Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Wujek_Pstrykacz
Sro 30 Cze, 2010
FOTOGRAFIA SPORTU Styczeń-Czerwiec 2010
Autor Wiadomość
f11whocares 
Bywalec
pstryk


Posty: 184
Wysłany: Sro 27 Sty, 2010   

dawid_gaszynski, cytat z artykulu.......Zarówno kluby, jak i fotoreporterzy przyznają, że należy oczyścić środowisko z amatorów. W tym jak to zrobić mają właśnie pomóc konsultacje pomiędzy nimi, klubami i Ekstraklasą........

Czyli dla amatora stworzenie odpowiedniego portfolio bez akredytacji bedzie trudne a bez portfolio nie bedzie akredytcji :) Czyli zapomnial wol jak cieleciem byl.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






dawid_gaszynski 
Rozmowny
gaszynski.pl



Pomógł: 1 raz
Posty: 446
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 27 Sty, 2010   

I masz rację i jej nie masz :mrgreen:

Dobre, ciekawe, dynamiczne kadry do portfolio można łapać nawet na IV lidze piłki nożnej czy III lidze siatkówki kobiet. Wstęp tam jest najczęściej darmowy albo bardzo łatwy do załatwienia, a i ktoś Cię może pocałować w rękę, że człowiek z aparatem odwiedził tak niskiej rangi imprezę i grająca młodzież będzie gdzieś się mogła zobaczyć.

Pewnie - nigdy z IV ligi nie będzie to tak efektowny fotoreportaż jak z Ekstraklasy czy spotkania międzynarodowego, ale jeżeli tylko ktoś ma smykałkę do zdjęć sportowych może ulepić coś z niczego i spokojnie się rozwijać. Na rynku też nie brak mniejszych i większych agencji, gazet, serwisów gdzie ktoś ambitny może próbować się wybić.

Tymczasem bądźmy szczerzy, że dla bardzo dużej grupy rozpoczynających przygodę z fotografią nastolatków wejście na mecz wysokiej rangi to przede wszystkim powód do lansu na Naszej Klasie w postaci "fotek z meczyku" - najczęściej z cudzym, długim obiektywem.

Pamiętajcie, że klub nie daje akredytacji fotoreporterowi. To znaczy daje ją, ale podmiotem, z którym się kontaktuje jest redakcja/agencja. Ten podmiot powinien coś klubowi dawać. Dawać w znaczeniu nienamacalnym. Redakcja - nawet mała - pisząc o klubie, dając czytelne, dobre zdjęcia promuje klub. No właśnie - tylko redakcja musi być czymś realnym, a nie portalem drucik_dupka.pl/~jas_kowalski/foto , na który prócz autora zdjęć i jego cioci nikt nie wejdzie. Żeby ta symbioza klub-media się kręciła nikt nie może lecieć w przysłowiowego chu.a. Media muszą faktycznie być poczytne, dawać klubowi promocję i łączność z potencjalnymi kibicami/sponsorami a kluby powinni dbać o pewien poziom pracy mediów na ich imprezach.
 
 
f11whocares 
Bywalec
pstryk


Posty: 184
Wysłany: Sro 27 Sty, 2010   

dawid_gaszynski, Rozumie Cie, poprostu bedzie troszke trudniej dla amatorow jak ja.
 
 
dawid_gaszynski 
Rozmowny
gaszynski.pl



Pomógł: 1 raz
Posty: 446
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 27 Sty, 2010   

Ten tekst jest stary i sprawa z tego co wiem jakoś się wyprostowała. Chodziło mi bardziej o precedens polegający na żądaniu fotki za akredytację.

Jeżeli ktoś chce rozpocząć przygodę z fotografią sportową przede wszystkim najpierw powinien się zorientować w najbliższym otoczeniu jak wygląda sprawa nie fotografii - ale właśnie sportu. Jakie są dyscypliny, jakie kluby, z którymi jest jakiś mailowy kontakt. Obczaić, uderzyć, wybrać się kilka razy na mecz jakiejś młodzieży. Tam też można łapać ciekawe kadry. Mając coś łatwiej jest iść dalej, wyżej.
 
 
f11whocares 
Bywalec
pstryk


Posty: 184
Wysłany: Sro 27 Sty, 2010   

dawid_gaszynski, No wlasnie na takim etapie dopiero jestem :(
 
 
szaleniec 
Rozmowny
dopiero śę ócze ;)



Posty: 321
Skąd: Kępno
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010   

dawid_gaszynski, wielkie Dzięki za opisanie mniej więcej o co w tym chodzi! a czy zwykły bolek taki jak ja dostanę akredytację ? Czy muszę być w jakiejś agencji? Czy pracować dla gazety? Bo na pewno jak pójdę na mecz dajmy na to I ligi siatkówki to mnie ze sprzętem nie wpuszczą,co? albo mnie szybko wywalą!

dawid_gaszynski napisał/a:
wybrać się kilka razy na mecz jakiejś młodzieży. Tam też można łapać ciekawe kadry. Mając coś łatwiej jest iść dalej, wyżej.


