forum.optyczne.pl

Opinie i uwagi - Braki w bazie obiektywów "Optyczne"

bladyrunner - Sob 05 Wrz, 2009
Temat postu: Braki w bazie obiektywów "Optyczne"
Od jakiegoś czasu intensywnie rozglądam się za obiektywami i co rusz natrafiam na jakieś szkło, którego nie ma w bazie obiektywów n a Optyczne. Zastanawiam się zatem dlaczego, jakie są kryteria wyboru każące jej redaktorom umieszczać tam jeden obiektyw, a ignorować inny? Kiedyś myślałem (i wielu nieobeznanych z tematem tak pewnie myśli), że lista ta jest kompletna, no bo niby dlaczego miałaby nie być? Czy to zbyt ciężko zebrać wszystko do kupy, a może redakcja nie ma czasu, a może jest jakieś inne uzasadnienie?
Pytam więc jakie, bo osobiście nie znajduję w tym żadnego sensu.

krewzszafy - Sob 05 Wrz, 2009

też to zauważyłem :razz: czym się panowie kierujecie wstawiając obiektyw do bazy?

[ Dodano: Sob 05 Wrz, 2009 11:02 ]
np są szkła pentaxa z serii A (niektóre), są FA ale nie ma F...

MasterB - Sob 05 Wrz, 2009

Może dobrze byłoby umożliwić forumowiczom dodawanie propozycji szkieł do bazy.
Ja np. jestem trochę zdziwiony że nie ma w bazie heliosa 44 (chyba najpopularniejszy obiektyw w Polsce ;)

Wojteo - Sob 05 Wrz, 2009

Podobnie jest chyba z aparatami. Nie ma np. Nikona D100.
Sejthan - Sob 05 Wrz, 2009

Ja tam wolę jak Optyczni skupiają się na testach nowszego sprzętu. No i wolę test nowego aparatu niż specyfikację starego.
mavierk - Sob 05 Wrz, 2009

Sejthan, nie chodzi o testy, tylko o modele sprzętu w rankingach, jak dobrze czytam :)
kozidron - Sob 05 Wrz, 2009

MasterB napisał/a:
Ja np. jestem trochę zdziwiony że nie ma w bazie heliosa 44


mało miarodajne byłoby testowanie czegoś takiego, byłby to po prostu test tej jednej sztuki :mrgreen:

bladyrunner, pewnie chodzi o czas i "moce przerobowe", właśnie szukałem czy w FAQ jest podobnie z konstruowane pytanko jak twoje.

komor - Sob 05 Wrz, 2009

bladyrunner, może podałbyś jakieś nazwy tych obiektywów, których nie ma, bo tak to trudno dyskutować, jak nie wiadomo o czym.

Do dyskusji mamy Heliosa 44, starocie :) Pentaxa i nikosia D100. Co jeszcze?

bladyrunner - Sob 05 Wrz, 2009

Sejthan napisał/a:
Ja tam wolę jak Optyczni skupiają się na testach nowszego sprzętu. No i wolę test nowego aparatu niż specyfikację starego.


Tyle, że nie zawsze to "nowe" jest lepsze niż to "stare", natomiast prawie zawsze jest sporo droższe. Kolejna sprawa jest taka, że na nieobecne w bieżącej bazie obiektywy natrafiłem poszukując czegoś dla siebie, a są to niekiedy takie zakresy ogniskowych, które idealnie "wstrzeliwują" się w moje potrzeby, a obecnie producenci kompletnie je odpuścili. Wiedza na temat ich istnienia i ogólna specyfikacja mogą więc być znacznie cenniejsze niż wiedza wynikająca z testu jakiegoś kitowego obiektywu (choć takie testy też są potrzebne).

kozidron napisał/a:

bladyrunner, pewnie chodzi o czas i "moce przerobowe", właśnie szukałem czy w FAQ jest podobnie z konstruowane pytanko jak twoje.


