśniętą lampą, ale po ustawieniu WB na neutralny dla świeczek - kolor błysku jest całkowicie niebieski... :) Temat filtrów żelowych na lampę się kłania.
No i właśnie dla takiego zdjęcia chciałbym mieć Sigmę 20/1.8, skoro już o niej mowa - żeby początek ławki był ostry a reszta bardziej gubiła się w rozmyciu. Ciekawe jak Sigma 20/1.8 poradziłaby sobie tutaj z odblaskami...

MC - Pon 03 Lis, 2008

palindrom, pierwsze podoba mi sie bardzo. Drugie niestety zupelnie nie :oops: i jeszcze strasznie leci w lewo...
belkot77 - Pon 03 Lis, 2008

To jeszcze jedno wrzuce....
koraf - Pon 03 Lis, 2008

belkot77 druga dla mnie zdecydowanie bardziej leży znaczy sie podoba :grin: , w pierszej inaczej bym kadrowal ale fota ogólnie dobra jest.
palindrom - Pon 03 Lis, 2008

MC,
dziękuję za komentarz.
Jeżeli chodzi o pochyłość, niestety nie panowałem nad tym. Jako statywu użyłem wystającego z ziemi palika :) Po wywołaniu zdjęcia stwierdziłem że nie będę poprawiał, a jednak powinienem.

maziek - Pon 03 Lis, 2008

Komor: tak, o to pytałem.
Palindrom: prawie zorza (to komplement) :mrgreen:

AuThoR - Pon 03 Lis, 2008

belkot77
Podoba mi się - dobry kolor dobre doświetlenie i ogólnie sam kadr...

belkot77 - Pon 03 Lis, 2008

Dzieki za pozytywne komentarze.... Ostatnie zdjecie z tej serii
rysiu - Pon 03 Lis, 2008

ostatnio takie na cmentarzu zrobiłem
AuThoR - Pon 03 Lis, 2008

Rysiu mam wrażenie, że ciut za ciemne...dosłownie można by troche jaśniej.
MC - Pon 03 Lis, 2008

A mi sie bardzo podoba. I nastroj cmentarza dobrze oddany i niebo...
edmun - Wto 04 Lis, 2008

rysiu bardzo dobre, byłbym wdzięczny za ochłodzenie tego zdjęcia. ten czerwony zafarb jest chyba tragedią na cmentarzach
komor - Wto 04 Lis, 2008

belkot77, dla mnie Twoje ostatnie - świetny pomysł. rysiu, mi też się wydaje za ciemne, nastrój nastrojem, ale żeby coś było widać... :) Podejrzewam, że na odbitce to już prawie nic nie będzie.
rysiu - Wto 04 Lis, 2008

no i rozjaśniłem (o 1 ev)
koraf - Wto 04 Lis, 2008

IMO klimat zachowany a fota wygląda dużo bardzo lepiej.
AuThoR - Wto 04 Lis, 2008

1EV mniej i teraz mi też się bardziej podoba
arietiss - Wto 04 Lis, 2008

I mnie podoba się lepiej. :wink:
Jesienny - Sro 05 Lis, 2008

Doprawiłem kolorki.



w pomarańczu aniołowi lepiej ;)

AuThoR - Sro 05 Lis, 2008

eee...jesienny....twoje czy te czy tamte to było dobre :razz:
ale chyba jednak te poprzednie akurat mi bardziej się podobało hehe...
to jest zabawne :) jak się zrobi zdjęcie do nigdy się nie wie jakie opinie można za nie zebrać :)

Jesienny - Sro 05 Lis, 2008

hehe, no wiesz. Sam muszę stwierdzić. Że laptopowe wykwity, wyglądają potem na normalnym monitorze nieprzewidywalnie. Tak czy siak różnica jest jeszcze w materiale. Tamto było robione z jpg-a z ustawieniami kolorów D2X mode III (testowałem wcześniej i nie przełączyłem), a to jest z Raw-a. Akurat tamten tryb mocno przesyca kolory.
koraf - Sro 05 Lis, 2008

Jesienny pierwsza fota była lepsza i ten "czerwony wykwit" jak określiłeś jest bardzo ok i daje lepszy klimat i kolory tej bardzo dobrej fotce.
arietiss - Sro 05 Lis, 2008

Jesienny, według mnie też pierwsze było ciekawsze.
AuThoR - Sro 05 Lis, 2008

No i masz babo placek :) chłop się namęczył i poprawił bo mówili że za czerwone a teraz sie już podoba hehe :)
arietiss - Sro 05 Lis, 2008

Nigdy wszystkim nie dogodzisz... :mrgreen:
Jesienny - Sro 05 Lis, 2008

Ale mnie i tak się to drugie bardziej podoba ;) ale słucham rad też ;) są dwie wersje do wyboru do koloru ;)

PS. Oby tylko tak marudzili klienci ;D

piotrmkg - Pon 10 Lis, 2008

takie tam malowanie swiatlem :D
oczywiscie wszelkie komentarze mile widziane

EF 100-300 f/4.5-5.6 @ 135mm 20sec f7.1 ISO 50

garreth - Pon 10 Lis, 2008

moim zdaniem trochę za dużo ciemnego obszaru na dole :neutral:
piotrmkg, ten ciekawy efekt na latarniach to w wyniku ośmioramiennego gwiazdkowego czy coś innego? :grin:
jakiego filmu używałeś - jak ISO 50, to podejrzewam Velvię... :roll:

piotrmkg - Pon 10 Lis, 2008

garreth, nie mialem ze soba zadnych flar co by oswietlic pierwszy plan :-) bez filtrow, to od blaszek przyslony mam ich 8 w obiektywie :D , tak to velvia 50 (ta nowa z 2007+)
koraf - Pon 10 Lis, 2008

piotrmkg bardzo ciekawy efekt na tle krajobrazu nocą , wg mnie trochę za ciemno ( pora nie ta ) , przy niebiskim niebie byłoby lepiej.
piotrmkg - Pon 10 Lis, 2008

koraf, caly dzien bylo tak pochmurno ze o niebieskim to moznabylo tylko pomarzyc :P
garreth - Pon 10 Lis, 2008

piotrmkg napisał/a:

nie miałem ze sobą żadnych flar
co by oświetlić pierwszy plan

całkiem do rymu :cool:
chodziło mi o zrobienie kroku, może dwóch do przodu, żeby zawęzić kadr :wink:
(oczywiście przy założeniu, że nie rozstawiłeś statywu na samym skraju urwiska... :razz: )

edmun - Pon 10 Lis, 2008

a mi akurat się bardzo podoba, bo wiem ze w rzeczywistości pewnie był podobny widok, a może też dlatego, że lubię takie nocne zdjęcia, w zamian właśnie za niebieskie niebo
piotrmkg - Pon 10 Lis, 2008

garreth, tam dalej byly chaszcze po pas, nie chcialem dalej brnac. kiedys tak sie zagalopowalem w nocy ze spadlem w jakas dziure, noga zlamana i ze sprzetem foto do szpitala przejazd ER'ka mialem. :P
koraf - Sro 12 Lis, 2008

Pewnie każdy ma taką fotę w swoim albumie ale co tam wrzucam :

piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

ostrow tumski kazdy ma :D

moje tez pewnie kazdy ma:




koraf - Sro 12 Lis, 2008

Piotrmkg ta druga fota to bajera , bardzo fajna i mi się ... :grin: , no i nie mam :mrgreen: ,
piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

koraf napisał/a:
no i nie mam

zapraszam park rydza smiglego w warszafce (jak ja nie cierpie tego miasta, argh).

ponizej moje stare smiecie, glogow (i luv dolny slask :D )


krisv740 - Sro 12 Lis, 2008

piotrmkg napisał/a:
w warszafce (jak ja nie cierpie tego miasta, argh).


witaj w klubie :mrgreen:

koraf - Sro 12 Lis, 2008

Skrzyżowanie przy osiedlu Kopernik ?
piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

koraf, tak :) , teraz jest tam (miejsce gdzie stalem robiac zdjecie) droga na piastow, no i mini mala nie ma tylko jest jysk, ba nawet nie ma tesco, ktore totalnie teraz rujnuje zdjecia w tamta strone :D
koraf - Sro 12 Lis, 2008

piotrmkg napisał/a:
koraf, tak :) , teraz jest tam (miejsce gdzie stalem robiac zdjecie) droga na piastow, no i mini mala nie ma tylko jest jysk, ba nawet nie ma tesco, ktore totalnie teraz rujnuje zdjecia w tamta strone :D

Piotrmkg nie uwieżysz ale tam ( na Koperniku) mieszkałem 12 lat :oops: I nawet małe parochy na Twoim zdjęciu już mi nawet nie przezszkadzają :wink:

piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

koraf, to sa szlachetne paprochy na slajdzie :P
Jesienny - Sro 12 Lis, 2008

A gdzie różowy most? :(
piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

dla was wszystko :P


koraf - Sro 12 Lis, 2008

To ja zapodam rownież most ( i też znany) :


piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

fajnie go oswietlili, ostatnio jak bylem we wrocku to tam dramat byl z remontem pl. grunwaldzkiego. a w prawo zaraz za mostem na polibude i gielde komputerowa. teraz to juz pewnie jej nie ma.
Jesienny - Sro 12 Lis, 2008

Od razu mi wspomnienia wróciły : :mrgreen:
piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

Jesienny, kolor tego mostu to jakis walek, bylo "referendum" na ten temat i ja nie wiem kto glosowal na ten kolor. prokuratura powinna sie tym zajac :P
Jesienny - Sro 12 Lis, 2008

Eee dlaczego, naprawdę słodko wygląda. Wiem, że było referendum. To jeszcze się spytam co tam z ruinami kościoła obok "Starego" (hehe) rynku? :) Nikt ich nie psuje remontując? Z wieży jest przepiękna panorama na miasto.
piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

chodzi ci o te ruiny (zdjecie zrobione komorka nie krzyczec)?:



nic tam nie remontuja, ogrodzili plotem, podswietlili boki, do srodka wstawili szperacz (widac go na tym zdjeciu z jerzmanowej) i na tym koniec.
szczerze to jeszcze nawet nie bylem na tej wiezy w urzedzie miasta (jesli o tym samym mowimy)

Jesienny - Sro 12 Lis, 2008

Dokładnie o to mi chodziło. I chodziło mi o widok właśnie z tej wieży. W środku były schodki prowadzące na "I piętro", a dalej solidną metalową drabiną dało się wejść na sam szczyt. dachu nie ma, wyrwy w murach więc panoramy jak się widzi. Przynajmniej jakieś 5 lat temu tak dało się tam wejść.

Ale dość off topicowania :)

AuThoR - Sro 12 Lis, 2008

piotrmkg jak na komórkę to niezła jakość tego nocnego zdjęcia :shock:
krisv740 - Sro 12 Lis, 2008

pewnie hamerykańska :razz:
AuThoR - Sro 12 Lis, 2008

hehe....bogate polaken :twisted:
piotrmkg - Sro 12 Lis, 2008

AuThoR, to ten najnowszy model 7mp :P
Jesienny - Sro 12 Lis, 2008

Ech nacieszylibyście oko ładnym widokiem ruiny a nie skupiali się na komórce! ;D
AuThoR - Sro 12 Lis, 2008

Jesienny napisał/a:
Ech nacieszylibyście oko ładnym widokiem ruiny a nie skupiali się na komórce! ;D


już będę grzeczny :)

śliczne ruiny, u mnie jest jeden zamek...ale jest ogrodzony i chyba będą go burzyli :( całe dzieciństwo tam graliśmy w gonić, a teraz jak chciałem zdjęcia porobić to mnie cieć wypędził że się kręcę nocą :(

MC - Pią 14 Lis, 2008

Torun noca
arietiss - Pią 14 Lis, 2008

Raczej żaba nocą... :wink: :mrgreen:
Ale fajna! :smile:

Jesienny - Pią 14 Lis, 2008

Trzeba było psa prof. Filutka też zrobić!

Żaba żabista ;]

MC - Pią 14 Lis, 2008

Filutek bedzie w swoim czasie :lol:
ponczula - Pon 17 Lis, 2008

To może ja coś zaprezentuje przed szanownym jury:)

P.S. Tak swoją drogą to ciekawi mnie czy poznajecie to miejsce? :) Nie wiem czy nie za duże to foto...



piotrmkg - Pon 17 Lis, 2008

ponczula, katedra notre dame fotografowana z okolic mostu przy pont de l'archeveche
pierpapier - Wto 18 Lis, 2008

ponczula-rewelka
ponczula - Wto 18 Lis, 2008

Jak się foto podoba? Daje rade?
piotrmkg - Wto 18 Lis, 2008

daje rade, choc osobiscie bym sprawdzil czy nie lepiej by wygladalo jakby naswietlic to o 1/3EV mniej.

ps. czy mialem racje tematem i miejscem robienia fotki?

ponczula - Wto 18 Lis, 2008

piotrmkg, nie wiem jak zgadłeś ale masz rację:) Mieszkasz w Paryżu czy co ?:P
Warciarz - Wto 18 Lis, 2008

To i ja dorzuce coś od siebie.Żadnej rewelacjii,ale to puki co jedno z lepszych,ktore udało mi się w ciemnościach osiągnąć.



Edytka dodaje że to najładniejszy z Zawierciańskich kościołów ;)

MC - Sro 19 Lis, 2008

Warciarz, musisz sie jeszcze sporo nauczyc...
Kosciol wyglada tak jakby sie wlasnie zawalal. Balans bieli tez chyba nie najszczesliwszy - chyba, ze czesc budowli jest podswietlona na zielono :???:

edmun - Sro 19 Lis, 2008

Ratujmy kościół :D
piotrmkg - Sro 19 Lis, 2008

MC, moze ten kosciol jest podswietlany dwoma roznymi rodzajami lamp i nie da rady ustawic WB na oba na raz?
co do walenia sie kosciola, nie wszyscy posiadaja obiektywy tilt&shift, a nie wszyscy posiadaja PS'a ba wielu po prostu na niego nie stac.

MC - Sro 19 Lis, 2008

piotrmkg, dlatego na koncu jest :???:
Warciarz - Sro 19 Lis, 2008

MC, kościół się jeszcze nie zawalaja :mrgreen: .Przetrzymał ponad 100 lat to i kolejne tyle powinien jeszcze postać :wink:
Z WB jest wszystko wporządku.Bynajmniej z grubsza,bo jak to zauważył kolega kościół może byc podświetlony dwoma lampami i tak też jest w tym przypadku.

Fotografuję od niedawna więc i moje doświadczenie jest bardzo znikome.Tu się zgodzę,że musze jeszcze się dużo nauczyć.PSem dopiero się zaczynam bawić więc w obróbce cudów też nie ma się co spodziewać.Z czasem myśle,że bedzie lepiej :smile:

MC - Sro 19 Lis, 2008

Warciarz, mi nie chodzi o to, zeby jakos na sile wad szukac, ale tutaj budowla przewala sie strasznie - wystarczy spojrzec na murek na samym dole jak krzywo biegnie.
Jesli masz mozliwosc, to sprobuj zrobic zdjecie tego kosciola z innego miejsca - to obiektyw taki efekt pewnie Ci zafundowal.
Co do oswietlenia - to widac elektrycy nie lubia fotografow :wink:

Warciarz - Sro 19 Lis, 2008

MC, nie no wporządku.Przecież ja nie neguje tego,że kadr jest odpowiedni tylko,że kościół jeszcze się nie zawala :mrgreen: To jedno z moich pierwszych zdjęc było więc nie było mowy o znajomościach podstaw fotografii.Po krótce mówiąc pstryk and go.

Mam jeszcze kilka ujęc tego kościoła,ale to z tej samej sesjii więc tez nic specjalnego tam nie ma prócz ciekawego obiektu.Jak będe miał wkrótce możliwośc to wybiorę się jeszcze pod kościół zrobić lepsze ujęcie,tak obiket nie wyglądał na zawalająca się ruinę :mrgreen:

edmun - Sro 19 Lis, 2008

Warciarz, mam prośbę. jeśli robisz zdjęcia typu "shot&go" to nie spodziewaj się że będziemy je tutaj zachwalać albo po którymśtam z kolei nikomu nie będzie się chciało tłumaczyć co jest nie tak.
nie martw się. moje pierwsze zdjęcia na tym forum też są moją hańbą i wstydzę się do nich wracać. chociaż może nawet i wszystkie takie są :)

koraf - Sro 19 Lis, 2008

MC napisał/a:
Warciarz, mi nie chodzi o to, zeby jakos na sile wad szukac, ale tutaj budowla przewala sie strasznie - wystarczy spojrzec na murek na samym dole jak krzywo biegnie.
Jesli masz mozliwosc, to sprobuj zrobic zdjecie tego kosciola z innego miejsca - to obiektyw taki efekt pewnie Ci zafundowal.
Co do oswietlenia - to widac elektrycy nie lubia fotografow :wink:

Jeżeli już tak szczerze to pomimo ,że krzywo ( czasami wychodzi to na dobre :wink: ) w tym przypadku nie wyszło to na dobre to jeszcze rozdzielczość uciekła ... :???: , kolor też trochę nie tak no i pora nie ta ... było za to szczerze.

Warciarz - Sro 19 Lis, 2008

edmun, nie mam zamiaru takich robić ,bynajmniej tu takowych wrzucać.To był wyjątek,a zdjęcie wydawało mi się nienajgorsze więc je wrzuciłem.Nie liczyłem na owacje na stojąco tylko sugestie jak ciekwiej uchwycic ten temat.Otrzymałem je tak więc jestem zadowolony :smile:

Dzieki za komentarze :smile:

ponczula - Sro 19 Lis, 2008

Nawiązując do tematu: zastanawiam się czy w moiim przypadku kadrowanie oraz ogólna jakość zdjęcia jest ok? Chętnie posłucham sugestii...bo warto się rozwijać :) ))))
MC - Sro 19 Lis, 2008

ponczula, ja mam tylko 2 zastrzezenia. Na prawo od Katedry jest troche miejsca, a statek po lewej stronie jest uciety. Jeszcze tylko troszke sa swiatla przepalone w okolicach kolejnego mostu.
Widzialem bardzo podobne zdjecie zrobione chyba D3. Moge je wkleic, ale to dopiero w weekend.
Generalnie - zdjecie fajne :smile:

ponczula - Sro 19 Lis, 2008

Racja, troszkę mi obcięło łódkę ale chcąc ją zmieścić cała musiałbym obciąć co nieco katedry. Natomiast co masz na myśli mówiąc "przepalone" i jak to niwelować w przyszłości?
MC - Sro 19 Lis, 2008

Przepalone = zbyt jasne. Moze daloby sie cos w photoshopie z tym zrobic :???:
piotrmkg - Czw 20 Lis, 2008

ponczula, praktycznie kazde zdjecie sklada sie z elementow jasnych i ciemnych. roznica pomiedzy jasnoscia jasnych elementow a "ciemnoscia" ciemnych nie powinna byc wieksza niz rozpietosc tonalna materialu swiatlo czulego (nie ma roznicy czy to matryca czy film), jesli zas przekracza to trzeba pomyslec jak ta roznice zmniejszyc. mozna skorzystac z filtrow polowkowych czy polaryzacyjnych. jesli zas nie ma mozliwosci zmniejszenia tej roznicy to trzeba z czegos zrezygnowac, tj. albo ze szczegolow w cieniach poprzez niedoswietlenie tak aby szczegoly w jasnych partiach byly widoczne, albo rezygnujemy ze szczegolow w jasnych partiach przeswietlajac kadr tak aby szczegoly w ciemnych partiach byly widoczne. ta decyzja pozostaje w gestii fotografujacego.

landszafty bo ta twoja fotke mozna podczepic pod ten gatunek, najlepiej robi sie o swicie, lub o zmierzchu. swiatla uliczne jeszcze lub juz sie swieca a slonce troszke doswietla nam kadr.

ps. nie mieszkam w paryzu, ba nawet tam nigdy nie bylem, ale budowla tak charakterystyczna i zdjecie, pozwalaja okreslic w 30sec skad bylo robione zdjecie.

Kasieńka - Sob 22 Lis, 2008

Chciałabym zaprezentować kilka z moich zdjęć. Proszę o opinię i wskazówki do ewentualnych popełnionych prze zemnie błędów.
henk - Nie 23 Lis, 2008

Kasieńka, Błyskawica niczego sobie (mnie się nigdy nie udało :cry: )

Pierwsze skojarzenie to profil twarzy indianina

Można by to trochę bardziej naświetlić żeby wyeksponować błysk ale zdaję sobie sprawę że nie było czasu na ustawienie ekspozycji

koraf - Pon 24 Lis, 2008

Gdzieś nad morzem ...

edmun - Pon 24 Lis, 2008

kolory lamp strasznie mi się nie podobają
koraf - Pon 24 Lis, 2008

edmun napisał/a:
kolory lamp strasznie mi się nie podobają

A może by coś więcej ? jaki u Ciebie jest kolor ?

BlueSky - Wto 25 Lis, 2008

u mnie to żywy, jednak stonowany pomarańcz :mrgreen: ładnie komponuje się z resztą barw.

koraf
, strzelistość światła lamp to kwestia parametrów czy jakiegoś filtru?
Widziałam ostatnio niesamowite zdjęcia panny z OB, małe GO i w tle też było widać...gwiazdki? W każdym razie efekt powalający, niemający nic wspólnego z kiczem wg mnie

edmun - Wto 25 Lis, 2008

koraf napisał/a:
A może by coś więcej ? jaki u Ciebie jest kolor ?

no właśnie u mnie jest pomarańczowy i nie podchodzi mi bo przyzwyczajony jestem do bardziej niebieskiej barwy lamp :) ale innych pasuje więc siedzę cicho :)

koraf - Wto 25 Lis, 2008

BlueSky napisał/a:
u mnie to żywy, jednak stonowany pomarańcz :mrgreen: ładnie komponuje się z resztą barw.

koraf
, strzelistość światła lamp to kwestia parametrów czy jakiegoś filtru?
Widziałam ostatnio niesamowite zdjęcia panny z OB, małe GO i w tle też było widać...gwiazdki? W każdym razie efekt powalający, niemający nic wspólnego z kiczem wg mnie

BlueSky to sprawa kliku parametrów : jakości samego obiektywu , czasu naświetlania i wielkości przysłony ( im większa tym lampy bardziej strzeliste) .W tym przypadku to były : 35/1.4 z 5d , 15s , przysłona 11 a ISO=50.

Tommy - Wto 02 Gru, 2008

A to może i ja swoje zdjęcie dołożę. Moja pierwsza nocna sesja i jedno z pierwszych zdjęć lustrzanką. http://images26.fotosik.p...de88d751med.jpg
MC - Wto 02 Gru, 2008

Tommy, niezle, ale szkoda, ze nie zrobiles kroku w prawo. Wtedy chyba krzaczek nie zaslonilby czesci kosciola.
Tommy - Wto 02 Gru, 2008

Może będę jeszcze kiedyś tamtędy przechodził, wtedy spróbuję chwycić to troszkę inaczej. A może już tam nie będzie tego krzaczka :)
Warciarz - Sob 06 Gru, 2008

Coś nowego ode mnie ;)

1.Kościół jeszcze raz (teraz się już nie wali? :mrgreen: )


2.Ku chwale ojczyzny


3.Demony szybkości

komor - Sob 06 Gru, 2008

Drugie mi się nie podoba, bo niewiele widać. Ja bym podszedł bliżej pod sam pomnik i na szerokim kącie coś próbował z dołu, czy jakoś...
Trzecie – koniecznie spróbowałbym osiągnąć bardziej naturalny balans bieli. To znaczy wiem, że pewnie lampy sodowe były i świeciły na pomarańczowo, ale zjechałbym WB tak, żeby znaleźć się bliżej bieli.

Warciarz - Sob 06 Gru, 2008

Przy drugim miałem takie zamierzenie własnie,aby było dośc mroczno,a z dalsza było robione zdjęcie gdyż chciałem jeszcze uchwycić te doniczki.Ale to tylko koncepcja amatora :wink:
Co do 3 tak lampy waliły na pomarańczowo.A że jeszcze były światła samochu to przy mojej nikłej wiedzy na temat WB poszedłem na łatwizne i ustawiłem AWB.Z doświadczenia wiem,że i tak nieźle sobie radzi z trudnymi warnukami,więc nie sądze aby udało mi się coś dużo lepszego osiągnąc.

piotrmkg - Sob 06 Gru, 2008

Warciarz, na walące się budynki najlepszy SHIFT. spróbuj następnym razem trochę "shiftnąć" obiektyw, i sam zobaczysz, że budynki przestają się "walić".
Warciarz - Nie 07 Gru, 2008

piotrmkg, dzięki za radę napewno skorzystam :smile:
edmun - Nie 07 Gru, 2008

Warciarz, rób rawy, później jakoś dojdziesz do balansu bieli. dla mnie zdjęcie nr 2 i 3 do wyrzucenia
Wujek_Pstrykacz - Pon 08 Gru, 2008

Bez urazy, ale wszystkie trzy foty do wyrzucenia. Kościół należałoby obrobić w PS aby go wyprostować, albo użyć obiektyw shift, ale do Sony trudno go będzie nabyć.
komor - Pon 08 Gru, 2008

Ojej, to już fotografia architektury bez shifta lub Photoshopa zupełnie nie nadaje się do publikacji? Myślę, że jeśli budynek nie wali się na bok tylko symetrycznie, naturalnie jakoś tak... – to można uznać to za dopuszczalne?
piotrmkg - Pon 08 Gru, 2008

komor, naturalnie to się krzywa wieża w Pizie "wali" :P
są sposoby przecież aby bez użycia PS i obiektywów T&S zrobić zdjęcie bez "walących" się budynków.

MSPANC

komor - Wto 09 Gru, 2008

piotrmkg napisał/a:
są sposoby przecież aby bez użycia PS i obiektywów T&S zrobić zdjęcie bez "walących" się budynków.


Z bliska też? :) Nie zawsze można się oddalić od fotografowanego obiektu lub nie podnieść obiektywu do góry. Mnie chodzi o to, że w fotografii, jak ją nazwać... no powiedzmy turystycznej, nie ma takiego znaczenia poprawne odwzorowanie geometrii budynku, a przekazania efektu skali, dominacji czy coś takiego – bywa atrakcyjne. Czy się mylę?

MC - Wto 09 Gru, 2008

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
albo użyć obiektyw shift, ale do Sony trudno go będzie nabyć.

A czy Lensbaby 3G wchodzi w gre?

piotrmkg - Wto 09 Gru, 2008

MC, Lensbaby to jednak nie to samo co T&S. troszkę inny efekt daje.
MC - Wto 09 Gru, 2008

Nie wiem dlatego pytam. Na stronie pstryk.pl pisza, ze jak t&s. Ani tego ani tego nie uzywalem.
Wujek_Pstrykacz - Wto 09 Gru, 2008

Kościoły mają wysokie wieże i efekt walenia się jest dosyć mocno widoczny jak w przypadku powyższego zdjęcia k. Warciarz-a. Nie wygląda to najlepiej. Może faktycznie dalej odejść lub zrobić tę fotę choćby z okna jakieś kamienicy z naprzeciwka. Coś można pokombinować. Ja już też staram się nie wklejać takich fotek.
makanaki - Sro 10 Gru, 2008

Witam
Co myślicie o tym .....

