forum.optyczne.pl

Materiały światłoczułe i akcesoria ciemniowe - Kilka pytan laika... od miejsca w Krakowie do wywolywania

magiczny - Nie 25 Paź, 2009
Temat postu: Kilka pytan laika... od miejsca w Krakowie do wywolywania
Witam,

za niedlugo zakupie swojego pierwszego analoga, moze bedzie to Nikon F80+50 f/1.8d, moze cos innego, ale nie teraz o tym. Przygode z cyfra poki co zakonczylem (na C40D/17-50/135L), teraz chce zobaczyc jak sprawa wyglada 'na filmie'. Oczekiwania zupelnie inne, ale chce oczywiscie uzyskac jak najlepsze efekty.

Mozecie polecic kilka filmow, ktorych najchetniej uzywacie? Nie chce sieczki za 3zl, tylko, zeby byla jakosc, a nie jakos. Powiedzmy iso 100, iso 400 i b/w, filmy ulubione i tansze odpowiedniki. Poki co z lektury tego podforum wnioskuje, ze Velvia przoduje, ale jestem ciekaw glosu innych uzytkownikow. Zakupie powiedzmy 10roznych rolek i zobacze co z tego bedzie.


Nastepna sprawa - gdzie wywolywac w Krakowie? Aby zachowali dobra jakosc a nie zabijali cena? Rownie dobrze, moze to byc tez gdzies w Katowicach.

Inna sprawa - dajmy na to, ze skonczyl mi sie film i chce wlozyc nowy - gdzie mam stary dac? Musza byc specjalne warunki do zmiany, aby zdjecia sie nie przeswietlily?

Zdaje sobie sprawe, ze sa to bardzo blahe pytania, pewnie dla Was wszystkich beda rownei oczywiste co smieszne, ale niestety - jak ktos z czyms nie mial stycznosci to zawsze lepiej zapytac.

Pozdrawiam.

hijax_pl - Nie 25 Paź, 2009

1) Ja używam superia i velvia, nie robię w b&w (ale znajdą się tu tacy co Ci coś zarekomendują ;) )

2) Wywołanie zależy od procesu: C-41 w każdym fotolabie w sumie za grosze, gorzej z E-6.

3) Zależy od korpusu - moje zwijają film z powrotem, więc jakoś nie ma problemu z wymiana w terenie, ale jak będziesz używał jakiegoś antyka - są w sprzedaży specjalne rękawy/ciemnie ;)

ghost - Nie 25 Paź, 2009

a co zamierzasz focić?
magiczny - Nie 25 Paź, 2009

hijax_pl - domniemam, ze w F80 tez bedzie zwijac :smile:
czym sie roznia dane procesy? wybieram ktorym procesem ma byc wywolywany moj film?

ghost - street/portrety i jakies okolicznosciowki - powiedzmy imprezy itd.

skonczony film, nim go wywolam, mam rowniez przechowywac w lodowce czy moze byc temp. pokojowa?

ghost - Nie 25 Paź, 2009

e-6 to slajd
c-41 to negatyw kolorowy i parę czarnobiałych
jest jeszcze cz-b do wołania ręcznego.
co do lodówki - nie zaszkodzi. podobno naświetlony film lepiej oddawać jak najszybciej do wyołania.

co do materiałów - skoro ludzie (dokładniej ludzka skóra), to odpuść velvię, będzie buraczkowo. szkoda zachodu.
moje typy:
dla ciepłych i nasyconych kolorów - kodak portra 160/400 VC, ulubiony. jako tani negatyw - fujiki zwykłe. ostatnio dużo dobrego się słyszy o ektarze.. ale nie miałem przyjemności.

do bw - na początek coś do procesu c41 (maszynowo-labowy) - np KODAK PROFOTO 400 BW. jak się spodoba, dedykowany do ręcznego wołania - temat koreksów i ciemni jest szeroki.

