forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - Koncert życzeń.

Arek - Pon 15 Sty, 2007
Temat postu: Koncert życzeń.
Wzorem koncertu życzeń w dziale dotyczącym obiektywów, zakładam podobny wątek i tutaj. Zachęcam do dzielenia się swoimi oczekiwaniami odnośnie tego co chcielibyście
widzieć w naszych testach. Wasze uwagi będą bardzo pomocne i wykorzystywane w zamawianiu aparatów do kolejnych tur testów.

Arek

RAF - Pon 15 Sty, 2007

Moje życzenie w tej materii jest takie, by na 50 testów obiektywów, przypadał jeden test "compaktu" :lol:
mcgyver - Nie 18 Lut, 2007

Fuji s6500 - świetny wszechstronny kompakt, z bardzo małymi szumami (w pełni użyteczne 800 iso), wyjątkową ergonomią i dzięki brakowi stabilizcji niskiej cenie (ok. 1250). Testowałem i przyznam sie, że gdybym nie miał lustrzanki to nic innego bym nie kupił. :wink:
Nigdzie na polskich stronach nie znalazłem testu, a myślę, że naprawdę warto. :)

cyklista - Pią 13 Kwi, 2007
Temat postu: Ricoh GX100
Przetestujcie Ricoha GX 100 gdy tylko będzie dostępny.... na papierze wygląda na wspaniały szerokokątny aparat przydający się gdy nie chce się tachać krowiastej lustrzanki!!!
lux - Pon 23 Kwi, 2007

Olympus 770 SW. Jest co testować w tym aparacie :)
Kmiernik - Wto 22 Maj, 2007

mcgyver napisał/a:
Fuji s6500 - świetny wszechstronny kompakt, z bardzo małymi szumami (w pełni użyteczne 800 iso), wyjątkową ergonomią i dzięki brakowi stabilizcji niskiej cenie (ok. 1250).


Fuji s6500 - podłączam się do tego głosu. A na początek dobrze by było, żeby ten aparat znalazł się chociaż w bazie.

MC - Wto 29 Maj, 2007

Tak z ciekawosci Sony H9 to by sie dalo wziac na tapete?
P_M_ - Sro 13 Cze, 2007

MC napisał/a:
Tak z ciekawosci Sony H9 to by sie dalo wziac na tapete?

Lepiej nie, bo fani sony znowu sie obraza. Sample w sieci nie sa szczegolne.
Ja czekam na nikona d40x. Kolezanka chcialaby ewentualnie kupic (10MPix, lekki i dosc solidny - pozyczalibysmy sobie szkla), ale sie waha. Testy na optyczne.pl lubi, bo sa przejrzyste i z wykresami. My inzynierowie takie lubimy.

Arek - Sro 13 Cze, 2007

No to niedługo dostanie od nas niespodziankę ;)
MC - Czw 14 Cze, 2007

PM, nie wiem czy sie obraza. To nie jest taki zly aparat, a profesjonalista i tak nawet na niego nie spojrzy. Z tego co wiem, to bateria jest najwieksza wada. Sporo osob go kupuje, wiec test bylby na miejscu
h.s. - Sro 20 Cze, 2007

y. Z tego co wiem, to bateria jest najwieksza wada. Sporo osob go kupuje, wiec test bylby na miejscu[/quote]

Nie tylko bateria. Filtrów, ani soczewek na gwint 74mm również nie uświadczysz

h.s. - Sro 20 Cze, 2007

>]Fuji s6500 -
Nigdzie na polskich stronach nie znalazłem testu, a myślę, że naprawdę warto. :)[/quote]<



Może dlatego, że ta firma traktuje nas jak Murzynów z Afryki, nie ma polskiego menu

Karipu - Nie 24 Cze, 2007

Fuji s6500
Monastor - Nie 24 Cze, 2007

MC napisał/a:
Tak z ciekawosci Sony H9 to by sie dalo wziac na tapete?

Sony H9... hmm, jeśli zależy Ci na silnym wyrazie kolorystycznym to jak najbardziej.

Zielenie po lewej, fiolety po prawej (a może odwrotnie ^^). Pół obrazu w takich barwach przy przysłonie nie domkniętej do maksimum. Wiadomo chyba co to jest ;)
Niektórzy nazywają to wysokim kosztem zoomu 15x ;)

Można zrobić taką galerię nowoczesnej sztuki fotograficznej w ramach testu H9 :)

Z jednej strony można dać na przestrogę kupcom, a z drugiej są ciekawsze aparaty do przetestowania.

MC <- Widziałem co czasami wyczynia obiektyw, skoro opinie są takie jak mówisz to nie wiem co robi bateria. Wybucha po miesiącu?

mavierk - Sro 25 Lip, 2007

Mimo że staroć, chciałbym Sony R1... już nie wyjdzie drugi taki aparat :)
pawextelinfo - Pon 06 Sie, 2007

Co do sony r1 to jestem za
Aparat stary a wzbudza wiele emocji.
Przeczytałbym rzetelny test z porównaniem do nowych lustrzanek z nizszej polki.
Chyba ze wyszedł jakiś kompakt z lepszą jakością zdjęć
pozdrawiam

P_M_ - Sob 11 Sie, 2007

pawextelinfo napisał/a:
Co do sony r1 to jestem za
Aparat stary a wzbudza wiele emocji.
Przeczytałbym rzetelny test z porównaniem do nowych lustrzanek z nizszej polki.
Chyba ze wyszedł jakiś kompakt z lepszą jakością zdjęć
pozdrawiam

Pewnie warto. Ja dostalem niedawno troche widoczkow od kolegi z R1 z wyjazdu do Wiednia. Szeroki kat jest fajna rzecza w aparacie, ale nie do budynkow. W sony lepiej go do tego nie uzywac. Kladzie je pokotem. Ogolne wrazenie jest jednak pozytywne.

