forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - Ultraszybka fotografia

kiler129 - Wto 16 Cze, 2009
Temat postu: Ultraszybka fotografia
Witajcie!
Ogladajac forografie np. przbitego balonu postanowilem poszperac jak takie fotki uczynic.
Dowiedzialem sie tyle ze potrzbuje wyzwolic lampe dzwiekowo lub przez bariere optyczna. Do tego aparat na bulb, F11-16, ISO 100.
Teraz pytania - jak wyzwolic lampę? Czy dobrze rozumiem ze musze kupic kostkę z gniazdem pc i podac 5V na to gniazdo w kostce? Czy tez mam zlaczyc te 2 piny?
Znalazlem schematy wyzwalaczy ale jakos nie palam do elektroniki sympatia - czy sa gotowe rozwiazania tego typu? :)

Bede wdzieczny za wszystkie sugestie.

komor - Wto 16 Cze, 2009

Jak chcesz wyzwolić dźwiękowo to musisz mieć najpierw jakiś wyzwalacz dźwiękowy. Co do samego wyzwalania lampy to zwarcie na środkowym pinie gorącej stopki lub zwarcie przewodów z kabla PC – wyzwoli lampę.
Żeby doświetlić dobrze obiekt przy f/16 musisz mieć albo bardzo silną lampę albo bardzo blisko ją postawić, więc dobrze wiedzieć jak duży jest obiekt, który chcesz fotografować. Poza tym przy dużej mocy lampy błysk trwa dłużej niż przy małej mocy. Jaad75 jakiś czas temu wskazał fajne opracowanie na ten temat. W tym dziale gdzieś.

mnich - Wto 16 Cze, 2009

kiler129 napisał/a:
Do tego aparat na bulb, F11-16, ISO 100.


No bez jaj. Bulb? ISO 100? :shock: brzmi to, delikatnie mówiąc, dziwnie
Tu potrzebna jest szybka migawka, wysoka przysłona i dużo światła...

No chyba że chodzi o zamrażanie sceny samym błyskiem... to inna sprawa.

kiler129 - Wto 16 Cze, 2009

@komor - posuzkam w/w opracowania. pamietasz jakies szczegoly bo nie wiem jak zapytac szukajke.
Co do ustawienia lampy to widze to tak ze lampa musi byc ledwo co za kadrem a aparat troche dalej a sam aparat troche dalej.

@mnich - tez tak myslalem ale zeby zatrzymac ruch np. bitego szkla potrzbowalbys hm ... 1/10 000? 1/100 000? Migawka jest za wolna a blysk lampy zatrzymuje ruch - tak bynajmniej wyczytalem.
Co do swiatla to ja to widze tak ze w ciemnym pomieszczeniu i przy bliskosci lampy jak i aparatu nie potrzeba go az tak duzo.

ghost - Wto 16 Cze, 2009

tylko błyskiem. przelot migawki trwa jakieś 1/400-1/500s, nawet jeżeli szczelina naświetli tylko 1/4000 s.
Kocur - Wto 16 Cze, 2009

ghost napisał/a:
tylko błyskiem. przelot migawki trwa jakieś 1/400-1/500s, nawet jeżeli szczelina naświetli tylko 1/4000 s.


Dlatego IMO BULB bez sensu, każdy dłuższy niż minimalny czas synchronizacji z lampą się nada, bo wtedy jest moment, kiedy migawka jest całkowicie otwarta i wtedy następuje błysk. Stosując jakieś długie czasy trzeba robić zdjęcia w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, żeby nie łapać światła zastanego.

komor - Wto 16 Cze, 2009

Co do Bulb to może być wygodne w ciemnym pomieszczeniu, jeśli wyzwalamy impulsem dźwiękowym czy innym wynikającym z fotografowanego zjawiska.

kiler129, powiem szczerze – nie pamiętam. :)

kiler129 - Wto 16 Cze, 2009

Kocur napisał/a:
ghost napisał/a:
tylko błyskiem. przelot migawki trwa jakieś 1/400-1/500s, nawet jeżeli szczelina naświetli tylko 1/4000 s.


Dlatego IMO BULB bez sensu, każdy dłuższy niż minimalny czas synchronizacji z lampą się nada, bo wtedy jest moment, kiedy migawka jest całkowicie otwarta i wtedy następuje błysk. Stosując jakieś długie czasy trzeba robić zdjęcia w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, żeby nie łapać światła zastanego.

Tak ale gdy wyzole dzwiekowo to zanim migawka sie otworzy i zamknie to dawno bedzie po wszytkim.

zug - Wto 16 Cze, 2009

poczekajcie pojawi się Jaad75 i wszystko stanie się "oczywiście oczywiste" :razz:
candy - Wto 16 Cze, 2009

Kocur napisał/a:
ghost napisał/a:
tylko błyskiem. przelot migawki trwa jakieś 1/400-1/500s, nawet jeżeli szczelina naświetli tylko 1/4000 s.


