forum.optyczne.pl

Materiały światłoczułe i akcesoria ciemniowe - Negatyw/pozytyw a odprawa celna

krisv740 - Wto 30 Wrz, 2008
Temat postu: Negatyw/pozytyw a odprawa celna
koleżanki i koledzy
nurtuje mnie ostatnio pytanie; jak wyżej :mrgreen:
sam zapętliłem się w tym temacie , więc prosze o pomoc.
z zasady kasetka filmu powinna zatrzymac te "brzydkie" promienie, ale czy na pewno?
chcę zapodac sobie wiekszą ilośc negatywów b&w z usa (na karku mojego brata), tylko żebym sobie kuku nie zrobił. co wy na to?

WojciechW - Wto 30 Wrz, 2008

W czasie gdy używałem negatywów kolorowych nie stwierdzałem zauważalnego wplywu na nie skanerów rentgenowskich. Jest to dla mnie troszkę podejrzane, zwłaszcza jako fachowca od rentgenografii (nie jest to całkiem równoważne z rentgenologią, ale zawsze). Jak mi się wydaje w urządzeniach skanujących jest stosowane promieniowanie bardzo twarde, jak przy prześwietleniach, które nie jest silnie absorbowane przez srebro. Może właśnie być stosowane promieniowanie z anod srebrnych, bo te ma w srebrze minimum absorbcji w pobliżu krawędzi absorbcji. Mały efekt na negatywach barwnych to efekt stosunkowo małej zaabsorbowanej dawki. Negatywy czarno białe mogą mieć (tak przynajmniej miały dawniej) znacznie więcej srebra niż barwne i efekt może być trochę większy.

Może wypowie się ktoś, kto zna lepiej parametry skanerów rentgenowskich. Jakbym znał parametry lamp rentgenowskich wykorzystywanych w skanerach, mógłbym powiedzieć znacznie więcej.

WojciechW

garreth - Sro 01 Paź, 2008

krisv740 napisał/a:
z zasady kasetka filmu powinna zatrzymać te "brzydkie" promienie, ale czy na pewno?

z zasady je zatrzymuje :grin: podobnie jak WojciechW, nie zauważyłem jakiegokolwiek wpływu prześwietlania bagażu na jakość negatywów kolorowych; dla pewności możesz zwrócić bratu uwagę, żeby wszystkie rolki zapakował do bagażu podręcznego (do kabiny), ponieważ bagaż do luku bagażowego jest traktowany większą dawką promieniowania

nie wiem jak to jest z negatywami cz-b, ale gdzieś czytałem, że w przypadku negatywów do IR (Adox/Efke IR, Ilford SFX, Kodak Infrared HIE, Rollei Infrared) można poprosić o ręczną kontrolę bagażu i nie otwieranie pudełek (jeśli pudełko będzie w stanie nienaruszonym, to nie powinno być kłopotu; ale otwarte pudełko na pewno otworzą ponownie...); taka kontrola będzie polegać na pogmeraniu/pomacaniu całego bagażu z zewnątrz i wewnątrz+dodatkowym obwąchaniu przez psa

WojciechW - Sro 01 Paź, 2008

Nie jestem pewien czy to polega tylko na tym, że kasetka zatrzymuje promieniowanie. Po pierwsze twardego promieniowania nie zatrzyma całkiem, a poza tym promieniowanie może przypadkowo wejść jak w masło przez szpulkę z tworzywa sztucznego lub przez uszczelnienie satynowe.

Nie wiem, czy jako fizyk rentgenograf nie będę się śmiał ze swoich obecnych hipotez po poznaniu szczegółów.

WojciechW

MM - Sro 01 Paź, 2008

Moja piękniejsza połowa zajmuje się m.in. takim prześwietlaniem na lotnisku, więc opinia jest z jak najbardziej fachowej "ręki". Nie należy prześwietlać urządzeniem rentgenowskim błon filmowych nienaświetlonych mających czułość powyżej ISO 1600 i nienaświetlonych błon rentgenowskich. Sam często przechodziłem taką kontrolę z filmem Ilforda 400 ISO i zgubnych skutów nie było.
garreth - Sro 01 Paź, 2008

WojciechW napisał/a:
Po pierwsze twardego promieniowania nie zatrzyma całkiem

a po co całkowicie zatrzymywać? obudowa kasety osłabi promieniowanie i wystarczy (przynajmniej tak mi się wydaje)
WojciechW napisał/a:
poza tym promieniowanie może przypadkowo wejść jak w masło przez szpulkę z tworzywa sztucznego

prędzej przez obudowę kasetki...
WojciechW napisał/a:
lub przez uszczelnienie satynowe.

przez to najprędzej, ale nie demonizowałbym tego aż tak
MM napisał/a:
Nie należy prześwietlać urządzeniem rentgenowskim błon filmowych nienaświetlonych mających czułość powyżej ISO 1600

krisv740, czytaj: o Delcie 3200 zapomnij :twisted: :wink:

WojciechW - Sro 01 Paź, 2008

garreth Zupełnie nie chciałem demonizować. Wręcz przeciwnie chciałem raczej zasugerować, że rodzaj i dawka promieniowania są tak dobrane by nie spowodować istotnego zadymienia najczęsciej używanych filmów bez kasetki.

MM I takie zalecenie wydaje się sensowne. Czy Ilford był czarno-biały?

krisv740 - Sro 01 Paź, 2008

Panowie!
dziękuje wszystkim :smile:
czyli tak jak myslałem :mrgreen:

jak pisałem , zamotałesię troche , no i szkoda mi było negatywów.
nie tyle kolorowych, bo tych juz nie bede na razie używał, ale właśnie b&w, bo zamierzam sciągnąć sobie mały zapas.
dzięki raz jeszcze :grin:

MM - Sro 01 Paź, 2008

WojciechW napisał/a:


MM I takie zalecenie wydaje się sensowne. Czy Ilford był czarno-biały?


OCZYWIŚCIE :mrgreen:

garreth - Czw 02 Paź, 2008

to ja zadam niestosowne pytanie:
czy jest coś takiego jak KOLOROWY ILFORD ??? :shock: :roll: :???: :oops:

WojciechW - Czw 02 Paź, 2008

Kiedyś, ale bardzo dawno temu, Ilford produkował bardzo ciekawy papier barwny, i chyba wcześniej jakieś materiały zdjęciowe też. Chodzi mi po głowie nazwa "Ilfachrome", ale pamięć trochę zawodzi.

Ponieważ ostatnio miewam trudności z ustaleniem co jeszcze tak naprawdę Ilford produkuje, więc wolałem się zapytać. Poza tym podobno nie ma głupich pytań.

Pozdrawiam

WojciechW

garreth - Czw 02 Paź, 2008

WojciechW napisał/a:
Ilford produkował bardzo ciekawy papier barwny

http://www.ilford.com/en/...hrome/index.asp

ciekawa stronka o materiałach cz-b:
http://www.ilford.pl/ilford.bandw.html

WojciechW napisał/a:
Poza tym podobno nie ma głupich pytań

dlatego użyłem sformułowania "niestosowne pytanie" :mrgreen:

WojciechW - Czw 02 Paź, 2008

Dzięjuję za zamieszczenie linków. Pierwszy bardzo ciekawy, bo nie przypuszczałem, że jeszcze to produkują. Drugi troszeczkę smutny, bo wycofali się z kolejnego materiału, którego ostatnio używałem w swojej pracy. Jeszcze używam Ilford L4.

Pozdrawiam bardzo serdecznie

WojciechW


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group