Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Aberracja chromatyczna na mikrosoczewkach - istnieje?
Autor Wiadomość
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009   Aberracja chromatyczna na mikrosoczewkach - istnieje?

Wątek wydzielony z dyskusji o Canonie 5D Mark II

A czy ktoś ma więcej informacji na temat aberracji chromatycznej na mikrosoczewkach? Tzw. purple fringing http://www.dpreview.com/l...erration_01.htm
Wysokorozdzielcze matryce podobno gorzej się pod tym względem zachowują (mocniejszy efekt).
Ostatnio zmieniony przez komor Pon 23 Lis, 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

dr11,
nie ma takiego zjawiska - przykro mi :P
Idź tam gdzie podlinkowałeś, odpal sampla. Już? :) Teraz zobacz prawy górny róg. purpurowa obwódka "rozlewa się" w prawo i do góry. Teraz idź w lewy górny róg a zobaczysz że rozlewa się w lewo i do góry. Taki z tego wniosek że mikrosoczewki nic do tego nie mają (bo są izotropowo rozmieszczone). Poza tym:
- Każdy pojedynczy piksel ma swoją, a nie jedna soczewka na 3 barwy (niemożliwe by powstała CA)
( http://www.lumerical.com/...l_microlens.php )
- Na załączonym samplu CA rozlewa się na ładnych kilka piskeli

Już wysłałem im maila. Denerwuje mnie gdy ktoś zamieszcza takie bzdury.

Wysokorozdzielcze matryce lepiej pokazują CA obiektywu ale nie mają żadnego wpływu na jej wielkość. Po prostu czepiają się szczegółów ;)


Brat Adam napisał/a:

czy ktos mi wyjasni, a co chodzi w tescie mkII, ponoc "aberracja maleje ze wzrostem przyslony a powinna malec"
jakos mnie ten straszny wyraz i zjawicho zafixowaly na sobie.


Pokaż dokładnie gdzie. Nikt nie ma czasu tego szukać :???:
 
 
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

palindrom, dzięki za odpowiedź.

Myślę, że na rogach, gdy światło pada pod większym kątem do normalnej matrycy, niż w centrum, takie soczewki mogłyby załamywać fale o różnych długościach w różnym stopniu w kierunku piksela.
Mikrosoczewka każdego piksela mogłaby wtedy aberrować z osobna, filtr koloru za nią przepuszczałby tylko tą składową, którą się zajmuje. Czyli takie 'kwiatki' powstałyby po demozaikowaniu.

Wydaje mi się, że aberracje na mikrosoczewkach jednak istnieją, bo po co badaliby mikrosoczewki apochromatyczne? ;)
http://www.opticsinfobase...&id=90060&seq=0

Jeszcze udało mi się znaleźć na ten temat:
Cytat:
The Color Fringing RX plugin also reduces chromatic aberration at microlens level , which in simple terms is "purple fringing". Unlike typical edge-only chromatic aberration, purple fringing is caused by the microlenses, and is visible throughout the image frame. Areas of high contrast around the edges suffer the most, especially when the subject is illuminated from behind.

http://www.fredmiranda.com/CFrx/

Mikrosoczewki planarne, tworzone wiązką elektronową oraz gradientową domieszką Ag nie są czułe na długość fali (czyżby mikrosoczewki GRIN?):
Cytat:
Reflection aspherical microlenses are proposed for planar optics. These microlenses have the structure of a nonconcentric elliptical concave mirror. Broadband light can be used for these microlenses because these microlenses have no chromatic aberration. The microlens fabricated by electron-beam lithography and Ag deposition was found to have a smooth surface as designed. The focal length of the microlens was constant independent of the wavelength. The measured spot sizes agreed with diffraction-limited values at two different wavelengths

http://cat.inist.fr/?aMod...&cpsidt=4310927

Jakiś patent na korekcję aberracji w mikrosoczewkach.
http://www.faqs.org/patents/app/20090256228

Pomiary mikrosoczewek do sprzęgaczy światłowodowych.
Cytat:
The axial chromatism technique uses a white light source, where light passes through an
objective lens with a high degree of chromatic aberration. The refractive index of the
objective lens will vary in relation to the wavelength of the light. In effect, each separate
wavelength of the incident white light will re-focus at a different distance from the lens
(different height).

