Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wydajność zasilania aparatów podawana w testach na Optyczne.
Autor Wiadomość
Ralfi_79 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2010   Wydajność zasilania aparatów podawana w testach na Optyczne.

Witam serdecznie,

chciałbym pokrótce poruszyć temat wydajności zasilania aparatów cyfrowych. Od około 3 lat czytuję testy aparatów na Optyczne.pl. Miałem do czynienia (użytkowałem / użytkuję przez dłuższy czas) z aparatami Canon A610, Canon G7, Canon G11 i Olympus E-450. Aparaty te kupowałem uwzględniając m. in. wyniki testów na Waszej stronie. Po użytkowaniu aparatów mogę stwierdzić, że testy są użyteczne i wiarygodne, ale podawana przez testerów wydajność zasilania nijak się ma do tego co ja mogę osiągnąć. Przykład: Canon G11 - producent szacuje wydajność na około 390 zdjęć (w teście pisze nawet do 900 zdjęć !!!) a mnie się udaje zrobić zazwyczaj w granicach 350 - 450. Olympus E-450 (zasilanie takie jak w E-420) - z testu wynika że można zrobić około 600 zdjęć a ja rzadko kiedy pstryknę 200 na jednym ładowaniu. Zaznaczam, że mało przeglądam zdjęcia na wyświetlaczu a z lampą błyskową robię około 5 % zdjęć. Czy jest jakieś rozsądne wytłumaczenie skąd się biorą tak duże różnice w wydajności akumulatorów podczas testów i podczas mojego użytkowania ? Zwłaszcza ten Olympus, 200 zdjęć to dość niewiele na jednym ładowaniu...

Staram się jak najczęściej rozładować akumulator do końca i dopiero potem ładować aż do sygnalizacji ładowarki, że bateria jest gotowa do użycia.


Bardzo proszę o jakieś opinie, może ja coś źle robię ?


pozdrawiam


Rafał
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2010   

Moje przypuszczenia:
1. Podczas testu nie ma typowego dla prawdziwego fotografowania etapu śledzenia, kadrowania, czuwania, co szczególnie w kompaktach wiąże się ze sporym zużyciem energii dla wyświetlacza.
2. Testerzy ładują akumulatory w lepszych ładowarkach. :)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sro 01 Wrz, 2010   

komor napisał/a:
2. Testerzy ładują akumulatory w lepszych ładowarkach. :)
O tak?... :razz:
 
 
sigmiarz 
Optyczny



Pomógł: 11 razy
Posty: 1785
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

można ładować systemową baterię z nikona czy sigmy w innej ładowarce niż systemowa ?
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Z Canona można.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

W Nikonie też są zamienniki ładowarek ;)
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Coś czuję przez skórę, ze nie o ładowarkę chodzi. Dziwne byłoby mówić o wydajności baterii po testach, gdzie bateria byłaby ładowana w inny sposób niż zalecany fabrycznie.

Nigdy nie liczyłem ile mogę wykonać zdjęć na jednym ładowaniu, ale moge zaryzykować, że jest to ilość bliższa bardziej 900 niż 200. Ralfi_79 może masz w gniazdku jakiś mało elektryczny prąd?
 
 
Ralfi_79 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

No cóż, tak czy owak dziękuję za odpowiedzi. Szczerze mówiąc to akurat tego Olympusa mam jeszcze stosunkowo krótko i na razie nie zrobiłem nim wiele zdjęć (w przeciwieństwie do pozostałych aparatów, które użytkowałem faktycznie długo i sporo fotek wykonałem). Akumulator Olympusa ładowałem na razie bodajże 5 razy i na ostatnich dwóch ładowaniach wyszło po około 180 - 190 zdjęć. Może te przebiegi się jeszcze nieco wydłużą choć na cuda to liczyć już nie mogę, może do 250 będę "dobijać" :) Po zakupie sprzętu jako nowy (w sklepie) zrobiłem kilkanaście zdjęć i akumulator padł, potem naładowałem do pełna (każde pozostałe cykle tak samo wyglądały). Co dziwne po pierwszym ładowaniu wykonałem tylko jakieś 70 zdjęć i padł. Tak jak pisałem - teraz robię niecałe 200. Czy akumulator może być zatem wadliwy ?

