forum.optyczne.pl

Lornetki - Ankieta - wykorzystanie lornetek

RobertO - Czw 20 Kwi, 2006
Temat postu: Ankieta - wykorzystanie lornetek
Od jakiegos czasu zastanawiam sie, do czego wykorzystujecie lornetki.
Ciekaw jestem ilu na strone wchodzi astronomow, ilu mysliwych, ptasiarzy, itd

Tak wiec zapraszam do ankiety

pozdrawiam

eska - Nie 23 Kwi, 2006

Na razie prowadza astro-amatorzy...

Konrad

Arek - Nie 23 Kwi, 2006

Mała ilość głosów mnie matrwi...
Karan - Wto 25 Kwi, 2006

Początki są zawsze trudne. Szkoda, że nie można zaznaczyć np. dwóch pól naraz.
Arek - Pon 01 Maj, 2006

Ptasiarze na prowadzeniu :)
sumas - Wto 02 Maj, 2006

chyba jednak milsze "mrugające oczęta" gwiazd, niż kuperki ptaków :D
grzegorz - Wto 02 Maj, 2006

Na pewnym obozie ptasiarskim uslyszalem oszacowanie, ze obserwatorow ptakow w Polsce jest ok 3000. Ubolewalismy, ze w Anglii jest ich kilka milionow. Czy mozna oszacowac ilu jest obserwatorow nieba w Polsce?
eska - Wto 02 Maj, 2006

Ja mysle, ze jakies 6-8 tysiecy.

Konrad

Arek - Sro 03 Maj, 2006

Chyba mniej. Aktywnych jest pewnie około 1000-2000...
sumas - Pon 08 Maj, 2006

hmm, na http://www.astro-forum.org jest nas zarejestrowanych ponad 2100 użytkowników, ilu jest obserwatororami nieba? mam cichą nadzieję, że każdy :wink:
tak samo na A4U: http://astro4u.net/yabbse/index.php , naturalnie większa część userów jest użytkownikami obu forów, ale nie wszyscy,
a ilu z obserwatorów nocnego nieba nie jest zarejestrowana na żadnym? a ilu z nich wogóle niema internetu?
myślę Arku, że liczbę szacowaną przez Ciebie, można śmiało pomnożyć x 2 może nawet x 3 ? :wink:

a może przydało by się nakręcić ciąg dalszy filmu: "Planeta Krawiec" ? :D
pozdrowienia

Arek - Pon 08 Maj, 2006

850 użytkowniów astro-forum nie napisało ani jednego posta, więc sam sobie odpowiedz jakie jest ich zainteresowanie, o obserwacji nieba nie wspomniawszy...
Kmiernik - Pon 08 Maj, 2006

To ja się przyznam, że jestem zajerestrowany na astro-forum, napisałem więcej niż 1 post, ale niestety nie można powiedzieć, że należę do obserwatorów nieba. Chyba, że wlicza się do tego leżenie pod gołym niebiem twarzą w górę pod wpływem sfermentowanych cukrów.

Bardziej serio: zapisałem się tam, bo to było jedyne miejsce po polsku, gdzie się znajdowały się sensowne infromacje i toczyły się dyskusje o lornetkach. Możecie więc odjąc "1" od szacowanej liczby.

RobertO - Wto 09 Maj, 2006

Kmiernik napisał/a:
Bardziej serio: zapisałem się tam, bo to było jedyne miejsce po polsku, gdzie się znajdowały się sensowne infromacje i toczyły się dyskusje o lornetkach.


To byl wlasnie jeden z wielu powodow dla ktorych stworzylismy optyczne.pl :-)

sumas - Wto 09 Maj, 2006

Arek napisał/a:
850 użytkowniów astro-forum nie napisało ani jednego posta, więc sam sobie odpowiedz jakie jest ich zainteresowanie, o obserwacji nieba nie wspomniawszy...


szczerze mówiąc, nie potrafię, bo np:

http://www.jan.heweliusz.prv.pl/ - to strona nowego użytkownika AF, zarejestrował się parę dni temu: http://astro-forum.org/Fo...p?showuser=2646 a myślisz, że jego zainteresowania, również mają tak krótką historię?