michal1984 - Wto 30 Paź, 2007

Przydałby się test aparatów kieszonkowych ,ciekaw jestem co warte są Canon Digital IXUS 950 IS i 860 IS, 8 mln to już dużo jak na tak małe aparaty, dlatego 960 IS i 12,1 mln pikseli to nie trzeba nawet testować bo wiadomo że do niczego to się nie nada, natomiast ciekaw jestem czy 2 pierwsze modele są w stanie robić w miarę dobre fotki nie tylko przy świetle słonecznym oraz jak wygląda makro. Niestety praktycznie nikt nie używa tych aparatów a i na sieci niewiele można znaleźć, bardzo ciekawy byłby test szczególnie 860is ze względu szerokokątny obiektyw.
maziek - Pią 02 Lis, 2007

Leica V Lux kontra FZ-50.
sluuurp - Pią 09 Lis, 2007

Tak nieśmiało zapytam, kiedy można liczyć na testy FZ18. Na razie to co widzę w sieci to niestety nie po polsku. Nie wszystko potrafię przeczytać, wiąże się to z moją małą znajomością wyrażeń technicznych w języku angielskim, że o niemieckim już nie wspomnę.
eska - Pią 09 Lis, 2007

nieśmiało wspomnę, że dotarł już do redakcji...;-)

konrad

sluuurp - Sob 10 Lis, 2007

O to super. Czekam z duszą na ramieniu :)
P_M_ - Sob 10 Lis, 2007

sluuurp napisał/a:
O to super. Czekam z duszą na ramieniu :)

Z dusza na ramieniu? Czyzbys obawial sie, ze to moze byc niewypal?

sluuurp - Sob 10 Lis, 2007

No nie, ja w stosunku do podobnych super zoomów, to co udało mi sie wyczytać jestem z aparatu zadowolony. Ale test u fachowców i rzetelne podanie wszelkich pomiarów, porównań itp. zawsze jest przydatne, bez względu na wynik. W tych testach, co ważne, nikt nie chwali swojego, więc są wiarygodne.
sluuurp - Sro 09 Sty, 2008

P_M_ napisał/a:
sluuurp napisał/a:
O to super. Czekam z duszą na ramieniu :)

Z dusza na ramieniu? Czyzbys obawial sie, ze to moze byc niewypal?


No jednak co widać z testów taki niewypał to jednak nie jest. Jak na razie najlepszy z super zoomów.

artisti - Sro 16 Sty, 2008

Może test Canona G9? Chyba najlepsza obecnie alternatywa dla superzoomów, jednak o dobre 300 zł za droga... (może gdyby dodali szerszy szeroki kąt i ruchomy LCD cena byłaby uprawniona, ale przecież chodzi o to, żeby sprzęt trzeba było wymieniać :) )
santini - Czw 13 Mar, 2008

Koniecznie FujiFilm S100FS. Pojawiają się już oferty w e-sklepach. W specyfikacji wygląda to bardzo ładnie - duża (fizycznie)matryca, bardzo dobry zakres zooma, ręczne zoomowanie i ostrzenie. Taka prawie lustrzanka. Niestety testowe sample nie wyglądają różowo, a raczj fioletowo ze względu na wysoką aberrację i to prawie w całym zakresie ogniskowych. Ostrość na brzegach też słabiutka i to bynajmniej nie w zakresie "extreme border" Dlatego przydałby się bardzo solidny test produkcyjnego egzemplarza.
qadest1 - Czw 13 Mar, 2008

Popieram prośbę santini - sam z chęcią poczytałbym test tego modelu - bo bardzo mi go zachwalał nasz lokalny "fujimaniak", ale na podstawie danych technicznych oczywiście ;)
JBP - Nie 13 Kwi, 2008

Ja bym bardzo chętnie zobaczył test Fuji S9600, i jak mówił santini S100FS :smile:
Turble - Pon 19 Maj, 2008
Temat postu: Olympus SP-570UZ
Proszę o test aparatu Olympus SP-570UZ.

Prośbę argumentuję tym, że jest to największy obecnie super zoom i na pewno wiele osób chętnie zapozna się z wynikami. Tym bardziej, że na forum w stosownym temacie mo.żna już poczytać wiele interesujących opinii ;)

plastek - Sro 21 Maj, 2008

Mam zamiar kupić swój pierwszy konkretny aparat i cały czas się waham pomiędzy trzema modelami ... FZ-18 ( którego test jest ) a Nikonem P80 a Olympus SP-570 UZ i o testy tych dwóch ostatnich modeli bardzo proszę :smile:

Jak wiecie to są dwa nowe modele aparatów z tej kategorii więc na pewno nie tylko ja chciałbym mieć na czym oprzeć swój wybór .

Pozdrawiam i czekam niecierpliwie :wink:

jano46 - Pią 23 Maj, 2008

Prześledziłem wszystkie posty dotyczące SP- 570 i FZ-18 ponieważ zastanawiam sie nad tymi dwoma aparatami. Są zdecydowani zwolennicy i przeciwnicy, ale z tego trudno coś wywnioskować. Jedynie test dałby jakiś zdecydowany pogląd. Dlatego przyłączam sie do prośby poprzedników
plastek - Sro 28 Maj, 2008

witam

Ponieważ sezon urlopowy już się zaczął to i z kupnem aparatu zaczyna mi się śpieszyć ... zresztą podobnie też pewnie wielu ludziom ...

... stąd moje pytanie do OPTYCZNE - czy macie w planach w najbliższym czasie zrobić testy SP-570 UZ i P80 czy raczej to nie wchodzi w grę ??

Pytam bo nie wiem czy jeszcze troszkę poczekać i dokonać wyboru na podstawie waszych testów czy niestety będę musiał obejść się bez nich .

proszę o odpowiedz czy takie testy będą a jeśli tak, to kiedy planujecie je zamieścić ?

pozdrawiam

Daimon - Nie 15 Cze, 2008

Fajnie było by zobaczyć test Fuji F100fd, nawet z pewnymi odniesieniami do topowego kompaktu innej firmy- Canona G9.
http://www.optyczne.pl/po...d0=530&add1=604
Stałymi czytelnikami Optycznych są zapewne lustrzankowcy. Pewnie wielu z nich myśli o zakupie jakiegoś niewielkiego aparatu, który byłby uzupełnieniem ich zestawu. Dlatego moja prośba o test Fuji F100fd. :smile:

WojciechW - Nie 22 Cze, 2008
Temat postu: Test Kodak Z1012
Chciałbym przeczytać w miarę szeroką i obiektywną recenzję aparatu Kodak Easy Share Z1012 IS, z uwzględnieniem możliwości wykonywania dokrętek video. Interesowałem się trochę tym aparatem, ale odrzuciłem go ze względu na zbyt dalekie makro od 10 cm.