Można łapać to prawda ale trzeba mieć też czym je łapać bo z moim KITem wyjdą takie gnioty jak te co kiedyś wstawiłem :/

więc ja jak kolega:
f11whocares napisał/a:
No wlasnie na takim etapie dopiero jestem :(
 
 
dawid_gaszynski 
Rozmowny
gaszynski.pl



Pomógł: 1 raz
Posty: 446
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 28 Sty, 2010   

No, na brak sprzętu to ja już nic nikomu nie poradzę :roll:

Ludzie - kombinujcie :mrgreen: Jak w życiu - trzeba się umieć sprzedać. Nie masz sprzętu, portfolio i chcesz akredytację - kombinuj :razz:

Kilka słów...

50 1.8
- koszykówka spod kosza da nawet efekty o ile wolny AF coś złapie
- piłka ręczna blisko bramki - będzie trzeba wykadrować, żeby mieć całą sylwetkę, prócz tego znów da o sobie wolny AF, bo ręczna jest wyjątkowo szybka
- sporty walki - pod ringiem do wąskich kadrów, przy macie też się sprawdzi

85 1.8 / 100 2.0
- koszykówka gdzieś między koszem a rogiem boiska
- piłka ręczna - tu można śmiało śmigać z takimi szkłami
- siatkówka - od biedy do fotografowania przyjęcia zagrywki z boku, względnie stojąc gdzieś w okolicach 3 metra do fotografowania ataku/bloku

70-300 5,6
- ze względu na ciemność tego szkła w grę wchodzą chyba tylko dyscypliny przy świetle dziennym, można z tym iść na piłkę nożną, rugby, futbol amerykański, żużel. Niestety wolny i niecelny AF, duża głębia ostrości i mydlany obraz będzie utrudniał pracę i da kiepskie efekty.

55-200 5,6 i inne tego typu
- z tego co widzę i słyszę chyba lepiej się spisują te szkła niż 70-300 5,6. Wady praktycznie takie same chociaż sprawniej działa AF w niektórych takich szkłach i nie mydlą tak, bo 300mm to najczęściej totalne mydła ku uciesze gawiedzi, że ma się 300mm.

70-200 4 L USM
- światło 4 jest ni w ch... ni w oko - z jednej strony nie jest tak ciemno jak 5,6 , ale jednak na salach będzie problem. Fotografowałem tym i trzeba było sporo się napocić przy obróbce. Daje radę AF, bardzo dobra jakość optyczna i niezły stosunek ceny do możliwości. Na słońcu bardzo dobre szkło - w salach trzeba pomyśleć o bardzo wysokim ISO i obróbce.

70-200 2.8
- nie ma ch... we wsi, to najbardziej uniwersalny zakres ogniskowych. Można tym fotografować praktyczne wszystko.

200 2.8
- stałka jest zawsze trochę tańsza od zoom 70-200. Jeżeli ktoś chce fotografować tylko żużel, piłkę nożną, futbol amerykański, rugby czy nawet siatkówkę to jedno takie szkło wystarczy. Stałka to prędkość i ostrość.

300 4
- i znów światło 4 jest takie sobie. Na salach będzie ciemno, chociaż miło - bo nie trzeba tyle kadrować przy dalekich zdjęciach na siatkówce czy piłce nożnej przy sztucznym świetle. Niestety światło 4 to konieczność wysokiego ISO albo dłuższych czasów.
Podobnie jak przy stałce 200 2.8 - o ile ktoś fotografuje tylko sporty z daleka i w wypadku światła 4 najlepiej na słońcu - szkło bardzo fajne.