to naturalnie wyjątek i osoba wyjątkowa, a ja mam po prostu nadzieję, że takich osób, jeszcze trochę w Polsce jest
pozdrowienia

sumas - Wto 09 Maj, 2006

a dokładając jeszcze, ale tylko po to, żeby wzbudzić większe zainteresowanie tą ankietą, myślę że obserwatorów czy to ptaków, przyrody, czy nocnego nieba, dużo więcej łączy, niż z... myśliwymi, a mam na myśli, moralne podejście do obserwowalnego świata, jako całości
ups, chyba przesadziłem, mam nadzieję, że mnie za to nie odstrzelą 8)
pozdrowienia

Arek - Wto 09 Maj, 2006

Zasłonimy Cię własną piersią sumas :)

Żeby było jasne, ja też bym chciał, żeby aktywnych miłośników astronomii w Polsce było 5000 albo i jeszcze wi ęcej. Ale obawiam się, że jest ich dużo mniej...

Tanis - Czw 18 Maj, 2006

Witam

jestem na tym forum nowy, może więc powiem jak tu trafiłem. Fotografuję przyrodę ( amatorsko oczywiscie ), zdjęcia nocnego nieba też robię z przyjemnością. Dla poprawienia konfortu postanowiłem kupić sobie lornetkę, więc zaczołem o niej szykać informacji, i szybko trafiłem na astro-forum. Nie zarejestrowałem się tam, gdyż na gwiazdach się nie znam, ale chętnie czytam opinie, spostrzeżenia i uwagi na temat sprzetu, którymi ci pasjonaci się dzielą. Z astro-forum już tylko krok na stroną optyczne.pl, która jest prawdziwą sarbnicą wiedzy dla "noworyszy", a już słowniczek pojęć to mistrzostwo świata ( choć jednego hasła nie znalazłem - kolimacja ). A wracając do ankiety to obserwarorów ptaków jest chyba więcej - nocy nie trzeba zarywać :lol: :lol: :lol:

eska - Czw 18 Maj, 2006

Witamy, witamy. Kolimacje dopiszemy do slowniczka. Ptasiarze nocy moze nie zarywaja, ale jeszcze przed switem wstac musza, wiec sasiedzi i tak sie krzywo patrza ;-)

konrad

kuka3000 - Czw 01 Cze, 2006

No a ja bym musiał zaznaczyć 3 odpowiedzi.
Problem pojawia się w bezchmurne noce- czy zasiąść na ambonie czy może przy mojej 9tce systemu Newtona :) .
Ornitologia to całą dobę- w dzień ta ziemska - w nocy ta mitologiczna (Orzeł, Łabędź....)

RobertO - Czw 01 Cze, 2006

kuka3000 - o ile sie nie pomylilem to powinienes zanzaczyc 3 pierwsze odpowiedzi w ankiecie :-)
Karan - Sob 03 Cze, 2006

Przewagę ptasiarzy widać chociażby po po ilości odwiedzin wątku pt.:
Lornetka dla ptasiarzy.
Cały czas jednak jestem dobrej myśli i sądzę że wszystko jest kwestią czasu.
Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba zarówno za dnia jak i w nocy.

Piotr Malinowski - Nie 09 Lip, 2006
Temat postu: lornetka doba na wszystko
lornetka dobra na wszystko!!! na ptaszki,góry,imprezy a nawet sąsiadki najwazniejsze żeby nie leżała i się nie kurzyła ;-)
Arek - Nie 09 Lip, 2006

Popieram :)
marek lasy - Nie 05 Lis, 2006

a ja patrze na wszystko :shock: wczoraj widzialem liska w lesie :roll: nie jestem ptasznikiem,lecz jak mozna by przejsc kolo ptaszka i nie spojzec na niego z entuzjazmem.jak zdobedzie sie szczyt,rowniez podziwiam piekne widoki,na wszystko mozna patrzec bez lornetki,a potem na wszystko to samo i wiecej mozna popatrzec z lornetką.dlatego powinna ona byc jak najlepszej klasy,inaczej to tak jakbysmy mieli zly wzrok i udali sie na podziwianie,łona natury bez okularow.wydaje mi sie ze kazdy kto kocha przyrode,lubi przyjzec sie jej dokladniej,przez lornetke :D
grabbek - Czw 10 Maj, 2007

Przyrodnicy i ptasiarze górą!!! :)
Macieq - Sob 12 Maj, 2007

Arek napisał/a:
Mała ilość głosów mnie matrwi...