Troszkę krzywe i prześwietlone na dole prawda??

piotrmkg - Sro 10 Gru, 2008

makanaki, ekspozycja to od biedy ujdzie, ale te drzewa? nie było jakiegoś sposobu, aby nie zasłaniały budynku :?:
makanaki - Sro 10 Gru, 2008

no własnie nie:((((( ale może że z dalszej odległości tylko to juz bedzie dużo mniejsze . Spróbuje tak czy inaczej dzieki
maziek - Sro 10 Gru, 2008

A mi to zdjęcie bardzo leży głównie ze względu na owe drzewa - nastrój jest niezwykle tajemniczy a nagie gałęzie przydaja drapieżności...
koraf - Sro 10 Gru, 2008

Proponuję też wybrać inną porę , gdy niebo czarne to juz za póżno , przy granatowym lepiej foty wychodzą :wink:
makanaki - Sro 10 Gru, 2008

ok będę próbował dzięki za rady i komentarze :smile:
miszet - Pią 12 Gru, 2008

wypadzik na piwko na plaze a przy okazji...
Lazlo - Pią 12 Gru, 2008

Jak mam zrobic z 2MB 100KB zeby wrzucic tu miniaturke.
Jedyna kompresja jaką umiem to w IrfanView,ale za takie pixeele,to byscie mnie zjedli odrazu.
Chce sie dac ocenic szanownemu gronu :sad:

AuThoR - Pią 12 Gru, 2008

Lazlo....piękny Avatar :) to chyba HDR <mysli> :D
Lazlo - Sob 13 Gru, 2008

:wink:
A wiec tak,otwarlem sobie "fotosika" i zalinkuje tu 5 dzisiejszych fotek.
Ciagle sie zaznajamiam ze sprzetem i na razie tragedia :sad: ,nie wiem w jakich okolicznosciach swietlnych ustawiac iso,czas pomiaru swiatla (gdy dlugi,to wszystko mi sie rozmazuje i ostrosc ginie). Pewnie w dobrym swietle jest duzo lepiej.
Na razie nie robie rawow,bo niby w czym je udoskonalac a i jak zrobilem pare,to mi sie nie chcialy wyswietlic nawet ikony na kompie (w ktorym tez ze mnie cinki bolek).

Zdjecia nocne w swietle glownie latarnianym. Sprawdzcie moje Exify i piszcie jak byscie sami to zrobili-glownie ustawienia.

1) Tu WB jarzeniowe:http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9a377c70557215a8.html

Reszta WB zarowkowe:

2) http://www.fotosik.pl/pok...d214003c12.html

3) http://www.fotosik.pl/pok...20b8344807.html

4) http://www.fotosik.pl/pok...459d9bc964.html

5) http://www.fotosik.pl/pok...b8a40fd0e2.html

Zdjec zrobilem duzo wiecej,ale tylko te sie nadawaly,reszta przepalone,albo niedoswietlone a glownie poruszone na maksa. Jak to cholernie ciezko strzelic z lapy 50tką. Tele ze stabilizacją juz lepiej,ale ciemne cholerstwo,wiec dlugie czasy i tak dawaly efekt poruszonej nieostrosci :sad:

Walic smialo,musze sie nauczyc,bo narazie co pstrykne,to do kosza :shock:

[ Dodano: Sob 13 Gru, 2008 01:29 ]
...czemu to pierwsze na czarno sie zlinkowalo :shock:
Przepraszam,poradzicie sobie :wink:

[ Dodano: Sob 13 Gru, 2008 01:30 ]
I dodam jeszcze tyle,ze "Fotosik" chyba troche skradł rozdzielczosci :roll:

miszet - Sob 13 Gru, 2008

to 1. ciekawie wyszlo... ale reszta jak dla mnie mało przejzysta... słabo nasycone swiatla i poruszone lekko te zdjecia... ustaw dluzszy czas naswietlania i ustaw samowyzwalacz na 5 sek(chyba ze masz pilota) oraz wyzszą przyslone

edit: aby przegladac rawy sciagnij sobie darmowy "FastStone Image Viewer" i wlasnie jak bedziesz robil ze statywu z samowyzwalaczem to na pewno nie bedziesz mial rozmazanych zdjec :) statyw to podstawa:)

AuThoR - Sob 13 Gru, 2008

Takie nocne statyczne staram się robić na jak najniższym ISO koniecznie statyw, podniesione lustro, lub samowyzwalacz albo ewentualnie pilot.Te twoje zdjęcia troche za ciemne, ale staraj się wydłużać czas żeby nie podnosić ISO bo w takich warunkach wychodzi kasza.
Przysłoną to różnie steruje - jak są jakieś ciekawe światła latarni to lubie wyższe liczby (f8-f12) żeby ładne gwiazdki wyszły na latarniach.

Lazlo - Sob 13 Gru, 2008

Jak to wyzszy czas naswietlania,to 1/10 jest jeszcze krotko?
Np. zdjecie nr jeden wg. mnie mialo i tak za dlugi czas,bo to co widac u dolu,przed budynkiem jest rozjasnione,za bardzo skupia moją uwage.

Co znaczy termin "podniesione lustro"?
A samowyzwalacz ustawiony na tyle sekund? przeciez ja to w rece trzymam i czekam a w tym czasie oddycham :lol: ,sie trzese- no chyba,ze zle to rozumiem.
Statyw oczywiscie,ale latac z nim po miescie i rozkladac przed wszystkim,co chce pstryknąc,to jakos nie widze :???:

"Swiatla slabo nasycone"-czyli tym iso w dol i czasem dluzszym da sie je bardziej nasycic?
Staram sie do danego zrodla swiatla ustawiac odpowiadający im balans bieli.

Bede Was jeszcze zarzucal czasami czymś,moze uslysze wreszcie pochwalke :wink: Dziekuje

miszet - Sob 13 Gru, 2008

a więc tak... po 1. to nocnych zdjec w zasadzie nie powinno sie robic z ręki ;) jak chcesz miec fajne, ciekawe nie rozmazane ujęcia to musisz zaopatrzyc sie w statyw i to tutaj jest podstawa :) mysle ze ciężki nie jest, a jak idziesz na spacer to nie bedzie Ci wadził :) czas naswietlania to zalezy od ilosci swiatla zastanego... ale mysle ze 2-3 sekundy to minimum przy tych zdjeciach co robiles... do tego robiąc zdjęcia w rawach, nie tracisz prakytcznie jakosci pozniej na obrobce (jak sie pomylilisz z WB np.). Jak juz bedziesz mial statyw to po to sie ustawia samowyzwalacz zeby po wcisnieciu migawki aparat sie "uspokoił" (nie trząsł sie) i bez zadnych poruszen walnął zdjecie :) pozdrawiam
AuThoR - Sob 13 Gru, 2008

Ostatnio na weselu podczas tańców używalem czasów ok 1/20 w sali średnio oświetlonej (ale o wiele bardziej doświetlonej niż obiekty na twoich zdjęciach) w celu delikatnego rozmazania ruchu podczas np kankana(używałem lampy). Natomiast w chwili gdy robie tego rodzaju zdjęcia co ty pokazałeś czas różnie ustawiam wzorując się na kontrolnym zdjęciu ale przewaznie jest to kilka sekund, żeby dobrze doświetlić scene - ale każda sytuacja jest inna niekiedy wystarczy że zmienisz pozycję aparatu o pare cm i jakbyś miał ustawioną preselekcję to czas może spaść i to mocno.

PODNIESIONE LUSTRO - ustawiasz aparat na statyw uruchamiasz funkcję "poniesienie lustra" aparat najpierw podnosi lustro a dopiero później uruchamia migawkę - ma to na celu wyeliminowanie drgań spowodowanych nagłym podniesieniem lustra.
Tak samo jak naciśnięcie spustu podowuje ruszenie aparatem - to może skutkować poruszeniem zdjęcia a tego przecież chcemy uniknąć :)

Lazlo - Sob 13 Gru, 2008

No tak,statyw to podstawa(tak doslownie :mrgreen: )
Ja myslalem,że ze mną jest tragiczni a to jednak trudno zrobic dobrą fote w nocy(małe pocieszenie :wink: ).
Chociaz widzialem fajne foty o zmroku bez statywu :cry:
Z tą obrobką rawow,to bedzie tez trudno,bo to nie po naszemu :twisted: (zaraz mnie ktos pojedzie :mrgreen: )
Dzisiaj tam wroce i zrobie to samo na calkowitym auto,ciekawe co wyjdzie :?:

miszet - Sob 13 Gru, 2008

ja bym na Twoim miejscu najpierw zobaczyl jakie ustawienia aparat sam zrobi na auto... a potem sprobowal w odniesieniu do tych ustawien eksperymentowac na wlasny sposob... bo auto moze zawiezc... a do tego zapomnialem na pisać zebys w nocnych zdjeciach krajobrazow, architektury nie uzywal lampy ;)
Lazlo - Sob 13 Gru, 2008

No tak,wady flesza to ja znam z komorki :wink:
Dzieki za wyrozumialą pomoc :smile:

miszet - Sob 13 Gru, 2008

Gdynia nie żałuje na ozdóbki świąteczne :D
Lazlo - Nie 14 Gru, 2008

Moglbym poznac parametry drugiego zdjecia? Nie wiem jak sie zczytuje te exify :roll:
Swietne te rozmazane reflektory :grin:

miszet - Nie 14 Gru, 2008

czas naswietlania 30sekund... F 32.... ISO 100
krisv740 - Nie 14 Gru, 2008

miszet napisał/a:
czas naswietlania 30sekund... F 32.... ISO 100


nie wiem o co chodzi, ale po co w zdjęciach nocnych f32????????

heding - Nie 14 Gru, 2008

krisv740 napisał/a:
nie wiem o co chodzi, ale po co w zdjęciach nocnych f32????????

myślę, że choćby po to, żeby GO była większa...

novy - Nie 14 Gru, 2008

No po to żeby był czas 30s i światełka samochodów rozmazane :smile: ISO już zjechane w dół na maksa to co innego zrobisz ?
miszet - Nie 14 Gru, 2008

a moglbym sie czegos dowiedziec nt samych zdjec? dobrze, zle? co poprawiC?
edmun - Nie 14 Gru, 2008

krisv740 napisał/a:
nie wiem o co chodzi, ale po co w zdjęciach nocnych f32????????

pewnie też dlatego że nie mamy filtra neutralnego, a chcemy właśnie długi czas uzyskać

novy - Nie 14 Gru, 2008

drugie zdjęcia - fajny pomysł. Możesz jeszcze spróbować zrobić takie same zdjęcie tylko przy zmierzchu tak żeby niebo było granatowe a nie czarne.
miszet - Nie 14 Gru, 2008

tak o tym myslalem, ale chodzac po calej gdyni dopiero przed 19 znalazlem sie na swietojanskiej :P a powiedzcie mi co myslicie o tym pierwszym? bo chce je dac na konkurs gdynski i sie zastanawiam czy jest sens temat "gdynia wspolczesnie nowoczesna'
krisv740 - Nie 14 Gru, 2008

heding, a o ile się zwiekszyła w stosunku do prawidłowego ustawienia ostrości przy f8? :shock:

jedeyne uzasadnienie to ten efekt ruchu, ale ...... i przy f16 i 15-18 s było by to samo :???:

miszet - Nie 14 Gru, 2008

jak robilem na krotszym czasie to przejzdzal czesto jeden samochod... takze wolalem zwiekszyc F i czas zeby lepiej to wygladalo...
krisv740 - Nie 14 Gru, 2008

miszet napisał/a:
wolalem zwiekszyc F i czas zeby lepiej to wygladalo...

i to jest odpowiedź bardzo dobra :smile: a nie głębia ostrości :smile:
jednak jak inny kolega zauważył , lepiej w takim wypadku zastosować filtr (nawet polara) a nie przymykać aż tak przysłonę :cool:

a swoją drogą efeekt bardzo ładny........

miszet - Nie 14 Gru, 2008

dlaczego polara?? tzn najpierw trzeba miec tego polara :P aparat mam od miesiaca nieco ponad i jeszcze wszystkiego nie skompletowalem :)
krisv740 - Nie 14 Gru, 2008

miszet, spokojnie :mrgreen: jeszcze kupisz :mrgreen:

a polara, bo i 2ev może dodać do czasu

miszet - Nie 14 Gru, 2008

to lepiej chyba szary ? tak mi sie zdaje :P
MC - Nie 14 Gru, 2008

Lepszy szary neutralny, ale jak sie ma wybor jeden albo drugi, to lepiej polara kupic. A szary neutralny i polowkowy to najlepiej Cokina.
krisv740 - Nie 14 Gru, 2008

miszet, to zależy :razz:
polara możesz uzyć do wydłużenia czasu tak czy inaczej, szrym stopniujesz dokładniej - masz mozliwość zakupu różnej gradacji filtrów........

a polara i tak kupisz :mrgreen:

miszet - Nie 14 Gru, 2008

no po swietach mam nadzieje ze cos tam wpadnie do kieszni to sie kupi cokine i tam polowki plus podczerwien i polara zwyklego kolowego...:D
MC - Nie 14 Gru, 2008

miszet napisał/a:
polara zwyklego kolowego

Polara to akurat lepiej kupic niezwyklego :smile:

miszet - Nie 14 Gru, 2008

hehe :D no dobra to kupie niezwyklego kolowego polara...:D tylko na moja sigme 17-70 ktora ma sr 72mm to drogie są mega (w porownaniu do innych srednic) :P
krisv740 - Nie 14 Gru, 2008

miszet, a na 77mm widziałeś tańsze :twisted: :mrgreen:
miszet - Nie 14 Gru, 2008

chyba im wieksza srednica tym drozsze..co nie?;D
krisv740 - Nie 14 Gru, 2008

miszet, no tak :smile:
ale napisałeś , że na 72 to są mega drogie :mrgreen:

miszet - Nie 14 Gru, 2008

jak dla mnie są i ciesze sie ze nie mam wiekszej srednicy ;D

[ Dodano: Wto 16 Gru, 2008 16:14 ]
Sorry ze dubluje, ale nie mam jak inaczej tego wrzcucic:D

z Kamiennej Góry rzut na port jachtowy w Gdyni :)

Lazlo - Sro 17 Gru, 2008

Prze Panstwa,prosze o ocene
1) http://www.fotosik.pl/pok...2cf378c245.html
(na fotosiku sie za dobrze nie oglada,wiem)

Bedzie cos ze mnie :roll: ?
2) http://www.fotosik.pl/pok...eb09298c89.html

Dodam,ze podniesienie F dla efektu gwiazdek latarnianych pociagalo za soba dluzszy czas a ten zas przeswietlenie zdjecia,ale Wy to wiecie dobrze. Pisze to,bo to dla mnie ciagle zagadkowe jest :???:

piotrmkg - Sro 17 Gru, 2008

Lazlo,
1. brak ostrości, magazyn w tle
2. ostrość może gdzieś jest ale ciężko ją odnaleźć bo jest strasznie ciemno.

czas i przysłona jeśli nie jesteś w trybie M powinny zmieniać się w taki sposób aby zachować zadaną ekspozycję, jeśli dzieje się inaczej może warto oddać aparat na serwis w celu naprawy.

Lazlo - Sro 17 Gru, 2008

piotrmkg napisał/a:
Lazlo,
1. brak ostrości, magazyn w tle
2. ostrość może gdzieś jest ale ciężko ją odnaleźć bo jest strasznie ciemno.

czas i przysłona jeśli nie jesteś w trybie M powinny zmieniać się w taki sposób aby zachować zadaną ekspozycję, jeśli dzieje się inaczej może warto oddać aparat na serwis w celu naprawy.


1. magazyn objalem,bo myslalem,ze swiatla ktore sa przy nim dadza fajny efekt w odbiciu wodnym a ciezko tez bylo nie objac go stojac dalego na pomoscie uzywajac krotkiego obiektywu. Dostosuje sie do porad :wink:

2. Ustawienia manualne / focus automat-pewnie to stad ciemnica

Wybaczcie,ze nie daje Wam nic ciekawego,ale w moim przypadku Wasze zdanie moją nauką :wink:

edmun - Czw 18 Gru, 2008

Lazlo, jeśli już linkujesz do fotosika, warto wybrać opcję "Miniatura na forum", po czym w pierwszej cześci linka wstawić link prosto do jpg.

Czyli, wrzucasz na fotosika, kopiujesz tekst w stylu:
Kod:
[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d92011abc1a7d0dd.html][IMG]http://images47.fotosik.pl/41/d92011abc1a7d0ddm.jpg[/IMG][/URL]

Po czym w miejsce URL, wklej adres do pliku jpg w pełnej rozdzielczości,
inaczej : jak Ci się załaduje zdjęcie, kliknij na nie i postaraj się tak je wyświetlić, aby bardziej nie można było, następnie w zależności od przeglądarki:
Firefox : klikasz prawym przyciskiem na zdjęcie i wybierasz "Kopiuj adres obrazka"
Internet Explorer : klikasz prawym przyciskiem, właściwości, zaznaczasz "Adres url" i kopiujesz go za pomocą CTRL+C

Jeśli już masz dokładny adres obrazka jpg, wklejasz go w miejsce url=

Inaczej mówiąc:
URL prowadzi do dużego obrazka
IMG wyświetla Ci miniaturę

Lazlo - Czw 18 Gru, 2008

Czyli tak :wink:
Swoja droga,pewnie taki kadr bylby duzo lepszy,prawda? Ostrosci nie poprawie :cry:



edmun dzieki,powinienem sam na to wpasc :oops:

[ Dodano: Czw 18 Gru, 2008 18:47 ]
Moglem jeszcze dolu obciac,bo sie nie tak oglada,za dlugie

edmun - Czw 18 Gru, 2008

miales wstawic miniaturke do pelnego rozmiaru a nie pelen rozmiar na forum :D

pozwoliłem sobie trochę pomanewrować Twoim zdjęciem
jednak da się lepiej




oto rowniez magiczny kod:
Kod:

[URL=http://images31.fotosik.pl/421/9b55a22c7ac468be.jpg][IMG]http://images31.fotosik.pl/421/9b55a22c7ac468bem.jpg[/IMG][/URL]


[ Dodano: Czw 18 Gru, 2008 19:45 ]
p.s. porównaj sobie dwa na raz :)

Lazlo - Czw 18 Gru, 2008

Qrde lepsze :grin: ,mniej zolte,bardziej przejzyste :wink: . To co w takim przypadku ustawic jesli nie WB zarowe,aby tak wygladalo? auto? w sumie mozna w samym aparaciee tez pomanipulowac kolorkami,prawda?
A z tym rozmiarem rzeczywiscie dowalilem,sorki :wink:

edmun - Czw 18 Gru, 2008

wystarczy ustawic RAW w aparacie,
pozniej na kompie podniesc lokalny kontrast, mikro kontrast, odrobine dodac sharpening przy wiekszym radiusie i szukac oczywiscie balansu bieli :)

teodor2424 - Czw 18 Gru, 2008

To może zrobisz coś z moją fotką?? Niestety nie jest ostre bo suczka musiała sie poruszyć :/
Mam aparat tydzień i jakoś ciężko mi idzie ze zdjęciami chociaż wiem do czego służą poszczególne nastawy i je rozumiem to jednak zanim się uda jakieś ciekawe ujęcie muszę zrobić ze 30 zdjęć a przecież chodzi o to żeby robić za 1 czy 2 ujęciem ładne fotki :)

To zdjęcie nocą oświetlenie tylko lampy uliczne:

igorax - Czw 18 Gru, 2008

;-)
photoshop
poszukanie poziomów, redukcja szumu, potem ręczny balans koloru, wyostrzanie selektywne, sciemnianie selektywne, kontrast, rozjaśnienie

xneon - Czw 18 Gru, 2008

omg mydłoooo! uch
oryginał jest lepszy, choć też nieostry
zostaw jaki jest, albo wywal i spróbuj ponownie
ze starego sera nie ukręcisz dobrego sernika

igorax - Czw 18 Gru, 2008

xneon napisał/a:
omg mydłoooo! uch
oryginał jest lepszy, choć też nieostry
zostaw jaki jest, albo wywal i spróbuj ponownie
ze starego sera nie ukręcisz dobrego sernika


mydło jest tez w orginale, przy powiększeniu do tego pikseloza... jedyne sensowne rozwiazanie to odszumianie i mniejsza odbitka...
co do robie sernika ze starego ciasta, byłbym skłonny dyskutować czy warto poprawiać zdjęcie... oczywistą oczywistością ( ;-) ) jest fakt, że lepiej zrobić jeszcze raz lepszą fotę, ale jeżeli sytuacja i warunki uniemożliwiają to co?

ale jeżeli się upierasz...

teodor2424 - Czw 18 Gru, 2008

Mydło w oryginale bo piesek się ruszył a na nim była ostrość i przez 3 sec żaden by nie wytrzymał :)
A co do kadrowania miałem tak samo ustawione ale robiłem to w LR i nie wiedziałem jak pomniejszyć potem jakość się zrąbała i zostawiłem w oryginale tylko te zkipsko pomniejszyłem bo w jakimś programie VSO Image Rezister na szybko.
Ale ogólnie zamysł nie był zły?? Co myślicie??

igorax - Czw 18 Gru, 2008

teodor2424 napisał/a:
Ale ogólnie zamysł nie był zły?? Co myślicie??

kadr bym zmienił, przeszkadza mi to ogrodzenie na 3 planie, może gdyby było inaczej ujęte w kadrze ... nie wiem. koniecznie nad ustawieniami popracować, żeby zdjęcie było w lepszej jakości; sam pomysł troche obstukany, ale można nad tym pracować ;-) i do tego zwierz w nocy, trzeba mieć naprawdę cierpliwość żeby robić zdjęcia przy takich warunkach

MC - Pią 19 Gru, 2008

Jedno i drugie mi sie nie podoba. Niebieskie plamy na grzbiecie psa po obrobce tez mu uroku nie dodaja.
AuThoR - Pią 19 Gru, 2008

ano....pierwsze trochę nieudane a poprawione trochę przesterowane, no ale pewnie ciężko jest wyciągnąć z tego ideał. Teodor - spróbuj jeszcze raz w tym samym miejscu nawet bez psa i pokombinuj z ustawieniami.
Pozdro

makanaki - Pią 19 Gru, 2008

Co myślicie o tym?

Ciągle mam problem z tą ostrością.W RAW wszystko ładnie wygląda ,a jak tylko zmieniam na jpg zdjęcie dużo traci na jakości :neutral: wiem że to normalne ale na pewno da się wyciągnąć więcej

MC - Pią 19 Gru, 2008

Nie jest zle, ale do kilku rzeczy mozna a nawet trzeba sie przyczepic. Po pierwsze - lampa z prawej strony - trzeba przekadrowac. Po drugie - mam watpliwosci czy powinno byc az tyle chodnika (chociaz ladnie polozony).
arietiss - Pią 19 Gru, 2008

Światło lampy faktycznie, trzeba by przekadrować, ale chodnik mi się akurat podoba! :wink:
miszet - Pią 19 Gru, 2008

imo mało ciekawe zdjecie, nic specjalnego nie przedstawia i do tego ta lampa wadzi :(
arietiss - Pią 19 Gru, 2008

Jak to nic ciekawego? Piękny chodniczek, az miło... :mrgreen: Żeby wszystkie takie były, a nie człowiek potykał się co krok... :roll:
amv - Pią 19 Gru, 2008

Gdyby tak chciało byc ostro i bez promieni z prawej.
Mi sie podobają kolory tego zdjęcia,odcienie brązu fajnie współgrają ze złotem :wink:

makanaki - Pią 19 Gru, 2008

he chodniczek faktycznie niczego sobie :smile: lampa po prawej wadzi i ta nieszczęsna moja ostrość ,czasami zastanawiam się czy aby dobrze pracuje AF w moim obiektywie, może powinienem ustawiać manualnie ? Co zdjęcie wrzucone na forum to porażka :???: no nic próbuje dalej

[ Dodano: Pią 19 Gru, 2008 15:29 ]

Przewala się na prawo ,niepotrzebne ostre światło po prawej ,przepalone okienko i oczywiście ostrość :neutral: mam rację czy jeszcze można coś dodać ,a i pewnie jeszcze w lewym dolnym chodniczek :mad:

[ Dodano: Pią 19 Gru, 2008 15:30 ]
wydało mi się ciekawe dlatego zamieściłem :wink:

MC - Pią 19 Gru, 2008

Mroczne takie. Podoba mi sie.
amv - Pią 19 Gru, 2008

Mi też,znów te kolory :wink:
Chociaż wolałbym bez tych dobudówek z prawej

makanaki - Pią 19 Gru, 2008

dzięki :grin: a co myślicie o ostrości ? lepiej ostrzyć AF czy może manual (jeśli chodzi o nocne zdjęcia ) ?? czy jak kto woli ?
piotrmkg - Pią 19 Gru, 2008

makanaki, jak masz matówkę z mikropryzmatami i klinem to możesz ręcznie. :P
makanaki - Pią 19 Gru, 2008

i wszystko jasne :mrgreen:

[ Dodano: Pią 19 Gru, 2008 18:51 ]
może jeszcze cos takiego
[http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b18eb4e3ef84b442.html=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b18eb4e3ef84b442.html][/URL]

[ Dodano: Pią 19 Gru, 2008 18:52 ]


[ Dodano: Pią 19 Gru, 2008 18:59 ]
mam pytanie, dostałem z aparatem program "Digital photo professional" wszystkie zdjęcia przerabiam właśnie za jego pomocą. Zna może ktoś ten program i czy w ogóle warto z niego korzystać ,bo z tego co widzę to albo ja coś robię źle albo ten program jest nie tenteges :mad:

koraf - Pią 19 Gru, 2008

Myślę ,że warto korzystać z DPP w pierwszym etapie obróbki foty - ustawienie kadru,koloru, ostrości, tonacji, itp ( bez odszumiania gdyż tutaj to wychodzi nie najlepiej) a w następnym kroku obróbki to PS.
Generalna uwaga Makanaki - zdjęcia nocne robi się nie w nocy :wink:

arietiss - Pią 19 Gru, 2008

makanaki, ja mam z DPP na pieńku. Zanim przeszedłem na LR zauważyłem duże rozbierzności w wyglądzie zdjęć między oboma programami.
Lazlo - Pią 19 Gru, 2008

A czy odpowiednik w Nikonie czyli Capture NX2 tez ma takie rozbierznosci ? Nikonowcy?

[ Dodano: Pią 19 Gru, 2008 22:56 ]
rozbieznosci :oops:

arietiss - Pią 19 Gru, 2008

Ups, no jasne: rozbieżności! :oops:
Kocur - Pią 19 Gru, 2008

A ja korzystając z okazji, że napadało troszkę śniegu, po powrocie z pracy nie mogłem sobie odmówić nocnej fotki. Statyw stał na parapecie, dobrze że okna już umyte na święta to chociaż otwierać nie musiałem :P



piotrmkg - Pią 19 Gru, 2008

Kocur, powiedz nam co chciałeś nam pokazać tym swoim zdjęciem. Bo w kadrze tyle się dzieje, że aż nie wiadomo na co patrzeć. :)
makanaki - Sob 20 Gru, 2008

[quote="koraf"]Myślę ,że warto korzystać z DPP w pierwszym etapie obróbki foty - ustawienie kadru,koloru, ostrości, tonacji, itp ( bez odszumiania gdyż tutaj to wychodzi nie najlepiej) a w następnym kroku obróbki to PS.
Generalna uwaga Makanaki - zdjęcia nocne robi się nie w nocy :wink: [/quote
Będe musiał popracować troszkę w tym PS bo jak na razie nie wiem za bardzo o co biega :roll: polecacie jakąś ciekawą książeczkę na temat PS?

[ Dodano: Sob 20 Gru, 2008 10:32 ]
Generalna uwaga Makanaki - zdjęcia nocne robi się nie w nocy :wink: [/quote]



wiem niebo powinno być niebieskie ale niestety czas na to niepozwala :sad:

koraf - Sob 20 Gru, 2008

makanaki napisał/a:
koraf napisał/a:
Myślę ,że warto korzystać z DPP w pierwszym etapie obróbki foty - ustawienie kadru,koloru, ostrości, tonacji, itp ( bez odszumiania gdyż tutaj to wychodzi nie najlepiej) a w następnym kroku obróbki to PS.
Generalna uwaga Makanaki - zdjęcia nocne robi się nie w nocy :wink: [/quote
Będe musiał popracować troszkę w tym PS bo jak na razie nie wiem za bardzo o co biega :roll: polecacie jakąś ciekawą książeczkę na temat PS?

