forum.optyczne.pl

Aparaty analogowe - Aparat analogowy dla początkującego

ninus - Pią 21 Sie, 2009
Temat postu: Aparat analogowy dla początkującego
Witam. Chciałbym zająć się fotografią, jako moim hobby, może pracą w przyszłości. Jestem początkującym fotografem, swoje zdjęcia wcześniej robiłem zwykłą cyfrówką, którą dostałem parę lat temu na święta. Chciałem się przerzucić na lustrzankę analogową, ale nie drogą. Nie dysponuję dużą ilością kasy, dlatego mogę nawet się skusić na jakiś używany starszy model w dobrym stanie, tylko nie mam pojęcia jaki byłby dla mnie dobry. Chciałbym od razu kupić do niego obiektyw. Dysponuję kasą ok 600zł. Z bólem mogę dodać stówkę więcej. Jestem początkujący więc nie wymagam tak dużo od aparatu.
ghost - Pią 21 Sie, 2009

z AF?

np taka minolta 7000i

tak popatrzyłem to akurat nic ciekawszego nie widać...
ew 800si, 700si, 7 (będzie droga), 600si, 60.

ze szkieł do tego... 35-70 f/4 35-70f/3.5-4.5.

na reszcie analogów AF to się nie znam ;)

bez AF.. to można poszaleć :twisted:

MasterB - Pią 21 Sie, 2009

Za 600zł to masz naprawdę duuuży wybór używanego sprzętu analogowego.
Zobacz np to:
http://www.allegro.pl/ite...try_gratis.html

hijax_pl - Pią 21 Sie, 2009

To ja mogę poleić aparaty Nikona F65, F75 itd. Ich zaletą jest to, że wspołpracują ze wszystkimi nowymi obiektywami (chodzi mi o serie G, VR)

Na allegro też sporo tego można znaleźć

ninus - Pią 21 Sie, 2009

# MasterB
Chodzi mi aby te 600zł było na aparat z obiektywem, a tu sam aparat 600zl :/

#hijak_pl
a jaki obiektyw najlepiej do Nikona F75?


Wczesniej znalazlem aparat + obiektyw za 660zl
http://allegro.pl/item717...w_90_300mm.html

Co o nim powiecie? Nadaje sie dla bardzo poczatkujacego?

hijax_pl - Pią 21 Sie, 2009

ninus, zdecydowanie 50/1.8D, tani, ostry standard.
MasterB - Pią 21 Sie, 2009

Jak to bez? Pisze że z obiektywem Tamron EF 28-105 jest napisane :)
Zresztą to był tylko przykład, jak widzisz wybór jest duży.
A może by tak zenit? Z obiektywem Helios44 zamkniesz się w 100zł

ninus - Pią 21 Sie, 2009

hijak_pl
a z tym obiektywem, za taką cene, oplaca sie?

http://allegro.pl/item717..._uv_gratis.html

hijax_pl - Pią 21 Sie, 2009

Słuchaj - rozumiem że będziesz pstrykał w manualu. a 75 ma lepszy śwaitłowmierz.
Co do 28-80 - to dobre szkiełko. Zadziwiająco ostre. Mam je więc wiem co mówię :wink:

Wujek_Pstrykacz - Pią 21 Sie, 2009

Ja to zawsze marzyłem o Dynaxie 8000i, ale nie ma ich na aukcjach w tej chwili.
ninus - Pią 21 Sie, 2009

w takim razie wybiorę chyba NIKON F75 + OBIEKTYW 28-80 za 450zł chyba ze doradzicie jeszcze cos innego

i jeszcze nie powiedzieliscie co sądzicie o tej ofercie
http://allegro.pl/item717...w_90_300mm.html

hijax_pl - Pią 21 Sie, 2009

F75 ma pomiar w spocie, czego F65 nie ma. F75 ma więcej pól w pomiarze matrycowym, choć empirycznie mogę powiedzieć, że to nie jest żadna różnica.

Oba poprawnie współpracują z obiektywami z VR i bez pierścienia przesłony (G).