WojciechW

edmun - Nie 22 Cze, 2008

WojciechW, makro nie zaczyna się od 10 cm. właśnie im dalej - tym lepiej :)
jeśli uważasz makro za zdjęcia od 1 cm - polecam nie kupować wcale aparatu.

WojciechW - Pon 23 Cze, 2008

Przez prawie pięć lat użytkowałem aparat z trybem makro od 10 cm i było to dla mnie za daleko. Kupiłem sobie teraz rzeczywiście taki z pozwalający na makro od 1 cm, z czego jednak jestem bardzo zadowolony, bo jest to dla mnie istotne. Swój wybór poprzedziłem dosyć szczegółową analizą recenzji różnych aparatów i obejrzeniem wielu zdjęć testowych. Zupełnie nie jestem rozczarowany uzyskiwanymi wynikami.

Jestem bardzo daleki od namawiania kogokolwiek na kupno aparatu z trybem makro od 1 cm, jeżeli jest to mu niepotrzebne. Ale proszę jednak mi nie wmawiać, że zrobiłem coś idiotycznego.

Test aparatu Kodak Z1012 interesuje mnie z uwagi na obiektyw niezłej firmy o sporym zakresie zoomu, co też stanowi spore wyzwanie dla konstruktora, oraz reklamowaną szybkość pracy.

Gorąco pozdrawiam kol. edmun.

WojciechW

MM - Pon 23 Cze, 2008

Idiotyczne jest tylko kierowanie się tymi centymetrami z reklam. Tak naprawdę to te centymetry o niczym nie świadczą. Macro to jest skala odwzorowania a nie odległość od soczewki. Już nie mam siły tego tłumaczyć po N-ty raz...
edmun - Wto 24 Cze, 2008

no właśnie MM podsumował wszystko.
przepraszam za offtop, ale w celu dobrej skali i dobrej głębi w makro, należy brać pod uwagę ogniskową i skalę odzworowania, a nie marketingowy chwyt że "aparat ma makro od 1 nanometra"
kończmy dyskusję, bo ani to temat ani dział do takich negocjacji :) pozdrawiam

mavierk - Wto 24 Cze, 2008

stąd też 180/3.5 Macro musi do macro być suuper, podobnie z 200/4 nikkora :)
WojciechW - Wto 24 Cze, 2008

MM napisał/a:
Idiotyczne jest tylko kierowanie się tymi centymetrami z reklam. Tak naprawdę to te centymetry o niczym nie świadczą. Macro to jest skala odwzorowania a nie odległość od soczewki. Już nie mam siły tego tłumaczyć po N-ty raz...


Przepraszam, ale użycie słowa "idiotyczne" uprawnia jednak mnie do wyjaśnień.

Po pierwsze nie kieruję się nigdy samymi reklamami, ale również zdrowym rozsądkiem, doświadczeniem i wiedzą. Tak się składa, że moje doświadczenie w fotografii sięga przeszło pięćdziesięciu lat, bo pierwszy aparat (czeski Pionier) dostałem w wieku dziewięciu lat. Oprócz tego z problememami fotograficznymi stykam się na codzień w swojej pracy naukowej. Jestem fizykiem zajmującym się tzw. rentgenowską topografią dyfrakcyjną, gdzie używa się materiałów bardzo wysokiej rozdzielczości od 300 do 10000 linii/mm. Przystawki lub pierścienie makrofotograficzne dokupiłem do sześciu posiadanych prywatnie aparatów, z których zostały mi jeszcze trzy lustrzanki, w tym Petaconsix 6x6. Może więc nie potrzebuję wyjaśnień jak uzyskać duże powiększenie fotografowanego obiektu. To co kolega MM napisał jest pewną oczywistością, ale jest dość rzadkim przypadkiem by aparat z trybem makro od 1 cm oferował mniejsze powiększenie fotografowanego obiektu niż taki z makro od 12 cm lub więcej. Odnosi się to również do użycia zoomu, który zwykle wymaga większego odejścia od fotografowanego obiektu.

Nie widzę natomiast żadnej niestosowności w dokładnym studiowaniu danych technicznych i różnych testów oraz analizowaniu ich. Można w nich np. trafić na przykład na zdjęcia makro pozwalające na obliczenie po pewnym zastanowieniu skali powiększenia. To naprawdę nie ma nic wspólnego z bezkrytycznym uleganiem reklamie, podobnie jak nigdy bezkrytycznie nie przyjmuję tez różnych prac naukowych, nawet tych uznanych autorytetów.

Gorąco pozdrawiam, prosząc jednak o nieużywanie obrażliwych sformułowań.

WojciechW

MM - Wto 24 Cze, 2008

Chyba się nie rozumiemy. Uważam, że bez sensu jest egzaltować się wartością 1cm jako minimalną odległością ostrzenia w normalnej FOTOGRAFII i nazywanie tego jako MACRO. To jest tylko minimalna odległość ostrzenia. W fotografii (a nie naukowych eksperymentach) jako macro przyjmujemy tzw. skalę 1:1. Naukowcowi z wieloletnim stażem nie muszę chyba tutaj niczego tłumaczyć. Dziwi mnie tylko, że tyle lat robienia zdjęć nie spowodowało innego patrzenia na fotografię niż na naukowe eksperymenty. Przy takiej odległości ostrzenia kompakciki robią to przeważnie TYLKO na szerokim kącie w dodatku zasłaniając soczewką niemal całe dochodzące do "obiektu" światło. Do prawdziwej fotografii tego sposobu nie polecam, do eksperymentów każdy robi na co tylko ma ochotę.

Co do idiotyzmów to przepraszam urażone dobra osobiste, ale ja bezpośrednio i na szybko odnosiłem się tylko do tego fragmentu wypowiedzi.
WojciechW napisał/a:


... Ale proszę jednak mi nie wmawiać, że zrobiłem coś idiotycznego.

