forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - Test 25-ciu filtrów polaryzacyjnych + Uzupełnienie

RobertO - Nie 21 Gru, 2008
Temat postu: Test 25-ciu filtrów polaryzacyjnych + Uzupełnienie
Zapraszamy do lektury

http://www.optyczne.pl/7....yzacyjnych.html

mnich - Nie 21 Gru, 2008

O! Brawo, na to czekałem, właśnie się przymierzam do zakupu...
mavierk - Nie 21 Gru, 2008

no, to może i ja polarka kupię teraz, czeka mnie wydatek na Fujiyame :D
fafniak - Nie 21 Gru, 2008

ja mam pytanie - jakie sa roznice optyczno/jakosciowe przy filtrach B+W MRC i bez MRC (pomijajac to co jest napisane o MRC)
piotrmkg - Nie 21 Gru, 2008

fafniak, bez MRC i osłony przeciwsłonecznej na obiektywie to raczej dramat, spadek kontrastu jest olbrzymi jeśli słońce choć trochę świeci w filtr.
fafniak - Nie 21 Gru, 2008

no wlasnie nie jestem pewny czy ten brak MRC oznacza brak powlok -czy li tylko tych ulepszonych"twardszych" powlok ?
jaad75 - Nie 21 Gru, 2008

fafniak, brak utwardzonych powłok.
fafniak - Nie 21 Gru, 2008

http://www.schneideroptic...ID=265&IID=3035
czyli ten ma powloki - natomiast nie te utwardzone?

jaad75 - Nie 21 Gru, 2008

Ciężko powiedzieć, powinny być oznaczone MC (Multi Coated) lub MRC (Multi-Resistant Coated), ale są też takie bez tych oznaczeń... Trudno się zorientować po cenie, bo ta na stronie producenta niekoniecznie odzwierciedla rzeczywistość. W B&H te najtańsze (bez MC) chodzą po $117.95, a wersja MC kosztuje już $199.95...
fafniak - Nie 21 Gru, 2008

uhm ale na stronie brak jest wersji MC
jaad75 - Nie 21 Gru, 2008

No wiem, ale sądząc po stosunku cenowym (Kaeseman kosztuje $441 - chyba ich pogieło), to będzie najtańsza wersja bez MC...
W B&H wygląda to tak:
http://www.bhphotovideo.c...3Blij+zapytanie

fafniak - Pon 22 Gru, 2008

ehhh - tak jest wlasnie zlecac zakup znajomym.... :roll:
jaad75 - Pon 22 Gru, 2008

A co się stało?
fafniak - Pon 22 Gru, 2008

aj....
no bo zamowilem 2 filtry slim polary
juz dosc dawno temu - przyjechaly - kaske oddalem - przy tym nawale pracy nie mialem nawet kiedy sprawdzic ich w dzialaniu (wiem - dziwnie to brzmi)
i tak teraz zaczynam sie zastanawiac co tak naprawde mi znajomek kupil :evil:

jaad75 - Pon 22 Gru, 2008

No cóż - na rachunku powinno być napisane...
Gustaw08 - Pon 22 Gru, 2008

Dzięki za test! Brawo dla Redakcji! Spełniło się wreszcie marzenie wielu - Wielki Test Polarów!!! :wink:
A tak przy okazji - czym się różni filtr w wersji B+W EW KSM C-POL MRC 72 mm od wersji bez "EW" bo nie mogę tego znaleźć na stronie producenta? :sad:

palindrom - Pon 22 Gru, 2008

Gustaw08 napisał/a:
Dzięki za test! Brawo dla Redakcji! Spełniło się wreszcie marzenie wielu - Wielki Test Polarów!!! :wink:
A tak przy okazji - czym się różni filtr w wersji B+W EW KSM C-POL MRC 72 mm od wersji bez "EW" bo nie mogę tego znaleźć na stronie producenta? :sad:


http://www.optyczne.pl/7...._MRC_72_mm.html
filtr oznaczony "EW" miał większą średnicę a pierścień pełnił funkcję redukcji (patrz fotografia).
Ze względu na budowę filtr wnosił winietowanie jak wersja slim bez "EW". Nie miał też dekielka.
Niestety był liniowy a nie kołowy :???:

Gustaw08 - Pon 22 Gru, 2008

palindrom - dzięki za odpowiedź :smile:
Nauki nigdy za wiele... :wink:

AQQ - Pon 22 Gru, 2008

jaad75 napisał/a:
(Kaeseman kosztuje $441 - chyba ich pogieło)

jakaś dziwna cena :shock: dwa miesiące temu KSM slim c-pol mrc 77 mm kosztował w PL 570 zł

czaszi - Pon 22 Gru, 2008

Zmiany w walutach może. Fajnie, że test już jest, można spokojnie kupować :D
RobertO - Pon 22 Gru, 2008

zeby bylo latwiej analizowac wyniki testu, udostepnllismy tabele ze szczegolowymi wynikami, dzieki temu kazdy bedzie mogl robic rankingi wg swoich kryteriow i dawac swoje wagi do ocen:
Format Exel - http://pliki.optyczne.pl/...laryzacyjne.xls
Format OpenOffice - http://pliki.optyczne.pl/...laryzacyjne.ods

MC - Pon 22 Gru, 2008

Mi do pelni szczescia brakuje polarka typu Cokin P :razz:
TatRa - Pon 22 Gru, 2008

Witam,
W teście ekono pierwsze miejsce zajął filtr: Fujiyama Digital DHG Circular P.L.D , drugie: Marumi DHG Circular P.L.D.
Jak szukam tego pierwszego w sklepach internetowych, to znajduje: Fujiyama - Marumi Circular PL DHG...
To który to jest ten pierwszy czy drugi? O co tu chodzi?

AuThoR - Pon 22 Gru, 2008

Super że w końcu pojawił sią test filtrów bo własnie jestem w przed dzień wyboru :)
palindrom - Pon 22 Gru, 2008

TatRa napisał/a:
Witam,
W teście ekono pierwsze miejsce zajął filtr: Fujiyama Digital DHG Circular P.L.D , drugie: Marumi DHG Circular P.L.D.
Jak szukam tego pierwszego w sklepach internetowych, to znajduje: Fujiyama - Marumi Circular PL DHG...
To który to jest ten pierwszy czy drugi? O co tu chodzi?


Trzeba było przeczytać test ;)
Fujiyama jest marką Marumi, dlatego Marumi to Marumi a Fujiyama to Fujiyama-Marumi :mrgreen:

TatRa - Pon 22 Gru, 2008

Tyle to wiem :) , bo wbrew pozorom czytałem test :)

A skoro jest tak jak piszesz, to filtr Fujiyama Digital DHG Circular P.L.D nazywać się teraz powinien Fujiyama-Marumi Digital DHG Circular P.L.D. Tak? Dlaczego tak nie został nazwany w teście? Pomijam fakt, że w nazwie tego filtra jest litera "D", a nawach podawanych przez sprzedawców i producenta tej litery nie ma..... czy to znaczy że to jest jakiś inny filtr?
Bałagan sie robi i laikowi takiemu jak ja nie łatwo jest znaleźć testowany produkt, nawet po cenie. Podawana przez autorów testu cena jest różna od ceny podawanej przez sklep który wypożyczył filtr do testów, mimo że test został opublikowany wczoraj - ceny powinny być w miare aktualne bo przeciez one maja zasadnicze znaczenie w testach typu ekono.

Może, żeby nie wyszło, że się czepiam....
Proszę osoby znające się na tematyce, o podanie nazwy rynkowej filtra z pierwszego miejsca w teście ekono (albo link do polskiego sklepu internetowego z tym filtrem).

I z zupełnie innej beczki:
Czytałem, że filtry polaryzacyjne hoya trudno się czyści. Czy ktoś ma może filtr Fujiyama Digital DHG Circular P.L.D? Jak to wygląda z tym filtrem?

komor - Pon 22 Gru, 2008

TatRa, z tym nazewnictwem to jest bałagan, skoro nawet producent co innego ma na stronie WWW niż na opakowaniu. Sklepy wprowadzają dodatkowy bałagan nieprecyzyjnie przepisując nazwy produktu do systemu komputerowego. Trzeba z tym niestety żyć...
TatRa - Pon 22 Gru, 2008