Nie sądzę żeby tego czasu było potrzeba tak niesłychanie wiele, zwłaszcza że taką bazę można uzupełniać etapami (np wszystkie Sigmy, za jakiś czas wszystkie Pantaxy itp), jest to więc raczej kwestia chęci i dziwi mnie że redakcja budująca swój wizerunek na dokładności i kompleksowości tą sprawę pozostawiła niedokończoną.
Taka kompletna lista, najpierw obiektywów, a potem może i aparatów byłaby czymś unikalnym i sądzę że na pewno redakcja taż by z czasem na tym zyskała. Obecnie natomiast nie dopisano do bazy nawet obiektywów, które opisywane były w artykułach poświęconych historii poszczególnych marek, co jest już w ogóle dla mnie niezrozumiałe.

[ Dodano: Sob 05 Wrz, 2009 19:36 ]
komor napisał/a:
bladyrunner, może podałbyś jakieś nazwy tych obiektywów, których nie ma, bo tak to trudno dyskutować, jak nie wiadomo o czym.

Do dyskusji mamy Heliosa 44, starocie :) Pentaxa i nikosia D100. Co jeszcze?


Tak na szybko to Nikkor 35-105/3,5-4,5 i Sigma 18/3.5, natrafiłem jeszcze na jakiś, ale nie pamiętam już dokładnie co to było, musiałbym poszukać. Zakładam jednak, że skoro w kilka dni poszukiwań natrafiam na kilka niefigurujących w bazie szkieł, to jest to tylko wierzchołek góry lodowej, wszak Sherlock'iem Holmes'em nie jestem.

goltar - Sob 05 Wrz, 2009

To może trochę przybliżę temat, choć pewnie lepiej zrobi to RobertO. Obecnie w miarę możliwości staramy się dodawać wszystkie nowości zarówno do bazy aparatów jak i obiektywów przeznaczone na rynek europejski oraz także te ciekawsze które są tylko na inne rynki. Bazy powstały w czasie kiedy powstawało Optyczne.pl i od tego czasu są systematycznie uzupełniane nowościami. W chwili powstania do bazy dodane zostały najbardziej popularne aparaty i obiektywy oraz te których dane były w miarę łatwo dostępne. W pierwszej kolejności dodawane były aparaty i obiektywy najnowsze. Czasami bazy są uzupełniane starszymi modelami ale na ich dodawanie zawsze brakuje czasu :(
Dla przykładu w tym roku dodano już 200 nowych aparatów...

MasterB - Sob 05 Wrz, 2009

Widzę że koledzy nie doczytali. Nie chodzi o TESTOWANIE obiektywów, a jedynie umieszczenie ich w bazie.
http://www.optyczne.pl/obiektywy.html
Jasne że nikt nie będzie bawił się w testowanie heliosa 44, skoro na rynku są tylko używki i w większości mocno zużyte :roll:

komor - Sob 05 Wrz, 2009

MasterB, nie wiem o których kolegów chodziło, ale dopisanie aparatu do bazy to jest „trochę” roboty. Popatrz ile parametrów jest w specyfikacji. Z obiektywami jest znacznie łatwiej, więc może nacisk na redakcję przyniesie jakieś skutki? :)
goltar - Sob 05 Wrz, 2009

Dodam jeszcze że uzupełnienie specyfikacji aparatu to dość czasochłonne zajęcie. Z obiektywami jest trochę lepiej. Ze starszymi konstrukcjami jednak jest problem z pozyskaniem wiarygodnych danych i zdjęć. Sporo czasu zajmuje ich odszukanie i potwierdzenie.
bladyrunner - Nie 06 Wrz, 2009

goltar napisał/a:
Z obiektywami jest trochę lepiej. Ze starszymi konstrukcjami jednak jest problem z pozyskaniem wiarygodnych danych i zdjęć. Sporo czasu zajmuje ich odszukanie i potwierdzenie.


