Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc przy zakupie lunety
Autor Wiadomość
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

Bartlomiej napisał/a:


Hm to może i ten Celestron, a duża przepaść dzieli Celestron 20-60x 60mm Zoom od Celestron Ultima 65? Bo ta druga luneta jest dwa razy droższa, choć ciut jaśniejsza, ale mniej powiększająca.

Nie wiem, nie widzaiłem tej pierwsze lunety. Ale to, że Ultima ma wiekszy obiektyw i mniejsze powiekszenie to akurat bardzo dobrze... Przy 6 -6.5 cm lunetach - a już szczególnie za te pieniadze - i tak obraz na powiększeniach x20-x30 mozna uznac za niezły. Dalej to jest juz "jakoś". Szczególnie, ze te okulary serii Ultima są dośc niskiej jakości.

Bartlomiej napisał/a:

Pozostaje jeszcze opcja podłączenia lunety do lustrzanki cyfrowej. Celestron 20-60x nie a takiej możliwości (nigdzie o tym nie piszą). Ma ją natomiast Celestron Ultima 65, np:
http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,7929s
i adapter: http://fotozakupy.pl/adap...canon-eos,9283s
Czy jest to jednak komplet umożliwiający podłączenie foto?

Pewne wyjasnienia będziesz miał tutaj:
http://www.celestron.com/...terinstulti.pdf
na stronie 2.
Z tym, ze podłaczenie tej lunety do lustrzanki da wybitnie niestabilny zestaw. Statyw (nogi, głowica, płyta balansowa) który Ci to w miarę stabilnie utrzyma będzie kosztował mniej więcej tyle ile luneta... I przy tej jakości "obiektywu" zdjęcia będa po prostu słabe.
Polecam najpierw próby z kompaktem, choćby z przyłożenia. I na najmniejszych powiększeniach!

Bartlomiej napisał/a:

Jeszcze Ultimy 65 są dwie: prosta i "złamana". Różnica cenowa prawie 100 zł, czy to, że luneta jest prosta niesie ze sobą jakieś szczególne niedogodności?

w fotozakupy.pl róznica to 26 PLN. 559 vs. 585 PLN.
Róznica? W prostej łatwiej się szuka celu. Ale musisz mieć wysoki statyw (stabilny wysoki statyw to drogi i cięzki, albo baaardzo drogi i lekki) albo się jakoś nachylac i wyginac do patrzenia. Niewygodnie. No chyba, ze obserwujesz z krzesełka.
To jest tylko kwestia preferencji. Z oboma systemami da się żyć. ja wolę kątowy.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

W kątowej Ultimie 65 też jest możliwość podłączenia aparatu
http://deltaoptical.pl/lu...ma-65,d331.html
Sam musisz wykalkulować jaki wariant jest dla ciebie wygodniejszy (prosta czy kątowa). Różnica w cenie między prostą a kątową to jakieś 30zł.
Ustawienie kątowe okularu daje zazwyczaj lepszą ergonomię przy obserwacjach. Wyobraź sobie oglądanie gwiazd czy samolotu lunetą prostą ustawioną na statywie a potem kątową. Pomyśl też o innych symulacjach.
Ultima jest bardzo solidnie wykonana, np. ma metalowy tubus. Ten tańszy o połowę Celestron zapewne wykonany jest z tworzywa.

RB marka Carl Zeiss przecież nadal funkcjonuje (lornetki, obiektywy kamer Sony) jak to się ma do Doctera i tych układów własnościowych o których piszesz (przyznam - wywód bardzo ciekawy).
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

Abs napisał/a:

RB marka Carl Zeiss przecież nadal funkcjonuje (lornetki, obiektywy kamer Sony) jak to się ma do Doctera i tych układów własnościowych o których piszesz (przyznam - wywód bardzo ciekawy).


Widzisz, przed wojna (II światową) był sobie Carl Zeiss. Po wojnie były juz dwa Carle Zeissy. Wschodni j Zachodni. Te obiektywy, lornetki, lunety i charakterystyczne niebieskie logo to ten zachodni Zeiss. Po 1990 Zeissy się zjednoczyły... ale... lornetki byłego Carl Zeiss Jena robi Analytik Jena AG pod marką Docter. Bo zakłady w Eisfeld nie trafiły do Zeissa.
do poczytania:

http://www.docter-germany...y/History__223/

A powojenny zachodni Zeiss to zupełnie inna firma i inny sprzęt.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

Dzięki - bardzo ciekawe.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

o zeissie nie wiem, wiem że znana niemiecka marka Minox niektóre swoje tańsze produkty składa w ChRL.
 