http://www.nanovea.com/Ap...roLensArray.pdf

Tutaj są ładnie opisane i pokazane różnice między rodzajami aberracji (purple fringing też jest):
http://wiki.panotools.org/Chromatic_aberration

Ale dzięki za linka, muszę i to przeanalizować :)
PS. Jakbyś miał dostęp do ISO 14880-1:2005 Microlens arrays, to można tam coś wygrzebać...
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

dr11 napisał/a:
Wydaje mi się, że aberracje na mikrosoczewkach jednak istnieją, bo po co badaliby mikrosoczewki apochromatyczne? ;)
http://www.opticsinfobase...&id=90060&seq=0

No to trzeba było chociaż przejrzeć tą publikację zanim ją podlinkowałeś :mrgreen:
Tak, jest tam rzecz o mikrosoczewkach achromatycznych do zastosowań w MEMS'ach albo układach optyki zintegrowanej. Przykład na jakim operują ma ponad 600µm średnicy i promień krzywizny w okolicach 2mm. To nie jest artykuł o mikrosoczewkach przeznaczonych do matryc.

dr11 napisał/a:
http://www.fredmiranda.com/CFrx/

To akurat jest cytat skopiowany z dpreview...

Cytat:
http://wiki.panotools.org/Chromatic_aberration

Patrz na referencję u samego dołu. dpreview... Jak ja kocham Internet :mrgreen:

dr11 napisał/a:
Mikrosoczewki planarne, tworzone wiązką elektronową oraz gradientową domieszką Ag nie są czułe na długość fali (czyżby mikrosoczewki GRIN?):
http://cat.inist.fr/?aMod...&cpsidt=4310927

dr11, mogłeś przeczytać chociaż abstrakt. Zobaczyłbyś że to, co zostało nazwane microlens, w rzeczywistości jest elipsoidalnym zwierciadłem wklęsłym z naniesioną warstwą srebra (a nie domieszkowaną soczewką refrakcyjną). Zwierciadła wklęsłe zwykle nie są obarczone aberracją chromatyczną, prawda? ;)

dr11 napisał/a:
Jakiś patent na korekcję aberracji w mikrosoczewkach.
http://www.faqs.org/patents/app/20090256228

To jest patent na produkcję mikrosoczewek. W sumie nie ma w nim nic szczególnego. Dopisano jeden punkt:
Cytat:
[0034]The lens systems 250, 350 are advantageous in that they allow for additional control to be exerted over chromatic properties. Chromatic aberrations can be alleviated at least to some extent with the lens systems 250, 350. The micro-lens arrays in the lens systems 250, 350 may have differing refractive indexes and/or different lens shapes to assist in correcting chromatic aberrations.

co znaczy tyle, że zaproponowany proces pozwala kontrolować właściwości refrakcyjne (też mi nowość) i że w szczególności można się pokusić o zrobienie achromatu.
Jakbym pisał patent też bym tak napisał. Wyraźnie Autor tego nigdy nie zrobił, ale jeżeli komuś się uda, patent będzie już na tym wisiał :)
Mówiłem już że nienawidzę tej strony patentów? Można opatentować wszystko :(

dr11 napisał/a:
Pomiary mikrosoczewek do sprzęgaczy światłowodowych.

No jasne. Sam pracuję w Grupie Optyki Światłowodów IF PWr i dokładnie wiem jakie są i do czego stosuje się mikrosoczewki oraz zwykłe obiektywy, szczególnie do zastosowań światłowodowych.
Mikrosoczewki są żenione ze światłowodami aby rozbić z tego optykę zintegrowaną, w szczególności czujniki. Bardzo wiele a nich używa światła stosunkowo szerokiego spektralnie, albo nawet białego. Aby nie ucierpieć na efektywności sprzęgania, trzeba używać obiektywów co najmniej achromatycznych, a w przypadku optyki zintegrowanej, achromatycznych mikrosoczewek. Swoją drogą są one dość duże i długoogniskowe.