[ Dodano: Sob 20 Gru, 2008 10:32 ]
Generalna uwaga Makanaki - zdjęcia nocne robi się nie w nocy :wink:




wiem niebo powinno być niebieskie ale niestety czas na to niepozwala :sad:


Zależy jakiego masz PS ? do PS2 polecam : Scott Kelby "Fotografia cyfrowa" edycja zdjęć a do PS3 polecam : Scott Kelby "System 7 punktów Scotta Kelbiego".

makanaki - Sob 20 Gru, 2008

to ja mam chyba starszy PS 8.0 CS nie chciałem kupować nowszego bo już w tym jestem niekumaty tyle tam tych opcji no ale wszystko do nauczenia a te książeczki nie zgrają z tym PS co ja mam
koraf - Pon 22 Gru, 2008

Wbrew wszelkim zasadom :oops: przystanek nocą :


MC - Pon 22 Gru, 2008

To chyba bardziej by sie do abstrakcji nadawalo :smile:
AuThoR - Pon 22 Gru, 2008

Ewidentnie hehe :)
koraf - Pon 22 Gru, 2008

Abstrakcja ... ależ owszem tak ale nocą :mrgreen:
teodor2424 - Wto 23 Gru, 2008

jeszcze raz jakieś zdjęcie nocne świąteczne:

AuThoR - Wto 23 Gru, 2008

No teraz już zdjęcie trafiło do właściwego tematu :) fajny ten filtr gwiazdkowy :)
miszet - Sro 24 Gru, 2008

powiedzcie czy po mimo lekkiego poruszenia ujdzie to zdjecie? mega wiało dzis w Gdyni i kurde nie mialem jak ustabilizowac statywu z aparatem...
AuThoR - Sro 24 Gru, 2008

MIszet mi się bardzo podoba....poruszenia aż tak bardzo nie widać za to zdjęcie ma świetną kolorystykę
teodor2424 - Sro 24 Gru, 2008

miszet napisał/a:
powiedzcie czy po mimo lekkiego poruszenia ujdzie to zdjecie? mega wiało dzis w Gdyni i kurde nie mialem jak ustabilizowac statywu z aparatem...


Mi tez sie podoba

ps. to jest ten nowy wieżowiec koło SilverScreen??

miszet - Sro 24 Gru, 2008

ale boje sie ze w powiekszeniu bedzie bardziej widoczne, a chce nocne zdjecia z gdyni na konkurs dac :P

[ Dodano: Sro 24 Gru, 2008 00:19 ]
teodor2424, TAK :D

Monastor - Sro 24 Gru, 2008

miszet, w takim razie warto tam wrócic i powtórzyc ujęcie bo zdjęcie faktycznie jest maźnięte.
AuThoR - Sro 24 Gru, 2008

napewno będzie bardziej widoczne...zależy na co patrzą. Ogólnie zdjęcie jest dobre ale ja nie jestem od profesjonalnego oceniania zdjęć :)
miszet - Sro 24 Gru, 2008

no ale teraz w zime to tam wieje strasznie juz tam 3 raz bylem i za kazdym razie jest masakra... chyba ze kupie statyw za 600zl ;D:D
Kocur - Sro 24 Gru, 2008

Może spróbuj powiesić coś ciężkiego na statywie, albo zasłonić go od wiatru własnym ciałem :p jeśli jest taka możliwość. Ja jeszcze czasem po prostu nie rozkładam nóżek, perspektywa może troszkę się zmienić, ale niskim, sztywnym statywem wiatr nie będzie tak bujał.
miszet - Sro 24 Gru, 2008

dokladnie powiesilem torebke dziewczyny(dosyc ciezka ta torebka) do tego jak tylko moglem od wiatru osłaniałem... ale i tak to dalo takie efekty jakie widac :P
teodor2424 - Sro 24 Gru, 2008

miszet napisał/a:
dokladnie powiesilem torebke dziewczyny(dosyc ciezka ta torebka) do tego jak tylko moglem od wiatru osłaniałem... ale i tak to dalo takie efekty jakie widac :P


Jak będziesz uparty to i cegłę na sznurku podwiesisz :)

miszet - Sro 24 Gru, 2008

jakby tylko byla pod ręką!:D
Dzemus - Czw 25 Gru, 2008



prosiłbym o w miarę kulturalne zjechanie zdjęcia.

AuThoR - Czw 25 Gru, 2008

Dzemus, odblask mogłeś występlować :) reszta ok :)
miszet - Czw 25 Gru, 2008

z róży wiatrów w Gdyni rzut okiem na Sopot i Gdańsk
mavierk - Czw 25 Gru, 2008

miszet, szerszy kadr, umieszczenie lampek w mocnych punktach, zejście z przesłoną o kilka jeszcze stopni, wydłużenie czasu kilkukrotnie (może nawet jakiś filtr szary) - ale miodzio by był ^^

W sensie, że ja powyższe zdjęcie tak widzę :)

koraf - Pią 26 Gru, 2008

Faktycznie za radą mavierk + inny kadr i zdjęcie nabrałoby lepszego wyrazu :grin: .
komor - Nie 28 Gru, 2008

Wczoraj bawiłem się trochę malowaniem światłem, ale ostatecznie nie jestem zadowolony z rezultatów.


Ogniskowa 17 mm na APS-C, f/5,6, ISO 100, czas Bulb (wyszło 120 s), bieganie z lampą błyskową pracującą w trybie Multi (czyli stroboskop).

Być może było zbyt jasno, wolałbym jednak ciemne niebo, ale w kadrze jest niebo w kierunku centrum miasta, stąd mocno oświetlone od dołu chmury. Być może potrzeba jakiejś lepszej obróbki? A może jednak pomysł jaki mi się zamarzył jest nietrafny?

miszet - Nie 28 Gru, 2008

komor, robiles tutaj jakas mocna obrobke? bo mam uczucie jakby jakosc była słaba... dobrze mi sie zdaje?
komor - Nie 28 Gru, 2008

Nie, nic zdrożnego nie robiłem. :) Tylko parę suwaczków w Lightroomie.
Ale ostrość ustawiana na hiperfokalną, no i ekspozycja 120 sekund nie sprzyjała utrzymaniu ostrości pomimo wężyka – liście lekko ruszają się na byle wietrze, statyw też nie był jak skała, na dość miękkim podłożu.

AuThoR - Nie 28 Gru, 2008

miszet, zdjęcie mi się bardzo podoba jeśli chodzi o kolory...czy te zdjęcie to jakiś składak HDR?
miszet - Nie 28 Gru, 2008

AuThoR, ja nie umiem HDRowac takze nie uzywam prakytcznie w ogole PS :P bo mi sie nie chce w zasadzie...:P dlugi czas na swietlania iii mega mocny wiatr tak zrobil ze wszystko rozmyte ;P aaa przez to ze mam mega zajawe na robienie fot wieczornym to wrzucam nastepne.

"Czarne chmury nad miastem wrogiego nastawienia zbieraja sie w coraz to grubsza warste..."

mavierk - Nie 28 Gru, 2008

miszet, ja bym widział więcej molo i mniej nieba - ale zdjęcie mi się i tak bardzo podoba ;)
Kocur - Nie 28 Gru, 2008

mavierk, o tym samym pomyślałem w pierwszej chwili, ale potem doszedłem do wniosku, że wtedy trzeba by było dać w ogóle szerszy kadr, bo dwie najbliższe latarnie były by chyba za bardzo w narożnikach.

Mnie najbardziej sie podobają te duchy spacerujące po molo :P

miszet - Nie 28 Gru, 2008

Kocur, mavierk wlasnie na niebie mi najbardziej zalezalo bo dzissiaj bylo przekozackie az mi styki w mozgu poryło :]
Lukasss - Pon 29 Gru, 2008

...A na Brackiej wczoraj nie padał deszcz...
lucky-luk - Wto 30 Gru, 2008

miszet napisał/a:
AuThoR, ja nie umiem HDRowac takze nie uzywam prakytcznie w ogole PS :P bo mi sie nie chce w zasadzie...:P dlugi czas na swietlania iii mega mocny wiatr tak zrobil ze wszystko rozmyte ;P aaa przez to ze mam mega zajawe na robienie fot wieczornym to wrzucam nastepne.

"Czarne chmury nad miastem wrogiego nastawienia zbieraja sie w coraz to grubsza warste..."


Bardzo przypadlo mi do gustu to ujecie.

Czarne duchy spacerujace pod czarnymi chmurami.

AuThoR - Wto 30 Gru, 2008

Lukasss, chyba kadrowałbym trochę szerzej....albo zmienił trochę kąt patrzenia żeby uchwycić też budynki z lewej...albo pozbył ich się całkowicie
pawel23 - Wto 30 Gru, 2008

A ja dzisiaj popełniłem coś takiego :razz:


AuThoR - Wto 30 Gru, 2008

pawel23, na jakim czasie nr 2?
miszet - Wto 30 Gru, 2008

pawel23, jakie parametry i jaki sprzet?
xneon - Wto 30 Gru, 2008

400D i stałka 50?
pawel23 - Wto 30 Gru, 2008

Sprzęt to 400D + 17-55/2.8. Pierwsze: czas 35s, f/2.8, iso 1600, drugie: czas 600s, f/2.8, iso 200
miszet - Wto 30 Gru, 2008

musze sprobowac kiedys ;D
pawel23 - Wto 30 Gru, 2008

Wybrałeś zły system do takich zdjęć :mrgreen: :lol: A tak na serio, to nie zapomnij pokazać rezultatów na forum :smile:
arietiss - Wto 30 Gru, 2008

Nieliczne z moich nocnych...
Świątecznie jeszcze...


miszet - Wto 30 Gru, 2008

pawel23, zobaczymy co mi sie uda :D ale chyba poczekam do wakacji :D
pawel23 - Wto 30 Gru, 2008

Dobry pomysł, mi się dzisiaj oszronił cały aparat, bateria nie wytrzymała nawet godziny, zmarzłem jak cholera a do tego zdjęcia nie wyglądają tak jakbym chciał :razz:
AuThoR - Sro 31 Gru, 2008

Zapytam tutaj bo nie chce niepotrzebnie tworzyć nowego tematu.

Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę...
Chcę ustawić ostrość na nieskończoność w moim zestawie.
Sprawdzałem właśnie miejsce z którego będę robił zdjęcia i wychodzi że niby jak pierścieniem zajade do końca na MF to muszę go trochę cofnąć żeby złapało mi ostrość na większości budynków skąd będą leciały ognie - zresztą w wizjerze widzę ostrość na całym obszarze niezależnie od zmieny ogniskowej.
Wg inaczej być nie może - ale proszę o podpowiedź

piotrmkg - Sro 31 Gru, 2008

AuThoR, manualne ostrzenie w aparacie z AF a nie posiadającym matówki z mikropryzmatami i klinem mija się z celem :) proponuję ustawienie ostrości z pomocą AF i przełączenie na MF i jakąś sensowną przysłonę np. f8 :)
AuThoR - Sro 31 Gru, 2008

a na czym ty niby chcesz tą ostrość łapać robiąc zdjęcia fajerwerkom? bo wg mnie AF może dość sporo się pomylić
edmun - Sro 31 Gru, 2008

ja zrobię również jak author. do końca na mf i lekko cofnąć. tutaj przyda się jakiś punkt odniesienia :) af pewnie złapie jakiś syf wcześniej. pomimo tego że w C40D jest bardzo szybki i celny AF, to i tak wiem że może się pomylić jak będzie miał przed sobą czarno :D
AuThoR - Sro 31 Gru, 2008

Ostatnio z niewiedzy robiłem na AF i dużo zdjęć mi nie wyszło.
Edmun - będę strzelał na Bulbie starając się mieścić w czasach od 2 do 8 sek....ale chce zrobić jeszcze coś takiego żeby kilka zdjęć pstryknąć na długim czasie - nie wiem może 20-30 sek przykrywając po zakończeniu eksplozji obiektyw żeby nie prześwietlić tła (jakichś budynków czy czegoś co się znajdzie w tle) - co ty o tym sądzisz?

piotrmkg - Sro 31 Gru, 2008

AuThoR, bo tak się robi fotki fajerwerków. gdzieś na kliszy mam taką fotkę czas naświetlania 2min.
AuThoR - Sro 31 Gru, 2008

piotrmkg, Ja teorie znam jak się robi zjęcia fajerwerków....ale chodzi mi o to żeby ktoś się określił jak to wychodzi w praktyce....która metoda daje przyjemniejszy efekt. Mimo to chyba będę strzelał na zmianę...

Piter i jak ci wyszło zdjęcie z tak długim czasem naświetlania? i czy przykrywałeś obiektyw między wybuchami.

edmun - Sro 31 Gru, 2008

ja chyba sprobuje bulb na 20-30 sekund na iso100 i f8.0 (swiatlo obiektywu 4,5-5,6)
moze cos sie uda zlapac. zobaczymy :)

pawel23 - Sro 31 Gru, 2008

Ja zawsze ustawiam punkt AF na jakimś odległym i jasnym obiekcie żeby ustawił mi ostrość na nieskończoność, przełączam na MF i jazda :smile: Potem tylko kombinuję z różnymi czasami naświetlania, moim zdaniem najlepiej zdjęcia wychodzą z czasem około 2-5s, w tym roku spróbuje naświetlić przez kilka minut i zobaczę co z tego wyjdzie :smile:
AuThoR - Sro 31 Gru, 2008

Byle nie wyszły zdjęcia jak dwa lata temu hehe...była niezła porażka :twisted:
as... - Sob 03 Sty, 2009




proszę o krytykę :oops:

krisv740 - Sob 03 Sty, 2009

za dużo składowych, tematów..........
edmun - Sob 03 Sty, 2009

może inaczej. nie wiem co to zdjęcie przedstawia.... albo co autor chciał mi tym zdjęciem przekazać
piotrmkg - Sob 03 Sty, 2009

te góry i chmurki są przyjemne, od połowy kadru w dół, chaos ;)

pozwoliłem sobie poPSuć to zdjęcie


Kocur - Sob 03 Sty, 2009

Ale pomarańcza :mrgreen: Do takich fotek ustaw WB na światło żarowe, albo ręcznie na 2500-3000K. Poza tym jakoś przeszkadzają mi te płoty z siatki na pierwszym planie. Ja bym to wyciął i zrobił bardziej panoramiczny format ;P


Edit:
To ja też popsuje :P Tylko nie chce mi się odpalać porządnego kompa, a na laptopie przy pomocy IrfanView niewiele można się pobawić ;)

piotrmkg - Sob 03 Sty, 2009

Kocur, lata fotografii na filmie znieczuliło mnie na takie kolory, ba nawet je polubiłem.
Kocur - Sob 03 Sty, 2009

Tam w ogóle światło jest pomieszane jak ta lala :) Moja przygoda z filmem skończyła się na Zenicie i filmach czarno-białych 15 lat temu :P A po 10 latach przerwy już do filmu nie wróciłem, ale się przybieram :)
mavierk - Pon 05 Sty, 2009

dla mnie takie kadry są strasznie ciepłe, noc w jakiejś mieścinie, tysiące ludzi śpiących sobie... a ja przy kompie :neutral:
lucky-luk - Pon 05 Sty, 2009

London - widok ze wzgorza w Streatham Park



belkot77 - Pon 05 Sty, 2009

Nie moglem nieskorzystac ze sniegu i nawet mroz mnie nie zniechecil. Oto co popelnilem dzisiejszego wieczoru.....
AuThoR - Pon 05 Sty, 2009

belkot77, mi się nie chciało wychodzić w taki mróz...brrrr....strasznie zimno...

Ps fajny klimacik :) podobają mi się obydwa

belkot77 - Pon 05 Sty, 2009

he he mnie tez sie nie chcialo ale moze to ostatni snieg w tym roku?

p.s. 5D dziala przy -8 stopniach :)

AuThoR - Pon 05 Sty, 2009

Byle nie jednorazowo :D :D:D:D:D
Jacek(Baton) - Pon 05 Sty, 2009

To teraz mnie zmolestujcie za nocne :mrgreen:
Podaje małe rozmiary więc nie wiem jaka bedzie ich jakość pod wpływem renderowania do małego rozm i na serwer.

belkot77 - Wto 06 Sty, 2009

wszystkie poprawne. trzecie mi sie najbardziej podoba. Bibloteka leci w lewo!
lucky-luk - Wto 06 Sty, 2009

Mi tez trzecie najbardziej przypadlo do gustu, a zwlaszcza tory tramawajowe, ktore wygladaja jakby byly pokrzywione.
A nie bales sie ze cie cos potraci w czasie robienia zdjecia??:)

Jacek(Baton) - Wto 06 Sty, 2009

He :mrgreen:
Stałem na końcu wysepki tramwajowej, a co do biblioteki nie wiem czy leci bo poziom ustawiałem, jak widać ulica biegnąca wzdłuż niej opada w dó w prawo, moze dlatego jest takie optyczne złudzenie, nie wiem nie znam się, może faktycznie leci. :smile:

komor - Sro 07 Sty, 2009

lucky-luk napisał/a:
London - widok ze wzgorza w Streatham Park


Skoro już Lądek się pojawił, to ja może coś z szuflady:

Widok z Brinklow Crescent (Greenwich) na Canary Wharf i Millenium Dome

Lazlo - Sro 07 Sty, 2009

komor nie ma pomaranczu a zarowka swieci.... :mrgreen: Ladne kolory,swiatlo,fajne fajne :wink:
piotrmkg - Sro 07 Sty, 2009

Lazlo, ale za to jest zimno jak prosektorium :P
Lazlo - Sro 07 Sty, 2009

hehe to te gusta :lol: Ale tez pasuje do kolorow najdalszego planu :wink:
lucky-luk - Sro 07 Sty, 2009

komor napisał/a:
lucky-luk napisał/a:
London - widok ze wzgorza w Streatham Park


Skoro już Lądek się pojawił, to ja może coś z szuflady:

Widok z Brinklow Crescent (Greenwich) na Canary Wharf i Millenium Dome
Obrazek


Tak przez chwile nie moglem "zajazyc", dlaczego na ostanim planie budynki swieca niebieskim swiatlem.

Przykulo moja uwage.

Moi zdaniem szkoda ze ten czarny samochod tak duzo zajmuje miejsca na zdjeciu.
Fajne miejsce, podoba mi sie droga schodzaca w dol i to ze nie widac jej konca.

komor - Sro 07 Sty, 2009

piotrmkg napisał/a:
ale za to jest zimno jak prosektorium :P


Jak pamiętam było wtedy około 0°C, bez rękawiczek się nie dało nosić statywu… :P

Karipu - Czw 08 Sty, 2009




edmun - Czw 08 Sty, 2009

pierwsze leci za bardzo w lewo :)
drugie delikatnie w prawo, można by to naprostować lekko :)
Kolorystyka również taka zółtawa, mi nie podchodzi, widziałbym to raczej w stronę niebieskiego, ale kwestia gustu pewnie

Jacek(Baton) - Czw 08 Sty, 2009

Ja myślę, że pierwsza jest bardzo poprawna pomijając to że "leci".
Kolorystyka jest raczej OK nie wpada przecież w czerwienie i pomarańcze, myślę że tak właśnie tam jest w rzeczywistości.
Natomiast dolne jest jak dla mnie za ciemne, jakby było troszkę jasniejsze. Ale to w moim odczuciu.

Puchacz666 - Czw 08 Sty, 2009

Karipu gdzie takie wspaniałe widoczki (1)?
4motion - Pon 12 Sty, 2009





Stare fotki ustrzelone Canonem S3 IS.

xagon - Pon 12 Sty, 2009

będę brutalny 4motion ... tragiczne! Nie dość że nie ostre , to jeszcze ruszone , ziarno duże , żółty przebija tutaj wszystko
RaV579 - Pon 12 Sty, 2009

No co fakt to fakt. Zbyt dobrze to one nie wyszły. Zwłaszcza dwójka.
marekf - Pon 12 Sty, 2009

http://lh4.ggpht.com/_Ebc...12/IMG_6534.jpg
http://lh5.ggpht.com/_Ebc...12/IMG_6977.JPG
w pierwszym lewy róg nie doświetlony ... nie miałem jak ;)

RaV579 - Pon 12 Sty, 2009

marekf, zdjęcia się nie wyświetlają (przynajmniej mi).
marekf - Pon 12 Sty, 2009

już poprawione :) , wstawiłem linki bo coś mi raz wyświetla zdjęcia a raz nie ... ;/
piotrmkg - Pon 12 Sty, 2009

mnie się dalej nie wyświetlają

coś ci nie wyszło wklejenie tych linków bo wyskakuje not found :P

arietiss - Pon 12 Sty, 2009



Nie za bardzo astro? Może bardziej to krajobraz?

piotrmkg - Wto 13 Sty, 2009

Efekt dzisiejszego nocno-porannego fotografowania z kopca powstania warszawskiego
Żadne ze zdjęć nie zostało splamione PSuciem :)

1. o tej godzinie (EXIF) zameldowałem się na szczycie :) nie copowane prosto z aparatu


2. Zaczyna się robić jasno jesteśmy uratowani, teraz będzie tylko cieplej :)


3. 15 min później wraz z kolegą Ruslanem zakończyliśmy "sesję" :)

Pstryczek - Nie 18 Sty, 2009

Moje nie będzie ostre, bo robione przez boczną szybę auta na ISO400. Ale kadr wydaje mi się ciekawy, mimo tego asfaltu na dole. No ale oceńcie sami :)
amv - Nie 18 Sty, 2009

piotrmkg, 3 piękna :wink:
Pstryczek , coś Ty dużo przez te szyby pstrykasz,mrozu sie boisz... :?:

Pstryczek - Nie 18 Sty, 2009

Tak akurat się złożyło, że z auta ostatnio, bo choruję trochę i oglądam świat głównie przez szyby :)
skasowany - Nie 18 Sty, 2009

Pstryczek, rusz 4 litery i czasami wysil się na wyjście z samochodu. Zdjęcia wtedy lepsze wychodzą :evil:
koraf - Nie 18 Sty, 2009

Ruslan napisał/a:
Pstryczek, rusz 4 litery i czasami wysil się na wyjście z samochodu. Zdjęcia wtedy lepsze wychodzą :evil:

Do tego trochę krytycznej samooceny i będzie dobrze :wink:

Pstryczek - Nie 18 Sty, 2009

Dobra, dobra, nie ma to jak kubeł zimnej wody na łepetynę :D
Na razie już nic nie wrzucam, póki czegoś konkretnego nie pstryknę. Choć swoją drogą jak przeglądałem temety ze zdjęciami na forum to jest też sporo takich "mało konkretnych" zdjęć, a i w galerii się zdarzają, a jakoś nie po każdym tak jeździcie ;)

koraf - Nie 18 Sty, 2009

piotrmkg na 3 to pięknie wyszło a raczej słońce zaszło :grin:
edmun - Nie 18 Sty, 2009

Pstryczek, nie martw się... wyrobisz się... :)
Dlatego ja coraz rzadziej wrzucam... :D

Pstryczek - Nie 18 Sty, 2009

edmun, płakać z tego powodu nie zamierzam, za stary na to jestem :D
W sumie to już latam zaparatem dobre 15 lat. Zaczynałem na alalogowych kompaktach (cyfrówek jeszcze wtedy w sprzedaży nie było_. Ale na serio zaczynam się fotografią interesować dopiero teraz i odkrywać co i jak w kwestiach technicznych, nabieram smaku na lustro itd. Szkoda że dopiero teraz, ale jak to mówią lepiej późno niż wcale ;)

skasowany - Pon 19 Sty, 2009

edmun napisał/a:
Pstryczek, nie martw się... wyrobisz się... :)
Dlatego ja coraz rzadziej wrzucam... :D


To samo chciałem napisać! :mrgreen:

Pstryczek - ostatnie zdanie twego postu - święta prawda! :wink:

fotoap - Pon 19 Sty, 2009
Temat postu: EXPO 2008
SARAGOSSA EXPO 2008

C400D SIGMA 17-70

ophiuchus - Wto 20 Sty, 2009

nocą ludzie też się pocą (na lodowisku)
ozzi_wawa - Wto 20 Sty, 2009

piotrmkg, jakim obiektywem strzeliles ksiezyc (zdjecie - wtorek bodajze 13.01) pierwsze foto z trzech. W Exifie jest ogniskowa 420. Czy w ogole exif ma gdzies opcje, zeby pokazac i rodzaj obiektywu? :] przynajmniej zakres ogniskowych danego obiektywu?:)

pzdr

Kocur - Wto 20 Sty, 2009

ozzi_wawa, wiem o co Ci chodzi bo ja też się zastanawiałem :) to było bodaj 300/2,8 + TC 1,4x, o ile dobrze się domyśliłem :D

A co do exif-a, to u mnie zawsze jest na dole zakres ogniskowych podany, czego w innych nie zauważyłem, z kolei mój nie podaje maksymalnej przysłony obiektywu, co akurat znalazłem w exif-ie Piotra :P

piotrmkg - Wto 20 Sty, 2009

ozzi_wawa, kolega Kocur poprawnie odgadł zastosowane szkło i telekonwerter :)
ozzi_wawa - Wto 20 Sty, 2009

dzieki, czyli jednym slowem exif sam laczy ogniskowe (np z obiektywu i konwertera) fajnie, szkoda tylko, ze zadnej wzmianki o tym nie ma, bo mozna sie przejechac czasem, co innego pewnie obiektyw 420, a co innego potezna 300 ze swiatlem 2.8 plus tele :] znowu sie zawiodlem, myslalem, ze to jakis zoomik tak ladnie ustrzelil lysego :)
arietiss - Sro 21 Sty, 2009

I jeszcze w świetle księżyca...




bladii77 - Sro 21 Sty, 2009

Witam, ja zaczynam dopiero zabawę z fotografią. Uwielbiam nocne zdjęcia, na razie muszę poradzić sobie z kitem nikkor 18-105.
Fota ul Mariackiej w Katach w Wigilę...

needlehole - Sro 21 Sty, 2009

2-3 płytki w lewo i byłoby świetne, a tak jest bardzo dobre =)
Pstryczek - Sro 21 Sty, 2009

arietiss - 2 gie byłoby fajne gdyby odciąć 1/3 śniegu z dołu i gdyby ten księżyc zapełnił nam niebo po prawej (a nie krzaczory) ;)

bladii77 - jak dla mnie za dużo tego smutnego chodnika.

arietiss - Sro 21 Sty, 2009

[quote="Pstryczek"]arietiss - 2 gie byłoby fajne gdyby odciąć 1/3 śniegu z dołu i gdyby ten księżyc zapełnił nam niebo po prawej (a nie krzaczory) ;)

No cóż,mnie właśnie podobają się te "wady" w tym zdjęciu...

koraf - Sro 04 Lut, 2009

Latający holender :zalamany: :

tomacha2001 - Sob 07 Lut, 2009

No to ja wczoraj wyskoczyłem na miasto i coś cyknąłem. Czekam na konstruktywną opinie, wiem że są bardzo średnie ale to z powodu mgiełki (w sumie to było mleko w powietrzu a nie mgła) :(
Lukasss - Sob 07 Lut, 2009

tomacha2001 nie będę mówił co jest nie tak z tymi zdjęciami, pewnie powiedzą Ci to inni,
ale pierwsze byłoby na pewno super gdybyś z tej biało-czerwonej świetlnej drogi zrobił motyw główny.Próbuj dalej.

kmosw - Sob 07 Lut, 2009

Na obu za dużo rzeczy odciągających wzrok od głównego motywu. W pierwszym najbardziej przeszkadzają mi auta po lewej, a w drugim neon real.
skasowany - Sob 07 Lut, 2009

Jeszcze jedno z Moskwy... Czekam na uwagi :wink:
miszet - Nie 08 Lut, 2009

dawno mnie nie bylo, bo dawno nie fociłem i czasu nie mialem... a tu takie foto z wczoraj
komor - Pią 20 Lut, 2009

Ruslan napisał/a:
Jeszcze jedno z Moskwy... Czekam na uwagi :wink:


Właśnie tu dotarłem. Ja uwagę mam taką, że w tej Moskwie niektórzy przeginają z oświetleniem i zużyciem energii. :)

piotrmkg - Pią 20 Lut, 2009

komor, na szczęście łatwe petro dolary im się kończą i kurek się zakręca :)
koraf - Pią 20 Lut, 2009

Takie moskiewskie Las Vegas :wink: dla większości biednych .
henk - Sob 21 Lut, 2009

1


2


3


Uprzejmie proszę o opinię, które najlepsze (albo przynajmniej najmniej sp.......e) i dlaczego.