A proponuję Ci nikona tylko i wyłącznie z tego powodu, że nie ma problemu z dobrymi szkłami. I do starego nikona dokręcisz nowe, świeżutkie szkiełko.

Jako ciekawostkę powiem że ten leciwy F65 zadziała z pilotem na podczerwień ML-L3. ten sam z którym działa np D90 :wink:

[ Dodano: Pią 21 Sie, 2009 22:34 ]
ninus napisał/a:
i jeszcze nie powiedzieliscie co sądzicie o tej ofercie
http://allegro.pl/item717...w_90_300mm.html


EOS3000 to bardzo prościutki aparat, osobiście bym celował w EOS300. Swego czasu to właśnie 300 zgarniała nagrody. To jedno zero w nazwie to różnica klasy w zasadzie..

EOS300 tak jak F65/75 ma podgląd głebi ostrości. 3000 - nie ma.

Ale nie będę się produkował - nie miałem ani 300 ani 3000 - niech się kanonierzy wypowiadają :wink:

krisv740 - Pią 21 Sie, 2009

hijax_pl napisał/a:
EOS3000 to bardzo prościutki aparat, osobiście bym celował w EOS300. Swego czasu to właśnie 300 zgarniała nagrody. To jedno zero w nazwie to różnica klasy w zasadzie..

Ale nie będę się produkował - nie miałem ani 300 ani 3000 - niech się kanonierzy wypowiadają


imho - szkoda sobie d...ę zawracać tym czymś. jeśli już to 33/5/3/50/50e!
w chwili obecnej można już wybierać, cena jest czasami okazyjna.
ale...
jak ktoś przeznacza 600 pln na aparat ze szkłem, to ja radziłbym coś całkowicie manulanego. stare nikony, minolty,pentax'y . w ostateczności jakiś contax lub yashica...
ostatnich nie polecam, bo im więcej osób to kupi, to mi szkła do góry na e-bay skoczą , bo popyt wzrośnie.
powatarzam - całkowicie manualne /bez af/ lustrzanki i obiektywy będą tańsze i nauczyć się można.....

garreth - Pią 21 Sie, 2009

a może poczekać aż się pojawi na allegro (teraz akurat nie ma, choć kiedyś było tego pełno) zestaw F-80 + 28-80? powinno zamknąć się w kwocie 600 PLN

EDIT:
tutaj jest, ale jakoś dziwnie drogo... (750 PLN)
http://www.interfoto.com.pl/

hijax_pl - Pią 21 Sie, 2009

Dziwnie jak dziwnie, F80 body potrafi kosztować i 600zł.
garreth - Pią 21 Sie, 2009

za 400 PLN można kupić korpus F-80
+150 PLN za obiektyw
np.:
http://allegro.pl/item720..._g_idealny.html

hijax_pl - Pią 21 Sie, 2009

ninus, jak znajdziesz f80 za 450zł - bierz. Będziesz zadowolony.

Np tu

ninus - Sob 22 Sie, 2009

no i znalazlem
http://allegro.pl/item710...ajne_filmy.html

+ obiektyw

http://allegro.pl/item718..._3_5_5_6_d.html

Tak więc kupuję ;) dzięki wszystkim za pomoc :) napewno bede na forum zagladal jeszcze ^^

hijax_pl - Sob 22 Sie, 2009

Zapytaj czy ten obiektyw nie jest "rozklekotany" bardzo :wink:
garreth - Sob 22 Sie, 2009

racja - zapytaj czy nie ma luzów, czy pierścienie chodzą bez trudu, itp.
informacja
"Stan BDB, niewielkie ślady użytkowania, soczewki idealne. Dekielek przedni."
jest bardzo zdawkowa :neutral:

palindrom - Sob 22 Sie, 2009

garreth napisał/a:

"Stan BDB, niewielkie ślady użytkowania, soczewki idealne. Dekielek przedni."
jest bardzo zdawkowa :neutral:


