Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Czw 28 Lut, 2008
Wybory...
Autor Wiadomość
waszulubieniec 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sro 27 Lut, 2008   Wybory...

Wiem, wiem. Jestem tu nowy i powinienem 10 razy się najpierw zastanowić, zanim rozpocznę nowy temat. Jednak... Mam dylemat.
Nie jestem jakimś tam maniakiem fotograficznym. Nie mam nawet swojego aparatu. Ale lubię robić zdjęcia. Kilka moich przykładowych fotek zrobionych pożyczanymi aparatami można obejżeć na

www.photoblog.pl/waszulubieiec

W większości zdjęcia te można nazwać 'tandetą, której wszędzie pełno'. Ale chcę się uczyć. Kupić sobie trochę książek, 'zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi'. Ale najpierw mam pytanie:

Posiadam aparat Nikon D200. Powiedzmy, że 'dostany'. I około 2 - 2,5tys. złotych na jakieś szkła do niego. Sprzedać i kupić D80? Ale szkła i tak mi jakieś są potrzebne. Poza tym mam dość wolnego czasu, żeby nauczyć się korzystać z D200 (tak myślę).

Jeszcze dodam, że chciałbym robić na zdjęciach WSZYSTKO. I jak najżadziej zmieniać obiektywy - skoro się dopiero uczę, to poświęcanie połowy czasu na zmienianie szkieł jest troszkę bezcelowe...

Sporo się już naczytałem o różnych obiektywach, ale wolę się Was poradzić.

Jakiś komplet?

n18-70 + używany n70-300?

używany tam17-50 (zachwalany przez MM) + używany 70-300?
który komplet lepszy?

A może, skoro narazie chcę robić cokolwiek i nie zależy mi tak bardzo na 450mm (odpowiednik max ogniskowej dla formatu DX w n70-300),
to może n50/1.8 i n24-120?

co myślicie o tym n24-120?
test podobno nie doszedł do skutku na 'optyczne.pl', bo zdjęcia zostały utracone...

A MM wcale ne powiedział, czemu lepiej kupić n24-120 niż n18-200.

Przecież z tego, co wiem, to te dwa obiektywy mają całkiem podobną konstrukcję, a ultrazoom n18-200 w zakresie ogniskowych tamtego, czyli 24-120 zachowuje się prawie dokładnie tak samo.

Jak kupię n18-200 to wcale nie będę płakał po nocach, że 'psuję fajną puszkę tandetnym szkłem'. Do nauki chyba powinno być dobre... Co z tego, że przy 18mm i 200mm jakość jest fatalna. Dla początkującego ważniejsze jest to, że wogóle dysponuje takimi ogniskowymi.

Czekam na odpowiedzi (szczególnie od MM) i pozdrawiam wszystkich fascynatów fotografii! :lol:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






rafid78 
Bywalec



Posty: 128
Skąd: Dublin
Wysłany: Pon 03 Mar, 2008   

Jeśli nie chcesz żąglowac szkłem, to weź 18-200.Po jakimś czasie zobaczysz jakich ogniskowych używasz najczęściej i zmienisz szklo na lepsze(lepsze światlo,inny zakres ogniskowych,może jakąś stałke), lub po prostu zostaniesz przy tym co masz.pzdr
 
 
Daimon 
Rozmowny



Pomógł: 7 razy
Posty: 393
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 03 Mar, 2008   Re: Wybory...

waszulubieniec napisał/a:
Jak kupię n18-200 to wcale nie będę płakał po nocach, że 'psuję fajną puszkę tandetnym szkłem'. Do nauki chyba powinno być dobre... Co z tego, że przy 18mm i 200mm jakość jest fatalna. Dla początkującego ważniejsze jest to, że wogóle dysponuje takimi ogniskowymi.


Ja podobnie jak przedmówca powiem. Weź to 18-200, rozpoznaj na nim swoje potrzeby i zapał do fotografii ( równie ważne), i potem kompletuj szkła.
Może się okazać, że fotografia Ci przejdzie i a Ty zostaniesz z drogim i niepotrzebnym sprzętem. Ten 18-200 to chyba najlepszy z obiektywów tego typu, biorąc pod uwagę wszystkie systemy.
Tylko dodam jeszcze, ze z tą uniwersalnością 18-200 to tak nie do końca prawda. 200 mm to słabe tele, np. do ptaka będziesz musiał podejść bardzo blisko a to nie jest łatwe. 18mm to niezbyt szeroko w formacie DX, a do tego tak sobie z jakością.

Innym uniwersalnym i dobrym zestawem dla fotoamatora jest w Nikonie 18-70 DX i 70-300VR, o którym piszesz. Pokrywa Ci większy zakres ogniskowych a robi to znacznie lepiej, jeśli chodzi o jakość optyczną. No i te 100 mm dodatkowej ogniskowej robi pewną różnicę, szczególnie początkującemu ułatwia sprawę. Ale i kosztuje więcej.
 
 
waszulubieniec 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sob 08 Mar, 2008   

Dzięki za rady bardzo.

Już chyba podjąłem decyzję. :)

Czekam tylko czy MM raczy się odezwać.
MM! Co z tym porównaniem n24-120 i n18-200?

Czy jednak t17-50 i n70-300?
Nie będzie mi brakować tych 50 do 70 mm?
Pozdrawiam!
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 09 Mar, 2008   

waszulubieniec napisał/a:
Nie będzie mi brakować tych 50 do 70 mm?


Że jest dziura, to nie będzie przeszkadzać. A że spacer-zoom będzie ci się kończył na 50 a nie na 70 to już zależy od tego co focisz. Jednym brakuje innym nie. Ja ostatnio na spacerach i tak chodzę z 70-200, bo i tak nie ma żadnych fajnych krajobrazów tam gdzie chodzę...
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 09 Mar, 2008   

aaa, 2500zł na szkła to... za 1000zł kup Tamiego 17-50/2.8 a za reszte czyhaj na okazję jakiegoś tele z 2.8 :D
 
 
minimalguy
[Usunięty]

Wysłany: Nie 09 Mar, 2008   

Ja bym się w 18-200 nie ładował. Masz świetną puszkę i dużo lepszym pomysłem będzie 18-70 DX + 70-300VR. Pierwsze ma w miarę przyzwoite światło jak na początek wystarczające dla amatora, a drugie to z praktyki mogę Ci powiedzieć, że do 200 mm to jest normalnie żyletka 200-300 jest trochę słabiej ale i tak dobrze, o wiele lepiej niż w sigmie 70-300 APO. Oba szkła mają SWM co jest ogromnym atutem! VR-ka 70-300 jest trochę ciemna, ale 70-200 VR kosztuje chyba z 6 klocków więc ta ciemność to tez i zaleta z powodu niskiej ceny. Dodatkowo mając dwa szkła nie będziesz aż tak uprawiał żonglerki niż jak byś miał np stałki 20, 24, 35, 50, 85, 100 itd. Zamiast 18-70 DX zawsze możesz wziąć wspomnianego już tamrona(stałe światło 2.8) lub sigmę 17-70 - Tu komor może Ci coś powiedzieć o jakości tego szkła. Co do dziury między 50(55)mm a 70 to oczywiście nie jest to coś co nie daje spać po nocach. Masz zawsze zooma w nogach, a kiedyś były tylko takie zoomy :mrgreen:

Co do szkła nikkor 24-120 to masz tu kilka opini użytkowników. W większości piszą o ogromnym zużywaniu przez nie energii

http://www.skapiec.pl/sit...787_komentarze/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15