4motion - Sob 21 Lut, 2009

Dla mnie 2 fajnie dym wyszedł. Jaki czas?
henk - Sob 21 Lut, 2009

30 sekund.
Nie umiem jak się robi czas BULB bo bym zrobił dłużej na mniejszym ISO, robiłem na 400.
Teraz jak na to patrzę to widzę że pierwsze jest do bani :oops: .

4motion - Sob 21 Lut, 2009

Heh ja też nie kumam jak włączyć Bulb ale szumy mogły by być duże na dłuższym czasie.
Trzecie jakieś za ciasne mi się wydaje.

Lubie długie czasy.

ziemowy - Sob 21 Lut, 2009

Bulb to tylko w trybie M :twisted:
komor - Pon 23 Lut, 2009

…i najlepiej z wężykiem/pilotem, który ma możliwość wciśnięcia i zatrzaśnięcia guzika na fest. A tak w ogóle, henk, to podoba mi się. Pierwsze też, bo pomysłowe, przez chwilę myślałem że to zdjęcia zorzy polarnej. :)
Monastor - Pon 23 Lut, 2009

henk, fajny pomysł. Jeśli dopracujesz kadr to może byc naprawdę super zdjęcie.
3 to crop?


komor - Pon 23 Lut, 2009

Monastor, kosmiczne. Chyba jednak muszę się kiedyś przemóc i wstać rano. Tylko czy przy takiej pogodzie jak obecnie rano jest w ogóle jakiś wschód słońca? Czy tylko czarne niebo zamienia się bure, takie jak mam teraz za oknem? :evil:
Monastor - Pon 23 Lut, 2009

komor, to nie jest rano, to gdzieś po 22 ;)
Kompletna ciemnośc poza ogólnymi zarysami na śniegu i łuną nad pobliskimi miastami.

komor - Pon 23 Lut, 2009

Uff, to nie muszę wstawać, wystarczy ruszyć d$5sko z kanapy i wyjść z domu. :)
Monastor - Pon 23 Lut, 2009

komor, mhm, oto podstawy fotografii przyrodniczej, które próbuję sobie przyswoic z wielkim bólem :mrgreen: :zalamany:
skasowany - Pon 23 Lut, 2009

Monastor, Twoja fota bardzo mi się podoba! :smile:
jasiekcom - Pon 23 Lut, 2009

Monastor, bardzo fajen i kadr i cały efekt naswietlania :!:
henk - Sro 25 Lut, 2009

Monastor, Nie crop, pełny kadr przy ogniskowej 55 mm z mojego nieszczęsnego kita.
Na 2 to samo przy ogniskowej 18.
A wczoraj wieczorem złapałem trochę mgły na ulicy przed domem:

1


2


Widział kto kiedy mgłę o 19:00 wieczorem?

hajhet - Sro 25 Lut, 2009


edmun - Czw 26 Lut, 2009

Henk u Ciebie nie potrafię złapać gdzie łapałeś ostrość :) nie podobają mi się też kolorki :)
choć i tak zazdroszczę że miałeś mgłę :)

henk - Czw 26 Lut, 2009

Noooo ... ostrość łapałem na to drzewo po lewej (na zdjęciu z samą koroną - na koronę) tylko se zapomniałem wyostrzyć po zmniejszeniu :oops:
Poza tym migawka 1/8 sekundy z ręki.
Kolory widziałem że nienaturalne ale pomyślałem że takie będą dobre :razz:

Jesienny - Czw 26 Lut, 2009

Kupić statyw, ostrzyć na hiperfokalną ;)
Kolorami się nie przejmować, (dla mnie tam nocne zdjęcia nie muszą być "naturalne")

henk - Czw 26 Lut, 2009

Jesienny napisał/a:
ostrzyć na hiperfokalną
- aha, trzeba było tak od razu, teraz wszystko jasne!
A może przeistoczony energizm deizmu kreacyjno mistycznego resublimuje ortodoksyjność wszelkich strukturalizmów egzystencjalnych?
MSPANC :mrgreen:
Chyba wiem mniej na temat fotografowania niż mi się zdawało :oops:
A jak już wyostrzę na tę hiperfokalną to co?
Będzie lepiej niż normalnie - autofocus na drzewo?

Jesienny - Czw 26 Lut, 2009

hmm no wiesz, ten termin pojawił się przy różnych okazjach kilkukrotnie na forum optycznych. Wystarczy czytać ;)

henk napisał/a:

Będzie lepiej niż normalnie - autofocus na drzewo?


Uzyskasz możliwie największą głębię ostrości dla tej przysłony - tyle zyskasz.

xagon - Czw 26 Lut, 2009

@henk to pierwsze mi się bardzo podoba , klimacik jak z silent hill... :cool:
henk - Czw 26 Lut, 2009

Oooo, nawet się komuś podoba mój gniot bez hiperfokalnej!
Dzięki xagon.
Znalazłem tę hiperfokalną, faktycznie było coś na forum ale dokładny opis znalazłem gdzieś indziej.
Naprawdę ktoś się tym posługuje?
To trochę skomplikowane.
Dla każdej kombinacji przysłona/ogniskowa odległość hiperfokalna jest inna, musiałbym latać z tabelką i kalkulatorem.

arietiss - Czw 26 Lut, 2009

henk, to bardzo przydatne przy krajobrazach! Wystarczy zapamiętać zależność dla kilku najbardziej używanych ustawień i po problemie z tabelką. :wink:
Jesienny - Czw 26 Lut, 2009

Na pewno jest (było) to łatwiejsze przy stałkach bo tam kiedyś była, a teraz bywa naniesiona skala od tego. Zresztą myślę, że z zoom-ami też nie ma problemu o tyle o ile wykorzystuje się to raczej w określonych sytuacjach. Można się nauczyć korzystać z zooma, jak z zestawu stałek o określonych ogniskowych i problem z głowy ;)
komor - Pią 27 Lut, 2009

No to ja po długiej przerwie ośmielę się wstawić parę fotek. Nocne strzały z wtorku, kiedy wieczorem pojawiła się fajna mgiełka.

1.



2.



3.



4.



5.

lucky-luk - Pią 27 Lut, 2009

4. Ma dla mnie najwiekszy wyraz.
Kojarzy mi sie wymarlym miastem, widzialem podobne z Czarnobyla i to wlasnie ma taki sam klimat (w moim mniemaniu). Bardzo zimno i samotnie.

komor - Pią 27 Lut, 2009

lucky-luk, skoro tak, to może spodoba Ci się także to?


6.


lucky-luk - Pią 27 Lut, 2009

Szczerze to juz mniej mi przypadlo do gustu, cos za bardzo sylwetkowata moim zdaniem jest ta hustwaka, moze by lepiej to wygladalo gdyby bylo wiecej szczegolow widocznych.

3. Tez przykolo moja uwage.

Wogole nadales taki zimny i samotny klimat :)

amv - Pią 27 Lut, 2009

komor mnie się najbardziej 2. :wink:
Bumber - Sob 28 Lut, 2009

komor, mi też numer 2 najbardziej przypadł do gustu. :)
kmosw - Sob 28 Lut, 2009

Mi także drugie bardzo się podoba.
MC - Sob 28 Lut, 2009

2 najsamlepszejsze. Ale generalnie bardzo mi sie :razz:
mavierk - Sob 28 Lut, 2009

no mi 2 kojarzy się z obozami koncentracyjnymi bo gałęzie z drutem kolczastym a lampa w tle z.. lampą kierunkową do oświetlania zbiegów :)
kmosw - Sob 28 Lut, 2009

Zasugerowałam się wami wszystkimi i wpisałam nie to co trzeba :) Mi się najbardziej trzecie.
xagon - Pon 09 Mar, 2009

o radę proszę... nie wiem dlaczego nie wychodzą mi nocne zdjęcia tak jak bym sobie tego chciał , zawsze jakoś ciut nieostre , trochę ziarna , prześwietlenia itp. a nie takie "żylety" jak niektórzy tu wrzucają , mam nadzieję że odpowiedź będzie : że to wina obiektywu , ale pewny nie jestem , to zrobione jest C 450D z kitowym obiektywem ISO 100/18mm/f16/8sek
poprawione trochę w camera raw

koraf - Pon 09 Mar, 2009

Xagon napisz jaki statyw ? czym wyzwalasz czas ( np. tu 8 sek) ? W tym przypadku widzę lekką nieostrość na prezentowanej focie ale przyczyny mogą być różne od samego obiektywu do całego zestawu jaki stosujesz ?
xagon - Pon 09 Mar, 2009

statyw to taki no name za 20 euro wyzwalam zdalnie R1 chyba , odczekuję chwilę żeby się "ustał" najpierw statyw po ustawieniu wszystkiego , w razie jak by się ruszał , podnoszę wstępnie lustro , migawka chyba po 2 sek się wyzwala. to najostrzejsze , dodatkowo ostrzone w CR i później w PS a zdjęć to chyba z 20 zrobiłem.
IS-OFF AF-ON , czasami off , jak mnie już krew zalewa. :shock:

crop:


ostrzone na HONDOS CENTER

koraf - Pon 09 Mar, 2009

Wg mnie to raczej na pewno wina obiektywu w centrum w miarę oki ale na brzegu to jest już nieostro i jest duża CA .
Sprawdź jeszcze FF/BF obiektywu tak dla pewności ( choć pewnie przy f=8 , mieści się w błędzie) i pozostanie pewnie tylko wymiana szkła :???: .

xagon - Pon 09 Mar, 2009

dzięki koraf , szukam właśnie pretekstu do nabycia nowego szkiełka i proszę , znalazł się :wink:
novy - Pon 09 Mar, 2009

Ja ostatnio chodziłem po mrozie, oczywiście jak jeszcze był mróz :wink: I wróciłem z takimi rezultatami. Zapraszam do wyżywania się :wink:
Usjwo - Wto 10 Mar, 2009

novy Jak dla mnie to najlepsze jest nr 1, czyli ostatnie. Drzewo wyszlo bardzo ladnie, cokolwiek bylo/jest tematem zdjecia :smile: . Moglby byc bardziej widoczny pien.
Niepodobaja mi sie "samochody" na 4 i 5 (szczegolnie na 4)

novy - Wto 10 Mar, 2009

Na 4 to tramwaj :smile: Na 1 Uniwersytet Jagieloński.
amv - Wto 10 Mar, 2009

Mnie się 4 podoba :wink:
lupo57 - Wto 10 Mar, 2009

mnie 4 i 5, są bardzo udane :)
Arek - Pią 13 Mar, 2009

Znalazłem na SpaceWeather:
http://spaceweather.com/a...hristianse1.jpg

Polecam.

skasowany - Pią 13 Mar, 2009

Nie powiem, super :!: Swoją drogą, kiedy ktoś już raz zobaczy zorzę polarną, to będzie za nią tęsknić całe życie i sporo zrobi, żeby jeszcze raz doświadczyć emocji, które to magiczne i niesamowite zjawisko dostarcza! :grin:
oracle - Sob 14 Mar, 2009

A ja mam takie pytanko może ktoś będzie wiedział.
Zna ktoś jakieś fajne wysokie miejsce w okolicach Katowic na fotkę panoramy miasta nocą?

lupo57 - Sob 14 Mar, 2009

polecam punkt obserwacyjny na pustyni błędowskiej
janekps - Sob 14 Mar, 2009

Nowy nabytek z kompaktu na kiepskie lustro d60 + kit
proszę o cenne uwagi - co można poprawić

MC - Sob 14 Mar, 2009

Balans bieli. Wykarczowacz krzakodrzewa.
janekps - Sob 14 Mar, 2009

MC napisał/a:
Balans bieli. Wykarczowacz krzakodrzewa.


Wykarczowacz krzakodrzewa - podobały mi się :)
no nic tej samej nocy robiona inna fotka bez krzakodrzew

no ale co z tym balansem bieli ?

Usjwo - Nie 15 Mar, 2009

janekps napisał/a:
MC napisał/a:
Balans bieli.


no ale co z tym balansem bieli ?


Pewnie ze zdjecie za "gorace".

MC - Nie 15 Mar, 2009

janekps napisał/a:
Wykarczowacz krzakodrzewa - podobały mi się

A wedlug mnie zaslaniaja glowny fotografowany obiekt czyli molo.
janekps napisał/a:
no ale co z tym balansem bieli ?

Dokladnie to samo co w poprzednim. Piasek ma chyba troche inny kolor, prawda?

edmun - Nie 15 Mar, 2009

tym bardziej że drugie leci. dopracuj janekps swoje zdjęcia :)
mavierk - Nie 15 Mar, 2009

MC napisał/a:
A wedlug mnie zaslaniaja glowny fotografowany obiekt czyli molo.
pewnie chodziło o Twoje neologizmy :P
skasowany - Nie 15 Mar, 2009

MC napisał/a:
Wykarczowacz krzakodrzewa.


Nic nie wykarczowywaCZ :!: Zmienić położenie swego body :wink: Drzew w naszym kraju i tak nie mamy dużo :wink:

MC - Nie 15 Mar, 2009

mavierk napisał/a:
pewnie chodziło o Twoje neologizmy

Fajne pojecie, nie :wink:
Ruslan, mi bardziej chodzilo o karczowanie PSem (a literowka sie kazdemu moze przytrafic).

skasowany - Nie 15 Mar, 2009

MC napisał/a:

Ruslan, mi bardziej chodzilo o karczowanie PSem (a literowka sie kazdemu moze przytrafic).


Wyluzuj, nie musisz się tłumaczyć. Napisałem tak, bo śmiesznie wyszło :wink:

xagon - Nie 22 Mar, 2009

Ateny nocą spod kasyna na Parnicie , może nic tam konkretnego nie widać , ale ogrom mnie tam przytłoczył. Jest to około 1/4 miasta , kiedyś się sprężę i zrobię panoramę nocną całego.
lekka mgiełka w okolicy horyzontu to po prostu dość gęsty smog nad miastem

4motion - Nie 22 Mar, 2009

Xagon

Zdjęcie fajne ale czy mi sie wydaje czy leci trochę na prawo?

xagon - Pon 23 Mar, 2009

Może być , sam się nad tym zastanawiałem Ateny zaczynają się od lewej, góry których trochę złapałem , a później zaczyna się "lej po bombie" i lecą w dół aż do morza , z tym że może nie tak ostro , ale nie wiem , nie pamiętam , a do tego piekielnie ciemno było , więc postanowiłem zostawić tak jak jest. Okaże się na panoramie :)
koraf - Pon 23 Mar, 2009

xagon widziałem ten krajobraz w dzień - w nocy również robi wrażenie :grin: .
skasowany - Pią 27 Mar, 2009

Wątek zaczął się od Gdańska, więc i ja dodam coś z tego pięknego miasta :lol:

1.


2.


3.


4.


Było już dosyć późno, więc na inny kolor nieba nie mogłem liczyć :wink:

MC - Pią 27 Mar, 2009

Bardzo fajne. Ale ustawienie WB to przy takich swiatlach masakra...
skasowany - Pią 27 Mar, 2009

Szczerze mówiąc WB był ustawiony na auto. Po spotkaniu miałem mało czasu do pociągu i nie było kiedy eksperymentować. Nawet braketingu WB nie włączałem... A swoją drogą, miasto mnie oczarowało! :grin:
MC - Pią 27 Mar, 2009

Bo jest piekne. Co do WB to podejrzewam, ze jest tam roznego rodzaju oswietlenie i cuda wychodza. Szczegolnie jak sie snieg ustawi jako wzorzec bieli. Najlepiej chyba zostawic jak jest.
amv - Pią 27 Mar, 2009

Rusłan, 1 i 3 robi wrażenie :grin: ....w 4 brakuje mi ..... :roll: ...chyba więcej góry :wink:
xagon - Pią 27 Mar, 2009

Ruslan, naprawdę świetne , mi WB na auto zawsze zażółci całą fotę , na żarówę muszę ustawiać , albo ręcznie.. 4ka była by najlepsza , gdyby było więcej góry , ten kadr aż się o to prosi. 3czka wyczesana :smile:
koraf - Pią 27 Mar, 2009

Ruslan i mi się podobają , bardzo fajne kolory dla mnie nr 1 jest nr 1 :grin:
goltar - Pią 27 Mar, 2009

Ruslan szczególnie 1 bardzo fajna.
piotrmkg - Pią 27 Mar, 2009

Ruslan, nr1 spokojnie możesz wstawić sobie w galerię :)
lupo57 - Pią 27 Mar, 2009

ruslan jak się podobało to zapraszam na wakacje :grin:
arietiss - Pią 27 Mar, 2009

1 świetna! :smile:
skasowany - Sob 28 Mar, 2009

Dziękuję za wszystkie komentarze :mrgreen: Kolejny raz potwierdziło się to, że warto nawet na kilkugodzinny wyjazd służbowy brać aparat i statyw, bo nigdy nie wiadomo jakimi widokami zaskoczy nas nowe miejsce :wink:
mons - Sob 28 Mar, 2009

....świetne zdjęcia ..... a 1 suuuuuuper...... :grin:
Usjwo - Pon 30 Mar, 2009

Drzewo na deptaku


MC - Pon 30 Mar, 2009

Zdecydowane nie. NIe lubie takiej obrobki. Kadr z reszta tez nieciekawy, pien przepalony.
4motion - Pon 30 Mar, 2009

Ruslan, 1 Super
Usjwo - Wto 31 Mar, 2009

Czyli klapa na calego!! :oops: MC Spojz optymistycznie, drzewo zielone, wiosna idzie... :wink: :mrgreen:
A tak na serio to technicznie tez do ... . Widac to dokladnie dopiero jak zaladuje na strone :sad: , lub na wydruku. Z czego wynikaja roznice (jasnosc, nasycenie kolorow), przy ogladaniu z netu?? Przy wydruku sie zgodze (monitor nieskalibrowany), ale www ogladam na tym samym monitorze.
Objecuje zdjecie poprawic i nie pokazywac go ponownie. :mrgreen: :mrgreen:

garreth - Wto 07 Kwi, 2009

pewna znana warszawska budowla:


kadr mój, ale kompozycja pomysłu piotrmkg, który doradził poczekać na przejeżdżający tramwaj [skan z Kodaka T-max 400]

MC - Wto 07 Kwi, 2009

Ladnie wyszlo :grin:
garreth - Sro 08 Kwi, 2009

dziękuję :grin:
arietiss - Sro 08 Kwi, 2009

garreth, pomysł z tramwajem bardzo dobry. Gdyby nie to, był by zwyczajny Pałac Kultury. :smile:
garreth - Sro 08 Kwi, 2009

arietiss, co racja, to racja
jako przykład podam pierwszą wersję (kadr ten sam, ale bez rozmazanej 9-tki z Gocławia na Okęcie)

mavierk - Sro 08 Kwi, 2009

wali się na lewo.
garreth - Sro 08 Kwi, 2009

mavierk, patrz na tramwaj (a raczej na jego brak) :twisted: :razz:
to miał być tylko przykład bez rozmazania :wink:

skasowany - Sro 08 Kwi, 2009

arietiss napisał/a:
był by zwyczajny Pałac Kultury. :smile:
PKiN ma to do siebie, że nigdy nie będzie zwyczajny :wink:
AuThoR - Czw 09 Kwi, 2009

Ruslan, to 1 z poprzedniej strony - odbicie w wodzie to obróbka czy to samo wychodzi przy dłuższym czasie jak woda jest w miare spokojna? pytam bo nie robiłem jeszcze zdjęcia nocnego nad wodą...i prawdę mówiąc nie wiem, a zawsze mi się podobają takie odbicia
mavierk - Czw 09 Kwi, 2009

garreth napisał/a:
mavierk, patrz na tramwaj (a raczej na jego brak) :twisted: :razz:
chcesz powiedzieć, że to sam pałac kultury wali się na lewo? :)
Monastor - Czw 09 Kwi, 2009

mavierk, tak, właśnie dlatego poprowadzono tam linię tramwajową. Jeżdżące tramwaje mają odwracać uwagę od tego architektonicznego defektu ;-)
skasowany - Czw 09 Kwi, 2009

AuThoR, ani promila obróbki :grin: Jak woda jest mniej więcej spokojna, to zawsze tak wyjdzie :wink:
AuThoR - Pią 10 Kwi, 2009

Ruslan, no to super...dzięki za info...
garreth - Pią 10 Kwi, 2009

mavierk napisał/a:
chcesz powiedzieć, że to sam pałac kultury wali się na lewo? :)

raczej to, że chodniki w Alejach Jerozolimskich są krzywe, a ja nie spojrzałem na poziomnicę :roll:

dzięki za zwrócenie uwagi, szczerze powiedziawszy na swoim monitorze nawet nie zauważyłem tego :oops:

Canonier 400 - Pon 13 Kwi, 2009

Takie moje...


mnich - Pon 13 Kwi, 2009

Ciemnica.
Proponuje zmnijeszać zdjęcia przed opublikowaniem.

Canonier 400 - Pon 13 Kwi, 2009

Nie pomyślałem o tym.... Następne zmniejszę

[ Dodano: Pon 13 Kwi, 2009 20:52 ]

skasowany - Pon 13 Kwi, 2009

Księżyc nad zamglonym lasem...


amv - Pon 13 Kwi, 2009

Canonier 400, ciągle monumentalny rozmiar...tak góra do 1024px :wink:
Ruslan, doobre,czuć chłód :wink:

Canonier 400 - Pon 13 Kwi, 2009

może teraz?
skasowany - Wto 14 Kwi, 2009

Canonier 400, rozumiem, że fotografowałeś latarnię?
Canonier 400 - Wto 14 Kwi, 2009

Akurat nie latarnię, ale podobają mi się "gwiazdki" .....
Może kiedyś będę focił jak Wy... :wink:

Bumber - Wto 14 Kwi, 2009

Ruslan, jest klimat :grin:
PW - Sro 15 Kwi, 2009

Jeśli chodzi o zdjęcia nocne to są to moje jedne z pierwszych.
Wiem, że wyszły fatalnie, dlatego postanowiłem je tu dać abyście doradzili mi co jest źle.
Zdjęcia na moje oko wydają się nie ostre, za jasne.Poza tym brakuje im tego czegoś.
Oczywiście na nocne wybrałem się ze statywem natomiast aparat strzelał z samowyzwalacza (2s)

1.
2.
3.
4.

Ustawienia:

1. 2.5s F/7.1 ISO 200
2. 2.5s F/7.1 ISO 200
3. 2.5s F/7.1 ISO 200
4. 0.5s F/5 ISO 200

Balans bieli na światło żarowe

Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Pozdrawiam!

MC - Czw 16 Kwi, 2009

Pierwsze trzy to nie wiem co by mialy przedstawiac... Nr 1 i 3 sa strasznie krzywe. Ostre z kolei jest tylko 3. Ostatnie to moze i by bylo ciekawe gdyby je lepiej wykonac.
Rob w rawach, bo balans bieli i tak zglupieje. Statyw jest niezbedny. Nie masz wstepnego podnoszenia lustra, wiec kup chociaz wezyk lub samowyzwalacz na 10s.

sanu - Pią 17 Kwi, 2009

Witam. Proszę o komentarze...
AuThoR - Pią 17 Kwi, 2009

hmmm....z jednej strony za ciemne z drugiej - wieża prześwietlona...ciężko mi określić gdzie jest ostrość.Nie jestem znawcą jeśli chodzi o kadrowanie, ale...wg mnie albo miałeś strzelić jak już coś to całkowicie centralnie albo poszukać miejsca z którego można było uzyskać ciekawszy kadr. Wolę robić takie zdjęcia gdy niebo nie jest całkiem "czarne".
Dobrze jest też podać ustawienia i sprzęt jakim to robiłeś.
Pozdrawiam

skasowany - Pią 17 Kwi, 2009

sanu, nieostre, kolory jakieś blade, budynek rzeczywiście strasznie mocno oświetlony co czasami może być problemem i skutkować jak u Ciebie koszmarnym przepaleniem...

Statywu używałeś? Czym robione? No i jak już AuThoR wspomniał, jakie ustawienia miałeś? Coś pomożemy :wink:

sanu - Pią 17 Kwi, 2009

statyw, 24-105,ISO 400,AV,4.0,1''3,2500K
Myślałem o szarej połówce...

Kangur - Pią 17 Kwi, 2009

Hong Kong by night...


mejd baj kompakt...

skasowany - Pią 17 Kwi, 2009

sanu napisał/a:
statyw, 24-105,ISO 400,AV,4.0,1''3,2500K
Myślałem o szarej połówce...


A co do ustawień to IMO warto zmniejszyć iso do 100, zrobić F min 8, jaki Ci wyjdzie czas naświetlania taki wyjdzie, ale statyw raczej niech będzie stabilny i albo rób z podnoszeniem lustra albo min z opóźnieniem 2-3 s, albo wężyk albo pilot :wink: Ja w swoim nikonie mam WB najczęściej auto. Rób w rawach, bo możesz wtedy WB w domu całkiem sprawnie poprawić. Nawet w D300 Auto WB czasami zawodzi :wink:

Może rób punktowy pomiar światła i skup się na budynku. Po co Ci i tak nieciekawe otoczenie? Na wodzie odbicie i tak będzie widoczne jak naświetlisz kościółek tak jak należy :wink:

No i zawsze przy kompresji może coś polecieć :wink:

No i kadrowałbym trochę inaczej, przede wszystkim mniej ciasnoty :wink:

A! No i szara połówka! Możesz spróbować, ale żeby Ci odbicie na wodzie przypadkiem nie wyszło jaśniejsze niż sam obiekt :wink:

[ Dodano: Sob 18 Kwi, 2009 00:05 ]
Kangur, małe to zdjęcie... Taki pstryk raczej spacerkowy :wink:

novy - Pią 17 Kwi, 2009

sanu, Jeśli używałeś statywu to mogłeś zjechać z ISO do 100, Przysłona 4.0 też nie ma chyba tu sensu, jak przymkniesz to świecące placki zmienią się w gwiazdki. Poza tym budynek wygląda na dość mocno oświetlony, natomiast otoczenie dość mocno ciemne, ja bym spróbował trochę nie doświetlić może nabrało by trochę klimatu, można by było też pokusić się o HDR
xagon - Sob 18 Kwi, 2009

Kangur, wrzucaj trochę większe , bo to ciężko ocenić , mało widać , chyba ruszone , lub nie ostre , ale samo ujęcie zacne :)
loki_p - Sob 18 Kwi, 2009

Fajny temat na fotki :)
Dorzucę coś od siebie:


Monastor - Sob 18 Kwi, 2009

loki_p, no łądnie, ładnie. Podoba mi się. To jedna długa ekspozycja czy wiele łączonych?
loki_p - Sob 18 Kwi, 2009

Monastor napisał/a:
To jedna długa ekspozycja czy wiele łączonych?