:cool:

WojciechW - Wto 24 Cze, 2008

Przyjmuje przeprosiny.

W przypadku makrofotografii fotoamatorskie wykorzystanie aparatu, miesza się u mnie rzeczywiście z zastosowaniami pomocniczymi w mojej pracy naukowej. Zastosowania fotoamatorskie to oczywiście kwiatki i robaczki (małe), natomiast ta druga dziedzina to wiele różnych rzeczy. Przykładowo robię np. zdjęcia (oświetlonych od spodu)przezroczystych próbek krystalicznych przez skrzyżowane polaryzatory lub po prostu dla dokumentacji miejsc o różnej barwie. W wymienionych zastosowaniach, w tym w jakiejś mierze również do kwiatków i robaczków, nie przeszkadza bardzo bliskie podejście. Oczywiście jest to zwykle 3 - 4 cm, ale 10-12 cm to jednak trochę za dużo i tyle.

Jak kupowałem swój poprzedni aparat HP-945, dysponowałem plytą DVD ze zdjęciami testowymi (z przykładami zdjęc makro) z dużej liczby aparatów. Na ich podstawie wiedziałem, że makro będzie trochę niewystarczające, ale aparat ten miał wówczas szereg innych ważnych dla mnie zalet.

Pozdrawiam bardzo serdecznie

WojciechW

MM - Sro 25 Cze, 2008

Tylko ja zrobię macro z większą skalą odwzorowania i nie płosząc jakiegoś robala z odległości kilkunastu centymetrów od przedniej soczewki przy pomocy choćby Canona 40D i Sigmy 150/2.8 niż ktoś focący kompaktem nawet z odległości 0 cm. Inna sprawa, że kompakty oferują coś innego w tego typu zdjęciach czego lustrzanka nie da - chodzi o dużą głębię ostrości.
mavierk - Sro 25 Cze, 2008

ale przecież Wojciech napisał, że nie tyle trzeba mu do robali, tylko do laboratorium..
ooloo - Pią 12 Wrz, 2008

Eee... stuk puk... można coś tu jeszcze napisać?
Na wstępie się przywitam bo to pierwszy mój post tutaj.
(Strasznie nie lubię zakładać kont na forach, a później mało mówić, no ale cóż, strasznie mnie korciło. :razz: ) Skoro koncert życzeń i dajecie możliwość zaproponowania...

Od pierwszych zapowiedzi czekam na testy "superzooma" Canona, a mianowicie SX110. Taki odgrzewany względem SX100 kotlecik. Ot aparat dla mas (szarych? nie wiem :wink: ). Tu trochę wygląd zmienili, tam trochę LCD zwiększyli, dodali 1Mpix do matrycy, a ją samą z 1/2.5" zwiększyli do 1/2.3" (Ciekaw jestem co to da. Więcej szumów czy lepszą jakość). Oj chciałbym testu młodszego brata SX100, albo jeszcze lepiej testu i porównania obu. Miło się czyta wasze recenzje sprzętu i sporo można z nich się dowiedzieć.
Kurcze, wpadł mi w oko ten SX110. A nawet tu wyczytałem, że jak budżet ograniczony i nie wiadomo na co się już zdecydować, to brać ładniejsze trzeba hehe (no przynajmniej jesli chodzi o te niższe półki) :razz:

Pozdrawiam
(a pozdrawiał totalny amator w dziedzinie foto)

xeo - Sob 20 Wrz, 2008
Temat postu: Test porównawczy FZ28, SP-565, SX10 IS
Witam. Czy mozna sie bedzie w niedalekiej przyszlosci spodziewac testu porownawczego nowych superzoomow, cos ala http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6591 ?
Chodzi o kompakty Panasonic Lumix DMC-FZ28, Olympus SP-565 i Canon PowerShot SX10 IS.

santini - Nie 21 Wrz, 2008

Testu kompaktu, to już nawet najstarsi górale (z forum) chyba nie pamiętają. Ale przecież żaden koncert życzeń nie spełnia życzeń - tyle że te inne przynajmniej melodyjkę zapuszczą :wink:
goltar - Nie 21 Wrz, 2008

W niedalekiej przyszlosci raczej nie będzie testu FZ28, SP-565, SX10 IS... może w dalszej ;)
ooloo - Nie 21 Wrz, 2008

Cytat:
W niedalekiej przyszlosci raczej nie będzie testu FZ28, SP-565, SX10 IS... może w dalszej

No nieee... a właśnie moje zainteresowanie przeniosło się z SX110 na SX10...
Może jakiś mały, szybki teścik? :twisted: :lol:

xeo - Nie 21 Wrz, 2008

To moze ktos kto ma konto na fotopolis.pl, fotografuj.pl, foto.recenzja.pl, fotoclub.pl, cyberfoto.pl albo innym forum zaproponowal cos takiego?
Bylbym bardzo wdzieczny.

Andrzej19 - Pią 03 Paź, 2008

Bardzo czekałem , że sięgniecie w testach po Ricoha grd!! ale się nie doczekałem. Czy jest aż tak kiepski? To może lumix lx3? Bardzo chciałbym wiedzieć, czy ma możliwość dokręcenia filtrów, czy kółko trybów chodzi twardo, jaka jest dynamika matrycy i czy można zrobić "Noise reduction off". Nie miałbym śmiałości oczekiwać porównania z d-lux4 bo zdaje się, że Leicę pomijacie jako zasadniczo identyczną z Panasonikiem (za wyjątkiem ceny). Klaniam się.
JanusZZZ - Nie 05 Paź, 2008