 
Bartlomiej 
Początkujący
Bartlomiej


Posty: 31
Skąd: Podlasie
Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

RB dzięki za porady.

Abs napisał/a:
Ultima jest bardzo solidnie wykonana, np. ma metalowy tubus. Ten tańszy o połowę Celestron zapewne wykonany jest z tworzywa.


Tak, wodoszczelna, pokrowiec, którego nie trzeba zdejmować. Dzięki za porady.

Na razie jestem nastawiony na Celestron Ultima 65 z adapterem i jutro pewnie zamówię. Chyba, że ktoś podrzuci jeszcze inną ciekawą propozycję do 600 zł.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

Bartlomiej napisał/a:

Na razie jestem nastawiony na Celestron Ultima 65 z adapterem i jutro pewnie zamówię. Chyba, że ktoś podrzuci jeszcze inną ciekawą propozycję do 600 zł.


Acuter:
http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,6450s

praktycznie to samo co Celestron. Róznice marginalne.
 
 
Bartlomiej 
Początkujący
Bartlomiej


Posty: 31
Skąd: Podlasie
Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

RB napisał/a:
Acuter:
praktycznie to samo co Celestron. Róznice marginalne.


Słabsze powiększenie i brak możliwości podłączenia aparatu fotograficznego :sad:
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

Bartlomiej napisał/a:
RB napisał/a:
Acuter:
praktycznie to samo co Celestron. Róznice marginalne.


Słabsze powiększenie i brak możliwości podłączenia aparatu fotograficznego :sad:


Twój wybór. Uzyteczne powiększenia tych lunet to i tak max. x30. A podłaczanie aparatu - lustrzanki - do tego to moim zdaniem strata czasu. Ale ja z tych dwóch tez bym wybrał Ultimę. Moze nawet irracjonalnie.
Powodzenia i zadowolenia.
 
 
Bartlomiej 
Początkujący
Bartlomiej


Posty: 31
Skąd: Podlasie
Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

RB napisał/a:
Uzyteczne powiększenia tych lunet to i tak max. x30.


a przy większym powiększeniu to co się dzieje, aberracja? rozmazany, nieostry obraz? ciemnieje obraz?
mam teraz lornetkę Nikon ACTION VII 10x50, więc opcja wywalenia 600 zł na tylko trzykrotne powiększenie mojej lornetki to słaba opcja

RB napisał/a:
A podłaczanie aparatu - lustrzanki - do tego to moim zdaniem strata czasu.


głównie dokumentacyjnie, a poza tym w obecnych czasach nawet ze słabego zdjęcia można coś "wyciągnąć" - photoshop przyjaciel nie tylko kobiet :grin:

RB napisał/a:
Powodzenia i zadowolenia.


dziękuję, jak dojdzie opiszę wrażenia
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

Bartlomiej napisał/a:

a przy większym powiększeniu to co się dzieje, aberracja? rozmazany, nieostry obraz? ciemnieje obraz?


rozdzielczośc zdecydowanie siada. Z tym, że ptaki widać. Ale obraz po prostu gorszy niz na x30.

Bartlomiej napisał/a:

mam teraz lornetkę Nikon ACTION VII 10x50, więc opcja wywalenia 600 zł na tylko trzykrotne powiększenie mojej lornetki to słaba opcja

Oj, to zdecydowana zmiana :-)
Ja wywaliłem znacznie więcej i mam tylko okular stałoogniskowy x30. A lornetek tez trochę posiadam :-)


Bartlomiej napisał/a:

głównie dokumentacyjnie, a poza tym w obecnych czasach nawet ze słabego zdjęcia można coś "wyciągnąć" - photoshop przyjaciel nie tylko kobiet :grin:

Po prostu łatwiej przyłaczyc kompakt, co więcej polecam nawet próby z kompaktem z przyłozenia...

BTW - statyw do tej lunety masz?
 
