forum.optyczne.pl

Inne akcesoria fotograficzne - Adapter Canon EOS / M42

gladius - Nie 18 Mar, 2007
Temat postu: Adapter Canon EOS / M42
redukcja Canon EOS / M42x1 z potwierdzeniem ostrości

Co jest warta ta redukcje? Na Canonie 350D ciężko ustawić ostrość wizualnie z powodu małego pola wizjera i zdażają się duże błędy. Czy występują błędy ustawiając ostrość na tej redukcji a jeżeli tak to jakie?

Remol71 - Nie 02 Wrz, 2007
Temat postu: Kupiłem Dandelion EOS/M42.
Zastanawiałem sie nad rozwiązaniem problemu ostrzenia M42 w dziurce 400D. W grę wchodził dandelion lub matówka z klinem optycznym. Po rozpatrzeniu za i przeciw nabyłem dandelion v. 3.1. Sprawdzałem ze szkłami 58/2, 135/3.5 i 200/4. Nie występują problemy typu BF/FF, ostrość w punkt. Zasadniczo jestem zadowolony. Komfort użycia szkieł poprawił się zdecydowanie.
Arv - Nie 02 Wrz, 2007

A co to jest Dandelion ?
Czy to ta przejściówka z chipem do potwierdzania ostrości ?
Gdzie kupiłeś ?

Remol71 - Nie 02 Wrz, 2007

Arv napisał/a:
A co to jest Dandelion ?
Czy to ta przejściówka z chipem do potwierdzania ostrości ?
Gdzie kupiłeś ?


Dokładnie to jest właśnie przejściówka z chipem. Namiar podam na priva.

vdr - Pon 07 Kwi, 2008
Temat postu: adapter M42 z potwierdzeniem ostrości
jako że lada dzień przyjdzie do mnie upragniony EOS 40D, a na bogatą szklarnię mnie w tej chwili nie stać, zamierzam zaprząc do roboty manualne obiektywy Zeissa i Pentacona od mojej starej Praktiki.

w tym celu kupuję adapter M42 - i tu pytanie - czy warto kupić taki z potwierdzeniem ostrości?
http://www.allegro.pl/ite..._w_wa_lodz.html
http://www.allegro.pl/sho...Fa%3E%3C%2Fi%3E

mavierk - Pon 07 Kwi, 2008

dandelion jest znany i lubiany i chwalony - moim zdaniem się opłaca :)
Dingo - Wto 08 Kwi, 2008

Warto brać ten z potwierdzeniem ostrości.

Zwróć jednak uwagę na jakość wykonania - wśród obu typów adapterów M42 zdarzają zarówno bardzo precyzyjnie wykonane, ale i takie, które chyba były klepane na kowadle ;)

vdr - Wto 08 Kwi, 2008

Dingo napisał/a:
Warto brać ten z potwierdzeniem ostrości.

Zwróć jednak uwagę na jakość wykonania - wśród obu typów adapterów M42 zdarzają zarówno bardzo precyzyjnie wykonane, ale i takie, które chyba były klepane na kowadle ;)


hmm, po zdjęciach na allegro trudno ocenić jakość - jak byś miał namiary na jakiś porządny to daj ;-)

Dingo - Wto 08 Kwi, 2008

Zamiast na Allegro.pl możesz kupić od razu u producenta: http://www.raysfoto.pl/

Sprawdzone, dobrej jakości.

vdr - Wto 08 Kwi, 2008

Dingo napisał/a:
Zamiast na Allegro.pl możesz kupić od razu u producenta: http://www.raysfoto.pl/

Sprawdzone, dobrej jakości.


hmm, nie widzę u nich adapterów z chipem...

Arek - Wto 08 Kwi, 2008

Dandeliona ma Remol71 z naszego forum. Z tego co widać z jego postów chwali sobie. Choć on ma 400D, a tam wizjer jest dużo groszy niż w 40D. W dobrym wizjerze często wprawa fotografa da lepsze efekty niż
dandelion.