Witam,

Gdybyście przypadkowo nie mieli co robić z czasem to zachęcam to testu/testów/testu porównawczego: Nikon P6000 vs Panasonic LX3 vs Canon 9G (ten mniej mnie interesuje)

jako użytkownik lustra, czasem zmęczony noszeniem kilku kilogramów sprzętu, zaczynam szukać poręcznego kompaktu który jednocześnie pozwalał by na kreatywne fotografowanie. Często podróżuje samolotem bądź samochodem i nie zawsze mam możliwość zabrania puszki, 4 szkieł i lampy, a do tego jeszcze reszta gratów, w tym kilku kilogramowa frotka.
Pierwszym kryterium wyboru kompaktu jest dla mnie zestaw „matryca-obiektyw” zastosowany w aparacie, i gdyby kierować się tylko tym, jednoznacznym wyborem okazał się Panasonic LX3.... 24mm i f2.0 to jednak prawdziwe rodzynki (jako użytkownik 50 f1.8 i 85 1,8 światło jest dla mnie bardzo ważne) poza tym „jedynie”10Mpix (choć stać mnie na nowa puszkę jestem wierny D70s z jej 6Mpix, i chwała jej za to). Spokój wyboru zaburza „niestety” Nikon P6000.... 28mm, gorsze światło, 13,5 Mpix na jeszcze mniejszej matrycy niż Panas, czyli podstawowe parametry dużo gorsze. ALE mam SB-800 która mogę podpiąć, mam przyzwyczajenie do menu Nikona, jest bajer w postaci GPS, trzymałem go w łapie i .... podoba mi się.
Oglądałem fotki B&W na pbase.com z panasonica i te w 16:9 wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie, czarno biała fotka na szerokim kacie ma zawsze duzy dynamizm.

Można liczyć w niedługim czasie na testy Nikosia i Panosia??

michal1984 - Pon 20 Paź, 2008

Ja prosiłbym o testy Canon PowerShot A2000 IS i Canon Digital IXUS 870 IS . Swoja drogą dziwie się, że modele Ixus są pomijane w waszych testach, gdyż jednak dużo osób potrzebuje małych aparatów, tylko na imprezę lub jakaś wycieczkę i wtedy rozmiar ma duże znaczenie.
blizzard - Pon 03 Lis, 2008

prosił bym o test canona SX10 IS :wink:
bladii77 - Sob 22 Lis, 2008

Dołanczam si edo prosby o test nikona P6000. foce obecnie P5100, czesto uzywajac apatat do digiscopingu. P5100 ma sporo wad, ktorych moze P6000 moze juz nie ma....
wielbicielxx - Sob 20 Gru, 2008
Temat postu: Testowac konkretne modele.
Wiadomo ze kazdy producent od czasu do czasu wypuszcza model ktory cos wnosi do seri- a wszystko co jest produkowane do tego czasu do przejsciowki ktore nie roznia sie zasadniczo od poprzednikow. Testujecie kazdy nastepny model danej firmy by napisac praktycznie to samo co o poprzednim- po co tracic czas. Eos 300, 350, 400 ,450 poza kosmetycznymi zmianami i dodawaniem wodotryskow to caly czas to samo. G3, G7 ,G9 po co tracic czas- zeby poinformowac ze canon w koncu dodal w modelu G10 to co juz bylo w modelu G6 a w G11 w koncu doda odchylany ekranik.
Testujcie modele kluczowe w seriach np. G6 byl takim w canonie, 20D w sony R1 w panasoniku teraz mamy taki okaz LX3 w fuji F31 po co tracic czas na to co juz bylo albo nie rozni sie niczym od poprzednigo modelu z wyjatkiem zmiany zooma z 10x na 18x.

To tak moim skromnym zdaniem.

Ray01 - Sob 31 Sty, 2009

Witam!

Jestem stałym bywalcem na Optyczne.pl, choć dopiero niedawno się zarejestrowałem. Chciałbym prosić jeśli to możliwe o test aparatu Panasonic DMC-FZ28. Zostały już przetestowane Nikon P80 oraz ostatnio Canon PowerShot SX10 IS. Myślę że Panasonic świetnie uzupełnił by test ultra zoomów, tym bardziej, że jest nim ogromne zainteresowanie i o ile dobrze wiem to nie ma jeszcze polskiego testu tego aparatu.
Pozdrawiam i czekam z wielką nadzieją na test Panasonica DMC-FZ28 :wink:

krikus - Sob 31 Sty, 2009

Ray01 napisał/a:
test aparatu Panasonic DMC-FZ28

Kolego, nie sądze aby taki test był potrzebny. Przecież na tym forum jest pełno tematów opisujących ten aparat. Użyj opcji "szukaj" i wszystko będzie Ci znane.
Po co w koło macieju pisać o jednym i tym samym? Nie popadajmy w "panasonikomanię" bo to moze stać się nudne jak flaki z olejem. :roll:

Ray01 - Sob 31 Sty, 2009

Fakt ,jest dużo na forum na temat tego aparatu,jak i na temat innych modeli, jednak ja mówię o fachowym teście, którego na próżno szukać na polskich stronach. Sporo ludzi chętnie by zobaczyło taki test na optycznych w tym również ja. Ten dział nazywa się Koncert życzeń i dlatego napisałem tu swoje życzenie.
krikus - Sob 31 Sty, 2009

Ja tez mam marzenia, życzenia. Nawet dużo, bardzo dużo ich mam :???:
xeo - Sob 31 Sty, 2009

@ Ray01
Poki co mozesz przeczytac test FZ18 http://www.optyczne.pl/in...arat&test_ap=61 Mysle, ze z 80% jest ta sama co w nowszym modelu.
Poza tym polecam ci dokladne przeszukanie i przejrzenie http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=3864 W tym temacie znajdziesz chyba najwiecej linkow do testow i porownan (glownie zagranicznych) fz28. Jak czegos tam nie ma to jeszcze zajrzyj tu http://www.lumix-forum.or...gtn0t8uup0t34c1

Ray01 - Wto 03 Lut, 2009

Wielkie dzięki xeo .
Na optycznych przeczytałem już chyba wszystko co było związane z fz28, ale ten ostatni link od Ciebie zawiera testy, których wcześniej nie widziałem. Na pewno poczytam jak tylko znajdę chwilę wolnego czasu.
Pozdrawiam :wink:

adaam62 - Czw 16 Kwi, 2009

Pentax X70,czy ktoś użytkował ten aparat :?: Może test :?:
gollombus - Sob 18 Kwi, 2009

Fajnie by bylo przeczytac jakis obszerny test Sony HX1
siwyslon - Sob 18 Kwi, 2009

witam wszystkich, jestem nowy na forum ,byc może się powtarzam, ale w koncercie życzeń ( marzeń?) poproszę testy - porównanie najnowszych 2008/9 mega zoomów i lustrzanek do 2500 zł
DamageMax - Sob 09 Maj, 2009

Kiedy wreszcie bedzie test Panasonica FZ 28 w porownaniu do innych megazomów? Pojawil sie test Nikona P80, potem (!!!!) jego nastepcy P90, nowy sony i 2 canony..gdzie test panasonica?