Dlatego IMO BULB bez sensu, każdy dłuższy niż minimalny czas synchronizacji z lampą się nada, bo wtedy jest moment, kiedy migawka jest całkowicie otwarta i wtedy następuje błysk. Stosując jakieś długie czasy trzeba robić zdjęcia w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, żeby nie łapać światła zastanego.


tyle tylko ze wtedy musialbys zsynchronizowac otwarcie migawki wyzwolone dzwiekiem z np.tluczonego szkla,pekajacego balona itp. a lampa strzelalaby juz automatycznie,ale jesli trwa to tylko ulamek sekundy,aparat moze nie nadazyc ze zrobieniem zdjecia i moze byc juz po wszystkim

a w trybie BULB synchronizujesz blysk lampy z wydarzeniem(halasem wydanym przez fotografowany obiekt),a aparat masz juz ladnie ustawiony i przygotowany tylko do odpalenia lampy(chociaz wystarczy np.ustawic otwarcie migawki np.na sekunde lub dwie) tylko faktycznie im ciemniej tym lepiej w takim przypadku

jaad75 - Wto 16 Cze, 2009

komor napisał/a:
kiler129, powiem szczerze – nie pamiętam. :)

http://www.scantips.com/speed.html

kiler129 - Sro 17 Cze, 2009

jaad75 napisał/a:
komor napisał/a:
kiler129, powiem szczerze – nie pamiętam. :)

http://www.scantips.com/speed.html

Czyli z tego wynika ze lepiej uzywac tanszych flashy o mniejszej mocy lub usatwiac je na mala moc poniewaz te bardziej profesionalne sa mocne ale wolne - dobrze zrozumialem? :)
Narazie swojego flasha sie nie dorobilem ale mam mozliwosc pozyczeniaS SB-28DX.
Na allegro mozna za ~400zl kupic SB-28DX lub SB-25. Wiem ze nie bedzie pracowal w trybie iTTL ale chyba za taka cene oplacalne jest ich zakup - mam racje? :)
Za taka cene mozna kupic tez jakiegos sunpaka ale to nie to - to juz nie systemowy ladaujacy sie 3-4sec tylko wolny zamiennik ktory potrzbuje 10-14sec.

jaad75 - Sro 17 Cze, 2009

kiler129 napisał/a:
Czyli z tego wynika ze lepiej uzywac tanszych flashy o mniejszej mocy lub usatwiac je na mala moc poniewaz te bardziej profesionalne sa mocne ale wolne - dobrze zrozumialem? :)
Tu nawet nie chodzi moc, a o sposób działania i metodę kontroli siły błysku. Generalnie, małe lampy na stopkę są szybsze, ze względu na to, że zmniejsznie siły błysku odbywa się przez elektroniczne odcięcie czasu trwania tegoż. Dzięki temu speedlighty osiągają zdolność mrożenia ruchu znacznie większą niż ultraszybkie zestawy studyjne typu paczka i głowice, o popularnych monoblokach nie wspominając, choć oczywiście odbywa się to kosztem ilości światła jaką możemy z takiej lampki wykrzesać i stwarza w niektórych sytuacjach konieczność łączenia speedlightów w grupy. Dodatkowo, szystkie lampy używane w zestawie muszą mieć dokładnie ten sam czas trwania błysku, niezależnie którą część kadru oświetlają.
kiler129 napisał/a:
Na allegro mozna za ~400zl kupic SB-28DX lub SB-25. Wiem ze nie bedzie pracowal w trybie iTTL ale chyba za taka cene oplacalne jest ich zakup - mam racje? :)
Nienajgorasza cena, choć ja kupowałem SB-25 za ~$80, a SB-26 w okolicach $100...
kiler129 napisał/a:
Za taka cene mozna kupic tez jakiegos sunpaka ale to nie to - to juz nie systemowy ladaujacy sie 3-4sec tylko wolny zamiennik ktory potrzbuje 10-14sec.
Czasem ładowania, to się aż tak bardzo nie przejmuj - skręcony na 1/16 mocy speedlight (czas błysku ~1/10.000s) jest w stanie błysnąć 16x zanim uwolni całą energię z kondensatora, a przecież w międzyczasie jeszcze się doładowuje...

A jeszcze co do odpalania - ja bym użył radia do odpalenia zarówno aparatu, jak i fleszy. Jeden odbiornik odpalający aparat, drugi na fleszu i trigger w ręce... Chociaż nie wiem, czy wystarczyło by mi refleksu, żeby nacisnąć spust we właściwym momencie...

kiler129 - Sro 17 Cze, 2009

Ja widze to tak jelsi chodzi o odpalanie: kadr ustawiony, wszytko gotowe, migawka na te powiedzmy 2sec. Otwieram migawke pilotem, bije szklo, teraz czujnik optyczny (dla np. balonow) lub dzwiekowy (dla szkla) wyzwala lampe, po chwili ekspozycja sie konczy.