Dingo - Sro 09 Kwi, 2008

vdr, całkiem niedawno (bodajże w styczniu 2008 r.) kumpel kupował u nich adapter z potwierdzeniem ostrości do Pentaksa K10D - może zadzwoń do nich albo napisz maila z pytaniem czy mają do Canona 40D
marekf - Sro 14 Maj, 2008
Temat postu: Adapter EOS/M42
Jak w temacie
Czy ktoś posiada taki adapter i może powiedzieć gdzie go kupił ?? kupiłem już 2 adaptery eos/m42 ale strasznie strasznie ciężko chodzą, nie źle ująłem jak się wkręci taki adapter to bez serwisu nie da się go wykręcić ;)

Pozdrawiam i dzięki za wszelkie odpowiedzi

MM - Sro 14 Maj, 2008

Nie ma czegoś takiego jak adapter EOS 40D/ M42, jest po prostu EOS/M42.
Aadapter takowy kupiłem w zwykłym sklepie foto jakich pełno. Jeżeli jesteś z Łodzi to podam adres. Ten sklep nie wysyła niczego przez internet.

marekf - Czw 15 Maj, 2008

aj wiem że nie ma czegoś takiego jak eos 40D /m42 ale szukam kogoś kto ma canona 40d i taki adapter (eos/m42) i dobrze mu chodzi!
MM - Czw 15 Maj, 2008

Obojętne czy masz 40D czy 300D lub 1Ds, taka przejściówka będzie działała tak samo.
Taka przejściówka powinna być dobra.

007areka - Czw 15 Maj, 2008

...mam dokladnie taka sama
owszem chodzi troszke cieszkawo...a nawet chyba chodzila bo juz teraz jest ok...z moja 40d dobrze wszystko spolpracuje, tylko misie narazie zabawa znudzila z m42....dodatkowo jescze polecam z pierscieniami poprobowac...

Smola - Wto 20 Maj, 2008

Tez mam taka. Wszystko cacy.
marekf - Sro 21 Maj, 2008

Witam Ok wielkie dzięki;)

Pozdrawiam

Smola - Pią 23 Maj, 2008
Temat postu: Na jakiej zasadzie działa przejściówk M42 z potwierdzniem...
Na jakiej zasadzie działa przejściówk M42 z potwierdzniem ostrości ?

Czy dobrze myśle - ostrze manualnie, a centralny punkt AF mierzy czy jest ostry pierwszy napotkany obiekt widziany przez wizjer ?

mavierk - Pią 23 Maj, 2008

W nikonie jest dioda, która, gdy jest ostrość w punkcie - zapala się na zielony :)

W canonie chyba podświetla się na czerwono punkt ostrości

W pentaxie, z tego, co czytałem podświetla się ten punkt, na którym jest ostrość

co do 1 jestem pewien, co do kolejnych, niech ktoś inny się wypowie :)

Smola - Sob 24 Maj, 2008

No ja mam Canona. Punkt ostrosci blyszczy na czerwono. Ale nie odpowiedziales na moje pytanie. Nie bardzo rozumiem co chciałes wyrazić.
mnich - Sob 24 Maj, 2008

Ustawiasz ostrość manulanie, a system AF sprawdza czy jest ostrość w wybranym punkcie AF. Jeśli złapiesz ostrość aparat to potwierdzi migającą diodą w wizjerze - w nikonie- W jaki sposób sygnalizuje w Canonie - nie wiem. :)
mavierk - Nie 25 Maj, 2008

a w pentaxie jeszcze pipczy :P


Ok.. chyba sczaiłem - przejściówka z ostrością ma bodajże szparkę w którymś miejscu w przejściówce - co pozwala na mierzenie ostrości z eosem. Zresztą możesz na forum m42 zapytać, bo aktywowali Ci konto, a mi dezaktywowali :)

jaad75 - Nie 25 Maj, 2008

mavierk napisał/a:
a w pentaxie jeszcze pipczy
Chyba, że wyłączysz... Podświetlenie punktu też zresztą można wyłączyć (chociaż nie wiem po co) i wtedy zostaje tylko zielony sześciokąt na pasku pod wizjerem...
sigielki - Sro 17 Gru, 2008
Temat postu: Adapter M42 dla Canona
witam

mam zamiar kupic adapter Canon (450d) do obiektywów m42, tzn. podpiąc obiektywy m42 do canona.:)

sporo jest tego na allegro, ale może któryś polecacie szczególnie.

dzieki, pozd

//poprawiony temat

edmun - Sro 17 Gru, 2008

może na przykładzie własnego tematu odrobinę pomogę
http://forum.optyczne.pl/...?t=5022&start=0

