Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Dylemat, który wybrać z dwóch
Autor Wiadomość
pewu 
Nowy
Astromator



Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 15 Sty, 2009   Dylemat, który wybrać z dwóch

Witam.
Zaczynam właśnie swoją przygodę z obserwowaniem nieba.
Zacząłem więc rozglądać się za teleskopami i doszedłem do momentu w którym nie potrafię się zdecydować na a, albo b :)

Głównie to mam zamiar obserwować galaktyki, gwiazdy, młgawice i pod takie kryteria szukam teleskopu, ale jednocześnie chciałbym żeby powiększenie planet nie było bylejakie.

I tu moją prośba o pomoc, aby mi ktoś pomógł, który z tych dwóch teleskopów będzie bardziej uniwersalny, przez który więcej zobaczę ??


telskop 1 130/900

teleskop 2 114/1000

Podobały mi się oczywiście teleskopy o śr. zw. 150, ale na taki nie mam pieniędzy ani miejsca :)
Więc który teleskop z tych dwóch jest lepszy??? i czy wogóle że tak powiem "da się przez niego godnie popatrzeć " ....??
Dziękuję pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






1507 
Optyczny



Pomógł: 1 raz
Posty: 2264
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Pon 19 Sty, 2009   

powiem tak: żaden miałem kiedyś coś takiego, statyw lipa obraz przy prowadzeniu będzie latał a i sam tele jest nie najlepszej jakości, generalnie obraz jaki z niego uzyskasz.
Jesli myślisz poważnie o astro i chcesz mieć komfort obserwacji i astrofoto to do kwoty jaką musiał byś zapłacić za to o co pytasz dopisz na końcu jedno 0, i kupisz już porządny zestaw, szkoda twoich nerwów i kasy (choć niewiele) na to coś

Moje typy sa tutaj:
http://www.astrokrak.pl/index.php?cPath=21_25

http://www.astrokrak.pl/index.php?cPath=21_41

http://www.astrokrak.pl/index.php?cPath=21_75
kupisz ciekawe tele z dobrym prowadzeniem
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Pon 19 Sty, 2009   

pewu,
Jak w przypadku długich obiektywów - statyw jest ważny. Myślę że pierwsza opcja byłaby lepsza, gdyby był w zestawie montaż EQ3, który jest uznawany za początek przyzwoitości ;)
Jeżeli planujesz obserwować dalej (DSy?), to idź w stronę większych średnic zwierciadła. Zawsze lepiej jest mieć światło, niż go nie mieć ;)
 
 
pewu 
Nowy
Astromator



Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 20 Sty, 2009   

Jasne, lepiej mieć :)
U mnie sprawa jest trochę skomplikowana.
Otórz mieszkam w mieście boję się, że teleskop o dużej śr. zw. zbierze mi za dużo niepotrzebnego światła.
Poza tym rzadko jest u mnie czyste niebo, spaliny miasta, zakłady chemiczne w pobliżu, kilka chmurek i nie trzeba nic więcej nawet księżyca nie widać ;)
Nie chcę kupować tele np. za 3000zł, bo wiem że za rzadko będę go używać, lecz z drugiej strony od małego ciągnie mnie by patrzeć w niebo i jakiś teleskop muszę mieć.
Dlatego chcę właśnie coś z tej granicy cenowej, żeby jak "niedzielny kierowca" od czasu do czasu, jak akórat będzie czyste niebo popatrzeć:)
Wiem warunków do tego nie mam, ale muszę.

Nie oczekuję wielkich efektów, no ale jak saturna zobaczę :D ?? Chociąż jakąś mgławicę??
Znalazłem jeszcze takie coś
153/1200
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Wto 20 Sty, 2009   

Czyli nastawiasz się na obserwację a nie astrofoto - to dobrze że masz sprecyzowane wymagania :)
IMHO Synta, do której zamieściłeś link, będzie bardzo dobra do planet/galaktyk, jednak przy takiej ogniskowej mgławic nie pooglądasz. Możesz w przyszłości dokupić jakiś dłuższy teleobiektyw do takich celów ;)

Nie wiem w jakim mieście mieszkasz, ale ja na peryferiach Wrocławia mam delikatnie mówiąc kiepski seeing. Żeby zobaczyć cokolwiek innego niż Księżyc, muszę jechać najmniej kilkanaście kilometrów za miasto. Nie dość że dużo rozproszonego światła, to jeszcze widać bardzo wyraźnie konwekcję :/
Może Ty będziesz miał więcej szczęścia :)

[ Dodano: Wto 20 Sty, 2009 20:15 ]
A tak w ogóle to zapraszam tu:
http://astro-forum.org/

PS
Wiem że polecanie innych Forów jest niewskazane ale proszę o wyrozumiałość :)
 
 
pewu 
Nowy
Astromator



Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 20 Sty, 2009   

Dzięki za poradę.
W takim razie zdecyduję się na ten teleskop, a może i z czasem dokupie obiektyw, albo jakiś okular. :)
Ja mieszkam blisko centrum w Bydgoszczy i tu naprawdę malutko widać :(
Pozdrawiam

[ Dodano: Czw 22 Sty, 2009 14:56 ]
Właśnie...propo okularów :)
Jak to jest, po czym poznać że okular będzie pasował do mojego teleskopu ..??
One są uniwersalne, czy jest coś w nazwie, bądź parametrach co mi powie: "tak będzie pasował" :) ..??
 
 
bhpchmiel 
Optyczny



Posty: 2863
Skąd: Milanówek
Wysłany: Nie 22 Lut, 2009   

w zestawie z tą Syntą 6" dostaniesz 2 okulary: o ogniskowej 25 i 10mm. Synta posiada wyciąg okularowy o średnicy 1,25 cala, dodatkowo dołożona jest specjalna przejściówka na 2".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15