:) chyba jakoś to przeżyję :)

Bylebym kupił to co ja chcę, a nie to co sklep chce mi sprzedać :)

RobertO - Pon 22 Gru, 2008

MC napisał/a:
Mi do pelni szczescia brakuje polarka typu Cokin P :razz:


Mysle ze niedlugo cie uszczesliwimy :-)

MC - Pon 22 Gru, 2008

RobertO napisał/a:
Mysle ze niedlugo cie uszczesliwimy

Fajnie, bo jestem ciekawe ile toto jest warte. Szczegolnie w kontekscie Sigmy10-20 :grin:

jaad75 - Pon 22 Gru, 2008

W powszechnej opinii nic nie warte i nawet najzagorzalsi zwolennicy systemu Cokin zwykle to przyznają (z bólem)... :razz:
palindrom - Wto 23 Gru, 2008

TatRa napisał/a:
(...) to filtr Fujiyama Digital DHG Circular P.L.D nazywać się teraz powinien Fujiyama-Marumi Digital DHG Circular P.L.D. Tak? (...)

Nie :mrgreen:
Na opakowaniu z filtrem jest napisane Fujiyama, logo Marumi widnieje raczej drobnym drukiem. Sprzedawcy piszą obie marki, bo Marumi jest bardziej rozpoznawana więc i sprzedaje się lepiej.
W teście starałem się pisać mniej więcej to co widniało na pudełkach, to niestety nie pomoże w rozpoznawaniu produktu w sklepach internetowych - tam z pewnością nazwali je po swojemu ;)
Może lepiej żeby pokazywali zdjęcie pudełka i filtru? ;)

costi - Wto 23 Gru, 2008

A teraz dodam jeszcze jeden stopien swobody, jesli chodzi o produkty i podprodukty Marumi: http://allegro.pl/item492...im_72mm_cp.html

Ktos cos o tym slyszal? Czy to rzeczywiscie rebrandowane Marumi DHG?

A co do samego artykulu - we wstepie do opisu Kinga znalazla sie literowka i blad ortograficzny:
Cytat:
Mimo teg,o że należą do produktów tanich, napis "Made in Japan" powoduje wzrost zauwania konsumentów do jakości wykonania.


Swoja droga, dzieki za test - nosze sie z zamiarem zakupu polarka Marumi DHG i widze, ze jest to bardzo dobra decyzja :)

MC - Wto 23 Gru, 2008

jaad75, szkoda, ale nie ma sensu wyrzucac pieniadze na byle (...)
RobertO - Wto 23 Gru, 2008

costi napisał/a:
A teraz dodam jeszcze jeden stopien swobody, jesli chodzi o produkty i podprodukty Marumi: http://allegro.pl/item492...im_72mm_cp.html

Ktos cos o tym slyszal? Czy to rzeczywiscie rebrandowane Marumi DHG?

A co do samego artykulu - we wstepie do opisu Kinga znalazla sie literowka i blad ortograficzny:
Cytat:
Mimo teg,o że należą do produktów tanich, napis "Made in Japan" powoduje wzrost zauwania konsumentów do jakości wykonania.


Swoja droga, dzieki za test - nosze sie z zamiarem zakupu polarka Marumi DHG i widze, ze jest to bardzo dobra decyzja :)


Podobno wlasnie fujiyama ma byc teraz dostepna jako Sunpak, ale jeszcze musze to potwierdzic

Warciarz - Nie 04 Sty, 2009

A apropo tego Sunpaka
http://allegro.pl/item500...im_55mm_cp.html

To nie jakaś podpucha z tym? Mam zamiar kupić ten filtr Marumi i zastanawiam się,czy jakiejś sciemy w tym nie ma,bo wydanie ponad 100 złoty za badziewny polar średnio mi się uśmiecha.

gagapuk - Czw 19 Mar, 2009

Mozecie cos powiedziec na temat filtrow Kood, ktos mial stycznosc? W sieci jest malo informacji a jesli sa to na forach. Niby wypowiedzi sa pozytywne ale bez konkretow.
www.koodinternational.com