Stan BDB - Być może Drzewiej Był niezły
niewielkie ślady użytkowania - obudowy zostało tak niewiele, że i ślady na niej nieduże
soczewki idealne - wyglądają podobnie do idei soczewki - bryła szkła ociosana z obu stron
Dekielek przedni - dekielek jest w przednim stanie

Wolny przekład z języka allegrowego :mrgreen:

garreth - Nie 23 Sie, 2009

:shock: :twisted: :mrgreen: :razz: :lol:
dzięki za wytłumaczenie :razz:

ninus - Nie 23 Sie, 2009

taką dostalem odpowiedz jak zapytalem o dokladny stan obiektywu

Nie wygląda jak wyjety z pudełka,żadnych obtarć i rys na korpusie i oczywiście na szkłach, trudno jest coś takiego opisac , po prostu nie jest już tak świeży jak nówka

hijax_pl - Nie 23 Sie, 2009

Zapytaj zatem:
- czy są czyste soczewki
- czy jest kurz/grzyb w środku
- czy pierścień ostrości nie ma luzów

ninus - Nie 23 Sie, 2009

Byłem juz gotowy do kupna, ale wszystko skomplikowała mi mama. Przyniosła jakąs ulotkę i zapytała czy takiego aparatu nie chce, pokazujac na lustrzankę cyfrową sony. Powiedziałą, że jezeli to mnie naprawde pasjonuje to może poświecic wiecej kasy na to. Teraz moje pytane czy dla amatora jak ja oplaca sie kupywac lustrzanke cyfrową (jak tak to jaką) czy moze lepiej lepszego analoga (i znowu pytanie jakiego), a moze jednak wziasc tego Nikona F80, ale z lepszym obiektywem? Slyszalem ze analogi sa lepsze co do jakosci zdjec, ale negatywem jest chyba klisza i koszta wywołania. Doradzcie xD
garreth - Nie 23 Sie, 2009

do tego, co już napisał hijax_pl, dodałbym pytanie:
- czy pierścień przysłony chodzi bez wyczuwalnych oporów i czy przysłona otwiera/zamyka się bez zacięć


ninus napisał/a:
czy dla amatora jak ja oplaca sie kupywac lustrzanke cyfrową (jak tak to jaką) czy moze lepiej lepszego analoga (i znowu pytanie jakiego)

trudne pytanie i raczej nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi
jeśli
- chcesz się nauczyć cierpliwości i szacunku do każdej klatki
- mieszkasz w większym mieście (gdzie będziesz miał dostęp do dobrego labu wywołującego zarówno C-41, E-6, jak i koreks)
lub masz możliwość na początek oddawania komuś znajomemu do wołania
- w przyszłości planujesz zmontować sobie w domowym zaciszu ciemnię
to lepszy analog

jeśli zaś nie chcesz się użerać z noszeniem do labu filmów, archiwizowaniem wywołanych klatek, itp., a ponadto chcesz na bieżąco śledzić swoje postępy (na zasadzie "cyk" i podchodzisz do komputera obejrzeć rezultat),
to może lepsza będzie cyfra

ninus napisał/a:
moze jednak wziasc tego Nikona F80, ale z lepszym obiektywem?

tylko chciałbym zwrócić Ci uwagę, że F-80 nie współpracuje z obiektywami bez CPU, czyli nie wszystkie szkła podepniesz pod ten korpus

ninus napisał/a:
Slyszalem ze analogi sa lepsze co do jakosci zdjec, ale negatywem jest chyba klisza i koszta wywołania.

w fotografii czarno-białej - zauważalnie lepsze
trochę nieściśle napisałeś - do korpusu ładujesz film, który może być filmem negatywowym (negatyw wywoływany w procesie tradycyjnym lub w C-41), bądź filmem pozytywowym (diapozytywem, wywoływanym w procesie E-6)

hijax_pl - Nie 23 Sie, 2009

Co do fotografii analogowej:
Negatywem - jest brak możliwości podglądu zdjęcia zaraz po jego zrobieniu.
Pozytywem - nauczysz się robić zdjęcia a nie pstrykać bez sensu (polecam dodatkowo statyw i stały obiektyw :wink)

Ogólnie:
Tani analog da Ci jakość profesjonalnej lustrzanki cyfrowej.
Diapozytyw ma zdecydowanie lepszą dynamikę w porównaniu z fot cyfrową.