Widzę że poświęciłeś trochę czasu żeby obalić mojego posta, jeżeli jednak sprawdzisz rzeczywistość z odpowiedzią jaką właśnie naskrobałem, sam dojdziesz do wniosku, że nikt nigdy nie napisał publikacji dot. aberracji chromatycznej na mikrosoczewkach stosowanych w matrycach aparatów cyfrowych. Wszystkie tego typu publikacje odnoszą się albo do pojedynczych mikrosoczewek stosowanych w mikrooptyce, albo do matryc mikrosoczewek stosowanych przy sprzęganiu światła, czujnikach lub np. przy analizie kształtu frontu falowego.
Jedynym źródłem informacji o aberracjach spowodowanych mikrosoczewkami jest dpreview, sami też nie odnoszą się do żadnych źródeł i chyba postawiłem dość argumentów żeby udowodnić, że się mylą.


dr11 napisał/a:
Myślę, że na rogach, gdy światło pada pod większym kątem do normalnej matrycy, niż w centrum, takie soczewki mogłyby załamywać fale o różnych długościach w różnym stopniu w kierunku piksela.

To sobie zostawiłem na koniec, bo mogłoby to być realnym zagrożeniem.
Popatrz jednak na to:
http://www.lumerical.com/..._x_normal_0.mpg
Jeżeli tak wygląda "zogniskowana" wiązka, to sam przyznasz że kątowe rozszczepienie światła, nawet o 5 stopni (a tutaj przesadzam), jest niczym w porównaniu do rozpiętości kątowej tej wiązki.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

palindrom, a to dostosowanie mikrosoczewek w peryferyjnej strefie matrycy, które się ostatnio robi w matrycach, np. w M9, to dotyczy tylko efektywności zbierania światła w rogach, tak? Nie dotyczy to problemu aberracji chromatycznej?
 
 
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

palindrom, no dobra, pozno bylo, nie wczytywalem sie mocno w wyniki poszukiwan :) Nie siedze w temacie od skonczenia optoelektroniki na PWr, czyli prawie 6 lat :) Mielismy tam sporo o detektorach, ale nie przypominam sobie, zeby jakos mocno analizowane byly charakterystyki mikrosoczewek. Szukalem po prostu w necie wyjasnienia dlaczego jedne aberracje sa latwe do skorygowania (TCA) a purple fringing juz nie. Cos musi byc na rzeczy, ze przypadku tej ostatniej, wyciety jest praktycznie kanal G, R i B daja purpurke :)

EDIT: Znalazlem podobna dyskusje, ale konkluzji w niej brak :) Zdania sa podzielone :D
http://www.velocityreview...xplanation.html

komor, no wlasnie, w nowych matrycach mikrosoczewki nie sa umieszczone izotropowo. Nie wiem czy ma to zwiazek z aberracjami, na pewno zwieksza to ilosc swiatla padajacego na piksele lezace na krawedziach matrycy.
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

Cytat:
palindrom, a to dostosowanie mikrosoczewek w peryferyjnej strefie matrycy, które się ostatnio robi w matrycach, np. w M9, to dotyczy tylko efektywności zbierania światła w rogach, tak? Nie dotyczy to problemu aberracji chromatycznej?


Tak jak dr11 napisał, chodzi o to żeby lepiej zbierać światło z obszarów peryferyjnych. To nie byłoby potrzebne gdyby obiektywy były telecentryczne. W istocie takich nie ma, są tylko trochę mniej lub bardziej zbliżone do telecentryczności. Tu masz zależność od kąta padania oraz przesunięcia promienia w stosunku do soczewki (symulacja z podanej wcześniej przeze mnie strony):

Oczywiście nie wiadomo jaki to model, rzeczywistość pewnie wygląda lepiej. W końcu koncerny nie dzielą się swoimi odkryciami.