slajd - jakaś tania sensia żeby zobaczyć z czym się to je, jeżeli wrażenie pozytywne, astia, provia (te znam i lubię). velvia jest fajna, ale kosztuje, kompletnie nie nadaje się do skóry i wymaga wprawy w naświetlaniu.. zresztą (chyba) wszystkie slajdy mają mierną rozpiętość tonalną i trzeba uważać. chyba lepiej poćwiczyć na czymś tanim.
jak Ci się uda - wynagrodzi mocnymi nasyconymi kolorami i dobrą rozdzielczością.

hijax_pl - Nie 25 Paź, 2009

velvia to slajd dedykowany do krajobrazów, natury., Można powiedzieć że do wszystkiego poza.. ludźmi ;) To tak jakbyś na cyfrze miał ustawiony profil koloru - :nasycony:

magiczny, tak - F80 zwija z powrotem do kasety.

ghost - Nie 25 Paź, 2009

polecam przeszukiwanie flickra, pod kątem różnych materiałów światłoczułych.
velvia, astia, provia, porta, sensia, ektar, itd

hijax_pl - Nie 25 Paź, 2009

... lub też strony producentów kolorowych materiałów światłoczułych:
http://www.fujifilm.pl/page,4.html
http://www.kodak.com/ekne...pq-locale=pl_PL

magiczny - Nie 25 Paź, 2009

swietnie, dzieki wielkie.
Panowie, a powiecie mi jeszcze o co chodzi z tymi bateryjkami? Co pewien czas musze kupowac nowe-specjalne? Czy inwestowac w grip, co jednoczesnie go (body) powiekszy, czy moze te bateryjki nie sa w cale takie straszne - w sensie dostepnosci i ceny?

hijax_pl - Nie 25 Paź, 2009

CR123 są normalnie dostępne w sprzedaży, koszt to około 20-40zł za komplet
jeden komplet mi wystarcza na około 20-30 filmów (zależnie od tego ile pstrykam wbudowaną lampą)

http://allegro.pl/listing...=0&string=cr123

ghost - Nie 25 Paź, 2009

dostępne są bez problemów i w rozsądnych cenach, o ile kupisz wysyłkowo (przykład).
w zwykłych sklepach foto / rtv można je spotkać, ale zwykle kosztują nierozsądnie dużo (powyżej wspomnianych 20zł).

hijax_pl - Nie 25 Paź, 2009

W MediaMarkt kupowałem bodajże za 39zł za dwupak energizera :|
magiczny - Nie 25 Paź, 2009

O, to dobrze. Czyli oleje tego gripa, bo jak juz ma byc maly to bedzie maly :smile:
Przynajmniej juz nie bede dzwigac tyle co w przypadku 40d/bg-e2n/135l. ciekaw jestem bardzo jak mi to bedzie wychodzic.
dzieki za odpowiedzi, teraz tylko zdecydowac sie na konkretne body, pewnie f80, znalezc miejsce gdzie beda wywolywac, a nie psuc zdjecia i moze jakis sklep kodaka :smile:

anonimus - Wto 27 Paź, 2009

w wątku http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=8546 napisałem:
<< Dla mnie najlepszy jest ILFORD Delta 400; do nauki proponuję PAN 400.
Foma jest w sumie taka sobie - nie dorasta nawet do starego Fotopanu HL.
Kodaka szczerze nie lubię, jakoś mi nigdy nie leżał.

Jeśli idzie o slajdy to najgorsze były dla mnie błony Konica. Agfa dawała fajne efekty tylko w niektórych przypadkach, miała słabe krycie ale delikatne kolory. Dlatego od dłuższego czasu robię tylko na Fuji. Najlepszym filmem jest Velvia 50, ale warto ją stosować tylko wtedy jak robi się wielkie powiększenia. W innym przypadku to wywalanie kasy. Ostatnio robiłem na PROVIA 400 X i byłem zadowolony. Do normalnych zdjęć w zupełności wystarcza PROVIA 100 - to jest bardzo fajna błona.

Do zabawy zupełnie wystarczającym filmem jest Sensia 100 - ostatnio wydaje mi się, że jest lepszej jakości niż np. 10 lat temu.>>

Jeżeli chodzi o wywoływanie slajdów to niektóre firmy zwożą je do jednego miejsca i wołają - np. Fotojoker - niestety rysują błony bo nie czyszczą sprzętu. Mają maszyny "przeciągowe" a one nie są najlepsze w tym względzie. Najlepiej znajdź kogoś z urządzeniem "wieszakowym", gdzie wywoływany film jest naciągnięty na specjalny wieszak.