LitVuS - Sro 17 Gru, 2008

Prawda, allegro ma pod tym względem liczną ofertę, ale do rzeczy!
Po pierwsze: nie kupuj adapterów czarnych - w 70% są malowane proszkowo i utwardzane w piecach, co nie zapewnia dobrej jakości pokrycia metalu (aparat do czyszczenia wewnątrz). Zdarzają się też dobre adaptery (czarne) pokrywane metodą anodowania, ale lepiej nie ryzykować, bo nie wiadomo na co się trafi. Znaczenie pewniejsze są srebrne!

Po drugie musisz napisać jaki chcesz typ adaptera:
- zwykły
- z potwierdzeniem ostrości (chip'em)
Jeżeli zdecydujesz się na zwykły to kup obojętnie jaki (oczywiście srebrny), a jeżeli z elektroniką to pooglądaj zdjęcia czy moduł elektroniczny jest ładnie przyklejony (firmowo). Ponieważ na allegro są oszuści którzy osobno kupują chipy i konwentery, a potem je na odwal sklejają (bez szablonów).

Warto też poczytać komentarze danego sprzedawcy, a dopiero później kupić.

mavierk - Sro 17 Gru, 2008

zacznijmy od tego, że chipy w przejściówkach nazywamy dandelionem ;)

no możesz też kupić osobno dandelion i osobno przejściówka (ale musi być z wgłębieniem na dandeliona). Oczywiście jeśli lubisz takie małe robótki jak przyklejanie :)

A tak z swojej strony to poleciłbym Ci wejść na forum canona i poszukać tam czegoś na temat ofert przejściówek (z pewnością będą opinie dotyczące poszczególnych zakupów). Ewentualnie mógłbyś poszukać na forum o szkłach manualnych ekrowy :)

TomiCBR - Sro 17 Gru, 2008

Ja kupiłem taki do 40D i podpinam Heliosa 44M-6.
http://www.allegro.pl/ite...u_japonski.html
Działa bez problemów.

edmun - Czw 18 Gru, 2008

ten klucz mnie przeraża :D
sam kupiłem zwykły adapter srebrny, który bezproblemowo odkręcam razem z obiektywem.

sigielki - Czw 18 Gru, 2008

dzieki wszystkim

chyba kupię ten "japonski", bo "prawie w krakowie....

słyszałem że w Nikonach jest problem z ostrością przy stosowaniu adaptera, czy w canonach jest podobnie?

marekf - Sob 20 Gru, 2008

nie w canona nie jest bo nie masz soczewki żadnej w adapterze a nikonach już musisz mieć :) ten adapter co napisał kolega wyżej też miałem i się dobrze sprawdzał :)
enzo83 - Pon 27 Kwi, 2009

ja posiadam adapter firmy massa z potwierdzeniem ostrości
używam go kilka miesięcy na różnych obiektywach i sprawuje się idealnie

j_zaz - Pon 25 Maj, 2009

enzo83 napisał/a:
ja posiadam adapter firmy massa z potwierdzeniem ostrości
używam go kilka miesięcy na różnych obiektywach i sprawuje się idealnie


A gdzie go kupiłeś?

MasterB - Pon 25 Maj, 2009

j_zaz napisał/a:

A gdzie go kupiłeś?


Ja też mam firmy Massa, kupiłem na alledrogo... Zanim jednak kupisz, zapytaj sprzedawce czy zaakceptuje zwrot/wymiane w przypadku FF/BF. Mnie się trafiła wersja z BF :neutral:

heniu1980 - Nie 15 Sie, 2010
Temat postu: adapter eos/m42
Witam

Postanowiłem ostatnio poeksperymentować ze starymi obiektywami z zenita i kupiłem przejściówkę eos/m42 (bez potwierdznia ostrości) moje stare obiektywy ostrzą do paru centymetrów a potem jest cały czas obraz zamazany. Co mam zrobiś żeby móc ostrzyć obiekty oddalone np 1 m lub dalej??? Proszę o pomoc

moronica - Nie 15 Sie, 2010

jesli adapter jest bez soczewki to normalne, ze nie ostrzy na nieskonczonosc a to z kolei moze oznaczac, ze nie bedzie nawet ostrzyl na obiekty oddalone o kilkanascie metrow. ale 1m... troche radykalnie. ustaw ostrosc na nieskonczonosc i zobacz, jak daleko pojdzie
SlawGaw - Nie 15 Sie, 2010

moronica napisał/a:
jesli adapter jest bez soczewki to normalne

Tylko w Nikonie, w innych systemach nie musi być soczewki aby uzyskać nieskończoność. Tym bardziej dziwi problem opisany przez heniu1980, może nie do końca wkręcony obiektyw w adapter albo założony razem z jakimś pierścieniem pośrednim lub zwyczajnie skopany obiektyw.