Co do lampki - myslisz ze oplaca sie kupic za ta cene 28 lub 25? :)
W sumie to nie wiem jak ksztaltuja sie ceny w usa teraz - mozesz cos powiedziec na ten temat bo za tydzien sie tam wybieram ;)

p.s. Z tego co przezytalem zarowno sb25 jak i 28 zadnej automatyki miec nie beda po podpieciu do lustrzanek serii D - dobrze mysle?
Wiec w takim razie patrzac na podobna cene sunpaka i nikona wybrac automata czy raczej cos lepszego ale manualnego?
Ja stawiam raczej na opcje druga - przeciez tych ustawien nie zmienia sie co 5 sekund ...

candy - Sro 17 Cze, 2009

jaad75 napisał/a:
A jeszcze co do odpalania - ja bym użył radia do odpalenia zarówno aparatu, jak i fleszy. Jeden odbiornik odpalający aparat, drugi na fleszu i trigger w ręce... Chociaż nie wiem, czy wystarczyło by mi refleksu, żeby nacisnąć spust we właściwym momencie...


moze byc trudno przy takich predkosciach,jesli blysk lampy rzeczywiscie trwa tylko 1/10000 sek to ciezko by to bylo zgrac z aparatem

kiler129 - Sro 17 Cze, 2009

A co do wyzwalania to ma ktos sprawdzone schematy? Najlepiej czuje sie w zasadzie w ukladach programowalnych (AVR).
candy - Sro 17 Cze, 2009

prosze bardzo:
http://www.diyphotography...e_flash_trigger

jaad75 - Sro 17 Cze, 2009

candy napisał/a:
moze byc trudno przy takich predkosciach,jesli blysk lampy rzeczywiscie trwa tylko 1/10000 sek to ciezko by to bylo zgrac z aparatem
Dlatego mówię, żeby wszystko jednocześnie odpalać radiem - jeden transceiver w ręce, jeden zapięty do gniazda samowyzwalacza w aparacie i jeden (lub więcej) na fleszu/fleszach.
candy - Sro 17 Cze, 2009

no nie wiem,ciagle mi sie wydaje ze jesli blysk ma byc zsynchronizowany np.z halasem,jakims dzwiekiem,to chyba lepiej zeby wlasnie ten dzwiek wyzwalal blysk,ewentualnie spust aparatu+lampe

chodzi mi np.o sytuacje gdzie przebijamy balon-trudno bedzie jedna reka przebic balon a druga w tej samej chwili odpalic aparat

tu mam ciekawy link:
http://www.diyphotography...ography_at_home

komor - Sob 20 Cze, 2009

candy napisał/a:
o nie wiem,ciagle mi sie wydaje ze jesli blysk ma byc zsynchronizowany np.z halasem,jakims dzwiekiem,to chyba lepiej zeby wlasnie ten dzwiek wyzwalal blysk,ewentualnie spust aparatu+lampe


candy, nawet nie wiesz jak precyzyjny może być skoncentrowany człowiek. :)
Choć nie jestem mistrzem jogi to ku memu zdziwieniu okazało się, że na spokojnie, w warunkach domowych, jestem w stanie ręcznie odpalić drugą lampę, jednocześnie (drugą ręką) wyzwalając spust aparatu z migawką 1/100 i pierwszą lampą na radiu. Skuteczność: 2 razy na 3 próby. :)

candy - Sob 20 Cze, 2009

hehe komor, szkoda ze nie mozesz ustawic tej drugiej lampy jako "dumb slave" zeby sobie sama blysnela z pierwsza :)
a pozatym to czym przebijesz balon?(balon jako przyklad tego co chcemy bardzo szybko sfotografowac)
chodzi mi o to zeby zrobic synchro tego co sie da automatycznie zeby przynajmniej jedna reke miec wolna :razz:

oracle - Nie 21 Cze, 2009

O, bardzo ciekawy link, dzieki candy,
Zbuduje sobie coś takiego i na pewno spróbuje. :twisted:

Ale to jak już będe miał czas wyjść z domu. :grin:

O tak a propo, jaka lampa do tego celu będzie najlepsza do 500zł? Chociaż wolałbym mniej. Nissin di622? Ale słyszałem że nie ma możliwości schodzenia z czasem tak nisko jak np Canonowskie speedlite'y?