Składak z 27 ekspozycji po 210 sekund każda.

mavierk - Sob 18 Kwi, 2009

364'' exiff pokazuje... więc chyba zlepek :)
Monastor - Sob 18 Kwi, 2009

loki_p, dzięki za informację. Naprawdę dobre zdjęcie, ta kapliczka też dodaje uroku. Chyba niełatwa scena do naświetlenia.
Przejrzałem Twoją galerię i widzę, że zdecydowanie masz w tym temacie co pokazać :)
W czym składasz poszczególne klatki?

krisv740 - Sob 18 Kwi, 2009

loki_p, dołączam się do słów uznania i .... pytania Monastor, :smile:
loki_p - Sob 18 Kwi, 2009

mavierk napisał/a:
364'' exiff pokazuje...

Jedna ekspozycja była dłuższa i pewnie na niej spłaszczyłem składak :)

Monastor napisał/a:

W czym składasz poszczególne klatki?

Startrails lub/i PS

Monastor napisał/a:

Przejrzałem Twoją galerię i widzę, że zdecydowanie masz w tym temacie co pokazać :)

Ot takie hobby :)

Monastor - Sob 18 Kwi, 2009

loki_p, no proszę, nie słyszałem o tym programie. Wygląda obiecująco, na pewno bardziej niż składanie tego w GIMPie, tam trzeba by się naklikać :)
loki_p - Sob 18 Kwi, 2009

Pełen automat :) Klikasz i masz.
Monastor - Sob 18 Kwi, 2009

loki_p, przymierzam się do podobnych zdjęć od dawna. Tylko czekać na pogodną noc i odrobinę czasu wolnego zarazem. Miejsce mam upatrzone, już 3 razy jeździłem tam w nadziei na zdjęcia, ale zawsze kończyło się nadejściem sporych chmur :???:
mavierk - Sob 18 Kwi, 2009

loki_p, przejrzałem galerię, jak modelki nie do końca się uśmiechają naturalnie, tak dział gwiazdy jest niesamowity..
Bumber - Sob 18 Kwi, 2009

Jako że jestem laik w tej sprawie, a bardzo interesuje mnie tego typu fotografia, zapytam:

Czy istnieje możliwość zrobienia takiego zdjęcia przy jednym naświetlaniu? Czy zawsze należy łączyć kilka(naście) ujęć? I jak zrobić, by przy tak długiej ekspozycji nie prześwietlić budynków i świateł?

loki_p - Sob 18 Kwi, 2009

Bumber napisał/a:

Czy istnieje możliwość zrobienia takiego zdjęcia przy jednym naświetlaniu? Czy zawsze należy łączyć kilka(naście) ujęć? I jak zrobić, by przy tak długiej ekspozycji nie prześwietlić budynków i świateł?


Ano można. Jest tylko jedno ale... Właściwie to nawet kilka :)
Trzeba unikać w kadrze źródeł światła. Po prostu musi być bardzo ciemno bez dużych kontrastów. Nie może być księżyca. Przy długim naświetlaniu niebo robi się jaśniejsze. Drugie i to bardziej poważne ale to sprzęt. Cyfra nie do końca lubi długie ekspozycje. Matryce sie grzeją i wychodzą spore szumy. Przy ujemnych temperaturach można sie pokusić o bardzo długą ekspozycje. Mój rekord to 30 minut.

mavierk - Sob 18 Kwi, 2009

ale na takie naświetlania można kupić sobie zenita z jakimś szerokim kątem za 400zł i bawić się w długie naświetlanko :)
loki_p - Sob 18 Kwi, 2009

No nie do końca. Są też minusy. Przy cyfrze dobierasz ekspozycje składową w zależności od warunków. Jest jaśniej to naświetlasz krócej, cieniej to pojedynczą klatkę naświetlasz dłużej. W analogu jak jest jasno to prześwietlisz wszystko. Do tego dochodzi efekt Schwarzschilda który praktycznie eliminuje kolor w fotografii analogowej.
mavierk - Nie 19 Kwi, 2009

no nie da się ukryć :) Mimo wszystko za takie pieniądze to i tak dobry wariant :)
Bumber - Nie 19 Kwi, 2009

loki_p, a w wypadku kilku ekspozycji jak dobierasz nastawy?
loki_p - Nie 19 Kwi, 2009

Jak pod jedną ekspozycję. Każda klatka jest taka sama. Ustawiam najwyższe iso i naświetlam kilka sekund w celu oceny ekspozycji i kadru. Jak jest ok to iso na najniższe i odpowiednie wydłużenie czasu.
Bumber - Nie 19 Kwi, 2009

loki_p, dzięki wielkie za wskazówki, mam zamiar trochę poćwiczyć. :)

Tylko najpierw trza dobre miejsce znaleźć...

ophiuchus - Nie 19 Kwi, 2009

Á propos zenita.



Czyli to o czym wspomina loki_p. Stare zdjęcie zrobione Zenitarem 2.8/16 prawdopodobnie na jakimś Fuji 1600. W dodatku było lato.

loki_p - Nie 19 Kwi, 2009

No niestety. Jeśli analog to tylko w BW i do tego raczej ciemne miejsca. Bardzo ciemne :)
Na plenery zazwyczaj chodzę z kolegą który foci średnim formatem i mamy dość spory problem z miejscami. To co dla niego idealne dla mnie jest zdecydowanie za ciemne i odwrotnie. W zimie przy ujemnych temperaturach trochę sie sytuacja wyrównuje.

mavierk - Nie 19 Kwi, 2009

no ale co w tym zdjęciu z zenita złęgo? Mi się bardzo podoba :)
ophiuchus - Nie 19 Kwi, 2009

Pamiętam, że polowałem wtedy na perseidy (czyli popełniłem błąd używając tak czułej kliszy), zdjęcie było zrobione ok 23. ;) Poważne źródło światła jest w tym przypadku za plecami, czyli wyobraź sobie jak wyglądałby widok na południe przy takim samym czasie ekspozycji. Prawie jak w dzień, a już na pewno nie byłoby widać wyraźnie żadnych gwiazd i co najważniejsze centrum Drogi Mlecznej. Mi też się podoba jako takie ;) Dlatego wstawiłem :D
sciana - Czw 23 Kwi, 2009

Moje dwa:



Pozdrawiam.

MC - Czw 23 Kwi, 2009

Nie wiem jak u innych, ale u mnie nic nie ma :sad:

[ Dodano: Czw 23 Kwi, 2009 17:53 ]
edit: dobra, juz widze. Drugie fajne, ale WB jest chyba nie do ustawienia... Poza tym podoba mi sie woda ladne wygladzona.
Pierwsze raczej takie pstrykowate.

mavierk - Czw 23 Kwi, 2009

sciana, a mi właśnie to pstrykowate bardzo się podoba - chciałbym zobaczyć hdra z tego zrobionego :D
MC - Czw 23 Kwi, 2009

A ja sobie wlasnie nr 2 pozwolilem na b&w przerobic i fajnie to wyglada...
krisv740 - Czw 23 Kwi, 2009

sciana, a mi podobają się obydwa.... :smile:
są zupełnie różne w klimacie i ciężko mi wskazać lepsze.... :roll:

sciana - Czw 23 Kwi, 2009

Pierwsze zrobiłem ponieważ podobał mi sie układ ścieżek, takie zakola. Niestety wyszło ciut mydłowato, dopiero później zauważyłem.

Co do drugiego to myślę że dobry balans bieli by mi tylko zmniejszył kontrast pomiędzy srebrnym światłem księżyca a pomarańczowym latarni.
Ale zgadzam się mogło być lepiej. Niestety to zawsze okazuje się w domowym zaciszu :mad:

[ Dodano: Czw 23 Kwi, 2009 19:43 ]
MC, woda jest gładka bo co prawda wiekie jak morze ale to jezioro (Ontario) :mrgreen:

koraf - Czw 23 Kwi, 2009

Zgadzam się z Tobą krisv740 :grin: .
BigB - Pią 24 Kwi, 2009

No to tu tez zacznę ... od jednego ;)

La Defanse (taki manhattan paryski)



[ Dodano: Sob 25 Kwi, 2009 15:47 ]
I dodam inny widok tego Manhattanu (czekałem na taka burze 5 lat !!! )


koraf - Sob 25 Kwi, 2009

I tu też muszę powiedzieć ... superowe foty :grin:
xagon - Sob 25 Kwi, 2009

ja na taką burzę to się jeszcze niestety nie doczekałem :neutral:
obydwie bardzo mi się podobają

HalveS - Sob 25 Kwi, 2009

burza fantastyczna :) uchwycic taki piorun to niezla sztuka :) podziwiam =)
amv - Sob 25 Kwi, 2009

Oj obie foty są świetne a na burze czekam z utęsknieniem ..... ciekawe ile na taką fotę :roll: ...
AuThoR - Sob 25 Kwi, 2009

fotomontaż :P


a na poważnie - burza rewelacyjna :)

AdrianD - Nie 26 Kwi, 2009

HDR z 3 zdjęć B/W na 1600ISO

AuThoR - Nie 26 Kwi, 2009

AdrianD, ale to jest nocne czy to słońce przebija się przez chmury?
AdrianD - Nie 26 Kwi, 2009

To jest nocne i Księżyc w pełni przebija przez chmury :wink:
BigB - Nie 26 Kwi, 2009

Mi sie podobaja takie naswietlania w HDR ...


A tu Tama:



i Autobus:


jarmat62 - Pon 27 Kwi, 2009

Dodam Kościół na Halembie w Rudzie Śląskiej

edmun - Pon 27 Kwi, 2009

leci w lewooooo :) :)
AdrianD - Wto 28 Kwi, 2009

Sorki że z ręki ale jakieśtam jest :smile:

BigB - Wto 28 Kwi, 2009

to najlepszy pora na zdjęcia nocne .. słonce za horyzontem i łuna niebieskiego nieba ... szkoda ze nie wyprostowałeś ...
AdrianD - Wto 28 Kwi, 2009

A to nie jest zły pomysł z tym prostowaniem,dzięki :wink: .Kit krzywi ale to nie powód żeby tego nie poprawić,spróbuję się z tym zmierzyć.
BigB - Wto 28 Kwi, 2009

i bym trochę żółtego wywalił ... tak przy okazji ;)
kmosw - Sro 29 Kwi, 2009

jarmat62, kadrowałabym pionowa, żeby usunąć z kadru znaki.
jarmat62 - Sro 29 Kwi, 2009

dzięki za rade .
AdrianD - Sro 29 Kwi, 2009

Hehe małe sprostowanie :grin:


I było "prościej" niż myślałem :lol:

BigB - Sro 29 Kwi, 2009

No i proszę dużo lepsze .. sorki ale tez sobie pozwoliłem na mały makijaż .... mam nadzieje ze nie masz za złe :


zug - Sro 29 Kwi, 2009

z ostatnich dwóch to bardziej AdrianD, na tak.
BigB, w Twoim jak dla mnie kolorki nieba za mocne, a żółty wolę jednak ten który jest w oryginale :razz:

BigB - Sro 29 Kwi, 2009

zug napisał/a:

BigB, w Twoim jak dla mnie kolorki nieba za mocne, a żółty wolę jednak ten który jest w oryginale :razz:


Ale jak się patrzysz oczami to go nie widzisz tego żółtego .. chyba ze kościół żółty ...

Ale co tam przesadziłem w niebieskim ;) ...

A moich to i tak nikt nie komentuje wiec dzięki za komentarz przeróbki zdjęcia kolegi ... :oops:

edmun - Sro 29 Kwi, 2009

BigB, przeróbka moim zdaniem lepsza niż oryginał AdrianD
lupo57 - Sro 29 Kwi, 2009

BigB napisał/a:
A moich to i tak nikt nie komentuje wiec dzięki za komentarz przeróbki zdjęcia kolegi ... :oops:


no ja nie komentuje bo nie ma czego, robisz fotki z najwyższej półki, pogratulować zostaje tylko, klasa sama w sobie, a wiem co mówię :wink:
pozdrawiam

AdrianD - Sro 29 Kwi, 2009

BigB do Twoich nie ma co dodawać, bo widać że wymiatasz we wszystkich dziedzinach :smile: .Oczywiście że nia mam za złe,sam sobie wcześniej przy obróbce pierwszego zjechalem z żołtym i mi się bardzo nie podobało-jakieś takie obłe a ten taki "złoty" całkiem ładnie moim zdaniem komponuje się z błękitem nieba.Ten zółty było widać gołym okiem(kościół nie jest biały) ale wiadomo że zaoszczył się na zdjęciu bo matryca ma jednak tendencję to wpadania w jakiś kolor przez te ostre zółte lampy.
BigB - Sro 29 Kwi, 2009

Dzięki dzięki .. chyba się poślizgnę na tym maśle którym mnie posmarowaliście ...

AdrianD, co do żółtości , to stoję przy moim (nie obrobce bo tego kościołka nie widziałem na oczy) tylko zmniejszeniu tungstena w każdych nocnych ... Zawsze tego jest za dużo ;)

[ Dodano: Sro 29 Kwi, 2009 21:53 ]
Te dwie wierze co poprzednio ale wyprostowane ... (w realnym świecie to niemożliwe ... no może jak by miec 17mm TSE i 80m drabinę )



i mostek ...


=wojtas= - Czw 07 Maj, 2009

Moje pierwsze próby zdjęć nocnych, prośba o porady.
AdrianD - Czw 07 Maj, 2009

BigB no i nabierają naprawdę nowego wyglądu,tamto wygląda jakbyśmy stali pod budynkami,a to jakbyśmy stali tak z 200m dalej :smile: .Podobają mi się te budynki-lustro, fajny efekt to daje.
=wojtas= fajne,gładkie ale chyba szkoda że troche małe :wink:

4motion - Wto 12 Maj, 2009




AuThoR - Sro 13 Maj, 2009

4motion, fajne....nawet mi ta centrala na 1 nie wiadomo czemu nie przeszkadza :)
AdrianD - Sob 30 Maj, 2009

Taki pstryk troche
"Miasto nocą"

edmun - Sob 30 Maj, 2009

AdrianD, naprostuj delikatnie w prawo i będzie miodzio :)
mac.serafin - Sob 30 Maj, 2009

AdrianD, klimatyczne, troche jak ze starego negatywu :)
Wg mnie jest proste :P

AdrianD - Sob 30 Maj, 2009

No te budynki moga sprawiać takie wrażenie krzywego kadru,ale siatka z prawej jest prościutka,a Pancolar nie ma dystorsjii jak kit,więc to chyba takie złudzenie tylko.
B o g d a n - Sob 30 Maj, 2009

AdrianD napisał/a:
Taki pstryk troche
"Miasto nocą"
Czym robione?
AdrianD - Sob 30 Maj, 2009

Tym co w stopce czyli 350D i Pancolar 1.8/50 na pełnej dziurze.
EXIF jest jak coś także patrzeć :wink:

mavierk - Nie 31 Maj, 2009

AdrianD, to ostatnie jest super super super!
teodor2424 - Nie 31 Maj, 2009

Nadchodzi Ciemność

edmun - Pon 01 Cze, 2009

teodor2424, jakbyś wyclonował tą linię wysokiego napięcia byłoby o wiele lepiej :)
teodor2424 - Pon 01 Cze, 2009

Było by lepiej na pewno tylko jeszcze nie wiem jak to się robi :)
Z obróbką u mnie na bakier :/

marcin-vlc - Nie 07 Cze, 2009

Parking przed blokiem wieczorem ;)
loki_p - Nie 07 Cze, 2009

Fajnie masz położony blok :)
marcin-vlc - Pon 08 Cze, 2009

To niestety nie moj blok i nie moja wioska, Port Saplaya polozony kilka kilometrow na polnoc od Walencji.
Usjwo - Wto 09 Cze, 2009

Most od drugiej strony.


arietiss - Wto 09 Cze, 2009

Usjwo, fajny, ale strasznie szumi...
Usjwo - Wto 09 Cze, 2009

Av4.0, Tv1/60s ISO3200 i dlatego te szumy. Mozna to chyba poprawic gdzies w PS, ale jeszcze nie wiem gdzie :sad:
Jesienny - Wto 09 Cze, 2009

Albo statyw kupić ;]
Usjwo - Wto 09 Cze, 2009

Jesienny napisał/a:
Albo statyw kupić ;]


Tylko jak go stabilnie ustawic na srodku rzeki :?: :wink: Nawet zima nie pomoze bo tam nigdy mrozu nie ma.

Monastor - Wto 09 Cze, 2009

Usjwo, jak Ty stoisz to i statyw sobie chyba poradzi. W każdym razie ISO 3200 to nie metoda.
zwirek210 - Wto 09 Cze, 2009
Temat postu: Parlament w Budapeszcie
Fotka wykonana mały kompaktem marki sony
AuThoR - Wto 09 Cze, 2009

Usjwo, bardzo proste jest odszumianie w PS-ie...musisz sobie wtyczkę wgrać neat image...i tam się za pomocą suwaków ustawia stopień odszumiania
zwirek210 - Wto 09 Cze, 2009
Temat postu: Nie moge dodac zdjec ?
Nie mam zadnego serweru ani strony www jak mam dodac swoje zdjęcia ? Wiem ze to nie tutaj z takim tematem ale tu włansie chciałem wsadzic fotki :(
edmun - Wto 09 Cze, 2009

zwirek210, fotosik.pl, imageshack.us, photobucket.eu
Usjwo - Czw 18 Cze, 2009

To jeszcze jedno z poziomu rzeki (odszumiania jeszcze niestety sie nie nauczylem :oops: )


AuThoR - Czw 18 Cze, 2009

Usjwo, miejsce świetne...idealne do tego rodzaju fotografii.
A nawiązując do samego zdjęcia to jeśli z moim monitorem jest wszystko ok to wydaje mi się, że zdjęcie jest za ciemne.
Dodatkowo można by się pokusić o wyciągnięcie boków w PS-ie przy pomocy kadrowania - perspektywy bo budynki trochę lecą

Ps. za dużo w PS-ie nie da się rozjaśnić bo szumy wychodzą - właśnie próbowałem. Jedynie trochę....

Usjwo - Pią 19 Cze, 2009

Troche rozjasnilem i wyprostowalem, a te wiezowce po lewo maja takie "krzywe" oswietlenie :mrgreen:
Isis - Pią 19 Cze, 2009

Grand Place, Bruksela

Pamiatka z mojego pierwszego nocnego wyjscia ze statywem. Co myslicie?

ophiuchus - Pią 19 Cze, 2009

Isis, dla mnie bomba :] może lampa odciąga trochę uwagę od kościoła (?) ale kolorystyka jest fajna.
Isis - Pią 19 Cze, 2009

katedra juz w zalozeniu miala byc tylko tlem
koraf - Pią 19 Cze, 2009

Isis - Grand Place bardzo fajny jest :grin:
Isis - Pią 19 Cze, 2009

to prawda, bardzo magiczne miejsce... szczegolnie noca!!
amv - Pią 19 Cze, 2009

Isis napisał/a:
katedra juz w zalozeniu miala byc tylko tlem

Jak by to zrobić,aby niedopuścić GO do katedry,jednocześnie mieć gwiazdke z latarni .... :roll: - byłoby jeszcze lepiej moim skromnym :wink:
Światło latarni mocno daje,ale klimat mimo wszystko niesamowity :smile:

Wojteo - Pon 29 Cze, 2009

Witam,
odgrzebe trochę temat co by nie umarł śmiercią naturalną... :smile:

Jak się spodoba choć troche to może jeszcze coś wrzucę. A jak nie, to trudno.

...Dublin...

meis - Sro 01 Lip, 2009

Mam pytanie co do nocnej fotografii (lecz nie do końca :wink: ) interesuje mnie technika fotografowania burzy - a dokładniej ujęcie pioruna
:arrow: aparat na statyw i długi czas naświetlania i czekamy aż coś na wejdzie w kadr ?

4motion - Sro 01 Lip, 2009

meis napisał/a:
Mam pytanie co do nocnej fotografii (lecz nie do końca :wink: ) interesuje mnie technika fotografowania burzy - a dokładniej ujęcie pioruna
:arrow: aparat na statyw i długi czas naświetlania i czekamy aż coś na wejdzie w kadr ?


http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=136649

meis - Sro 01 Lip, 2009

dzięki wielkie
zwirek210 - Sro 01 Lip, 2009
Temat postu: Moze teraz sie uda
Wrzucam fotke która zamieściłem an Fotosiku, a że robie to first time to nie wiem czy dobrze :)
Zdjęcie przedstawia deptak w Kielcach


zug - Sro 01 Lip, 2009

zwirek210, nic nie widać :razz:
ale deptak macie fajny :wink:

Kamcio649 - Sro 01 Lip, 2009

zug z fotki wiesz :mrgreen: czy byłeś tam :twisted:
Ps. u mnie tez nic nie widać.

zug - Sro 01 Lip, 2009

Kamcio649 napisał/a:
zug z fotki wiesz czy byłeś tam

nie, nie byłem tylko skopiowałem adres obrazka i wkleiłem w przeglądarkę :razz:

zwirek210 - Czw 02 Lip, 2009
Temat postu: Druga próba


[ Dodano: Czw 02 Lip, 2009 10:59 ]
Witam jak mam pstryknąc żeby nie miec takich blasków przy lampach chodzi mi o te promyki. Czy to wina obiektywu, czy ekspozycji ?

[ Dodano: Czw 02 Lip, 2009 11:00 ]


Jest to parlament w Budapeszcie

edmun - Czw 02 Lip, 2009

wina przymkniętej przysłony. otwórz przysłone na maksa to powinny być mniejsze. jesli masz kompakta to ciężko będzie usunąć gwiazdki
zwirek210 - Czw 02 Lip, 2009
Temat postu: Thx
Czas był 1/2 s a przysłona 5,6.
Aparat
Nikon D300; Szkło Tamrona 28-70 2.8
Czyli dać mniejsze przysłone ? Przeciez to jeszcze bardziej doświetli jasne elementy

A czy filtr polaryzacyjny nie załatwił by tego ?

edmun - Czw 02 Lip, 2009

zwirek210, będziesz miał mniejsze gwiazdki a większa halo wokół lampy
amv - Czw 02 Lip, 2009

zwirek210, przecież gwiazdki są jak najbardziej pożądane,lepsze niż te halo :smile: wg. mnie są one tu jeszcze za małe :razz:
Wojteo - Czw 02 Lip, 2009

Dublin - ciąg dalszy.

Custom House Quay

zwirek210 - Czw 02 Lip, 2009
Temat postu: Filtr ?
No a co myslicie o uzyciu filtra polaryzacyjnego
teodor2424 - Czw 02 Lip, 2009

Wojteo,
A dlaczego taki szeroki i wysoki kadr?? Nie dało rady ciaśniej??

zwirek210 - Czw 02 Lip, 2009
Temat postu: HDR
Mam pytanko czy jak robicie zdjęcia nocne to klepiecie HDR. I tu pytanie czy robicie 3 fotki z różna ekspozycja czy w programach graficznych tworzycie trzy różne pliki i dopiero je składacie? Prosze o jakąś podpowiedź w tym temacie

[ Dodano: Czw 02 Lip, 2009 19:01 ]
Fotka moje polibudy

Wojteo - Czw 02 Lip, 2009

teodor2424 napisał/a:
Wojteo,
A dlaczego taki szeroki i wysoki kadr?? Nie dało rady ciaśniej??


dało rade, ale... dzięki za uwage :smile:

Mam jeszcze coś takiego:
Four Courts


Mam wrażenie, że to odbicie w wodzie jest troche nie potrzebne. Co Wy na to?

edmun - Czw 02 Lip, 2009

zwirek210, ja robię bracketing w czasie robienia zdjęcia
zwirek210 - Pią 03 Lip, 2009
Temat postu: Nocne cd
Edmun Oki dzieki a o ile ev zmieniasz ekspozycje i w czym skąłdasz potem HDR ja to robie w photoshopie ale jakos nie mogę uzyskac takich fajnych kontrastów jak inni :(

[ Dodano: Pią 03 Lip, 2009 13:47 ]

AdrianD - Pią 03 Lip, 2009
Temat postu: Re: Druga próba
zwirek210 napisał/a:
Witam jak mam pstryknąc żeby nie miec takich blasków przy lampach chodzi mi o te promyki.


Nie wiem co Ci się w nich nie podoba,mnie się zawsze podobały :smile:



A swoją drogą no to w ciągu 2 dni ładnie natrzaskaliście zdjęć,aż się miło ogląda :grin:

edmun - Pią 03 Lip, 2009

zazwyczaj jeśli chodzi o hdry, to robię na najmniejszym iso jakie jest w tym momencie możliwe, auto bracketing na 2 (-2,0,2) :) później łącze photomatixem bo najszybciej. czasami dziwne rzeczy wychodzą :)
zwirek210 - Pią 03 Lip, 2009
Temat postu: THX
Edmun dzięki za informacje. Wypróbuje ten program do tej pory robiłem w PS ale on nie daje zadnej kontroli.
AdrianD Bardzo fajna fotka

[ Dodano: Pią 03 Lip, 2009 23:32 ]
Edmun Ostatnie pytanko jeśli sie przymierzam do HDR to najlepiej robic w Tiff czy RAW

edmun - Sob 04 Lip, 2009

Ja tam robię HDR w rawach. rozpiętość jest o wiele większa niż w przypadku jpgów, jednakże przy ISO400 potrafią mi już w hdr'ze szumy wychodzić (większe niż przy odszumionym jpgu).
krzys13k - Nie 12 Lip, 2009

Wczoraj postanowiłem trochę opanować robienie zdjęć w HDR. Wrzucam poniżej efekt prawie całej nocy kombinacji w różnych programach graficznych :)







candy - Nie 12 Lip, 2009

niezle,niezle :)
lucky-luk - Nie 12 Lip, 2009

Cytat:

krzys13k



Bardzo mi sie podoba sama brama i murek ale najbardziej swiatlo od lampy.

krzys13k - Nie 12 Lip, 2009

Cieszę się, że sie podoba :)

Teraz dopiero zauważyłem, jaki szum wyszedł na niebie :shock: . Może trzeba spróbować takie zdjęcia robić z 4 ekspozycji: -4, -2, 0, +2EV, tutaj chyba brakło tej prześwietlonej ekspozycji i dlatego na ciemnych miejscach wychodzą szumy.

goltar - Nie 12 Lip, 2009

krzys13k bardzo fajne, szczególnie b&w.
teodor2424 - Nie 12 Lip, 2009

krzys13k, W jakim programie robiłeś że takie piękne efekty???
Też bym tak chciał umieć :) próbowałem w Photomatixie ale nic z tego :/ za dużo suwaczków i obraz konkretnie się sypie :(

krzys13k - Nie 12 Lip, 2009

teodor2424 napisał/a:
krzys13k, W jakim programie robiłeś że takie piękne efekty???
Też bym tak chciał umieć :) próbowałem w Photomatixie ale nic z tego :/ za dużo suwaczków i obraz konkretnie się sypie :(


W sumie próbowałem różnego softu. Generalnie wszystkie zostały zapisane jako HDR (w formacie EXR) w Photomatixie.

Poźniej, mapowanie do zwykłego formatu próbowałem robić w róźnych programach. Generalnie najlepsze efekty udało mi się uzyskać w darmowym programie Qtpfsgui, choć jego obsługa nie jest za bardzo intuicyjna.

Poza tym przy próbie łączenie poszczególnych ekspozycji do HDR wywalał się. Stąd musiałem zastosować taką kombinację:
- Photomatix - stworzenie pliku HDR
- Qtpfsgui - mapowanie do JPG

Ale Photomatix w niektórych przypadkach był ok, np zdjęcie nr 3 jest całkowicie z niego.

Co ciekawe najgorzej wypadł Photoshop, nie udało mi się uzyskać żadnych satysfakcjonujących efektów, zdjęcia całkiem traciły dynamikę tonalną (być może coś źle robiłem).