@Xeo - co z tego ze jest wiele recenzji w innych serwisach? Roznorodne ocenianie i inne kryteria uniemozliwiaja w miare realne porównanie konkurentów. Skoro optyczne juz oceniaja megazoomy to pls o test. Mam wieksze zaufanie do optyczne.pl niz zagranicznych recenzji.

Arly - Sob 09 Maj, 2009

Witam!
Dołączam sie do prośby kolegi powyżej i proszę o teścik panasa FZ-28. Przeglądałem ze stron zagranicznych testy i opinie nt. w/w modelu ale co optyczne to optyczne... ;)
Pozdrawiam i czekam na teścik...

flash - Sob 18 Lip, 2009

Witam.
Mam jedno pytanie.
Dlaczego na forum milczeniem pomija się aparaty Fuji?
Swego czasu czasu Fuji miało w ofercie jedne z najlepszych kompaktów a testów na optyczne ani widu ani słychu. Trafił tam tylko najtańszy model S5700 i megazoom S800.
Nie było testów F30, F31 ..... aż do F200;
Ja mam F31, S9500 i czytając testy innych aparatów firm nie widzę zdecydowanej przewagi Canona, Nikona, Panasonica czy innych firm nad Fuji, wręcz przeciwnie.
Nie było również testów S9500, S9600, S6500 a to były bardzo dobre hybrydy, moim zdaniem lepsze od Canonów S3 i S5 i Panasoników serii FZ....
Teraz jest całkiem dobry S100 (może poza obiektywem który jest średni) i też ani śladu tej firmy w testach.
Proszę o testy aparatów Fuji (ale tych z matrycą Super CCD, ponieważ pomijając je w testach tworzy się fałszywy obraz jakości zdjęć kompaktów tej firmy).
Pozdr.

ZDZICHOOO - Czw 23 Lip, 2009

Witam!
Proszę o szczegółowy test aparatu FinePix S200EXR
Pozdrawiam

nazgul - Sro 19 Sie, 2009

Sigmę DP2 można prosić?
hijax_pl - Czw 20 Sie, 2009

A ja bym prosił o FinePix F200EXR. Z uwagi na matrycę przede wszystkim.

Zresztą w sumie może wystarczy jakikolwiek aparat z matrycą EXR.

ZDZICHOOO - Czw 20 Sie, 2009
Temat postu: Proszę o test FinePix F200EXR
Witam!
To już jest nas dwóch, prosząc o test aparatu FinePix F200EXR.
(Wysłany: Czw 23 Lipca 2009 11:52 ZDZICHOOO
Wysłany: Czwartek 20.08.2009 9:11hijax_pl)
Co udało mi się zdobyć wiedzę teoretyczną na ww temat aparatu to zamieściłem w założonym w dniu Piątek 24 Lip, 2009 12:44 temat pt." FinePix S200EXR. Dane, opinie, spostrzeżenia, wady, zalety, przydatność itp." (lecz nikt więcej nie zabrał głosu w tej sprawie)
Chciałbym dowiedzieć się więcej oraz jak on wypada na tle innych kompaktów , a do tego potrzeba testu z prawdziwego zdarzenia.
Więc ponawiam i proszę o test FinePix F200EXR.
Pozdrawiam

stanmig - Sro 02 Wrz, 2009

Miło byłoby widziec test porownawczy 2 aparatow:
Casio Exilim HS EX-FH20
Kodak EasyShare Z980
W sumie ciekawe hybrydy z mozliwoscią video hd, akumulatorami AA,kartami SD(praktyczne rozwiazania),no i atrakcyjna cena (u kodaka zwłaszcza )A na optycznych te aparaty nie istnieją mimo że konkurencja na O i P takich parametrow nie oferuje.
Przykrywanie ich obecnosci milczeniem jest niezrozumiałe(a może rodzic nawet pewne podejrzenia) :twisted:

Hans Kloops - Wto 23 Mar, 2010

Proszę o test Panasonic Lumix DMC-FT2

wiem ze to prawie ten sam aparat co Panasonic Lumix DMC-FT1 i był jego test...

ale to prawie czyni dużą różnicę :roll:

lolas4 - Pon 19 Kwi, 2010

Prosze o obszerny test Panasonica Lumixa DMC FZ38 .
JAZZ - Sro 09 Cze, 2010

Witam,

poproszę o test Samsunga EX1,myślę że wielu na to czeka :razz:

dzięki i pozdrawiam

thumbus - Nie 25 Lip, 2010

lolas4 napisał/a:
Prosze o obszerny test Panasonica Lumixa DMC FZ38 .

Dobrze prawi piwo mu :)

sigmiarz - Nie 25 Lip, 2010

sigma sd15 - to może być ciekawe :)
Dominika - Sro 04 Sie, 2010

Samsung EX1 chociaz watpie na optyczne nie ma testu nawet tak topowego kompaktu jak LX3 :roll: ale za to sa wszystkie canony od G7-G11 (sarkazm) watpie zeby taki powazny portal jak optyczne testowal takie badziewne kompakty z najjasniejsza na swiecie optyka :mrgreen:
MC - Sro 04 Sie, 2010

sigmiarz napisał/a:
sigma sd15 - to może być ciekawe

A to jest kompakt? :zalamany:

sigmiarz - Sro 04 Sie, 2010

nie widziałem że to wątek w syfrowych kompaktach, myślałem że to ogólny koncert życzeń, wszystkich którzy po moim poście zweryfikowali swoją wiedzę o kompaktach sigmy i dorzucili do listy sd15 bardzo przepraszam i proszę o ponowną weryfikację tudzież reset systemu :mrgreen:
Dominika - Sro 18 Sie, 2010