Jeżeli ktoś ma w mieście tylko jedną dyscyplinę i tylko jej chce się oddać to można wtedy minimalizując wydatki pomyśleć o jednej stałce na tą dyscyplinę.
 
 
f11whocares 
Bywalec
pstryk


Posty: 184
Wysłany: Pią 29 Sty, 2010   

dawid_gaszynski, Zapomniales dodac o sigmie 120-300 :)
a tak poza tematem odkrylem ostatnio nawet hokej na trawie w najblizszym parku :) mam wiele dyscyplin, ukisilem w koncu na obiektyw, robi sie juz cieplej same plusy teraz tylko do pracy :)
 
 
dawid_gaszynski 
Rozmowny
gaszynski.pl



Pomógł: 1 raz
Posty: 446
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 29 Sty, 2010   

Pisałem o minimalnych sprzętach, a nie o 300mm 2.8, który jest optymalny na cropa.
 
 
szaleniec 
Rozmowny
dopiero śę ócze ;)



Posty: 321
Skąd: Kępno
Wysłany: Sob 30 Sty, 2010   

dawid_gaszynski, Kurna wielkie dzięki za obszerną wypowiedź:) Piszesz wiele ciekawych informacji:) W sumie to ja jak na razie nie fotografuję sportu (bo nie mam odpowiedniego sprzętu, no i w mojej mieścinie nie wiele się dzieje;) Ale będę się starał jak coś będzie się działo i wrzucę na forum:) Ale ciekawią mnie takie fotki bo lubię sport i to wszelkiej maści:)

Z tych opisanych przez Ciebie najbardziej podoba mi się 70-200 2.8 :D i pewno to co mówisz to święta prawda :D
Jeżeli mogę spytać to czy Ty zarabiasz na tych fotografiach czy po prostu pasja i hobby?:)

A i jeszcze jak chodzi o
dawid_gaszynski napisał/a:
portfolio
to mógłbyś więcej mi powiedzieć? Może na priva, albo tu żeby inne żółtodzioby mogły o tym poczytać:) Bo rozumiem że chodzi o prywatną stronę albo jakiś serwis foto na którym umieszczamy swoje foty, czy coś w rodzaju blogu z fotami, tak?? Może podasz przykład jakiegoś serwisu albo darmowe strony ;) O to w tym chodzi tak, taka autoreklama siebie!:)
 
 
f11whocares 
Bywalec
pstryk


Posty: 184
Wysłany: Sob 30 Sty, 2010   

Moze cos z "nowej" dyscypliny, lokalna liga Waltam Forest HC

20


21


22


Prosze o rade, jak jest lepiej kadrowac tzn. ciasniej tylko z jednym zawodnikiem czy lepszy wiekszy luzniejszy kadr?
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Sob 30 Sty, 2010   

DawidGaszynski wp.pl napisał/a:
O tym, że problem z fotografią prasową istnieje powiedział nam Dawid Gaszyński, fotoreporter z Wrocławia. - Jest masa sprzętu, masa nowych ludzi, masa internetowych wydawnictw, które ani nie prezentują poziomu, ani nie dają klubom promocji – mówi Wirtualnej Polsce.

– Z drugiej strony w klubach ludzie od zarządzania i promocji też zachowują się absurdalnie. Wpuszcza się po pięć osób z jednej "redakcji”, a innym stwarza problemy. Na meczu reprezentacji widziałem wielu nastolatków ze sprzętem, który - i tu nie żart - nadaje się do fotografowania przysłowiowych imienin u cioci. To wszystko sprawia, że fotografów się nie szanuje. I zaszło to tak daleko, że ktoś wyszedł z założenia, że można zażądać zdjęć – dodaje.

I tu się całkowicie zgadzam, choć nie ukrywajmy też że po zmaganiach z kompaktem na murawie, zdecydowałem się zainwestować w trochę sprzętu i przeszedłem na lustro które dało mi lepsze rezultaty
 
 
dawid_gaszynski 
Rozmowny
gaszynski.pl



Pomógł: 1 raz
Posty: 446
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 30 Sty, 2010   

Pudzian vs Rańda

ISO 3200, migawki od 1/160 do 1/200, F2.8

23


24


25


26


27
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2267
Skąd: Zamość
Wysłany: Sob 30 Sty, 2010   

f11whocares, bardzo fajny kadr :D troszkę ostrości brakuje, ale nadrabia całą resztą... moim zdaniem :P

[ Dodano: Sob 30 Sty, 2010 21:33 ]
f11whocares, nr 21 oczywiście ;)
 
 
quake222 
Bywalec


Posty: 146
Wysłany: Nie 31 Sty, 2010   

Witam, kiedyś udzielałem sie tutaj pare miesięcy temu, może ktoś pamięta moje fotki.
miałem kupić nowy obiektyw ale niestety, nie doczekałem się. Latam dalej z kitem. Oto moje wypociny na meczu AZS UZ Zielona Góra vs Kalisz.
Biorąc pod uwage alphe 350 i kit jak oceniacie ? Proszę nie porównywać do fotek Pana dawid_gaszynski, : )
1


2

3

4

5 to mi sie najbardziej podoba. nie chodzi o jakosc, a o uchwycona chwile :D


6

7

8

9

10

11
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15