Z tymi suwaczkami to niestety racja, jest sporo możliwości i kombinacji ustawień, a nad tymi kilkoma zdjęciami spędziłem prawie całą noc przy kompie :)
Pewnie potrzeba doświadczenia, aby wyczuć te ustawienia i robić to szybciej.

Bumber - Pon 13 Lip, 2009

krzys13k, nieźle Ci to wyszło. Obstaję przy tym samym zdjęciu, co lucky-luk. :)
veenee - Pon 13 Lip, 2009

ano wyszlo fajnie...

co do Photomatix, to staram sie w nim robic jak najmniej - saturacja, jasnosc, gamma, black point itd - nie ruszam praktycznie, dopiero koryguje je po powrocie do LR

MC - Pon 13 Lip, 2009

Bardzo mi sie podobaja te zdjecia.
edmun - Sro 15 Lip, 2009


Monastor - Sro 15 Lip, 2009

edmun, nie przesadziłeś z formatem? :P
zug - Sro 15 Lip, 2009

edmun, od kiedy jesteś na forum :mrgreen: czemu takie małe nie widać ciekawych efektów :razz:
edmun - Sro 15 Lip, 2009

kurcze używam flickra bo najwygodniej. postaram się wrzucić większe następnym razem :zalamany:
zug - Sro 15 Lip, 2009

ale masz przecież wybór wielkości zdjęcia :P
dawaj teraz :wink:

edmun - Sro 15 Lip, 2009

ok juz daje wieksze. zaszumione strasznie, szczerze mowiac nie chce mi sie obrabiac.
Plaza w Qingdao. Fale wysokosci 3-4 metrow. moze dzisiaj uda mi sie je uchwycic choc watpie. tu juz srodek nocy a jutro lece do Szanghaju.


przepalenia straszne, ciezko tutaj walczyc z matryca. albo masz dzien taki, ze rozpietosc tonalna nawet powyzej hdr'a, albo masz klimat taki jak widac, czyli woda w powietrzu. i tak cud ze na chwile zrobilo sie przejrzyscie ze trzasnalem cos takiego :)

mnich - Sro 15 Lip, 2009

edmun napisał/a:
dzien taki, ze rozpietosc tonalna nawet powyzej hdr'a


Wracaj do kraju chłopie

edmun - Sro 15 Lip, 2009

mnich, juz niedlugo. nawet nie wiesz jak mi wszystkiego Polskiego brakuje. nie mowiac o kmosw :D :D :grin:
zug - Sro 15 Lip, 2009

edmun, a co jest tam takiego ciekawego że większość stojących patrzy w jedną stronę?
edmun - Sro 15 Lip, 2009

morze, 3-4 metrowe fale (ktorych za nic nie moge uchwycic w obiektywie bo takie wysokosci osiagaja jakies 10-20 m od brzegu)
alsimair - Nie 19 Lip, 2009


Katowice tuż przed świtem.

Kamcio649 - Nie 19 Lip, 2009

Świetne :mrgreen:
amv - Nie 19 Lip, 2009

Maciej,super :grin: .......... może troche szkoda wchodzącego w PD róg "parapetu" , ale ucinając go zniknęła też by latarnia :roll:
bdb. :smile:

oracle - Nie 19 Lip, 2009

Moje pierwsze zdjęcie nocne.
Proszę o uwagi

mavierk - Nie 19 Lip, 2009

oracle, chyba Cię nie zaskoczę twierdzeniem, że jest ciemno ;)
Piotr96 - Nie 19 Lip, 2009


oracle - Nie 19 Lip, 2009

No ciemno ciemno ale chciałem uchwycić te dwie latarnie głównie żeby tło nie przeszkadzało za mocno.
candy - Nie 19 Lip, 2009

ciemnosc ciemnoscia i prostota prostota,ale jakos nic sie nie dzieje na tym zdjeciu.. :sad:
mavierk - Nie 19 Lip, 2009

bo zdjęcia nocne najlepiej się robi wieczorem ;)
alsimair - Nie 19 Lip, 2009

E tam, nad ranem też się da ;)
mavierk - Pon 20 Lip, 2009

alsimair napisał/a:
E tam, nad ranem też się da ;)
sam fakt zerwania się z łóżka o 3 po 15minutach snu moim zdaniem jest nierealny :)
szym - Sro 22 Lip, 2009

nie wiedzialem gdzie wkleic wiec padlo tutaj ;)

wiem ze kadr nie najlepszy niestety ;(

zug - Sro 22 Lip, 2009

ciekawe, ale teraz w stolicy szybkie tramwaje jeżdżą fiu fiu :wink:
skasowany - Sro 22 Lip, 2009

Ten most już bardzo czesto na plenerki slubne wykorzystują, ciagle ktos cos, albo kogos tam foci :neutral:
MC - Sro 22 Lip, 2009

Skoro goltar mnie ubiegl w galerii to ja wrzuce swoja wersje
krisv740 - Sro 22 Lip, 2009

MC, a mi bardziej pasuje , niż goltara w galerii....
MC - Sro 22 Lip, 2009

No to moze jutro i tam wrzuce. A700+Sigma 10-20 ISO100, 10mm, f7.1
arietiss - Sro 22 Lip, 2009

MC, to co wspólny plenerek był?
MC - Sro 22 Lip, 2009

Oczywiscie :mrgreen: Niezapomniane widoki :grin: Robiac te zdjecia stalismy chyba metr od siebie. :wink:
arietiss - Sro 22 Lip, 2009

Gdańsk jest piękny i ten klimat... :smile:
MC - Sro 22 Lip, 2009

Wraz z zona bylismy oczarowani starowka w nocy. Z zalem musze przyznac, ze jest chyba ladniejsza niz w Toruniu :oops:
arietiss - Sro 22 Lip, 2009

MC, i tak jesteś w lepszej sytuacji jak ja! :wink:
zug - Sro 22 Lip, 2009

za krisv740, wersja MC, jest "inna" :wink:
alsimair - Pią 24 Lip, 2009


Katowice przed świtem

kufel - Pon 27 Lip, 2009

ta sama okolica co na zdjęciu alsimair powyżej , tylko ze z drugiej strony mostu :)


amv - Pon 27 Lip, 2009

No no,Ślązacy ładnie tu dajecie :grin:
kufel - Pon 27 Lip, 2009

no to ciag dalszy śląskich klimatów ;) to chyba nawet znacie...



alsimair - Pon 27 Lip, 2009

kufel, super :)
amv, ja, bo u nas na Ślunsku całkiem ładnie jest :)

kufel - Pon 27 Lip, 2009

miasto nocą ( i panning tramwaju :) 1/6 sec. )

ophiuchus - Pon 27 Lip, 2009

kufel, pierwszorzędne :] a dokąd jemu się tak spieszy, temu tramwaju? :d
Kamcio649 - Pon 27 Lip, 2009

kufel bardzo ładnie :mrgreen:
amv - Pon 27 Lip, 2009

kufel, czapka mi się sama zsuwa :wink: :grin: ...... "woznica" wyszedł niesamowicie :shock: ..... co za moment :grin:
Brawo!

alsimair - Pon 27 Lip, 2009

Bombowe :)
piwonia - Wto 28 Lip, 2009

Monastor napisał/a:
To i ja dorzucę fotkę z wioski z tramwajami


ciekawie ta wioska wyszła. kolory fajne i kompozycja również. przynajmniej nie wieje preriowym banalizmem :)

lotr15 - Sob 01 Sie, 2009

Witam, wczoraj bawiłem się trochę takie coś wyszło :razz:
1.

2.


Co myślicie o nich?
Pozdrawiam :wink:

MC - Sob 01 Sie, 2009

Mysle, ze nie powinienes ich tu wstawiac. Kolory sa spaprane delikatnie mowiac, a zdjecia same w sobie nie przedstawiaja nic interesujacego.
lotr15 - Sob 01 Sie, 2009

Dzięki za opinie :razz: Co zrobić, żeby kolory były dobre?
amv - Sob 01 Sie, 2009

Poprzesuwać suwaczkiem od balansu bieli w programie :wink:
lotr15 - Sob 01 Sie, 2009

amv, dzięki, popróbuję coś zrobić z tym zdjęciem. Sorry, ale dopiero się uczę...
Pozdrawiam

jasiekcom - Sob 01 Sie, 2009

lotr15, posłucha nie mowie tego złośliwie ani ironicznie lecz po prostu chce Ci poradzić nie wrzucaj od razu wszystkich zdjęć przez siebie zrobionych i nie od razu próbuj wszystkiego spróbuj powoli i spokojnie poznać możliwości sprzętu, poczytaj odpowiednie wątki zapoznaj się z technikami wykorzystywanymi przy odpowiednich tematach które chcesz fotografować, jeśli tak zrobisz będziesz wiedzieć co chcesz mniej więcej uzyskać. Dochodzenie to tego może zająć dużo czasu ale naprawdę warto szczególnie warto przemyśleć wiele aspektów przed naciśnięciem spustu a nie pstrykać jak popadnie. Ale nie przejmuj się każdy kiedyś zaczynał i trenuj bo nie od razu Krakow :wink:
lotr15 - Sob 01 Sie, 2009

jasiekcom dzięki, ja mam ten aparat kilka dni dopiero. Na razie nie najgorzej mi wychodzą zdjęcia przyrody itp, więc chyba na razie takie będę robił, później jak się trochę nauczę to spróbuje czegoś nowego. A co do Krakowa, to jutro tam jadę, może jakieś fajne zdjęcia z tego wyjdą :wink:
Dzięki za porady :grin:

jasiekcom - Sob 01 Sie, 2009

lotr15, i tak trzymaj zbieraj wiedz i doświadczenie popieraj praktyką a będzie coraz lepiej , tylko pamiętaj jak będziesz w tym Krakowie i gdziekolwiek indziej jeśli tylko masz na to czas to pomyśle o wielu rzeczach które wpływają na całość fotografii jak kadr poprawna ekspozycja wybór samego tematu itd :smile:
lotr15 - Sob 01 Sie, 2009

W Krakowie będę się pilnował :razz: Jak będzie coś fajnego to wrzucę. Mam pytanie czy brać statyw? Zdjęcia będą robione w dzień, więc czasy naświetlania długie nie będą.
jasiekcom - Sob 01 Sie, 2009

lotr15, statyw może się zawsze przydać ale ja bym odpuścił trzeba to nosić a jeśli chodzi o fotografie w normalnych warunkach to może się okazać ze będzie zupełnie zbędny a jak skorzystasz to raz może dwa chyba ze chcesz uchwycić samego siebie a nie będzie miał kto Ci zrobic to wtedy tak statyw + samowyzwalacz :mrgreen:
lotr15 - Sob 01 Sie, 2009

W takim razie statyw sobie daruje :razz:
Pozdrawiam

tupisac - Sob 01 Sie, 2009

Jak sobie zrobię bilans to zdecydowanie częściej się wkurzałem że nie wziąłem statywu niż że wziąłem. A tak w ogóle biorąc pod uwagę temat w którym piszemy pytanie o statyw jest pytaniem retorycznym.
krzys13k - Nie 02 Sie, 2009

A co powiecie o tym?


skasowany - Nie 02 Sie, 2009

lotr15 napisał/a:
Mam pytanie czy brać statyw?

Dobrze, że nie pytasz czy skarpetki na zmianę wziąć :wink:

[ Dodano: Nie 02 Sie, 2009 18:20 ]
tupisac napisał/a:
pytanie o statyw jest pytaniem retorycznym.


Jak widać nie :wink:

litlfisch - Nie 02 Sie, 2009

źródełko na Krzywej dla spragnionych :mrgreen:


krzys13k - Pon 03 Sie, 2009

I jeszcze jedno z tego samego spaceru:


mavierk - Pon 03 Sie, 2009

krzys13k, bardzo dobre, przynajmniej jak dla mnie :)
kasiakaaz - Sro 05 Sie, 2009

Plaża o nietypowej porze dnia... (a właściwie nocy) :wink:

1.


2.


3.

mavierk - Sro 05 Sie, 2009

nic, tylko wsiąść na rower i pojechać na te morze...
Groni - Sro 05 Sie, 2009

Z Wrocławia to rzut beretem, nawet 12 biegu nie wrzucisz.
mavierk - Sro 05 Sie, 2009

raptem 3-4 dni jazdy :)
gdybym jeszcze tylko ten rower miał... ale nie, ktoś musiał mi go buchnąć :neutral:

Groni - Sro 05 Sie, 2009

Stał...stał...i stał...to ktoś sie zlitował żeby mu sie gumy nie zdeformowały.
Jak z psem w lesie przywiązanym do drzewa...i znów jest wolny :grin:

Monastor - Sro 05 Sie, 2009

Groni, he he, albo tak, stały trzy przymocowane w piwnicy, podczas wakacji ktoś się włamał, przeciął zabezpieczenie i wszystkie trzy wyszły z pudła razem z połową zawartości piwnicy :lol:

...

:zalamany: :roll:

zug - Sro 05 Sie, 2009

jak "zwykle" mavierk, rzuci tekst a na odzew nie trzeba długo czekać :mrgreen:
mavierk - Czw 06 Sie, 2009

zug napisał/a:
na odzew nie trzeba długo czekać :mrgreen:
chyba, że jakieś zdjęcie wystawię :P
Monastor - Czw 06 Sie, 2009

mavierk, no wtedy to już nam ręce opadają i nawet pisać się nie chce :wink:
kasiakaaz - Pią 07 Sie, 2009

Jeden z moich nocnych eksperymentów (a niech tam...)


pursat - Sob 08 Sie, 2009

No to i ja sie dorzuce. Londyn noca.



[ Dodano: Sob 08 Sie, 2009 02:59 ]
Zdjecie wprost z puszki (tylko pomniejszone).


krisv740 - Sob 08 Sie, 2009

kasiakaaz,
bardzo fajny eksperymentus.... :mrgreen:

kasiakaaz - Sob 08 Sie, 2009

senkju krisv740, :mrgreen: :wink:
MC - Sob 08 Sie, 2009

A mnie sie widza i Kasi i pursat'a :smile:
krisv740 - Sob 08 Sie, 2009

a mi nie MC,
jestem marnym fotografem i jeszcze gorszym obserwatorem i nie widzę nic nocnego w tych zdjęciach...

candy - Sob 08 Sie, 2009

pursat, 2gie fajne,pierwsze nie ma nic wspolnego z noca,chyba ze w nocy rower ukradli...
pursat - Sob 08 Sie, 2009

Coz, pokaz mi lepsze, zawsze chetny jestem poogladac mistrzow, to zwykle bardzo inspirujace jest. Swiatlo i cienie li tylko z latarni, kolory. Ukradli tylko siodelko, ze go nie ma to akurat widac.
garreth - Sob 08 Sie, 2009

pursat, inspiracji można szukać, pijąc napój z pewnego magicznego ziela...



:razz:

lupo57 - Sob 08 Sie, 2009

a mnie nawet drugie się podoba :razz:
krisv740 - Sob 08 Sie, 2009

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dobre, choć nie "nocne"....

a w zasadzie nawet w temacie :roll: , dobrze sie po tym spi...

czego wam i sobie życzę.... :razz:

jogofrugo - Nie 09 Sie, 2009


Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku

misio2008 - Sro 12 Sie, 2009

takie tam...






pursat - Czw 13 Sie, 2009

Misio2008, slabiutko rzeklbym. Most torunski kadr pierwszy - za nisko aparat. Trzeba bylo focic ponad bariera. Kadr drugi - fatalny moment by to uwieczniac. Popsute lampy zostana kiedys naprawione, warto podejsc po raz drugi a jesli takiej sposobnosci brak bo np. masz daleko, to wybrac inne przesla, inna kompozycje.
Kontenerowiec pokazany malo czytelnie. Przepaly, lichy kadr i takaz jakosc.

Skoro jestesmy w Toruniu, kilka strzalow z mojej kolekcji. Nikon FM3A w akcji.
Ostatnia fotka to fajerwerki z okazji odsloniecia nowego zegara na wiezy Janow.





kasiakaaz - Czw 13 Sie, 2009

pursat, najbardziej mi się podoba 2 :grin:
arietiss - Czw 13 Sie, 2009

pursat, i jedynka zacna! Cała seria z resztą na wysokim poziomie. :smile:
misio2008 - Czw 13 Sie, 2009

Kadr nie taki, bo nad barierką nie było gdzie aparatu położyć :grin: , nie ma w menu opcji - lewitacja.
skasowany - Czw 13 Sie, 2009

misio2008 napisał/a:
nie było gdzie aparatu położyć :grin: , nie ma w menu opcji - lewitacja.


To 'se' statyw 'zanabądź' :wink:

pursat - Czw 13 Sie, 2009

misio2008 napisał/a:
Kadr nie taki, bo nad barierką nie było gdzie aparatu położyć :grin: , nie ma w menu opcji - lewitacja.


Opcje statyw ma na pewno - od spodu.

jasiekcom - Czw 13 Sie, 2009

pursat, 1 i 2 mają klimaciki
alsimair - Czw 13 Sie, 2009

pursat, a ja powiem, że 3 najlepsze. Bardzo ciekawe kadry.
Tworas - Pią 14 Sie, 2009

pursat, 2 świetna!
Groni - Pią 14 Sie, 2009

5 jest rewelacyjna.
Kamcio649 - Pią 14 Sie, 2009

Bardzo ładnie pursat
misio2008 - Pią 14 Sie, 2009

pursat napisał/a:
misio2008 napisał/a:
Kadr nie taki, bo nad barierką nie było gdzie aparatu położyć :grin: , nie ma w menu opcji - lewitacja.


Opcje statyw ma na pewno - od spodu.


No, k..., wiem, ale nie każdy chodzi na specerek, ze statywem. Zresztą nie wiem, może niektórzy chodzą :razz:

f11whocares - Pią 14 Sie, 2009

pursat, A mi najbardziej sie podoba 3

[ Dodano: Pią 14 Sie, 2009 20:46 ]
edmun, Spolszczajac to bedzie "lot" lub "lotdefak" , jesli juz ktos chce bardziej po naszemu. :wink:

kasiakaaz - Sob 15 Sie, 2009

Po zdjęciach pursata to aż strach coś wstawić... :???:
Niech tam, zaryzykuję i wstawię swoje gnioty...

1.


2.


3.

omegazull - Sob 15 Sie, 2009

kasiakaaz, fajna jest 2.
Filtr gwieździsty czy PS?

pursat - Sob 15 Sie, 2009

misio2008 napisał/a:
No, k..., wiem, ale nie każdy chodzi na specerek, ze statywem. Zresztą nie wiem, może niektórzy chodzą :razz:


Tak trudno zgadnac, ze zrobi sie ciemno, albo wypatrzec ciekawy motyw i zaplanowac sfotografowanie go?

kasiakaaz - Sob 15 Sie, 2009

omegazull, tak, gwiazdka x 4 , system Cokin, ale nieoryginalny :wink:
omegazull - Sob 15 Sie, 2009

kasiakaaz, to już wiem co kupię jak będę we Wrocławiu zdać index we wrześniu. :mrgreen:
Isis - Sob 15 Sie, 2009

Londyn 10 godzin temu.
4.

5.

omegazull - Sob 15 Sie, 2009

Jak się dobrze przyjrzeć to w drugim można zobaczyć karykaturę królika. :mrgreen: :mrgreen:
skasowany - Sob 15 Sie, 2009

Isis, robiłbym to samo przy jaśniejszym niebie, chyba, że zapalają światła kiedy już się całkiem ściemni :wink:
pursat - Sob 15 Sie, 2009

No to dorzuce troche swoich staroci:

Londyn kilka godzin wczesniej :)
6.


Salisbury
7.


Nastepnie Bydgoszcz
8.

skasowany - Sob 15 Sie, 2009

pursat, imo 2 najlepsza, przedstawiłeś katedrę podobnie jak Isis tygrysa :wink: Mała, wymowna część :wink:
alsimair - Sob 15 Sie, 2009

pursat, lampa jest cudowna. Ciekawi mnie tylko dlaczego taka przekrzywiona? Skąd taka koncepcja?
jasiekcom - Sob 15 Sie, 2009

pursat, lampa bardzo fajny pomysł za alsimair, to przekrzywienie troche nie pasi :wink:
pursat - Nie 16 Sie, 2009

Wasze komentarze zdradzaja, ze przejawiacie tendencje do symetryzowania kadrow. Skad koncepcja? By urozmaicic kadr. Nie wszystko musi stac w pionie i w srodku kadru, fotografowanie, to nie strzelanie do tarczy na strzelnicy. Spojzcie na to przez analogie do podzialu kadru. Dla czego kadr wyglada bardziej interesujaco gdy udaje sie znalezc zastosowanie dla zlotego podzialu? Ponadto nie jest to zdjecie do katalogu lamp.
Ruslan, nie chcialem pokazac katedry, wiec analogia z czolgiem chybiona. Chyba za daleko posunalem sie piszac gdzie to i wyobraznia splatala Ci figla. Ot zazartowalem piszac Londyn kilka godzin wczesniej i jakos tak poszlo dalej. Dla tego zdjecia mialem tytul juz robiac je i brzmi on: mroki sredniowiecza. Podaje bys mogl spojzec na to inaczej. To w pewnym sensie zdjecie nocy, nie obiektu. Motywem przewodnim jest swiatlo, nie zas architektura.

dr11 - Nie 16 Sie, 2009

Dobry wieczór (przecież to nocny wątek ;) )

Dorzucam się z Bangkokiem nocą.


9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

skasowany - Nie 16 Sie, 2009

pursat napisał/a:
Ruslan, nie chcialem pokazac katedry, wiec analogia z czolgiem chybiona. Chyba za daleko posunalem sie piszac gdzie to i wyobraznia splatala Ci figla. Ot zazartowalem piszac Londyn kilka godzin wczesniej i jakos tak poszlo dalej. Dla tego zdjecia mialem tytul juz robiac je i brzmi on: mroki sredniowiecza. Podaje bys mogl spojzec na to inaczej. To w pewnym sensie zdjecie nocy, nie obiektu. Motywem przewodnim jest swiatlo, nie zas architektura.


Czego się spodziewałeś umieszczając pod nazwą miasta zdjęcie najbardziej znanego budynku tejże miejscowości ? Ze zdjęciami jak z wierszem, już od dziesięcioleci nie mówi się 'Autor miał na myśli...', bo co autor miał na myśli, wie tylko autor. Co chciałeś pokazać, wiesz tylko Ty, ktoś kto zna katedrę, zobaczy najpierw katedrę, poznając ją nawet po podporach :wink: .

pursat - Nie 16 Sie, 2009

Prawie masz racje. Prawie bo to dzial zdjecia nocne, nie architektura. Tylko za sprawa tego wlasnie podzialu niektore zdjecia budynkow tu wlasnie wklejam.
A propos tego czego sie spodziewam, nie wklejam zdjec by je miedzy soba porownywac, a jednak to ludziska robia. Ot ludzie robia rozne rzeczy bez wzgledu na to ile wie lub spodziewa sie ich autor :)
Prosze przy tym by nie komentowac, ze czemu nie, itp. itd. To nie plebiscyt, ni konkurs, to forum, a mnie slabo intersuje, ktore zdjecie jest lepsze czyims zdaniem od innego. Fajnie, ze sie w ogole komus podobaja, to pozytywne w sumie, ze na to jest akcent kladziony. OK pisac, ze to dobre, ten czy ow detal zle, czemu cos tam, gdzie to, jak to i temu podobne.
Zatem czego sie spodziewalem publikujac zdjecie kilku scian katedry? Ze kogos zainteresuje, zaintryguje, zapatrze, ale nie ze mi napisze, iz za malo katedry dalem bo sie domyslec nie mozna, ze to katedra. To a propos analogii go gasienicy czolgowej :)

skasowany - Nie 16 Sie, 2009

pursat napisał/a:
Zatem czego sie spodziewalem publikujac zdjecie kilku scian katedry? Ze kogos zainteresuje, zaintryguje, zapatrze, ale nie ze mi napisze, iz za malo katedry dalem bo sie domyslec nie mozna, ze to katedra. To a propos analogii go gasienicy czolgowej :)


Nikt nie napisał, że za mało :wink: Mnie zainteresowało, dlatego zwróciłem uwagę właśnie na nie, a nie na np. latarnię, która akurat spodobała się kolegom. A analogię z gąsienicą mimo wszystko widzę. Nie wiem dlaczego tak nie lubisz tej gąsienicy :wink:

pursat - Nie 16 Sie, 2009

Ja napisalem, ze malo, w komentarzu do analogii, ktora sie posluzyles.
Nie wspomnialem slowem, ze nie lubie gasienicy. Napisalem dosc duzo jak na to forum, ze to malo pokazac pojedyncze zdjecie fragmentu gasienicy i pisac, ze to czolg. Wiele pojazdow gasienicowych posiada gasienice a nie koniecznie sa czolgami. Nic wiecej.

alsimair - Nie 16 Sie, 2009

dr11, ostatnie bardzo fajnie skomponowane.
jasiekcom - Nie 16 Sie, 2009

dr11, tak dobra rada przy większej liczbie umieszczonych zdjęć najlepiej je ponumerować lub nadać im tytuł :wink:
To ostatnie tez mi się widzi najbardziej :wink:

skasowany - Nie 16 Sie, 2009

jasiekcom napisał/a:
przy większej liczbie umieszczonych zdjęć najlepiej je ponumerować lub nadać im tytuł


Zdecydowanie lepiej numerować! Jak ma być tytuł, niech będzie przy numerku :wink:

Kamcio649 - Nie 16 Sie, 2009

dr11 fajnie ale jak mówią koledzy lepiej numerować :P
dr11 - Nie 16 Sie, 2009

Dobrze, obiecuję poprawę :oops:
alsimair - Wto 18 Sie, 2009

17.


Zero obróbki - tylko przycięcie i dodanie podpisu.

Chciałem pokazać noc już na tyle starą, że już nie rozświetloną latarniami, ale jeszcze nie do końca uśmierconą przez światło słońca.

pursat - Wto 18 Sie, 2009

Alsimair, fajna kompozycja. Prosta, czytelna, zrownowazona. Ladne.
P.S. Podpis psuje to!

alsimair - Wto 18 Sie, 2009

Dzięki pursat. Przy okazji wrzucę podpis w jakiś inny róg - powinien mniej przeszkadzać. Od pewnego czasu zacząłem tak oszpecać moje zdjęcia w naiwnym przekonaniu, że wyrobię sobie tym 'markę' w internetowej społeczności artystów-fotografów (buahaha...). Teraz staram się być konsekwentny.
Marek S. - Pon 24 Sie, 2009

W Tarnowie za katedrą...
18.

goltar - Pon 24 Sie, 2009

Przypominam o nowym zwyczaju numerowania zdjęć. Umieściłem numerki przy dotychczasowych fotkach.
meis - Sro 26 Sie, 2009

KRAKOV
19.

edmun - Sro 26 Sie, 2009

meis, a dopiero co goltar napisał że trzeba numerować zdjęcia :P
meis - Sro 26 Sie, 2009

yyy :oops:
już nie mogę edytować

henk - Sro 26 Sie, 2009

20

Bumber - Sro 26 Sie, 2009

Marek S., sodówki aż walą po oczach...

Kadr z Heidelbergu (Niemcy, Badenia-Wirtembergia).

21.

kasiakaaz - Sro 26 Sie, 2009

Marek S., 18 mi się podoba - trochę taki bajkowy klimat... Kojarzy mi się z baśniami J. Ch. Andersena :smile:
arietiss - Czw 27 Sie, 2009

18 bardzo nastrojowa! Brawo!
meis - Czw 27 Sie, 2009

22.


23.