RobertO - Czw 19 Mar, 2009

No to zapraszamy do uzupelnienia testu w ktorym przetestowalismy filtry Cokin i Hoya HD

http://www.optyczne.pl/8....5%82nienie.html

MC - Czw 19 Mar, 2009

Troche szkoda, ze Cokin jest taki slaby. Ale jak widac na dziadostwie dobrze sie nie wychodzi.
mavierk - Czw 19 Mar, 2009

czy ja wiem, czy słaby - moim zdaniem jest całkiem spoko.
gregori - Sob 21 Mar, 2009

Panowie czas na testy filtrów cokina i innych producentów do tego systemu. a propos filtrów uv marki Hoya. spotkałem się z opinią, że filtry tej f-my oznaczane jako uv(N) nie są wykonywane ze szkła optycznego i kierowane na mniej wymagające rynki. wynikałoby z tego, że są gorszej jakości i lepiej trzymać się od nich z daleka. jak ustosunkują się do tego nasi fachowcy? proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii. pozdrawiam serdecznie grzegorz
palindrom - Sob 21 Mar, 2009

gregori,
Odpowiedziałem tu:
http://forum.optyczne.pl/...p=110595#110595

RobertO - Sob 21 Mar, 2009

gregori napisał/a:
Panowie czas na testy filtrów cokina


no przeciez w uzupelnieniu jest test cokinow

gregori - Nie 22 Mar, 2009

ale chodziło mi o pozostałe cokiny, "takie prostkątne" połówkowe, neutralnie szare, koloryzujące... chyba bardziej popularne niż ten testowany polar. da się to przetestować??
razthaman - Nie 22 Mar, 2009

hmm testować to w porównaniu do czego? kupić i się bawić :D
gregori - Nie 22 Mar, 2009

kwadratowe filtry cokina można by porównać z tego typu produktami firm LEE, FORMATT i HITECH
costi - Pon 23 Mar, 2009

OK, ale to byl test filtrow polaryzacyjnych - co maja do tego szare polowki?

Na taki test tez byc moze kiedys przyjdzie pora - ale to juz wie tylko administracja OPtycznych ;)

Wujek_Pstrykacz - Pon 30 Mar, 2009

gregori napisał/a:
spotkałem się z opinią, że filtry tej f-my oznaczane jako uv(N) nie są wykonywane ze szkła optycznego i kierowane na mniej wymagające rynki.

ja mam wersje dla bardziej wymagających tj. UV(0).

omegazull - Pią 24 Lip, 2009

A co powiecie na temat filtra Hoja HD? Kupiłem go na krótko po testach i mogę potwierdzić to co jest tutaj napisane.
palindrom - Pią 24 Lip, 2009

omegazull,
jak czytałeś test to moją opinię już znasz :P
Hoja piszemy Hoya :P

omegazull - Pią 24 Lip, 2009

Eeee, no właśnie dzięki. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pilif25 - Pon 17 Sie, 2009

Ja się trochę pogubiłem w tych filtrach i mam pytanie.
Czy ten filtry Fujiyama:
http://fotozakupy.pl/filt...-dhg,7815s,229d
To to samo co to?
http://www.optyczne.pl/7.....L.D_72_mm.html

zug - Pon 17 Sie, 2009

pilif25, moim zdaniem to ten sam filtr.
pilif25 - Pon 17 Sie, 2009

Niezłe zamieszanie z tymi nazwami, a nie chciałbym wydać ponad 200zł i dostać co innego niż chciałem :/
pgalecki - Nie 23 Paź, 2011

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem znajdujące się na stronie Optyczne.pl testy dotyczące filtrów polaryzacyjnych oraz UV.
Niestety wśród testowanych marek zabrakło mi filtrów sprzedawanych przez Nikona (lub pod marką Nikon), który od dawna posiada w swojej ofercie zarówno filtry neutralne NC jak i polaryzacyjne C-PLII.
Pomimo posiadania takowych (72 mm) chętnie zapoznałbym się z porównaniem, jak faktycznie wypadają one na tle pozostałych przetestowanych na Optyczne.

Ciekawi mnie czy brak testów filtrów firmy Nikon było zamierzone czy też nie zostały one uwzględnione przypadkiem ?