P.S.
Z obiektywami bez CPU współpracuje np F100 - ale to koszt koło 1000zł....

ninus - Nie 23 Sie, 2009

chce się nauczyć cierpliwości i szacunku do każdej klatki i mieszkam w większym mieście , wiec myśle, że wezme ten F80 na początek i kupie do niego obiektyw

a co do tamtego obiektywu to kolejna odpowiedz dostalem:
Soczewki czyste, pierścienie chodzą prawidłowo, co do luzów to według mnie nie ma jak na tą klasę obiektywóe.

garreth
w sensie negatyw chodzilo mi o minus lub wadę aparatu ;)

garreth - Nie 23 Sie, 2009

no to brać ;)
ale jeśli rodzina zaproponowała pomoc finansową, to może lepiej poszukać czegoś ciut lepszego na początek
np. 35-70/2,8D ?
http://allegro.pl/search....50604&country=1

ninus - Nie 23 Sie, 2009

skoro taki polecasz, to czemu nie :)

a i czym sie roznia obiektywy bez CPU z tymi z?

garreth - Nie 23 Sie, 2009

35-70 ma lepsze światło niż 28-80 ;) choć ciut mniejszy zakres ogniskowych ;)

obiektywami z CPU są obiektywy z serii AF-D, AF-G i AF-S :wink:

mavierk - Nie 23 Sie, 2009

no ale w sumie z 35mm już da się zrobić coś ciekawego :)
palindrom - Nie 23 Sie, 2009

ninus,
myślę że podejmujesz słuszną decyzję. Po dwóch latach posiadania cyfry nabrałem trochę złych nawyków ale właśnie zacząłem budować ciemnię i to wszystko naprawiać ;)

Jeżeli możesz kupić 35-70/2,8D to się nie wahaj, będziesz miał pokryty zakres od szerokiego po standard więc nie będzie potrzeby szybko dokupować czegokolwiek. Za jakiś czas i tak się spłuczesz na jakieś manualne perełki ale taka to już kolej rzeczy :mrgreen:

hijax_pl - Pon 24 Sie, 2009

Obiektywy z CPU przekazują do aparatu informację o samym szkle (aperatura min i max + zakres ogniskowych) a także podczas pracy o ustawionej odległości ostrzenia.

Ta odległość jest używana w aparacie przez system pomiaru światła, przez intelignetny AF, przez program P do stwierzenia czy to portret czy krajobraz czy co innego :wink:

Każdy aparat może współpracować ze szkłami bez CPU. W droższych modelach możesz ręcznie wpisać parametry szkła, ale przez brak sygnału o odległości ostrzenia nie działa matrycowy pomiar swiatła. W tańszych modelach nie wprowadzisz ręcznie tych danych - dlatego nie działa światłomierz w ogóle a na aparacie możesz ustawić tylko czas migawki na programie M

garreth - Pon 24 Sie, 2009

ninus, jeśli się jeszcze zastanawiasz, to proponuję przeczytać uważnie ten wątek:
http://www.korex.net.pl/forum/viewtopic.php?t=2476
:wink:

muzyk - Czw 10 Gru, 2009

Jeśli nadal aktualny jest temat ... proponuję
http://www.photohaus.de/i...Hash=ccd3ff17ec
Fajny aparacik dla początkujących analogowców. Chciałem sobie kupić drugi, na czarno-biały film... ale myślę, że fajnie byłoby mieć dwa różne :)
Poza tym właśnie wywołałem pierwszą kliszę ... jasne, puszka tylko pstryka i przesuwa ...
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Chyba cyfrowy pójdzie w odstawkę... :mrgreen:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group