forum.optyczne.pl

Inne akcesoria fotograficzne - Drukarka foto lepsza od LABU...?

MartinF - Pią 10 Lis, 2006
Temat postu: Drukarka foto lepsza od LABU...?
Na dzień dzisiejszy robię fotki w labie, przeważnie format 21 na 15, na profesjonalnych papierach. Efekt jest ok, jednak kolory są troszkę zaubogie. Fotki pstrykam na sRGB, bo na adobe nie ma sensu, gdyż po konwersji na profil labu są zbytnie przekłamania.
Stąd pytanie czy ma ktoś drukarkę A4 tak do 1500 zł, która drukuje lepsze zdjęcia niż te z labu na profesjonalnym papierze, proszę o typy?

MM - Pią 10 Lis, 2006

Drukarka lepsza niż lab? Dobre. Po pierwsze skalibruj sobie monitor, potem ewentualnie zmień lab.
MartinF - Wto 14 Lis, 2006

Powiem ci tak, nie komentuj póki niw widziałeś rezultatu. Raz widziałem fotki w A4 drukowane w USA na profesjonalnych Epsonach, fotki z labu się umywaja. Chyba wszystkie laby robią fotki na sRGB, a drukarka daje ci adobe RGB, i już masz na początki wiekszą paletę barw. Można też uzyskać lepszą rozdzielczosc na drukarkach niż w labie.
Zadałem to pytanie po to, bo chciałbym, takie efekty zobaczyć osobiście, żeby wyrobić sobie swoje zdanie na ten temat. Kalibracja monitora i tak nie do końca się przyda, kazdy Lab ma inny proil, róznie jest z kontrolą procesów obróbki i w zasadzie zawsze kolory będa przekłamane w jakimś stopniu.

MM - Wto 14 Lis, 2006

Dalej twierdzę byś zmienił lab. I skąd pomysł, że laby tylko w sRGB robią? Co do profilu to ja mam profil swojego labu ściągnięty do kompa. Dobre wysyłają coś takiego swoim klientom pocztą elektroniczną. Z tego co pamiętam to bardzo profesjonalną obsługę klienta oferuje internetowy lab www.e-foto.pl Co do samych druków to jestem ciekaw po pierwsze kosztów po drugie trwałości no i po trzecie papieru. Interesuje mnie np. jak potrzesz takie wydruki wilgotnymi palcami.
Ja ze swojej strony nigdy zdjęć nie będę sobie sam drukował pomimo tego, że mój ojciec jest poligrafem "od zawsze" jak pamiętam i nazwoził mi tony folderów i plakatów z różnych targów, także z takich maszyn co to jedna pani robiła pstryk a druga to momentalnie po krótkiej obróbce potrafiła wydrukować...

MartinF - Wto 14 Lis, 2006

To podaj mi maszynęw Labie, która drukuje w adobe RGB, bo ja takiej nie znam. Nawet fuji frontier 570, robią fotki po konwersji właśnie na sRGB, nie mówiąc już o tym, że rozdzielczośc to max 300dpi i koniec. Wielu zawodowych fotografów wysyła nawet zdjęcia z drukarek na wystawy w duzych formatach i efekt jest lepszy nić z labu.
Remol71 - Wto 14 Lis, 2006

MM napisał/a:
Dalej twierdzę byś zmienił lab. I skąd pomysł, że laby tylko w sRGB robią? Co do profilu to ja mam profil swojego labu ściągnięty do kompa. Dobre wysyłają coś takiego swoim klientom pocztą elektroniczną. Z tego co pamiętam to bardzo profesjonalną obsługę klienta oferuje internetowy lab www.e-foto.pl Co do samych druków to jestem ciekaw po pierwsze kosztów po drugie trwałości no i po trzecie papieru. Interesuje mnie np. jak potrzesz takie wydruki wilgotnymi palcami.
Ja ze swojej strony nigdy zdjęć nie będę sobie sam drukował pomimo tego, że mój ojciec jest poligrafem "od zawsze" jak pamiętam i nazwoził mi tony folderów i plakatów z różnych targów, także z takich maszyn co to jedna pani robiła pstryk a druga to momentalnie po krótkiej obróbce potrafiła wydrukować...


Wszedłem na tą stronę i poczytałem sobie. Dają profile i to duża zaleta, bo przynajmniej zostaje zminimalizowane jedno źródło błędów. Fajnie by było mieć do tego monitor z przystawką do kalibracji, ale to poza moim zasięgiem. Podobno to nie jest tani gadżet.

MM - Wto 14 Lis, 2006

Widać znamy kompletnie różne laby i różnych fotografów. Każdy zostaje przy swoim i tyle. Ja oddaję zdjęcia w Adobe RGB a rozdzielczość dostępna to 400 dpi. EOT.
MartinF - Sro 15 Lis, 2006

400 dpi, dobre a powiedz na jakiej maszynie ten lab pracuje, bo ja takiej nie znam z rozdzielczościa 400 dpi? Ale nie ma się co spierać ważne by kazdy był zadowolony z fotek, które dostaje z Labu. A może byś mi wysłał jakiś portrecik w formacie najlepiej 21 na 15 do porównania labów?
007areka - Czw 16 Lis, 2006

tez nadaje 400 dpi, wlasnie odebralem, - miodzo wyszly. nawet media markty maja maszyne ktora pracuje na400 dpi. mam inne pytanie co do papieru robilem na fuji, czy jest cos lepszego?
MM - Czw 16 Lis, 2006

Ja tylko na fuji. Jest Kodak specjalny (jest u mnie droższy o 20%), wygląda jak zdjęcia z dawnych lat, gruby papier, nadaje się na komunie, śluby itd. Nazwa mi teraz z głowy wyleciała a do labu nie zadzwonię bo już za późno.
007areka - Czw 16 Lis, 2006

dzieki za szybka odpowiedz. tez robilem na fuji jest ok, a co do kodaka to raz probowalem na kodak royal digital paper, fajna matowa struktura, fajnie wygladalo ale chyba byl problem z zielonym kolorem? bo mi kosodzrewina strasznie ciemna wychodzila- nie ten odcien, za to skany z filmu wyszly dobre, abyly tak samo obrabiane iw tym samym dniu i partii robione, hmm.
mi_b - Pią 17 Lis, 2006

Większość marketów MM pracuje na Agfa d-lab.2 plus'ach. Ta maszynka naświetla 400dpi i w przestrzeni CMYK.
007areka - Sob 18 Lis, 2006

..a cos wiecej na ten temat?...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group