 
Bartlomiej 
Początkujący
Bartlomiej


Posty: 31
Skąd: Podlasie
Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

RB napisał/a:
Oj, to zdecydowana zmiana :-)


uff :wink:

RB napisał/a:
Po prostu łatwiej przyłaczyc kompakt, co więcej polecam nawet próby z kompaktem z przyłozenia...


nie mam kompaktu, ma tylko lustrzankę cyfrową :neutral:

RB napisał/a:
BTW - statyw do tej lunety masz?


mam dosyć porządny statyw trójnogi, ale bez łącznika między nogami, dosyć ciężki, rozstawiony wysokość 1,5 m (ja mam wzrost 1,9 m)

[ Dodano: Pon 01 Mar, 2010 11:05 ]
Znalazłem jeszcze coś takiego:
Falcon 20-60 x 80 mm - http://fotozakupy.pl/lune...-x-80-mm,10147s
Samyang 20-60 x 80 mm - http://fotozakupy.pl/lune...0-x-80-mm,9455s
- cena podobna, a większe powiększenie i jasność, dobry to sprzęt?

i
Acuter ST 80A (20-60X) - http://fotozakupy.pl/lune...0x-katowa,6452s
RB podawałeś wcześniej model Acuter ST 65A (16-48x), a tutaj za niewiele więcej większa jasność i moc

może te propozycje będą lepsze od Celestrona?

[ Dodano: Pon 01 Mar, 2010 13:06 ]
Rozmawiałem ze sprzedawcą z Fotozakupów (gość znał się nawet na rzeczy) i okazuje się się Falcon i Samyang nie mają gwintowanego okularu, a więc nie można podłączyć do nich adaptera T2.
Polecał mi Acuter ST 80A (20-60X) kątowa.
Porównując z Celestron Ultima 65 (18-55), Acuter:
- ma większe powiększenie,
- większą jasność,
- kosztuje tylko kilkanaście złotych więcej,
- o niecałe 200 gr cięższy od Ultimy (ale to niewielki problem).

Wstrzymam się jeszcze dzień, o wyrocznio forumowa wypowiedz się.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

No i w porządku. To sprzęt markowy, porównywalny do Celestrona. "Duży może więcej" - warto inwestować w aperturę.
 
 
Bartlomiej 
Początkujący
Bartlomiej


Posty: 31
Skąd: Podlasie
Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

Abs napisał/a:
No i w porządku. To sprzęt markowy, porównywalny do Celestrona. "Duży może więcej" - warto inwestować w aperturę.


Zamówiłem przed południem, jak dostanę lunetę i ją protestuję opiszę wrażenia.

[ Dodano: Pon 15 Mar, 2010 14:41 ]
Trochę protestowałem lunetę Acuter ST 80A (20-60X) 80 mm i oto moje spostrzeżenia:
- duża czystość obrazu przy całym zakresie zoomu (porównywalna z moją lornetką Nikon Action VII 10x50),
- jasność OK, ale bardzo ciemnieje wraz ze zwiększaniem powiększenia w stronę 60x,
- przy 20x na kontrastach (niebie i śniegu) aberracja chromatyczna daje o sobie znać, a przy 60x trzepie po oczach niemiłosiernie,
- gumowa muszla oczna nie ułatwia patrzenia przez lunetę, przy dopasowaniu oczodołu do uszli nie widać całego obrazu, pojawiają się ciemne plamy, trzeba trochę oddalić głowę od muszli (ale wtedy niestety wpada więcej światła na okular), wniosek gumka powinna być dłuższa,
- wykonanie solidne, sprawia dobre wrażenie, ostawianie ostrości pokrętłem bardzo precyzyjne, bez oporów a jednocześnie stabilne,
- pokrowiec ok., sprawdza się w terenie,
- w sumie bardzo lekka i poręczna (z innych lunet nie korzystałem).

Digiscoping:
- ach ta wygoda fotografowanie zwierząt z daleka bez ich płoszenia!
- niestety aberracja daje o sobie mocno znać,
- utrzymać ostrość to masakra, ale da się,

Wydra sfotografowana wczoraj.

http://www.bz.freehost.pl/d/a1.jpg

http://www.bz.freehost.pl/d/a2.jpg

[ Dodano: Pon 15 Mar, 2010 15:04 ]
Dodam jeszcze do digiscopingu - zdjęcia można robić od 30x-60x, przy 20x łapie czarne brzegi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14