Samsung EX1 kompakt z najjasniejszym szklem od 8 lat. I pierwszy kompakt samsunga wysokiej ligi.
Delikwent - Pon 18 Lip, 2011

Wakacje pełną parą. Zbliżają się wyjazdy wakacyjne również pod wodę. Może by tak mały test albo jeszcze lepiej konfrontacja liderów aparatów podwodnych Olympus Tough TG-810 i Panasonic Lumix DMC-FT3
hijax_pl - Pon 18 Lip, 2011

Delikwent, i wyprosiłeś :D
Arek - Pon 18 Lip, 2011

My po prostu czytamy w myślach naszych Czytelników :)
Sunders - Pon 18 Lip, 2011

Od dłuższego czasu myślę o tym jakby wyglądał Wasz test TS-E 17/4L. Czemu tego nie czytacie? :twisted:
hijax_pl - Pon 18 Lip, 2011

Sunders, bo redakcja słucha potrzebujących a nie malkontentów ;) :razz:
Sunders - Pon 18 Lip, 2011

hijax_pl napisał/a:
redakcja słucha

hijax_pl, nie chodzi o to co słuchają, tylko co czytają-nie po raz pierwszy czytasz w pośpiechu, bez zrozumienia :evil:
hijax_pl napisał/a:
potrzebujących a nie malkontentów

Wbrew temu co napisałeś, należę do pierwszej a nie do tej drugiej grupy :wink: Potrzebuję mocnego uzasadnienia do tego zakupu :smile:

hijax_pl - Pon 18 Lip, 2011

Sunders, czytać w myślach, wsłuchiwać się w potrzeby... tja :mrgreen:
Sunders napisał/a:
Potrzebuję mocnego uzasadnienia do tego zakupu
To znaczy, że potrzeby słabe - bierz lensbaby do tilta i LR do shifta ;)
Sunders - Pon 18 Lip, 2011

hijax_pl napisał/a:
bierz lensbaby do tilta i LR do shifta

Ciekawa koncepcja budżetowej wersji TS-E17 :smile:

komor - Pon 18 Lip, 2011

Sunders napisał/a:
Potrzebuję mocnego uzasadnienia do tego zakupu

A zdjęcia Doktorka Ci nie wystarczą jako uzasadnienie? :)

Sunders - Pon 18 Lip, 2011

komor napisał/a:
zdjęcia Doktorka Ci nie wystarczą jako uzasadnienie?

Są inspiracją do przemyśleń o zakupie :smile:
Ale hijax_pl "zamącił" mi te przemyślenia swoją koncepcją ersatz`u :lol:

mrs - Wto 22 Lis, 2011

A ja bym bardzo prosil OPTYCZNE o jakieś info na temat tego kompakta
SAMSUNG WB 750
Może jak nie test, bo wiadomo że to troche trwa, to może jakieś sample i filmik
Zastanawiam sie nad kupnem a żadnych testów w sieci ni ma :sad:

Pozdrawiam

Diarmuid - Pią 10 Lut, 2012

Skoro to "koncert życzeń" wiosną proponuję wykonać 3 grupowe testy kompaktów bez wymiennej optyki:


1 Porównanie kompaktowych aparatów "kieszonkowych" typu travel zoom

- konkretnie chodzi o modele o ogniskowych zbliżonych do ~24-500 ale mieszczących się do kieszeni bluzy/kurtki/spodni
zaprezentowano kilka takich konstrukcji w ciągu ostatnich 0.5 roku i z chęcią zobaczyłbym jak się sprawują w praktyce:

Canon SX 260HS, Sony HX20 (lub HX10),FinePix F770EXR, COOLPIX S9300, Panasonic Lumix DMC-TZ30, SZ-14, Samsung WB850F
ewentualnie dodałbym: Pentax Optio VS20, Olympus SZ-31MR, Olympus SZ-11/ ale powiem szczerze ze akurat mnie one mniej interesują.


2 Porównanie "flagowych" super zoomów które ze względu na wymiary do przeciętnej kieszeni się nie zmieszczą:

Fujifilm FinePix X-S1, Nikon P510, Sony HX200 (mam nadzieje ze wypuszcza), Canon SX40HS, Fujifilm HS30EXR/HS25EXR
podobnie jak poprzednio: w "opcji" Olympus SP-720UZ, Leica V-Lux 3


3 Tu chciałem zaproponować test nazwijmy to... "zmiennoogniskowych kompaktów profesjonalnych" ... przy czym stosunkowo niewiele takich produkcji wychodzi na rynku i na dzień dzisiejszy chyba wszyscy znamy zwycięzcę (nowe dziecko Canona)

Może zamiast tego test kompaktów wzorowany na pkt 1 z zdobną zmianą zakresu ogniskowych: przyjmijmy że ogniskowe muszą się zawierać w zakresie 16~250 - i niech to będą kompakty dobrej jakości tak aby można było porównać z wynikami pierwszego testu - da nam to odpowiedź jak zwiększenie zakresu ogniskowych wpływa na jakość zdjęć, czy obiektywy o mniejszym zakresie są bardziej dopracowane czy może nie robi to wielkiej różnicy.


Dodatkowo prosiłbym aby w zdjęciach przykładowych znalazły się zdjęcia krajobrazu z dużą ilością obiektów zrobione z 3 ogniskowymi (minimalna w danej klasie - powiedzmy 28mm, wartość średnia między min a max, wartość max) - robione ze statywu w tym samym miejscu w 2 trybach
- pełna automatyka, ustawienia domyślne producenta,
- ustawienia własne Optycznych (brak odszumiania i co tam chcecie).

Czyli łącznie 6 zdjęć dla każdego aparatu.

orbs - Czw 17 Maj, 2012

a ja proponuje wykonać test 4 najlepszych ultrazoomów od:

- canona
- sony
- panasonica
- fuji

Chris62 - Wto 12 Cze, 2012

orbs napisał/a:
a ja proponuje wykonać test 4 najlepszych ultrazoomów od:

- canona
- sony
- panasonica
- fuji


Wygrywa Panasonic FZ-150 przed Fuji X-S1.
Ale jak nie szukać MTFów itd to może też wygrać Nikon P510 z zoomem 42x....
Canony i Sony chyba nie oferują ekw 24 mm a to je skreśla na starcie jak dla mnie.

cock - Pon 16 Lip, 2012

Czy są już gdzieś przykładowe zdjęcia z BenQ G1 i Samsunga EX2F? Kto robił obiektyw do tego BenQ? Oni sami?
Itey - Sro 18 Lip, 2012

Moglibyście przetestować nokie 808 pure view? Wyglada na to, że szykuje się mała rewolucja w aparatach kompaktowych i 808 jest jej zwiastunem. Byłoby fajnie zobaczyć jak jej aparat działa na tle innych aparatów fotograficznych, a nie na tle innych telefonów komórkowych.

