forum.optyczne.pl

Opinie i uwagi - Testy na FF

eave - Wto 24 Mar, 2009
Temat postu: Testy na FF
Temat wydzielony. goltar

tkosiada napisał/a:
a czy optyczni to zamierzają zmienic puszkę, bo testy na 20D to juz tak przy dzisiejszych... tak jakoś... ?
czekam na koleje porównania i testy
pozdro


Optyczni chyba od dawna o tym myślą, ale bardziej naglącą sprawą jest wyposażenie się w aparaty pełnokatkowe, a to kosztuje :)

Arek, powiedz coś :)

Arek - Wto 24 Mar, 2009

Po pierwsze, łatwo jest wydawać cudze pieniądze ;) Każdy nowy sprzęt kosztuje, a jak wiecie mamy kryzys i wszystkie firmy tną nakłady na reklamy.

Po drugie, 20D można obecnie zastąpić 50D. Stawi trochę większe wymagania testowanym
szkłom, ale nie spowoduje, że test wykonany na 50D pozwoli odkryć coś ważnego, co ujdzie
uwadze przy teście na 20D. Poza tym jedyne szkło Canona na bagnecie EF-S, którego nie
przetestowaliśmy, to 18-200 mm. Kupowanie dla jego jednego 50D to chyba przesada. Nic
się nie stanie jak je przetestuję na 20D.

Po trzecie, czas na testy na pełnej klatce. Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, że na wyposażeniu redakcji jest już Nikon D3x. Co więcej, zrobiłem już na nim testy około
10 szkieł. Wciąż jednak ich nie publikuję. To nowy aparat, zupełnie nowe wyzwania,
nowe problemy więc sporo rzeczy muszę się nauczyć. Chce mieć materiał z kilkunastu szkieł, żeby wiedzieć co faktycznie jest wadą czy zaletą, jaki jest zakres prezentowanych osiągów, co ganić i co chwalić. Nie chcę pisać czegoś, co potem będę
musiał odwoływać. Przez pewien czas testy tych samych szkieł będą robione na małych
matrycach i FF. To pozwoli zachować wsteczną kompatybilność testów, ale powoduje także, że mam 2x więcej roboty.

Po czwarte, skoro mamy D3x, wypadałoby mieć 1Ds MkIII. Ale - patrz punkt pierwszy.
Takie korpusy kosztują swoje. Ponieważ 3 lata temu, gdy Optyczne startowało zaczęliśmy testy szkieł i wyposażenie redakcji od Canona 20D, teraz, żeby było sprawiedliwie, testy na FF zaczynamy od Nikona.

MasterB - Wto 24 Mar, 2009

Arek napisał/a:
Po trzecie, czas na testy na pełnej klatce.


Ale będziecie testować również na APS-C? Czy to koniec z testami na cropie?
Zawsze wydawalo mi się, że zachowanie szkieł jest różne na FF i APS-C...

Arek - Wto 24 Mar, 2009

Szkła przeznaczone na małe detektory będą na takich testowane. Testy obiektywów FF będą robione jednocześnie na FF i APS-C/DX - choć nie wiem jak długo. Staramy się
tak planować zakupy korpusów, aby wyniki uzyskane na FF i APS-C dało się ze sobą
wstecznie porównywać. Myślę, że nam się to uda.

Rizzo - Wto 24 Mar, 2009

Czy na test szkieł takich jak Zeiss czy Nikkor 24-70 podpietych pod FF można więc liczyć?

Swoja drogą ciężko znaleźć jakąkolwiek baze o winietowaniu szkieł na pełnej klatce. Moglibyście rozpocząć taką pionierską działalność.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group