To chyba nie jest jednak aż taki wielki problem, zwłaszcza, że portal opiniotwórczy jakim jest Optyczne może napisać w tej sprawie bezpośrednio do Nikona, czy Sigmy (nie mówię o przedstawicielstwach w Polsce). Poza tym serwis dysponował danymi i zdjęciami obiektywów z artykułów historycznych, a jednak też ich nie dopisał.
A tu kolejne obiektywy: najpierw manualne Nikkor 35-70mm f/3.3-4.5, Nikkor 500mm f/4 P IF-ED, Nikkor 400mm f/2.8 IF-ED i jeden AF Nikkor 20-35mm f / 2,8 D IF.

źródło:
http://imaging.nikon.com/.../lens/index.htm

Groni - Nie 06 Wrz, 2009

Ale...po co to komu (tak w wiekszości liczac)? Historie fotografii piszesz?
Jak komuś bardzo zależy to sam napisze do producenta.

hijax_pl - Nie 06 Wrz, 2009

Ken Rockwell na swoich stronach mam napisane, że jak ktoś chce żeby przetestował szkło - niech je do niego przyśle. To też jakaś metoda.

A co do szkieł Nikona jest kilka internetowych baz danych - wraz ze zdjęciami i z numerami seryjnymi np http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/lenses.html

komor - Nie 06 Wrz, 2009

Groni napisał/a:
Jak komuś bardzo zależy to sam napisze do producenta.


Np. do producenta Heliosa :D

Groni - Nie 06 Wrz, 2009

W ostateczności zostaje medium :grin:
Arek - Nie 06 Wrz, 2009

W obecnej sytuacji trudno mieć kompletną bazę obiektywów. Z kilku względów. Po pierwsze przeceniacie nasze możliwości. Przy pisaniu artykułów o historii niektórych firm, mieliśmy problemy, żeby wyciągnąć elementarne informacje o podstawowych produktach i to przy wsparciu lokalnego oddziału firmy...

Chcąc mieć kompletną bazę szkieł musielibyśmy zatrudnić do tego człowieka na pewien, pewnie dłuższy okres. Piszecie o brakach, ale nawet nie zdajecie sobie sprawy jakie są one duże. Nie ma nie tylko masy obiektywów z ZSRR, ale ogromnej ilości optyki DDR-owskiej. Nie ma starych Olympusów (sprzed 4/3), nie ma manualnej Minolty, dużej części Pentaxa i Nikona. Nie ma bagnetu FD Canona i wcześniejszych jego szkieł. Nie ma prawie całej optyki średnioformatowej. Nie ma też sporo obiektywów dalmierzowych. Itd. Itp. To są grube setki obiektywów.

Pewnie, że warto to zrobić, ale zysk z tego potężnego nakładu pracy będzie mały i to nie w sensie finansowym. Baza miała być głównie związana z opiniami użytkowników. A na opinie ma szansę szkło popularne, a nie jakiś stary Zeiss na mocowaniu M.

Szninkiel - Pon 12 Lip, 2010

Odgrzewając wątek :-) w bazie obiektywow by można dać: Canon EF 50/1,0L USM
zug - Pon 12 Lip, 2010

on jest ;)
http://www.optyczne.pl/15..._obiektywu.html

paman - Sro 29 Cze, 2011

Brakuje np. Nikkor 75-240/4.5-5.6 D
Wiem, że szału nie ma, ale ostatnio wpadł mi w ręce, a tu nie ma nawet specyfokacji.

hijax_pl - Sro 29 Cze, 2011

paman napisał/a:
a tu nie ma nawet specyfokacji.

http://www.photosynthesis...pecs.html#70-xx

;)

siosio - Czw 08 Mar, 2012

Mi brakuje: Tair 11-A 2.8/135

http://www.fotografowac.p...8135.html#title

catandduck - Czw 29 Mar, 2012

hijax dzięki za linka :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group