Rafał
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Ralfi_79, Twoja bateria ma pojemność 1700mAh, a moja "jedynie" 1500mAh. Jesli zabieram ze sobą aparat to włączam go rano i wyłaczam wieczorem i w ogóle raczej nie oszczędzam baterii. Nie bardzo też przejmuję się tym, czy bateria jest naładowana do końca.. Wbudowanej lampy raczej nie używam i nie uzywam trybu LV. Na kartach pamięci (łącznie 12 GB) mieści mi się około 700 zdjęć i tyle też potrafię zrobić.. Nie podejrzewam, aby Olek był bardziej prądożerny niż Nikon. Trzysta zdjęć to raczej mało :(
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Akumlator może być wadliwy. Może też być coś uszkodzone w samym aparacie, co powoduje, że jest bardziej prądożerny.
Z drugiej strony nie wiemy jak użytkujesz aparat...

Mały przykład: kolega miał A700 i był w stanie zrobić na jednym akumlatorze mniej niż 300 zdjęć. Ja bez problemu robiłem 800-1200 (zależnie od tego czy używałem obiektywów z SSM).
 
 
tulo.nr1 
Początkujący



Posty: 42
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Ralfi_79, w moim olku od momentu pojawienia się "czerwonej baterii" do wyłączenia się aparatu można zrobić dość sporo zdjęć (mam E520 z trochę większą baterią), nie wiem do jakiego momentu Ty robisz zdjęcia a do jakiego testujący. Mi średnio też wychodzi około 400 choć zdarza się zrobić znacznie więcej jak i mniej.

Warto pamiętać że używanie autofokusa zużywa prąd a nie każde ustawienie ostrości kończy się zdjęciem. Znaczny wpływ na pojemność aku ma temperatura, robiąc zdjęcia na sporym mrozie udało mi się pstryknąć tylko około setki



BTW: czy przypadkiem wyższe ISO nie zużywa więcej energii?
 
 
Ralfi_79 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pon 06 Wrz, 2010   

Postanowiłem zrobić tak jak Kolega Tutejszyn :) Tzn wziąć aparat na jakąć imprezę i zrobić dużo zdjęć. Pojechałem sobie na festiwal brazylijski do Katowic z moim E-450 i w ciągu kilku godzin pstryknąłem niemal 300 zdjęć. Czerwony symbol baterii mi się jeszcze nie pokazał, ale już więcej nie miałem po prostu czego pstrykać :) Także najwyraźniej to, że wcześniej wynik był zawsze poniżej 200 zdjęć na jednym ładowaniu to raczej przez to, że ładowałem w danym dniu i pstryknąłem np. kilka / kilkanaście zdję, potem aparat z akumulatorem sobie leżał itd. Cały cykl trwał np. ze trzy tygodnie i w tym czasie akumulator musiał się też samoczynnie trochę rozładowywać. No, nie twierdzę że to całkiem w porządku, ale częściowe wytłumaczenie mam... i dzielę się z Wami :)

Także po prostu jak się idzie z zamiarem zrobienia większej ilości zdjęć to trzeba akumulator np. dzień wcześniej naładować i wtedy nie ma problemu.

Pozdrawiam !

P. S. Dzięki wszystkim za odzew w tym temacie
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 06 Wrz, 2010   

Ralfi_79, pamiętaj że można przyjąć, że akumulatory tracą 1/30 pojemności dziennie - to tak zwane samorozładowanie. Czyli przez miesiąc leżenia na półce i nie korzystania - jest gotowe do ponownego cyklu ładowania ;)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pon 06 Wrz, 2010   

hijax_pl napisał/a:
można przyjąć, że akumulatory tracą 1/30 pojemności dziennie - to tak zwane samorozładowanie.
Li-Ion?
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 06 Wrz, 2010   

jaad75, no nie ma chyba co wchodzić w szczegóły ;)
Ogniwa jonowe też się same "rozładowują", ale w wolniejszym tempie - typowo miesięcznie tracą ok 10% pojemności. Tyle, że w przypadku Li-Ion to nie jest prąd samoczynnego rozładowania, ale wymuszone rozładowanie przez wbudowane układy monitorujące napięcia ;)
Pod tym względem najlepiej zachowują się ogniwa LSD Li-MH (np Eneloopki) - praktycznie nie tracą ładunku ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14