Przyznam że test taki byłby o tyle ciekawy, że sam Nikon zapytany o przedstawienie specyfikacji swojego produktu, odmówił podania jakichkolwiek informacji twierdząc iż są to dane poufne nie udostępniane klientom. Nie wiem czy firma Nikon wstydzi się swoich filtrów i nie udostępnia danych o nich, czy też może sprzedaje pod swoją marką inne filtry i po prostu takich danych nie posiada.
Z odmowy podania specyfikacji wynika, iż kupując filtry Nikona kupujemy tak naprawdę kota w worku :-)

Jedyne co znalazłem w sieci dotyczy filtrów NC i znajduje się pod adresem:
http://www.calvinstudio.net/?p=523

Może więc jednak istniałaby możliwość aby do obecnych od dawna testów dołączyć porównanie Nikon NC oraz Nikon C-PLII.

Pii - Czw 29 Mar, 2012

Witam,
czy jest szansa na test filtru Zeiss'a z powlokami T*.
Ktoś ma jakieś info na temat tych filtrów?
Myślicie, że warto?

MM - Czw 29 Mar, 2012

Czekam na kolejny test filtrów polaryzacyjnych. Wiem, że był robiony i wiem jakiej firmy. Kiedy publikacja?
esemes - Pon 16 Lip, 2012
Temat postu: Re: Test 25-ciu filtrów polaryzacyjnych + Uzupełnienie
RobertO napisał/a:
Zapraszamy do lektury

http://www.optyczne.pl/7....yzacyjnych.html


Szanowni Forumowicze!
Pkt 1).
Przeczytalem testy filtrow polaryzacyjnych , Wasze komentarze i nadal nie wiem czy warto kupowac taki filtr?...
Niedawno zakupilem moj pierwszy aparat D3000 z kitowym 18-55 , ( mysle nad dokupieniem sigmy 18-200 2 giej wersji) za 2 tyg jade w gory zasatnawialem sie nad zakupem filtra cpl ...
Obecnie na ebayu mozna znalezc filtry za 50 zl , pewnie to jakas tandeta dla Was - wiec myslalem o zakupie Hoya pro 1 digi.
Niestety po przeczytaniu kilku opinii na forum nie wiem czy jest sens?
Pomocy!
Pkt 2).
Zaczolem zabawe moim starym Nikosiem od zdjec w JPEG FINE , pozniej w NEF+ JPEG BASIC musze przyznac ze te same ujecia w JPEG wygladaja duzo lepiej .
Nawet po wywolaniu RAW (uzywam darmowej aplikacji Picasa 3) zdjecia nie maja tak cieplych barw jak W JPEG sa jakby wyblakle ,probowalem wszystkich mozliwych ustawien ale efekty sa rozczarowujace.
Moze dlatego ze w tescie D3000 napisano ze ten aparat z RAW radzi sobie kiepsko... Wasze opinie?
P.S. Uzywam Angielskiej wersji systemu i nie mam Polskich znakow przepaszam

mozer - Pon 16 Lip, 2012

esemes, kup sobie cpl marumi. Dobra cena, a ma dodatkowo cienką oprawkę.

Zdjęcia wywołuj lepiej dedykowanym programem dołączonym do aparatu, albo jakimś softwarem do tego przeznaczonym (tj. Lightroom). Kolory to kwestia ustawień nasycenia i balansu bieli w programie.

esemes napisał/a:
Uzywam Angielskiej wersji systemu i nie mam Polskich znakow przepaszam

Ale to nie wyklucza możliwości nierobienia błędów ortograficznych ;)

hijax_pl - Pon 16 Lip, 2012

esemes napisał/a:
nie wiem czy warto kupowac taki filtr?...
Warto, kiedy się wie do czego go używa...
esemes napisał/a:
Nawet po wywolaniu RAW (uzywam darmowej aplikacji Picasa 3) zdjecia nie maja
Nie dziwię się - Picasa to NIE jest wywoływarka zdjęć RAW. Jeśli już chcesz coś darmowego, to spójrz na np: RawTherapee.
esemes napisał/a:
Moze dlatego ze w tescie D3000 napisano ze ten aparat z RAW radzi sobie kiepsko... Wasze opinie?
To matryca CCD - kiepsko sobie radzi na wysokich czułościach...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group