MC - Nie 15 Sie, 2010

Zgadza się. Takie cuda z soczewkami tylko w Nikonie.
heniu1980 - Pon 16 Sie, 2010

mam starego canonka 350 i zaden z 3 obiektywów z zenka nie ostrzy jedyne co mi zostało przydatne to mieszek i jupiter ale już sam jupiter nie ostrzy dalej jak na pare centymetrów. Nie wiem może inny adapter kupić? tylko jaki?
SlawGaw - Pon 16 Sie, 2010

heniu1980, jaki masz adapter? Wstaw może jakieś zdjęcia tego adaptera i obiektywów tak by było widać mocowania, oraz jak to wygląda wszystko razem.
muzyk - Pon 18 Paź, 2010

Jeśli chodzi o M42/Eos z potwierdzeniem ostrości (przysłona widoczna w programie M: f1.4), to kupiłem takie daw u jednego sprzedawcy z Chin.
Oba adaptery działają bardzo dobrze i są solidnie wykonane.
Tutaj link do tego sklepu HT-photo na ebay.de
Czy ów dendalion jest programowalny czy nie? Nie wiem. Na pewno ustawia ostrość dobrze, tzn. pokazuje dobrze.
Kolejny adapter, dość drogi, z potwierdzeniem ostrości to P-Six/Eos (przysłona ustawiona na 1.8) bardzo dobrze działający kupiony w Orchidspace (ci z kolei mają drogi M42/Eos, stąd wybrałem HT-Photo).
Dla miłośników podpinania "słoików" bądź "rusznic" z mocowaniem Pentacon-Six do Canona- rozwiązanie bardzo pomocne.
Jeśli ktoś się waha, nie powinien. Sprzęt sprawdzony w obu przypadkach, szybka wysyłka, cena zwłaszcza M42/Eos przystępna.
Co do ceny (48 Euro) P-Six/Eos ... mieści się w granicach rozsądku.
Samo zaś połączenie średniego formatu z np. APS-C jest dość egzotyczne i gałowybałuszalskomiotne :shock: ( :lol: ) u innych, choć dla znawców tematu - żadna nowość.

hijax_pl - Pon 18 Paź, 2010

muzyk, to jakaś nowa moda żeby wątki stare jak świat odkopywać? :zalamany:
zug - Pon 18 Paź, 2010

hijax_pl napisał/a:
muzyk, to jakaś nowa moda żeby wątki stare jak świat odkopywać? :zalamany:

słaby ruch na forum to odokopujemy stare :roll: :razz:

muzyk - Pon 18 Paź, 2010

hijax_pl napisał/a:
muzyk, to jakaś nowa moda żeby wątki stare jak świat odkopywać?

Może komuś się przyda info o tych sklepach i tych adapterach.

jurand - Sro 08 Cze, 2011

No to ja jeszcze odkopię :mrgreen:
Zamierzam się na zabawę z 60d+ szkiełka M42. Potestowałem szkiełka kolegi i mi się spodobało :razz: Tym bardziej że optycznie b.dobrze i w sumie to tania zabawa.

Otóż potrzebuję rady czy wybrać adapter z dandelionem ? czy odpuścić ii kupić zwykły.
Na ile będzie przydatne potwierdzenie ostrości w C60d ?
Ten testowany adapter kolegi był bez potwierdzenia i z 20-25 zdjęć wszystkie dobrze wyostrzyłem więc ... ?
Warto dołożyć do dandeliona ?