Podejrzewam, że oddano by więcej głosów, gdyby z punktu "inne" wyodrębnić np podglądanie sąsiadek (-ów) :wink:

ptasiarz - Sob 12 Maj, 2007

To dobra kategoria, tylko kto sie przyzna :wink:
grabbek - Pon 21 Maj, 2007

Sąsiadka (młoda) -dobry obiekt do obserwacji:)He he he........
grabbek - Pon 21 Maj, 2007

marek lasy ma rację.Z lornetką dopiero zauważymy jaka piękna jest przyroda i różnorodna.Kto sie w to raz wciągnie to już nie przestanie obserwować, nawet jeśli to będzie obserwacja.....sąsiadki...he he he;)
marek lasy - Pon 21 Maj, 2007

grabbek,dziekuje :D pierwszy raz ktos przyznal mi racje :D Jestem podekscytowany :oops: Ztymi sprzetami optycznymi,naprawde jest cos dziwnego,czasem nocá nawet zamykam oczy i dla odprezenia,wyobrazam sobie ze spogládam na piekne widoki przyrody,przez cos :wink:
grabbek - Pon 21 Maj, 2007

Ja to jak gdzieś sie wybiorę-w teren atrakcyjny przyrodniczo to już "myślami widzę" przez lornetkę.Najlepsze jest to że z każdej takiej wyprawy nie wracam bez wrażeń (nie chodzi o podglądanie sąsiadki),zawsze coś ciekawego zobaczę.
cij - Nie 09 Wrz, 2007

mysliwy
Monastor - Nie 09 Wrz, 2007

Wszystkiego po trochu. Niebo, ptaki i turystyka :)
bladii77 - Sro 30 Sty, 2008

Głownie na ptaki, no ale tez na wszystko co chce obejzec z bliska....ale jestem ornitologiem amatorem, to moje hobby
struna - Sro 30 Kwi, 2008

mysle że obserwatorów ptaków jest więcej niz 3000..widze to po uczestnictwie w zimowym liczeniu ptaków w parkach i ogrodach, no i po liczeniu bocianów...no i powoli nawet na tym forum widać,że obserwatorów jest coraz wiecej...dlatego tez chciałbym postulować(o ile to mozliwe)o test lunet tak samo profesjonalnie wykonany jak test lornetek, czy da rade to zrobić? :mrgreen:
parasol - Pon 11 Sie, 2008

a ja powiem tak, pasja do obserwacji zarazil mnie moj wujek, wojskowy ktory troche nieuczciwym sposobem dorobil sie paru fajnych lornetek....pare wypadow na polowania (do tego akurat sie nie przekonalem) i zarazilem sie...miloscia do wszystkiego co ma zwiazek z optyka i jej wykorzystaniem w celu utrwalenia i przyblizenia nam swiata, ot tak lubie poogladac a ciekawosc nie zna granic, pozniej podczas pobytu w SG mialem okazje pobrobowac noktowizorow, kamer termowizyjnych na ktore nigdy w zyciu nie bedzie mnie stac ale warto bylo, terz mam lornetke , moze kiedys kupie teleskop :mrgreen: :mrgreen: pozdro
Abs - Nie 31 Maj, 2009

Lornetkę wykorzystuję wszechstronnie. Od pół roku intensywnie prowadzę obserwacje nocnego niebia. Nie miałem pojęcia, że może być to tak fascynujące. Ta radość z identyfikowanych obiektów - na początku plan (czego dziś szukam) i do dzieła.
Od jakiegoś czasu podglądam ptaki. Zawsze pasjonował mnie krajobraz. No i...samoloty na wysokościach przelotowych (identyfikacja przewoźnika oraz typu samolotu, ustalenie gdzie i skąd leci).
Oprócz lornetki 8x30, 7x50 używam także refraktora.
Ostatnio zastanawiam się czy lepsza byłaby do powyższych celów nowa lornetka 10x50 czy 12x50?