Z błonami negatywowymi problem polega na tym, że większość skanuje i robi odbitki cyfrowo. Niestety skanery są najczęściej cienkie. Trzeba znaleźć jakiś "zacofany" fotolab. Miłego szukania. Pozdrawiam.

garreth - Wto 27 Paź, 2009

anonimus napisał/a:
Z błonami negatywowymi problem polega na tym, że większość skanuje i robi odbitki cyfrowo. Niestety skanery są najczęściej cienkie *.

*- dotyczy również drukarek oraz papieru fotograficznego, oferowanego w większości labów :neutral:

magiczny - Sob 31 Paź, 2009

czym sie roznia filmy np. kodak portra 160VC/36, a 160VC/120? co oznaczaja te cyfry zaraz za czuloscia iso?
hijax_pl - Sob 31 Paź, 2009

160/VC36-135 to film pod mały obrazek a 160VC/120 - średni format.
magiczny - Sob 31 Paź, 2009

dzieki hijax_pl, oczywiscie mnie (w domysle f100) interesuje tylko maly obrazek, si? juz na dniach skompletuje powiedzmy 2x velvie 50/kodak portre 400 i 160 VC i agfe apx 100, wyjdzie to pewnie ponad 100zl, ale na poczatku zobacze jak to wyglada.
ghost - Sob 31 Paź, 2009

do f100 - 135 :)
apx se wywołasz?

magiczny - Nie 28 Lut, 2010

ghost tzn? cos z agfa jest nie tak?


---
edit: wiem, ze troche czasu minelo, ale wole sie dopytac:)

ghost - Nie 28 Lut, 2010

apx to film do ręcznego wołania. jeżeli chcesz wywoływać w labie to chyba lepiej coś do c41. :)
magiczny - Nie 28 Lut, 2010

ok, dzieki! :smile:
zaraz wrzuce linki do paru filmow, ktore zamierzam nabyc, jakby cos sie nie zgadzalo to mozesz zwerfikowac? poza tym gdzie najlepiej kupowac? czarno-biale.pl?

wlasnie czekajac na cyfre sprawilem sobie F100+ teraz pewnie 50 f/1.8D (bo do f/1.4 chyba nie warto doplacac). juz sie ciesze :grin:



-----
edit:
http://www.allegro.pl/ite...yczen_2011.html
http://www.allegro.pl/ite..._maj_2011.html,
http://www.allegro.pl/ite..._maj_2011.html,
http://www.allegro.pl/ite...topad_2011.html

wszystko bedzie nalezycie smigac?
nie moge znalezc velvi 50.
wszystko od tej samej osoby, wiec przynajniej z przesylka dobrze wyjdzie

ghost - Nie 28 Lut, 2010

zobacz jeszcze http://afv.pl/. ciut taniej, ale wybór mniejszy.
magiczny - Nie 28 Lut, 2010

ghost zostane chyba przy allegro, bo korzystnie wypada (linki wyzej)
ghost - Nie 28 Lut, 2010

1 i 2 to 120 czyli średni format.
3 to velvia :-) ale szukaj w jednym miejscu, bez sensu 2x płacić za przesyłkę.
4 to film do ręcznego wołania

cz-b c41:
Kodak bw400cn, Kodak Profoto,
jest jeszcze fuji.
tu cała kategoria w czarno-bialych.

kolorowe c41:
lekko przeterminowane profoto, portra 160VC, portra 400VC

slajdy:
sensia na rozgrzewkę i velvia 50, albo lekko przechodzona :-)

magiczny - Nie 28 Lut, 2010

ghost - zobacz jeszcze raz linki, bo pozmienialem z 120 :smile:
ghost - Nie 28 Lut, 2010

no to już sa małoobrazkowe :-)
magiczny - Nie 28 Lut, 2010

no to nie pozostaje nic tylko kupic :smile: dzieki!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group