Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
kompletowanie akcesorii ciemniowych
Autor Wiadomość
oranżewski 
Optyczny



Pomógł: 15 razy
Posty: 1202
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   kompletowanie akcesorii ciemniowych

zaczęło się od Zenita TTL... mam już w nim kliszę, a także od kilku dni powiększalnik. to jest Krokus Mini M.
w temacie wywoływania jestem zielony.
co do tego mam dokupić? co mam mieć, żeby wywołać negatyw? utrwalacz, wywoływacz... mniej więcej wiem. ale jaki i gdzie kupić?
pzdr.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

Kuwety, koreks, zegar ciemniowy, odczynniki zależne od procesu, do nich butelki harmonijkowe itp itd...

Gdzie kupić? Ja się zaopatruje w http://fotonegatyw.com.pl/ no ale ja mam po drodze do niego ;)

Jaką kliszę włożyłeś?
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

1. koreks
2. chemia
2a. wywoływacz do negatywu
2b. utrwalacz uniwersalny
2c. wywoływacz pozytywowy
nadobowiązkowo - sugerowane
2d. mirasol
2e. woda destylowana
2f. klamerki do łapania filmu
nadobowiązkowo
2g. przerywacz

3. do chemii potrzebne będą naczynia z miarkami
ja używam:
2 kuchenne 1l - na utrwalacz i wywoływacz. ew. trzecie na przerywacz.
1 menzurka z działką do 1ml (potrzebne zależnie od wywoływacza - ja używam rodinala więc niezbędne)
to wszystko (poza wywoływaczem pozytywowym) potrzebne jest do negatywu.
potem pora na krok drugi czyli odbitki
3 kuwety
papier
powiększalnik
lampa ciemnowa
zegar
chemia do papieru - wspomniany wywoływacz pozytywowy i utrwalacz uniwersalny.

poważną decyzją jest wybór wywoływacza - często proponowane to ultrafin, rodinal, d76.

2 pierwsze to płyny do rozcieńczania, d76 i jego odmiana id11 to proszek. ja jadę na rodinalu ze względu na cenę i trwałość. rozcieńcza się go jednak 1:50, 1:100 więc trzeba precyzyjnie odmierzać sam stężony wywoływacz.
 
 
lupo57 
Optyczny
wiem że nic nie wiem



Pomógł: 18 razy
Posty: 1523
Skąd: Milanówek
Wysłany: Sob 22 Maj, 2010   

fotomaszewski widzisz, wszystko jasne i po kolej :lol: :lol: :wink:
 
 
oranżewski 
Optyczny



Pomógł: 15 razy
Posty: 1202
Wysłany: Nie 23 Maj, 2010   

wow, dzięki za odpowiedzi ;)
Cytat:
Jaką kliszę włożyłeś?

Fujicolor SUPERIA 200

ile to może wszystko w przybliżeniu kosztować?
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Nie 23 Maj, 2010   

ale superia to do c41, nie do koreksu.
ja za wyposażenie z opemusem 6, kuwetami, 2 zegarami, menzurkami, termometrem (wcześniej zapomniałem go wpisać - ważna rzecz! ).. ogólnie wszystkim, w dobrym stanie dałem 300zł. ale to kwestia znalezienia okazji w zasięgu transportu.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 23 Maj, 2010   

c41 tez da sie samemu robic, no ale to juz wyzsza szkola jazdy. Poza tym masz negatyw kolorowy. Prosciej bedzie oddac do labu...
 
 
SlawGaw 
Optyczny



Pomógł: 48 razy
Posty: 1886
Wysłany: Nie 23 Maj, 2010   

C41 - lepiej LAB, a do listy zakupów chemicznych dodam tylko że jako przerywacza można użyć mocno rozcieńczony ocet a do płukania wody z odrobiną szamponu do włosów, ten szampon to jednak musi być jakiś prosty bez odżywek, witam i innych takich tam dodatków. Przerywanie i płukanie tylko w wodzie też oczywiście wystarcza.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 23 Maj, 2010   

A w ogólne to może :arrow: http://www.korex.net.pl/forum/ :?:
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Nie 23 Maj, 2010   

SlawGaw napisał/a:
a do płukania wody z odrobiną szamponu do włosów, ten szampon to jednak musi być jakiś prosty bez odżywek, witam i innych takich tam dodatków

płyn do naczyń typu "Ludwik"? ;)

a ocet najlepszy jako przerywacz - jak się nie zużyje, to się do marynowania grzybków nada :P :mrgreen:
 
 
oranżewski 
Optyczny



Pomógł: 15 razy
Posty: 1202
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010   

chyba rzeczywiście lepiej iść do labu...
muszę najpierw jako taki sprzęt do cyfry mieć. jak kupię 400L, to wtedy wezmę zenita i sobie powywołuję :wink:
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010   

fotomaszewski, kupujesz chemie tetenala c41, bierzesz koreks, termometr, robisz kąpiel wodną (38 stopni) i do dzieła:
- wywołujesz
- wybielasz
- płuczesz
- stabilizujesz

i voila ;)

P.S.
Tu masz dokładny opis co i jak http://www.tetenal.com.pl...L102228info.pdf
 
 
oranżewski 
Optyczny



Pomógł: 15 razy
Posty: 1202
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010   

no tak, ale mało z tego rozumiem :neutral:

a co z tym powiększalnikiem? jak się nim posługiwać? ja w ogóle pierwszy raz zobaczyłem takie coś... :roll:
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010   

domowe wywoływanie c41 sobie daruj.

powiększalnik działa normalnie. u góry wkładasz film, ustawiasz ostrość, na dole papier, włączasz na określony czas (od tego jest zegar). papier do kuwetek i już.
 
 
SlawGaw 
Optyczny



Pomógł: 48 razy
Posty: 1886
Wysłany: Pon 24 Maj, 2010   

fotomaszewski napisał/a:
a co z tym powiększalnikiem? jak się nim posługiwać? ja w ogóle pierwszy raz zobaczyłem takie coś...

ghost, dość mocno uprościł ale to prawda. Zacznij obsługę powiększalnika od ustawienia żarówki, powinna oświetlać całą powierzchnię równo, nie może to być zwykła żarówka a specjalna do powiększalnika. Zwykła nie świeci równo, można zobaczyć na maskownicy żarnik żarówki. U góry powiększalnika (bez względu na typ) jest jakaś możliwość pokręcenia żarówką na boki oraz w górę i w dół, zobacz jaki to daje skutek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15