rekram - Sro 19 Sie, 2009

Przed moim lokum jest duży park, w słoneczne dni przychodza tam ludzie opalać się, ja glądam sobie kobiety,

Wcześniej mieszkałem w bloku, na przeiwko miałem po drugiej stronie inny blok, podglądałem sobie ludzi w ich normalnym życiu.

sprzęt to BPC5 8x30 w zasadzie wystarcza, aczkolwiek przydałaby się jakaś z mocniejszym powiększeniem.

kivirovi - Nie 30 Sie, 2009

Ja tez sie podlacze pod prosbe o test lunet.
Pamietajmy ze dobrym spretem zainteresowani sa nie tylko ptasiarze, ale tez spotterzy. A sprzetem z nizszych polek wiekszosc uzytkownikow okazjonalych, ktorych jest niezliczona rzesza.

cybertoman - Sob 16 Sty, 2010

W ankiecie nie ma punktu "Marine"... Widac zeglarzy na forum malo. Powiecie, ze moge kliknac w turystyke - jasne, ze moge. Ale jest morska specyfika i sprzet, ktory ja spelnia. Wiec zeglarze, wiecej morskich opowiesci
Arek - Sob 16 Sty, 2010

To fakt. Powinno być i marine. Zapraszamy żeglarzy :)
Guliwer - Sob 17 Kwi, 2010

Ankieta jest niestety "pojedyńczego wyboru".
Lunetki i lornetki wykorzystuję do turystyki, do oglądania nieba, ptaków, na strzelnicy do obserwacji przestrzelin.
W akademiku oglądaliśmy z balkonu laski. :oops:
Czasem po prostu lubię się pogapić na ludzi, na samochody, na koty albo psy, albo nawet na drzewa i kominy domów. Fascynuje mnie, że lornetka tak "ściąga z daleka". :lol:

xxiirr - Wto 08 Cze, 2010

Nie zagłosuję, ponieważ musiałbym zaznaczyć dwie kategorie a na to ankieta nie pozwala więc napiszę jedynie iż, główne kategorie to astronomia i ptaki/przyroda a ponadto niekiedy turystyka a w jej trakcie kieruję niekiedy wzrok na kobiety :-)
RB - Wto 08 Cze, 2010

xxiirr napisał/a:
a w jej trakcie kieruję niekiedy wzrok na kobiety :-)


przez lornetkę? fajniej podejść...

Guliwer - Sro 09 Cze, 2010

No, fajnie podejść i pogadać o wyrobach Swarovskiego. :grin:
Dirty - Pon 19 Lip, 2010

Cześć. Brakuje mi tu kategorii widoki lub krajobraz, chyba że mieści się to w kategorii turystyka. Wielu ludzi w Polsce nie mieszka przecież w mieście wychodzi za dom lub za ogródek i patrzy w teren np góry lub lasy. Ja zagłosowałem inne chyba że jestem już turystą wychodząc za dom :lol: . Pozdro
madrax - Pon 19 Lip, 2010

a krajobraz przed domem nie nudzi?
Dirty - Pon 19 Lip, 2010

Może i nudzi. No ale z moim sotemem to naprawdę nie ma co się gdzie indziej pokazywać.
madrax - Wto 20 Lip, 2010

ale co,jakieś kompleksy na punkcie sprzętowym?
SOTEM?super sprzęcik,jak za stówkę,nie groźne mu upadki,a jak już coś to da się naprawić.

z nikonem za trzy stówki tak nie pofikasz w terenie

Dirty - Wto 20 Lip, 2010

Jest trochę dojechana bo to brata lornetka, dostał ją na komunie gumki pourywane, chyba lekko rozkolimowana, brudna w środku, powłoka z refleksami uszkodzona i to od wewnątrz. No jeszcze nie jest do wyrzucenia ale ja jej bym już nie brał nigdzie. i technologia poszła do przodu. No ale myślałem że w miarę tanio można coś kupić dobrego. Tymczasem okazuje się że za cenę około 150 zł dobry może być właśnie zadbany sotem na allegro lub Tento do 200 zł. co mnie rozczarowywuje że technologia poszła do przodu, a ja nie mam możliwości sprawdzenia która tania lornetka dobra, a na forum ludzie niechętnie się przyznają do tanich markowych lornetek. Ja widziałem tylko Tasco za 160 zł nową i obraz był płaski jakby lekko mydlany taki trochę jak przez szybę. Sotem jak był nowy był chyba lepszy. Tylko kiedyś ruscy wzieli za niego 50 zł a teraz używany kosztuje 150 w średnio lepszym stanie.
madrax - Wto 20 Lip, 2010