Dzięki

Jackiller - Sro 06 Lut, 2013

Wątek umarł ?
Nikon P7700 poproszę
Bez tego ani rusz wybrać HiEndowej małpki :cool:

Wojmistrz - Czw 14 Lut, 2013

Bardzo interesuje mnie test Optycznych, aparatu Canon PowerShot SX50 HS. I gdyby już był testowany, prosił bym dodatkowo sprawdzić jak sobie radzi z lampami szczególnie innymi niż Canon.
FuzBal - Sro 27 Mar, 2013

Super interesująco zapowiada się Pentax MX-1 ! Chętnie bym o nim poczytał na Optycznych ;]
siosio - Pią 26 Lip, 2013

Panasonic LF-1

Sony RX100 M2

Sony HX50V

Nikon P330

Canon 280HS tudzież 270HS

i oczywiście Sony RX1R

Chris62 - Pon 09 Gru, 2013

Jak Sony to cóż A7 vs A7R i RX10 ciekawe- bardzo ciekawe premiery 2013 roku...
Wojmistrz - Czw 12 Gru, 2013

Ja poproszę o wprowadzenie filtrowania według możliwości zapisu do RAW oraz kolejnego progu zooma optycznego 20.1 - 40x, bo obecnie powyżej 20x jest już w bazie 97 aparatów, a jak wiadomo zakres krotności ciągle rośnie.
Komzar - Wto 29 Kwi, 2014

Mnie by interesowała możliwość pobrania plików testowych w formacie RAW. Te wycinki prezentowane w testach niestety nie dają za bardzo możliwości zorientowania się co jest lepsze w kategoriach subiektywnych. Niestety liczby nie zawsze wystarczają i dla uzupełniania tego co jest w teście chciało by się zobaczyć sam plik RAW by się nim pobawić osobiście pod kontem który daną osobą interesuje.
To troszkę jak z testami kolumn audio, jak się patrzy na charakterystyki częstotliwościowe to praktycznie każda jest fajna. Jednak to trzeba usłyszeć by przekonać się co jest dobre dla nas.
Tak samo tu. Patrze an te wykresy MTF i za nic nie mogę dość jak będzie wyglądało zdjęcie zrobione tym aparatem.
W testach można pooglądać pliki JPG ale to ocena bardziej firmwaru w aparacie niż faktycznego aparatu (obiektyw - matryca).
Rozumiem, że to czasami duże pliki więc może jak to kosztuje miejsce na serwerze oraz obciąża łącze to zainteresowani pewnie chętnie zapłacą parę PLN za możliwość poboru takich plików bo raczej mało kto ma możliwość wypożyczyć aparat przed zakupem by się nim pobawić.

dcs - Wto 29 Kwi, 2014

Komzar,
w tym temacie odpowiedzi na swoje pytanie z pierwszego postu nie szukaj http://forum.optyczne.pl/...h_author=Komzar

Komzar - Wto 29 Kwi, 2014

Dlaczego?
Uważam, że to dobry pomysł, to coś czego brakuje w testach i właśnie zdałem sobie z tego sprawę, dlatego napisałem moim zdaniem w odpowiednim wątku.
Ten pierwszy dotyczy konkretnie X20 a ten jest ogólny czyli dotyczy każdego testy i nie tylko teraz.

siosio - Nie 15 Cze, 2014

W kolejności od najbardziej wyczekiwanego testu z puli kompaktów:

Canon G 1X Mark II

Panasonic FZ1000

Sony RX100 Mark III

Sony HX60 vs Olympus Stylus SH-1 vs Panasonic TZ-60 vs Canon SX700 HS

dcs - Czw 19 Cze, 2014

siosio,
siosio napisał/a:
Canon G1 X Mark II

zdjęcia testowe od dawna wiszą http://www.optyczne.pl/22...razu_w_RAW.html

Blubeam - Nie 26 Kwi, 2015

Skoro to koncert życzeń to chciałbym aby pojawił się test ultrazooma Nikon P900.
siosio - Sob 22 Sie, 2015

Sony RX10 II i Canon G3X, potem Sony RX100 IV i Panasonic FZ300 ... Co jeszcze ciekawego się pojawiło z kompaktów? W sumie Sigma dp0 quatro jest interesująca - rzeczywiście szeroki kąt więc do krajobrazu bardzo fajnie.
vladek2 - Sro 25 Maj, 2016
Temat postu: Prośba o test kompaktu Canon GX5
Witam
Mam prośbę o przeprowadzenie testu aparatu Canon GX5. Jest dosyć drogi, w miarę nowy i dlatego warto by było go poznać przed zakupem.
Pozdrawiam
vladek2

komor - Sro 25 Maj, 2016

vladek2, od takich spraw jest przyklejony temat w każdym dziale. W przypadku kompaktów > Koncert życzeń, gdzie niniejszym przekleiłem Twój post.
inkopro - Czw 04 Maj, 2017

ZAPŁACĘ jeśli ktoś mi skutecznie doradzi jak w modelu fuji hs25exr bracketing z -1/0/+1 poszerzyć na -2/0/+2!
Wojmistrz - Nie 14 Maj, 2017

Jakoś się nie zgłosiłeś.
sebfid - Wto 25 Lip, 2017

proszę o test Olympus TG-5. Już połowa wakacji :mrgreen:
tomek__ - Pon 26 Lut, 2018

A testy smartfonów (aparat) kiedy?
Arek - Pon 26 Lut, 2018

tomek__, nie znalazłeś żadnego?

https://www.optyczne.pl/i...ukaj&przetest=1


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group