komor - Nie 21 Cze, 2009

oracle, jak już napisaliśmy powyżej w tym wątku, czas otwarcia migawki jest drugorzędny w stosunku do czasu trwania błysku, który ma naświetlić zdjęcie. Chyba że tak ogólnie pytasz o właściwości tej lampy. Nie ma ona trybu szybkiego, więc czas synchronizacji X z 350D będziesz miał 1/200 bodajże (400D ma 1/200, to wiem na pewno).
W specyfikacji podają, że czas pełnego błysku w Nissinie Di622 wynosi 1/800 sekundy.

jaad75 - Nie 21 Cze, 2009

komor napisał/a:
W specyfikacji podają, że czas pełnego błysku w Nissinie Di622 wynosi 1/800 sekundy.
Co jest absolutnie nie do wykorzystania w ultraszybkiej fotografii. Podobnie jak tryb "szybki" synchronizacji, czyli HSS lub FP.
candy - Nie 21 Cze, 2009

no ale komor napisal ze czas trwania "pelnego" blysku,czyli rozumien na pelnej mocy,jesli uzyjesz slabszej mocy blysk bedzie krotszy,co zreszta przedstawia bardzo dobrze link ktory wczesniej podales jaad75
oracle - Nie 21 Cze, 2009

Ale to nie o to chodzi, chodzi mi o czas trwania błysku lampy.
Będę ustawiał aparat w tryb bulb. lampe wyzwole zdalnie przez dźwięk pękającego balona na podstawie tego schematu który jest w linku candy.

Tu chodzi o to czy nissin na najsłabszym albo jednym ze słabszych poziomów jest w stanie zejść do czasów takich aby woda z balona nie była rozmyta.

jaad75 - Nie 21 Cze, 2009

oracle napisał/a:
Tu chodzi o to czy nissin na najsłabszym albo jednym ze słabszych poziomów jest w stanie zejść do czasów takich aby woda z balona nie była rozmyta.
Tak, oczywiście. Jak każda lampa tej tej konstrukcji i mocy, przy 1/16 ma ok. 1/10.000s.
komor - Pon 22 Cze, 2009

Na stronie polskiego dystrybutora jest podana specyfikacja: Nissin Di622 i tam jest info o czasach błysku:

Czas trwania błysku pełnego [s]: 1/800
Czas trwania błysku kontrolowanego [s]: 1/800 - 1/20.000

jaad75, jeśli dobrze rozumiem to w przypadku speedlite’ów zależność między siłą błysku a czasem nie jest po prostu liniowa, tak? Czyli nie jest tak, że jeśli pełna moc = 1/800 s, to połowa mocy 1/1600 s i tak dalej? Bo jak rozumiem im dłużej błysk trwa tym jego jasność słabnie?

mnich - Pon 22 Cze, 2009

komor napisał/a:
Bo jak rozumiem im dłużej błysk trwa tym jego jasność słabnie?


Że jak? Chyba odwrotnie... albo coś przeoczyłem.

komor - Pon 22 Cze, 2009

Jak kondensator jest w pełni naładowany to błysk jest najsilniejszy. W miarę jak się opróżnia to jasność łuku elektrycznego (czy co tam się w tej lampie dzieje) słabnie.

Przydatny link od Jaada: http://www.scantips.com/speed2.html

Już widzę przyczynę niezrozumienia – nieprecyzyjne sformułowanie z mojej strony: w miarę upływu czasu podczas błysku jego jasność słabnie. Czy tak jest dobrze?

mnich - Pon 22 Cze, 2009

Pięknie.
oracle - Pon 22 Cze, 2009

No to super. Chyba zdecyduje się na tego nissina bo czytałem porównanie komora do 580EX II. Chociaż obawiam się że w temacie lamp jestem zielony więc może jeszcze zapytam jak będzie tak daleko :grin:
ROCO - Sro 18 Kwi, 2012

Witam raz jeszcze, jak juz wczesniej pisalem na innyhch watkach czy tansze lampy takie jak Nissin di866 mk2 lub Yongnuo 565ex lub 560 bez wsparcia oficjalnie HSS nadaja sie do ultraszybkiej fotografii (np z wykozystaniem bezprzewodwych transmiterow umozliwiajacych synchro do nawet 1/8000s) ? pozdrawiam R.
jaad75 - Sro 18 Kwi, 2012

ROCO, ultraszybka fotografia nie polega na sztuczkach typu HSS. Potrzebujesz krótkiego błysku, a nie krótkiej migawki.
Ardrian - Sro 10 Lut, 2021

temat troche stary ale może też się ktoś grzebał to mi odpowie. Znacie jeszcze jakieś strony gdzie jest ładnie opisane co i jak robić? najlepiej po polsku
Negatyw - Sro 10 Lut, 2021

Ardrian napisał/a:
Znacie jeszcze jakieś strony gdzie jest ładnie opisane co i jak robić? najlepiej po polsku
Nie znamy takich stron.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group