ha!co do sprzętu rosyjskiego:

ludzie czytają tego typu forum,wynoszą z nich info o lornetkach z ZSRR,
czytają jakie to one są wspaniałe,jakie cudowne,niezniszczalne i w ogóle OH,EH.

stąd biorą się ceny tego sprzętu,widziałeś?nawet 800pln za kronosa 20x60,hahahahahahah
......i płacą!licytują!przebijają jakby to jakaś namiastka HABLA była.paranoja

chociaż dla nas,posiadaczy rosyjskiej optyki to dobra koniunktura :cool: można sprzedawać :lol:

Dirty - Wto 20 Lip, 2010

Tylko żeby sprzedać lornetkę nie wystarczy być posiadaczem trzeba być właścicielem, a ja nim nie jestem tylko brat. :wink:
madrax - Sro 21 Lip, 2010

to tak naprawdę nie masz swojego bino,tylko szpanujesz pożyczonym :shock:

przynajmniej problem zakupu masz z głowy.

Dirty - Sro 21 Lip, 2010

Mam Tasco 10x25. Kupiłem na allegro za 20 zł brutto. Nie wiem, ale chyba przepłaciłem.
Groni - Czw 22 Lip, 2010

Przepłaciłeś, warta była jedynie 15.99 netto.
Ty chyba z Paczkowa jestes ?

Dirty - Czw 22 Lip, 2010

Wylicytowałem ją za 12 złoty z przesyłką była 20 zł. Jestem z Paczkowa. Polecam te okolice dla astro obserwatorów. Pierwsze duże miasta i jego światła są w odległości 80km.
madrax - Czw 22 Lip, 2010

jeżeli to naprawdę TASCO to cena doooooobra!


a co Wy tam paczkujecie?

Dirty - Czw 22 Lip, 2010

Wszystko. Jest fabryka kartonów "Jarpak". Jak chcesz to ci ją sprzedam ile dajesz? Wyśle ją ekonomiczną, zabezpieczę styropianem i kartonem. Jest do niej futerał zielony nie potargany też z napisem Tasco. Za 20 zł proponuje.
madrax - Czw 22 Lip, 2010

apertura za mała jak na mój gust,
ale jeżeli to TASCO to napewno znajdziesz amatora na ten towar :lol:

Dirty - Czw 22 Lip, 2010

Nie chce mi się robić jej zdjęć ale chyba jednak tak zrobię i dam na aukcję. Fatalna jest ta źrenica 2,5 milimetra.
madrax - Nie 25 Lip, 2010

w dzień da się jeszcze patrzeć,chyba.............................
Dirty - Pon 26 Lip, 2010

Nie da się. Mam szeroki rozstaw oczu plus ta źrenica. Jak ją kupiłem byłem zadowolony ale na dłuższą metę łamie mi jaja i jej nie używam nawet w dzień.
madrax - Sro 28 Lip, 2010

wyrzuć do kosza,kup sotema żeby bratu nie podkradać i wszystko będzie ok.


sotem,przynajmniej mój toleruje rozstaw 78mm.

myślę,że nawet struś mógłby go używać............

astromak - Sro 13 Sty, 2016

jak dopiero kupię lornetkę ale będę używał do astro.
TS - Sro 13 Sty, 2016

Nie wiedziałem, że jest taka ankieta. Głos poszedł na ptaki. Kilka (-naście) lat temu często gapiłem się w nocne niebo. Ostatnio kupiłem inną lornetkę z przeznaczeniem do turystyki (i tak też będzie), ale zupełnie przypadkiem wciągnęło mnie podglądanie dzikich ptaków, które okazuje się, że żyją tuż obok ;)
Marlut - Sro 13 Sty, 2016

Warunki do astro w tym sezonie są fatalne, a ptaków cała masa nawet w Warszawie. Wystarczy przejść się po parkach albo nad Wisłę.
TS - Sro 13 Sty, 2016

Marlut napisał/a:
ptaków cała masa nawet w Warszawie. Wystarczy przejść się po parkach albo nad Wisłę.