Baku - Czw 09 Cze, 2011

Chyba jednak warto. Dopłata nie jest gigantyczna a jednorazowa. Co prawda 60D ma dość dobry wizjer i można w nim dodatkowo zmienić matówkę, to jednak posiadanie dandeliona jest użyteczne, zwłaszcza przy mniejszych przesłonach.
komor - Czw 09 Cze, 2011

A trafia dokładnie ten dandelion? :)
jurand - Czw 09 Cze, 2011

No właśnie nie miałem do czynienia z dandelionem i nie wiem na ile to ustrojstwo jest sprawne :wink:
Wizjer mi na razie wystarcza, ale latka i "oczki" lecą :roll:
Pewno dołożę te parę groszy.

hijax_pl - Czw 09 Cze, 2011

jurand napisał/a:
No właśnie nie miałem do czynienia z dandelionem i nie wiem na ile to ustrojstwo jest sprawne :wink:
Dandelion tylko pozwoli Ci aktywować automatykę aparatu - tzn dalmierz. Na tyle się sprawdzi bo do tego służy. Na ile Ci sam dalemierz pomoże - tego nie wiem.
dr11 - Czw 09 Cze, 2011

Co prawda dandeliona nie mam, ale mam manualny obiektyw firmowy z potwierdzeniem ostrości i występuje w nim zakres tolerancji trafienia tak, że jak kręcę pierścieniem od ∞ to raportuje mi poprawne ustawienie ostrosci w delikatnie innym miejscu niż kręcąc od MFD. Z resztą tak chyba będzie pracować każde szkło AF w trybie MF. Ja bardziej polegam na matówce, chyba, że warunki przeszkadzają we wzrokowej obserwacji.
jurand - Czw 09 Cze, 2011

Ale przeszkadzał ten dandelion nie będzie :wink: więc pewno się zdecyduję.
Różnica w cenie nie tak duża.
Próbowałem ostrzyć przez wizjer jaki w Lv i bez potwierdzenia jest też ok.
Stąd moje pytanie, czy się przyda.

bacruk - Sob 11 Cze, 2011

jurand, przyda się. Proponuje programowalny. Są konstrukcje pozwalające ustawić f, ogniskową i korektę BF/FF - skutkuje większa dokładnością potwierdzeń.
sztorm94 - Wto 20 Sie, 2013
Temat postu: adapter EOS/M42
Wiem, że tych tematów było w piguły i wierzcie mi, czytałem je. Nie tylko tutaj, także na innych forach. Wszędzie, albo temat nie skończony, albo umarł, albo nie wyjaśnia wszystkiego.

A więc tak:
Body: 550D (plus analog 300V)

Mam w domu Zenita E wyciągniętego z szafy babci (wraż ze statywem i lampami, ale babcia w sumie sama nie wie czmeu lampy przestały działać). Zenit co prawda jest uszkodzony, ale to nie istotne w tym momencie. Wraz z nim dostałem Heliosa 44-2. Nie wiem co to szkło potrafi - pewnie niewiele. Używałem go do tej pory do makro (odwrócony Helios + drugie szło).

Przechodząc do sedna. Jaki mam adapter wybrać (chodzi mi o konkretne modele)? Wiem, że z potwierdzeniem ostrości i czytałem też, ze lepiej z aluminium matowionego chemicznie, bo nie ma sznas by jakaś farba, której w tym wypadku nie ma, kruszyła się do puszki.

Z drugiej strony przeczytałem gdzieś, że Helios przy ostrzeniu na nieskończoność jakimś cudem o lustro haczył i że ogólnie te przejściówki nie są takie fajne. Wolałbym unieknąć uszkodzenia sprżetu, bo nie stać nie na kupno drugiego aparatu (na ten i tak mocno budżet musiałem naciągać), a z drugiej strony chcialbym powiększyć swoje możliwości (teraz mam kity Canona 18-55 oraz 55-250 (i pełna klatka C 28-90)) :(

iwonka1 - Czw 26 Wrz, 2013

Powiem że wyróżnia się doskonałą jakością...naprawdę wiele osób chce być posiadaczami tego cacka:)
komor - Pią 27 Wrz, 2013

sztorm94 napisał/a:
Wiem, że tych tematów było w piguły i wierzcie mi, czytałem je. Nie tylko tutaj, także na innych forach. Wszędzie, albo temat nie skończony, albo umarł, albo nie wyjaśnia wszystkiego.