Mam pytanie :
tak ogromne szumy na tych fotografiach spowodowane są za dużym ISO ? (najlepiej robić przy ISO 100, ISO 200 ? )

Bumber - Czw 27 Sie, 2009

meis, na Twoich zdjęciach brakuje ostrości. Poza tym (oprócz ostatniej fotografii) kadry sa słabe i nieprzemyślane. No i ta dominująca, smolista czerń...
Groni - Czw 27 Sie, 2009

Najlepiej robić na podstawowej czyli np. 100 (na przykłąd bo nie wszystkie to mają).
Poza tym jeśli ustawiasz długi czas (i słusznie) to aparat powinien ci sam "odszumieć", jeśłi nie to jest specjalny program (blackframe NR) , robisz dodatkowego "darka" i zdejmujesz zakłócenia ze zdjęcia.
Patrząc na to zdjęcie to lampy masz prześwietlone...żle to wpływa na "czytelność" kadu, czyli to co chciałeś wyeksponować - bo ja np. nie wiem czy 1 czy drugi plan, a może całość?

meis - Czw 27 Sie, 2009

Groni napisał/a:

Poza tym jeśli ustawiasz długi czas (i słusznie) to aparat powinien ci sam "odszumieć"

jakoś się to ustawia ? czy po prostu przy małym ISO 100 (fotografie robiłem przy 400) jest to samoczynne ?

Groni - Czw 27 Sie, 2009

Jeśli włączysz tryb "bulb" to aparat sam ci powinien odszumiać.
Jeśli przejdziesz na tryb serii to odszumianie nie działa.
Ale..szumów nie widać, za to nie wiadomo co chciałeś pokazać, te lampy przy statku skutecznie zakłocają kompozycje.

A na drugim kadrze masz ewidentnie prześwietlone elementy.

kasiakaaz - Czw 27 Sie, 2009

Groni napisał/a:
Jeśli włączysz tryb "bulb" to aparat sam ci powinien odszumiać.

meis, użył najdłuższego czasu 10", a więc do bulba raczej daleko. Moim skromnym zdaniem masz zbyt krótkie czasy naświetlania, pokombinuj z ustawieniami manualnymi i ewentualnie korekcją ekspozycji.
A ustawienia odszumiania masz na pewno w menu aparatu, sprawdź w instrukcji jak wyłączyć, bądź włączyć odszumianie :wink:

Groni - Czw 27 Sie, 2009

W tej Arabi fajnie mają :grin:
Monastor - Czw 27 Sie, 2009

meis, najlepiej 100 ISO, na 400 już szumi przy długich ekspozycjach. Jeśli czas wychodzi poza 30 sekund to skorzystaj z bulba i wężyka, chyba że masz inną metodę zablokowania spustu. Trzymanie go może spowodować drgania, ale na początek może i starczy. Na bulbie nie masz oczywiście automatyki i musisz sobie policzyć ile zajmie naświetlanie. Parę mnożeń przez 2 chyba Ci nie straszne ;)

Odszumianie dla długich czasów ekspozycji masz w menu Custom Functions. Wchodzisz w menu, Custom Functions znajdziesz w ostatniej zakładce (nie ma go tam poza trybami PASM). Odszumianie dla długich czasów to Custom Function 02, możesz ustawić na 1 albo 2, 0 oznacza brak odszumiania dla długich czasów.

Nie przestrasz się jak stracisz kontakt z aparatem po zrobieniu zdjęcia. Będzie musiał poświęcić drugie tyle ile naświetlałeś zdjęcie na zrobienie dark frame'a przy takim samym czasie ekspozycji i odjęcie go od zdjęcia.

f11whocares - Pią 28 Sie, 2009

Dwa wieczorne pstryki nowym obiektywem
24

25

edmun - Pią 28 Sie, 2009

f11whocares, fajne szerokie. co nabyłeś ?
Zdjęcia niestety nie aż tak na tak... ale wkrótce nauczysz się wykorzystywać pierwszy plan, który przy tak szerokiej kompozycji, jak nic musi zaistnieć.

f11whocares - Pią 28 Sie, 2009

edmun, Sigma 10-20 , wiem ze jeszcze duzo nauki przedemna, a pstryki zrobione zaraz po kupnie, wbieglem na pierwszy most bylo juz dlugo po zachodzie :smile: i tak wyszlo jakos
kasiakaaz - Pią 28 Sie, 2009

f11whocares, 25 mnie się podoba, fajne kolory i klimacik...
dr11 - Sob 29 Sie, 2009

"Warp" z 24 fajny :) Tylko WB na obu leży...
kufel - Pon 31 Sie, 2009

w zasadzie to nie ma działu "foto fajerwerków" wiec chyba pasuje tutaj :)

pokaz sztucznych ogni w Szczecinie na wałach Chrobrego.

26


27


28

Strzała - Pon 31 Sie, 2009

Kufel. Ja mieszkam w Sz-n. Byłem tam i było super. Mam filmiki nagrane. :P
kufel - Pon 31 Sie, 2009

Strzała napisał/a:
Byłem tam i było super.
potwierdzam ;) fajerwerki klasa , choc niektórzy mówili ze na "dniach morza" lepsze :razz:
Strzała napisał/a:
Ja mieszkam w Sz-n
a ja mam to szczęście bywać rok w rok w Szczecinie , w tym akurat natrafiłem na ten festwial :) pozdr.
Dawid95 - Wto 01 Wrz, 2009

Jaz Opatowicki nocą:

Monastor - Wto 01 Wrz, 2009

Byłem na jednym z tych pokazów. Jak dla mnie tandeta, dużo hałasu i straszny jarmark, muzyka dowalona jak na siłę. Po prostu tępo nawalali. Podobno niedzielny był lepszy od sobotniego, ale już go sobie odpuściłem. Pokaz na Tall Ships' Races w 2007 to inna liga.
kufel - Wto 01 Wrz, 2009

Monastor napisał/a:
muzyka dowalona jak na siłę
bo tak w zasadzie było ;) w zasadzie to tylko jeden pokaz b. ładnie współgrał z muzyką ,ale to było własnie w niedziele,wiec nie miales okazji do zobaczenia;) co nie zmienia faktu ze same fajerwerki mogły sie podobac :) a druga sprawa wrazenie moglo tez zalezec od miejsca ogldania, ja akurat bylem na moście na trasie zamkowej.

Monastor napisał/a:
Pokaz na Tall Ships' Races w 2007 to inna liga.
zgadza sie,ale i samo wydarzenie to inna liga ;)
Bumber - Wto 01 Wrz, 2009

Dawid95, zdjęcie ogólnie fajne, tylko moim zdaniem zabrakło czegoś po lewej stronie. Jakiejś przeciwwagi dla świateł po prawej.

A ode mnie mała panoramka, czyli Heidelberg nocą. :) (po kliknięciu większa wersja)

Na zdjęciu: Karl-Theodor Brücke nad rzeką Neckar, Heidelberger Schloss i Kościół Świętego Ducha.

30.


Przepraszam za te znaki wodne, jeśli by komuś przeszkadzały, ale przy okazji chciałem sobie poćwiczyć ich dodawanie. ;)

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

To ja walnę coś zupelnie innego :wink:

31.


WB zamierzony jakby się ktoś pytał....

dr11 - Sro 02 Wrz, 2009

31 bardzo fajnie wyszlo, mi sie podoba:)

Moje jakies takie niedorobione ;)

32.

zug - Sro 02 Wrz, 2009

zdecydowanie 31 :wink: 32 jest jakieś takie....... :mrgreen:
hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

dr11, dzięki Twojemu 32 dopiero teraz widze że formę wylepiali papierem toaletowym :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
dr11 - Sro 02 Wrz, 2009

zug, no jakie? Wydus to z siebie :D

hijax_pl, to chyba wlokno szklane z zywica :)

zug - Sro 02 Wrz, 2009

dr11 napisał/a:
no jakie? Wydus to z siebie

inne :razz: :mrgreen:
ale nie znaczy że gorsze :wink:

hijax_pl - Sro 02 Wrz, 2009

zug, trzeba było widzieć moje i dr11 przepychanki żeby się lepiej ze statywem ustawić :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A ksieżyc miał to w d... i uciekał z kadru :wink:

dr11 - Sro 02 Wrz, 2009

Haha, dzieki :)
Jakby kogos interesowala calosc to jest tu: http://forum.optyczne.pl/...p=153230#153230

zug - Sro 02 Wrz, 2009

dr11, już znalazłem :razz:
hijax_pl - Czw 03 Wrz, 2009

Odkurzona fota

33


Nie bawiłem się w usuwanie śmieci z pierwszego planu..

Bumber - Czw 03 Wrz, 2009

hijax_pl, chyba troszkę uciąłeś od góry?

Ode mnie trzy kadry z Heidelbergu:

34.


35.


36.

dawid_gaszynski - Czw 03 Wrz, 2009

37 Wrocław/Kosmos nocą z tarasu "mojej" chaty. Panorama montowana z 17-40mm


hijax_pl - Nie 06 Wrz, 2009

Bumber, tak - troszkę :wink:
Rogas - Nie 06 Wrz, 2009

38


BeCkS - Nie 06 Wrz, 2009

Będzin Nocą. Zamek nad Przemszą :-) a raczej jego fragment.
hijax_pl - Pon 07 Wrz, 2009

40. A może trochę ognia?


41. I trochę wampirowego klimatu

kasiakaaz - Pon 07 Wrz, 2009

hijax_pl, pomysłowe 41. Brakuje tylko Batmana na tle księżyca :wink: (ewentualnie może być polska baba-jaga na miotle).
hijax_pl - Pon 07 Wrz, 2009

kasiakaaz, dzięki. To był moment w sumie.. robiłem inne zdjęcia a przelot ptakow się napatoczył na parę sekund :)
omegazull - Pon 07 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
robiłem inne zdjęcia a przelot ptakow się napatoczył

To bardziej wygląda mi na nietoperze.

hijax_pl - Pon 07 Wrz, 2009

omegazull, no wyglądać wygląda jak.. wampiriada - ale to po prostu ptaki... Zaczątek odwrotu do ciepłych....
omegazull - Pon 07 Wrz, 2009

hijax_pl napisał/a:
ale to po prostu ptaki... Zaczątek odwrotu do ciepłych....

Tyle że nie wiem które miały by lecieć o tak późnej porze.
Większość ptaków jest wtedy ślepa.

hijax_pl - Pon 07 Wrz, 2009

Cholera wie :D Może to tylko przegrupowanie było?
omegazull - Pon 07 Wrz, 2009

Może, ale jak się patrzę z bliska to mi wygląda ewidentnie jak sylwetki nietoperzy. :wink:
zug - Pon 07 Wrz, 2009

omegazull napisał/a:
Może, ale jak się patrzę z bliska to mi wygląda ewidentnie jak sylwetki nietoperzy.

ok niech zostanie że to nietoperze.

myslidar - Wto 08 Wrz, 2009

39. Wrocław po godzinach


40. Wrocław - panorama Ostrowa Tumskiego

Kamcio649 - Wto 08 Wrz, 2009

40 świetne
dr11 - Wto 08 Wrz, 2009

Oba fajne :) 40 - znajomy widok
hijax_pl - Wto 08 Wrz, 2009

A mnie bardziej 39 podchodzi - przez kolorystykę.
40 też fajowa.

AuThoR - Nie 20 Wrz, 2009

39 i 40 świetne...super klimat...normalnie nie ma się do czego przyczepić :P
PW - Nie 27 Wrz, 2009

Druga próba zdjęć nocnych:



Budapeszt

Isis - Sro 30 Wrz, 2009

Pstryk?
42.

skasowany - Sro 30 Wrz, 2009

Isis napisał/a:
Pstryk?


Jeżeli używałaś statywu to nie, jeżeli nie to tak :wink: :razz:
Fajne kolory, podoba mi się :smile:

Isis - Sro 30 Wrz, 2009

bez statywu :(
skasowany - Sro 30 Wrz, 2009

Isis, no to i tak dobrze wyszło :wink:
quake222 - Czw 01 Paź, 2009

Takie o z długim naświetlaniem, robione jeszcze moim starym aparatem mianowicie sony h7 niestety robione bez statywu


edmun - Czw 01 Paź, 2009

wkurzający podpis
quake222 - Czw 01 Paź, 2009

co on przeszkadza ?? nie mialem pomyslu gdzie go dac ale nie wazne ... jak zdjecie ?
tupisac - Czw 01 Paź, 2009

Ano przeszkadza. W tej formie jest to element zdjęcia. Nie gra kolorystycznie, zaburza kierunki i pokazuje że nie potrafisz dobrze dobrać czcionki ani ustawić wysokości interlinii.
quake222 - Czw 01 Paź, 2009

racja poniewaz pierwszy raz wpadlem na cos takiego : )

[ Dodano: Czw 01 Paź, 2009 21:57 ]
A co powiecie na to ??

byłem postrzelać sobie fotki z koleszkami i wyszło całkiem zacnie : ) wg mnie, a was ??

[ja w bluzie szaro-zielonej] tak jestem łepek ale mam nadzieje, ze nie przeszkadza to wam ?? : )


komor - Pią 02 Paź, 2009

No jak na „łepka” to pstryk z koleżkami nawet udany (w kategorii pstryków), bo jest i naświetlenie zastanego i błysk. Oczywiście błysk za mocny i na wprost, ale jest jakaś nadzieja na przyszłość… :)
quake222 - Pią 02 Paź, 2009

Dzieki za nadzieje : )))
Wujek_Pstrykacz - Pią 02 Paź, 2009

A ja bym wolał fotki w większym formacie, nawet jak są tylko zwykłymi pstrykami :lol:
quake222 - Sob 03 Paź, 2009

a co myślicie o tym ??
jest jakiś lepszy sposób aby uzyskąc smugi światła i ludzi na tym tle jak najmniej poruszonych ? :) )


przepraszam za duze chyba troszke co ?? : )

hijax_pl - Sob 03 Paź, 2009

no przy 5s naświetlania to nie będzie takie proste - ludzie to nie głazy przecież ;)

Ja bym osobiście zrobił podwójną ekspozycję, jedną dla tła - długa ekspozycja, drugą dla pierwszego planu, ale wycinając światło zastane - krótka ekspozycja z błyskiem.

Możesz też skręcić bardziej, powiedzmy do f/22, czas naświetlania byłby około 10s. Wciskasz spust migawki i po błysku ludzie szybko uciekają ze sceny ;)

szym - Wto 06 Paź, 2009

chyba ciut za ciemno i leci w lewo?

hijax_pl - Sro 07 Paź, 2009

szym, leci - dobrze widzisz :)

Swoją drogą bym to trochę przekadrował - taka ilość czerni od dołu niczemu nie służy

lopico - Pią 09 Paź, 2009

Noc w Egipcie wykonane kompaktem bez statywu

47.

48.

49.

50.

51.

52.

53.

54.

55.

56.

57.

amv - Pią 09 Paź, 2009

lopico, edytuj swój post i ponumeruj zdjęcia.Pierwsze powinno mieć nr 47.

51. jest ciekawe,ze statywu byłoby lepsze :wink:

Wujek_Pstrykacz - Pią 09 Paź, 2009

Szkoda braku statywu, niektóre kadry są niezłe, ale wykonanie już nie.
Voldo - Pią 09 Paź, 2009

58.

edmun - Pią 09 Paź, 2009

lopico, mam wrażenie że widziałem już te zdjęcia
lopico - Pią 09 Paź, 2009

To pewnie byłeś w hotelach Makabi Egipt
dr11 - Pią 09 Paź, 2009

Niby takie oczywiste to 58 Voldo, ale je lubię :)
sławek_38 - Pią 09 Paź, 2009

a ja coś świeżo dziś upolowanego..
szym - Pią 09 Paź, 2009

hijax_pl napisał/a:
szym, leci - dobrze widzisz :)

Swoją drogą bym to trochę przekadrował - taka ilość czerni od dołu niczemu nie służy

sa i przykadrowane dzieki za rady ;)

degol - Sob 10 Paź, 2009

zdjątko nr.60
co o tym zdjęciu sądzicie ?

krzys13k - Sob 10 Paź, 2009

Wczoraj też próbowałem zrobić zdjęcie wschodzącego księżyca, ale nie jest to łatwe bo powstają duże kontrasty i zamiast księżyca wychodzi przepalona plama. Próbowałem zrobić HDR'a, ale zbyt długi czas między poszczególnymi ekspozycjami spowodował, że księżyc się trochę przesunął i zdjęcie nie wyszło. Ostatecznie zrobiłem złożenie z 2 ekspozycji samego księżyca, pozostawiając resztę nie zmienioną i wyszło coś takiego:

61.

degol - Nie 11 Paź, 2009

zdjątko nr.62
AuThoR - Nie 11 Paź, 2009

degol, zdecydowanie za ciemne
degol - Nie 11 Paź, 2009

AuThoR napisał/a:
degol, zdecydowanie za ciemne


AuThoR dzięki za uwagę, zgadzam się z nią, chciałem rozjaśnić, ale zdjęcie wtenczas niekorzystnie zaczęło się prezentować...

AuThoR - Nie 11 Paź, 2009

degol, wysłałem ci PW
degol - Nie 11 Paź, 2009

zdjątko nr. 63 , ale w odniesieniu do zdjęcia nr. 62 . tutaj pomógł mi troszkę AuThoR.
bryta - Pon 12 Paź, 2009

Witam Wszystkich .

Bardzo podobaja mi sie wasze zdjecia nocne .
Mam takie pytanko jestem na etapie wyboru aparatu kompaktowego (na lustrzanke na razie sie nie zdecyduje ) czy taki aparat Olympus SP-590 Uz nada sie do nauki zdjec nocnych i portretow .

hijax_pl - Pon 12 Paź, 2009

bryta, chodzi Ci o posługiwanie się aparatem? Tryb M i tak dalej? Jeśli tak - to tak - nada się.
bryta - Pon 12 Paź, 2009

To dobrze ze sie nada :grin:
Widze ze wiekszosc ma lustrzanki .
Ale trzeba od czegos zaczac :wink:

lopico - Wto 13 Paź, 2009

63.


degol - Nie 18 Paź, 2009

zdjęcie 65

[ Dodano: Nie 18 Paź, 2009 20:22 ]
zdjęcie nr 66

[ Dodano: Sob 24 Paź, 2009 00:18 ]
zdjęcie nr.67 - czerwony szlak

skasowany - Nie 01 Lis, 2009

68. Zabawy ze stoperem na skrzyżowaniu :wink:

AuThoR - Nie 01 Lis, 2009

Ruslan, czy dół zielonego światła też ci wpada bardziej w niebieski? bo ja tak właśnie widzę....
skasowany - Nie 01 Lis, 2009

AuThoR, wpada, bo było niebieskie :wink: To jakieś nowe lampy (diody?) i wygląda jak wygląda :wink:
AuThoR - Nie 01 Lis, 2009

Cytat:
AuThoR, wpada, bo było niebieskie To jakieś nowe lampy (diody?) i wygląda jak wygląda


uffff....już myślałem że od nowa muszę kalibrować monitor :D

mavierk - Nie 01 Lis, 2009

buty 499zł? co to ma być? :???:
skasowany - Nie 01 Lis, 2009

mavierk napisał/a:
buty 499zł? co to ma być? :???:


Całkiem niezła cena jak za taki towar :wink:

mavierk - Nie 01 Lis, 2009

wolę tańszy bubel + pare skrzynek piwka w tej cenie ;)
skasowany - Nie 01 Lis, 2009

mavierk, alkoholicy już tak mają :wink:
dr11 - Nie 01 Lis, 2009

Ruslan, fajnie wyszło :)

Ode mnie taki dzisiejszy widoczek sztokholmski.

69.

skasowany - Nie 01 Lis, 2009

dr11, wstawisz jeszcze kilka zdjęć i chyba się tam wybiorę :wink:

Dzisiaj wybrałem się wcześniej, żeby niebo nie było smołą, ale wyszło jak wyszło...

70. Most Świętokrzyski od strony Pragi:


71. Most Poniatowskiego od strony Centrum:


72. Pod 'Poniatowszczakiem' ;) :


73. Baszty Poniatowskiego:

dr11 - Nie 01 Lis, 2009

Ruslan, jak dla mnie 70 najlepsze. Wiem, że nie zawsze się da, ale według mnie najlepiej zdjęcia nocne wyglądają, jak jeszcze lekka dzienna poświata na niebie jest.

Tu już też nie zdążyłem...

74. i wpadaj na plener :)

hijax_pl - Nie 01 Lis, 2009

dr11, zdjęcie super :) i coś muszę zakombinować żeby też na plenerku sztokholmskim się pojawić ;)

A tak swoją drogą - czemu wycina kolega exify?

skasowany - Nie 01 Lis, 2009

dr11, super! :) Ale ja bym jeszcze chmury 'podciągnął'.

Ludzie sobie żyją, ech... :wink:

dr11 - Nie 01 Lis, 2009

hijax_pl, eksportuje do web. 5D, 85L @ f/2.8, ISO100, 1.6sek.

Ruslan, coś może jeszcze podłubię, na razie lecę prawie prosto z RAW'ów.

Dzięx :)

AuThoR - Pon 02 Lis, 2009

dr11 napisał/a:
Ruslan, coś może jeszcze podłubię, na razie lecę prawie prosto z RAW'ów.


No to nieźle....ja się zawsze nadłubie zanim coś takiego wyjdzie z RAW-a :)

dr11 - Pon 02 Lis, 2009

No to jeszcze kilka:

75.



76.



77.

AuThoR - Pon 02 Lis, 2009

dr11, wszystkie naprawde dobre ale ze wskazaniem na 76 i 77 :) te dwa jak dla mnei rewelacyjne :)
darek-dorado - Pon 02 Lis, 2009

dr11, cudeńka :!: :roll:
hijax_pl - Pon 02 Lis, 2009

No doktorku... Widzę że już dr hab conajmniej :) Brawo! Super zdjęcia :)
MC - Pon 02 Lis, 2009

dr11, szczegolnie dwa ostatnie na wielkie tak.
koraf - Pon 02 Lis, 2009

Ruslan most super :grin:
dr11 dla mnie najlepsze 76 :grin: , w 77 szkoda obciętego dzioba statku, poz tym ok.

kufel - Pon 02 Lis, 2009

Ruslan,mosty bardzo fajne :)
dr11, swietne,cała seria baaardzo mi sie podoba :)

dr11 - Pon 02 Lis, 2009

Dzięki Panowie. Jak coś, dawać hinty :) To w weekend się poprawię ;)
AuThoR - Pon 02 Lis, 2009

a co to hinty?
dr11 - Pon 02 Lis, 2009

Wskazówki :)
Już jedną mam, żeby przedstawić cały statek. Ale tam jest nabrzeże i dobrze by było pozostać na nim i nie zrównać się z poziomem morza ;) Coś jeszcze pokombinuję.

mavierk - Pon 02 Lis, 2009

Wy chwalicie ten Sztokholm a ja dopiero widzę, że jesienią jest tam jeszcze lepiej, niż latem ^^
skasowany - Wto 03 Lis, 2009

mavierk, już wspominałeś, że tam byłeś, przyjęliśmy do wiadomości, nie musisz się powtarzać :wink:
Dawid95 - Wto 03 Lis, 2009

Nawiązując do święta, które ostatnio miało miejsce.

78.



79.



80.

edmun - Wto 03 Lis, 2009

Dawid95, wszystkie 3 tragiczne... przepalone, kolorystyka słaba.. takie pstryki trochę
hijax_pl - Wto 03 Lis, 2009

Dawid95, czy przypadkiem robiłeś na matrycowym pomiarze światła?
Dawid95 - Wto 03 Lis, 2009

Hijax_pl, nie. Robiłem na matrycowym ale nie doświetlałem o 1,2 EV.
hijax_pl - Wto 03 Lis, 2009

Dawid95, czyli robiłeś na matrycowym, to że masz popalone światła to właśnie tego efekt ;)
degol - Wto 03 Lis, 2009

dr11 77 mnie urzekło, tylko tego dziobu troszkę brakuje, ale zdjęcie piękne, bynajmniej dla mnie, upss nie tylko dla mnie :) pozostałem zdjęcie również, ale to 77 piękne.

W sumie powoli klaruje się plener optycznych.pl w Sztokholmie ? :)

edmun - Wto 03 Lis, 2009

Dawid95, polecam pomiar punktowy na znicze +0,5 EV w górę. o wiele lepiej wyjdą bo tło jest mniej ważne od zniczy które chciałeś pokazać
Dawid95 - Wto 03 Lis, 2009

Jeśli chodzi o zdjęcia 79 i 80 to świeczki u dołu kadru "zlewały" się ze sobą i wyszedł taki duży przepał.

edit:

Na przyszłość będę już wiedział jaki pomiar w takich sytuacjach stosować. :wink:
Mam też zdjęcia, na których znicze są poprawnie naświetlone, ale za to krzyża na nich nie widać.

hijax_pl - Wto 03 Lis, 2009

Dawid95, niestety nie - pomiar został źle zrobiony. Zlewanie się nie ma tu nic do rzeczy...
szaleniec - Wto 03 Lis, 2009

A takie coś ??

81.

mavierk - Wto 03 Lis, 2009

Ruslan, obawiam się, że będę tak stękać za każdym razem niemalże, po za tym nie pamiętam tamtego razu... chociaż nie zaprzeczam, że był :roll:

No i te znicze... może ktoś hdra pokaże?:P

degol - Sob 07 Lis, 2009

Ku pamięci żołnierzy AK , Most Śląsko-Dąbrowski Wa-wa



Ten most przed wojną nazywał się Mostem Kierbedzia, po wojnie, gdy został odbudowany zmieniono jego nazwę na Śląsko-Dąbrowski, to już jest trzecia jego nazwa.

skasowany - Sob 07 Lis, 2009

degol, imo skupiłeś się na tym co nieciekawe, a to co warto wyeksponować - olałeś :wink:
Flashalpha - Sob 07 Lis, 2009

Racibórz wieczorną porą
82.

MC - Nie 08 Lis, 2009

Flashalpha, popracuj nad balansem bieli i zmapuj sobie hotpixele, ewentualnie wlacz redukcje szymu dlugiego naswietlania.
Flashalpha - Nie 08 Lis, 2009

Zmapowałem hotpixele zobaczę dzisiaj pod wieczór czy coś pomogło, a redukcja szumów była włączona.
degol - Nie 08 Lis, 2009

Ruslan napisał/a:
degol, imo skupiłeś się na tym co nieciekawe, a to co warto wyeksponować - olałeś :wink:


Właśnie tak ja to widziałem, ograniczała mnie również ulica, prawie na niej stałem i do tego mój obiektyw, w tej sytuacji inaczej nie mogłem jak również nie chciałem.

[ Dodano: Nie 08 Lis, 2009 23:51 ]
Zdjęcie nr. 84 ( sorki zapomniałem swoje poprzednie zdjęcie oznaczyć nr. 82, więc lekkie zamieszanie w numeracji ponownie wprowadziłem :oops: )


[ Dodano: Wto 10 Lis, 2009 00:37 ]
zdjęcie nr 85


f11whocares - Wto 10 Lis, 2009

Mostu Swietokrzyskiego ci u nas dostatek, odemnie tez maly mostek.
86

garreth - Wto 10 Lis, 2009

degol, 84 zdecydowanie lepszy :)
na 85 strasznie irytuje ta latarnia
f11whocares, nie do końca symetryczne (a chyba miało być symetryczne, jak sądzę?)

f11whocares - Wto 10 Lis, 2009

garreth napisał/a:
[
f11whocares, nie do końca symetryczne (a chyba miało być symetryczne, jak sądzę?)

Niestety bylem najblizej srodka mostu jak moglem, roboty drogowe(chodnikowe) niestety.

degol - Sro 11 Lis, 2009

f11whocares Świetne ujęcie, czy symetryczne ? Nie czepiam się, suwmiarką nie mierzyłem ;)

Garreth faktycznie intensywne jest to światło latarniane :) ale zapodam jeszcze jedno, tu będą dwa intensywne światła latarniane ;)
zdjęcie nr. 87

Damaran - Sro 11 Lis, 2009

Nie wiem czy tak można ale jeśli chodzi o fotografię nocną zapraszam do siebie do galerii

www.swiatla-miasta.pl

Strona sukcesywnie będzie rozbudowywana i powiększana o kolejne zdjęcia, tymczasem można już zwiedzić całkiem spory kawałek Szczecina nocą.