dr11,
właśnie mi uświadomiłeś że jest jeszcze jeden potężny argument przeciw teorii z dpreview. Gdyby to była prawda, na obszarach peryferyjnych widzielibyśmy najlepszą pracę dla barwy fioletowej, bo ona jest najbardziej uginana w przypadku dyspersji normalnej. Jeżeli ten efekt byłby widoczny, objawiałby się fioletową dominantą. Jeżeli jednak widać purpurę, jak zauważyłeś, to by znaczyło że dla dużych kątów ugina się zarówno fiolet jak i czerwień. Tego już się nie da pożenić. To jest typowa przypadłość obiektywów achromatycznych, szczególnie jasnych. Tam ognisko dla zieleni czasem wypada gdzie indziej niż dla niebieskiego i czerwonego (albo purpurowego). Nawet apochromaty mogą mieć problem ale tylko poza płaszczyzną ostrości. Dla przykładu, purpurowe prążkowanie powstaje gdy kąt aperturowy dla barwy zielonej jest mniejszy niż dla niebieskiego i czerwonego. To jest związane już ze szczególnymi konstrukcjami użytymi w korekcji CA.
 
 
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

palindrom, dzięki za rzeczową dyskusję, właśnie podobne wnioski jeśli chodzi o barwę mi się nasuwały, dlatego zacząłem drążyć ten temat :) Mam pewien pomysł, który muszę sobie na spokojnie w domu rozrysować :P Nie daje mi spokoju to, że przy kontrastowych krawędziach normalnie występuje TCA , natomiast purpury wyłażą przy bardzo mocnym kontraście, praktycznie w momencie przepalenia. Dziwne to, bo w przypadku CMOS, blooming teoretycznie nie występuje i nie ma na to wpływu jak w CCD.
No nic, zrobie jeszcze teścik z życia wzięty i poknuję dalej.
Oczywiście zgadzam się z tym, co napisałeś o różnych ogniskach dla różnych długości fali, jest to dobry kierunek, szczególnie mając na uwadze efekty z linku http://toothwalker.org/optics/chromatic.html
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

dr11 napisał/a:
Nie daje mi spokoju to, że przy kontrastowych krawędziach normalnie występuje TCA , natomiast purpury wyłażą przy bardzo mocnym kontraście, praktycznie w momencie przepalenia. Dziwne to, bo w przypadku CMOS, blooming teoretycznie nie występuje i nie ma na to wpływu jak w CCD.
No nic, zrobie jeszcze teścik z życia wzięty i poknuję dalej.


Najczęściej obserwowałem ten efekt w jasnych stałkach. Fajnie byłoby mieć kilka różnych obiektywów żeby porównać je na tym samym zdjęciu.
Hmmm... Zastanawiam się, czy jeżeli to występuje przy silnym kontraście, czy nie jest to odbicie od czegoś (np. filtra IR). Wtedy jednak powinna być widoczna barwa powłok MC na filtrze IR (w dodatku barwa widziana pod odpowiednim kątem).

Ale czym ja się przejmuję? Mam lekarstwo na wszystko. Mam czarno-białą kliszę :mrgreen:
 
 
dr11 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 3810
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

palindrom napisał/a:
Najczęściej obserwowałem ten efekt w jasnych stałkach. Fajnie byłoby mieć kilka różnych obiektywów żeby porównać je na tym samym zdjęciu.
Hmmm... Zastanawiam się, czy jeżeli to występuje przy silnym kontraście, czy nie jest to odbicie od czegoś (np. filtra IR). Wtedy jednak powinna być widoczna barwa powłok MC na filtrze IR (w dodatku barwa widziana pod odpowiednim kątem).


W 85L i 85 1.8 zawsze mi ten upiększacz towarzyszy, bardzo dobrze się do tego typu prób nadają. Taki efekt jest jeszcze dobrze widoczny, gdy używam 15 2.8 fisheye.
Mam 2 body i trochę złomu optycznego, coś wymyślę w przyszłym tygodniu.

Myślałem o wielokrotnym odbiciu, raczej w mikrosoczewkach a nie IR, chodź kto wie...

Cytat:

Ale czym ja się przejmuję? Mam lekarstwo na wszystko. Mam czarno-białą kliszę :mrgreen:

:grin:
Są też 2 proste sposoby na pozbycie się tej purpurki w PS. Jeden, to desaturacja fioletu, drugi to zdublowanie warstwy, ustawienie jej w tryb color i zmiękczenie gaussian blurem. Oba te triki najlepiej wychodzą przy stosowaniu lokalnym, ręczne maskowanie na interesujących krawędziach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15