I dlatego zakładasz następny, zamiast dopisać się do już istniejącego, żeby ewentualne informacje były w jednym miejscu? :???:

sztorm94 napisał/a:
Jaki mam adapter wybrać (chodzi mi o konkretne modele)?

Temat umiera albo jest niedokończony dlatego, że nie śledzimy na bieżąco jakie tam w tym tygodniu są produkty na Allegro, a ponieważ mowa jest o relatywnie tanim kawałku metalu, to oferty, oferenci i producenci zmieniają się co chwilę. Dlatego właśnie są porady ogólne o unikaniu malowania itd.

komor - Pią 27 Wrz, 2013

Scaliłem właśnie wszystkie tematy dotyczące adaptera EOS/M42 od 2007 roku.
cybertoman - Sob 28 Wrz, 2013

komor napisał/a:
a ponieważ mowa jest o relatywnie tanim kawałku metalu, to oferty, oferenci i producenci zmieniają się co chwilę.
A niedawno w jakims papierowym czasopismie czytalem testy adapterow z konkluzja, ze tylko Novoflex, a cala reszta to decentryczne smieci.
komor - Sob 28 Wrz, 2013

cybertoman, jak zapewne się domyślasz, w naszym skromnym kraju jak ktoś pyta o adapter EOS/M42 to z dużym prawdopodobieństwem chodzi o tanią lustrzankę i Heliosa znalezionego na strychu. :)
cybertoman - Sob 28 Wrz, 2013

komor, ależ oczywiście. Ja tak w formie ciekawostki a nie porady. Sam też mam jakąś taniochę, bo nie zajmuje sie M42 na poważnie (co by to tam nie znaczyło) i przez glowę by mi nie przeszło polecać dla Babcinego Heliosa Novoflexa. Ci, co go potrzebują, nie pytaja o to na forum.
spootnick - Sro 02 Paź, 2013

To i ja dorzuce 3grosze.
Po kupnie50mm f1.4 przestalem sie bawic w m42 i BP. Ale moge powiedziec, ze 450D z dantylionem dobrze dziala. czasem trzeba powtorzyc strzal ale dobrze trafia.
Mozna podpiac jeszcze canona fd do eosa ale potrzebna jest przejsciowka z soczewka. Tanie tez juz one nie sa. Na ebayu wachaja sie od 15funtow bez dantyliona do 26 z dantylionem. Nie wiem jak sie sprawdzaja bo nawet nie zakupilem takowej. Ale praktica BP daje rade.
Co do ustawiania ostrosci w canonie to jest jeszcze zielona kropka w wizjerze i ona informuje o ustawieniu ostrosci.

zaki - Wto 05 Lis, 2013

Rozważam kupno Takumara 55mm f/2 albo Pancolara 50mm f/1.8, ale zauważyłem, że w przypadku, szczególnie tego drugiego, występują różne wersje. Spotkałem się, poza standardowym, m. in. z modelami "electric" oraz "auto". Czy z każdym, z w/w obiektywów, działa opcja potwierdzenia ostrości?

spootnick napisał/a:
Po kupnie50mm f1.4 przestalem sie bawic w m42 i BP.


Możesz porównać jakość zdjęć ze starszych obiektywów z tym "nowym" Canonem?

spootnick - Czw 07 Lis, 2013

Nie za bardzo moge porwnac. Ja z manualnych mam praktikara 50/1.8 od czasu do czasu uzywam 28f2.8.
Podejrzewam, ze takumary daja ciut ladniejszy obrazek od canona, ale canon ma przewage w szybkim af.
I to dla mnie sie bardziej liczylo niz ladniejszy obrazek.
A tekie tam bajkowe bokeh'y mnie nie kreca.

Zielona_Trawa - Pią 21 Wrz, 2018

Dzien dobry, poleccie mi kogos zywego do roznowy jak zaprogramowac ogniskowa w dandelionie bo nie rozumiem instrukcji w tym miejscu ni w zab.
Kupilam 2 manualne obiektywy, jupitera 9 ze swiatlem 2.0 ogniskowa 85 i carl zeiss sonnar 135 mm ze swiatlem 3.5.
Albo jeszcze lepiej gdzie w wawie moge pojsc i ktos mi pokaze jak to ustawia a ja sie naucze porzadnie, raz na jutro 😉


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group