Właśnie tak, polecam zwłaszcza lewy brzeg od Lasu Bielańskiego na północ (głównie kormorany, ale był też bielik i czapla siwa, plus oczywiście wszystkie parkowe gatunki) oraz prawy brzeg za Wałem Miedzeszyńskim na wysokości Siekierek (w jednym miejscu naliczyłem 16 czapli, siedziały na brzegu i rzece pomimo pływającej kry, aż się bałem czy nie przymarzły). Poza tym masa śladów działalności bobrów (świeże wióry jak w tartaku, powalone drzewa - niektóry trochę bezsensownie na stronę lądu, ale większość bobry wybierają właściwie i lecą ładnie na rzekę). I to wszystko w zasięgu kilkunastu minut samochodem od centrum miasta, komunikacją publiczną też bez problemu...

[ Dodano: Sro 13 Sty, 2016 14:25 ]
Marlut napisał/a:
Warunki do astro w tym sezonie są fatalne

To jedno, a dwa, że co prawda w Warszawie można znaleźć ciemniejszy kąt i przez zwykłą 10x50 obejrzeć gromady gwiazd, nawet niektóre mgławice, ale po pewnym czasie widoki się wyczerpują i przydałoby się ciemniejsze niebo...

Marlut - Sro 13 Sty, 2016

Można by się umówić w przyszłym tygodniu nad Wisłą, przyniosę nową zabawkę którą dziś znalazłem na biurku. Sam chętnie zobaczę Kowę.
TS - Sro 13 Sty, 2016

Dobry pomysł, wysłałem Ci PW :) Akurat dziś jeden z Kolegów z Forum był u mnie obejrzeć Kowę (problem z nią taki, że nie ma w sklepach stacjonarnych) i przyniósł trochę swojego sprzętu. Moim zdaniem w starciu z Forestą 8x32 to ta Kowa jest ostrzejsza i sprawia wrażenie solidniejszej (to takie pierwsze wrażenia, bez głębszego wnikania, niestety ciemno było i ciężko ocenić AC), a Kolega chyba podobnie uważa, bo rozważa przesiadkę (może sam napisze ;) )
Marlut - Czw 14 Sty, 2016

Oglądałem Vixena ale nie zdecydowałem się na zakup. Optycznie dobra ale jakaś taka plastikowa w odbiorze i bardzo duża jak na 32mm.
Kowa wygląda na inną ligę.

michallomarzec - Wto 19 Cze, 2018

Panowie a ta kowa 10x32 naprawde taka dobra? Porównywał ktos do swarovskiego el 10x32? Chce kupic znajomu w prezwncie taka kowe ale nie wiem czy nie bedzie zawodu
adaher - Sro 27 Mar, 2019

Gdyby pytanie brzmiało: do czego najczęściej wykorzystujesz lornetkę, wahał bym się czy do obserwacji nieba czy ptaków? Ja właściwie używam lornetki do oglądania wszystkiego... także zwierza łownego (lubię podglądać jelenie, łosie, dziki...choć nie strzelam) właściwie to wszystkie zwierzęta...
Więc mógłbym wykreślić myślistwo jedynie...:)

Jan55 - Nie 23 Maj, 2021

Od 2-uch lat nikt nic nie wpisał więc jako nowy forumowicz wpiszę się ja. Lornetek używam generalnie do obserwacji wszystkiego poza myślistwem. Ale głównie to ptaki, turystyka, samoloty i jak są odpowiednie warunki pogodowe to i popatrzę sobie na nocne niebo.
browar - Sro 22 Mar, 2023

Ankieta zamknięta (czemu?) no to się dopiszę tutaj: głównie ptaki, zwierz wszelaki, trochę nieba, detale architektoniczne, poza tym co się pod obiektywy nawinie :wink:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group