Zapraszam do komentowania.

bbeeaa - Sro 11 Lis, 2009

87. ŚWIETNE!
edmun - Sro 11 Lis, 2009

Damaran, zapraszam do wklejania zdjęć do wątku a nie odsyłania do strony :)
degol - Sro 11 Lis, 2009

i jeszcze jedno, sorki za taka ich ilość :oops:

Zdjęcie nr. 88


garreth - Sro 11 Lis, 2009

na 87 wolałbym kolorystykę z 88 ;)
degol - Sro 11 Lis, 2009

garreth napisał/a:
na 87 wolałbym kolorystykę z 88 ;)


garreth ja wiem, że ty wiesz dlaczego się nie da :D ;)

amv - Czw 12 Lis, 2009

degol, ciekawie zapromienione te 87 :smile:
degol - Pią 13 Lis, 2009

amv napisał/a:
degol, ciekawie zapromienione te 87 :smile:

jakoś tak wyszło ;)

zdjęcie nr. 89


to zdjęcie zrobione zrobione z mostu Śląsko-Dąbrowskiego podczas ostatniego spotu warszawskiego .

dr11 - Pią 13 Lis, 2009

degol, ee no, fajnie. Podoba mi się, wśród linii świateł są też te auta stojące do skrętu w lewo :)
degol - Pią 13 Lis, 2009

dr11 napisał/a:
degol, ee no, fajnie. Podoba mi się, wśród linii świateł są też te auta stojące do skrętu w lewo :)


zatytułowałem je " WyhamowaniE W OwczyM PędziE ", ale tutaj tytułu nie zapodałem:)
dr11 dzięki za opinię , cieszę się bardzo, że ci się zdjęcie spodobało :) , wyłowiłem je z wielu podobnych i właśnie to, co Tobie się spodobało, moją uwagę w selekcji zwróciło :)

quake222 - Pią 13 Lis, 2009

ekstra
degol - Pią 13 Lis, 2009

a jeszcze jednego Świętokrzyskiego zapodam :)

zdjęcie nr. 90

Świętokrzyski w pajęczynie.


[ Dodano: Sob 14 Lis, 2009 00:10 ]
a te " malutkie " ludki, to szanowni Panowie dwaj ... garreth i kocur

AuThoR - Sob 14 Lis, 2009

Cytat:
a te " malutkie " ludki, to szanowni Panowie dwaj ... garreth i kocur


garreth to chyba nie taki malutki :P

degol - Sob 14 Lis, 2009

Serock-iE WspomnieniE JesienI

Zdjęcie nr. 91



[ Dodano: Sob 14 Lis, 2009 02:34 ]
Serock - rynek w nocnym świetle
zdjęcie nr. 92



[ Dodano: Sob 14 Lis, 2009 23:32 ]
zdjęcie nr. 93



[ Dodano: Nie 15 Lis, 2009 01:27 ]
TramwajowA PanoramA WarszawY

zdjęcie nr. 94 ?



[ Dodano: Nie 15 Lis, 2009 01:50 ]
Panorama Warszawy z mostu gdańskiego:
zdjęcie nr. 95

xneon - Nie 15 Lis, 2009

96.



97.



98.



janeczek - Pon 23 Lis, 2009

99.


szym - Sro 25 Lis, 2009

100

Usjwo - Sro 25 Lis, 2009

szym Jakos nie bardzo wiadomo na co patrzec na pomnik, budyek czy na te smugi swiatla. Jakies blade to zdjecie. No i blad ktorego na optyczntch sie nie wbacza: leci w prawo :mrgreen:
Slabo to widze.

hijax_pl - Sro 25 Lis, 2009

janeczek, to zdjęcie fajnie by wyglądało gdybyś złożył kilka ekspozycji tak aby ostrość była od końca obiektywu aż po horyzont... Tak jak w fotografii otworkowej ;)
Albo zupełnie inaczej. Ostry pierwszy plan a tło (budynki) rozmazane. Osobiście obciął bym też górę - te światła mi przeszkadzają..

szym - Sro 25 Lis, 2009

Usjawo na krzywizne mam tylko tyle ze tam spadek jest i wydawalo mi sie ze i tak w miare prosto wyszlo ;)
ale na przyszlosc zapamietam ;)

degol - Sro 25 Lis, 2009

Pawiak

Jedno ze zdjęć dodałem tutaj:
http://forum.optyczne.pl/...fbc03e99d2c9e76

A to drugie, jak wam się ono widzi ?
zdjęcie nr. 101

Tomasz_ - Czw 26 Lis, 2009

-> Degol zdjecie 101
Czesc
Fantastyczne drzewo :-)
Ja bym przyciemnil niebo do czarnosci ( ale do tego stopnia zeby bylo widac kontury chmur), aby podkreslic dramatyzm i pokazac ze to noc. Moze troche mniej podkreslic slupek z tylu bo bardzo przyciaga uwage, bardziej niz drzewo.
Zdjecie jest fantastyczne, zwlaszcza ze mozna je rozwinac w PS i powstawiac ludzkie twarze w cieniach, jako duchy :shock:
Pozdrowienia
Tomek

AuThoR - Czw 26 Lis, 2009

A to ja pstryk z gdańska

102.

hijax_pl - Czw 26 Lis, 2009

AuThoR, coś się nie wyświetliło :???:
AuThoR - Czw 26 Lis, 2009

Dzięki za info hijax....podwójnie mi się wkleił link
Tomasz_ - Czw 26 Lis, 2009

Witam
Zdjecia plenerowe z Kopenhagi. Grupa SevenMeters wysatawila szereg "manifestow" Np te 3 Afrykanki uciekajace przed wojna, glodem i wszytkim tym co zle. Postacie maja ponad 10 metrow wysokosci. Maski wykonane z mosiadzu.

AuThoR - Czw 26 Lis, 2009

Tomasz_, dobrze że opowiedziałeś to sobie to możemy wyobrazić :mrgreen: bo niestety nic nie widać :)

[ Dodano: Czw 26 Lis, 2009 20:44 ]
o już teraz jest dobrze....zdjęcia wskoczyły

Tomasz_ - Czw 26 Lis, 2009

->AuThoR
Pstryk z Gdanska.
Tak sie zastanawiam, dlaczego niebo jest tak jasne jesli jest to robione noca.
Moim zdaniem byloby lepsze jesli bys podkreslil nocna atmosfere

AuThoR - Czw 26 Lis, 2009

Nie mam ci za złe....tylko że ta obórbka mi się nie podoba bo wyszły dziwne kontrasty i jak dla mnie mimo wszystko za ciemne jest te zdjęcie.
A jasne dlatego że to HDR - jest opcja, że wyszło trochę za jasne bo to już zależne od monitora...u mnie jest tak jak trzeba

[ Dodano: Czw 26 Lis, 2009 21:40 ]
Jednak trochę je zmieniłem i wstawiam w dwóch opcjach koloru - jaka bardziej się podoba? ciekawe czy te samo ci mi :)

106


107



sorry za brak numeracji - wymsknęło się spod kontroli :P

hijax_pl - Czw 26 Lis, 2009

107 lepsze wg mnie - ale może gadam głupoty bo ogladam to na tandetnym firmowym lapku ;)
skasowany - Czw 26 Lis, 2009

Tomasz_ napisał/a:

Tak sie zastanawiam, dlaczego niebo jest tak jasne jesli jest to robione noca.
Moim zdaniem byloby lepsze jesli bys podkreslil nocna atmosfere


Zdecydowanie zepsułeś to zdjęcie :wink: To że zdjęcie jest 'nocne' nie znaczy, że nie może być jasne ;)

Tomasz_ - Czw 26 Lis, 2009

Ruslan napisał/a:


Zdecydowanie zepsułeś to zdjęcie :wink: To że zdjęcie jest 'nocne' nie znaczy, że nie może być jasne ;)


Ty wiesz ze to nocne, ja tez, ale masz oczywiscie racje, zdjecie robione noca nie musi pokazywac ze to noc.
Posulem zdjecie i dziwne kontrasty.
Ilustruje intencje, chcialem widziec te zdjecie z wieksza dramatyka i wydobyc noc. Trudno jest pracowac bez oryginalu,.... moglem poswiecic wiecej czasu.

AuThoR,
Wyosttzyles zdjecia. :-)
Opieram sie na twoim spojrzeniu na sytuacje

106 lubie, bo tu jeszcze mozna sie domyslic ze to noc, i te cieple kolory bardziej mi pod gust podchodza przy tej interpretacji.

107 do juz tylko pochmurny wieczor

Ciekawe ze linie horyzontu stawiasz na samym srodku zdjecia, na innych forach jest to wrecz przeklenstwo.

AuThoR - Pią 27 Lis, 2009

Cytat:
106 lubie, bo tu jeszcze mozna sie domyslic ze to noc, i te cieple kolory bardziej mi pod gust podchodza przy tej interpretacji.


no to jesteśmy tego samego zdania :)

Cytat:
Ciekawe ze linie horyzontu stawiasz na samym srodku zdjecia, na innych forach jest to wrecz przeklenstwo


to nie jest podział strikte pół na pół...

Cytat:
107 lepsze wg mnie - ale może gadam głupoty bo ogladam to na tandetnym firmowym lapku

napewno wb jest bardziej poprawny na tym zdjęciu...ale mimo wszystko wersja "ciepła" mi bardziej podchodzi :)

dr11 - Pią 27 Lis, 2009

No nareszcie przy swoim porządnym monitorze :D
AuThoR, wszystkie żółte :P Najmniej 107 i na tą w takim razie stawiam :)

hijax_pl - Pią 27 Lis, 2009

dr11 napisał/a:
No nareszcie przy swoim porządnym monitorze :D
AuThoR, wszystkie żółte :P Najmniej 107 i na tą w takim razie stawiam :)


No to z moimi oczami nie jest tak źle jeszcze :D

koraf - Pią 27 Lis, 2009

AuThoR mogę tylko potwierdzić, że 107 najlepsze kolorystycznie z podanych wersji :grin: .
AuThoR - Pią 27 Lis, 2009

Że żółte to nie ulega wątpliwości....ale mi się ono jakoś podoba :mrgreen:
degol - Sob 28 Lis, 2009

zdjęcie 108


Tomasz_ - Sob 28 Lis, 2009

degol,

Zdjecie 108
To raczej abstrakcja ale swietne zdjecie :-)
Co to jest i co jest na koncu tego czegos?

AuThoR - Sob 28 Lis, 2009

mi to na pierwszy rzut oka wyglądało na smoka chińskiego odwróconego do góry nogami :) ale zdjęcie zdecydowanie do działu abstrakcji a nie tutaj :)
degol - Sob 28 Lis, 2009

To jest wydzielony przeze mnie fragment obecnej bramy Pawiaka, a na końcu jest ... słup, którego tu akurat nie widać.
To zdjęcie, to ostatnie z serii Pawiak, cała moja seria jest zamieszczona na:

degol9.digart.pl

[ Dodano: Sob 28 Lis, 2009 12:44 ]
AuThoR masz skojarzenie ze smokiem ? Powiem ci, że można ten fragment pomnika w niejednym miejscu na świecie ulokować, w przestrzeni smoka również .
Ja tym zdjęciem chciałem coś wyrazić, ale wasze odczucia zapewne będą inne, bardziej abstrakcyjne :smile:

frank_poole - Sob 28 Lis, 2009

Wrócę na chwilę do tego wątku:

Tomasz_ napisał/a:
->AuThoR
Pstryk z Gdanska.
Tak sie zastanawiam, dlaczego niebo jest tak jasne jesli jest to robione noca.
Moim zdaniem byloby lepsze jesli bys podkreslil nocna atmosfere


W Gdańsku w listopadzie była bardzo kiepska pogoda - gęste chmury na niskim pułapie zarówno w nocy i w dzień. A w nocy światła miasta "pięknie" rozświetlały chmury. Z tego powodu nie możliwe było robienie zdjęć z czarnym niebem.

Przez ostatnie dni pogoda się trochę poprawiła i na noc chmury rozchodzą się - dzięki temu pomimo świateł miasta da się zrobić zdjęcia z ciemnym niebem.

Zapraszam do Gdańska.

AuThoR - Sob 28 Lis, 2009

Cytat:
Ja tym zdjęciem chciałem coś wyrazić, ale wasze odczucia zapewne będą inne, bardziej abstrakcyjne

Co takiego chciałeś wyrazić? :)

Tomasz_ - Sob 28 Lis, 2009

frank_poole napisał/a:
Wrócę na chwilę do tego wątku:



W Gdańsku w listopadzie była bardzo kiepska pogoda - gęste chmury na niskim pułapie zarówno w nocy i w dzień. A w nocy światła miasta "pięknie" rozświetlały chmury. Z tego powodu nie możliwe było robienie zdjęć z czarnym niebem.

Przez ostatnie dni pogoda się trochę poprawiła i na noc chmury rozchodzą się - dzięki temu pomimo świateł miasta da się zrobić zdjęcia z ciemnym niebem.

Zapraszam do Gdańska.


Dziekuje za zaproszenie , Gdansk jest pieknym miastem :-)
Mam nadzie ze AuThoR nie bedzie mial za zle ze sie posluguje jego zdjecie do ilustrowania moich pomyslow, zwlaszcza ze jestesmy zgodni ze 106 jest "tym" zdjeciem

Tu jest moze troche lepszy przyklad na to co myslalem w mojej pierwszej wypowiedzi, mam nadzieje ze do reszty nie popsulem zdjecia :-)

(nienumerowane)

AuThoR - Sob 28 Lis, 2009

Tomasz_, mi bardziej podchodzi ten ciepły rodzaj zdjęcia, który man się obydwu podobał...ta twoja "poprawka" wpada strasznie w zimne niebieskie kolory - co oczywiście nie znaczy, że nie może Ci się bardziej podobać niż oryginał :)
Tomasz_ - Sob 28 Lis, 2009
Temat postu: Kamienne piersi
Kamienna rzezba stojaca w wodzie podswietlona z 2 dwoch stron lampami w wodzie
109.


110.


[ Dodano: Sob 28 Lis, 2009 14:54 ]
AuThoR napisał/a:
Tomasz_, mi bardziej podchodzi ten ciepły rodzaj zdjęcia, który man się obydwu podobał...ta twoja "poprawka" wpada strasznie w zimne niebieskie kolory - co oczywiście nie znaczy, że nie może Ci się bardziej podobać niż oryginał :)




Twoje zdjecie mi sie bardzo podoba i to jeszcze raz podkreslam :-)

Ja bedac w tej sytuacji bym je tak zimpretowal. Poprostu na dzien wczorajszy mialem takie spojrzenie na swiat "nocne" :-)

AuThoR - Sob 28 Lis, 2009

Tomasz_, te zdjęcia tak samo jak degola pasują mi do działu abstrakcja :)
Tomasz_ - Sob 28 Lis, 2009

AuThoR napisał/a:
Tomasz_, te zdjęcia tak samo jak degola pasują mi do działu abstrakcja :)


He he Muszą zrobic specjalny dzial, Abstrakcje nocą

degol - Sob 28 Lis, 2009

AuThoR napisał/a:
Cytat:
Ja tym zdjęciem chciałem coś wyrazić, ale wasze odczucia zapewne będą inne, bardziej abstrakcyjne

Co takiego chciałeś wyrazić? :)
... dla mnie to jest droga, którą szedł niegdyś człowiek pozostawiając po sobie ślad, ślad, którym nie zamierzał kreślić swojej drogi życia, lecz kreślił, bo został do tego zmuszony, zmuszony wbrew własnej woli
Gdy człowiek odchodzi, czy odchodzi z nim jego ślad ? Tak/Nie - to zależy od obrazu, który tworzy się w nas ...

[ Dodano: Sob 28 Lis, 2009 19:30 ]
Tomasz_zdjęcie nr.4 zdecydowanie do działu "Akt", którego tutaj również nie ma ;) Może czas na dział z "Aktem" ? No tak, ale jak zabezpieczyć niepełnoletnich przed jego odsłanianiem ? ;)

Tomasz_ - Sob 28 Lis, 2009

Cytat:
[ Dodano: Sob 28 Lis, 2009 19:30 ]
Tomasz_zdjęcie nr.4 zdecydowanie do działu "Akt", którego tutaj również nie ma ;) Może czas na dział z "Aktem" ? No tak, ale jak zabezpieczyć niepełnoletnich przed jego odsłanianiem ? ;)


:idea: Dzial tylko dla zarejestrowanych bylby moze pomyslem, w ten sposob tylko "wtajemniczeni" mogli by to podziwiac.

Z drugiej strony, ten akt to zludzenie, to jest rzezba, ktora stoi przy bardzo uczeszczanym drodze, parku w Kopenhadze i jest zrobiona z kamienia :razz:

AuThoR - Sob 28 Lis, 2009

o matko...to ja jednak prosty ścisły umysł jestem :)
Fish - Pon 30 Lis, 2009

111.



Taki wypad w pewien deszczowy wieczór w okolice Wawelu. Jak patrzę to nasuwa mi się kadr z jakiegoś starego filmu grozy, ale sam nie wiem :???:

AuThoR - Pon 30 Lis, 2009

Fish, klimatyczne....podoba mi się choć bardzo ciemne - a być może własnie dlatego :) wyszedł przez to lepszy klimacik :)
skasowany - Pon 30 Lis, 2009

Fish, trochę za ciemno, wygląda jakby oszczędzali na żarówkach, ale generalnie może się podobać :wink: P.S. Masz błąd w stopce ;)
Tomasz_ - Pon 30 Lis, 2009

Fish napisał/a:
111.

Obrazek

Taki wypad w pewien deszczowy wieczór w okolice Wawelu. Jak patrzę to nasuwa mi się kadr z jakiegoś starego filmu grozy, ale sam nie wiem :???:


Na moim jasnym ekranie tonacja swiatla wyglada bombowo,
ja bym moze robij to zdjecie z nizszego pulapu.......

hijax_pl - Pon 30 Lis, 2009

112.


darek-dorado - Pon 30 Lis, 2009

hijax_pl, bardzo dobre.
Fish - Pon 30 Lis, 2009

Dzięki za opinie :)
Mógłbym trochę rozjaśnić w fotosklepie, ale przez moje podejście do sprawy, nie będę tego robił.
Ruslan, gdzie jest ten błąd, że historie są przez 2 i, czy coś innego :?:
hijax_pl, ciekawe. Podobają mi się tam sylwetki ludzi gdzieś w tle, tak jakoś mi strasznie pasują

hijax_pl - Wto 01 Gru, 2009

Fish, darek-dorado, dzięki za dobre słowo :)

Fish napisał/a:
historie są przez 2 i

To akurat poprawne ;)

skasowany - Wto 01 Gru, 2009

hijax_pl, bardzo na tak! :wink:
Fish, najpierw odpowiedz sobie na pytanie jakiego rodzaju jest słowo 'miasto', a następnie zastanów się czy w drugiej części zdania użyłeś odpowiedniego zaimka JE (miasto) określającego :razz:

dr11 - Wto 01 Gru, 2009

hijax_pl, o, Drottninggatan :) Fajnie wyszedł ten przepiękny, listopadowy wieczór ;)
AuThoR - Wto 01 Gru, 2009

Tomasz_,
Tomasz_ napisał/a:
Na moim jasnym ekranie tonacja swiatla wyglada bombowo,


a może ty masz źle ustawiony monitor..bo ostatnio moje zdjęcie było za jasne dla ciebie.

hijax_pl - Wto 01 Gru, 2009

dr11, jedno z niewielu zdjęć które wyszły bez plam od kropel wody na obiektywie ;)
Swoją drogą D90 + kit poradził sobie całkiem nieźle jak na takie "moczenie" ;)

dr11 - Wto 01 Gru, 2009

hijax_pl, a nie robiłeś tego czasem trzydziestkąpiątką? :)

EDIT: A nie, już się dokopałem :P

hijax_pl - Wto 01 Gru, 2009

dr11 napisał/a:
hijax_pl, a nie robiłeś tego czasem trzydziestkąpiątką? :)

EDIT: A nie, już się dokopałem :P


Gdy się okazało, że i tak nie uzyskam tak małej głębi jak Ty, chodziłem w ramach protestu całą niedzielę z kitem :D

dr11 - Wto 01 Gru, 2009

hijax_pl, spoko spoko. Ja uzyskałem taką małą głębie, że aż się w niej nie mogłem odnaleźć :D
devgru - Sob 05 Gru, 2009

113.
114.

skasowany - Sob 05 Gru, 2009

devgru, a co to miało być? Krajobraz? Astro? Chmury? :wink:
devgru - Sob 05 Gru, 2009

Nie wiedziałem gdzie to sklasyfikować i imho "bezpiecznie" umieściłem w fotografii nocnej :)

Co do odbioru zdjęcia, to wolę nie mówić co chciałem przekazać. Pozostawiam obraz do oceny bez tłumaczenia motywów jego powstania :)

Jedynie do pierwszego zdjęcia dał bym podpowiedź... grudniowy widok za oknem.

skasowany - Sob 05 Gru, 2009

devgru, tak czy siak nic specjalnego imo ;)
devgru - Sob 05 Gru, 2009

W sumie... im dłużej patrzę, to chyba tez mniej mi się podoba. No cóż, gdybym umiał robić fotografie, to pewnie bym czymś zabłysnął, a tak... ;)
zwirek210 - Sob 05 Gru, 2009

Devgru, Nie łam sie księzyc żeby fajnie wyszedł raczej musi byc duży :) . Najlepiej konkretny zoom. Miło jest jeszcze coś dać na pierwszy plan. Ja dodam coś od Siebie

114.



114a. (znowu się wysypała numeracja! - komor)


degol - Sob 05 Gru, 2009

zdjęcie nr 115
henk - Sob 05 Gru, 2009

Z wycieczki do Torunia.

116


117


118

skasowany - Sob 05 Gru, 2009

zwirek210, z 114 można by coś robić, tylko jakość jak poleciała...
henk, most fajny, tylko cóż on taki mały? :wink: Szkoda, że od dołu widać jakiś beton, albo ścianę. Nie dało się podejść tak, żeby w kadrze była tylko woda i przęsła?

[ Dodano: Sob 05 Gru, 2009 21:33 ]
degol, ciekawe, można by pokombinować z kadrem i powyciągać delikatnie tu i tam i może trochę krócej naświetlać, żeby te latarnie tak nie biły ;)

degol - Sob 05 Gru, 2009

Ruslan te światła latarniane, to jakoś dość często przepalam :(

Ta fotka została zrobiona podczas wspólnego plenerku , gdy już wracałem :)

skasowany - Sob 05 Gru, 2009

degol, no raczej trudno ich nie przepalić w takich warunkach :wink: Minimalizować trzeba efekt :wink:
henk - Sob 05 Gru, 2009

Mały, bo linkuję z p.......... fotosika, a tam można tylko 500 pix w poziomie, do tego psuje jakość.
Tym razem nie dało się bliżej, robiłem przez płot z parkingu, 2 minuty przed odjazdem mojego autokaru.
Ostatnie zdjęcie to Muzeum Kopernika - u mnie na dysku da się odczytać napis nad drzwiami.
Środkowe to sufit w sklepie z piernikami.
Tam nawet McDonald jest w starej kamienicy, a w środku plastik i monitory lcd - profanacja!

ophiuchus - Sob 05 Gru, 2009

henk, to zupełnie jak w Krakowie :D
skasowany - Sob 05 Gru, 2009

henk, no to dawaj na jakiegoś imageshacka czy coś :wink:
edmun - Sob 05 Gru, 2009

wejdź na dworzec główny we Wrocku.

p.s. 117 i 118 to też nocne ?

AuThoR - Nie 06 Gru, 2009

henk....a nei mozna było przy 118 stanąć prostopadle do środka budowli? bo jakby nie było strzelone bez dbałości o takie niby mało ważne szczegóły....
henk - Pon 07 Gru, 2009

edmun, Byłem na dworcu we Wrocławiu, ale wtedy jeszcze nie myślałem o fotografii.
118 robione w półmroku ok. 16:30, 117 sporo później, ale w oświetlonym wnętrzu.
Właściwie to chciałem tu wstawić tylko most, a pozostałe do architektury, jakoś mi się pokręciło :oops:
AuThoR, Stałem całkiem ze skosa, bo nie mam szerokiego kąta a uliczka dosyć wąska, później próbowałem prostować w GIMP-ie.

[ Dodano: Wto 08 Gru, 2009 12:29 ]
119

fatman - Sro 09 Gru, 2009

Bijcie Panowie... to moje pierwsze zdjęcie w tym wątku.

120.


komor - Pią 25 Gru, 2009

121. Wrocław, godzinę temu.

bhpchmiel - Sob 26 Gru, 2009

komor, 121. klimatycznie :smile:
degol - Sob 26 Gru, 2009

komor 121 fajne! Ciekawiej byłoby gdyby w miejscu pobocza znajdowały się tory/szyny, a w nich odbicia świateł latarnianych :)

A u mnie okolice Zalewu Zegrzyńskiego ... kilka m-cy temu :)
zdjęcie nr. 122


Monastor - Sob 26 Gru, 2009

degol, piękny ten zalew :smile:
MC - Sob 26 Gru, 2009

Bardzo bym chcial tam pojechac. Ten widok. Przyroda. Daleko od cywilizacji :lol:
kufel - Sob 26 Gru, 2009

Monastor napisał/a:
degol, piękny ten zalew :smile:
:grin:

degol, rozumiem ze to na środku to czerwona boja ?? :mrgreen: ;)

degol - Nie 27 Gru, 2009

kufel napisał/a:
Monastor napisał/a:
degol, piękny ten zalew :smile:
:grin:

degol, rozumiem ze to na środku to czerwona boja ?? :mrgreen: ;)


he he he, to nie moja wina, że to co napisałem źle zostało odczytane, przecież napisałem " okolice " :) a więc również to co w bliskim sąsiedztwie się znajduje :)
Ja bym rzekł, że to czerwone, to przeciążony "kontenerowiec" tonący za sprawą konsumpcji ludzkiej cywilizacji ... aby rozjaśnić okolice odsłonię troszkę światła, choć i w tym przypadku Zalew Zegrzyński niewiele będzie widoczny ( po lewej stronie kadru widoczne światła odbijające się w tafli wody), kto tego nie dostrzega niech uwierzy na słowo !

zdjęcie nr 123 konsekwentnie - okolice Zalewu Zegrzyńskiego :)

GrayHorse - Sro 30 Gru, 2009

Moze i ja cos dodam, choc zaczynam wiec czekam na opinie. Wczorajszy Gdańsk.
123

woznkt - Sro 30 Gru, 2009

Panorama Warszawy, ze świetlną choinką w biurowcu Rondo 1. Jak by tak wszystkie biurowce zrobiły, to byśmy mieli świąteczny zagajnik.

124


125

Strzała - Czw 31 Gru, 2009

124 ładniejsze i fajnie wygląda panorama Wawy. W Szczecinie chyba nie ma takich miejsc, gdzie można by sfotografować panoramę (no jest: wzgórze przy ulicy Duńskiej (koło netto ;) ))
kris_papiez - Czw 31 Gru, 2009

126

Most w Edynburgu

degol - Czw 31 Gru, 2009

woznkt napisał/a:
Panorama Warszawy, ze świetlną choinką w biurowcu Rondo 1. Jak by tak wszystkie biurowce zrobiły, to byśmy mieli świąteczny zagajnik.
Świąteczny zagajnik, ale mocno przetrzebiony.
124 - fajna panorama


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group